Półmaski Ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.09.20

 

Podczas pracy ze szkodliwymi pyłami, gazami czy aerozolami musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie górnych dróg oddechowych. W tym celu najlepiej sprawdzi się półmaska. Aby ułatwić Ci zakup i podjęcie właściwej decyzji, przeszukaliśmy opublikowane opinie i komentarze na temat tego typu produktów. Jeżeli więc zastanawiasz się, który z modeli dostępnych na rynku cieszy się obecnie największym uznaniem konsumentów, to podpowiadamy, że jest to 3M Serii 6000. Ta półmaska wielokrotnego użytku składa się z dwóch elementów oczyszczających, gwarantujących niski opór oddychania. Jest ona bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Godną uwagi propozycją jest również model Neo Tools 97-350. Produkt chroni przed szkodliwymi pyłami i gazami oraz jest kompatybilny z różnego rodzaju pochłaniaczami.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką półmaskę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Założenie półmaski to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na ochronę dróg oddechowych przed dymem, ciekłymi aerozolami, cząsteczkami pyłu, jak i smogiem. Wiele osób nie wie jednak, który model maski kupić, ponieważ w sklepach znaleźć niezwykle różnorodne produkty. Postanowiliśmy pomóc Ci w podjęciu decyzji i przygotowaliśmy poradnik, jaką półmaskę wybrać. Podpowiadamy, na czym należy się skupić podczas poszukiwań i jakich kwestii nie wolno pominąć.

Klasa filtra

Umieszczone w półmaskach i maskach filtry dzielone są na klasy: P1, P2 i P3. Na podstawie tych oznaczeń możemy łatwo wywnioskować, który produkt będzie dla nas odpowiedni. Modele wyposażone w filtr P1 dają niską ochronę, dlatego są polecane do stosowania w środowisku, gdzie najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) pyłów, dymu i aerozoli ciekłych nie przekracza wartości 4. Półmaski P2 gwarantują średnią ochronę, co oznacza, że świetnie sprawdzają się przy NDS pyłów oraz innych zanieczyszczeń wynoszącym 10. Tego typu produkty polecamy osobom mającym styczność m.in. z: tlenkiem żelaza, niklem, tlenkiem magnezu, miedzią, dymem spawalniczym, azbestem oraz bawełną. Najwyższą ochronę zapewniają półmaski z filtrem P3 i są idealne przy NDS zanieczyszczeń o stężeniu do 20. Modele z tak skutecznym filtrem chronią drogi oddechowe przed: pyłami twardego drewna, kwasem pikrynowym, jodem radioaktywnym, arsenem, związkami cyrkonu i talem.

Półmaski P1 użytkuje się głównie w przemyśle spożywczym, rolniczym, w budownictwie i przy obróbce miękkiego drewna. Modele P2 dedykowane są osobom pracującym w hucie, stoczni i kopalni, a produkty w klasie P3 należy stosować wszędzie tam, gdzie występuje duże stężenie mikroskopijnych i wyjątkowo groźnych dla zdrowia pyłów respirabilnych.

 

Dopasowanie do twarzy

Miejmy na uwadze, że najlepsza półmaska nie tylko jest wyposażona w odpowiedni filtr, ale też umożliwia idealne dopasowanie do twarzy. Zbyt duży produkt nie będzie szczelny, dlatego cząsteczki pyłu mogą przedostać się do dróg oddechowych. Z kolei za ciasna półmaska nie jest wygodna w noszeniu. Jeśli nie potrafimy dobrać właściwego rozmiaru (do wyboru mamy zazwyczaj S, M, L i XL), poszukajmy modelu z regulowanymi taśmami.

 

Materiał wykonania

W przypadku półmasek właściwa ochrona dróg oddechowych to nie wszystko. Równie ważny jest komfort noszenia, na który wpływa rozmiar produktu, jak i materiał wykonania. Tkanina powinna być elastyczna i miękka, aby nie podrażniała skóry twarzy, dlatego półmaski produkuje się przeważnie z elastomeru lub silikonu.

