fbpx

Zmywarki ranking

Ostatnio aktualizowane: 16.09.19

 

Zmywarka to idealne urządzenie dla osób, które nie lubią myć naczyń ręcznie. Jak jednak wybrać sprzęt, który działa cicho i niezawodnie? W podjęciu decyzji pomoże Ci nasz ranking, w którym prezentujemy najpopularniejsze obecnie modele chwalone przez konsumentów m.in. za łatwą obsługę i efektywne zmywanie naczyń. Pierwsze miejsce zajmuje produkt Bosch SMV46KX00E, który wyposażono w wiele innowacyjnych technologii. Przykładem jest asystent dozowania, który sprawia, że użyty detergent rozpuszcza się w całości i jest równomiernie rozprowadzony w komorze. Sprzęt ma 6 programów pracy do wyboru, w tym także specjalny tryb do mycia kieliszków z cienkiego szkła. Urządzenie można zabezpieczyć, aby przypadkowo nie włączyły go dzieci. Na drugim miejscu jest zmywarka Siemens SN636X03ME mieszcząca do 14 kompletów naczyń. Model ma innowacyjny silnik, który jest wyjątkowo trwały i cicho pracuje. Sprzęt daje możliwość regulacji wysokości górnego kosza, w efekcie czego w komorze z pewnością zmieszczą się wszystkie garnki, talerze i kubki.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką zmywarkę kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Zmywarka to sprzęt, który ułatwia życie każdemu z nas. Zwłaszcza w czasie świąt i większych spotkań rodzinnych, gdy stos naczyń piętrzy się, a nam nie chce się zmywać tego ręcznie. Oczywiście jest to urządzenie, które ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Trzeba jednak zauważyć, że ta pierwsza grupa ciągle się powiększa. Dlaczego chcemy inwestować w taki sprzęt? Czy tylko ze względu na wygodę?

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo wody zużywa się podczas jednego mycia naczyń. Wydaje nam się, że jest to zaledwie kilka litrów. W rzeczywistości – nawet kilkadziesiąt. Jeśli chodzi o urządzenia elektryczne to w czasie jednego mycia naczyń, dobry sprzęt zużywa ok. 10-12l wody. Oczywiście dochodzi to tego rachunek za prąd, ale przy łącznym rozrachunku wychodzi na to, że jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla naszego portfela. Zdajemy sobie sprawę, że początkowo jest to dość droga inwestycja, ale na pewno się zwróci. Dlaczego? Nikt z nas nie liczy swojego czasu. Czasem, po dużej imprezie zmywanie zajmuje nawet kilka godzin. Zamiast spędzać ten czas przy zlewie, możesz go poświęcić na relaks lub pracę. Każda kobieta wie, że częsta praca z wodą niszczy dłonie i paznokcie, gdy nie używamy zabezpieczenia w postaci rękawic.

Z drugiej strony rękawice sprawiają, że skóra jest bardzo sucha. Jeśli więc ograniczysz mycie naczyń do minimum, w końcu będziesz miała piękne, zadbane dłonie. Zyskają również Twoje naczynia, które będą czyste i lśniące. Aby dobrze umyć naczynia i zabić bakterie, musisz myć je w wodzie o temperaturze 60 st. C. Nawet w rękawiczkach będzie to bardzo trudne, a zmywarka zrobi to bez problemów. Pozostaje jeszcze kwestia środków chemicznych. Do takich sprzętów trzeba zakupić tabelki, sól czy odświeżacze. Nie da się ukryć, że trochę to kosztuje. Jeśli jednak podliczysz koszt zakupu ścierek i ściereczek, a także tych nieszczęsnych rękawic, okaże się, że w rzeczywistości tabletki do zmywarki nie kosztują zbyt dużo i jest to najlepsze rozwiązanie.

 

Jaką zmywarkę wybrać?

Jesteś już przekonany, że takie urządzenie powinno znaleźć się w Twoim domu? Pozostaje więc zakup odpowiedniego modelu. Dlatego w tym poradniku podpowiemy Ci, jak znaleźć niezawodne zmywarki w dobrych cenach.

 

Rodzaje

Zmywarki możemy podzielić na te wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Który typ będzie najlepszy? Modele wolnostojące można postawić w dowolnym miejscu, mają też zdejmowaną, górną część, a więc zamiast niej możesz ustawić blat, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą. Wadą może być brak dopasowania urządzenia od frontu. Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza – to rozwiązanie dla Ciebie.

