Materace dla dzieci ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Gdy stajesz się rodzicem, chcesz dla swego dziecka wszystko, co najlepsze. Dlatego zwróć uwagę na materac dla dzieci Danpol 120×60. Jest to model uznany za najlepszy w roku 2021. Klienci, którzy go zakupili przekazali bardzo pochlebne opinie na jego temat. Również jest to materac, który jest kupowany przez rodziców najczęściej. Nie bez przyczyny. Ponieważ jest to model dwustronny z naturalnym podkładem do spania. Z jednej strony jest łuska gryczana umieszczona w starannie przepikowanych kwadratach, zapobiegająca powstawaniu wad kręgosłupa. Ma ona także właściwości antyalergiczne, antyodleżynowe, jak również antypotowe. Druga strona to mata kokosowa. Porowata struktura maty z kokosu sprawia, że podkład jest bardzo dobrze wentylowany, co oznacza znakomite właściwości termoregulacyjne. Biały, lamowany pokrowiec jest wykonany ze 100% bawełny, zatem jest to materiał przyjemny w dotyku. Materac ten posiada szereg atestów i certyfikatów: pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centralnego Instytutu Techniki Medycznej, a także Certyfikat Oeko TEX standard 100 na wkład kokosowy. W drugiej kolejności najlepszym materacem jest Hevea Duo Activia, również dwustronny zbudowany z wysoko elastycznych pianek o różnej twardości.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki materac dla dzieci kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Noc to czas relaksu i regeneracji. Jednak, by obudzić się wypoczętym powinniśmy zadbać o odpowiednią atmosferę w sypialni, wygodne łóżko i przede wszystkim komfortowy materac. Dobrze wiemy, jak czujemy się po źle przespanej nocy, dlatego warto zadbać o to, by nasze dzieci zawsze budziły się wyspane i pełne energii. Pojawia się jednak pytanie, jaki jest najlepszy materac dla dzieci? Czy powinniśmy kierować się tymi samymi kryteriami poszukując odpowiedni produkt dla naszego maluszka? Jeśli nie wiesz, jaki materac dla dzieci wybrać to ten poradnik jest dla Ciebie. Przyjrzymy się różnym modelom i zastanowimy się, na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Nowy czy używany

Zakup nowego materaca to spory wydatek, dlatego w pierwszej kolejności nasuwa się pomysł, by zakupić ten element sypialni używany. Czy jednak jest do dobre rozwiązanie? Zdecydowanie odradza się zakup używanego materaca dla noworodka. Małe dziecko spędza większość dnia w swoim łóżeczku, a w miarę jak rośnie i przybiera na wadze materac coraz bardziej się zużywa. Dodajmy do tego zabawy na łóżku czy skakanie po nim wraz z kolegami.

Materac po takich przejściach nie nadaje się do użytku. Kolejną sprawą jest higiena. Gdy kupujemy używany materac to nie wiemy, czy pierwotni właściciele używali nakładek ochronnych. Czy dziecko chorowało, czy mają zwierzęta w domu, których bakterie mogły osiąść na materacu. A jak wiemy jego czyszczenie i dezynfekcja nie jest prosta.

 

Dobry materac a zdrowie kręgosłupa

Jak podają dane aż 9 z 10 dzieci w wieku wczesnoszkolnym już ma problemy z kręgosłupem. Do najczęściej spotykanych zalicza się płaskie plecy, gdzie kręgosłup jest zbyt prosty, w związku z tym zapewnia złą amortyzację w ruchu. Często dzieci cierpią również na tzw. plecy okrągłe, czyli pochylenie głowy, które skutkuje zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych znajdujących się w szyi. Plecy wklęsłe to również bardzo częste schorzenie. Rozpoznamy je po tym, że nasze dziecko będzie miało znacznie wypięty brzuch.

