Płyty indukcyjne ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Wiele osób odchodzi od tradycyjnych kuchenek i inwestuje w płyty grzewcze. Jeżeli również myślisz o zakupie produktu tego typu, to na początku przyjrzyj się modelowi  Bosch PIE631FB1E. Płyta wygląda bardzo dobrze i jest dostępna w dwóch kolorach. Ma ona wiele funkcji (ReStart, Quick Start, Power Boost), dzięki którym gotowanie jest łatwą czynnością. Oprócz przydatnych opcji na blacie znajdują się różnego typu wskaźniki, z pomocą których można kontrolować działanie płyty. Sprzęt sam rozpoznaje naczynia i ogrzewa wyłącznie miejsce, w którym się one znajdują. Dodatkowo płyta ma zabezpieczenia, które zapobiegają niepożądanym zmianom ustawień.  Warto dodać, że można wybrać aż 9 intensywności gotowania. Jeśli ta płyta indukcyjna nie przypadła Ci do gustu to zachęcamy do przyglądnięcia się urządzeniu Solgaz SI-4T. Ten model też zyskał uznanie konsumentów.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką płytę indukcyjną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Płyta indukcyjna to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje szybkozmienne pole magnetyczne.  Grzeje szybciej niż modele elektryczne czy gazowe, jednak musimy pamiętać o tym, iż na takich płytach używa się specjalnych garnków – tylko tych, które są wykonane ze stali czy żeliwa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – muszą mieć dno przyciągające magnes.

Jednak płyty indukcyjne nie są tak popularne ze względu na swoją cenę. Warto jednak pamiętać, że na rynku znajdziemy najróżniejsze płyty indukcyjne w dobrych cenach. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać, ale też na co zwracać uwagę przy wyborze takiego sprzętu. Dlatego w tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką płytę indukcyjną wybrać.

Dlaczego warto?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak kupować, chcemy przekonać Cię, że warto zainwestować w takie rozwiązanie. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to bezpieczny sprzęt, gdyż nie masz tu styczności z płomieniami, a sam blat kuchenki pozostaje chłodny. Jest to również praktyczne urządzenie, gdyż jego czyszczenie jest bardzo łatwe.

Kolejna kwestia to oszczędności – chociaż początkowo musisz trochę zapłacić, pamiętaj, że płyta indukcyjna to bardzo ekonomiczny sprzęt, gdyż nagrzewa wyłącznie naczynie, a nie całą płytę, zużywając tym samym dużo mniej energii. Poza tym model taki charakteryzuje się większą efektywnością pracy i dodatkowo ma wiele przydatnych funkcji.

 

Ilość pól grzewczych oraz kształt płyty

Ilość pól grzewczych jest istotnym czynnikiem, zwłaszcza, jeśli masz duże potrzeby. Poza tym ich ilość ma jednocześnie ścisły związek z kształtem i wielkością płyty. Chociaż najpopularniejsze są modele prostokątne, wiele firm oferuje też bardziej fantazyjne sprzęty – na przykład w kształcie orzecha nerkowca. Mają one mniejszą płytę, a więc będą odpowiednie do małej kuchni. Jeśli masz duże zapotrzebowanie, wybierz większy sprzęt. Możesz zdecydować się na model standardowy z wyznaczonymi polami grzewczymi – to najpopularniejsze rozwiązanie.

Warto jednak podkreślić, że ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się płyty bez strefowe. Mają one dużo zamontowanych induktorów, a więc garnki można ustawiać tam, gdzie nam się podoba. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, doskonałe dla osób, które często i dużo gotują i jednocześnie przygotowują kilka elementów dania w różnego rodzaju garnkach. Obok siebie postawisz kilka małych rondli, patelnię czy średniej wielkości naczynia.

 

Sterowanie kuchenką – postaw na wygodne, praktyczne rozwiązania

Wybór systemu sterowania powinien być podyktowany tym, co dla nas jest wygodne. Wiele nowoczesnych płyt indukcyjnych posiada system dotykowy, zupełnie jak w smartfonach. Jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale też bardzo efektowne. Dzięki temu płyta wygląda na bardziej nowoczesną. Pamiętaj, że kuchenka ma być nie tylko ładna i praktyczna, ale też łatwa w obsłudze.