Z drugiej strony, jeśli lubisz jednolite fronty, wybierz model do zabudowy. Pamiętaj, że na rynku są dostępne model częściowo zintegrowane z panelem sterowania widocznym na frontowych drzwiach, a także te całkowicie zintegrowane – z systemem wbudowanym.

 

Klasa energetyczna

Każdy sprzęt ma oznaczenie klasy energetycznej znajdujące się na etykiecie. W przypadku zmywarek informuje to nas o średnim zużyciu energii podczas standardowego cyklu zmywania. Na rynku dostępne są modele od A+++ (największa oszczędność energii) do D (najmniejsza efektywność pracy i większe zużycie prądu). Im wyższą klasę energetyczną wybierzesz, tym lepiej dla Twojego portfela.

 

Wymiary i pojemność

Wybierając zmywarkę musisz pamiętać o wielkości. Na rynku dostępne są trzy rodzaje urządzeń – o szerokości 45 cm, 60 cm oraz kompaktowe. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany Twoimi potrzebami. Zatem musisz wziąć pod uwagę wielkości rodziny, średnią ilości zabrudzonych w ciągu dnia naczyń, ale też powierzchnię, jaką posiadasz. Modele kompaktowe są najmniejsze – mieszczą do 6 kompletów naczyń – idealne dla pary. Sprzęty 45 centymetrowe mieszczą nawet 10 kompletów naczyń i będą odpowiednie dla 4-os. rodziny, a 60 cm mieszczą 12-15 kompletów. Warto też uwzględnić ilość używanych garnków. Jeśli masz małą rodzinę, ale często gotujesz i brudzisz dużo większych naczyń, większy model będzie bardziej funkcjonalny.

 

Zużycie wody i jej podgrzewanie

Zwykle zmywarki zużywają 10-15l wody w czasie jednego cyklu. Wiele zależy od wielkości urządzenia, a także wybranego programu. Ważna jest też kwestia podgrzewania wody. W nowych urządzeniach stosowany jest przepływowy podgrzewacz. Jeśli szukasz czegoś w promocji, sprawdź, czy nie jest to model starej generacji i nie ma grzałki na spodzie. Jeśli tak – nie warto inwestować w taką zmywarkę. Taki system zwiększa koszty eksploatacji i efektywność mycia.

 

Metoda suszenia

Ogromną zaletą używania zmywarki jest to, że po zakończeniu pracy nasze naczynia są nie tylko czyste, ale też suche. To właśnie suszenie jest kolejną kwestią, którą chcemy poruszyć. Na rynku dostępne są modele z systemem statycznym, gdzie suszenie polega na wyparowaniu wody. Natomiast w przypadku systemu kondensacyjnego woda paruje z nagrzanych naczyń, a potem się skrapla. To drugie rozwiązanie sprawia, że po zakończonej pracy naczynia nie są tak gorące, jak w przypadku pierwszego systemu.

 

Hałas

Cicha praca zmywarki jest ważna szczególnie wtedy, gdy kuchnia zlokalizowana jest obok sypialni lub połączona jest z salonem. Dlatego dla własnego komfortu wybierz jak najcichszy model. Większość sprzętów generuje hałas na poziomie 40-45 dBA.

Wyposażenie zmywarek

Każdy sprzęt ma kosze na naczynia oraz kosze lub szufladę na sztućce. Warto jednak zwrócić uwagę na inne rozwiązania, które mogą znaleźć się w naszym sprzęcie, choć nie są one standardowym wymogiem. Pamiętaj, że większość z nich ułatwia pracę, a także wpływa na jakość mycia. Wśród takich elementów znajduje się uchwyt na kieliszki, a także dodatkowe stojaki i półki. Warto wybrać model, który ma w wyposażeniu wyświetlacz informujący nie tylko o pracy urządzenia, ale także o braku tabletki czy soli. Przydatny jest też samoczyszczący się filtr – służy on do usuwania resztek jedzenia, tym samym zapewniając lepszą efektywność pracy.

 

Programy pracy

Programy w zmywarkach to kolejny aspekt, który chcemy przybliżyć. Im nowszy model, tym więcej opcji do wyboru. W standardzie powinny znaleźć się takie funkcje, jak: mycie wstępne lub w niektórych modelach płukanie, czyli namaczanie – zwykle trwa 15 min, program normalny, program intensywny trwający nawet 2 godziny.

Jednak coraz więcej urządzeń posiada nowoczesne rozwiązania, wśród których znajdziemy:

Mycie połowy wsadu – mniejsza ilość naczyń i tym samym mniejsze zużycie wody,

Mycie BIO lub ECO – ekonomiczne,

Przyspieszone – ok. 30 minut, przeznaczone do lekko zabrudzonych naczyń,

Delikatne – do kieliszków czy szklanek, zwykle w temp. 30-45 st. C,

Automatyczne – zmywarka sama dobiera program.

