Laktatory ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.05.18

 

Jaki laktator kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Po urodzeniu dziecka większość kobiet decyduje się na karmienie piersią. Przede wszystkim ze względu na fakt, że mleko matki jest dla malucha najlepszym pokarmem, które pozytywnie wpływa na jego rozwój oraz zdrowie. Jednak ta metoda karmienia ma jedną poważną wadę, kobieta musi być przy dziecku cały czas, aby zapewnić maluchowi pokarm. Chociaż wielu rodzicom udaje się wypracować stałe pory karmienia, nie zawsze jest to proste. To oznacza, że planowanie dłuższych wyjść z domu, powrót do pracy czy zlecenie opieki nad dzieckiem innej osobie jest utrudnione. Oczywiście można przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym, jednak warto karmić malucha piersią tak długo, jak to jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że kobieta musi być przywiązana do swojej pociechy. Na szczęście już dawno temu znaleziono rozwiązanie tego problemu.

Jest nim odciąganie mleka przy użyciu laktatora. Taki sprzęt jest niezwykle przydatny kobietom, które po porodzie chcą szybko wrócić do pracy, a nie chcą odstawiać dziecka od swojego mleka. Sprawdza się też w sytuacjach, gdy mama ma pilne sprawy do załatwienia lub chce wyjść z domu bez malucha, a musi mu zapewnić pokarm. Takie urządzenie jest też niezastąpione dla kobiet, które mają zbyt dużo pokarmu. Dlatego w tym poradniku podpowiemy Ci, jaki laktator wybrać.

Rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje laktatorów – ręczne i elektryczne. Każdy sprzęt ma swoje wady i zalety, które chcemy przybliżyć. Podpowiemy też, dla kogo będzie lepszy model ręczny, a dla kogo model elektryczny.

 

Laktatory ręczne

Takie rozwiązanie jest tańsze i pozornie trudniejsze w użyciu. Jeśli jednak odciągasz mleko tylko okazjonalnie, na przykład przed niezbyt długim wyjściem z domu i szukasz urządzenia, które nie hałasuje, to rozwiązanie, które Cię zainteresuje. Oczywiście podczas odciągania trzeba się napracować, ale pamiętaj, że nie potrzebujesz do tego prądu, a więc zrobisz to nawet na zakupach i przy tym nie będziesz hałasować. Musisz jednak wiedzieć, że produkt nie jest zalecany kobietom z zapaleniem piersi czy zastojami pokarmu.

Na rynku dostępne są trzy różne typy takich urządzeń. Wyróżniamy modele tłokowe, które obsługuje się dwiema rękami. Kolejny typ to sprzęty z pompką, obsługiwane jedną ręką (uciskamy rączkę). Poza tym znajdziemy modele gruszkowe, w ich przypadku, w czasie odsysania pokarmu powstaje podciśnienie. Takie urządzenia też wymagają użycia obu rąk.

 

Laktator elektryczny

Jest to urządzenie droższe, idealne dla kobiet, które planują powrót do pracy, a nie chcą przerywać karmienia dziecka. Sprawdza się też w czasie podróży czy podczas innych sytuacji losowych, które wymuszają dłuższą rozłąkę z dzieckiem. Produkt polecany jest matkom z problemami laktacyjnymi. Pozwala na szybkie ściągnięcie mleka i ma regulację ssania. Wadą jest natomiast dość głośna praca oraz fakt, że urządzenie potrzebuje zasilania. Wyróżniamy dwa podstawowe typy laktatorów elektrycznych. Podział ten uwzględnia sposób zasilania. Mamy więc modele zasilane sieciowo oraz akumulatorowo-sieciowo. Drugi typ jest bardziej praktyczny podczas podróży.

 

Wybór modelu ręcznego

Decydując się na zakup laktatora ręcznego musisz zwrócić uwagę między innymi na regulację siły ssania. Jest to bardzo istotne dla kobiecych piersi. Zbyt mocno ssące urządzenie będzie podrażniało piersi, zwłaszcza u młodych mam bez doświadczenia. Najlepiej wybrać sprzęt z regulacją tego parametru. Kolejna kwestia to dwufazowość odciągania.

Taki model pobudza laktację stymulując sutek, aby następnie przejść do odciągania, które jest wolniejsze i przypomina ssanie piersi przez niemowlę. Dzięki temu odciąganie mleka nie jest zbyt bolesne. Przydatnym elementem jest silikonowa nakładka masująca, która sprawia, że odciąganie jest bardziej komfortowe. Przyda się też adapter, który pozwala na ściąganie mleka do butelek o różnej wielkości. Warto sprawdzić, czy do zestawu dołączone są elementy wymienne, które są bardziej narażone na zużycie.

