Gaśnice ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Przygotowany przez nas ranking przedstawia najlepsze gaśnice wśród wszystkich modeli dostępnych obecnie w sklepach. Wyróżnione przez nas produkty są łatwe w użytkowaniu, lekkie, a poza tym nadają się do ponownego uzupełnienia. Warto podkreślić, że mają one stosowne certyfikaty, które potwierdzają skuteczność działania i bezpieczeństwo. Na pierwszym miejscu plasuje się Boxmet GP-6X ABC, czyli gaśnica proszkowa przeznaczona do gaszenia pożarów cieczy, gazów oraz ciał stałych. Powyższy model zdobył najwięcej pochlebnych komentarzy konsumentów, co jest dowodem na to, że to niezwykle praktyczny i funkcjonalny sprzęt gaśniczy. Produkt znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach, m.in. w: zakładach energetycznych, warsztatach, biurach, jak również mieszkaniach. Dodatkową zaletą gaśnicy marki Boxmet jest to, że wyposażono ją w manometr umożliwiający kontrolę ciśnienia. Natomiast drugie miejsce należy do modelu Carcommerce 1 kg, który stanowi uzupełnienie podstawowego wyposażenia samochodu. Produkt służy do gaszenia pożarów typu B i C. Osoby, którym nie spodobały się wspomniane modele zachęcamy do przeczytania opisów pozostałych gaśnic.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką gaśnicę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gaśnica powinna znaleźć się nie tylko w każdym samochodzie, ale również w domu i innych budynkach. Musimy pamiętać, że pożar mogą wywołać różne czynniki, w tym także gazy (m.in. propan i butan) oraz ciecze. Chcąc być przygotowanym na każdą okoliczność musimy znaleźć właściwy sprzęt gaśniczy. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w umieszczonym poniżej poradniku. Zawiera on kilka praktycznych wskazówek o tym, jaką gaśnicę wybrać.

 

 

Rodzaje

Osoby szukające gaśnicy często zastanawiają się, na który rodzaj produktu się zdecydować. Najbardziej popularne są obecnie modele proszkowe. Wydzielają one drobny proszek gaśniczy, który odcina dopływ  tlenu. W przypadku takich gaśnic stosuje się proszek fosforanowy lub węglanowy. Ten pierwszy jest w stanie ugasić pożar typu: A, B i C (ciał stałych, cieczy oraz gazów), podczas gdy drugi wymieniony rodzaj proszku stosuje się przy pożarach B i C, a więc wyłącznie podczas palenia się cieczy i gazów. Za największą zaletę produktów proszkowych uznaje się to, że są one nietoksyczne. Miejmy jednak na uwadze, że spryskiwane nimi elektroniczne urządzenia lub ruchome części mechaniczne mogą ulec uszkodzeniu.

Często wykorzystywane są także gaśnice śniegowe (CO2). Ich działanie opiera się na wykorzystaniu skroplonego dwutlenku węgla. W wyniku rozprężenia, jego temperatura osiąga wartość -78 st. C. Z tego względu zawartość produktów śniegowych osadza się na spryskiwanej powierzchni i przyjmuje postać suchego lodu. Zaliczane do tej grupy gaśnice nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem (zwykle do 1000 V) oraz pożarów typu B i C. Warto pamiętać, że skroplonym dwutlenkiem węgla nie należy spryskiwać ludzi, gdyż może zwiększyć doznane w wyniku pożaru obrażenia.

Trzeci typ gaśnic to modele pianowe, wewnątrz których znajduje się piana gaśnicza (uwalniana za sprawą sprężonego gazu). Takie produkty nie nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych, jednak z powodzeniem możemy je wykorzystać podczas pożaru ciał stałych i cieczy.

 

Waga – jaka gaśnica jest najlepsza?

Dobra gaśnica powinna być lekka, abyśmy mogli utrzymać ją w dłoniach i tym samym skierować strumień substancji gaśniczej w odpowiednim kierunku. Uważa się, że waga modeli przenośnych nie może przekraczać 20 kg. Zazwyczaj cięższe produkty wyposażone są w koła, które ułatwiają ich przenoszenie. Niemniej jednak, użytkowanie i przechowywanie takiej gaśnicy w domu jest kłopotliwe, głównie ze względu na duże gabaryty.

 

Czas działania

Na podstawie czasu działania sprzętu gaśniczego możemy określić, jak długo umieszczony wewnątrz butli środek będzie wypływać w sposób ciągły (przy całkowicie otwartym zaworze). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotna jest ta kwestia. Wybierając zbyt krótko działającą gaśnicę możemy nie ugasić pożaru.

