Ranking 3 najlepszych inhalatorów dla dzieci i dorosłych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 24.09.20

 

Inhalator dla dzieci i dorosłych – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Inhalatory są urządzeniami, które pomagają aplikować leki głęboko do układu oddechowego. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o tym, jaki inhalator wybrać stworzyliśmy ranking, w którym opisane zostały najczęściej wybierane przez konsumentów sprzęty. Naszą listę otwiera produkt Sanity Simple. Model cieszy się bardzo dobrą opinią wśród konsumentów, ponieważ jest prosty w użyciu i ma funkcje przydatne podczas leczenia różnego rodzaju chorób. Urządzenie rozdrabnia substancje na bardzo małe cząsteczki, które docierają do samych płuc. Dodatkowymi atutami Sanity Simple jest mała obudowa oraz niewielka waga. Dzięki temu inhalator możemy zabrać ze sobą w podróż, tym samym kontynuując leczenie w każdym miejscu.  Innym sprzętem, jaki zdobył szerokie uznanie wśród użytkowników jest Philips Respironics InnoSpire Elegance – kompaktowy inhalator o MMAD 2,9 µm. Takie parametry sprawiają, że nebulizacja przebiega bardzo efektywnie. Cząsteczki leku wprowadzane są bezpośrednio do chorobowo zmienionych miejsc układu oddechowego, łagodząc objawy infekcji. Według konsumentów model jest wyjątkowo wytrzymały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jak inhalator dla dzieci i dorosłych wybrać?

 

Wybór odpowiedniego inhalatora warunkuje skuteczne leczenie, dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się urządzeniom przed zakupem, by wybrać mądrze. W tym mini poradniku przekażemy Państwu kilka uwag dotyczących inhalatorów i ich cech, a także, na co zwracać uwagę przy zakupie najlepszego inhalatora dla dzieci i dorosłych.

 

 

MMAD

Istotą inhalacji jest to, aby we właściwy sposób podać odpowiednią dawkę leku, Najważniejszym parametrem inhalatora jest określenie średniej wielkości cząsteczek w wytwarzanym przez inhalator aerozolu. Bowiem różne wielkości cząsteczek mogą dotrzeć do różnych miejsc. I tak cząsteczki wielkości od 10 do 7µm docierają jedynie do nosogardzieli, zatem takimi cząsteczkami możemy wyleczyć ból gardła, czy katar. Cząsteczki o wielkości od 6 do 4µm osiadają w strefie tchawicy i oskrzeli, natomiast te o wielkości od 3 do 1µm docierają do płuc i pęcherzyków płucnych.

 

Procentowa zawartość cząsteczek mniejszych niż 5µm

To drugi ważny parametr. Procentowa zawartość cząsteczek mniejszych niż 5µm w wytwarzanym przez urządzenie aerozolu mówi o tym, jak skuteczne jest inhalowanie. Im jest ich więcej tym lepiej. Cząsteczki takie powinny być wystarczająco małe, aby być unoszone w wydychanym powietrzu i wystarczająco duże, aby osiąść na powierzchni płuc i oskrzeli. Cząsteczka większa od 5 µm dociera tylko do gardła.  

 

Szybkość nebulizacji i przepływ

Jest to parametr o tyle istotny, że wpływa na długość podawania leku. Jest to szczególnie ważne, gdy nebulizacji poddawane jest dziecko, które zbyt długo nie chce takiego leku przyjmować. Jest to wartość podawana w ml/min i im ma większą wartość, tym szybsze tempo podawania leku.

Przepływ, podawany w l/min oznacza tak naprawdę wydajność sprężarki. Producenci podają na opakowaniu przepływ maksymalny, oraz roboczy. Interesuje nas ten drugi. Najlepszy inhalator dla dzieci i dorosłych w 2020 roku ma optymalne wartości przepływu 13 l/min do 16 l/min. Można jeszcze rozważyć zakup urządzenia o przepływie 10 l/min, ale niższe parametry stanowią już o bardzo niskiej wydajności sprzętu.