Każdy z nas spędza dużo czasu śpiąc, tymczasem małe dziecko potrafi przespać 10 godzin dziennie. Im mniejsze dziecko, tym więcej czasu spędza w łóżku. Z tego powodu warto zainwestować w dobry materac, tak by podczas odpoczynku odpoczywały również i jego plecy.  Dlatego zadbajmy o materac, który dobrze podtrzyma kręgosłup naszego malucha i nie będzie się zbytnio wyginać pod naciskiem. Pamiętajmy również o tym, by dobrać materiał wypełnienia odpowiednio do potrzeb naszej pociechy. Jeśli dziecko ma problemy skórne lub alergie to wybierzmy takie wypełnienie, który ma właściwości antyalergiczne. Pamiętajmy również, że przez kilka pierwszych miesięcy życia nie powinniśmy kłaść główki dziecka na poduszce.  

 

Rodzaje materacy

Obecnie znajdziemy w sprzedaży 8 rodzajów materacy. Do wyboru mamy modele wykonane z pianki poliuretanowej, które są przystępne cenowo, jednak są stosunkowo podatne na odkształcenia. Kolejny rodzaj to taki wykonany z pianki termoelastycznej, czyli tzw. memory foam. Odkształca się on pod wpływem ciepła i dostosowuje do kształtu osoby na nim leżącej. Następnie mamy materace kokosowe, które są wypełnione włóknami kokosowymi i obszyte bawełną. Mają właściwości antybakteryjne, więc będą idealne dla alergików.

Możemy zdecydować się na zakup materaca lateksowego. Modele tego typu wykonane są z mleczka kauczukowego. Oprócz właściwości antyalergicznych, charakteryzują się również wysoką elastycznością. Lub wybrać klasyk, czyli model sprężynowy. Najczęściej spotykanym rodzajem sprężyn są sprężyny bonelli. Często te modele dla dzieci mają sprężyny otoczone pianką poliuretanową. Takie połączenie powoduje, że materac dobrze dopasuje się do sylwetki malucha i jednocześnie będzie odporny na odkształcenia. Rzadziej spotykanymi są materace wypełnione łuską gryczaną. Te ekologiczne materace zapewnią właściwe podparcie małego kręgosłupa podczas snu.

Możemy też zdecydować się na model, który będzie łączył dwa wypełnienia, np. materac kokosowo – piankowy czy kokosowo – piankowy z łuską gryczaną lub kokosowo – bonellowy.

Bez względu na jaki model się zdecydujemy musimy pamiętać, by nie kupować materaca bez atestu Państwowego Zakładu Higieny (PZH) czy certyfikatu Eko – tex. Tylko produkty z odpowiednimi atestami i certyfikatami będą gwarantować nam bezpieczeństwo użytych do produkcji materiałów. Odpowiednie zaświadczenia będą również potwierdzać wysoką jakość kupowanego materaca.

 

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Uznaje się, że najlepsze dla maluchów są materace lateksowe. A to ze względu na ich antyalergiczne właściwości. Dodatkowo modele wykonane z tego materiału nie gromadzą bakterii i uniemożliwiają rozwój grzybów i pleśni. Lateks również bardzo dobrze podpiera kręgosłup oraz nie gromadzi wilgoci.

Polecane są również materace piankowe, które według specjalistów doskonale dopasowują się do anatomicznej budowy dziecka. Materiał ten charakteryzuje się również dobrą wentylacją.

Najmniej polecane są natomiast materace wykonane z pianki termoelastycznej tzw. memory foam, która ugina się pod wpływem ciepłego ciałka maluszka. W związku z tym, podczas snu, gdy materac zostaje nagrzany poprzez kontakt z ciałem małego człowieka przestaje on odpowiednio wspierać kręgosłup dziecka. Uważa się również, że maluchy są za lekkie na materace sprężynowe. W związku z tym modele te nie dopasują się odpowiednio do anatomii szkraba.  

Natomiast materace kokosowe nie są polecane ze względu na mniejszą trwałość w porównaniu z np. modelami z lateksem. Ponieważ kokos to materiał naturalny będzie on sprzyjał rozwojowi alergenów. Oznacza to, że po kilku latach będzie wymagał on wymiany. Zdecydowanie nie powinniśmy rozważać zakupu tego typu modelu, jeśli nasze dziecko jest alergikiem.