 

Funkcje płyt indukcyjnych

Podstawową funkcją takiego sprzętu jest nic innego jak gotowanie. Ale przecież każdy z nas chce kupić sprzęt, który będzie wyposażony w rozwiązania zwiększające nasz komfort pracy. Warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, którymi kuszą nas producenci AGD. Porządny sprzęt powinien mieć przede wszystkim czujnik rozpoznawania wielkości naczynia, aby faktycznie jego użytkowanie było energooszczędne. Kolejna kwestia to wykrywanie obecności naczynia na płycie. Dlaczego? Gdy zdejmiesz garnek, a nie wyłączysz kuchenki, wtedy takie rozwiązanie jest niezastąpione.

Przydatnym rozwiązaniem jest też czujnik kontroli gotowania i smażenia, a także system przyspieszania grzania, dzięki czemu woda zagotuje się szybciej, i wskaźnik ciepła resztkowego informujący nas o tym, że płyta jest jeszcze ciepła. Dobre urządzenie powinno mieć też programator czasowy.

System zasilania urządzenia

Wszystkie płyty indukcyjne dostępne na polskim rynku zasilane są napięciem 230V i 400V, ale to nie wszystko, co nas powinno zainteresować. Ważny jest nie tyle wybór odpowiedniego modelu, co jego prawidłowa instalacja, a więc musisz sprawdzić, czy interesujący Cię sprzęt jest jedno czy trzy fazowy. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nie ulega wątpliwości fakt, że płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza niż inne rozwiązania dostępne na rynku, gdyż ogrzewa tylko dno naczynia, a nie powierzchnię dookoła garnka. Nie mniej jednak warto zadbać o to, aby posiadała wszelkie blokady i zabezpieczenia przed dziećmi. Dzięki takim rozwiązaniom maluch nie uruchomi kuchenki bez Twojej wiedzy. Ważny jest też system automatycznego wyłączania lub przynajmniej sygnalizacja, że kuchenka działa, a nie ma na niej ustawionego garnka.

 

Jaka płyta indukcyjna jest najlepsza?

Za najlepsze marki oferujące płyty indukcyjne uznaje się: Amica, Mastercook, Siemens, Gorenje, Bosch, Beko, Whirlpool, czy Samsung. Firmy te istnieją na rynku AGD od wielu lat i ich produkty są wysoce bezawaryjne, solidne i funkcjonalne. Oczywiście musisz pamiętać, że każdy z tych producentów ma w swojej ofercie całą gamę produktów: zarówno modele zaawansowane i te prostsze, ale też tańsze. Warto także podkreślić, jak ważne są opinie konsumentów na temat danych modeli.

 

 

Najlepsze płyty indukcyjne w 2021 ranking

 

Przy urządzaniu kuchni warto pomyśleć, w jaką kuchenkę warto się zaopatrzyć. Przeczytaj nasz ranking płyt indukcyjnych, w którym przedstawimy kilka opcji a także napiszemy, jakie opinie mają ich użytkownicy.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch PIE631FB1E

 

Bosch PIE631FB1E to płyta grzewcza, która doskonale pasuje do każdej nowoczesnej kuchni. Charakteryzuje się ona ładnym designem oraz możliwością wyboru sprzętu w kolorze czarnym lub białym. Jak wiele modeli tego typu, płyta ma minutnik, z pomocą którego można łatwo wybrać odpowiedni czas gotowania. Wszystkie ustawienia są widoczne na cyfrowym wyświetlaczu.

Sprzęt ma bardzo wiele ustawień i opcji. Jednym z nich jest zabezpieczenie przed dziećmi. Dzięki takiej funkcji wszystkie przyciski są zablokowane, a maluch nie może samoczynnie ich zmienić. Ciekawą opcją jest rozpoznawanie naczyń. Płyta staje się gorąca tylko wtedy, kiedy znajduje się na niej garnek i  nie uruchamia się, gdy nie ma on ferromagnetycznego dna.

To, co chwali większość użytkowników to wiele różnych wskaźników, dzięki którym kontrola gotowania jest łatwiejsza. Jest to na przykład wskaźnik zużycia energii. Innym wskaźnikiem jest wskaźnik zalegania ciepła. Jeżeli widzisz na nim “h”, to oznacza, że temperatura na palniku jest mniejsza niż 60 st. C, a “H” to temperatura większa niż 60 st. C.

Bosch PIE631FB1E to płyta grzewcza dostępna w dwóch kolorach: biel i czerń. Ma ona 4 pola, na których można grzać jedzenie. Sterowanie jest sensoryczne. Szerokość płyty to 60 cm.

