Ranking 12 najlepszych dyktafonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Dyktafon – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dyktafon to urządzenie, które wciąż jest niezbędne wielu osobom, m.in. reporterom czy detektywom. Postanowiliśmy przygotować zestawienie najbardziej popularnych modeli, aby podjęcie decyzji, jaki rejestrator dźwięku wybrać, było nieco łatwiejsze. Do rankingu trafił cyfrowy sprzęt Zoom H4N Pro, który został bardzo dobrze oceniony przez konsumentów. Wyposażono go w mikrofony z możliwością regulacji ustawienia, wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz kilka trybów nagrywania. Dyktafon wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia, w dodatku obudowa została pokryta gumą gwarantującą pewny chwyt. Często polecany jest także model Olympus WS-852 4GB umożliwiający zapisywanie nagrań w jego pamięci lub na zewnętrznej karcie. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, na co wpływa duży i czytelny wyświetlacz.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie może być zasilane zwykłymi bateriami lub akumulatorkami przystosowanymi do wielokrotnego ładowania, zależnie od własnych potrzeb. To profesjonalny, cyfrowy dyktafon wyposażony w mikrofony z regulacją ustawienia. Ma on też pokrytą gumą obudowę, więc można go pewnie chwycić.

Wady

Jeśli chcemy mieć pewność, że sprzęt zarejestruje każdy istotny detal, należy odpowiednio wcześnie go włączyć. Jak zauważyli kupujący, czas uruchamiania urządzenia jest stosunkowo długi.

Podsumowanie

Dyktafon jest polecany profesjonalistom. Nadaje się on m.in. do nagrywania wydarzeń sportowych, koncertów, wywiadów oraz konferencji. Sprzęt pozwala na używanie kart pamięci o dużej pojemności, do 32 GB. Nagrania zapisywane są w formacie MP3 lub WAV.

Drugi wybór

Zalety

Nagrania zarejestrowane za pomocą dyktafonu można przechowywać w jego pamięci lub na zewnętrznej karcie. Sprzęt jest lekki i poręczny, a jego obsługa mało skomplikowana, gdyż wyświetlacz jest duży, a przyciski dobrze oznaczone.

Wady

Osoby, którym często zdarza się nagrywać po zapadnięciu zmroku lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach, narzekają, że sprzęt nie ma podświetlenia ekranu. Używanie go nie jest komfortowe w każdych warunkach.

Podsumowanie

Urządzenie jest zasilane bateriami AAA i bardzo dobrze nadaje się dla osób początkujących. Ma ono kierunkowe, ustawione pod kątem 90 stopni mikrofony z niskim poziomem szumów. Rejestrator można podłączyć do komputera, aby skopiować nagrania, jest też możliwość wykorzystania zewnętrznego mikrofonu.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt pozwala na dyskretne nagrywanie, swoim wyglądem przypomina pendrive (i może być wykorzystywany do przechowywania plików). Aktywuje się go głosem, dlatego nie trzeba wciskać przycisku na obudowie. W pełni naładowana bateria zapewnia do 16 godzin ciągłej pracy rejestratora.

Wady

Zanim zaczniemy używać dyktafonu, musimy osobno dokupić odpowiednią kartę pamięci. Tylko na takim nośniku zapisywane są wszystkie nagrania (model nie ma wbudowanej pamięci).

Podsumowanie

Urządzenie ma czuły mikrofon, a ponieważ uaktywnia się go głosem, nie ma ryzyka, że nagra wiele godzin ciszy. Dyktafon jest mały, może pracować na stałym zasilaniu (np. po podłączeniu do ładowarki od telefonu).

 

 

12 najlepszych dyktafonów. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli potrzebny Ci sprzęt służący do nagrywania dźwięków, koniecznie sprawdź ranking dyktafonów. Prezentujemy w nim kilka popularnych urządzeń znajdujących zastosowanie w różnych sytuacjach. W zestawieniu znajdziesz zarówno tradycyjne modele odpowiednie do przeprowadzania wywiadów czy zapisywania swoich myśli, jak i bardzo małe, dyskretne sprzęty detektywistyczne.