Czy twardość materaca ma znaczenie?

Wybierając twardość nowego materaca dla naszej pociechy musimy pamiętać, że kręgosłup dziecka jest bardzo delikatny. Kości malucha są miękkie i wrażliwe na różne obciążenia. By w dorosłości nasz maluch nie cierpiał na żadne dolegliwości pleców, powinniśmy zadbać o kondycję jego kręgosłupa już od najmłodszych lat. A gdy wada postawy pojawi się, jej leczenie będzie długotrwałe i mozolne.

Eksperci polecającą dla maluchów materace średnio – twarde. A to dlatego, że twarde materace mogą być niewygodne dla dziecka, które nie waży dużo. Będzie miało więc ono wrażenie, że leży na podłożu o twardości deski. Z kolei miękki materac nie zapewni odpowiedniego wsparcia dla delikatnego kręgosłupa naszego dziecka. Według ekspertów dobry materac dla malucha powinien wymuszać odpowiednie napięcie mięśni.

 

Podsumowanie

Dzięki dużemu wachlarzowi produktów dostępnych na rynku, bez problemu znajdziemy w sprzedaży odpowiednie materace dla dzieci w dobrych cenach. Pamiętajmy jednak, by dopasować kupowany model do potrzeb naszego dziecka. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy materaca. Niektórzy producenci oferują modele dwustronne, gdzie każda ze stron jest wykonana z innego materiału.

Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż możemy korzystać z tego wypełnienia, które będzie najbardziej odpowiednie w danym momencie. Pomyślmy również o zakupie takiego materaca, gdzie możemy zdjąć pokrowiec do prania. Pozwoli nam to na utrzymanie go dłużej w czystości.

 

 

Najlepsze materace dla dzieci w 2021 roku

 

Nieodpowiednio dobrany materac dla dziecka może powodować wady postawy. Dlatego tak ważne jest, by przed  jego zakupem poświęcić chwilę i przejrzeć produkty jakie dostępne są na rynku. Jeśli zastanawiasz się jaki materac do łóżeczka wybrać, polecamy nasz ranking, w którym znajdują się modele cieszące się największą popularnością ze względu na wysoką jakość i dobrą cenę.

 

Nasze zalecenia

 

Danpol 120×60

 

Danpol 120x60Model firmy Danpol to materac dwustronny. To nas należy decyzja czy dziecko będzie spało na stronie gryczanej czy na stronie kokosowej.  Według medycyny naturalnej materac z łuski gryki to gwarancja zdrowego i dobrego odpoczynku. Materac gryczany ma właściwości hamujące rozwój bakterii i roztoczy.

Ponadto jest odporny na zgniatanie i dzięki temu nie traci swojego pierwotnego kształtu. Łuska gryczana ma także właściwości  antyodleżeniowe i antyalergiczne. Spanie na takim podłoży pomaga w walce z wadami postawy. Strona kokosowa materaca  zapewnia dziecku odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawia, że dziecko czuje się przewiewnie i się nie poci. Ta strona jest dużo twardsza.  Jaki materac używać dla niemowlaka?

Wielu lekarzy jest zdania, że maluszki powinny na początku swojego życia spać właśnie na materacach kokosowych. Materac ma wymiary 120 x 60 cm. Produkt ten cieszy się bardzo pozytywnymi recenzjami. Model ten jest wytrzymały i nie odgniata się. Jest solidnie i dokładnie wykonany.  Użytkownicy podkreślają dobry stosunek jakości do ceny i zdecydowanie polecają zakup tego materaca.

Najważniejszą częścią dziecięcego łóżka jest materac. Nie dość, że odpowiada on za dobry sen naszego maleństwa, to źle dobrany może przyczynić się do wad postawy. Jako pierwszy prezentujemy materac dwustronny, którego jedna strona jest gryczana, a druga kokosowa.  Danpol o wymiarach 120 cm x 60 cm to najlepszy materac dla dzieci w 2021 roku.

Zalety
Lecznicze właściwości:

Prezentowany materac jest idealny dla dzieci z wadami postawy. Co więcej ma właściwości antyodleżynowe i antyalergiczne. Dzięki temu jest bezpieczny.