 

Pochłaniacze

Niektóre produkty wyposażone są zarówno w filtry, jak i specjalne pochłaniacze, które chronią organizm przed gazami oraz szkodliwymi oparami. Takie rozwiązanie stosowane jest głównie w przypadku modeli przeznaczonych dla osób pracujących w trudnych warunkach. Często pochłaniacze nie są dołączone do zestawu, dlatego możemy je samodzielnie dobrać, tym samym zapewniając sobie właściwy poziom ochrony przed zanieczyszczeniami.

Zawór wydechowy

Pomiędzy twarzą a czaszą półmaski tworzy się tzw. przestrzeń martwa, w której znajduje się wydychany przez nas dwutlenek węgla. Duże stężenie tej substancji może przyczynić się do zmniejszonej skuteczności produktu. Zastosowanie zaworu wydechowego znacząco zmniejsza przestrzeń martwą i przyspiesza cyrkulację gazów. To powoduje, że filtr zachowuje swoją wydajność.

 

Certyfikat CE

O tym, jaka półmaska jest najlepsza, decyduje kilka czynników. Poza wymienionymi powyżej kwestiami należy także sprawdzić, czy produkt posiada stosowne certyfikaty, a przede wszystkim CE. Oznaczony tym symbolem model spełnia wymagania i normy Unii Europejskiej, a więc gwarantuje bezpieczeństwo stosowania. Półmaski bez wspomnianego certyfikatu mogą okazać się słabe jakościowo, a nawet nieskuteczne w działaniu. Ciągłe narażanie organizmu na działanie szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń prowadzi do choroby uczuleniowej, mechanicznego uszkodzenia błon śluzowych, a także rozwoju nowotworów.

 

Półmaski w dobrych cenach

Półmaski kosztują od 10 zł do ok. 200 zł. Czynniki decydujące o cenie tego typu produktów to głównie stopień ochrony przed pyłami oraz rodzaj producenta. Modele marek specjalizujących się w produkcji akcesoriów BHP są stosunkowo drogie, ale jednocześnie dopracowane pod kątem najmniejszych szczegółów, dlatego są wyjątkowo wygodne w noszeniu i zatrzymują nawet niewielkie cząsteczki pyłów.

 

 

Najlepsze półmaski w 2020 roku

 

Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy ranking półmasek – znalazły się w nim modele wykonane z trwałych materiałów, cechujące się komfortem noszenia i skuteczną ochroną przed szkodliwymi pyłami.

 

Nasze zalecenia

 

3M Serii 6000

 

Model 3M Serii 6000 to półmaska wielokrotnego użytku, która ochroni nasze drogi oddechowe przed pyłami, gazami, parami czy aerozolami. Idealnie sprawdzi się podczas wszelkiego rodzaju prac remontowych.

Produkt występuje w trzech rozmiarach, małym, średnim i dużym. Składa się on z dwóch elementów oczyszczających, które gwarantują niski opór oddychania. Są one mocowane na bagnetowy zaczep, dzięki czemu można je łatwo wymienić. Część twarzową maski wykonano z elastomeru, dzięki czemu jest lekka i miękka. Taśmy nagłowia są bardzo wygodne, a pasek na kark łatwy do zapięcia.

Półmaska jest dokładnie wyważona oraz przystosowano ją do pochłaniaczy o trapezowym kształcie. W ten sposób jest stabilna podczas noszenia oraz gwarantuje duże i w żaden sposób niepomniejszone pole widzenia.

Opinie o półmaskach tego producenta są pochlebne, a produkt 3M Serii 6000 cieszy się dużą popularnością ze względu na bezproblemową konserwację i wygodę noszenia.

 

 

 

 

Neo Tools 97-350 

 

Neo Tools 97-350 to półmaska zabezpieczająca przed szkodliwymi pyłami i gazami, która ma miejsce na dwa pochłaniacze i filtry. Ich właściwy dobór zależy od występującego zagrożenia oraz wpływa na stopień, w jakim nasze drogi oddechowe są ochraniane.