 

Akcesoria dodatkowe

Kupując inhalator, zwłaszcza dla wielu członków rodziny, bardzo istotne jest jego wyposażenie. Gdy będzie ono za skromne, to dla użytku wszystkich członków rodziny, być może będziesz musiał niektóre elementy dokupić. Podstawa całego sprzętu to wielonakładkowy nebulizator o parametrach dostosowanych do potrzeb użytkownika i zgodnych z obowiązującymi normami. Do zestawu powinno być dołączonych kilka dysz rozpylających, aby dopasować je do wieku różnych członków rodziny. Również potrzebne są maski dla dorosłych, jak i dla dzieci, ustnik i przewód powietrza do inhalatora. Ostatnim elementem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę, jest jasna i czytelna instrukcja obsługi.

 

 

3 najlepszych inhalatorów dla dzieci i dorosłych. Opinie w 2020 roku

 

1. Inhalator Sanity Simple Smart&Easy

 

Wiodącym inhalatorem dla dzieci i dorosłych jest Sanity Simple Smart & Easy. Jest to kompresor tłokowy z systemem nebulizacji aerozolowej i został zaklasyfikowany, jako urządzenie medyczne klasy II a. Średnia wydajność nebulizacji wynosi 0,35 ml/min (próba wykonana na 4 ml roztworu NaCl), a wymiar cząsteczek wynosi 2,44 µm.

Jest to model przeznaczony do używania w warunkach domowych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Przy czym, gdy używa go cała rodzina po kolei, trzeba wziąć pod uwagę to, że urządzenie to może pracować przez 20 minut, a następnie wymaga 40 minutowej przerwy w pracy.

Praca inhalatora opiera się na tym, że wytwarza on strumień powietrza, który przechodząc przez rurkę nebulizatora, łączy się z lekiem i jest przetwarzany w mgiełkę aerozolu. Dzięki temu, drogą wziewną dociera do płuc, tchawicy i oskrzeli. Minimalna ilość aplikowanego leku wynosi 2 ml.

Klienci cenią ten model za jego zgrabne, małe kształty, za to, że praca inhalatora nie jest głośna, a inhalacja przebiega szybko i bezproblemowo.

Sanity Simple to dobry inhalator dla dzieci i dorosłych do 100 zł. Wydajność produktu wynosi 0,35 l//min. Wartość MMAD to 2,4 µm. Urządzenie waży nieco ponad 1,4 kg, a jego wymiary to: 130 mm x 89 mm x 146 mm.

Zalety
Kompresor:

Sprzęt wyposażony został w bardzo wydajny kompresor, dzięki któremu w krótkim czasie zaaplikujemy wymaganą dawkę lęku. Wydajność nebulizacji modelu Sanity Simple szacuje się na poziomie 0,35 ml/min.

Maski:

Producent dołączył do zestawu dwie maski w różnych rozmiarach. Większa maseczka przeznaczona jest dla dorosłych, natomiast mniejszą zakładamy dzieciom lub osobom o bardzo drobnej twarzy.

Końcówka do nosa:

Za pomocą urządzenia zaaplikujemy leki, jakie powinny być podawane przez nozdrza. Jest to możliwe dzięki specjalnej końcówce, którą wkładamy bezpośrednio do nosa.

Rurka:

W komplecie znajdziemy rurkę o długości 2 m. Możemy więc korzystać ze sprzętu niemal w każdej pozycji, bez potrzeby trzymania korpusu w rękach.

Rozmiar:

Obudowa urządzenia jest stosunkowo niewielka. Dzięki temu sprzęt zabierzemy ze sobą zarówno do pracy, jak i np. na wakacje. Cały komplet mieści się w małym kartoniku, który bez problemu włożymy do walizki czy torebki.

Wady
Tryb pracy:

Inhalator działa nieprzerwanie przez 20 min. Po tym czasie musimy wyłączyć go na 40 min. Jest to stosunkowo długa przerwa, jeśli chcemy, aby ze sprzętu skorzystało kilka osób.

 

 

 

 

2. Inhalator pneumatyczno tłokowy Philips Respironics InnoSpire Elegance

 

Philips Respironics Innospire Elegance, to model przeznaczony do pracy ciągłej, więc bez problemu obsłuży wszystkich członków rodziny. Jest on polecany dla wszystkich grup wiekowych, do schorzeń, takich jak przewlekłe i nawracające zapalenia oskrzeli, astma oskrzelowa, stany po zapaleniach płuc oraz stany alergiczne nosa, gardła i krtani, w tym szczególnie nawracające zapalenie zatok.

