Ranking 5 najlepszych piekarników parowych w 2020

Ostatnio aktualizowane: 29.05.20

 

Nowoczesne piekarniki parowe wciąż zyskują na popularności, gdyż pozwalają na szybkie upieczenie ciast czy dań, a przy tym można je bez trudu utrzymać w czystości. Postanowiliśmy przygotować ranking prezentujący godne uwagi sprzęty, a udało nam się go przygotować na podstawie analizy opinii konsumentów. Za najlepszy model w 2019 roku uznano Samsung Dual Cook BQ1VD6T131, czyli piekarnik o pojemności 65 l. Steruje się nim elektronicznie, a do wyboru jest prawie 70 różnych programów automatycznych. Urządzenie pozwala na podzielenie komory na dwie części, aby w tym samym czasie przygotować dwie różne potrawy (bez ryzyka przenikania zapachów). Drugie miejsce w zestawieniu należy do sprzętu Electrolux EOE7C31Z SenseCook o pojemności 72 l. Wyposażono go w system samoczynnego czyszczenia, który uaktywnia się, kiedy piekarnik osiągnie temperaturę 250 st. C. Zaletą modelu jest to, że drzwi zawsze są chłodne, więc nie ma ryzyka poparzenia dłoni. System Soft Closing pozwala na ich ciche domykanie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy –  Jaki piekarnik parowy kupić?

 

Tematem tego poradnika będzie piekarnik parowy. Urządzenie to pojawiło się na rynku AGD już dość dawno, ale dopiero teraz zostało spopularyzowane i zauważone przez konsumentów, jako sprzęt pomocny w codziennym przygotowaniu zdrowego i smacznego pożywienia. Zatem opiszemy najważniejsze cechy piekarnika parowego, aby pozwolić Państwu na zapoznanie się z tym urządzeniem, a także wskażemy, na jakie cechy należy zwracać uwagę przy zakupie piekarnika.

 

 

Jak działa piekarnik parowy

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki piekarnik parowy wybrać, najpierw trzeba poznać to urządzenie. Aby najprościej określić, co to jest piekarnik parowy, można by powiedzieć, że jest to piekarnik, który ma funkcję gotowania na parze. Istnieją piekarniki parowe, które umożliwiają tradycyjne pieczenie, gotowanie na parze, a także pieczenie z wykorzystaniem pary. Nomenklatura tutaj też nie jest prosta, bo istnieją urządzenia do gotowania na parze z funkcją piekarnika, albo piekarniki z funkcją pary. Te drugie mają zwykle również możliwość podpiekania potrawy, gotowania w niskiej temperaturze, czy grillowania. Niezależnie, o jakiej nazwie wybierzesz model, takie urządzenie powinno mieć różne programy pieczenia, do przygotowywania różnego rodzaju jedzenia.

Na przykład pieczenie mięsa, warzyw, czy ryb odbywa się w różnych warunkach i temperatury i długości obróbki. Niektóre piekarniki parowe dysponują funkcją przygotowywania wielu potraw równocześnie, na różnych półkach piekarnika, również o zróżnicowanych parametrach pieczenia tych potraw. Piekarniki takie mają możliwość ustawienia różnych temperatur na różnych półkach.

 

Rodzaje piekarników parowych

Pod względem budowy, czy sposobu wykorzystana, również znajdziemy tu dużą rozmaitość. Mając na uwadze wygląd i funkcjonalność można generalnie rozróżnić dwa typy takich piekarników. Są to urządzenia zintegrowane z płytą grzewczą, czyli normalnym blatem kuchenki z palnikami, albo piekarniki samodzielne, które można zamontować w dowolnym miejscu w kuchni.

Ze względu na technologię grzania wykorzystywaną w piekarniku podział ten może być następujący:

Piekarnik elektryczny: Użyteczny wszędzie tam, gdzie nie ma gazu, lub gazu używać nie chcemy. Urządzenia takie mają precyzyjne ustawienia dotyczące temperatury, a także wiele rozmaitych funkcji dodatkowych.

