Rodzaje wózków dziecięcych

Ostatnio aktualizowane: 24.09.20

 

Czekając na narodziny dziecka rodzice muszą pamiętać o skompletowaniu wyprawki. Koniecznością jest zakup zapasu pieluszek, ubranek, podstawowych akcesoriów, a także wózka. Musi on być solidny, wygodny w prowadzeniu, a dodatkowo zapewniać maluchowi komfort. Możemy wyróżnić kilka rodzajów dziecięcych pojazdów, ich opis znajduje się poniżej.

 

Wózek głęboki

Wózek głęboki, czyli gondola wpięta do stelaża jest przeznaczona dla maluchów od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia (do momentu, aż zaczną samodzielnie siadać). Musi ona być odpowiednio szeroka, żeby dziecko mogło w niej wygodnie leżeć zarówno w cienkich, jak i grubszych, zimowych ubrankach. Wewnątrz gondoli powinien znaleźć się materacyk. Głębokie wózki mają budkę. Nie może być ona zbyt mała, gdyż jej podstawowym zadaniem jest ochrona pociechy przed słońcem, opadami deszczu czy porywistym wiatrem.

 

Spacerówka

Kiedy maluch umie już samodzielnie siadać, dla rodziców jest to sygnał, że przyszedł czas na wymianę wózka głębokiego na spacerówkę. Zwykle jest ona używana znacznie dłużej, bo często można w niej wozić nawet 3-letnie pociechy. Wózki spacerowe pozwalają dzieciom na swobodne obserwowanie, co dzieje się wokół nich. W siedzisku muszą znaleźć się pasy bezpieczeństwa (3-punktowe lub 5-punktowe), które zapobiegną wypadnięciu malucha w wyniku zbyt mocnego wychylenia się. Bardzo często spacerówki dają możliwość ustawienia oparcia w różnej pozycji, nawet leżącej. W efekcie czego dziecko może wygodnie się zdrzemnąć.

Wśród wózków spacerowych możemy wyróżnić modele zwykłe i tzw. parasolki, które są mniejsze oraz lżejsze. Bardzo łatwo się je składa, podobnie jak parasole przeciwdeszczowe, stąd wywodzi się ich nazwa. Tego typu wózki bardzo dobrze sprawdzają się na dłuższych, wakacyjnych wyjazdach. Nie kosztują one zbyt dużo, ale część rodziców uważa, że są mniej stabilne i solidne niż zwykłe spacerówki. Niemniej jednak dużo zależy choćby od materiału ich wykonania. Czasami trudno jest zdecydować, który model jest lepszy. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc bardziej doświadczone w tych kwestiach osoby, aby podpowiedziały, jakie wady i zalety mają poszczególne wózki dziecięce. Ranking, czyli zestawienie popularnych modeli, także może pomóc w dokonaniu wyboru.

Wózek bliźniaczy

Jak sama nazwa wskazuje, wózek bliźniaczy jest przeznaczony dla bliźniąt. Siedziska mogą być umieszczone jedno za drugim (to tzw. tandem) lub obok siebie. Każde z nich jest regulowane osobno, dlatego każdemu dziecku można zapewnić maksymalny komfort. Wśród modeli bliźniaczych znajdziemy zarówno gondole, jak i spacerówki. Ciekawe jest to, że większość z nich daje możliwość wożenia nie tylko bliźniąt, ale i pociech w różnym wieku, które dzieli 1 – 2 lata różnicy. Do stelaża można przypiąć np. jedną gondolę i jedno siedzisko spacerowe. Warto pamiętać, że modele bliźniacze, ze względu na swoją konstrukcję, są cięższe i większe od wózków dla jednego dziecka. Tandemy są węższe, dlatego mieszczą się w drzwiach, ale dziecko siedzące z tyłu może mieć mało miejsca na nóżki. Z kolei wózki z siedziskami umieszczonymi obok siebie są znacznie szersze, więc trudnością może okazać się wejście do klatki schodowej czy sklepu.

 

Jogger

Jogger to wózek do biegania, czyli ciekawa propozycja dla aktywnych fizycznie rodziców. Są one przeznaczone dla maluchów, które umieją samodzielnie i stabilnie siedzieć. Cechą wyróżniającą takie modele są duże koła pozwalające na wygodne prowadzenie nawet na wyboistej nawierzchni. Joggery są bardzo lekkie i mają charakterystyczny, opływowy kształt, a do tego dobrze wyprofilowane rączki. Dzięki nim można połączyć spacer z dzieckiem z codziennym treningiem. Ponieważ wózki do biegania są wyposażone w amortyzację, nie należy się obawiać, że pociecha będzie odczuwać nieprzyjemne wstrząsy. Z tego względu wyjście na świeże powietrze będzie jej sprawiało dużo przyjemności. Zwykle joggery mają 3 koła, a nie 4, ale nie jest to reguła, dlatego nie należy się tym kierować szukając odpowiedniego wózka do treningów.

 

Wózek wielofunkcyjny

Wózki wielofunkcyjne to modele 2w1, 3w1 i 4w1. Cieszą się one bardzo dużą popularnością, ponieważ dzięki nim można uniknąć konieczności zakupu dwóch różnych dziecięcych pojazdów dopasowanych do wieku malucha. Wózki 2w1 to połączenie gondoli i spacerówki, a 3w1 gondoli, spacerówki oraz fotelika samochodowego. W przypadku modeli 4w1 dodatkowym elementem jest baza do fotelika. Co prawda wielofunkcyjne wózki nie są zbyt tanie (zwłaszcza te renomowanych marek), ale ich zakup nierzadko jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż decydowanie się na gondolę i spacerówkę.

Wózek terenowy

W ofercie niektórych producentów można znaleźć dziecięce wózki terenowe. Choć podobnie jak joggery są wyposażone w 3 koła, nie są przystosowane do biegania z maluchem. Modele terenowe dają możliwość spacerowania z dzieckiem na stosunkowo trudnym terenie, przykładowo górzystym. Bardzo dobrze sprawdzają się one na trasach pełnych wybojów i wyrw, są odpowiednio przystosowane do przewożenia cięższych dzieci. Nawet jeśli pociecha chętnie chodzi samodzielnie, warto zabrać taki wózek na wycieczkę poza miasto. Będzie ona mogła odpocząć, kiedy się zmęczy, a jednocześnie nie będzie się to wiązało z koniecznością przerwania wędrówki. Trzeba mieć na uwadze, że modele terenowe nie nadają się dla noworodków. To propozycja dla starszych dzieci. Ponieważ część modeli ma pompowane koła, na wycieczkę warto zabrać ze sobą pompkę i łatkę, aby w razie przebicia móc je szybko naprawić.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status