W skład zestawu wchodzą: inhalator InnooSpire Elegance, nebulizator Sidestream Durable, który można sterylizować, ustnik, maska dla dzieci, maska dla dorosłych, przewód powietrzny, 5 szt. filtrów powietrza i torba do przechowywania wszystkich elementów. Maksymalna ilość podawanego leku wynosi 8 ml, a minimalna to 2 ml.

Prędkość podawanego leku w ilości 2,5 ml wynosi 6 – 8 minut, a wielkość cząsteczki, jaką wytwarza ten model wynosi 2,9 μm. Wymiary zewnętrzne tego urządzenia wynoszą 165 x 165 x 108 mm, a waga to 1,5 kg. Klientom odpowiada to, że urządzenie jest bogato wyposażone, a długi wężyk ułatwia podawanie leku. Uważają oni również, że urządzenie jest wykonane solidnie i jest to inhalator dla dzieci i dorosłych w dobrej cenie.

Produkt Philips Respironics InnoSpire Elegance to urządzenie o wydajności 6 l/min. Minimalna dawka leku, jaką możemy podać za pomocą inhalatora wynosi 2 ml. Sprzęt waży 1,5 kg i ma wymiary: 165 mm x 165 mm x 108 mm.

Zalety
Przepływ:

Inhalator wyróżnia się przepływem właściwym na poziomie 6 l/min. Taka wydajność pozwala szybko zaaplikować dawkę leku. Jest to ważne dla rodziców, którzy martwią się, że ich pociechy nie będą na tyle cierpliwe, aby w spokoju poddać się inhalacji przez dłuższy czas.

Tryb pracy:

Urządzenie może pracować bez przerwy, dlatego też możemy z niego korzystać w dowolnym momencie. Wystarczy nacisnąć guzik, aby sprzęt był gotowy do użycia.

Głośność:

Według użytkowników model Philips Respironics InnoSpire Elegance jest bardzo cichy. To oznacza, że możliwe jest jednoczesne wykonywanie inhalacji i np. oglądanie telewizji bez konieczności podgłaśniania dźwięku.

Obudowa:

Korpus sprzętu wykonany został z mocnego plastiku, który jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy zarysowania.  

Wady
Nagrzewanie:

Wielu konsumentów uważa, że inhalator bardzo szybko się nagrzewa. Przy dłuższym użytkowaniu może to doprowadzić do awarii silnika, którego wymiana jest zbyt kosztowna.

 

 

 

 

3. Inhalator Misure Handyneb Nebulizator 2 Maski

 

Misure Handyneb to inhalator, dzięki któremu można przeprowadzić nebulizację. Wymiary urządzenia wynoszą 140 mm x 146 mm x 101 mm, a jego waga to 1,1 kg. Warto wiedzieć, że inhalator działa pod ciśnieniem 2,5 bara. Z kolei przepływ leku wynosi 8 l na minutę. Prędkość nebulizacji wynosi 0,4 ml na minutę.

Prezentowany inhalator nadaje się do użytku nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Urządzenie pomaga w przypadku mukowiscydozy, astmy oraz innych chorób związanych z układem oddychania. Przewód powietrzny jest dość długi, ma on 2 m.

Zestaw jest duży, zawiera maskę dla dorosłych i dla dzieci, a także ustnik tylko dla dorosłych, pojemnik na lek i filtry powietrza. Wielu osobom podoba się, że w zestawie znajduje się też 5 ampułek z solą fizjologiczną, każda po 5 ml, a nawet pokrowiec, który chroni sprzęt przed kurzem.

Misure Handyneb to inhalator przeznaczony dla dzieci oraz dla dorosłych. Jego wymiary wynoszą 140 mm x 146 mm x 101 mm. Cały sprzęt waży niewiele ponad 1 kg. Prędkość nebulizacji wynosi 0,4 ml na minutę.

Zalety
Zestaw:

W zestawie znajduje się wiele przedmiotów. Oprócz samego sprzętu znajdziemy ampułki z solą, dwie maski (jedna dla dziecka, a druga dla dorosłego), ustnik, filtry powietrza i oczywiście pojemnik na lek. Oprócz leku nie trzeba niczego dokupywać.