Twardość:

Twardość materaca została specjalnie dopasowana tak, by był on komfortowy dla najmłodszych. Należy zauważyć, że strona kokosowa jest dużo twardsza.

Zapewniona cyrkulacja powietrza:

Materac kokosowy zagwarantuje dziecku odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu malec nie będzie się pocić podczas snu. Zdecydowanie poprawi to jakość jego odpoczynku.

Higiena:

Prezentowany materac posiada dwie strony, gryczaną i kokosową. Ta pierwsza, wykonana z łuski gryki, zagwarantuje Twojemu dziecku zdrowy sen. Posiada ona bowiem właściwości hamujące rozwój bakterii i roztoczy.

Cena:

Niezaprzeczalnym atutem produktu jest jego cena. Jest to dobry materac dla dzieci do 200 zł.

Wady
Utrzymanie czystości:

Aby utrzymać materac w czystości zalecane jest jedynie jego miejscowe czyszczenie przy pomocy odpowiednich środków chemicznych. Niestety część wykonana z gryki barwi wodę.

 

 

 

 

Hevea Duo Activia

 

2.Hevea Duo ActiviaHevea Duo Activia to materac piankowy. Także i ten produkt jest dwustronny i różni się twardością poszczególnych stron. Został stworzony ze specjalnej, elastycznej pianki będącej  wysokiej jakości materiałem. Produkt posiada Atest Państwowego Zakładu Higieny.

Otrzymał także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Twarda strona materaca zalecana jest dla niemowlaków do szóstego miesiąca życia. Druga strona, średniotwarda,  przeznaczona jest dla maluszków powyżej pół roku życia. Materac wspiera właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała dziecka. Specjalna pianka HD czyni materac sprężystym i przewiewnym. Model ten jest bardzo wygodny i gwarantuje dziecko spokojny sen. Materac posiada pokrowiec o antybakteryjnej i bezzapachowej powierzchni. Pokrowiec łatwo się zdejmuje i można go prać w temperaturze do 60 stopni.

Według wielu recenzji jest to najlepszy materac piankowy dla dziecka.  Użytkownicy podkreślają, że produkt jest solidnie wykonany. Pokrowiec jest bardzo miły w dotyku i wyprodukowany z dobrej jakości materiałów. Wysoko oceniana jest dwustronność materaca i  w konsekwencji możliwość wyboru twardości podłoża.

Drugą propozycją jest materac piankowy Hevea Duo Activia. Również i ten produkt jest dwustronny oraz charakteryzuje się dwoma poziomami twardości. Posiada on Atest Państwowego Zakładu Higieny.

Zalety
Stymuluje poprawną postawę:

Powodem, dla którego tak wielu rodziców decyduje się na zakup tego produktu jest to, że stymuluje on poprawną postawę dziecka podczas snu. Wspiera on prawidłowe ułożenie podczas snu oraz specjalnie dopasowuje się do kształtu ciała Twojego dziecka.

Pianka HD:

We wnętrzu produktu znajduje się specjalnej jakości pianka HD, która czyni materac sprężystym i przewiewnym. Zwiększa to komfort snu maleństwa.

Dwie opcje twardości:

Model ten posiada dwie opcje twardości, dzięki czemu możesz ją dopasować do preferencji.

Twojego dziecka:

Twardsza strona zalecana jest na niemowląt, które nie ukończyły 6 miesiąca życia.

Cena:

Jest to jeden z najtańszych modeli dostępnych na rynku, który jednocześnie jest wygodny i bezpieczny.

Wady
Twardość:

Według niektórych rodziców materac mógłby być trochę twardszy.

 

 

 

 

Vitmat Coco Baby

 

3.Vitmat Coco BabyKolejny produkt to propozycja firmy Vitmat. Materac Coco Baby jest  modelem lateksowo kokosowym. Produkt ten jest przeznaczony dla najmniejszych dzieci – maluszki mogą na nim spać już od pierwszego dnia narodzin.