 

Inne funkcje

Dobre, funkcjonalne urządzenie powinno mieć też inne dodatkowe rozwiązania. Wśród nich znajdziemy takie opcje jak: opóźniony start, regulacja twardości wody, mycie strefowe – wybór kosza, który ma zostać umyty, system Aqua Stop – chroniący przed zalaniem kuchni w razie awarii, zabezpieczenie przed otwarciem zmywarki podczas pracy, waterfall – to nowy system mycia stosowany wyłącznie w urządzeniach Samsung.

 

Jaka zmywarka jest najlepsza?

Przypadku urządzeń tego typu warto zwracać uwagę na sprzęty znanych marek. Co z ceną? Im jest ona wyższa, tym lepiej dla Twojego portfela. Jak to możliwe? Zmywarki za 1000 zł zużywają dużo więcej energii i wody niż modele powyżej 2000 zł, których eksploatacja będzie tańsza.

 

 

Najlepsze zmywarki w 2019 roku

 

Zmywarka to najlepszy przyjaciel każdego szefa kuchni. Jeśli zastanawiacie jaki model zmywarki wybrać polecamy lekturę naszego artykułu, w którym przedstawiamy najlepsze sprzęty z tej kategorii.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch SMV46KX00E

 

Urządzenie Bosch SMV46KX00E pomieści 13 kompletów naczyń. Sprzęt ma 6 programów zmywania. Zmywarka została wyposażona w sensor załadunku, który dozuje wodę odpowiednio do ilości włożonych do komory naczyń. Prezentowany model ma także czujnik AquaSensor. Przy pomocy wiązki światła steruje on płukaniem (ocenia ilość tłuszczu, resztek jedzenia i detergentów w wodzie).

Produkt ma wymiary: szerokość – 59,8 cm, wysokość – 81,5 cm oraz głębokość – 55 cm. Zmywarka ma zabezpieczenie przed zalaniem, jak również przed przypadkowym włączeniem przez dzieci. Aby w krótkim czasie umyć naczynia (np. gdy w domu pojawili się niezapowiedziani goście), wystarczy wykorzystać funkcję VarioSpeed Plus. Dzięki niej czas płukania znacząco się skraca, ale nie wpływa to na efektywność usuwania zabrudzeń.

Sprzęt spodobał się konsumentom, gdyż cicho pracuje i pozwala zmniejszyć rachunki za zużycie wody oraz energii elektrycznej. Model marki Bosch jest ponadto bardzo łatwy w obsłudze. Urządzenie ma asystenta dozowania, za sprawą którego używane do zmywania tabletki rozpuszczają się w całości i są równomiernie rozprowadzane w komorze.

Bosch SMV46KX00E to zmywarka o wymiarach: 59,8 cm x 81,5 cm x 55 cm. W komorze urządzenia zmieści się 13 kompletów naczyń. Model ma 6 programów pracy.

Zalety
Funkcja opóźnienia startu:

Za sprawą funkcji opóźnienia startu możemy ustalić odpowiedni czas zmywania naczyń. To oznacza, że będziemy mieć czyste naczynia np. od razu po powrocie z pracy.

Sensor załadunku:

Sprzęt wyposażono w sensor załadunku, który odpowiada za dozowanie wody w zależności od ilości włożonych do komory naczyń. To pozwala na zmniejszenie rachunków, również za prąd.

Bezpieczne mycie delikatnego szkła:

Nie musimy się obawiać, że kieliszki lub szklanki z cienkiego szkła pękną w czasie mycia. Zapobiega temu specjalny program Szkło 40 st. C.

Funkcja VarioSpeed Plus:

W sytuacji, gdy potrzebne nam są czyste naczynia (np. gdy w domu pojawili się niezapowiedziani goście), możemy je umyć z wykorzystaniem funkcji VarioSpeed Plus. Czas zmywania i suszenia talerzy oraz kubków znacząco się wtedy skraca.

Cicha praca:

Sprzęt ma wydajny i nowoczesny silnik gwarantujący cichą pracę.

Wady
Trudny montaż:

Samodzielny montaż zmywarki może okazać się trudny ze względu na mało szczegółową instrukcję.