 

Dyktafon Zoom

 

1. Rejestrator Dźwięku Zoom H4N Pro 

 

Przedstawiamy dyktafon Zoom H4N Pro, który jest przystosowany do nagrywania czterech ścieżek jednocześnie. To model cyfrowy pozwalający na wykorzystywanie kart pamięci o pojemności do 32 GB. Jest on zasilany dwiema bateriami alkalicznymi AA, ale w razie potrzeby można zastąpić je akumulatorami NiMH. Maksymalny czas pracy urządzenia to 6 – 10 godzin, w zależności od wybranego trybu pracy.

Rejestrator dźwięku został wyposażony w mikrofony stereo X/Y, które można regulować w zakresie od 90 do 120 stopni. Ma on także solidne przedwzmacniacze, wbudowany dekoder MS oraz metronom i stroik chromatyczny. Sprzęt pozwala na nagrywanie dźwięków w formatach MP3 i WAV.

Jak twierdzą kupujący, to bardzo dobry dyktafon, który jest starannie zabezpieczony przed uszkodzeniami (ma odpowiednio wyprofilowaną, pokrytą gumą obudowę). Nadaje się on do nagrywania odgłosów natury, rozmów, a nawet wydarzeń sportowych czy koncertów. Urządzenie jest wygodne w użyciu, ma funkcję szybkiego odsłuchu, podświetlany wyświetlacz LCD oraz niezbędne złącza umożliwiające podłączenie np. do komputera.

 

 

 

 

Dyktafon cyfrowy

 

2. Dyktafon Olympus WS-852 4GB

 

Sprzęt Olympus WS-852 4GB jest zasilany 2 bateriami AAA i zapisuje pliki w formacie MP3, we wbudowanej pamięci (4 GB) lub na karcie microSDHC. Ten cyfrowy dyktafon ma kierunkowe mikrofony z niskim poziomem szumów, są ustawione pod kątem 90 stopni. Z tego względu nie musimy się martwić, że na nagraniach nie będą słyszalne ważne detale, urządzenie z pewnością zarejestruje wszystko, co jest istotne.

Model jest łatwy w obsłudze i odpowiedni dla osób, które do tej pory nie miały styczności z podobnymi sprzętami, co udowodnił test dyktafonów. Rejestrator ma dwa tryby pracy i czytelny wyświetlacz w rozmiarze 1,61 cala. Wyposażono go w port USB, interfejs PC i wejście na zewnętrzny mikrofon.

Konsumenci przyznają, że to poręczny, stosunkowo mały dyktafon (jego wymiary to: 10 cm x 4 cm x 1 cm). Jego najważniejszą zaletą jest inteligentny tryb auto regulujący poziom nagrywania, dostosowujący go do poziomu głośności źródła dźwięku.

 

 

 

 

Dyktafon szpiegowski

 

3. Dyktafon Szpiegowski 24H Pendrive Podsłuch do 64GB UR2

 

Dyktafon szpiegowski 24H pendrive podsłuch do 64GB UR2 zapisuje nagrania w formacie WAV. Ma on czytnik kart pamięci do 64 GB, a zasila go wbudowana bateria, która po naładowaniu zapewnia do 16 ciągłej pracy. Urządzenie jest bardzo małe, a tym samym dyskretne, jego wymiary to: 1 cm x 2 cm x 5 cm.

Ponieważ dyktafon wygląda jak pendrive, osoby przebywające w naszym otoczeniu nie powinny zorientować się, do czego służy. Sprzęt ma czuły mikrofon rejestrujący każdy szmer, a aktywuje się go głosem. Co ciekawe, po podłączeniu do komputera urządzenie może być używane jak zwykły, zewnętrzny nośnik plików.

Rejestrator jest chwalony przede wszystkim za możliwość dyskretnego nagrywania. Jeśli podłączymy go do stałego źródła zasilania, np. ładowarki od smartfona, może działać bez przerwy przez wiele godzin (nawet do 752 godzin). Ponadto ten dobry i tani dyktafon jest niewielki, można nosić go wygodnie w kieszeni spodni.

