Gaśnice proszkowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Bezpieczeństwo w domu i pracy to podstawa codziennego funkcjonowania. Istnieje wiele zagrożeń, z którymi czasem trzeba się zmierzyć nawet tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Jednym z nich jest ogień, na który powinniśmy być zawsze odpowiednio przygotowani. Żebyś i Ty mógł czuć się bezpiecznie, stworzyliśmy poradnik mający na celu wskazanie Ci, w jaką gaśnicę powinieneś zainwestować i jak ją wybrać spośród wielu dostępnych na rynku. Po zapoznaniu się z ofertami różnych producentów oraz opiniami posiadaczy tych przedmiotów sporządziliśmy krótki ranking, z którego wynika jakie modele są na chwilę obecną najlepsze. Na pierwszym miejscu znalazła się Gzwm Gaśnica Proszkowa 4kg GP-4x ABC. Jest to skuteczny, 4 kg produkt, który nadaje się do zabezpieczenia większych pomieszczeń lub domu. Jeśli ten model Ci nie odpowiada, spójrz na druga propozycję z listy – Ogniochron Gaśnica Proszkowa z wieszakiem Gpz Bc 1 Kg . Jest to mniejszy sprzęt, nadający się do gaszenia niewielkich pożarów. Ze względu na wieszak można go łatwo umiejscowić w wybranym przez siebie punkcie. Na wypadek, gdyby żaden z tych produktów Cię nie zainteresował, zapoznaj się z zamieszczonym poniżej poradnikiem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką gaśnicę proszkową kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i najbliższym jest priorytetem każdego z nas, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Odpowiedni poziom zależy od powziętych środków ostrożności oraz poczynionych wydatków, w tym na specjalistyczny sprzęt mający nas chronić w nagłych wypadkach. Jednym z bardzo przydatnych akcesoriów są gaśnice, którym poświęcimy ten poradnik. Swoją uwagę skupiamy na odmianie proszkowej – jej działanie polega na wyrzucaniu za pomocą sprężonego gazu określonego typu proszku, mającego przerwać reakcję spalania. W ten sposób zostaje odcięty dopływ tlenu i ogień – docelowo – zaczyna zanikać. Jeśli interesuje Cię to, jaka gaśnica proszkowa jest najlepsza, zapraszamy do dalszej lektury naszego tekstu.

 

 

Rodzaje gaśnic

Wyróżnia się 3 podstawowe typy gaśnic, dzieląc na podstawie materiału gaszącego ogień. Pierwszym z nich są produkty śniegowe – inaczej CO2 – w których wykorzystuje się skroplony dwutlenek węgla. Pod wpływem rozprężenia piana wydobywająca się z gaśnicy oziębia się do temperatury bliskiej -78 stopni Celsjusza, dzięki czemu jest w stanie poradzić sobie z pożarem. Kolejny typ obejmuje modele wodne pianowe – inaczej płynowe. Środkiem gaśniczym jest w ich przypadku piana, wydobywana na zewnątrz przy użyciu sprężonego gazu. Ostatni rodzaj to wspomniane już produkty proszkowe.

Gaśnice wykorzystujące proszek mogą być bazowane na składnikach węglanowych lub fosforanowych, od tego też uzależniony jest zakres ich zastosowania. Pierwszy podrodzaj nadaje się do gaszenia pożarów typu B i C (cieczy i gazów palnych). Modele z proszkiem fosforanowym mają szersze wykorzystanie, ponieważ służą do gaszenia pożarów typu A, B i C (dodatkowo gaszą stałe materiały palne). Są bardziej odporne na wilgoć i wstrząsy.

Produkty proszkowe są najbardziej popularne ze względu na swoją nietoksyczność i wysoki poziom radzenia sobie z ogniem. Mają właściwości izolacyjne – tworzą warstwę izolującą wokół płonącego obiektu. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane cechy, to właśnie zakup tego typu gaśnic zdecydowanie polecamy.

 

Wielkość gaśnicy

Wielkość gaśnicy określa się poprzez wskazanie wagi środka gaśniczego. Z uwagi na to kryterium produkty te dzielą się na przenośne – o wadze między 1 kg a 12 kg oraz przewoźne od 25 kg do ok. 50 kg. Od ciężaru gaśnicy zależy jej zastosowanie oraz umiejscowienie.

Przy wyborze modelu dla domowego użytku warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze, gdy chodzi o konieczność jego zastosowania. Chcąc kupić produkt o dużej wadze, pomyśl, czy na pewno każdy domownik będzie w stanie z niego skorzystać. Zbyt ciężka gaśnica może okazać się trudna do podniesienia przez kobietę czy dziecko, a przecież nigdy nie ma pewności co do tego, kto będzie musiał jej użyć. Staraj się podjąć przemyślaną decyzję. Nie zawsze największe egzemplarze okażą się najlepszymi. Poza tym w domu ewentualny pożar w początkowej fazie jest mniejszy, nie rozprzestrzenia się tak szybko, jak w hali, gdzie są produkty łatwopalne.