 

 

 

 

Siemens SN636X03ME 

 

Sprzęt Siemens SN636X03ME pomieści 14 kompletów naczyń. Zmywarka generuje hałas na poziomie 44 dB, a jej dokładne wymiary to: szerokość – 59,8 cm, wysokość – 81,5 cm i głębokość – 55 cm. Model ma 6 programów pracy, w tym: Szkło 40 st. C, Eko 50 st. C i Garnki 70 st. C.

Zmywarka ma asystenta dozowania, dlatego nie musimy się martwić, że użyty do zmywania naczyń detergent nie rozpuści się w całości. Ponieważ wysokość górnego kosza możemy samodzielnie regulować, w komorze z pewnością zmieszczą się wszystkie kubki, kieliszki i naczynia o niestandardowych kształtach. Produkt ma też specjalną szufladę Vario3, w której można umieścić zarówno sztućce, jak też np. filiżanki do espresso.

Konsumenci uważają, że sprzęt działa efektywnie, a w dodatku pozwala zmniejszyć zużycie wody. Urządzenie wyposażono w wydajny i cicho działający silnik, a także zabezpieczenia zapobiegające zalaniu mieszkania w przypadku awarii. Wiele osób doceniło zmywarkę za program auto, który sam dobiera ilość wody oraz jej temperaturę.

Zmywarka Siemens SN636X03ME pomieści 14 kompletów naczyń. Sprzęt generuje hałas do 44 dB. Wymiary modelu to: 59,8 cm x 81,5 cm x 55 cm.

Zalety
System AquaStop:

Produkt wyróżnia się zastosowaniem systemu bezpieczeństwa AquaStop, który zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Program auto:

Jeśli nie potrafimy samodzielnie dobrać temperatury wody, możemy skorzystać z programu auto. Wtedy urządzenie dopasuje optymalne parametry pracy za nas.

Wygodny załadunek:

W komorze sprzętu z pewnością zmieszczą się wszystkie brudne naczynia, niezależnie choćby od ich kształtu. Wszystko przez to, że możemy swobodnie regulować wysokość górnego kosza.

Silnik iQdrive:

Wewnątrz urządzenia znajduje się nowoczesny silnik iQdrive gwarantujący cichą pracę, wydajność oraz niezawodność. Element ten jest wyjątkowo trwały i nie ulega awariom.

Wady
Za cichy sygnał zakończenia pracy:

Specjalny sygnał dźwiękowy informuje nas o zakończeniu zmywania, ale według konsumentów jest za cichy i można go nie usłyszeć, np. podczas oglądania telewizji lub gdy w kuchni włączony jest okap.

 

 

 

 

Whirlpool WFO3C236X

 

Zmywarka Whirlpool WFO3C236X przydaje się w każdym domu. Sprzęt ma zabezpieczenie przed dziećmi. Do dyspozycji jest 10 programów, które są przeznaczone do mycia naczyń o różnym stopniu zabrudzenia. Podczas jednego cyklu zużycie energii wynosi 0,93 kWh, a wody od 6 l (program ECO).

Sprzęt dobiera program mycia do stopnia zabrudzenia naczyń, aby nie marnować wody. Istnieje możliwość ustawienia czasu, kiedy zacznie się mycie naczyń. Istnieje możliwość wybrania mycia strefowego, co przydaje się, kiedy masz niewiele naczyń do wyczyszczenia, myje się wtedy tylko górny lub dolny koszyk, co zmniejsza zużycie prądu i wody.

Woda użyta do płukania z poprzedniego mycia jest wykorzystywana przy kolejnym, co pozwala na zaoszczędzenie wody. Wymiary sprzętu są równe: wysokość – 85 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 60 cm, a jego waga to 47 kg. Konsumenci cenią ten produkt za dużą pojemność. Wielu kupujących chwali automatyczne wyliczanie, ile czasu potrwa dane mycie.

Urządzenie Whirlpool WFO3C236X zużywa 0,93 kWh, oraz 6 l wody na jeden cykl. Sprzęt ma wymiary równe 85 cm x 60 cm x 60 cm i waży 47 kg. W zmywarce mieści się 14 kompletów naczyń.

Zalety
Programy:

Model ma 10 programów. Istnieje możliwość włączenia programu krótkiego, intensywnego czy automatycznego zależnie od potrzeb.

Woda z płukania:

Dla zwiększenia oszczędności woda z płukania z poprzedniego cyklu jest wykorzystywana do mycia w kolejnym cyklu, co ma duże znaczenie dla środowiska, ponieważ zmniejszamy tym samym zużycie wody. W przypadku, gdy miną 72 godziny od poprzedniego mycia, woda jest wymieniana.

