Jak przygotować mleko modyfikowane

Ostatnio aktualizowane: 30.11.20

 

Młode mamy powoli wchodzą w obowiązki matczyne i szukają wielu porad dotyczących pielęgnacji i żywienia swojego nowonarodzonego dziecka. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem mleka modyfikowanego dla swojej pociechy i szukasz na jego temat informacji, a także interesuje Cię sposób przygotowania mleka do podania, to dobrze trafiłaś. Dziś właśnie chcieliśmy napisać kilka słów o tym jak przygotować mleko modyfikowane do podania dziecku. 

Mleko modyfikowane co to jest?

Mleko modyfikowane to produkt będący wynikiem wielu badań ekspertów mleka kobiecego i zastępczego żywienia niemowląt. Badania zapoczątkowano z tego powodu, że mleko krowie nie jest odpowiednie do podania ludzkiemu noworodkowi, bo zawiera za dużo sodu i białka, a także za mało żelaza i witamin potrzebneych dla młodego ludzkiego organizmu. Mleko modyfikowane powstaje na bazie mleka krowiego, w którym w trakcie procesu produkcyjnego zmienia się zawartość białek i tłuszczów, obniża poziom potasu, chloru i sodu, a także przybliża się zawartość witaminy D, żelaza, cynku i wapnia tak, aby skład był zbliżony do mleka matki. 

 

Rodzaje mleka modyfikowanego

Przede wszystkim mleko modyfikowane jest niezbędnym składnikiem pożywienia w przypadku określonych chorób maleństwa. Zatem w przypadku wystąpienia objawów nietolerowania przez dziecko laktozy, jedynym rozwiązaniem jest karmienie maluszka mlekiem modyfikowanym bez jej zawartości. Konieczne jest stosowanie takiego rodzaju mleka również przy takich problemach zdrowotnych jak alergie, niska waga urodzeniowa spowodowana zwłaszcza wcześniactwem, a także takich problemów jak zaparcia, kolki, a także nagminne ulewanie pokarmu. Dla łatwiejszego poradzenia sobie z każdym z tych problemów istnieją mleka modyfikowane o składzie, który łagodzi objawy choroby, lub ich przynajmniej nie wywołuje. 

Gdy nasz maluszek szczęśliwie nie ma problemów opisanych powyżej, wystarczy się skupić na dobraniu mleka odpowiadającego wiekowi dziecka. Od narodzin do 6. miesiąca życia odpowiednie jest mleko oznaczone cyfrą 1 lub opatrzone nazwą „mleko początkowe”. Po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy odpowiednim będzie zamiana produktu na „mleko następne” oznaczone cyfrą 2. Dla starszych niemowląt od 1 roku życia przeznaczona jest mieszanka „junior 1” i kolejno „junior 2”, „junior 3”, „junior 4” i „junior 5”. To ostatnie podajemy dziecku od skończenia przez nie 3 roku życia. 

 

Przygotowanie mleka do spożycia

Gdy już został wybrany rodzaj mleka odpowiedni do wieku dziecka, należy zająć się jego przygotowaniem do spożycia. Sposób przygotowania jest właściwie analogiczny przy produktach od różnych producentów. A zacząć w każdym wypadku należy od umycia rąk. Kolejna czynność to umycie i wysterylizowanie wszystkich narzędzi używanych do przygotowania dziecięcego posiłku. Nie zapomnij również wyparzyć miarki dołączonej do zakupionego mleka. 

Zaleca się, aby wodę, którą użyjemy do rozcieńczenia (w przypadku produktów płynnych zagęszczonych) czy rozpuszczenia proszku gotować przez 5 minut, a następnie pozostawić do wystudzenia do temperatury około 40 stopni Celsjusza. Następnym krokiem będzie sprawdzenie tabeli żywienia na opakowaniu produktu. To w niej znajdziesz proporcje w jakich masz zmieszać proszek z wodą oraz jakie ilości wody zastosować do uzyskania konkretnej ilości mleka. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie dodawać proszku do wrzącej wody. Za pomocą dołączonej miarki odmierz właściwą ilość proszku (miarka powinna być płasko napełniona) i połącz z odpowiednią ilością wody.

Jeśli napój przygotowujesz od razu w butelce, po połączeniu proszku z wodą, potrząśnij energicznie butelką, tak aby proszek rozpuścił się całkowicie. Po nałożeniu smoczka na butelkę, pokarm jest gotowy do podania. Jednak zanim to zrobisz kapnij kropelką na przegub dłoni od wewnętrznej strony i sprawdź temperaturę napoju. Po nakarmieniu maleństwa resztę niedopitego mleka wylej, a naczynia użyte do karmienia i przygotowania – umyj. 

Dodatkowe rady

Mając świadomość, że mleko, które podajemy maluchowi musi być dla niego bezpieczne i mieć skład, który zawiera odpowiednie składniki odżywcze, ale nie będzie szkodził młodemu, delikatnemu organizmowi, należy przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby podane mleko miało nieprzekroczoną datę ważności do spożycia. Kupując opakowanie w sklepie dobrze jest zwrócić uwagę, aby termin przydatności do spożycia był odległy w przyszłości. Ale również w domu, po otwarciu opakowania warto ten fakt zaznaczyć datą, bowiem mleko nie powinno być używane dłużej jak 4 tygodnie od otwarcia opakowania. Przygotowując pokarm dla dziecka zwracaj uwagę również na takie elementy:

 

1. Czytaj instrukcję przygotowania mleka, tam jest napisane jakie proporcje proszku do wody należy zachować, aby produkt odpowiadał danej grupie wiekowej.

2. Sterylizuj butelki, smoczki i wszelkie naczynia używane do przygotowania posiłku.

3. Do przygotowania mleka używaj wyłącznie świeżo przegotowanej wody – nigdy butelkowej.

4. Łącząc składniki najpierw do butelki nalej wodę, a w drugiej kolejności wsyp proszek.

5. Mleko odmierzaj miarką dołączoną do opakowania.

6. Przed podaniem mleka maleństwu sprawdź czy ma odpowiednią do podania temperaturę.

7. Nigdy nie dodawaj do mleka własnych dodatków w postaci cukru, płatków czy innych składników.

8. Przygotowanej mieszanki gotowej do podania dziecku nie przechowuj dłużej niż 24 godziny.

9. Nie podgrzewaj mleka przed podaniem w kuchence mikrofalowej.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status