 

Wykonanie zbiornika

Z założenia producenci, których gaśnice muszą spełniać określone prawem wymogi, nie mogą nie zastosować przy ich wykonywaniu nieatestowanych rozwiązań. Jednak każdy konsument będzie spokojniejszy, wiedząc, co jest w tym przypadku istotne.

Najważniejsza jest sama powierzchnia zbiornika, w którym znajduje się masa gasząca. Powinna ona zostać zabezpieczona w taki sposób, by w zetknięciu z wysoką temperaturą, ogniem czy promieniami słonecznymi nie uszkodziły gaśnicy. Osiąga się to, pokrywając powierzchnię odpowiednim rodzajem farb lub innych substancji zabezpieczających.

Bardzo ważny jest zawór zbiornika. Po pierwsze, jego zadaniem jest radzenie sobie z ciśnieniem, pod którym proszek wydobywa się na zewnątrz gaśnicy. Musi zostać odpowiednio opracowany i zabezpieczony, by nie zawieźć w krytycznym momencie. Powinien umożliwiać czasowe przerwanie gaszenia. Ważne również, by nie był przymocowany na stałe. Najlepsza gaśnica proszkowa to taka, którą użytkownik będzie mógł w razie potrzeby ponownie napełnić stosownym środkiem.

 

 

Bezpieczeństwo – jaką gaśnicę proszkową wybrać?

Na temat stosowanych przez producentów rozwiązań można by wiele powiedzieć. Natomiast żadne z nich nie będzie mieć znaczenia, jeśli przy ich zastosowaniu produkt nie będzie w pełni bezpieczny nie tylko z uwagi na pożar, ale także względem użytkownika. Dlatego tak ważne jest, by wybrany przez Ciebie produkt spełniał określone prawem wymogi. Przede wszystkim ma być produkowany zgodnie z wytycznymi stawianymi zarówno na rynku krajowym, jak i unijnym – w oparciu o certyfikowany system jakości ISO 9001. Powinien spełniać wymagania normy europejskiej EN3 i Dyrektywy Bezpieczeństwa PED 97/23/EC. Model, który został dostosowany do tych wymogów, z całą pewnością będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Gaśnice proszkowe w dobrych cenach

Wszyscy mamy świadomość tego, że bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich czy pracowników jest właściwie bezcenne. Jednak nikt nie chce produktu, którego cena jest niewspółmierna do tego, co można za nią uzyskać. Zwłaszcza w przypadku, kiedy użytkownik nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w określonym pomieszczeniu czy budynku.

Zakres cenowy, w którym mieszczą się opisywane produkty, jest dość duży, jednak nie można powiedzieć, by były one przesadnie drogie. Wszystko zależy od wielkości zbiornika, masy środka gaśniczego i ewentualnych elementów dodatkowych, takich jak na przykład uchwyt do wieszania. Ceny zwykle wahają się od 30 zł do 100 zł.

 

 

Najlepsze gaśnice proszkowe w 2019 roku

 

Dla tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji co do wyboru konkretnej gaśnicy, przygotowaliśmy krótki ranking. Na podstawie opinii użytkowników dokonaliśmy zestawienia produktów wysokiej jakości, które mogą zwrócić Twoją uwagę. Jeśli przejrzysz nasz ranking gaśnic proszkowych, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

GZWM GP-4X

 

Produkt GZWM GP-4X należy do typu gaśnic proszkowych. Wykorzystany sprężony gaz wydobywa się z wnętrza zbiornika masy gaszącej w postaci proszku. Poprzez tę czynność dochodzi do zahamowania dopływu powietrza do płonącej przestrzeni i następuje ugaszenie pożaru.

Model bardzo dobrze sprawdzi się w warunkach domowych lub na obszarach niedużych pomieszczeń przemysłowych. Jego waga to 4 kg, co nie tylko świadczy o jego średniej wielkości, ale również decyduje o możliwości zastosowania przez osoby nieposiadające ogromnych pokładów siły. Jest to gaśnica fosforanowa, dlatego nadaje się do gaszenia pożarów typu A, B i C. To gwarantuje całkiem szeroki zakres zastosowania.

Opinie o gaśnicach proszkowych GZWM GP-4X to w dużej większości pozytywne wypowiedzi użytkowników. Ich zdaniem modele sprawdzają się w różnych warunkach, łatwo się je przechowuje i używa. Mają one całkiem dobrą cenę jak na swoją pojemność, co decyduje o ich popularności i częstym wyborze.

 

 

 

 

Ogniochron GP-1z BC

 

Ogniochron GP-1z BC jest jedną z bardzo często wybieranych gaśnic proszkowych domowego użytku. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary sprzęt jest niezwykle prosty w użyciu. Żaden z mieszkańców domu czy mieszkania, w razie zaistnienia takiej potrzeby, nie będzie mieć problemów uniesieniem modelu i wykorzystaniem go – masa środka gaśniczego w niewielkim zbiorniku to jedynie 1 kg.