Zalety
Bezpieczeństwo:

Płyta ma specjalne zabezpieczenia przed dziećmi, więc nie mogą one zmienić ustawień. Sprzęt grzeje tylko wtedy, kiedy znajduje się na nim garnek, więc nie musisz martwić się o oparzenia ani uszkodzenie kuchenki, gdy postawisz na niej złe naczynie.

Obsługa:

Obsługa tego urządzenia jest bardzo łatwa. Na blacie znajdują się przyciski sensoryczne, a Ty jako użytkownik możesz wybrać czas gotowania oraz intensywność od 1 do 9.

Design:

Płyta grzewcza prezentuje się bardzo dobrze. Dlatego pasuje do większości nowoczesnych pomieszczeń i elegancko w nich wygląda.

Wskaźniki:

Wiele wskaźników, np. zużycia energii czy zalegania ciepła, sprawia, że dokładnie wiesz, co się dzieje podczas gotowania.

Funkcje:

Płyta ma kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest Power Boost, dzięki której przygotowanie dużego garnka sosu lub zagotowanie wody nie zajmie zbyt dużo czasu. Jeżeli na chwilę musisz wyłączyć płytę, to po powrocie wystarczy, że włączysz funkcję Restart, a ustawienia pozostaną takie same.

Wady
Trudne czyszczenie:

Sprzęt można łatwo zarysować. Polecamy korzystanie ze specjalnych ścierek oraz preparatów, które nie uszkodzą płyty w czasie jej pielęgnacji.

 

 

 

 

Solgaz SI-4T

 

2.Solgaz SI-4TCiekawostką płyty Solgaz SI-4T jest to, że samodzielnie lokalizuje dowolnie umieszczone na niej garnki. Płyta jest podzielona na 2 pola po prawej i lewej stronie.

Każde z pól ma dziewięciostopniową regulację. Funkcja Stop’n’Go pozwala na zatrzymanie pracy płyty by za jakiś czas uruchomić ja z takimi samymi parametrami. A funkcja Free pozwala na używanie dużych, czy też podłużnych garnków uruchamiając pole grzewcze pod cała powierzchnia garnka. Dodatkowo pole grzewcze samo rozpozna, że garnek został zdjęty z płyty i samodzielnie wyłączy się. Kuchenka ta posiada również funkcję stałej temperatury. Gdy wiesz, że Twoja potrawa wymaga podczas procesu gotowania cały czas tę samą ciepłotę, możesz ustawić płytę na jedną z trzech temperatur: 42°C, 74°C lub 94°C i nie zostanie ona zmieniona do końca gotowania.

Płyta również posiada funkcję Booster, zwiększającą miejscowo moc, dzięki czemu proces gotowania przebiega szybciej.  Kuchenka posiada dwie możliwości podłączenia do zasilania – jednofazowe i dwufazowe. Konsumenci używający tę płytę indukcyjną bardzo sobie chwalą to, że płyta rozpoznaje gdzie został umieszczony garnek, oraz to, że w prosty sposób można wybrać ostatnie ustawienia gotowania.

Solgaz SI-4T to kolejny produkt warty uwagi. Płyta ta ma następujące wymiary: wysokość – 6 cm, szerokość – 59 cm i głębokość – 52 cm. Wyróżnia ją bardzo atrakcyjny design.

Zalety
Lokalizacja garnków:

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest to, że urządzenie samo lokalizuje garnki. Chociaż płyta jest podzielona na dwa pola, sama rozpoznaje garnek, a gdy go zdejmiemy, automatycznie się wyłącza.

Regulacja:

Pola mają dziewięciostopniową regulację, a więc bez problemu dostosujesz stopień grzania do swoich potrzeb. Możesz gotować na dużym ogniu, ale też wolno podgrzewać sos.

Funkcja Stop’n’Go:

Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zatrzymanie pracy płyty, aby po określonym czasie ponownie ją uruchomić, z takimi samymi ustawieniami.

Funkcja stałej temperatury:

Kuchenka utrzymuje stałą temperaturę grzania przez cały proces gotowania. Samodzielnie wybieramy jedną z trzech temperatur: 42 st. C, 74 st. C lub 94 st. C , która nie zostanie zmieniona do zakończenia gotowania.

Funkcja Booster:

Za sprawą tego rozwiązania możesz przyspieszyć pracę urządzenia i maksymalnie zwiększyć grzanie, aby szybciej doprowadzić wodę do wrzenia.

Wady

 

 

 

 

Bartscher IK 30S-EB

 

3.Bartscher IK 30S-EBDwupłytowa kuchenka indukcyjna Bartscher IK 30S-EB, również do zabudowy, jest nieco tańszym rozwiązaniem od poprzednio opisywanych. Jest tez mniejsza, bowiem jej wymiary to 29 x 51 cm i posiada 2 niezależne punkty grzewcze o mocy całkowitej 3000 W. Waga kuchenki to tylko 4,5 kg.

Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, a płyta grzewcza ze szkła Schott Ceran. Model ten został wyposażony w cyfrowy zegar sterujący oddzielnie każdą płytą, panel dotykowy z wyświetlaczem, oraz w przycisk blokady stosowany do ochrony przed użyciem płyty przez dzieci. Kuchenka posiada 8 progów mocy, oraz elektroniczną ochronę przed przegrzaniem. Urządzenie też rozpoznaje, że na płycie grzewczej znalazł się garnek nieprzystosowany do użytkowania na kuchenkach indukcyjnych. W takim wypadku płyta wyłączy się po 30 sekundach.

Głównymi użytkownikami tej płyty są osoby, które nie gotują zbyt wiele, albo posiadają bardzo małe kuchnie. Dla obu rodzajów użytkowników jest to najlepsza płyta indukcyjna ze względu na jej małe rozmiary i przystępna cenę.

Nasza kolejna propozycja to dwupłytowa kuchenka indukcyjna Bartscher IK 30S-EB. Wymiary produktu to 29 cm x 51 cm. Posiada on 2 niezależne punkty grzewcze, których moc całkowita wynosi 3000 W.

Zalety
System rozpoznawania garnków:

Przyrząd ma system rozpoznawania, czy na płycie grzewczej znajduje się garnek odpowiedni do kuchni indukcyjnych. Jeśli ustawimy na płycie nieodpowiednie naczynie, urządzenie wyłączy się samodzielnie po 30 sekundach.

Cena:

Jest to niedrogi sprzęt, idealny dla osób, które nie są pewne, czy kuchnia indukcyjna sprosta ich oczekiwaniom.

Design:

Nowoczesna stylistyka sprawia, że urządzenie doskonale prezentuje się w każdej kuchni. Nie szpeci blatów, a dodatkowo je ozdabia.

Zegar sterujący:

Model ten posiada cyfrowy zegar sterujący, oddzielny dla każdej płyty. Możesz więc ustawić czas gotowania każdego garnka ustawionego na płycie. Urządzenie ma też wbudowany system wyboru mocy grzania.

Wady
Dwa palniki:

Jest to przyrząd dwupalnikowy. Jeśli zatem często i dużo gotujesz i zdarza Ci się przygotowywać obiad w kilku garnkach jednocześnie, taka kuchenka nie będzie najlepszą propozycją.

 

 

 

 

Whirlpool ACM 816 BA

 

4.Whirlpool ACM 816 BAWhirlpool ACM 816 BA to płyta indukcyjna do zabudowy o wymiarach 51 cm – głębokość i 58 cm – szerokość. W tym modelu znajdują się 4 pola grzewcze, przy czym dwa z nich są objęte strefą Flexi Cook. Funkcja ta pozwala na połączenie dwóch pól indukcyjnych i stworzenie powierzchni grzewczej  o przekątnej 38 cm.

Dzięki temu na płycie zmieści się duży garnek lub naczynie o podłużnym kształcie i będzie podgrzewane na całej powierzchni. Dodatkowo płyta rozpozna również mniejszy garnek i będzie ogrzewać wyłącznie pole zajęte przez ten garnek. Kuchenka również posiada funkcje Booster pozwalającą na przyspieszenie gotowania, oraz funkcję Slider, dzięki której można płynnie regulować temperaturę. Sterowanie płytą jest elektroniczne poprzez zlokalizowany w przedniej części panel dotykowy. Urządzenie również zawiera takie udogodnienia jak timer, wskaźnik strefy grzewczej dla każdego pola i wskaźniki poziomu mocy.

Dla bezpieczeństwa producent zainstalował również blokadę chroniącą przed użyciem kuchenki przez dzieci. Klienci, którzy podzielili się swoimi opiniami na temat tej płyty indukcyjnej podkreślają wygodę i łatwość obsługi, a także łatwość czyszczenia płyty.

Whirlpool ACM 816 BA to bardzo dobra płyta indukcyjna do zabudowy. Jej wymiary to 51 cm x 58 cm. Sprzęt ten ma 4 pola grzewcze, z czego dwa należą do strefy Flexi Cook. Oznacza to, że można je połączyć, zyskując tym samym pole grzewcze o przekątnej 38 cm.