Wygoda:

Sprzęt nie jest zbyt duży, więc korzystanie z niego nie jest trudne. Zestaw waży ok. 1 kg i można go postawić na stole. Z kolei przewód powietrzny ma około 2 m długości, więc podawanie leku jest komfortowe.

Prędkość:

Prezentowany sprzęt sprawia, że spożywanie lekarstwa nie trwa zbyt długo. 0,4 ml zostaje przetransportowane w ciągu jednej minuty, więc nie musisz się martwić, że proces będzie trwał zbyt długo.

Wady
Hałas:

Według opinii użytkowników prezentowany inhalator jest głośny.

 

 

 

 

Jak używać inhalatora dla dzieci i dorosłych?

 

Z pomocą inhalatora możemy zaaplikować leki wprost do dróg oddechowych – chociaż początkowo wydaje nam się to dość skomplikowane, w rzeczywistości ta czynność nie należy do trudnych. Oczywiście czasem pacjenci zmuszeni do stosowania takich urządzeń obawiają się, że nie poradzą sobie z ich obsługą. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Poniższe wskazówki pomogą Ci w szybkim opanowaniu sposobu obsługi sprzętu do inhalacji.

 

 

Użytkowanie inhalatora proszkowego

Dostępne w sklepach inhalatory dzielimy na kilka rodzajów. Najmniejsze są modele proszkowe, nazywane też kieszonkowymi. Największą zaletą takich produktów jest to, że możemy je nosić przy sobie i korzystać z nich wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Najbardziej popularne są inhalatory proszkowe z dyskiem, które nie wymagają użycia dużej siły, aby zaaplikować lek. Jest to więc idealny produkt dla dzieci oraz osób starszych. Przed podaniem lekarstwa musimy otworzyć pokrywkę inhalatora i przesunąć do końca dźwignię, aby załadować lekarstwo do komory. Po włożeniu aplikatora do ust musimy wziąć głęboki wdech i zatrzymać powietrze w płucach na 10 sekund. Po wyjęciu inhalatora należy wypuścić powietrze, najlepiej też dokładnie wypłukać jamę ustną, aby zapobiec powstawaniu aft i rozwojowi grzybicy.

 

Jak korzystać z inhalatora ciśnieniowego?

Model ciśnieniowy zbudowany jest z ustnika, zatyczki i zbiornika z lekarstwem pod ciśnieniem. Po zdjęciu zatyczki zabezpieczającej inhalator należy odchylić głowę do tyłu, włożyć końcówkę aplikatora do ust i przytrzymać go zębami. Potem powinniśmy wcisnąć zbiorniczek i w tym samym czasie powoli nabrać powietrza do płuc. Zanim zrobimy wydech powinniśmy odczekać ok. 10 sekund, aby podany środek został dokładnie rozprowadzony w płucach. Opisane czynności najczęściej należy powtórzyć kilka razy, w zależności od zaleceń lekarza.

 

Stosowanie inhalatora ultradźwiękowego i pneumatycznego

Inhalatory ultradźwiękowe i pneumatyczne to inaczej nebulizatory. Taki sprzęt można wykorzystać do podawania leku na infekcje dróg oddechowych, solanki lub roztworu soli fizjologicznej. Do zbiornika urządzenia musimy wlać odmierzoną dawkę lekarstwa i połączyć nebulizator z ustnikiem (ewentualnie maską, jeśli chcemy zaaplikować lek małemu dziecku). Inhalacje należy przeprowadzić w pozycji siedzącej lub leżącej (to zależy od rodzaju sprzętu). Ustnik musimy przyłożyć tak, aby ściśle przylegał do twarzy. Kiedy uruchomimy inhalator wewnątrz niego wytworzy się delikatna mgiełka, którą trzeba powoli wdychać aż do momentu, gdy zbiornik będzie pusty. Po skończonej inhalacji konieczne jest rozkręcenie nebulizatora, umycie i osuszenie wszystkich części, a także wypłukanie ust.

Czyszczenie inhalatora nie zajmuje dużo czasu i nie jest kłopotliwe. Jeśli nie umyjemy nebulizatora, wewnątrz zaschną resztki leku, które mogą doprowadzić do zatkania przewodu doprowadzającego mgiełkę do ustnika lub poważniejszej awarii sprzętu. Tylko prawidłowa konserwacja pozwoli nam na długie użytkowanie nebulizatora. Osoby, które nie dbają o urządzenie wpływają w ten sposób na skrócenie jego żywotności. Wówczas nie pomoże nawet wiedza, jaki inhalator jest polecany przez lekarzy.

 

 

Po inhalacji

Osoby stosujące nebulizatory muszą pamiętać, że sama inhalacja to nie wszystko. Równie ważne jest delikatne oklepanie nebulizowanej osoby po plecach, dotyczy to w szczególności dzieci zażywających leki na rozrzedzenie wydzieliny w oskrzelach i płucach. Po zakończeniu inhalacji musimy ułożyć malucha w takiej pozycji, aby jego głowa znalazła się niżej niż pupa. Nie możemy oklepywać pleców pociechy pięścią, ani płaską dłonią, najlepiej lekko ją zgiąć na kształt łódki. Opukiwanie nie jest jednak zalecane w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ rozrzedzona wydzielina może doprowadzić do zachłyśnięcia.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Soho Atomizer

Soho Atomizer to inhalator o roboczym przepływie 5 ml/min. Minimalna dawka leku, jaką możemy podać za pomocą urządzenia wynosi 2 ml, natomiast maksymalna to 12 ml. Sprzęt ma wymiary: 295 mm x 180 mm x 100 mm i waży 1,4 kg.

Zalety
Dawkowanie:

Inhalator przystosowany jest do dawkowania leku w ilości od 2 ml do 12 ml. To daje nam szerokie możliwości, ponieważ za pomocą Soho Atomizera podamy lekarstwo zarówno dziecku z bólem gardła, jak i dorosłemu choremu na zapalenie płuc.

Instrukcja obsługi:

Do zestawu dołączona jest napisana prostym językiem instrukcja obsługi. Wszystkie funkcje zostały w niej dokładnie przedstawione, dlatego też obsługa urządzenia nie powinna sprawić Ci żadnego kłopotu.

Rozdrabnianie leku:

Cząsteczki lekarstwa rozdrabniane są na bardzo małe drobinki, które docierają głęboko w przewód oddechowy. MMAD wynosi 3 µm.

Wady
Pokrywka:

Pokrywka, która zamyka inhalator trzyma się na dwóch plastikowych zawiasach. Przy silnym uderzeniu delikatne uchwyty łamią się, przez co komora będzie ciągle otwarta.

 

 

Omron Comp Air Basic NE-C803

 

Ostatni z opisywanych, to Omron Comp Air Basic NE-C803. Jest to urządzenie wspomagające leczenie chorób układu oddechowego, skutecznej terapii astmy, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Urządzenie jest przeznaczone do użytku domowego i jest proste w obsłudze.

Zestaw zawiera inhalator Omron C803, pojemnik na lek (nebulizator), przewód powietrza o długości 100 cm, końcówkę do nosa, ustnik, maskę dla dzieci i dorosłych, 5 zapasowych filtrów powietrza, a także etui do przechowywania całego zestawu. Producent dołącza również instrukcję obsługi w języku polskim.

Minimalna ilość lekarstwa, jaką model ten może obsłużyć to 2 ml, natomiast maksymalna, jaką pojemnik na lek pomieści to 10 ml. Przy czym wielkość pojedynczej cząsteczki MMAD wynosi 3 μm, a szybkość podawania leku wynosi 30 ml/min. Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą 85 (szer.) x 43 (wys.) x 115 (głęb.), a waga to 180 g.

Klientom odpowiadają rozmiary tego modelu, który zmieści się nawet w damskiej torebce, również prostota przygotowania inhalacji, powoduje, że już 10 letnie dzieci mogą same go obsłużyć, a dodatkowo sprzęt nie jest głośny podczas pracy.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
maria
maria
1 year ago

My mamy familino pro

Zespół NR
Admin
1 year ago
Reply to  maria

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Anka
Anka
5 months ago

My szukaliśmy taniego, a dobrego, pod pasował nam ten z haxe, konkretnie galaxy, mały, cichy i sprawny:)

Zespół NR
Admin
4 months ago
Reply to  Anka

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół NajlepszeRankingi.pl

DMCA.com Protection Status