Produkt bazuje na proszku węglanowym, który pod odpowiednim ciśnieniem, z udziałem sprężonego gazu wydobywa się na zewnątrz i blokuje dalsze rozprzestrzenianie się ognia. Można go bez obaw stosować przy pożarach typu B oraz C.

Użytkownicy chwalą model za bardzo wygodne rozwiązanie, które zastosował w nim producent – mianowicie wieszak pozwalający na przymocowanie produktu w dowolnym miejscu. W taki sposób nigdy nie będzie nikomu przeszkadzać – w razie potrzeby wystarczy po niego sięgnąć. Ponadto każdy konsument zauważa jeszcze jedną istotną zaletę GP-1z BC – jego niską cenę. Z pewnością OgniochronGP-1z BC  to dobra i tania gaśnica proszkowa, co decyduje o jej częstym zakupie.

 

 

 

 

Ogniochron PD-2- GA

 

Bardzo dobrym produktem w kategorii gaśnic proszkowych jest model PD-2-GA firmy Ogniochron. Jest to produkt, w którym masa środka gaśniczego sięga 2 kg. W związku z tym jest to minimalna jednostka gaśnicza dla budynków chronionych pożarowo. Gaśnica ta świetnie nadaje się do mieszkań i domów jednorodzinnych – jest niewielka, a równocześnie ma bardzo szerokie zastosowanie. Jej całkowita masa wynosi około 3,65 kg, przez co każdy bez problemu będzie w stanie chwycić ją w dłonie.

Jako produkt bazujący na wykorzystaniu proszku fosforanowego, PD-2-GA jest przeznaczony do gaszenia pożarów z grup A, B oraz C. Jest to równoznaczne z możliwością jego użycia do zniwelowania ognia na: ciałach stałych, płynach, gazach, a także urządzeniach elektrycznych pod napięciem do 1000 V.

Zdaniem użytkowników gaśnica ma wiele zalet. Przede wszystkim wykazuje się dobrą skutecznością gaśniczą, co znaczy, że dobrze i szybko radzi sobie z ogniem. Została ona estetycznie wykonana, a przy tym ma niską cenę w porównaniu do podobnych produktów na rynku.

 

 

 

 

Ogniochron GP-12x 

 

Ogniochron wprowadza na rynek wiele gaśnic różnego rodzaju. Jedną z nich jest model GP-12x. Wyróżnia się on masą zawartego w niej środka gaśniczego, ważącego aż 12 kg. Ze względu na swoje właściwości nadaje się do użytku przemysłowego. Produkt został zaprojektowany dla zabezpieczania magazynów z gazami palnymi, farbami i lakierami czy innych łatwopalnymi cieczami. Znajduje też zastosowanie w halach przemysłowych i zakładach energetycznych oraz chemicznych.

Z pomocą tego modelu można ugasić pożar typu A, B i C, o czym przesądza wykorzystany w nim proszek typu fosforanowego. Produkt ten pod wpływem ciśnienia o wartości 15 bar i sprężonego CO2 wydostaje się poza zbiornik i skutecznie zwalcza powstały ogień. Model został wykonany w sposób staranny, spełniający wymogi krajowe oraz unijne.

Zbiornik pokryto farbą odporną na promienie UV. Zastosowany w nim zawór pozwala na wielokrotne napełnianie gaśnicy, a także umożliwia czasowe przerwanie gaszenia. Konsumenci są zadowoleni z wyboru tego produktu. Uznają go za niezwykle skuteczny i szybki w gaszeniu, a przy tym łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Ogniochron GP-6x 

 

GP-6x to gaśnica proszkowa marki Ogniochron o optymalnej masie środka gaszącego, wynoszącej 6 kg. Jest to wartość uniwersalna, warunkująca zastosowanie produktu w różnych warunkach, od mieszkaniowych po przemysłowe.

Model bazuje na wykorzystaniu proszku fosforanowego, którym pod wpływem sprężonego gazu można z łatwością ugasić ogień. Nadaje się on do pożarów typu A, B oraz C, co świadczy o jego dość szerokim zastosowaniu. Konsumenci podkreślają, że gaśnica jest prosta w obsłudze, a przy tym skutecznie i szybko radzi sobie z powstałym problemem.

Zawór w produkcie został wykonany tak, by możliwe było czasowe wstrzymanie gaszenia. Jego konstrukcja pozwala na odkręcenie w celu ponownego napełnienia gaśnicy proszkiem. Zewnętrzna część zbiornika została pokryta farbą poliestrową, co zapewnia jego odporność na promienie UV i zabezpiecza przed szkodliwym wpływem słońca. Model jest w pełni bezpieczny dla użytkownika. Zgodnie z zapewnieniami producenta spełnia normy prawa krajowego oraz unijnego, co potwierdzają posiadane przez niego certyfikaty systemu jakości ISO 9001.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4.67 out of 5)
Loading...