Formuła dla niemowląt – jakie zawiera mleko?

Ostatnio aktualizowane: 28.11.20

 

Szczęśliwa ta mama, której dziecko nie ma problemów pokarmowych, która spokojnie kilka pierwszych miesięcy życia malucha karmi go piersią. Ale co mają zrobić mamy, których dzieci są uczulone na mleko? Co zrobić, gdy dziecko jest uczulone również na mleko własnej mamy? Dla takich maluchów powstały specjalne preparaty mlekozastępcze i o takich formułach dziś chcielibyśmy napisać. 

Rozpoznanie problemu

Przede wszystkim podstawą jest rozpoznanie problemu. Już wiadomo, że coś jest nie tak, ale jeszcze trzeba rozpoznać co dokładnie szkodzi naszemu maleństwu, aby skutecznie zaradzić problemowi. Może to być nietolerancja pokarmowa albo trudności w przyswajaniu pokarmu. W każdym z tych wypadków należy z niemowlęciem udać się do lekarza po poradę. Dla małych pacjentów w problemami gastrycznymi istnieją rozmaite preparaty odżywcze, ale czy każdy z nich nadaje się dla każdego małego pacjenta? 

 

Nietolerancja laktozy

Alergia na mleko krowie i matki to duży i najczęściej występujący problem. Co robić, gdy mama nie może karmić swojej pociechy? Jak nakarmić dziecko, gdy większość mlek modyfikowanych na rynku to produkty pochodne wytwarzanie z mleka krowiego? Małe dzieci, ze względu na nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy są podatne na różnego rodzaju alergie. W miarę upływu czasu często one mijają, bo układ trawienny powoli zaczyna sobie radzić z cząsteczkami, które wcześniej rozpoznawał jako zagrożenie dla organizmu.

Alergia na mleko krowie i nietolerancja laktozy (to nie do końca ten sam problem) może objawiać się wysypką, trudnością w oddychaniu, zaburzeniami pokarmowymi, lub jeszcze innymi skutkami. Fakt bycia uczulonym na takie czynniki należy potwierdzić przez badania lekarskie i podjąć właściwe kroki do wyeliminowania alergenów. 

 

Białko hydrolizowane

W procesie hydrolizy białek, czyli poprzez rozbijanie białka mleka na mniejsze cząsteczki powoduje się, że u dzieci o niewielkim nasileniu alergii można układ immunologiczny „oszukać” i nie rozpoznaje on już w takiej cząsteczce biała na które jest uczulony. Im większy zastosowano stopień hydrolizy, tym mniejsze cząsteczki powstaną i tym samym produkt będzie wykazywał mniejsza podatność na to, że uczuli niemowlę. Dla dzieci z nietolerancją laktozy produkuje się mieszanki nazwane hydrolizatami oznaczone symbolem HA. Są to produkty stosowane u dzieci, które nie mogą być karmione piersią, a u rodzeństwa czy rodziców również występuje alergia pokarmowa.

Mieszanki z frakcją białkową o większym stopniu hydrolizy białka, są polecane dzieciom, które mają stwierdzoną nietolerancję białka zawartego w mleku krowim. Dla pociech z najcięższym stopniem nietolerancji są przeznaczone produkty z całkowicie wyeliminowanymi fragmentami białek i peptydów, zawierające jedynie pojedyncze aminokwasy. Nie wywołują one żadnych reakcji alergicznych i są stosowane również u niemowląt, które nie tolerują preparatów na bazie soi. 

 

Preparaty na bazie soi

Na ogół dzieci dobrze traktują preparaty na bazie soi, jednak ich podawanie zaleca się dopiero od 6. miesiąca życia. Dobrze się one sprawdzają jako zamienniki mleka krowiego oraz poprzednio opisanych mieszanek białka hydrolizowanego. Są polecane szczególnie dla dzieci ze zdiagnozowaną galaktozemią, są też stosowane przez rodziców preferujących styl życia wegetariański i wegański u siebie i u swoich dzieci. Preparaty takie mają w swoim składzie pełnowartościowe białko, a także takie witaminy jak A, K, witaminy z grupy B, lecytyny, a także składniki takie jak żelazo czy fosfor.

Zatem zapewniają wszechstronny rozwój niemowlęcia. Dobrze też, aby w składzie mleka sojowego znalazły się takie składniki jak wapń i witamina D. Jednak na mleko sojowe również zaobserwowano nietolerancje. Jeśli się pojawią u dziecka biegunki, bóle brzucha, wymioty, a nawet wysypka – preparat należy odstawić i poradzić się lekarza. 

Dla dzieci z innymi problemami

Nie każdy dziecięcy problem gastryczny wiąże się z alergią. Dlatego też w sklepach i aptekach możemy kupić rozmaite mieszanki rozwiązujące, a przynajmniej wspomagające inne gastryczne problemy. I tak dla dzieci z problemem ulewania stworzono mieszanki zawierające w nazwie literki „AR” lub „R”. Maja one w składzie mączkę chleba świętojańskiego lub ryżowy kleik, które to zagęszczają mleko w brzuszku maluszka zapobiegając jednocześnie jego ulewaniu. 

Innym problemem dziecięcym są nadmierne kolki i wzdęcia. Na rozwiązanie tego problemu stworzono mieszanki z mniejszą zawartością białka krowiego, często ze zwiększoną zawartością laktozy. Jednak mleko takie nie wyeliminuje kolek, gdy ich przyczyną jest niewłaściwy sposób podania pokarmu (połykanie powietrza podczas picia z butelki).

Mieszanki przeznaczone dla wcześniaków i innych dzieci z niską wagą urodzeniową to mleko często posiadające w nazwie słowo PREnatal. W składzie takiego mleka jest więcej białek i poddanych obróbce cukrów. Ma to na celu spowodować zwiększenie przyswajalności pokarmu. 

Mleka dla dzieci z problemem nawracających biegunek mają w składzie prebiotyki i błonnik, za to laktoza jest zredukowana. Przed użyciem takiego mleka u malucha lepiej skonsultować się z lekarzem i zacząć stosowanie dopiero po wyraźnych jego zaleceniach. 

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status