Zalety
Funkcja Booster i Slider:

System Booster umożliwia nam przyspieszenie gotowania. Jeśli więc chcesz szybko podgrzać wodę, będzie on niezastąpiony. Natomiast funkcja Slider sprawia, że możemy dowolnie regulować temperaturę grzania.

Sterowanie:

Model ten ma panel dotykowy, znajdujący się w przedniej części kuchenki. Dzięki niemu sterowanie urządzeniem jest bardzo proste. Możemy nie tylko ustawić moc grzania każdego pola, ale też timer – osobny dla każdego palnika.

Zabezpieczenia:

Model ten ma blokadę, która uniemożliwia uruchomienie kuchenki przez dzieci. Jest to więc doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi.

Wady
Cena:

Biorąc pod uwagę ilość funkcji jest to dość droga propozycja.

 

 

 

 

Profi Cook PC-EKI 1062

 

5.Profi Cook PC-EKI 1062Płyta indukcyjna Profi Cook PC-EKI 1062 to urządzenie dla osób posiadających już inne rozwiązania w kuchni, a tę płytę  potrzebują, jako dodatek do istniejącego sprzętu.

Jest to, bowiem płyta indukcyjna z jednym polem grzewczym o wymiarach roboczych 28,5 x 37 cm. Czujniki płyty rozpoznają wielkość garnka i dostosowują do niego powierzchnię grzania.  Płyta pracuje w zakresie temperatur od 60 do 240 stopni C. i ma 10 poziomów mocy. Kuchenka jest wyposażona w timer z automatycznym wyłącznikiem i sygnałem końcowym. Odliczanie timera, który działa w zakresie od 5 do 180 min., widoczne jest na panelu dotykowym zawierającym wyświetlacz LED. W przypadku pozostawienia urządzenia włączonego, samoczynnie się ono wyłączy po 120 min bezczynności. Również, gdy zdejmiemy garnek z płyty grzewczej zostanie to rozpoznane przez urządzenie, które się samoczynnie wyłączy.

Płyta ta także została wyposażona w blokadę rodzicielską. Całkowita moc urządzenia to 2000 W, które podłączamy za pomocą przewodu do zwykłego gniazdka. Użytkownikami tej płyty są osoby, które nie chcą, lub nie mogą zrezygnować z tradycyjnej kuchenki, jednak chcą też spróbować nowych technologii. Przekazują oni, że jako dodatkowe urządzenie przygotowywania posiłków jest to idealne rozwiązanie. Jednym słowem jest to dobra i tania płyta indukcyjna.

Płyta indukcyjna Profi Cook PC-EKI 1062 to urządzenie przenośne. Sprawdzi się idealnie dla osób, które mają kuchnię gazową i chcą mieć dodatkowy palnik elektryczny lub szukają kuchenki do domku letniskowego. Ma on moc 2000 W, a jego wymiary to 28,5 cm x 37 cm.

Zalety
Blokada:

Urządzenie posiada blokadę rodzicielską. Jeśli więc masz dzieci, to nie musisz dłużej obawiać się, że samodzielnie dojdzie do jego uruchomienia.

Czujniki:

Płyta ma czujniki, które bezbłędnie rozpoznają wielkość garnka i dostosowują powierzchnię do danego naczynia.

Regulacja pracy:

Przyrząd można dopasować do swoich potrzeb. Samodzielnie możemy ustawić temperaturę z zakresu od 60 st. C do 240 st. C, aż na 10 różnych poziomach. Poza tym, model ten ma Timer, który można wyregulować w zakresie od 5 min do 180 min.

Wady
Jeden palnik:

Jest to sprzęt jednopalnikowy, nieprzeznaczony do zabudowy. Będzie zatem odpowiedni tylko jako dodatek do zwykłej kuchenki.

Zajmuje miejsce:

Sprzęty dwupalnikowe możemy zabudować, jednak ten model nie nadaje się do tego, a więc zajmuje sporo miejsca.

 

 

 

 

Bosch PIB 672F17E

 

6.Bosch PIB 672F17EOstatni opisywany produkt –  płyta indukcyjna Bosch PIB 672F17E –  to najdroższa kuchenka z opisywanych. Jako jedyna też jest w kolorze białym, co wyjątkowo uatrakcyjnia jej wygląd, jako że już zdążyliśmy się przyzwyczaić, że płyta indukcyjna zawsze jest w kolorze czarnym.