Piekarnik gazowy: coraz częściej zastępowany elektrycznym, ze względu na większą precyzję ustawień.

A gdy bierzemy pod uwagę dodatkowo funkcje używania pary przy pieczeniu, to znajdziemy dwa rodzaje urządzeń:

Piekarnik parowy: który umożliwia pieczenie przy wykorzystaniu różnych stopni wilgotności. Taki sprzęt pracuje w nieco niższych temperaturach od tradycyjnych urządzeń i może zastąpić gotowanie na parze.

Piekarnik parowy z funkcją pieczenia: obok gotowania na parze umożliwia pieczenie, takie jak w tradycyjnym piekarniku. Dodatkową funkcją jest wówczas użycie pary wodnej do pieczenia i tym samym obniżenie temperatury pieczenia.

 

Funkcje piekarnika parowego

Zadając sobie pytanie, jaki jest najlepszy piekarnik parowy, trzeba się koniecznie przyjrzeć funkcjom dodatkowym urządzenia, które mamy zamiar kupić. Niestety piekarniki parowe z funkcją pieczenia na ogół nie mają zbyt wiele możliwości. Najczęściej jest to zaprogramowanie temperatury pieczenia, czasu pieczenia, włączenia, bądź nie, termoobiegu, a także możliwość uruchomienia kilku programów automatycznych, jeśli producent piekarnik wyposażył w takie. Więcej za to oferują nam piekarniki tradycyjne z funkcją pary i tu możemy znaleźć takie udogodnienia jak:

Pieczenie tradycyjne przy użyciu górnej i dolnej grzałki

Termoobieg umożliwiający szybsze pieczenie, a także jednoczesne pieczenie na kilku poziomach piernika.

Opiekacz – czyli klasyczny grill

Supergrill – opiekacz działający z górną grzałką służący do przygotowania mięsa na rożnie obrotowym

Termoobieg wraz z supergrillem umożliwia pieczenia dużych porcji mięsa

Podpiekanie – dolna grzałka przypieka spody potraw

Zarumienianie – górna grzałka przyrumienia potrawy z góry

Funkcja pizza – znakomita do przygotowania tego przysmaku

Ciasta – służy do pieczenia ciasta z użyciem dolnego i górnego grzejnika, a także z włączonym termoobiegiem

Slow cooking – sposób na powolne przygotowanie potraw w kąpieli wodnej oraz niewysokiej temperaturze.

Rozmrażanie – łagodny obieg ciepłego powietrza zapewniający rozmrażanie potraw, a także np. suszenie grzybów.

Wiele z tych funkcji w połączeniu z funkcją pary pozwala na całkiem nowe możliwości w kuchni. Jednak zanim podejmiesz decyzje o zakupie, zastanów się, jakie potrawy robisz najczęściej w kuchni. Czasem posiadanie kilku nieużywanych przez nas funkcji w piekarniku, może spowodować znaczny wzrost kosztów przy zakupie.

 

 

Pojemność

Kolejna istotna kwestia przy wyborze piekarnika jest jego wielkość. Na rynku można znaleźć piekarniki z najróżniejszymi funkcjami i o rozmaitych rozmiarach. Najmniejsze modele, są kompaktowe i mogą mieć wymiary już od ok. 45 cm wysokości, 60 cm szerokości, oraz 55 cm głębokości. Są to modele o pojemności od 20 do 27 litrów i można w nich na ogół wykorzystać trzy poziomy do wkładania blachy. Standardowe wymiary piekarnika to wysokość ok. 60 cm, a ich pojemność wynosi od 40 do 60 litrów. Takie piekarniki dysponują znacznie większą liczbą poziomów do umieszczenia blach wewnątrz.