Szybkość mycia:

Zmywarka szybko myje naczynia, więc jeśli są one potrzebne, można włączyć krótki program. Sprzęt dostosowuje pracę do poziomu zabrudzenia, co zapewnia dużą oszczędność energii i czasu.

Wady
Blat:

Rogi blatu są wykonane z tworzywa sztucznego, które mocno się rysują.

 

 

 

 

Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU

 

Warto zainteresować się modelem Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU, który sprawdza się w codziennym użyciu i umożliwia zaoszczędzenie czasu na ręcznym myciu naczyń. Zmywarka jest przeznaczona do zabudowy. Urządzenie ma cztery programy zmywania, które umożliwiają dobre wyczyszczenie naczyń, takich jak ekonomiczny, ½ załadunku, intensywny i normalny. Sprzęt jest pojemny i mieści około 10 kompletów naczyń.

Zmywarka jest zaliczana do energooszczędnych i w jednym cyklu zużywa 0,8 kWh. Jeden cykl mycia zużywa także 10 l wody. Sprzęt ma wskaźnik braku soli i nabłyszczacza.

Wymiary produktu są równe: głębokość – 55 cm, szerokość – 44,8 cm i wysokość – 82 cm. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, a panel sterowania jest ukryty. Średni czas jednego cyklu wynosi 180 minut. Konsumenci, którzy używali tego sprzętu, są bardzo zadowoleni, ponieważ wygodnie i szybko układa się w nim naczynia.

Sprzęt Hotpoint-Ariston LSTB4B01EU podczas jednego cyklu zużywa 0,8 kWh i 10 l wody. Zmywarka jest przeznaczona do zabudowy i ma wymiary 55 cm x 44,8 cm x 82 cm.

Zalety
Łatwość obsługi:

Zmywarkę można bardzo łatwo uzupełnić naczyniami tak, aby wszystkie dobrze się umyły. Łatwo się ją włącza i odpowiednio ustawia. Urządzenie ma ukryty panel do obsługi.

Dokładne mycie:

Niezależnie od użytego programu sprzęt bardzo dobrze myje naczynia i domywa nawet trudne, wysuszone zabrudzenia.

Połowa załadunku:

Istnieje możliwość wypełnienia zmywarki jedynie w połowie i umycie naczyń tylko z jednego koszyka. To umożliwia oszczędne zużycie wody i prądu oraz jest wygodne, dlatego podoba się w szczególności osobom, które mieszkają same.

Wady
Korozja:

Po paru miesiącach użytkowania może się zdarzyć, że na niektórych elementach zmywarki, takich jak np. ścianki czy sufit, może pojawić się rdza, dlatego warto od razu po myciu otwierać urządzenie, aby pozbyć się wilgoci.

Klapka na tabletkę:

Warto zwrócić uwagę na zamknięcie klapki na tabletkę, ponieważ może się ono poluzować, co w konsekwencji może prowadzić do jej wyłamania lub wypadnięcia.

 

 

 

 

Siemens SN25D800EU

 

5. Siemens SN25D800EUOstatnia zmywarka to model niemieckiej firmy Siemens. Klasa energetyczna to A+.  Urządzenie zostało wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów.

Wewnętrzna komora wykonana jest ze stali nierdzewnej. Przód zmywarki posiada specjalną powłokę, która sprawia, że odciski palców nie są widoczne. Szerokość zmywarki to 60 cm. Idealnie sprawdzi się w większej kuchni. Jest niezwykle pojemna, a dodatkowo niezwykle elastyczna w załadowaniu. Posiada możliwość regulacji górnej szuflady. Dzięki temu bez problemu pozmywamy w niej także większe naczynia, typu garnki.  Największym atutem zmywarki jest system acquaStop.

Gwarantuje on bezterminową ochronę mieszkania przed zalaniem. Dodatkowo producent udziela dziesięcioletniej gwarancji na ochronę wnętrza urządzenia przed przerdzewieniem (warunek to rejestracja w trybie online). Zmywarka posiada pięć programów zmywania.

Jednym z nich jest tryb szybki, który pozwoli na ekspresowe umycie naczyń. Bardzo przydatne są wskaźniki informujące o braku soli i braku nabłyszczacza. Zmywarka jest pozytywnie oceniania. Skutecznie zmywa naczynia i działa bardzo cicho.

Zmywarka  Siemens SN25D800EU w klasie energetycznej A+ ma szerokość równą 60 cm. Model ten mieści 12 kompletów. Sprzęt emituje hałas na poziomie 48 dB.

Zalety
Łatwe załadowanie:

Regulacja szuflady i jej budowa sprawiają, że załadowanie zmywarki nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Poza tym jest to bardzo łatwe.