Model ten posiada ozdobny szlif z przodu i z tyłu, a także stalowe listwy po bokach. Znajdziemy tu 4 strefy indukcyjne w tym jedną kombi, umożliwiającą umieszczenie na niej większego garnka. Każda ze stref wyposażona jest w PowerBoost przyspieszające gotowanie. Płyta posiada także w sterowanie sensorowe DirectSelect z 17 stopniową mocą urządzenia. Dodatkowo Timer zawiadomi Cię o zakończonym procesie gotowania, oraz wyłączy płytę grzejną.

Centrum operacyjne znajduje się na wyświetlaczu zarządzanym dotykowo i umieszczonym z przodu urządzenia.  Z ciekawych funkcji można jeszcze wymienić funkcję ReStart – umożliwiającą wykorzystanie poprzednich ustawień, czy funkcję ceramika HighSpeed – przyspieszającą gotowanie do 20%. Dodatkowo płyta została wyposażona w dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła, ostrzegający o nagrzaniu punktu grewczego, oraz w zabezpieczenie przed uruchomianiem przez dziecko, a także w wyłącznik bezpieczeństwa.

Zdecydowanie, jest to płyta z największym wyposażeniem w naszym rankingu. Co też zostało zauważone przez klientów, którzy doceniają działanie płyty indukcyjnej i jej bogate funkcje. Klienci również uważają za atuty łatwość obsługi tej kuchenki, łatwość czyszczenia, a także wyjątkowy efekt wizualny.

Płyta indukcyjna Bosch PIB 672F17E to wyjątkowy przyrząd w białym kolorze. Urządzenie ma 4 pola grzewcze, w tym jeden kombi, umożliwiający połączenie dwóch stref w jedną.

Zalety
Power Boost:

Funkcja ta umożliwia przyspieszenie gotowania. Dzięki niej znacznie przyspieszysz gotowanie np. wody na ryż, czy makaron.

System obsługi:

Urządzenie ma sterowanie sensorowe DirectSelect. Posiada również 17 - stopniową regulację mocy. Ma też wbudowany timer oraz opcję typu ReStart, czyli powrót do poprzednich ustawień.

Wady
Kolor:

Chociaż kuchenka pięknie się prezentuje, trudno ją zaliczyć do funkcjonalnych, czy praktycznych rozwiązań. Na białej płycie szybciej widać wszelkie zabrudzenia i trzeba ją bardzo często czyścić.

Cena:

Płyta kosztuje prawie 3000 zł. Jest to więc droga propozycja.

 

 

 

 

Jak działa płyta indukcyjna?

 

Ostatnio płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością. Jak pisaliśmy w naszym poradniku, jest to bardzo energooszczędne i bezpieczne rozwiązanie. Skoro już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie chcemy skupić się na tym, jak dokładnie taki produkt działa i co sprawia, że jest bardziej efektywny niż inne sprzęty.

Płyta indukcyjna – budowa

Skoro już wiesz, jaka płyta indukcyjna jest polecana przez Internautów pora zaprezentować kilka szczegółów dotyczących samej płyty. Pod jej powierzchnią znajdziesz specjalne cewki, których zadaniem jest wytwarzanie pola magnetycznego. Po ustawieniu garnka na polu ma miejsce zamiana energii elektrycznej w cieplną, która zachodzi właśnie na dnie naczynia. Proces ten jest możliwy dzięki indukowaniu prądów wirowych i nagrzewaniu ferromagnetyków.

 

Jak zasilana jest płyta indukcyjna?

Aby płyta indukcyjna działała, oczywiście niezbędne jest podłączenie jej do prądu. Należy tu zaznaczyć, że w czasie pracy pobierana jest duża ilość energii, więc upewnij się, że przyłącze elektryczne to wytrzyma. Zazwyczaj podłączamy urządzenie do instalacji 1-fazowej 230 V lub 3-fazowej 400 V. Zdecydowana większość sprzedawanych w Polsce sprzętów wykorzystuje instalację 1-fazową i ze względu na swoją popularność, wiele modeli zaopatrzona jest w wtyczkę do gniazdka. Przed podłączeniem upewnij się jednak, że wspomniane wcześniej obciążenie nie jest za duże.

Znacznie trudniejsze jest zainstalowanie sprzętu w instalacji 3-fazowej. Aby czynność była możliwa niezbędne jest użycie przewodu o odpowiednim przekroju (minimum 5×2,5 mm2). W przypadku tego typu montażu stosuje się 2 przewody fazowe i jeden połączony z przewodem neutralnym (wymagane jest uziemienie). Niestety, wielu konsumentów nie wie, jaki rodzaj instalacji ma w domu, dlatego polecamy skorzystać z pomocy fachowca. Nie oznacza to jednak, że czynność jest trudna, wymaga po prostu precyzji i wprawy. Nieodpowiedni montaż może zakończyć się uszkodzeniem płyty indukcyjnej.