 

Koszty

Piekarniki parowe w dobrych cenach są już dostępne za kwotę ok. 1000 złotych. Jednak zawierają one jedynie podstawowe funkcje. Aby kupić model z większą ilością możliwości i opcji należałoby się przygotować na koszt ok. 3000 złotych. Najdroższe modele, wyposażone w kilkadziesiąt programów, z temperaturą od 30 do 230 stopni Celsjusza, to koszt już około 6000 złotych.  Dlatego warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby i funkcje wybranego modelu, aby wybrać mądrze.

 

 

5 najlepszych piekarników parowych. Opinie w 2020 roku

 

Urządzając kuchnię, prędzej czy później staniemy przed dylematem wyboru piekarnika. Sprzęt taki kupuje się po to, aby go użytkować szereg lat, dlatego ważne jest, aby wybrać najlepszy piekarnik parowy. Aby ułatwić wybór przyjrzeliśmy się bliżej kilku dobrym piekarnikom. Przedstawiamy cechy i funkcje tych urządzeń, a także opinie ich użytkowników.

 

1. Piekarnik do zabudowy Samsung BQ1VD6T131

 

1-samsung-dual-cook-bq1vd6t131Samsung Dual Cook BQ1VD6T131  to najtańszy model  w naszym zestawieniu. Sprawdźmy czy jest to dobry i tani piekarnik parowy.  Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą szerokość 595 mm, wysokość 595 mm, głębokość 572 mm i pracuje ono w zakresie temperatur 40-250 °C.

Łącznie piekarnik posiada 68 programów automatycznych i jest sterowany elektronicznie. Najciekawsze funkcje to np. Dual Cook – umożliwiająca przygotowanie dwóch potraw jednocześnie. Kolejny atrakcyjny program, to Steam Add, – czyli nawilżanie potraw podczas pieczenia. Jednak najważniejszą cechą tego piekarnika, jest możliwość gotowania na parze, m.in. w specjalnym naczyniu o pojemności 12 l.

Urządzenie posiada specjalny system uzupełniania i usuwania wody. Z przodu piekarnika znajduje się komora, do której wlewa się wodę i można ją uzupełniać podczas pracy, a specjalny przycisk usuwa wodę, gdy po skończonej pracy nie jest już potrzebna. Ponadto w tym urządzeniu zostały zamontowane 2 grzałki i grill. Wnętrze piekarnika jest oświetlone dwoma żarówkami o mocy 25 W.

Powłoka wewnątrz wykonana jest z emalii ceramicznej. Urządzenie posiada również blokadę nieuprawnionego dostępu. Dla klientów użyteczne okazało się wspomaganie pieczenia parą, a także możliwość rozdzielnia piekarnika na dwie oddzielne komory. Po podzieleniu, każda z nich może być wykorzystywana do pieczenia innej potrawy, a zapachy między nimi nie przenikają.

Samsung Dual Cook BQ1VD6T131 to niezawodny piekarnik parowy. Jego wymiary zewnętrzne to szerokość – 59,5 cm, wysokość – 59,5 cm oraz głębokość 57,2 cm. Urządzenie ma powłokę wewnętrzną wykonaną z emalii ceramicznej, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Produkt cieszy się uznaniem wielu konsumentów.

Zalety
Programy pracy:

Urządzenie posiada aż 68 programów automatycznych. Nie musisz więc być specjalistą od gotowania i pieczenia, aby Twoje dania zawsze były idealne. Co istotne, piekarnik jest sterowany elektronicznie, co też ułatwia nam pracę w kuchni.

Dual Cook:

Wśród najciekawszych funkcji piekarnika możemy wyróżnić Dual Cook, czyli pieczenie dwóch potraw jednocześnie bez obawy, że zapachy się wymieszają.

Gotowanie na parze:

Sprzęt ten daje nam możliwość gotowania na parze, np. w specjalnym naczyniu o pojemności 12 l.

System uzupełniania i usuwania wody:

Prezentowany produkt posiada specjalny system uzupełniania i usuwania wody. Wygląda to tak, że z przodu piekarnika znajduje się komora. To do niej wlewa się wodę, również w czasie pracy.  Natomiast po zakończeniu pieczenia naciskamy specjalny przycisk i pozbywamy się zbędnej wody.

