fbpx

Płyty elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 19.08.19

 

Jaką płytę elektryczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Obecnie wiele osób odchodzi od standardowych rozwiązań w kuchni i coraz częściej wybiera płyty grzewcze zamiast klasycznej kuchenki. Pozwala to na swobodne umieszczenie piekarnika na wysokości naszego wzroku i przy okazji z dala od dzieci, które mogą poparzyć się rozgrzanym piekarnikiem. Występują one w trzech opcjach: gazowej, indukcyjnej i elektrycznej. Jeśli Twoja kuchnia jest urządzona w nowoczesnym stylu, to warto rozważyć zakup takiego sprzętu. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca.

W naszym poradniku skupimy się na modelu elektrycznym. Obecnie na rynku jest dość dużo sprzętów, które niestety nie gwarantują pełnego zadowolenia konsumentów. Aby pomóc Ci uniknąć zakupu niesatysfakcjonującego produktu, stworzyliśmy ten oto poradnik. Jego lektura pomoże Ci podjąć decyzję, jaką płytę elektryczną wybrać.

Rodzaje sterowania

Płyty elektryczne posiadają dwa typy sterowania: manualne lub sensoryczne. W przypadku pierwszego z nich, gdy chcemy zacząć pracę lub zwiększyć moc grzania używamy pokrętła. Sterowanie sensoryczne odbywa się poprzez wybieranie odpowiednich funkcji na panelu dotykowym na blacie płyty. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany naszymi potrzebami oraz tym, do jakiego systemu obsługi jesteśmy przyzwyczajeni.

 

Rozmiar

Bardzo istotną kwestią jest rozmiar płyty elektrycznej. Wielkość płyty związana jest z tym, ile palników się na niej znajduje. Standardowe modele mają cztery pola grzewcze, ale równie często znajdziemy mniej standardowe sprzęty. Warto jednak podkreślić, że nie tylko ilość pól grzewczych ma znaczenie, ważne jest też ich rozmieszczenie. W niektórych modelach są one dość ciasno ułożone, a w innych bardziej rozproszone. Aby wybrać możliwie najlepszy model należy zmierzyć długość naszej szafki.

Jeśli jest ona stosunkowo niewielka, polecamy zakup wąskiej, 30 centymetrowej płyty z dwoma palnikami. Będzie ona idealna dla osób, które mają małe rodziny i nie gotują zbyt często. Jeśli jednak nie należysz do takich osób, warto zainteresować się modelem o szerokości 70 cm lub nawet 90 cm. Takie produkty posiadają 5 lub 6 palników. Na taką opcję decydują się głównie osoby z dużymi rodzinami, które często gotują.

 

Pola grzewcze – jaka płyta elektryczna jest najlepsza?

Przy zakupie płyty elektrycznej musisz również zwrócić uwagę na pola grzewcze, które się na niej znajdują. W modelach o standardowych wymiarach są zazwyczaj cztery. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku można dostać również nieco mniejsze sprzęty nazywane płytami domino. Posiadają one tylko dwa pola. Takie produkty są idealne do małych kuchni. Należy podkreślić, że często na płycie pojawiają się białe linie. Wyznaczają one obszar działania każdego z pół. Dzięki temu możesz odpowiednio dobrać wielkość garnka do miejsca na płycie.

Trzeba jednak podkreślić, kształty tych pól mogą być dowolne. Standardowe urządzenia mają na blacie narysowane kółka, ale możemy również kupić produkty z prostokątami i kwadratami, a nawet trójkątami. Są również modele, które mają pola dostosowane do kształtu brytfanny. Warto zauważyć, że niektóre płyty posiadają pola poszerzane. Obszar grzewczy jest na nich dostosowany do wielkości postawionego garnka. Jeśli zatem umieścisz tam mały rondelek z wodą, to podgrzewana będzie jedynie powierzchnia pod nim. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne, gdy w swojej kolekcji mamy garnki o różnej wielkości. Należy nadmienić, że w zależności od modelu płyty możemy mieć pola poszerzane podwójnie, a nawet potrójnie.

Podczas dokonywania wyboru należy pamiętać o naszych własnych preferencjach. Jeśli posiadasz w swojej kuchni garnki o różnych wymiarach, to dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w sprzęt, który posiada poszerzane pola grzewcze. Warto też zwrócić uwagę na ich rozmieszczenie. Jeśli posiadasz głównie duże garnki, to na płycie elektrycznej o polach ulokowanych blisko siebie, nie będziesz mógł używać więcej niż jednego rondla na raz. Wynika to z faktu, że kilka naczyń takiego typu, nie zmieści się na urządzeniu. Dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z kolekcją Twoich garnków, a następnie podejmij decyzję, co do zakupu płyty.

 

Dodatkowe funkcje

Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma urządzeniami, to zdecydowanie lepiej wybrać tę płytę elektryczną, która posiada więcej dodatkowych funkcji. Zdecydowanie zwiększy to komfort użytkowania. Pierwszym godnym uwagi udogodnieniem jest opcja booster, czyli szybkie nagrzanie się płyty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu. W zależności od modelu taką funkcję może posiadać tylko jedno pole, a czasem nawet wszystkie. Zwróć jednak uwagę, że jeśli na każdym z pól będzie opcja booster, to diametralnie wzrośnie cena całego modelu.

Inną ciekawą opcją jest Stop&Go. Dzięki niej, przy pomocy jednego przycisku wyłączysz wszystkie pola lub zminimalizujesz moc do poziomu 1. Jest to niezwykle pomocne, gdy nagle, z jakiegoś powodu jesteś zmuszony przerwać pracę. Następnie, przy pomocy jednego guzika, możesz ją wznowić. Inną, ciekawą funkcją, którą posiadają niektóre płyty elektroniczne jest opcja automatycznego zagotowania, czyli tak zwane gotowanie na wolnym ogniu. Pole, które posiada tę funkcję nagrzewa się, a następnie stopniowo zmniejsza temperaturę po określonym czasie. Bardziej zaawansowane modele mają opcję zapamiętania wprowadzonych danych, dzięki czemu wprowadzenie odpowiednich parametrów jest dużo prostsze.

Kolejną, bardzo przydatną opcją jest funkcja ShortClean, dzięki której wyłączysz płytę na krótki okres czasu, np. 20 sekund. Jest to bardzo przydatne, gdy rozleje nam się olej lub wykipi ryż. Przy użyciu tej funkcji, będziemy mogli szybko zmyć zabrudzenia, które powstały na płycie. Nie można też zapomnieć o zegarze, timerze czy tym podobnych rozwiązaniach.

Zabezpieczenia

Nie można zapomnieć o wszelkich zabezpieczeniach. Przede wszystkim płyta powinna mieć zabezpieczenie przed uruchomieniem przez dzieci. Zwykle polega to na zablokowaniu panelu sterowania hasłem lub kombinacją przycisków. Jeśli wybierzemy płytę z panelem dotykowym takie zabezpieczenie będzie bardzo istotne również dla nas. Dzięki takim zabezpieczeniom nie dojdzie do przypadkowego uruchomienia panelu. Dobrze, jeśli urządzenie będzie posiadało system automatycznego wyłączenia zabezpieczającego przed przegrzaniem czy też czujnik ustawienia garnków, aby nie pobierało prądu wtedy, gdy nie ma takiej konieczności.

 

Płyty elektryczne w dobrych cenach

Decydując się na zakup płyty elektrycznej musisz wiedzieć, że jej cena jest ściśle związana z rozmiarem. Im większy model kupisz, tym wyższe będą koszty zakupu. Modele z dwoma polami grzewczymi kosztują już 300-400 zł, aczkolwiek są dość proste i nie mają zbyt wielu zabezpieczeń. Cieszą się jednak sporym powodzeniem, gdyż nastała moda na łączenie dwóch typów kuchenek, właśnie elektrycznych z gazowymi.

Nie musisz więc kupować całej kuchenki kombinowanej, tylko dwie płyty dwupalnikowe. Modele z czterema polami są zdecydowanie najpopularniejsze i kosztują ok. 800 zł. Jeśli interesuje Cię sprzęt o bardziej fantazyjnym kształcie, na przykład jaja, koła czy orzeszka, musisz liczyć się z nieco większym wydatkiem.

 

 

Najlepsze płyty elektryczne w 2019 roku

 

Płyta elektryczna to urządzenie, którego zadaniem jest ułatwienie naszej pracy w kuchni. Najnowsze modele posiadają wiele inteligentnych zabezpieczeń, zapobiegających ewentualnym poparzeniom. Co więcej, tworzywo, z którego są wykonane jest bardzo łatwe w konserwacji. Jednak liczba modeli dostępnych na polskim rynku może okazać się utrudnieniem w wyborze idealnego urządzenia. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa ranking najlepszych płyt grzewczych. Zawiera on sprzęty, które z pewnością usprawnią przygotowanie naszych ulubionych potraw.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch PIE631FB1E

 

Naszą kolejną propozycją w tym rankingu jest płyta grzewcza do zabudowy Bosch PIE631FB1E z dotykowym panelem sterowania. Jest to model energooszczędny, gdyż pozwala na gotowanie potraw przy zużyciu bardzo małej ilości energii. Płyta ta posiada funkcję PowerBoost, której zadaniem jest przyspieszenie procesu gotowania.

Dzięki niej, możemy zagotować 2 l wody trzy razy szybciej niż w przypadku tradycyjnej kuchenki. Ponadto, wyposażona ona została również w funkcję Direct Select, dzięki której możesz regulować poziom mocy za pomocą specjalnego regulatora.

Co więcej, opcja Quick Start zapewnia nam możliwość dowolnego zatrzymywania i wznawiania gotowania przy zachowaniu wybranych wcześniej ustawień. Technologia indukcyjna zastosowana w tym modelu polega na przystosowywaniu się płyty do rozmiaru naczynia. Takie zastosowanie gwarantuje nam bezpieczeństwo i wygodę pracy w kuchni.

Całkowita moc urządzenia wynosi 5400 W.  Wymiary produktu to: głębokość – 510 mm oraz szerokość 560 mm. Opinie na temat płyty grzewczej Bosch PIE631FB1E są bardzo pochlebne. Konsumenci docenili ten produkt za jego wyjątkowy design oraz wysoką jakość wykonania.

 

 

 

 

Amica PE0720/PG4ES11S

 

Kolejną propozycją w tym zestawieniu jest płyta elektryczna Amica PE0720 / PG4ES11S do zabudowy. Jest to model wykonany ze stali nierdzewnej, co zapewni nam łatwą konserwację urządzenia. Każdy z czterech palników wyposażony został w żeliwną płytkę, która szybko się nagrzewa.

Choć kuchenka ta nie posiada wyświetlacza cyfrowego, to tradycyjny system regulacji temperatury za pomocą pokręteł sprawia, że jest ona prosta i wygodna w obsłudze. Ponadto, zastosowanie tradycyjnych palników sprawia, że unikniemy kłopotu z wyborem garnków i patelni, gdyż każdy model świetnie sprawdzi się na tego typu kuchence.

Maksymalna moc urządzenia wynosi 5500 W. Wymiary produktu to: szerokość – 600 mm oraz głębokość 530 mm.

Opinie na temat płyty elektrycznej Amica PE0720/ PG4ES11S są bardzo pozytywne. Konsumenci cenią sobie ten produkt za jego tradycyjny design i wysoką jakość wykonania.

 

 

 

 

Esperanza Cotopaxi EKH004K

 

Następnym, godnym polecenia produktem jest dwupalnikowa płyta elektryczna Esperanza Cotopaxi EKH004K. Jest to dobry sprzęt, który wyposażony został w system zabezpieczeń chroniących urządzenie przed ewentualnym przegrzaniem.

Ta dobra i tania dwupalnikowa płyta elektryczna posiada pięciostopniową regulację temperatury, co zapewni nam dostosowanie ustawień według naszych preferencji. Powierzchnia płyty wykonana została z powłoki, która zapobiega przywieraniu jedzenia.

Ta wolnostojąca kuchenka świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy zwykła, czteropalnikowa kuchenka nam nie wystarcza. Znajdzie ona również zastosowanie na większych imprezach lub kempingach. Maksymalna moc grzewcza urządzenia to 2 kW.

Jej wymiary to: szerokość – 430 mm oraz głębokość 235 mm. Opinie na temat płyty grzewczej Esperanza Cotopaxi EKH004K są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili ten produkt za jego wielofunkcyjność oraz możliwość używania w miejscach, gdzie nie ma dostępu do gazu – na działce czy kempingu.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Gorenje ETC 610 SC

 

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest płyta elektryczna Gorenje ETC 610 SC. Model ten został wykonany ze szkła ceramicznego, wyjątkowo odpornego na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania.

Co więcej, powierzchnia ta jest prosta w czyszczeniu, gdyż zapobiega przywieraniu resztek jedzenia. Panel sterowania jest dotykowy, co zapewnia wygodę pracy w kuchni. Płyta posiada blokadę przed dziećmi, dzięki czemu jest bardzo bezpieczna i zapobiega poparzeniom.

Model ten posiada funkcję BoilControl, której zadaniem jest zmniejszanie temperatury, co pozwoli nam uniknąć kipienia potraw. Co więcej, zainstalowane w urządzeniu diody informują o ciągłym nagrzewaniu się płyty w przypadku, gdy nie jest ona już przez nas używana.

Jej wymiary to: 595 mm x 510 mm x 540 mm. Maksymalna moc urządzenia wynosi 3,5 kW. Opinie o płytach elektrycznych Gorenje są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili prezentowany model za jego wyjątkowy design i zabezpieczenia, jakie posiada.

 

 

Electrolux EHH16340FK

 

Naszą pierwszą propozycją jest najlepsza płyta elektryczna Electrolux EHH16340FK. Dla większego komfortu pracy w kuchni, model ten został wyposażony w sterowanie dotykowe. Każdy wskaźnik jest podświetlany. Zaletą kuchenki indukcyjnej jest to, że nie nagrzewa się, dzięki czemu wszystko to co się wylało lub spadło na jej powierzchnię nie przypali się.

Dlatego konserwacja takiego urządzenia jest bardzo prosta, gdyż wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Model ten posiada funkcję Stop +Go, która polega na wstrzymaniu i ponownym wznowieniu gotowania w dowolnym momencie przy zachowaniu poprzednich ustawień.

Płyta grzewcza inteligentnie dostosowuje temperaturę do naczynia, co pozwala zaoszczędzić energię. Jej całkowita moc wynosi – 7400 W.

Wymiary produktu to: szerokość 590 mm oraz głębokość 520 mm. Opinie na temat płyty grzewczej Electrolux są bardzo pozytywne. Konsumenci docenili ten produkt za jego nowoczesny design oraz wielofunkcyjność.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4.54 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status