Jak grzeje indukcja?

Podczas gotowania to dno garnka pochłania całą energię, bo tylko powierzchnia pod nim zostaje ogrzana, a reszta płyty jest zimna. Oznacza to, że płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu, gdzie ustawiliśmy naczynie. Na sprzęcie znajdziesz panel sterowanie, przy pomocy które rozpoczniesz gotowanie. Czas podgrzania wybranego pola jest bardzo krótki, a co więcej równie szybko następuje schłodzenie pola grzewczego. W zależności od posiadanego modelu możesz ustawić prędkość gotowania, czas, a nawet dokładną temperaturę. Dzięki temu masz pewność, że przygotowywane danie nie przypali się. Obsługa płyty indukcyjnej jest bardzo prosta, a co ważniejsze bezpieczna.

 

Dlaczego na płytach indukcyjnych musimy używać specjalnych garnków?

Niestety, aby używać płyty musimy zaopatrzyć się w specjalny zestaw garnków – jeśli do tej pory używałeś kuchenki elektrycznej lub gazowej, upewnij się, czy Twój zestaw garnków nadaje się do indukcji.

Tym, co wyróżnia naczynia do kuchenek indukcyjnych jest dno ferromagnetyczne, dzięki któremu materiał równomiernie rozdysponowuje temperaturę. Takie naczynia mają grube dna, do których przytwierdzono magnes. To dzięki niemu, po ustawieniu garnka na kuchence wytwarza się zmienne pole magnetyczne, które pozwala ogrzać dno. Jeśli na swojej płycie ustawisz zwykłe naczynie, pole kuchenki go nie wykryje, a tym samym ugotowanie dania nie będzie możliwe. Opisana powyżej reakcję, czyli brak reakcji kuchenki, zaobserwujesz, gdy na płytę wylejesz sos lub jajko. Ponieważ nie zostały one namagnesowane, kuchenka ich nie wykryje i nie rozpocznie się proces smażenia.

Jak zatem rozpoznać garnki indukcyjne? Tym, co wyróżnia naczynia jest grube i płaskie dno z magnesem, jak również specjalne oznaczenie z napisem ,,Induction”.

 

 

Inne artykuły, którymi możesz być zainteresowany

Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Bosch PIE 611F17E

 

Pierwszy opisywany produkt to płyta indukcyjna Bosch PIE 611F17E. Posiada ona 4 pola grzewcze o całkowitej mocy 7200 W. Pole 1 i 2 mają moc po 1800 W, pole 3 – 1400 W, a pole 4 – 2200 W.

Waga całości zamyka się w 11 kg. Jest to płyta do wbudowania w blat kuchenny i po zainstalowaniu posiada zewnętrze wymiary 59,2 x 52,2 cm. Płyta została wyposażona w sterowanie DirectSelect o 17 stopniowej mocy, a każde pole posiada timer z sygnałem dźwiękowym końca pracy. Ponadto znajdziemy tu dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła. Oznacza to, że kuchenka będzie nas informować, że któreś pole nadal jest gorące lub ciepłe, choć zostało już wyłączone. Dodatkowo płyta posiada zabezpieczenie przed uruchomieniem jej przez dzieci, a także została wyposażona w standardowy, czasowy wyłącznik bezpieczeństwa.

Z praktycznych funkcji, wpływających na oszczędności, jakie producent zamontował, to wskaźnik zużycia energii, oraz funkcję PowerBoost, która zwiększa moc wybranego pola grzewczego i skraca czas gotowania nawet do 50%. Zobaczmy jakie opinie o płytach indukcyjnych Bosch mają ich użytkownicy. Klienci chwalą tę płytę za cichą pracę, bo wentylatory uruchamiają się dopiero przy dłuższej pracy kilku pól ustawionych na wysoki poziom grzania.

Płyta indukcyjna Bosch PIE 611F17E to model z 4 polami grzewczymi o całkowitej mocy 7200 W (dwa pola mają moc 1800 W, jedno 1400 W i jedno 2200 W). Produkt ma zewnętrze wymiary 59,2 cm x 52,2 cm. Według konsumentów jest to najlepsza płyta indukcyjna w 2021 roku.

Zalety
System sterowania:

Płyta posiada system sterowania DirectSelect, który umożliwia nam wybór jednego ze stopni pracy. W sumie jest ich 17, a więc bez problemu dostosujesz grzanie do swoich potrzeb.