 

Jaki laktator elektryczny jest najlepszy?

Jeśli chcesz kupić laktator elektryczny, siła ssania, jak również jej regulacja, jest bardzo istotna. Dobry sprzęt powinien naśladować dwufazowy rytm ssania piersi przez dziecko, tak, jak w urządzeniu ręcznym. Równie istotna jest silikonowa nakładka masująca i wspominany wcześniej adapter. Poza tym należy zwrócić uwagę na zasilanie oraz hałas, jaki emituje urządzenie. Niestety modele starszej generacji są bardzo głośne, co sprawia, że odciąganie mleka może być w pewnym sensie bardzo krępujące.

Atesty

Kupując taki produkt warto zwrócić uwagę na atesty i polecenia lekarzy specjalistów zajmujących się kobietami karmiącymi piersią. Wiele modeli ma rekomendacje znanych szpitali. Kupując taki produkt możesz mieć pewność, że inwestujesz w bezpieczny sprzęt. Przy zakupie uwzględnij też to, czy nie jesteś uczulona na pewne tworzywa sztuczne. Większość kobiet nie odczuwa dyskomfortu używając laktatora, ale niektóre młode mamy w czasie odsysania mleka zauważają zaczerwienienia na skórze. Atesty dają nam swego rodzaju gwarancję, że skóra jest bezpieczna, ale każdy organizm reaguje inaczej.

 

Laktatory w dobrych cenach

Kupując laktator warto sięgać po modele znanych firm, których urządzenia są testowane przez specjalistów i polecane przez lekarzy. Ceny sprzętów ręcznych zaczynają się już od 7 zł, aczkolwiek za dobre urządzenie musimy zapłacić ok. 25-40 zł. Natomiast modele elektryczne kosztują od ok. 100 zł do 400 zł.

 

 

Najlepsze laktator w 2018 roku

 

Masz problemy z karmieniem piersią lub jesteś aktywną, pracującą mamą, która chce zapewnić dziecku swój pokarm? Jeśli tak, przygotowaliśmy dla Ciebie ranking laktatorów. Odpowie on na pytanie jaki laktator wybrać. W rankingu przedstawiliśmy modele cieszące się  najlepszymi opiniami wśród mam odciągających pokarm.

 

Nasze zalecenia

 

Lovi Prolactis 5/501

 

1. Lovi Prolactis 5 501Pierwsza propozycja to cieszący się dużą popularnością laktator renomowanej firmy Lovi.  Marka ta od wielu lat zajmuje się tworzeniem produktów skierowanych do mam i ich dzieci. Według wielu opinii jest to najlepszy laktator elektryczny. Co więcej, w komplecie znajdziemy także akcesoria przeznaczone do ręcznego odciągania mleka.

Jest to świetne rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych, gdy nie musimy odciągać  większej liczby pokarmu. Jest to laktator dwufazowy, który idealnie symuluje ssanie mleka przez malucha.  Podczas ściągania pokarmu, urządzenie stymuluje pierś odwzorowując ruchy ssące dziecka, które pobudzają wypływ pokarmu.

Natomiast faza głębokiego odciągania symuluje rzeczywiste ssanie pokarmu. Urządzenie posiada wyświetlacz oraz regulację siły ssania. Laktator został wyposażony we wbudowaną pamięć, która zapisuje ustawienia, która najbardziej odpowiadają karmiącej mamie. Kolejną zaletą sprzętu jest możliwość zasilania go prądem sieciowym lub bateriami. Opinie o laktatorze są bardzo pozytywne.

Podkreśla się, że działa bezboleśnie. Mleko ściągane jest dość szybko i sprawnie. Za dużą zaletę uważa się akcesoria do ręcznego  ściągania pokarmu.

 

 

 

 

Medela Swing + Calma

 

2. Medela Swing + CalmaKolejny produkt godny polecenia to laktator szwajcarskiej firmy Medela, która od kilkudziesięciu lat produkuje akcesoria wspomagające karmienie piersią. Jest to urządzenie, które zostało docenione przez tysiące matek. Laktator był nagradzany licznymi nagrodami oraz certyfikatami. Jest to urządzenie skierowane do matek, które chcą korzystać z niego codziennie.

Laktator usprawnia życie każdej matki, pozwala jej zrobić spokojnie zakupy czy iść na siłownię, bez wyrzutów sumienia, że dziecko będzie głodne. Urządzenie opiera się na dwóch fazach odciągania i idealnie symuluje ssanie mleka przez dziecko. Szybka  pierwsza faza ssania, idealnie pobudza i powoduje skrócenie czasu odciągania pokarmu.