Czas działania tego typu produktów jest uzależniony od ilości środka gaśniczego w butli i wynosi standardowo:

* do 3 (kg lub dm3) – 6 s,

* od 3 do 6 (kg lub dm3) – 9 s,

* od 6 do 10 (kg lub dm3) – 12 s,

* powyżej 10 (kg lub dm3) – 15 s.

Choć niektóre gaśnice działają stosunkowo krótko nie musimy się obawiać, że są one nieskuteczne. Jeżeli wybierzemy model posiadający stosowne certyfikaty, wówczas na pewno pozwoli nam skutecznie ugasić ogień, zanim ten się rozprzestrzeni.

 

Gaśnica do samochodu

Według obowiązujących w Polsce przepisów gaśnica musi znaleźć się w każdym aucie. To podstawowy element wyposażenia samochodu, podobnie jak trójkąt ostrzegawczy. Ta grupa gaśnic obejmuje niewielkie produkty o wadze do ok. 1 kg. Zwykle są one w stanie ugasić pożar typu B i C lub A, B i C. Gaśnice samochodowe nie są przeznaczone do gaszenia komory silnika. W takim przypadku należy jak najszybciej wezwać straż pożarną, a następnie oddalić się od pojazdu.

 

 

Jak prawidłowo posługiwać się gaśnicą?

Poszukując dobrego produktu pamiętajmy, że najlepsza gaśnica to taka, która jest łatwa w obsłudze. Zazwyczaj na butli umieszczona jest instrukcja postępowania podczas pożaru, jednak często o tym zapominamy.

W przypadku modelu wyposażonego w zawór dźwigniowy należy najpierw wyjąć zabezpieczającą zawleczkę. Następnie wystarczy skierować dyszę w kierunku palącego się obiektu i mocno docisnąć dźwignię.

Jeśli wybraliśmy gaśnicę z przebijakiem grzybkowym, trzeba zerwać z niego plastikowe zabezpieczenie i wbić w głowicę. Kolejny krok to skierowanie prądownicy w stronę ognia. Przed rozpoczęciem gaszenia ognia powinno się odczekać ok. 4 s, aby wyrzutnik dokładnie wymieszał się z umieszczonym w butli środkiem gaśniczym. Produkt należy trzymać w pozycji pionowej, wyłącznie za przeznaczony w tym celu uchwyt.

 

Gaśnice w dobrych cenach

Za certyfikowaną gaśnicę zapłacimy od 20 zł do 300 zł. Najtańsze są modele samochodowe, a najdroższe produkty śniegowe. Cena uzależniona jest nie tylko od rodzaju sprzętu gaśniczego, ale również jego pojemności. Bardzo ważne jest, aby nie kierować się wyłącznie tym, ile wydamy na zakup. Gaśnica pozwala nam szybko ugasić pożar i ochronić nie tylko siebie, ale również dom czy auto. Dlatego nie powinniśmy na niej nadmiernie oszczędzać.

 

Najlepsze gaśnice w 2019 roku

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, który produkt sprawdzi się w Twoim przypadku zapoznaj się z drugą częścią artykułu. To ranking gaśnic prezentujący 5 łatwych w obsłudze modeli. Każdy z nich ma stosowne certyfikaty i spełnia podstawowe normy bezpieczeństwa.

 

Nasze zalecenia

 

Boxmet GP-6X ABC 

 

Produkt Boxmet GP-6X ABC jest przeznaczony do gaszenia pożarów gazów, ciał stałych, jak również urządzeń elektrycznych działających pod napięciem do 1000 V. To gaśnica proszkowa, dlatego ma szerokie zastosowanie. Przyda się ona w szczególności w warsztacie, zakładzie energetycznym, na hali przemysłowej, a także w domu. Co ważne, powyższy model jest gotowy do użytku zaraz po zdjęciu zawleczki.

Znajdujący się w gaśnicy proszek otrzymał Świadectwo Dopuszczenia, które nadało mu Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie. Możemy więc mieć pewność, że jest to bardzo dobrej jakości produkt. Model marki Boxmet waży ok. 9,4 kg, a czas działania wynosi min. 15 sekund.

Z opinii wydawanych przez konsumentów, którzy zakupili opisaną wyżej gaśnicę, wynika, że jest to łatwy w użyciu produkt. Ze względu na obecność manometru w każdej chwili możemy sprawdzić panujące wewnątrz butli ciśnienie. Wspomniany model działa skutecznie w temperaturze od -30 st. C do +60 st. C. Po użyciu można go ponownie napełnić (w Autoryzowanym Zakładzie Serwisowym).

 

 

 

 

Carcommerce 1 kg 

 

Osoby, które interesuje dobra i tania gaśnica na pewno zwrócą uwagę na produkt Carcommerce 1 kg. Służy on do przechowywania w samochodzie. Prezentowany model jest przeznaczony do gaszenia pożarów typu B i C. Oznacza to, że z jego pomocą możemy ugasić zarówno palące się ciecze (takie jak benzyna i smoła), jak też gazy (głównie: metan, propan oraz butan).