 

 

 

 

Dyktafon Olympus

 

4. Olympus Dyktafon LS-P1

 

Dyktafon Olympus LS-P1ma 4 GB wbudowanej pamięci, a dodatkowo czytnik kart microSD oraz microSDHC. Wyposażono go w stereofoniczny mikrofon i wbudowany głośnik, w efekcie czego nie wymaga podłączania do komputera, aby przesłuchać nagrania. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, jego czas pracy po naładowaniu to ok. 39 godzin.

Wymiary sprzętu to: 3,96 cm x 10,89 cm x 1,44 cm. Dyktafon nagrywa dźwięk w formatach MP3 i WAV. Można łatwo podłączyć go do komputera, został wyposażony także w wyjście słuchawkowe. Opisywany model ma kilka przydatnych funkcji, m.in. redukcję szumów i balans głosu.

Według kupujących urządzenie jest godne uwagi z kilku powodów. Jest ono lekkie i poręczne, łatwe w obsłudze, a ponadto odporne na uszkodzenia. Co więcej, rejestrator ma zoom mikrofonu, dlatego możemy bez przeszkód nagrywać obiekty znajdujące się daleko od nas.

 

 

 

 

Dyktafon Sony

 

5. Dyktafon Sony ICD-PX240 

 

Model Sony ICD-PX240 zapisuje pliki w formacie MP3. Można odtwarzać je bez potrzeby podłączania urządzenia do komputera, a wszystko za sprawą wbudowanego głośnika. Wewnętrzna pamięć sprzętu to 4 GB, a jego źródłem zasilania są 2 baterie AAA.

Dyktafon Sony może pracować do 32 godzin. Ma on wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe oraz złącze pozwalające na podłączenie go do PC. Wymiary rejestratora to: 3,8 cm x 11,5 cm x 2,1 cm.

Konsumenci zauważyli, że sprzęt ma solidną obudowę, a także duży i czytelny wyświetlacz, dlatego używanie go jest bardzo komfortowe. Poza tym dyktafon pozwala na samodzielną regulację czułości mikrofonu, a tym samym dostosowanie sposobu jego działania do własnych potrzeb.

 

 

 

 

Mini dyktafon

 

6. Długopis Szpiegowski Dyktafon Cyfrowy 8GB Podsłuch Kenson SK-021

 

Długopis szpiegowski dyktafon cyfrowy 8GB podsłuch Kenson SK-021 to bardzo praktyczny sprzęt, który w swojej pamięci pomieści do 100 godzin nagrań zapisywanych w formacie WAV. Jest on zasilany akumulatorem zapewniającym ok. 13 godzin pracy po naładowaniu. To mini dyktafon, a więc jest niewielki: 14,5 cm x 1,5 cm x 1,5 cm.

Urządzenie jest łatwe w obsłudze, włącza się je poprzez przesunięcie suwaka (opcja nagrywania uaktywnia się od razu). Istotne jest to, że wychwytuje ono głos w odległości do 5 m. Ponieważ jest to dyktafon w długopisie, ułatwia zachowanie dyskrecji, może być używany jako zwykły przyrząd do pisania.

Osoby, które kupiły sprzęt, uważają, że sprawdza się on w wielu sytuacjach. Sprawdzając opinie o dyktafonach, można się przekonać, że to jeden z bardziej popularnych rejestratorów szpiegowskich. Można go swobodnie nosić w torebce, a także zamaskować w kieszeni koszuli.

 

 

 

 

7. Dyktafon Olympus LS-14

 

Przedstawiamy Ci Olympus LS-14, czyli niezwykle łatwe w obsłudze urządzenie wyposażone w system Tresmic. Sprzęt ma trzy wbudowane mikrofony (dwa kierunkowe i jeden wszechkierunkowy), za sprawą których możesz uzyskać szeroki zakres częstotliwości. To pozwala na nagranie nie tylko wysokich, ale też niskich tonów (również basów).