Oświetlenie:

Urządzenie posiada wewnętrzne oświetlenie – dwie żarówki o mocy 25 W. To dzięki nim mamy wgląd w proces przygotowania potraw, bez konieczności otwierania piekarnika.

Wady

 

 

 

 

2. Piekarnik Electrolux EOE7C31Z SenseCook

 

Osobom szukającym piekarnika z bardzo dużą komorą proponujemy model Electrolux EOE7C31Z SenseCook. Jego pojemność wynosi 72 l, a całkowite wymiary to: wysokość – 59,4 cm, szerokość – 59,5 cm i głębokość – 56,9 cm. Urządzeniem steruje się za pomocą dotykowego panelu z wyświetlaczem LCD.

Sprzęt ma termosondę, dlatego możemy kontrolować temperaturę przygotowywanej potrawy. Drzwi zawsze są chłodne (również w czasie pieczenia), a system Soft Closing pozwala na ich ciche oraz płynne zamykanie. Wyjmowanie gotowych dań jest proste i bezpieczne, wszystko za sprawą teleskopowych prowadnic. Co więcej, utrzymanie piekarnika w czystości również nie jest trudne, gdyż został wyposażony w czyszczenie katalityczne.

Urządzenie ma kilka istotnych zalet, które kupujący często wymieniają w swoich recenzjach. Do nich trzeba zaliczyć: równomierne i szybkie pieczenie, szeroki zakres regulacji temperatury (od 30 do 300 st. C), a także funkcję termoobiegu. Nie trzeba zbyt długo czekać, aż piekarnik się nagrzeje, w efekcie czego skraca się całkowity czas pieczenia.

Piekarnik Electrolux EOE7C31Z SenseCook ma wymiary: 59,4 cm x 59,5 cm x 56,9 cm. Ma on komorę XL o pojemności 72 l. To model w klasie energetycznej A+, jego całkowity pobór mocy wynosi 2480 W.

Zalety
Katalityczne czyszczenie:

Urządzenie wykorzystuje system katalitycznego, samoczynnego czyszczenia. Uruchamia się on automatycznie, kiedy piekarnik nagrzeje się do temperatury 250 st. C.

Funkcja rozmrażania:

Sprzęt ma funkcję rozmrażania, za sprawą której możemy szybko przygotować potrawę wyjętą z zamrażarki.

Teleskopowe prowadnice:

Dzięki teleskopowym prowadnicom wkładanie, podobnie jak wyjmowanie potrawy z komory nie stanowi żadnego problemu.

Chłodne drzwi:

Drzwi nie nagrzewają się w czasie pieczenia, a tym samym nie ma ryzyka, że poparzymy się, kiedy je dotkniemy. To odpowiedni piekarnik do domu, w którym jest małe dziecko.

Wady
Tylko jedna blacha do pieczenia:

Kupujący uważają, że w zestawie powinna być nie jedna, ale przynajmniej dwie blachy do pieczenia. Wówczas możliwe byłoby szybsze przygotowanie większej porcji ciasteczek.

 

 

 

 

3. Piekarnik Amica EB944BA+ IN

 

3-amica-eb944baNasza następna propozycja to Amica EB944BA+. Piekarnik ten osiąga temperaturę 150°C w 4 minuty, posiada 88 automatycznych programów oraz 20 programów do samodzielnego tworzenia przez użytkownika. Wszystkie ustawienia wykonuje się za pomocą dotykowego ekranu z intuicyjnym menu. Piekarnik posiada system czyszczenia Aqualytic, po jego włączeniu para zmiękcza zabrudzenia, które na emalii AquaRealEase® wystarczy przetrzeć gąbką, aby całkowicie usunąć.

Po włączeniu urządzenia światła Soft Light stopniowo rozświetlają kolejne elementy wnętrza. Zaś system Soft close & open dba o miękkie i ciche domykanie i otwieranie piekarnika. Drzwiczki te również utrzymują temperaturę nie wyższa niż 35°C, gdy wnętrze ma temperaturę 180°C. W modelu tym producent zamontował podświetlany uchwyt piekarnika, który, obok gustownego designu, pełni również rolę informującą o cieple resztkowym wewnątrz piekarnika.