Gaśnica ma niewielkie gabaryty: wysokość – 23 cm, szerokość – 9,5 cm oraz głębokość – 9,5 cm. To powoduje, że zmieści się ona również w małym samochodzie i z pewnością nie będzie przeszkadzać kierowcy ani pasażerom. Produkt uznawany jest za niezbędny element wyposażenia auta. Dzięki niemu możemy ugasić pożar, którego źródłem jest uszkodzony samochód (np. w wyniku wypadku).

Konsumenci uważają, że opisana wyżej gaśnica proszkowa jest niezwykle łatwa w użyciu. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia wystarczy zdjąć zawleczkę, a następnie uderzyć w dźwignię i ją nacisnąć. Ponieważ produkt jest lekki z łatwością utrzymamy go w dłoniach.

 

 

 

 

Gzwm GP-4Z ABC

 

Gzwm GP-4Z ABC to gaśnica z manometrem, dlatego możemy stale kontrolować ciśnienie wewnątrz butli. Wspomniany model jest polecany do użytku w: biurach, hurtowniach, halach przemysłowych i garażach. Z pewnością przyda się on także w samochodach (zwłaszcza ciężarówkach i autobusach). Z pomocą produktu jesteśmy w stanie ugasić pożar typu: A, B i C, czyli spowodowany zarówno przez ciała stałe, jak i substancje ciekłe oraz gazowe.

Masa proszku gaśniczego w tym przypadku wynosi 4 kg, a sama gaśnica waży 6,6 kg. Produkt został wyposażony w praktyczny uchwyt umożliwiający zawieszenie na ścianie. Tego typu rozwiązanie sprawia, że w razie konieczności szybko znajdziemy sprzęt gaśniczy. Wymiary modelu Gzwm GP-4Z ABC to: wysokość – 5,2 cm i średnica – 13 cm.

Najważniejsze zalety produktu to: lekkość, skuteczność i długi czas działania (minimum 9 sekund). Podczas użytkowania możemy z łatwością przerwać strugę gaśniczą. W tym celu wystarczy zdjąć dłonie z dźwigni. Powyższy model nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000 V.

 

 

 

 

Ogniochron OGPN-6XAB-MP C

 

Chcielibyśmy zaprezentować gaśnicę pianową Ogniochron OGPN-6XAB-MP C, która jest przeznaczona do gaszenia pożarów typu A i B. Produkt ma pojemność 6 l. Ponieważ został on wyposażony w specjalny wskaźnik możemy kontrolować wartość ciśnienia w butli.

Wnętrze zbiornika zostało zabezpieczone przed korozją. Z kolei od zewnątrz zbiornik pokryto specjalnym lakierem nadającym mu estetyczny wygląd. Szybkootwieralny zawór umożliwia przerwanie strugi gaśniczej. Czas działania gaśnicy to ok. 12 s. Zakres temperatury stosowania wynosi od +5 st. C do +60 st. C. Produkt jest przeznaczony do użytku w: żłobkach, szkołach, restauracjach, szpitalach oraz na stacjach paliw.

Według konsumentów gaśnica ma dwie podstawowe zalety. Są to praktyczność i skuteczność działania. Opisany wyżej model można wielokrotnie napełniać w Autoryzowanym Zakładzie Serwisowym. Za sprawą dołączonego do kompletu uchwytu mamy możliwość zawieszenia produktu na ścianie.

 

 

 

 

Epak DO1 KV 

 

Gaśnica śniegowa Epak DO1 KV jest przeznaczona do gaszenia pożarów typu B i C. Znajduje ona zastosowanie w: samochodach (zwłaszcza ciężarowych i autobusach), biurach, warsztatach, hotelach, magazynach, a także hurtowniach. Prezentowany model ma stalowy zbiornik pokryty epoksydowo-poliestrową powłoką oraz solidny zawór wykonany z mosiądzu.

Gaśnica waży 16 kg. Można ją stosować w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C. Produkt wyposażono w bezpiecznik gwarantujący komfortowe użytkowanie. Możliwość ponownego napełnienia powoduje, że po użyciu nie musimy kupować nowego sprzętu gaśniczego. Ponieważ jest to model śniegowy nie powoduje on zanieczyszczenia gaszonych pomieszczeń czy przedmiotów.

Opinie o gaśnicach marki Epak potwierdzają, że są to godne uwagi produkty, które skutecznie zapobiegają rozprzestrzenieniu się ognia. Model Epak DO1 KV można z powodzeniem wykorzystać podczas pożaru spowodowanego przez awarię urządzeń elektrycznych (działających pod napięciem do 1000 V).

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...