Prezentowany model wyposażono w pamięć wewnętrzną o pojemności 4 GB. Produkt ma tuner chromatyczny, co daje możliwość zobrazowania przebiegów na ekranie rejestratora. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy podczas nagrania utrzymany jest wysoki ton i czy na pewno mieścisz się w określonym przedziale czasowym. Rejestrator nagrywa dźwięki o znacznie lepszej jakości, niż w przypadku płyt CD.

To, co wyróżnia urządzenie Olympus LS-14 to praktyczność. Sprzęt jest niewielki i lekki (waży ok. 170 g), a ponadto ma wytrzymałą obudowę. Opisany wyżej rejestrator jest zasilany bateriami AA (w przypadku rozładowania wystarczy je wymienić na nowe). Ponieważ produkt ma specjalne pokrętło wybór odpowiedniej opcji czy trybu nagrywania nie sprawia żadnego problemu.

Olympus LS-14 to rejestrator dźwięku z 1,75 calowym ekranem. Model wyposażono w 3 mikrofony. Pamięć wewnętrzna wynosi 14 GB.

 

 

 

 

8. Dyktafon Olympus LS-12, Liniowy rejestrator dźwięku PCM 2GB

 

Chcielibyśmy zaprezentować urządzenie Olympus LS-12. To rejestrator dźwięku z trybem Smart, który automatycznie dostosowuje poziom nagrywania, w zależności od akustyki danego pomieszczenia (czy też brzmienia określonych instrumentów). Ponadto wspomniany model ma bufor wstępnego nagrywania. To bardzo praktyczna opcja odpowiadająca za rozpoczęcie nagrywania na kilka sekund przed wciśnięciem przycisku REC. To sprawia, że początek pliku zawsze jest czysty i pozbawiony jakichkolwiek zakłóceń czy szumów.

Producent wyposażył rejestrator w dwa kierunkowe mikrofony stereo ustawione pod kątem 90 stopni. Pozwalają one na uchwycenie naturalnych dźwięków, w pełni oddających oryginalne brzmienie nagrywanych odgłosów. Sprzęt ma też wbudowaną pamięć o pojemności 2 GB, która pomieści wiele plików.

Opinie o rejestratorach dźwięku marki Olympus zazwyczaj są pochlebne. Konsumenci chwalą urządzenia wspomnianego producenta za możliwość nagrywania czystych i niczym niezakłóconych dźwięków, jak również za dobrą jakość wykonania. Model Olympus LS-12 cieszy się bardzo dużą popularnością. Wpływ na to ma nie tylko lekkość (urządzenie waży ok. 170 g), ale też profesjonalny charakter i wygodne pokrętło do zmiany trybów nagrywania.

Olympus LS-12 to dobry rejestrator dźwięku do 500 zł. Wymiary produktu to: 52,5 mm x 23,5 mm x 138,7 mm. Model waży 170 g.

 

 

 

 

9. Dyktafon Olympus LS-P2 Liniowy rejestrator dźwięku

 

Olympus LS-P2 to urządzenie wyróżniające się nowoczesnością i wytrzymałością. Ma ono metalową obudowę odporną na uszkodzenia. Prezentowany rejestrator dźwięku ma trzy mikrofony i doskonale sprawdza się w studiach nagraniowych. Można go też podłączyć do kamery lub aparatu fotograficznego. Wbudowana pamięć o pojemności 8 GB pozwala na zapisanie dużej ilości plików.

Sprzęt jest zasilany jedną baterią AAA. Ma on wysuwane złącze USB, przy pomocy którego produkt możemy połączyć ze swoim laptopem lub innym urządzeniem. Zoom mikrofonu daje możliwość lepszego ukierunkowania nagrania, biorąc pod uwagę źródło dźwięku. Oznacza to, że możesz zapobiec zarejestrowaniu odgłosów zagłuszających obiekt, na którym się skupiłeś.