Aqua Stop:

Za sprawą tej funkcji nie musimy obawiać się, że w razie awarii zmywarka zaleje mieszkanie nasze i sąsiadów z dołu.

Wady
Pojemność:

Na rynku dostępne są 60 cm zmywarki, które mieszczą nawet 14-16 kompletów naczyń. W tej ustawimy tylko 12, co wpływa na jej funkcjonalność.

Głośność pracy:

Chociaż nie jest to bardzo głośny sprzęt, niejednokrotnie generuje hałas, który może wpływać na nasz komfort przebywania w kuchni.

 

 

 

 

Jak używać zmywarki?

 

Osoby, którym zależy na oszczędności czasu i idealnie czystych naczyniach często decydują się na zakup zmywarki. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wygląda prawidłowy sposób użytkowania wspomnianego sprzętu. Jeżeli Ty również należysz do tej grupy, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Zgromadziliśmy w nim wskazówki na temat segregacji naczyń, wyboru odpowiednich detergentów, a także informację o tym, jaka zmywarka jest polecana pod względem łatwości obsługi. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z poradnikiem znikną wszystkie Twoje wątpliwości.

 

 

Co można myć w zmywarce?

W zmywarce możemy bez przeszkód myć większość sztućców i naczyń. Jednak przed włożeniem ich do urządzenia warto usunąć resztki żywności o kwaśnym odczynie (przykładowo sosu sałatkowego). W ten sposób zapobiegniemy pojawieniu się ognisk korozji. Do mycia w zmywarce przystosowane są też garnki wykonane ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego (pod warunkiem, że producent podał taką informację) oraz szkło, czyli: szklanki, kieliszki, naczynia do pieczenia itp.

Jednocześnie pamiętajmy, aby do urządzenia nie wkładać: ręcznie malowanej porcelany, patelni i garnków z żeliwa, naczyń z drewnianymi elementami, ani przedmiotów, które zostały zanieczyszczone łatwopalnymi substancjami.

 

Jak układać naczynia w zmywarce?

Wbrew pozorom konieczność segregowania i układania w odpowiedni sposób naczyń w zmywarce nie jest zbyt uciążliwa. Nie zapomnijmy, aby usunąć z talerzy i garnków resztki jedzenia. Zaleca się, aby najbardziej zabrudzone naczynia umieścić w dolnej komorze sprzętu (strumień wody jest w tym miejscu najsilniejszy), a te delikatne – na samej górze. Szklanki i kieliszki z cienkiego szkła trzeba ustawić tak, aby się nie stykały (to bardzo ważne, gdyż inaczej mogą się potłuc). Głębokie talerze i miski powinny z kolei być ustawione w pozycji, która zapobiega zbieraniu się w nich wody podczas zmywania.

W koszyczku zmywarki należy umieścić niewielkie akcesoria kuchenne oraz sztućce (uchwyty muszą być skierowane w dół). Wszystkie naczynia powinny zostać ustawione w taki sposób, aby ich najbardziej zabrudzona część znajdowała się na dole. Ostatni krok to wybór odpowiedniego programu zmywania. Kiedy urządzenie skończy pracować, warto odczekać kilkanaście minut, aż umyte naczynia ostygną.

 

Czy zmywarka wymaga użycia specjalnych środków do mycia?

Każdy posiadacz zmywarki musi pamiętać o tym, że prawidłowa konserwacja i stosowanie odpowiednich detergentów wydłużają żywotność urządzenia. Z tego względu niezwykle istotny jest zakup właściwych środków do mycia. W sklepach dostępne są różnego rodzaju tabletki, płyny i proszki, które nie tylko umożliwiają dokładne umycie naczyń, ale też zapobiegają pojawieniu się osadu kamiennego na metalowych częściach zmywarki. Zaleca się, aby co kilka miesięcy czyścić filtr sprzętu, by zapobiec jego zapchaniu przez resztki jedzenia. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia zmywarki i zalania mieszkania.

 

 

Jak można zapobiec awarii zmywarki?

Żeby nie dopuścić do awarii zmywarki, ważne jest nie tylko dokładne czyszczenie filtra oraz stosowanie specjalnych detergentów, ale również dokładne i regularne mycie najważniejszych elementów budowy urządzenia. Po każdym zmywaniu należy uchylić drzwiczki, w efekcie czego odparuje nadmiar wilgoci. Boczne uszczelki należy co pewien czas przetrzeć ściereczką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Bardziej uporczywych zabrudzeń z łatwością pozbędziemy się przy pomocy octu. Nie zapominajmy także o umyciu drzwiczek zmywarki (od wewnątrz i zewnątrz). W tym celu należy używać wilgotnej i miękkiej szmatki.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Amica ZIM436

 

4. Amica ZIM436Kolejna propozycja to zmywarka polskiej firmy Amica. Jest to dobry wybór w korzystnej cenie dla osób, które lubią wspierać polskie marki. Model Amica został wyposażony  w kilka bardzo ciekawych rozwiązań.