Kolejną ciekawostką jest zdalne sterowanie zarządzające włączaniem i wyłączaniem urządzenia, a także funkcjami piekarnika i czasem pracy. Zdalnym sterowaniem możemy zarządzać za pomocą smartphona lub tableta. A jako ciekawostkę można wymienić wbudowane w piekarniku głośniki Bluetooth, na których można odtwarzać ulubioną muzykę z innego urządzenia, a także aplikację pogody dostępną na wyświetlaczu LCD.

Opinie o piekarnikach parowych Amica EB944BA+ mówią, że jest to model wart swojej ceny. Programator działa bezbłędnie, podobnie jak sterowanie bezprzewodowe. Klienci zauważają również, jako atrakcyjne miękkie domykanie drzwiczek.

Amica EB944BA+ to niezawodny piekarnik wyposażony w wygodny wyświetlacz LCD. Wymiary sprzętu to: wysokość – 59,5 cm, szerokość – 59,5 cm oraz głębokość – 57,5 cm. Konsumenci docenili to, że model nagrzewa się w zaledwie 4 min, co znacznie przyspiesza pracę w kuchni.

Zalety
Programy pracy:

Piekarnik ma 88 automatycznych programów oraz 20 programów, które sami możemy stworzyć. W ten sposób pieczenie stanie się przyjemnością i zapomnisz o każdorazowym ustawianiu systemu pracy.

System czyszczenia:

Piekarnik jest wyposażony w praktyczny system czyszczenia Aqualytic. Para zmiękcza zanieczyszczenia, które następnie przecieramy tylko gąbeczką, nie używając do tego żadnych detergentów.

Światło:

Specjalne światła Soft Light stopniowo rozświetlają kolejne elementy wnętrza.

Zdalne sterowanie:

Urządzenie można obsługiwać zdalnie przy użyciu smartfonu lub tabletu. Możemy zdalnie włączać i wyłączać piekarnik, a także ustawiać program pieczenia.

Wady
Słaby głośnik:

Konsumenci zauważają, że piekarnik ma słaby sygnał dźwiękowy, który bywa niesłyszalny z innego pomieszczenia.

 

 

 

 

4. Piekarnik Bosch HSG 636ES1

 

4-bosch-hsg636es1Bosch HSG636ES1 to następny produkt bardzo zaawansowany technologicznie. Jest to piekarnik z parowarem z 12 rodzajami grzania, na które składają się: termoobieg 4D, termoobieg Eco, grzanie góra/dół, grzanie góra/dół ECO, grill z obiegiem powietrza, grill o dużej powierzchni, grill o małej powierzchni, funkcja pizza, grzanie dolne, pieczenie w niskiej temp., podgrzewanie, oraz podtrzymywanie ciepła.

Steruje się urządzeniem za pomocą dotykowego wyświetlacza TFT, oświetlenie LED zamontowane wewnątrz pozwoli na stałe monitorowanie potrawy, z małym zużyciem prądu. Specjalne powłoki, EcoClean Direct, na ściankach piekarnika absorbują tłuszcz gromadzący się podczas obróbki cieplnej potrawy, dzięki czemu pozostaną one czyste.

Funkcja PerfectChef automatycznie ustawi optymalną temperaturę i czas grzania, a gdy będziesz przygotowywać potrawę wykorzystując parowanie, danie będzie smakowite i chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku. Dodatkowe wyposażenie, jakie otrzymamy wraz z piekarnikiem to: 1 x emaliowana blacha do pieczenia, 2 x perforowane pojemniki do gotowania na parze o różnych rozmiarach, 1 x nieperforowany pojemnik do gotowania na parze, 1 x ruszt, 1 x brytfanka (blacha) uniwersalna.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia uważają, że spisuje się ono rewelacyjnie. Szczególnie atrakcyjny jest system wspomagający wybór potrawy i automatyczny dobór parametrów grzania.