Po zapoznaniu się z opublikowanymi w Internecie opiniami można dojść do wniosku, że model Olympus LS-P2 to profesjonalne, a jednocześnie łatwe w obsłudze urządzenie. Ma ono specjalny wzmacniacz mikrofonowy, który zapewnia oryginalne brzmienie stereo. Rejestrator jest niewielki i lekki, dlatego zawsze możesz go mieć pod ręką.

Olympus LS-P2 to rejestrator dźwięku wyposażony w 3 mikrofony. W zestawie znajdują się baterie przeznaczone do wielokrotnego ładowania i adapter na statyw.

 

 

 

 

10. Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU 

 

Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU to sprzęt o profesjonalnym charakterze, który bez wątpienia przyda się studentom czy dziennikarzom. Produkt ma wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB. Dyktafon nagrywa pliki w formacie WAV. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, jego czas pracy zależy od wybranej jakości dźwięków: Long – 576 godzin, Fine – 96 godzin i HQ – 48 godzin.

Produkt ma wymiary: 8,3 cm x 3,2 cm x 1,3 cm i waży ok. 106 g. Model jest na tyle niewielki, że możemy nosić go w kieszeni spodni. Dyktafon ma funkcję odtwarzania muzyki, a także opcję VOR. Oznacza to, że sprzęt samoczynnie zaczyna nagrywać, kiedy wychwyci dźwięki.

Z opinii konsumentów wynika, że do najważniejszych zalet urządzenia trzeba zaliczyć: poręczność, łatwą obsługę oraz praktyczność. Dyktafon ma wbudowany głośnik, można do niego podłączyć słuchawki lub zewnętrzny mikrofon. Poza tym produkt wyróżnia się solidną, odporną na zadrapania i inne uszkodzenia obudowę. Sprzęt można podłączyć do komputera z systemem Windows lub Linux.

Urządzenie Dyktafon cyfrowy 8GB USB PL MENU jest zasilane akumulatorem o pojemności 220 mAh. Wymiary produktu to: 8,3 cm x 3,2 cm x 1,3 cm. Model waży 106 g.

 

 

 

 

11. Rejestrator dźwięku Zoom H2N

 

Prezentujemy Zoom H2N – dyktafon wyposażony w pięć mikrofonów mogących pracować w kilku różnych konfiguracjach: trybie stereo X/Y, 4-kanałowym, 2-kanałowym (stereofonicznym) i Mid-Side. Urządzenie nagrywa pliki w dwóch formatach: MP3 (w jakości do 320 kbps) i WAV (w jakości do 96 kHz). Produkt ma wymiary: 6,8 cm x 11,4 cm x 4,3 cm i waży 130 g.

Opisywany model ma funkcję przywracania danych, dlatego nie utracimy nagrania nawet po pojawieniu się niespodziewanego błędu. Dyktafon wyposażono w czytnik kart pamięci do 32 GB. Wbudowany głośnik umożliwia odsłuchanie nagrań bez konieczności podłączania sprzętu do komputera. Warto dodać, że produkt może być zasilany bateriami, zasilaczem lub przez kabel USB.

Konsumentom przypadł do gustu sprzęt, gdyż mimo profesjonalnego charakteru jest bardzo prosty w obsłudze. Dyktafon zapewnia świetną jakość nagrań, a ponadto na zwykłych bateriach AA może pracować do 20 godzin bez przerwy. Urządzenie ma wyświetlacz LCD, który znacząco ułatwia wybór konkretnej opcji.

Dyktafon Zoom H2N ma wymiary: 6,8 cm x 11,4 cm x 4,3 cm. Sprzęt jest wyposażony w czytnik kart pamięci do 32 GB. Produkt waży 130 g.

 

 

 

 

12. Dyktafon Philips DVT1150

 

Philips DVT1150 to urządzenie z funkcją aktywacji głosowej, za sprawą której szybko i bez szukania przycisków rozpoczniemy nagrywanie. Natomiast, gdy skończymy mówić, nagrywanie zostanie automatycznie zakończone.