Gdy pierś jest już pobudzona następnie przechodzi do fazy drugiej, czyli właściwego odciągania pokarmu. W zestawie znajdziemy aż pięć kształtów lejków. Dzięki temu z łatwością dobierzemy lejek, który najbardziej nam odpowiada. Lejek wpływa na efektywność i szybkość odciągania pokarmu.

Firma Medela produkuje wysokiej jakości laktatory. Opinie o nich są bardzo pozytywne. Często podkreśla się, że urządzenie działa bardzo cicho. Pokarm odciąga się szybko. Za duży atut uważa się możliwość regulacji siły ssania.

 

 

 

 

Canpol 12/201

 

3. Canpol 12 201Laktator Canpol to urządzenie stworzone przez polską firmę, która na rynku obecna jest od prawie dwudziestu lat. Warto podkreślić, że laktator został wyprodukowanych z materiałów całkowicie bezpiecznych. Pozbawiony jest negatywnie zaopiniowanego przez UE bisfenolu A.  Podobnie jak opisane powyżej urządzenia, także i Canpol  12/201 jest laktatorem dwufazowym. W konsekwencji idealnie odwzorowuje rytm ssania pokarmu przez dziecko.

Na samym początku pierś jest pobudzana i naśladowana jest faza szybkiego ssania przez malucha. Pobudza to wypływ pokarmu z piersi. Druga faza natomiast to wolne ssanie mleka i  rzeczywiste odciąganie pokarmu. W zestawie producent dołączył silikonową nakładkę, która masuje pierś i sprawia, że odciąganie pokarmu jest jeszcze bardziej efektywne.

Urządzenie daje nam możliwość trzystopniowego regulowania mocy ssania. Mamy także opcję wyboru trybu zasilania. Laktator możemy podłączyć do zasilania sieciowego  lub możemy zasilać bateriami. Jest to duży atut, który umożliwia korzystanie z laktatora nawet w podróży.

Urządzenie oceniane jest wysoko. Zaznacza się, że sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze. Dużym atutem jest jego niska cena.

 

 

 

 

Philips Avent Natural Scf330/20

 

4. Philips Avent Natural Scf330 20Kolejna propozycja to ręczny laktator firmy Philips. Jego specjalnie zaprojektowany kształt sprawia, że odciągania pokarmu staje się jeszcze bardziej komfortowe. Lejek, w porównaniu do innych standardowych modeli został znacznie skrócony. Dzięki temu została wyeliminowana konieczność pochylania się, by pokarm wleciał do pojemnika. Nakładka laktatora jest bardzo miękka.

Lekko masuje pierś by ją pobudzić i przyspieszyć odciąganie pokarmu.  Specjalny kształt nakładki zmniejsza ryzyko utraty pokarmu. Przemyślane wgłębienia w nakładce sprawiają, że mleko się w niej nie przemieszcza i tym samym możliwość wylewania się mleka została znacznie ograniczona.

Sam laktator jest niewielki i ma ergonomiczny kształt. Urządzenie stoi bardzo stabilnie i nie przewraca się, nawet wtedy gdy w pojemniku nie znajduje się wiele pokarmu. Laktator posiada dobre recenzje. Podkreśla się, że jest łatwy i wygodny w obsłudze. Pracuje bardzo cicho.

Za duży atut uważa się możliwość odciągania pokarmu bezpośrednio do butelki na pokarm. Zaznacza się, że urządzenie jest dobrze wyprofilowane a odciąganie mleka bezbolesne.

 

 

 

 

Babyono 048

 

5. Babyono 048Ostatni proponowany  laktator, to urządzenie marki Babyono. Jest to laktator ręczny, który został wyposażony w system odpowietrzania. Urządzenie jest łatwe w użyciu i skutecznie odciąga pokarm. Łatwo zachować je w czystości, gdyż proces czyszczenia jest bardzo prostu. Laktator posiada specjalną nakładkę silikonową.

Zamontowane w niej płatki masują pierś w celu stymulacji i pobudzenia jej do wytwarzania pokarmu. Laktator działa bardzo cicho i w związku z tym możemy go używa w miejscach publicznych. W zestawie znajdziemy także butelkę ze smoczkiem, która umożliwia bezpośrednie podanie pokarmu naszemu dziecko.

Butelka została wyposażona w dysk uszczelniający, dzięki czemu bez problemu przechowamy mleko w lodówce. Dużą zaletą produktu, jest jego niewygórowana cena. Jednocześnie jakość laktatora jest na wysokim poziomie. Został on wykonany z wytrzymałych materiałów.

Opinie o laktatorze są pozytywne. Urządzenie jest bardzo proste. Dobrze ściąga pokarm i jednocześnie nie podrażnia piersi. Rekomendowany dla mam, które zaczynają swoją przygodę z karmieniem.

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...