Najlepszy cyrkiel kreślarski

Ostatnio aktualizowane: 28.09.20

 

Jaki cyrkiel kreślarski wybrać?

 

Cyrkiel jest jednym z podstawowych przyborów kreślarskich, który przydaje się nie tylko w szkole i na uczelni, ale również w warsztatach stolarskich i ślusarskich. Wydawać by się mogło, że zakup tego przyrządu jest prosty. Jednak w sprzedaży dostępnych jest wiele typów cyrkli, przez co zakup tego właściwego może być kłopotliwy. Na szczęście z pomocą przychodzi nasz poradnik, w którym znajdziesz wskazówki przydatne podczas zakupów.

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cyrkla: szkolny, zerowy, drążkowy i eliptyczny. Pierwszy typ przeznaczony jest dla uczniów i zazwyczaj ma grafitowy rysik lub uchwyt na ołówek. Tego typu produkt może być wykonany z plastiku lub metalu i przy jego pomocy nakreślimy łuki i okręgi.  Modele zintegrowane z rysikiem są dużo wygodniejsze, gdyż nie wymagają wkładania dodatkowego ołówka i są od razu gotowe do użycia.

Model zerowy przeznaczony jest do kreślenia niewielkich okręgów, których średnica nie przekracza 8 mm. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie, dlatego zostało wyposażone w specjalną śrubę regulacyjną. Przy jej pomocy ramiona cyrkla można ustawić bardzo blisko siebie, aby móc kreślić malutkie kółka. Cyrkiel drążkowy, w odróżnieniu od modelu zerowego, przydaje się do kreślenia okręgów o bardzo dużej średnicy – powyżej 30 cm. Składa się on z jednego ramienia, na końcach którego znajduje się rysik i ostrze. Tego typu przyrządu używa się głównie w warsztatach stolarskich. Ostatnim rodzajem jest cyrkiel eliptyczny, przeznaczony do kreślenia elips.

Najlepsze cyrkle kreślarskie są łatwe w użyciu i dobrze leżą w dłoni. Zwróćmy uwagę na ich budowę. Nóżki muszą być odpowiednio wyprofilowane, aby przyrząd trzymał się kartki. Ważny jest również uchwyt, który nie może się wyślizgiwać, gdyż utrudni nam to precyzyjne kreślenie okręgów. Przed zakupem warto też sprawdzić sposób regulacji promienia. Zazwyczaj odbywa się to przy pomocy specjalnej śruby, którą trzeba odpowiednio przekręcić. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w przyciski, które są dużo bardziej wygodne i łatwiejsze w użyciu.

Miejmy na uwadze także wykonanie cyrkla. Najlepszy cyrkiel kreślarski w 2020 roku jest wytrzymały i solidny. Warto zdecydować się na produkt wykonany ze stali nierdzewnej, która jest odporna na uszkodzenia i zarysowania oraz zapewni nam długie lata użytkowania.

 

 

Cyrkle kreślarskie – Ranking  

 

 

Grand GR-C204 / S08004A 

 

Godnym polecenia cyrklem kreślarskim jest produkt wchodzący w skład zestawu Grand GR-C204 / S08004A. Jest to model mikrometryczny o maksymalnym promieniu 172 mm, wyposażony w mechanizm śrubowy, dzięki któremu możemy go łatwo regulować.

Cyrkiel składa się z dwóch łamanych ramion, dlatego można nim wygodnie operować. Jego końcówka ma uniwersalny uchwyt, zwiększając tym samym komfort użycia produktu. Do zestawu dołączono specjalną przedłużkę, dzięki której możemy kreślić okręgi o bardzo dużej średnicy. Dodatkowo otrzymujemy również zapasowy grafit.

Produkt wykonany jest ze stali nierdzewnej, nie musimy więc martwić się o jego wytrzymałość. Konsumenci podkreślają również, że ten cyrkiel kreślarski w dobrej cenie dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się. Dodatkową zaletą jest fakt, że całość zapakowana jest w poręczne, plastikowe pudełko, ułatwiające przechowywanie.

 

 

 

 

KOH-I-NOOR 700 

 

Model KOH-I-NOOR 700 to tzw. „przenośnik” lub „kroczek”, czyli cyrkiel służący do precyzyjnego odmierzania odległości. Tego typu produkt przyda się osobom, które przenoszą odcinki danej długości na mapach, rysunkach technicznych czy projektach.

Przyrząd składa się z dwóch metalowych ramion, zakończonych igłami. Są one dokręcone małymi śrubkami, dzięki czemu całość jest stabilna. U góry znajduje się plastikowy uchwyt, ułatwiający operowanie cyrklem. Ze względu na swoje przeznaczenie, produkt nie posiada końcówki piszącej wyposażonej w rysik.

Cyrkiel jest solidnie wykonany i odporny na uszkodzenia. Długość tego modelu wynosi 700 mm. W zestawie otrzymujemy poręczne etui, ułatwiające przechowywanie cyrkla. Według opinii konsumentów model KOH-I-NOOR 700 dobrze leży w dłoni i umożliwia precyzyjną pracę. Produkt może być z powodzeniem wykorzystywany przez geodetów, architektów, a nawet ślusarzy.

 

 

 

 

FABER-CASTELL 340 mm 

 

Jeśli szukasz solidnie wykonanego cyrkla kreślarskiego, który przyda Ci się w szkole lub na uczelni, koniecznie sprawdź model FABER-CASTELL 340 mm. Jest to produkt o wzmocnionej konstrukcji, który jest w stanie nakreślić okręgi o maksymalnej średnicy 340 mm.

Model ten wyposażony jest w centralne pokrętło, przy pomocy którego jesteśmy w stanie dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć średnicę rysowanego koła. Jest ono wygodne i łatwe w użyciu, a także zapewnia bardziej precyzyjną pracę. W górnej części znajduje się antypoślizgowy uchwyt, zapobiegający przesuwaniu się cyrkla podczas rysowania.

Produkt wykonany jest z metalu, dzięki czemu jest wytrzymały. Zapakowany został w poręczne etui, które ułatwia jego przechowywanie. W zestawie otrzymujemy również zapasowy rysik grafitowy. Konsumenci zgodnie uznają, że model FABER-CASTELL 340 mm to godny polecenia produkt, który jest solidny i bardzo dobrze spełnia swoją funkcję.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status