Prezentowany sprzęt ma znacznik czasu rejestrowania, co znacznie ułatwi Ci odszukiwanie plików w pamięci urządzenia. Dyktafon jest też wyposażony w system plug&play. Dzięki niemu łatwo podłączysz go do komputera i odtworzysz nagrane pliki.

Ponieważ model ten ma wbudowaną pamięć o pojemności 4 GB, nagrasz na nim wiele plików. Dodatkowo ułatwi Ci to czas pracy baterii, który wynosi 44 h. Możesz więc bez problemu nagrywać bez przerw przez prawie 2 dni.

Dyktafon obsługuje formaty: MP3, PCM i WAV. Konsumenci wysoko ocenili fakt, że urządzenie długo działa na pełnej baterii. Z dużym uznaniem spotkała się też funkcja automatycznego włączania urządzenia głosem.

Philips DVT1150 to łatwy w obsłudze sprzęt z systemem aktywacji głosowej, za sprawą którego szybko rozpoczniemy nagrywanie. Urządzenie jest poręczne i łatwe w obsłudze. Jest to zasługą prostego interfejsu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki dyktafon kupić?

 

Podjąłeś decyzję o zakupie dyktafonu, ale nadal zastanawiasz się, który model będzie dla Ciebie odpowiedni? Żeby się o tym przekonać, sprawdź wskazówki umieszczone w kolejnej części artykułu. Doradzimy Ci, co musisz uwzględnić podczas poszukiwań rejestratora dźwięku, aby znaleźć taki dostosowany do swoich potrzeb.

Rodzaje – jaki dyktafon wybrać?

Są dwa rodzaje dyktafonów: Analogowe i cyfrowe. Urządzenia zaliczane do pierwszej grupy coraz trudniej jest znaleźć w sklepach, gdyż są uznawane za mniej komfortowe w użyciu. Rejestratory analogowe zapisują dźwięk na kasecie, co powoduje, że trudno jest go poddać późniejszej obróbce czy skopiować na dysk twardy komputera. Poza tym jakość nagrań nie jest najlepsza, gdyż tego typu dyktafony nie są wyposażone w innowacyjne technologie zapobiegające powstawaniu szumów i zakłóceń. Sprzęty cyfrowe są bardziej nowoczesne, mają wyświetlacz i pozwalają na szybkie przesłanie nagranych dźwięków do komputera. Równie istotne jest to, że takie urządzenia pozwalają na przechowywanie plików w swojej pamięci lub na zewnętrznej karcie (czasami dostępne są obie możliwości, wszystko zależy od modelu). Co prawda są osoby, które uważają, że cyfrowe dyktafony są trudniejsze w obsłudze w porównaniu do tych analogowych, jednak szybko można się tego nauczyć.

 

Zasilanie

Dyktafony to sprzęty zasilane zwykłymi bateriami AA lub AAA, które w razie potrzeby można zastąpić przystosowanymi do wielokrotnego ładowania akumulatorami. Są też urządzenia wyposażone w zintegrowaną baterię, ładuje się je tak samo jak smartfony. Żeby przekonać się, jaki jest najlepszy dyktafon, należy sprawdzić, jak długo rejestruje on dźwięk po naładowaniu. Czasami jest to kilka lub kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt czy kilkaset godzin (dotyczy to w szczególności tych sprzętów, które można podłączyć do stałego zasilania).

 

Format nagrań

Jeśli chcemy uniknąć problemów z obróbką nagrań, a także odtworzeniem ich po skopiowaniu na dysk twardy komputera, musimy zwrócić uwagę na to, w jakim formacie są zapisywane. Przeważnie jest to MP3, czyli jeden z najbardziej popularnych standardów, pozwalający na zmniejszenie rozmiaru pliku bez negatywnego wpływu na jego jakość. Nierzadko dyktafony umożliwiają też rejestrowanie dźwięków w formacie WAV (PCM), co również zapewnia dobrą jakość, ale problemem jest większy rozmiar plików.

