Od kiedy mleko modyfikowane

Ostatnio aktualizowane: 30.11.20

 

Młode mamy zadają sobie pytanie od kiedy można podać mleko modyfikowane niemowlęciu. Bez wątpienia mleko mamy to najlepszy pokarm dla malucha. Jednak są sytuacje, gdy mamy organizm produkuje za mało mleka lub ze względu na istniejące choroby jest ono niewłaściwe, a przyjmowane leki przez mamę sprawiają, że dziecko nie powinno być takim mlekiem karmione.  Co wtedy? Poniżej odpowiedź na to pytanie. 

Mleko mamy

Dla każdego nowonarodzonego dziecka mleko mamy bezsprzecznie to najlepszy pokarm przynajmniej do 6 miesiąca życia. Mleko takie zawiera nie tylko właściwe składniki odżywcze jak odpowiednią ilość białka, soli mineralnych i witamin. Mama wraz z pokarmem przekazuje dziecku przeciwciała, które stanowią naturalną barierę ochronną dla infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dzięki nim dziecko jest mniej narażone na wszelkie infekcje. 

Karmienie piersią ma jeszcze inny wymiar dla dziecka i mamy. Niemowlę w ramionach matki czuje się bezpieczne, wycisza się i uspokaja. Przez czas życia płodowego mama to był jedyny bodziec zewnętrzny, stanowiący ochronę malucha. Tak też jest i po porodzie – mama jest synonimem bezpieczeństwa. Dla mamy natomiast ważnym aspektem karmienia piersią jest prawidłowe obkurczanie się macicy, bowiem wytwarzana podczas karmienia oksytocyna sprzyja temu procesowi, a za tym idzie również następuje szybsze wyrównanie wagi do tej sprzed porodu. 

 

Mleko modyfikowane

Mleko takie jest produkowane i sprzedawane w trzech postaciach: Płynnej, gotowej do natychmiastowego podania, płynnej skondensowanej do rozcieńczenia, oraz w postaci proszku do rozpuszczenia w określonych proporcjach w wodzie. Niezależnie od rodzaju mleka jakie kupimy, jego skład jest sporządzony w taki sposób, aby zastąpić mleko matki od pierwszych dni życia dziecka. Jakkolwiek takie mleko dostarczy wszystkich potrzebnych składników pokarmowych niemowlakowi od narodzin, to jednak nawet najlepsze mleko dla noworodka nie będzie uodparniało maleństwo na działanie wirusów i bakterii, tak jak to robi mleko matczyne.

Dlatego jeśli powodem przestawienia się na mleko modyfikowane jest brak pokarmu u mamy, zawsze karmienie należy rozpoczynać próbą przystawienia malucha do piersi, a dopiero po „wyczerpaniu” się zapasów u mamy podawać mleko modyfikowane. 

 

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym

Od kiedy zatem można podać mleko modyfikowane maluchowi? Jest stosunkowo niewiele przeciwskazań karmienia dziecka w sposób naturalny i uznaje się, że do 6 miesiąca życia jest to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Nawet jeśli mama ma grypę, wystarczy, że będzie się wystrzegała zarażenia dziecka (dobrym sposobem jest założenie maseczki na twarz) i może przeprowadzić karmienie. Sytuacje, w których trzeba zrezygnować z takiego karmienia to choroba dziecka – na przykład nietrawienie laktozy, czy ciężka choroba matki wymagająca przyjmowania leków, które mogą zaszkodzić dziecku. W takich sytuacjach karmienie mlekiem modyfikowanym zaleca lekarz. 

Są też przypadki, że mama nie ma pokarmu i dziecko ma za mało składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. W takich wypadkach należy wprowadzić jako dodatkowy składnik pożywienia – mleko modyfikowane. Jednak zawsze najpierw należy nakarmić dziecko piersią, a dopiero potem podać mleko w butelce.

Mleko dobrane pod kątem wieku dziecka

Przed podjęciem decyzji o przejściu na mleko modyfikowane należy się bardzo dokładnie zastanowić, bo rozpoczęcie podawania dziecku mleka w butelce zwykle oznacza koniec karmienia naturalnego. Również i z tego powodu, że gdy pierś mamy przestanie być stymulowana przez dziecko, zaniknie laktacja i mleko zniknie.

Jeśli o przejściu na karmienie mlekiem modyfikowanym decyzja została podjęta, należy wybrać odpowiednie mleko do wieku dziecka. Mleko przeznaczone dla dzieci od urodzenia do ukończenia przez nie 6 miesięcy życia nazywa się mlekiem początkowym i oznaczone jest symbolem 1. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy życia, mlekiem o składzie uwzględniającym potrzeby takiego organizmu będzie to, oznaczone jako „mleko następne” posiadające symbol 2. Po skończeniu roku przez naszego malucha, należy przejść na mleko oznaczone cyfrą 3 inaczej zwanym mlekiem „junior 3”, kolejne, „junior 4” wprowadzamy po ukończeniu dwóch lat przez dziecko, a po trzecim roku życia odpowiednie będzie mleko „junior 4”. 

Jednak, gdy zmiana żywienia następuje ze względu na nietolerancję laktozy, powyższe mleka modyfikowane nie spełnią swojego zadania i konieczne będzie dobranie produktu, który jest specjalnym preparatem mlekozastępczym. Również inne mleka stosuje się w przypadku stwierdzenia rozmaitych problemów zdrowotnych dziecka.

Wśród takich produktów możemy wymienić mleka hipoalergiczne, dla dzieci z niską waga urodzeniową i wcześniaków, dla dzieci z problemami zaparć i kolek, a także problemem ulewania pokarmu. Produkty takie zwykle maja obniżoną zawartość białka, sodu, potasu i chloru, a zwiększoną zawartość tłuszczów nienasyconych, a także zawierają prebiotyki, taurynę, żelazo, karnitynę i jod.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status