Bosch HSG636ES1 to piekarnik zaawansowany technicznie, który oferuje nam wiele ciekawych rozwiązań. Wymiary prezentowanego piekarnika to: wysokość – 59,5 cm i szerokość – 59,5 cm, a jego pojemność wynosi 71 l.

Zalety
System pracy:

Urządzenie dysponuje 12 rodzajami grzania, w tym: termoobieg Eco, termoobieg 4D, grill, pizza itp. To sprawia, że sprzęt ten jest bardzo funkcjonalny i pozwoli nam rozwinięcie naszych talentów kulinarnych.

Sterowanie:

Sprzęt ten jest wyposażony w dotykowy wyświetlacza TFT, dzięki któremu jego obsługa jest prosta. Poza tym wyświetlacz jest bardzo czytelny, idealny dla osób starszych lub niedowidzących.

Funkcja PerfectChef:

Nigdy nie wiesz, jak ustawić piekarnik, aby uzyskać najlepszy efekt? Jeśli tak, pokochasz funkcję PerfectChef. To ona automatycznie ustawi optymalną temperaturę i czas grzania.

Wady
Cena:

Prezentowany piekarnik kosztuje niemal 4 tysiące złotych.

 

 

 

 

5. Piekarnik elektryczny z mikrofalą SMEG SF4140MCB

 

5-smeg-linea-sf4140vcbOstatni z prezentowanych produktów to Smeg Linea SF4140VCB. Jest to zarazem najdroższy z modeli, jakie opisujemy. Znajdziemy tu takie funkcje jak: możliwość pieczenia na kilku poziomach jednocześnie oraz 50 programów automatycznych, ułatwiających wybór sposobu i temperatury grzania.

Mamy także opcję Eco-logic – funkcję zmniejszającą zużycie energii, choć piekarnik ma klasę energetyczną A+. Za pomocą tego piekarnika można potrawy rozmrozić, podtrzymać ciepłotę tych ugotowanych, albo przyspieszyć rośnięcie ciasta drożdżowego. Piekarnik ma możliwość zaprogramowania czasu startu i długości pieczenia, na koniec pracy emituje sygnał dźwiękowy.

Także możemy w jego pamięci zapisać własne przepisy, wybierając dla nich sposób i czas grzania, by w dowolnej chwili znowu je wykorzystać. Wnętrze, o pojemności 41 litrów, może być czyszczone za pomocą pary. Po włączeniu programu czyszczenia parą, wszelkie zabrudzenia miękną i są łatwe do usunięcia za pomocą ściereczki.

Sterowanie wszystkimi funkcjami jest elektroniczne, sensorowe, a panel sterowania znajduje się na froncie piekarnika. Konsumenci, którzy używają tego modelu mówią, że podoba im się funkcja „regeneracja”, za pomocą, której wczorajszą pizzę, czy makaron przywrócisz do stanu jakby były świeżo przyrządzone.

Smeg Linea SF4140VCB to piękny produkt znanego producenta AGD, który łączy stylistykę nowoczesną z retro. Urządzenie ma 60 cm szerokości, a jego pojemność to 41 cm .

Zalety
Automatyczne programy pieczenia:

Urządzenie daje nam możliwość pieczenia na dwóch poziomach jednocześnie, a jego ogromnym atutem jest 50 programów automatycznych.

Funkcja Eco-logic:

Boisz się o duże zużycie prądu? Jeśli tak, zainteresuje Cię funkcja zmniejszająca zużycie energii, jaką jest Eco-logic.

Sterowanie:

Urządzenie ma sterowanie elektroniczne, sensorowe. Sam panel sterowania znajduje się na froncie piekarnika. Jest czytelny i łatwy w obsłudze.

Wady
Cena:

Podobnie, jak inne sprzęty SMEG, model ten nie należy do tanich propozycji. Urządzenie kosztuje ok. 8 tysięcy złotych.

Kolorystyka:

Chociaż biel pięknie się prezentuje, w kuchni nie jest najbardziej praktyczna. Na takim piekarniku widać wszystkie, nawet najmniejsze zabrudzenia.

 

 

 

 

Jakie dania można przygotować w piekarniku parowym?

 

Piekarnik parowy to wciąż mało znane urządzenie wśród konsumentów. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jakie potrawy można przygotować przy użyciu tego sprzętu. Pojawia się pytanie m.in. czy tego rodzaju piekarnik będzie odpowiedni do pieczenia ciast i przyrządzania różnego rodzaju deserów. Jeśli jesteś ciekaw, do czego przeznaczony jest wspomniany produkt, zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Pieczenie tradycyjne i na parze

Warto zwrócić uwagę na to, że większość piekarników parowych, które można znaleźć w sklepach, umożliwia zarówno pieczenie tradycyjne, jak i na parze. Zakup modelu oferującego te dwie funkcje to rozsądne rozwiązanie, ponieważ konsument nie traci tego, co było mu znane wcześniej (pieczenie tradycyjne), a jedynie zyskuje nowe możliwości. Dzięki temu może eksperymentować w kuchni i tworzyć smaczne dania o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Odpowiadając więc na pytanie Internautów – jaki piekarnik parowy jest polecany przez kucharzy, należy stwierdzić, że znawcy kuchni rekomendują zakup modelu z wieloma funkcjami, który ma także standardowe rozwiązania znane od wielu lat.

 

Smaczne, soczyste mięsa

Piekarnik parowy z pewnością przypadnie do gustu smakoszom mięs. Przy pomocy urządzenia można przyrządzić np. szynkę wieprzową, która może stanowić pyszny dodatek do obiadu. Wiele osób decyduje się także na to, aby mięso, po jego uprzednim ostudzeniu, podawać na chlebie, np. w połączeniu ze świeżymi warzywami czy domowym sosem. Konsumenci zapewniają, że przyrządzane w piekarniku dania są aromatyczne, odpowiednio miękkie, a dodatkowo pozostają soczyste. Do ich przygotowania wystarczy użyć ulubionych ziół i przypraw – nie ma konieczności korzystania z ulepszaczy smaku, które jak wiadomo, często zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia składników. Nie trzeba też smarować mięsa olejem, aby uniknąć przypalenia. W rezultacie danie jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe.

Pyszne ciasta na różne okazje

Sporo osób błędnie myśli, że piekarnik parowy przyda się tylko podczas gotowania obiadów. Warto więc rozwiać wszelkie wątpliwości. Przy pomocy sprzętu możemy nie tylko przyrządzić dania mięsne czy ryby, ale także upiec smaczne ciasto, które zachwyci naszych gości. Piekarnik parowy jest szczególnie polecany do pieczenia serników – ciasto jest chrupiące, a wnętrze pozostaje odpowiednio wilgotne, przez co deser zaskakuje niepowtarzalnym smakiem i kremową konsystencją. Model będzie odpowiedni także do przygotowania innych deserów – tortów, ciasteczek czy owocowych tart. Warto wspomnieć, że przygotowane na parze ciasto jest lekkie, dzięki czemu rozpływa się w ustach. Można pokusić się o stwierdzenie, że przygotowywanie deserów przy użyciu piekarnika parowego jest nieco łatwiejsze, niż w przypadku korzystania z tradycyjnego modelu. Wszystko przez dołączoną do zestawu termosondę, czyli specjalnie zaprojektowany termometr umożliwiający dokładne określenie temperatury potrawy. Dzięki temu elementowi możemy sprawdzić, czy ciasto jest dobrze upieczone. Termosonda jest także często używana podczas przygotowywania innego rodzaju dań m.in. mięs.