 

Pamięć

Pamięć urządzenia to bardzo ważna kwestia, bo od tego zależy, jak często będziemy musieli przenosić nagrania na komputer, żeby np. nie zostały nadpisane przez nowsze pliki. Jak już zostało wspomniane, dyktafony mogą mieć wbudowaną pamięć do przechowywania zarejestrowanych dźwięków, jej pojemność to zazwyczaj 4 – 16 GB. Jednak przeważnie możemy ją zwiększyć, jeśli sprzęt ma dodatkowo czytnik kart. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które ze względu np. na wykonywany zawód muszą używać dyktafonu codziennie.

 

Mikrofon

Jednym z najbardziej istotnych elementów budowy rejestratora dźwięku jest mikrofon. Powinien on być na tyle czuły, aby na nagraniach dobrze słyszalne były nie tylko obiekty znajdujące się tuż przy nim, ale i te bardziej oddalone. Dyktafony w większości są wyposażone w mikrofon monofoniczny, ale lepszą jakość nagrań zapewnia taki stereofoniczny. Czasami możliwe jest samodzielne regulowanie jego ustawienia, w efekcie czego możemy skierować go w stronę nagrywanej osoby. Jeśli nie mamy pewności, czy wybrany sprzęt będzie niezawodny w każdej sytuacji, sprawdźmy, czy wyposażono go w gniazdo służące do podłączenia zewnętrznego mikrofonu. Jeżeli tak, w razie potrzeby będziemy mogli wykorzystać dodatkowe urządzenie do nagrywania, aby uzyskać odpowiednią jakość dźwięku.

 

Dostępne funkcje

Możemy wyróżnić kilka istotnych funkcji, jakie ma najlepszy dyktafon. Są to: Redukcja szumów, regulacja czułości mikrofonu, zoom (nagrywanie kierunkowe z dużej odległości) i szybki odsłuch za pomocą wbudowanego głośnika. Coraz częściej rejestratory mają też kilka trybów pracy do wyboru, opcję aktywacji głosem, ponadto niektóre mogą być wykorzystywane do słuchania radia.

Wymiary

Wymiary sprzętu mają duży wpływ na komfort jego użytkowania. Urządzenie powinno wygodnie leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się z niej. Rozmiar ma bardzo istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku dyktafonów detektywistycznych, wykorzystywanych do dyskretnego nagrywania. Z tego względu często przypominają one swoim wyglądem przedmioty codziennego użytku, np. pendrive’a, długopis lub zegarek.

 

Łatwa obsługa

Obsługa dyktafonu nie może być kłopotliwa, dlatego jeszcze przed zakupem należy dobrze mu się przyjrzeć i sprawdzić, czy ma odpowiednio opisane przyciski. Wyświetlacz powinien być duży i czytelny, bardzo przydatna jest opcja jego podświetlenia. Warto dodatkowo sprawdzić, czy dołączona do urządzenia instrukcja została przetłumaczona na język polski. To również ułatwi obsługę sprzętu, w szczególności początkującym osobom.

 

Dyktafony w dobrych cenach

Nie zawsze zakup dyktafonu zapewniającego dobrą jakość dźwięków wiąże się z dużym wydatkiem, gdyż wiele tego typu urządzeń kosztuje 100 – 400 zł. W tej cenie bez trudu można znaleźć odpowiedni sprzęt do rejestrowania swoich przemyśleń czy rozmów. Jednak jeśli sprzęt ma służyć np. do nagrywania koncertów czy relacji z wydarzeń sportowych, musimy zainwestować w nieco droższy model. Profesjonalne dyktafony wyposażone w innowacyjne funkcje kosztują ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest dyktafon?

Dyktafon to niewielkie urządzenie pozwalające na rejestrowanie dźwięku i jego późniejsze odtwarzanie. Tego typu sprzęty wciąż cieszą się popularnością, mimo że w podobne funkcje są wyposażone m.in. nowoczesne smartfony. Dyktafon znajduje zastosowanie w wielu miejscach i różnych sytuacjach. Nierzadko kojarzy się on z dziennikarzami, którzy wykorzystują go do przeprowadzania wywiadów. Niemniej jednak takie urządzenie nadaje się też do nagrywania swoich przemyśleń, zadań dla współpracowników czy nawet muzyki (w niskiej jakości). Dyktafony przydają się ponadto prywatnym detektywom, policjantom i pracownikom służb specjalnych. Sprzęty te klasyfikujemy do dwóch podstawowych grup: Analogowe i cyfrowe. Te pierwsze zapisują dźwięk na kasecie magnetofonowej, a drugie wykorzystują do tego układ elektroniczny.

 

P2: Kto wynalazł dyktafon?

Za wynalazcę dyktafonu uznaje się pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Thomasa Edisona. Mężczyzna jest autorem ponad 1000 wynalazków, to on skonstruował żarówkę, kinetoskop (to jedna z pierwszych na świecie kamer filmowych) czy mimeoskop, czyli sprzęt służący do kopiowania dokumentów. Początkowo dyktafon był rodzajem fonografu (urządzenia do mechanicznego zapisywania i odtwarzania dźwięków), określano go mianem edyfonu. Z czasem jego nazwę zmieniono i używamy jej do dziś, a pochodzi ona od amerykańskiej firmy Dictaphone, która zaczęła produkować tego typu urządzenia.

P3: Jak zrobić dyktafon z telefonu?

Obecnie każdy smartfon może pełnić funkcję dyktafonu i być wykorzystywany do nagrywania dźwięków. Co ciekawe, zwykle nie musimy samodzielnie instalować pozwalającej na to aplikacji, ponieważ jest ona już wgrana do pamięci urządzenia. Wystarczy więc znaleźć ją w menu i uruchomić, a następnie wcisnąć charakterystyczny, czerwony przycisk rozpoczynający nagrywanie. Aby uzyskać dobrą jakość dźwięku, powinniśmy skierować telefon w stronę jego źródła. Chcąc zatrzymać nagrywanie, należy wcisnąć przycisk stop, w razie potrzeby możemy też włączyć pauzę. Wszystkie pliki znajdziemy w folderze ‘nagrania’, który znajduje się w głównym katalogu telefonu.

 

P4: Dyktafon Sony – jak włączyć?

Żeby włączyć dyktafon Sony, należy wcisnąć przycisk on/off lub przesunąć suwak do odpowiedniej pozycji (w zależności od modelu). Jednak może się zdarzyć, że po wykonaniu tej czynności urządzenie się nie uruchomi. Wówczas powinniśmy sprawdzić, czy zasilająca sprzęt bateria na pewno jest naładowana. Czasami to właśnie słabe lub całkowicie rozładowane ogniwo uniemożliwia włączenie dyktafonu, ale niekiedy przyczyna jest inna. Może to być np. aktywna funkcja hold, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu urządzenia i zmianie ustawień po włożeniu go do kieszeni. Jeżeli mamy pewność, że wyłączyliśmy blokadę, a bateria jest naładowana, sprawdźmy, czy włożyliśmy ją w prawidłowy sposób. Niewykluczone, że w pośpiechu lub przez nieuwagę umieściliśmy baterię w obudowie w taki sposób, że bieguny są ustawione odwrotnie.

 

P5: Jaki dyktafon do podsłuchu?

Dyktafon przeznaczony do dyskretnego nagrywania musi przede wszystkim być mało widoczny. Takie urządzenie powinno być niewielkie, inaczej trudno nam będzie je ukryć. Bardzo dobrym wyborem są dyktafony ukryte w przedmiotach codziennego użytku, przykładowo w długopisie. Poza rozmiarami sprzętu należy zwrócić uwagę także na jakość nagrań, żeby już po zakupie nie okazało się, że głosy są niewyraźne i trudno jest nam zrozumieć nawet pojedyncze słowa. Kupując dyktafon do podsłuchu, sprawdźmy ponadto rodzaj i pojemność pamięci (warto wybrać model z czytnikiem kart) oraz całkowity czas pracy po naładowaniu baterii.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