Materac to mieszanka naturalnych materiałów o właściwościach antyalergicznych. Głównymi komponentami materaca są lateks i kokos.   Model ten jest dwustronny.  Pierwsza strona wykonana jest z włókien kokosa, który idealnie przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Jest zdecydowania twardsza od strony lateksowej, w związku z tym polecana jest niemowlakom. Strona lateksowa natomiast zalecana jest dla dzieci już raczkujących.

Idealnie dopasowuje się do postury i kręgosłupa malucha. Wspiera prawidłową postawę podczas snu dziecka. Pokrowiec materaca nadaje się do prania w pralce i nie ulega deformacji. Użytkownicy zgodnie twierdzą, że to dobry materac dla dziecka. Jego  cena nie jest wygórowana, a jakość dorównuje materacom z najwyższej półki. Produkt jest solidnie wykończony i bardzo wytrzymały.

Kolejny produkt to model firmy Vitmat. Materac Coco Baby.  Jest to model lateksowo-kokosowym. Skierowany jest on do najmłodszych dzieci – może być on użytkowany już od dnia narodzin.

Zalety
Dopasowanie do malucha:

W trakcie snu materac dopasowuje się do kształtu ciała Twojego dziecka. Co więcej, wpływa na prawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Możliwość prania w pralce:

Dużym udogodnieniem dla rodziców jest możliwość zdjęcia pokrowca a następnie wyprania go w pralce. Należy również podkreślić, że pokrowiec nie ulegnie deformacji podczas czyszczenia.

Antyalergiczność:

Strona kokosowa ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, dzięki czemu będzie idealna dla najmłodszych dzieci.

Dwustronność:

Podobnie jak poprzednie produkty, również i ten model cechuje się dwustronnością. Pierwsza strona – twardsza - wykonana została z włókien kokosa, a druga, ta miękka, z lateksu. Dzięki temu każdy użytkownik może samodzielnie wybrać twardość, która mu odpowiada.

Wady
Cena:

Choć nie jest to najdroższy produkt w naszym zestawieniu, to jednak jego cena jest dość wysoka. Spowodowane jest to użyciem najwyższej jakości materiałów.

 

 

 

 

Hevea Junior Snudo

 

5.Hevea JuniorModel Hevea Junior Snudo skierowany jest do dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Jego wymiary to 80 X 180 cm. Jest to model piankowy i podobnie jak materace powyżej można go stosować z dwóch stron.

Pierwsza ze stron jest twarda i przeznaczona dla dzieci młodszych, po okresie niemowlęcym. Druga strona jest średniotwarda i wyposażona w strefy ortopedyczne. Oznacza to, że świetnie współpracuje z  kręgosłupem dziecka. Odpowiednio twarde strefy są dopasowane do sił nacisku jakie wywierają na materac poszczególne części ciała. Model ten wspiera właściwy rozwój kręgosłupa dziecka.  Materac świetnie nadaje się zarówno do piętrowych, jak i pojedynczych łóżek. Pokrowiec jakim został pokryty produkt posiada w składzie połączenie bawełny i poliestru.

Specjalna technologia w nim zastosowana chroni materac przed bakteriami, grzybami, roztoczami i pleśnią.  Produkt ten jest oceniany bardzo pozytywnie. Podkreśla się, że jest bardzo wygodny. Za dużą zaletę uważa się jego wytrzymałość. Pokrowiec po praniu nie ulega deformacji.

Kolejną pozycją na naszej liście jest Model Hevea Junior Snudo. Powstał on z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 16 lat. Wymiary tego piankowego materaca to: 80 cm x 180 cm.

Zalety
Antybakteryjna ochrona:

Model ten charakteryzuje się specjalną technologią, która chroni materac przed bakteriami, grzybami, roztoczami i pleśnią. Dzięki temu produkt będzie idealny dla małych alergików.

Strefy ortopedyczne:

Średniotwarda strona materaca wyposażona jest w strefy ortopedyczne, których zadaniem jest współpraca z kręgosłupem dziecka. Odpowiednio twarde strefy są dopasowane do nacisku, jakie wywierają na materac poszczególne części ciała. Pomoże to Twojemu dziecku zachować prawidłową postawę.