Wskaźnik ciepła resztkowego:

Prezentowany przyrząd został wyposażony w dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła. Dzięki temu będziesz wiedział, czy palniki są ciepłe i w jakim stopniu.

Zabezpieczenia:

Oprócz systemu informującego nas o nagrzanych palnikach, mamy tutaj także zabezpieczenie przed uruchomieniem jej przez dzieci. Urządzenie posiada także czasowy wyłącznik bezpieczeństwa.

Funkcja Power Boost:

Funkcja ta zwiększa moc wybranego pola grzewczego, dzięki czemu czas gotowania jest o 50% krótszy.

Design:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że jest to bardzo atrakcyjny sprzęt, który pięknie prezentuje się na kuchennych blatach. Stanowi doskonałą propozycję do każdej kuchni.

Wady

 

 

Orava VP

 

Kolejny produkt, który chcemy zaprezentować to Orava VP. Jest to model z 2 polami grzewczymi, idealny do małej kuchni. Jest to urządzenie o mocy znamionowej 3100 W.

Prezentowany sprzęt ma 10-stopniową regulację temperatury od 60 st. C do 240 st. C. Możesz więc ustawić stopień grzania kuchenki odpowiedni do przygotowywanej potrawy. Przydatnym rozwiązaniem, zastosowanym w tym przyrządzie jest 180 minutowy Timer. Sprzęt ten ma wyświetlacz LED i lampkę kontrolną, zatem obsługa i kontrola płyty nie będzie stanowić większego problemu.

Model ten jest nie tylko solidny, ale bardzo atrakcyjny. Produkt jest łatwy w pielęgnacji, gdyż nawet rozlane mleko, które się przypaliło nie będzie trudne do usunięcia. Jest to bezpieczny sprzęt, który się nie przegrzewa. Pozwala na szybkie przygotowanie najróżniejszych potraw.

Prezentowany model zyskał uznanie wielu osób. Przede wszystkim ze względu na łatwy system obsługi, szeroki zakres regulacji, a także atrakcyjny wygląd.

Płyta indukcyjna Orava VP to ciekawy model z dwoma polami grzewczymi. Jego moc maksymalna to 3100 W. Jest to dobra płyta indukcyjna do 500 zł, idealna do małej kuchni.

Zalety
Wykonanie:

Jest to solidnie wykonany przyrząd, odporny na wszelkie uszkodzenia. Wyróżnia się atrakcyjnym designem. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwa w czyszczeniu powłoka ceramiczna.

Regulacja:

Prezentowany model ma aż 10 - stopniową regulację systemu pracy. Bez problemu wybierzesz temperaturę z zakresu od 60 st. C do 240 st. C. Możesz więc wolno gotować sosy lub szybko zagotować wodę na makaron.

Dodatkowe opcje:

Model ten ma 180 - minutowy Timer. Czas pracy płyty ustawimy na praktycznym wyświetlaczu LED. O tym, czy urządzenie jest uruchomione, powiadomi nas lampka kontrolna.

Wady
Dwa pola grzewcze:

Model ten ma 180 - minutowy Timer. Czas pracy płyty ustawimy na praktycznym wyświetlaczu LED. O tym, czy urządzenie jest uruchomione, powiadomi nas lampka kontrolna.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
6 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Falownik
3 years ago

Dziękuję za artykuł. Dość dobrze opisuje kwestie do boru, automatyki i energooszczędności. Mimo wszystko rozważam Siemens-a.

najlepszerankingi.pl
Admin
3 years ago
Reply to  Falownik

Dziękujemy za miły komentarz. Bardzo nas cieszy, że nasz artykuł jest pomocny przy wyborze płyty indukcyjnej. Życzymy zadowolenia z modelu Siemens-a.

Pozdrawiamy
Zespół NajlepszeRankingi.pl

Edyta
Edyta
3 years ago

Ja ostatnio jeśli chodzi o takie sprzęty przekonałam się do BEKO, teraz szukam sprzętów bo remontuje kuchnię i akurat znalazłam płytę w zestawie z piekarnikiem w promocji więc coś czuję, że się skuszę na taki pakiecik 😀

Olek
Olek
1 year ago

Kupiłem płytę 900 SENSE SensePro, idealny wybór, szybko się nagrzewa, posiada termosondę więc nic się przypali 🙂 Idealna dla faceta, w końcu potrafię ugotować coś więcej niż wodę.

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir