Zmywarki wolnostojące ranking

Ostatnio aktualizowane: 30.03.20

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór najlepszej zmywarki może być trudny. Warto jednak, z uwagi na duże korzyści, jakie przynosi to urządzenie, zdecydować się na jego zakup. Biorąc pod uwagę opinie oraz potrzeby konsumentów, przeanalizowaliśmy dostępne na rynku produkty i stworzyliśmy ranking zmywarek wolnostojących. Na pierwszym miejscu znalazł się niezawodny i ceniony na rynku model Bosch SPS53E18EU. Zapewnia on niskie zużycie wody i energii dzięki zastosowanej przy produkcji technologii ActiveWater. Program skrócony w wodzie o temperaturze 45 stopni pozwala na umycie 6 kompletów naczyń w czasie 30 minut. Jest to niezwykle przydatna opcja podczas przyjęć urządzanych w naszym domu. Zmywarkę można bez trudu ustawić na odpowiednią godzinę, zależnie od naszych potrzeb. Jeśli ten produkt nie przypadł Ci do gustu, zapoznaj się z innymi propozycjami, które przygotowaliśmy w zestawieniu. Na drugim miejscu znaleźć można równie funkcjonalną zmywarkę Amica ZWM 426IES. Posiada ona regulację górnego kosza i jest w klasie energetycznej A++.

 

 

Jaką zmywarkę wolnostojącą kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zmywarka w porównaniu z innymi sprzętami jest stosunkowo nowym produktem w sklepach z AGD. Jednak pomimo krótkiej historii bardzo szybko zdobyła uznanie milionów konsumentów na całym świecie. Część z nas nie potrafi wyobrazić sobie codziennych porządków bez tego urządzenia, nie mówiąc o sprzątaniu po większej uroczystości. Popularność i rosnący popyt niemal natychmiast wykorzystali producenci, którzy  starają się tak wyposażyć swoje sprzęty, aby były konkurencyjne i atrakcyjne dla klientów.

Dzięki temu, obecne AGD posiada szereg wspaniałych funkcji, które w znacznym stopniu ułatwiają nasze życie. Z tego powodu, widząc szeroki asortyment urządzeń długo zastanawiamy się, jaką zmywarkę wolnostojącą wybrać, aby nie przepłacać za opcje, z których nie będziemy korzystać. W niniejszym artykule wskażemy, jakie parametry powinien posiadać dobrej jakości produkt, idealny do Twojej kuchni.

Rozmiar – jaka zmywarka wolnostojąca jest najlepsza?

Zmywarki wolnostojące to urządzenia, które możemy postawić właściwie w dowolnym miejscu, bez ograniczeń związanych z wymiarami mebli. Oczywiście, należy zwrócić uwagę na to, gdzie najłatwiej będzie nam ją podłączyć, jednak z reguły nie musimy przejmować się, że nie zamkniemy jej w ściśle określonej do tego szafce. Nie mniej jednak, warto zastanowić się wcześniej nad jej docelowym położeniem, ponieważ to daje nam wskazówkę, na jaki rozmiar urządzenia możemy sobie pozwolić.

Obecnie w sklepach znajdziemy trzy najbardziej charakterystyczne rodzaje zmywarek: kompaktowe, wąskie i szerokie. Od wielkości urządzenia zależy przede wszystkim to, ile kompletów naczyń będziesz w stanie w nim umieścić. Producenci różnie liczą zestawy, dlatego też załóżmy, że w skład jednego wchodzi: dwa talerze (głęboki i płaski), filiżanka ze spodkiem, widelec i łyżka.

Pierwszy wspomniany powyżej model, czyli zmywarka kompaktowa to sprzęt o szerokości 55 cm, wysokości 44 cm i głębokości 50  cm. Jest to na tyle małe urządzenie, że spokojnie możemy je wstawić nawet do kuchni o niewielkiej powierzchni. Do tego rodzaju zmywarki włożymy od 4 do 6 kompletów naczyń. Jest to dobry wariant dla osób, które mieszkają same, lub głównie stołują się poza domem.