Twardość:

Podobnie jak poprzednie modele, również i ten charakteryzuje się dwoma twardościami. Jedna strona przeznaczona jest dla niemowląt. Z kolei druga, ta bardziej miękka, dla starszych dzieci.

Wady
Cena:

Jest to jeden z najdroższych materacy w naszym zestawieniu. Jego wysoka cena wynika ze specjalnych udogodnień, które pomagają Twojemu dziecku zachować poprawną postawę.

 

 

 

 

Hevea Junior

 

5.Hevea JuniorKolejny produkt firmy Hevea.  Jest to model lateksowy. Przeznaczony jest dla dzieci po wieku niemowlęcym i posłuży im do późnych lat szkolnych. Limit wagowy to ok. 80 kg.

Materac został wykonany z najwyższej jakości materiałów. Pianka lateksowa i 7 stref komfortu zapewnią  dziecku długi i zdrowy sen. Lateks idealnie chroni materac przez grzybami i roztoczami. Jest to bardzo dobry wybór dla alergika i astmatyka. Materac jest bardzo elastyczny i współpracuje z kształtem ludzkiego ciała. Pianka lateksowa jest  solidnym podparciem ortopedycznym dla rosnącego kręgosłupa. Pozwala także rozluźnić napięcie mięśni. Model ten wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i na pewno posłuży na lata.

Materac jest bardzo elastyczny i w związku z tym  nie ulega deformacji. Pokrowiec wykonany jest z materiałów chroniących materac przed kurzem i alergenami. Wysoka zawartości zmiękczonej bawełny sprawia, że jest miły w dotyku. Mimo dość wygórowanej ceny, model ten cieszy się dużą popularnością. Producent postawił na jakość i widać to na pierwszy rzut oka. Jest bardzo wygodny i solidnie wykonany. Produkt warty polecenia.

Ostatnim produktem jest model Junior firmy Hevea. Jest to produkt wykonany w całości z lateksu. Będzie odpowiedni również dla nieco większych dzieci.

Zalety
Trwałość:

Największą zaletą materaca jest jego trwałość. Model ten powstał z myślą by służyć Twojemu dziecku od jego pierwszych miesięcy życia do późnych lat szkolnych.

Strefy komfortu:

Materac posiada aż 7 stref komfortu, dzięki którym dziecko ma zapewniony długi i zdrowy sen. Natomiast pianka lateksowa pozwala na rozluźnienie napięcia mięśni.

Długi okres użytkowania:

Prezentowany model jest przeznaczony również dla dzieci w wieku szkolnym. Jedynym ograniczeniem jest waga użytkownika – limit wynosi 80 kg.

Wady
Jeden materiał:

W przeciwieństwie do pozostałych modeli, ten wykonany jest jedynie z jednego rodzaju materiału.

Cena:

Jest to nie tylko najtrwalszy materac w naszym zestawieniu, jest on również najdroższy.  Jego wygórowana cena spowodowana jest użyciem wysokiej jakości materiałów.

 

 

 

 

Jak wyczyścić materac dziecięcy?

 

Ze względu na to, że materac jest użytkowany codziennie, wymaga regularnego czyszczenia. Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny tego typu produktów jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku modeli dedykowanych maluchom. Chcesz się dowiedzieć, jaki materac dziecięcy jest polecany przez użytkowników i specjalistów, a także jak można go utrzymać w czystości? Koniecznie zapoznaj się z zebranymi przez nas informacjami na ten temat.

 

 

Czy materac dziecięcy można prać?

Większości dostępnych w sklepach materaców dla dzieci nie można prać samodzielnie w pralce. Jednak zanieczyszczeń czy zalegających roztoczy i bakterii możemy jednak łatwo pozbyć się samodzielnie z pomocą odpowiedniego sprzętu. Wyjątkowo pomocny może okazać się np. odkurzacz z opcją prania. Po wlaniu do zbiornika wody z łagodnym detergentem możemy wyczyścić materac na mokro, a następnie szybko odciągnąć nadmiar wilgoci z jego powierzchni. Najlepiej tę metodę zastosować w ciepły, słoneczny dzień, ponieważ w razie konieczności szybko osuszymy materac na zewnątrz.

W przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń możemy wypróbować również myjkę parową. Z pomocą pary wodnej pozbędziemy się nie tylko plam, ale i cząsteczek kurzu, pyłu oraz mikroorganizmów.

 

Czyszczenie pianą

Osoby, które nie mają do dyspozycji myjki parowej ani odkurzacza piorącego, także mogą szybko i skutecznie wyczyścić dziecięcy materac. Wystarczy kupić odpowiedni środek piorący lub detergent, który działa na zasadzie wytwarzania dużej ilości piany. Po wymieszaniu płynu z wodą należy nanieść mieszankę na materac i lekko potrzeć wierzchnią warstwę materiału gąbką. Resztki piany wraz z zabrudzeniami wystarczy zebrać suchą ściereczką.

 

Czyszczenie na sucho

Materac dziecięcy możemy z powodzeniem wyczyścić również na sucho, bez użycia wody. Istotną zaletą takiej metody jest to, że nie musimy stosować specjalistycznych detergentów ani sprzętów – potrzebna nam jest jedynie soda oczyszczona. Środek ten wywabia plamy, a dodatkowo neutralizuje roztocza, które są szczególnie niebezpieczne dla alergików.

Sodę oczyszczoną należy wysypać równomiernie na materacu (warstwa proszku powinna być gruba). Jeżeli tkanina jest bardzo brudna, możemy delikatnie wetrzeć w nią proszek suchą ścierką lub gąbką. Materac powinniśmy odstawić na minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc (jeśli mamy taką możliwość), aby mieć pewność, że soda zadziała . Rano wystarczy dokładnie odkurzyć tkaninę. Należy podkreślić, że to jeden z najbezpieczniejszych sposobów czyszczenia materaców. Soda oczyszczona z pewnością nie wywoła reakcji alergicznych ani podrażnień skóry, a dodatkowo nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Wspomniany środek skutecznie wywabia plamy, pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a do tego wykazuje właściwości dezynfekujące.

 

 

Pranie pokrowca

Kupując materac, możemy zauważyć, że do większości modeli dołączony jest ochronny pokrowiec. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie pozwalające na zaoszczędzenie czasu, a także pieniędzy. Wszystko przez to, że tego typu ochraniacz zwykle można prać samodzielnie w pralce, bez konieczności korzystania z usług pralni chemicznej. Pokrowce zazwyczaj szyte są z bawełny, wiskozy, poliestru i podobnych materiałów, a niektóre z nich wykazują odporność na wsiąkanie wilgoci czy ścieranie. Ponieważ zabrudzeniu nie ulega sam materac, nie musimy go czyścić. Poplamiony pokrowiec wystarczy wrzucić do bębna pralki, wsypać łagodny detergent i ustawić właściwy program prania (maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 60 st. C). Po upływie kilkudziesięciu minut tkanina będzie czysta, a po wysuszeniu możemy ponownie nałożyć pokrowiec na materac.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
5 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
emi
emi
3 years ago

Mam materacyk dwustronny kokos-gryka, ale żadnego z producentów którego tu akurat polecacie. Jednak uwzam ze gryka i kokos to naturalne i najlepsze i najzdrowsze wypełnienie na jakim powinno spać dziecko

Grazyna
Grazyna
2 years ago

Gryczane wypełnienie w materacyku dziecięcym to najlepsza profilaktyka wad postawy, uważa tak wielu specjalistów i lekarzy

JJ
JJ
1 year ago

Czytam i jestem tochę przerażony. Nie znam żadnego pediatry czy terapeuty(pracuję z dziećmi) który by polecał materace gryczane. One głównie wpływają na cenę materaca bo niczym tańszym wypełnić materacyka się nie da 😉 Nie pamiętacie o aferze z robaczkami wykluwającymi się w zanieczyszczonej gryce stosowanej w materacach ??

DMCA.com Protection Status