Półmaska jest kompatybilna z trzema rodzajami pochłaniaczy: A1 NR (97-360), zapewniającym ochronę przed oparami organicznymi, P3 R (97-361), chroniącym przed pyłem i cząstkami drobnymi oraz ABEK1 NR (97-362), zabezpieczającym przed gazami nieorganicznymi, organicznymi i kwasowymi.

Produkt jest wygodny i łatwy w użyciu. Opatrzony jest on znakiem CE, co oznacza, że odpowiada wszystkim unijnym normom i wymaganiom. Konsumenci podkreślają, że półmaska spełnia swoje zadanie, jest wygodna w noszeniu i bardzo dobrze dopasowuje się do twarzy. Użytkownicy cenią ten model również za łatwość podłączenia filtrów.

 

 

 

 

3M Aura 9322+ 

 

3M Aura 9322+ to półmaska filtrująca, która chroni przed szkodliwym działaniem dymu, smogu i innych oparów oraz gazów. Jej nowoczesny design sprawia, że jest chętnie nabywana przez konsumentów.

Produkt wykonany jest z wysokogatunkowej włókniny filtrującej, która oczyszcza powietrze ze szkodliwych drobinek i jednocześnie zapewnia niskie opory oddychania. W środkowej części maski znajduje się zawór 3M CoolFlow. Odprowadza on wydychane, ciepłe powietrze na zewnątrz, zapewniając tym samym duży komfort noszenia. Takie rozwiązanie sprawia, że wilgoć nie gromadzi się pod maską.

Model ten składa się z 3 paneli i jest wygodny w noszeniu. Jest on opatrzony znakiem CE i spełnia europejskie normy EN 149:2001 + A1:2009, co gwarantuje jego jej skuteczność. Zgodnie z ocenami konsumentów jest to wygodny i skuteczny produkt, chroniący przed pyłami, aerozolami cząstek stałych i aerozolami ciekłymi.

 

 

 

 

3M 6051 

 

Model 3M 6051 to półmaska lakiernicza wielokrotnego użytku, która charakteryzuje się niewielką wagą, łatwością użytkowania oraz wygodą noszenia.

Produkt wyposażony jest w specjalny system podłączeniowy, dzięki któremu jest kompatybilny z różnego rodzaju filtrami i pochłaniaczami. Można je dobrać w zależności od potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. Półmaski można używać też razem z systemem zaopatrywania w powietrze, który zwiększa jej elastyczność i wygodę.

Maska wyposażona jest w nagłowne zamocowanie, zapewniające komfort i odpowiednie dopasowanie. Zastosowanie lekkiego, elastomerowego materiału gwarantuje wygodne noszenie nawet podczas wielogodzinnej pracy. Z kolei niski profil sprawia, że nasze pole widzenia nie jest w żaden sposób ograniczone.

Osoby, które zdecydowały się na zakup półmaski 3M 6051 twierdzą, że dobrze sprawdza się ona podczas pracy z farbami, lakierami czy klejami. Jest to chętnie wybierany przez konsumentów model.

 

 

 

 

3M 7500 

 

Produkt 3M 7500 to dobra i tania półmaska, przeznaczona do wielokrotnego użytku, którą cechuje łatwość w utrzymaniu w czystości oraz wysoka wytrzymałość.

Model ten wyposażony jest w opatentowany zawór wydechowy, który  pomaga minimalizować gromadzenie się wilgoci wewnątrz maski, zwiększając tym samym komfort jej użytkowania. Zastosowanie złącza bagnetowego 3M sprawia, że do produktu możemy podłączyć szeroką gamę filtrów, które chronią przed szkodliwymi pyłami i gazami.

Półmaska dostępna jest w trzech rozmiarach (S, M i L), dlatego każdy może dopasować wybrany model dla siebie. Jej niskoprofilowa konstrukcja nie ogranicza pola widzenia, a zastosowanie funkcji DropDown pozwala na zawieszenie półmaski na szyi podczas przerw w pracy.

Konsumenci używający półmaski 3M 7500 wysoko oceniają ten produkt, wskazując na jego jakość, trwałość i wygodę.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status