Zmywarki wąskie zazwyczaj posiadają gabaryty o szerokości 45 cm, wysokości ok. 85 cm i głębokości 60 cm. Mogą zmieścić maksymalnie 11 kompletów naczyń, co stanowi właściwie 2 razy większą pojemność niż w przypadku urządzeń kompaktowych. Z tego względu poleca się je rodzinom 2 lub 3 osobowym. Ze względu na dość uniwersalną wysokość, łatwo dopasujemy je do standardowych mebli, dzięki czemu mogą stać się przedłużeniem blatu.

Ostatni rodzaj to zmywarki szerokie. Podobnie, jak wąskie modele, posiadają wysokość i głębokość o wymiarach odpowiednio 85 cm i 60 cm. Są jednak o 15 cm szersze, dzięki czemu mieszczą znacznie więcej naczyń, bo aż do 17 kompletów.

Zakładając, że urządzenie używamy raz na dzień, czasami raz na dwa dni, łatwo jest policzyć, jaki rozmiar sprzętu będzie dla nas najlepszy. W przypadku rodziny 4 osobowej każdego dnia zabrudzimy ok. 12 kompletów naczyń. Dokładając do nich patelnię lub garnek możemy łatwo wywnioskować, że przyda nam się sprzęt o największej pojemności.

 

Pobór wody i prądu

Najlepsza zmywarka wolnostojąca to taka, która nie tylko ułatwi nam codzienne porządki, ale również przyczyni się do zmniejszenia rachunków za wodę i prąd. Z tego względu warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany model możemy zaliczyć do grupy sprzętów ekonomicznych. Dawniej, AGD pobierało ok. 20 l wody w trakcie jednego cyklu, dziś liczba ta zmniejszyła się do nawet 8 l . Jest to dość spora różnica, która widocznie przekłada się na koszty eksploatacyjne.

Jeśli zamierzasz często korzystać ze zmywarki rozważ opcję zakupu jeszcze najbardziej bardziej oszczędnego sprzętu. Niestety, tego typu urządzenia są znacznie droższe, ale w końcowym rozliczeniu okazują się świetną, bardzo energooszczędną opcją.

Przed zakupem sprawdź również, czy podana na głównej etykiecie informacja o energo- i wodo- oszczędności dotyczy trybu ekonomicznego, czy zwykłego. Jest to cenna informacja dla tych, którym zależy nie tylko na zmniejszeniu opłat ale i czasu zmywania.

 

Programy

Zwykle zmywarki posiadają od 4 do 6 programów, które najczęściej wykorzystywane są do mycia naczyń. Są to funkcje przewidziane na różnego rodzaju zabrudzenia, jakie mogą pojawić się po potrawach. Najczęściej używaną opcją jest ekonomiczna, ponieważ oszczędza zużycie wody i prądu. Cykl jest jednak dość długi, dlatego też warto zwrócić uwagę na modele z przewidzianą funkcją „szybkie mycie”. Będzie ona użyteczna w przypadku imprez, na których zapotrzebowanie na naczynia jest znacznie większe. Inną możliwością, jaką przewidują producenci, jest „wstępne zmywanie”. Pozwoli ono na wymoczenie zaschniętych zabrudzeń, dzięki czemu naczynia po wyjęciu będą całkowicie czyste, bez konieczności ich wcześniejszego, ręcznego płukania. Jeśli Twoja zastawa składa się głównie z elementów wykonanych z cienkiego szkła lub drogiej porcelany koniecznie zastanów się nad zakupem zmywarki z trybem „delikatnym”. Jest on znacznie łagodniejszy dla tego typu naczyń, dzięki czemu po dłuższym korzystaniu nie staną się porysowane i matowe.

Oprócz podstawowych funkcji opisanych powyżej, w zmywarkach znajdziemy dodatkowe udogodnienia, pomocne podczas codziennego korzystania ze sprzętu. Jednym z nich jest cykl przewidziany dla zmywania małej ilości naczyń, umieszczonych w połowie urządzenia. To oznacza, że AGD zużyje znacznie mniej wody i prądu, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również będziemy mogli na bieżąco korzystać ze świeżych talerzy i szklanek. Inną opcją, ważną dla rodzin z małymi dziećmi lub amatorów robienia domowych przetworów, jest „sterylizacja”. Zmywarka oczyszcza naczynia przy pomocy bardzo wysokich temperatur, które zabijają wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki.

Najnowsze modele wyposażone zostały również w timer. Z pewnością wielu z nas korzysta z dziennej i nocnej taryfy poboru prądu. Przy pomocy tej funkcji możemy załadować naszą zmywarkę wieczorem i ustawić jej włączenie na godzinę, w której energia elektryczna jest o wiele tańsza.

Rzadko spotykaną, lecz szczególnie ważną opcją w zmywarkach, jest blokada drzwi lub panelu sterującego. Powinny na nią zwrócić szczególną uwagę rodzice, ponieważ przypadkowe otwarcie urządzenia w trakcie pracy grozi maluchowi poważnym poparzeniem.

Szum

Jak każdy sprzęt, również zmywarka wytwarza pewien hałas, który może być niezwykle frustrujący. Hałas staje się szczególnie uciążliwy w kuchniach połączonych z salonem lub położonych blisko pokoju dziecięcego. Z tego względu sprawdź w karcie urządzenia, jaki poziom szumu generuje sprzęt. Dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób o małej tolerancji na hałas zaleca się zakup modelu do 45 dB.

 

Zmywarki wolnostojące w dobrych cenach

Ceny zmywarek wolnostojących uzależnione są przede wszystkim od ilości funkcji, marki oraz design sprzętu. Najprostsze modele kupisz już za niecałe 800 zł. Jednak jeśli zależy Ci na urządzeniu z najwyższej półki musisz przygotować się na wydatek minimum 2000 zł.

 

Najlepsze zmywarki wolnostojące w 2020 roku

 

Wiemy, że zakup odpowiedniego urządzenia nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzi stworzony przez nas ranking zmywarek wolnostojących, w którym znalazły się sprawdzone i polecane przez konsumentów modele.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch SPS53E18EU

 

Osobom poszukującym zmywarki najwyższej jakości, poleca się Bosch SPS53E18EU. Jest to urządzenie, które cechuje mały pobór energii i wody, dzięki czemu oszczędza się nie tylko pieniądze, ale także dba o środowisko.

W urządzeniu zastosowano technologię ActiveWater. Sprawia ona, że woda szybciej się nagrzewa, filtry lepiej pracują, a pompę cechuje wydajniejsza praca. Napęd EcoSilenceDrive jest cichy i energooszczędny. Pracuje bez szczotek, dlatego też nie wytwarza nieprzyjemnego dla ucha dźwięku i pobiera znacznie mniej energii. W zmywarce dostępna jest funkcja HalfLoad, która umożliwia rozpoczęcie pracy bez całego załadunku, nie tracąc przy tym zasobów wody. Powierzchnia drzwi jest ze stali szlachetnej dodatkowo pokrytej specjalną powłoką zapewniającą brak nieestetycznie wyglądających odcisków palców.

Prezentowany model jest niezwykle ceniony przez konsumentów. Doceniają oni, że zmywarka jest oszczędna i tym samym jej praca nie zagraża środowisku. Plusem jest również program skróconego mycia, pozwalający na umycie naczyń w zaledwie 30 minut.

 

 

 

 

Amica ZWM 426IES

 

Osoby poszukujące zmywarki z możliwością zabudowy pod blat, powinny przyjrzeć się modelowi Amica ZWM 426IES. Ma on możliwość regulacji górnego kosza, bez konieczności wyjmowania włożonych tam naczyń.

Produkt ma klasę energetyczną A++. Jest zatem przyjazny dla środowiska. Dostępna funkcja “mycie strefowe” pozwala na umycie naczyń w dolnym lub środkowym koszu, zależnie od miejsca załadowania. Technologia 3D sprawia, że woda dociera wszędzie, a praca zmywarki jest wyjątkowo dokładna. Prezentowane urządzenie jest niezwykle pojemne. Zmieści do 14 kompletów naczyń. System Hot Air Drying odpowiada za szybkie wysuszenie naczyń. Zamieszczony wskaźnik postępu informuje, na jakim etapie pracy jest zmywarka. Program Express 60 umożliwia umycie średnio zabrudzonych naczyń w jedną godzinę w temperaturze 60 st. C .

Opinie o zmywarkach wolnostojących Amica są bardzo dobre. Kupujący doceniają cichą pracę urządzeń oraz efektywność pracy. Prezentowany model cieszy się dużym uznaniem dzięki swej pojemności i łatwości obsługi.

 

 

 

 

Candy CDP 4609

 

Candy CDP 4609 to dobra i tania zmywarka wolnostojąca. Jej klasa energetyczna to A+. Sprzęt mieści do 9 kompletów naczyń.

W urządzeniu dostępnych jest 5 programów zmywania. Każdy ma zatem możliwość dobrania najbardziej dla siebie odpowiedniego. Górny kosz można regulować, zależnie od potrzeb. Dzięki temu możemy lepiej zagospodarować przestrzeń i umieścić na dole naczynia o dużych rozmiarach. Model posiada funkcję opóźnionego startu do 9 godzin. Szerokość urządzenia to 45 cm. Jest ono wyposażone w zewnętrzny panel sterowania, zdejmowany blat, nóżki oraz wskaźnik braku soli. Zmywarka ma 4 temperatury zmywania. Program szybki pozwala na błyskawiczne umycie lekko zabrudzonych naczyń.

Zmywarka Candy jest chwalona przez użytkowników i zdobywa wiele pochlebnych recenzji. Kupujący są pod wrażeniem jakości wykonania produktu, a także stosunkowo niskiej ceny. Doceniają także prostą obsługę oraz to, że mieści ona aż 9 kompletów naczyń.

 

 

 

 

Beko DFS05011X

 

Beko DFS05011X to zmywarka wolnostojąca o szerokości 45 centymetrów. Posiada 5 programów zmywania, które można dostosować zależnie od potrzeb. Mieści do 10 kompletów naczyń. Jej klasa energetyczna to A+.

Urządzenie charakteryzuje niskie zużycie wody – 13 litrów na program. Cicha praca pozwala włączyć zmywarkę nawet w nocy, bez obaw o przerwanie snu domowników. Dostępny program Mini30 jest dedykowany do czyszczenia lekko zabrudzonych naczyń. System Water Safe chroni pomieszczenie przed zalaniem w przypadku awarii i odcina dopływ wody, zaś HotAir efektywnie i szybko suszy umyte sztućce i talerze. Produkt ma wbudowaną funkcję zapamiętywania ostatnio wybieranego programu, a także automatycznego wyłączania po skończonej pracy. Użytkownik może wybrać temperaturę, ilość obrotów wirowania i inne, dodatkowe opcje.

Prezentowany model ma przystępną cenę, która zachęcą do kupna. Użytkownicy doceniają go za łatwą obsługę oraz cichą pracę. Również jakość wykonania i trwałość produktu uznawane są za jego zalety.

 

 

 

 

Electrolux ESF4520LOW

 

Osoby, które szukają dobrej jakości zmywarki wolnostojącej, powinny przyjrzeć się modelowi  Electrolux ESF4520LOW. Cechuje go wydajna praca i pobór małej ilości energii. Klasa energetyczna A+ zapewnia niskie rachunki i jest przyjazna środowisku.

W urządzeniu dostępnych jest 6 programów zmywania. Poza górnym i dolnym koszem znajduje się tam także koszyk na sztućce. System SensorControl wykrywa stopień zabrudzenia naczyń i w oparciu o to dobiera ilość potrzebnej wody. Dzięki temu mamy pewność, że nasze naczynia będą odpowiednio czyste. Krótki program QuickPlus pozwala na dokładne zmywanie w zaledwie 30 minut. Dostępna funkcja automatycznego wyłączania po skończonej pracy pozwala na zaoszczędzenie energii. Istnieje możliwość opóźnienia czasu startu do 24 godzin.

Electrolux ESF4520LOW  to sprzęt doceniany przez konsumentów. Kupujący twierdzą, że jego jakość jest bardzo dobra. Duża pojemność i dostępność różnych programów pracy pozwalają dostosować urządzenie zależnie od aktualnych potrzeb.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
DMCA.com Protection Status