 

Coś dla fanów pizzy

Skoro była mowa o ciastach, warto wspomnieć, że piekarnik parowy idealnie nada się do przyrządzenia domowej pizzy. Zazwyczaj oferowane przez producentów urządzenia mają specjalne opcje do przygotowania tego rodzaju dania. Wystarczy więc odpowiednio ustawić sprzęt tj. wybrać określony w instrukcji przycisk i gotowe. W rezultacie nawet osoba, która nie ma dużego doświadczenia w pieczeniu pizzy może liczyć na to, że potrawa wyjdzie smaczna, a przygotowane ciasto będzie idealnie wypieczone i chrupiące.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Piekarnik Electrolux EEB8587POX Filtr Zapachów

 

2-electrolux-eeb8585poxDrugi opisywany model w naszym rankingu piekarników parowych to Electrolux EEB8585POX. Wymiary tego modelu (bez elementów wystających) to 60 x 59,4 x 56,7 cm. Ten model posiada aż 100 programów automatycznych, oraz 15 różnych funkcji. Wśród nich znajdziemy funkcję teromoobiegu – dbającą o równomierną temperaturę wewnątrz piekarnika, albo pieczenie parowe, – dzięki któremu potrawy nie będą wysuszone.

Gdy jesteś adeptem gotowania, nie musisz się martwić, że potrawy wyjdą niesmaczne, bo Electrolux EEB8585POX wspomoże twoje umiejętności kulinarne. Programy automatyczne działają w taki sposób, że po określeniu rodzaju przygotowywanej potrawy, piekarnik sam dobierze parametry – tj. temperaturę i czas pieczenia, a także rodzaj grzania.

Dodatkowo masz do dyspozycji termosondę, którą umieszcza się wewnątrz potrawy, aby na bieżąco informowała o temperaturze w środku. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz niedopieczenia, albo spalenia jedzenia. Po skończonej pracy wystarczy, że wlejesz wodę do specjalnego pojemnika i uruchomisz program czyszczący. Wszystkie zabrudzenia pod wpływem działania pary zmiękną i staną się łatwe do usunięcia za pomocą miękkiej szmatki.

Konsumenci, którzy zakupili ten model, chwalą używanie pary podczas przygotowywania potraw i uważają, że są one smaczniejsze i lepiej wyglądają. Ponadto osoby mające małe dzieci cieszą się, że drzwiczki piekarnika się nie nagrzewają, a także, że szyby z drzwiczek łatwo się demontuje i czyści.

Electrolux EEB8585POX to dobry piekarnik parowy do 2600 zł. Wymiary zewnętrzne tego sprzętu to szerokość – 60 cm, wysokość – 59,4 cm i głębokość – 56,7 cm. Urządzenie jest łatwe w utrzymaniu czystość.

Zalety
Funkcje:

Urządzenie ma 15 różnych funkcji. W efekcie jest to bardzo funkcjonalny model. Pieczenie w nim potraw jest proste, nawet dla osoby, która stroni od pracy w kuchni. W piekarniku możesz piec z termoobiegiem, używając grilla lub też systemu nawilżania potraw. To stwarza warunki do przygotowania wielu smakowitych dań.

Automatyczne programy:

Sprzęt ten ma aż 100 programów automatycznych. Jeśli więc masz problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury i czasu pieczenia do dania, które przygotowujesz, ten system przypadnie Ci do gustu.

Termosonda:

W zestawie z piekarnikiem znajdziemy termosondę, którą umieszcza się wewnątrz potrawy. W ten sposób wiemy, czy pieczeń osiągnęła odpowiednią temperaturę.

Łatwe czyszczenie:

Piekarniki bywają trudne w pielęgnacji. Dlatego tutaj zastosowano łatwy system czyszczenia. Wystarczy, że po skończonej pracy wlejmy wodę do specjalnego pojemnika i uruchomimy program czyszczący. Dzięki takiej opcji zapomnisz o wielu godzinach spędzonych na mozolnym usuwaniu zabrudzeń z tłuszczu.

Wady
Konieczność każdorazowego opróżniania zbiornika:

Po każdym użyciu urządzenia jesteśmy zmuszeni do wylania wody ze zbiornika.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status