Godnym uwagi jest możliwość uruchomienia zmywarki wypełnionej do połowy. Program „½ załadunku” pozwoli na oszczędność zarówno czasu, jak i kosztów. Zmywarka wyposażona jest także w program do mycia bardzo brudnych naczyń. Program ten bez problemu poradzi sobie na przykład z przypaloną patelnią i garnkiem. Aby uporać się z dużym zabrudzeniem zmywarka dokona wstępnego mycia,  a następnie dwa razy wypłuka naczynia, raz w zimnej, raz w gorącej wodzie.

Urządzenia bardzo skutecznie usuwa brud  z naczyń, a to za sprawą trzech niezależnych od siebie poziomów natrysku. Model ten dba także o bezpieczeństwo naszego domu. Technologia Acqua stop ochroni nasze mieszkanie przed zalaniem, gdy nastąpi ewentualna awaria układu wodnego. Według wielu to Amica produkuje najlepsze zmywarki. Opinie tego modelu podkreślają, że zmywarka skutecznie zmywa, a przy tym nie pobiera dużo energii.

Produkt Amica ZIM436 w klasie energetycznej A+ emituje hałas na poziomie 45 dB. Urządzenie ma szerokość równą 45 cm, więc mieści do 10 kompletów naczyń. Jest to dobra zmywarka do 1100 zł.

Zalety
Program „½ załadunku”:

Jeśli na co dzień nie masz zbyt wielu naczyń do mycia i nie chcesz tracić czasu i wody taka funkcja na pewno przypadnie Ci do gustu. Umożliwia wstawienie mycia tylko połowy załadunku.

Usuwanie brudu:

System mycia bardzo brudnych naczyń to doskonały wybór dla tych, którzy w zmywarce chcą myć nie tylko talerze, ale też garnki. Doskonale radzi sobie z bardzo dużym brudem. Wiele osób zauważa też, że sprzęt zawsze, niezależnie od systemu mycia, radzi sobie z zabrudzeniami.

Aqua Stop:

Boisz się, że zmywarka zaleje sąsiadów, gdy nastąpi awaria? W tym przypadku nie musisz mieć takich obaw, bo Aqua Stop ochroni mieszkanie przed zalaniem.

Wady
Jakości obudowy:

Część osób zauważa, że prezentowany model ma kiepskiej jakości odbudowę, która jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Beko DFS05011X

 

Beko DFS05011X to zmywarka, w której producent postawił na ekonomię użytkowania i ekologię. Model podczas cyklu zmywania zużywa tylko 13 litrów wody, a klasa energetyczna A+ również ogranicza zużycie prądu. Do zmywania producent oddaje użytkownikowi 5 programów myjących, w tym 30-minutowy, szybki program myjący w temperaturze 35 stopni Celsjusza.

Stosunkowo niski próg hałasu wynoszący 49 dB, jaki zmywarka emituje, stawia ją w grupie lepszych urządzeń w tej kategorii. Również atrakcyjna jest klasa mycia i suszenia – obie zostały oznaczone literą A, która jest najwyższą klasyfikacją w tej kategorii. System HotAir w tym modelu aktywnie wykorzystuje ciepło po zmywaniu gorącą wodą do wysuszenia naczyń.

Mamy tu również do dyspozycji zabezpieczenie przed wyciekiem wody z urządzenia. 10 kompletów naczyń, jakie pomieścimy w środku urządzenia czyni je wygodnym dla średniej wielkości rodziny. Jeśli zwykle wykorzystujesz jeden program do zmywania to zapewne przypadnie Ci do gustu funkcja zapamiętywania programu, która pozwoli następnym razem uruchomić go jednym przyciskiem. Osoby, które mają w domu ten model uważają, że jest to dobry model za przystępną cenę. Jest on łatwy w obsłudze i dokładnie myje naczynia.

13 litrów wody zużywa zmywarka Beko DFS05011X, za to jest ceniona przez użytkowników. Ale też za energooszczędność i dobre programy myjące.

Zalety
Programy mycia:

Zmywarka ma wbudowanych 5 programów mycia naczyń, w tym program trwający 30 min i myjący w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Szybko on sobie radzi z niewielkimi zabrudzeniami.

Klasa A:

Zmywarka ma klasę A+ zużycia energii, a dodatkowo klasę A zmywania i suszenia. Jest tu zastosowana technologia wykorzystania wysokiej temperatury pozostałej po gorącej wodzie do suszenia naczyń.

System Water Safe:

Jest to zabezpieczenie urządzenia przed niekontrolowanym wypływem wody. System ten zamyka zawory w przypadku wykrycia nieszczelności.

Regulowane wsporniki talerzy:

Dzięki możliwości regulacji położenia koszy na naczynia można do wnętrza zmywarki włożyć rzeczywiście duże naczynia i z powodzeniem je umyć.

Wady
Brak wyświetlacza:

Sterowanie mechaniczne powoduje, że model ten jest pozbawiony wyświetlacza, sprawia to, że nie masz informacji na przykład o pozostałym czasie zmywania.

Instrukcja obsługi:

Urządzenie ma mało zaawansowaną instrukcje obsługi. Opis zawiera jedynie ogólniki nie zagłębiając się w opisy poszczególnych programów, czy opisu oznaczeń rysunkowych na panelu. Dla osób niezaznajomionych ze zmywarkami instrukcja jest za mało dokładna.

 

 

Beko DSFS 6831 X

 

3. Beko DSFS 6831 XModel firmy Beko to kolejna energooszczędna zmywarka, która pozwoli nam zaoszczędzić wodę i pieniądze. Urządzenie klasy energetycznej A++.

Jeden cykl zmywania wykorzystuje tylko 9 litrów wody. Zmywarka Beko ma ergonomiczny kształt i jest bardzo elastyczna w użytkowaniu. Pozwala na regulowanie ułożenia elementów górnego kosza, dzięki czemu możemy dopasować półeczki do własnych potrzeb.

Mimo niewielkich rozmiarów zmywarka jest zatem bardzo pojemna. Jest to dobry wybór w sytuacji gdy nasza kuchnia nie dysponuje dużą przestrzenią. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego otwierania drzwi po zakończonym procesie zmywania.

Dzięki temu suszenie odbywa się sprawniej i szybciej. Kolejnym plusem urządzenia jest program Quick & Clean, który w bardzo krótkim czasie pozmywa nasze naczynia i je nabłyszczy. Jest niezwykle skuteczny nawet w przypadku większych zabrudzeń. Ranking zmywarek wolnostojących powinien uwzględniać ten model, gdyż jest niezwykle skuteczny i wysoko oceniany przez użytkowników. Idealnie sprawdza się dla małej rodziny. Często podkreśla się, że urządzenie jest proste w obsłudze.

Beko DSFS 6831 w klasie energetycznej A++ to model o szerokości 45 cm, w którym zmieści się do 10 kompletów naczyń. Sprzęt emituje hałas na poziomie 47 dB.

Zalety
Oszczędność wody:

Nie od dziś wiadomo, że zmywanie w zmywarce to sposób na zaoszczędzenie wody, zwłaszcza gdy wybierzemy nowoczesny model, taki jak Beko DSFS 6831. Urządzenie to zużywa zaledwie 9 l wody w całym cyklu mycia.

Funkcja automatycznego otwierania drzwi:

Większość zmywarek po zakończeniu mycia informuje nas sygnałem dźwiękowym, że już nie pracuje i można, a nawet należy otworzyć drzwiczki. Jeśli umyte naczynia będą szczelnie zamknięte w zmywarce przez dłuższy czas, będą po prostu nieładnie pachniały. Dlatego też tak przydatna jest funkcja automatycznego otwierania drzwi.

Program Quick & Clean:

To funkcja, która pozwala nam na szybkie usunięcie zabrudzeń z naczyń. Jest niezastąpiona, gdy mamy gości, a brakuje nam talerzy czy szklanek.

Łatwa obsługa:

Wiele osób potwierdza, że prezentowany model jest bardzo łatwy w obsłudze. Wybranie odpowiedniej funkcji zajmuje dosłownie chwilę.

Wady
Głośność pracy:

Chociaż emitowany przez zmywarkę hałas utrzymuje się na poziomie 47 dB, niekiedy można odnieść wrażenie, że sprzęt jest głośniejszy niż zapewnia producent.

 

 

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarekMarciszka Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Marciszka
Guest
Marciszka

Hmm dla mnie najlepszy jest Siemens 😉 Udało nam się upolować fajną zmywarkę w media expert z rocznym zapasem tabletek finish 😉

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4.53 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status