fbpx

Okapy wyspowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 25.06.19

 

Skoro trafiłeś na naszą stronę, zapewne zastanawiasz się, jaki okap wyspowy wybrać.  Znajdziesz tutaj odpowiedź na to nurtujące Cię pytanie. W tym artykule znalazło się też zestawienie 5 najlepszych produktów dostępnych na rynku. Wśród nich jest okap Bosch DHL 545 S. Według konsumentów jest to najlepszy model dostępny w chwili obecnej na rynku. Jest stosunkowo cichy, więc nie będzie nam przeszkadzał w codziennych czynnościach. Na uwagę zasługuje też fakt, że jest to produkt tani, jak na okap wyspowy. Jest wyposażony w filtr zmywalny. Urządzenie ma system regulacji pracy, więc łatwo dostosujemy je do naszych potrzeb. Konsumenci zauważają, że model ten jest łatwy w obsłudze. Jeśli jednak, z jakiś względów ten produkt nie spełnia Twoich oczekiwań, polecamy Ci Akpo WK-8 Zefir Isla 90 IX. Praktyczny panel sterowania z przyciskami “soft touch” oraz wyświetlacz LCD sprawiają, że korzystanie z okapu jest przyjemnością. Model ten ma filtr powietrza ze wskaźnikiem zabrudzenia. Na uwagę zasługuje też atrakcyjny design produktu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki okap wyspowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Obszerna kuchnia z wyspą jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Nieprzerwanie od lat panuje moda na takie aranżacje wnętrz. Zamiast stołu, na środku pomieszczenia mamy wyspę, która nie tylko służy nam jako blat roboczy, ale coraz częściej też umieszcza się na niej płyty grzewcze, a to wiąże się z koniecznością zainstalowania okapu wyspowego. Takie modele okapów potrafią być bardzo atrakcyjne. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki wybierzesz. Aby ułatwić Ci zakup nie tylko ładnego, ale przede wszystkim wydajnego urządzenia, przygotowaliśmy ten oto poradnik o tym, jaki okap wyspowy wybrać.

Wydajność – jaki okap wyspowy jest najlepszy?

Aby dobrze wybrać okap należy przeliczyć kubaturę pomieszczenia, czyli jego pojemność. Uzyskany wynik mnożymy przez 6 i tak wyliczamy minimalną wydajność okapu. Aby poznać wartość maksymalną, kubaturę mnożymy przez 12. Np. pomieszczenie o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,6 ma kubaturę równą 52 m3. Oznacza to, że minimalna wydajność powinna wynosić 312 m3, a maksymalna 624 m3.

Kuchnie z wyspą z reguły są większe, a więc potrzebujemy urządzeń o dużej wydajności. To zapewni nam odpowiednie filtrowanie powietrza i usuwanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj jednak, że za duża wydajność powoduje wychłodzenie pomieszczeń, co też nie jest wskazane. Nie można więc kierować się zasadą – im więcej tym lepiej. Bardziej rozsądne będzie wykonanie powyższych obliczeń.

 

Działanie urządzenia

Okapy wyspowe, podobnie jak inne modele dzielą się na te wyposażone w wyciąg lub pochłaniacz, albo obie opcje. Wszystkie urządzenia wciągają zanieczyszczenia, ale nie każdy model je pochłania i oczyszcza. Oczywiście sprzęty z pochłaniaczem są atrakcyjne, ale jednocześnie droższe. Nie dotyczy to wyłącznie zakupu, ale i eksploatacji, gdyż należy regularnie wymieniać filtry.

 

Poziom hałasu – dla Twojego komfortu

Bardzo często kuchnie z wyspą są duże i jednocześnie otwarte na salon. Jeśli i Ty postawiłeś na takie rozwiązanie, poziom hałasu, jaki emituje dany model jest dla Ciebie bardzo istotny. Na rynku dostępne są modele pracujące bardzo cicho – na poziomie 35 dB, ale też takie, które emitują dużo większy hałas – 80 dB. Wybierając okap, warto zdecydować się na taki, którego poziom hałasu na najwyższym biegu nie przekracza 65 dB. Chodzi tutaj o nasz komfort. Jeśli urządzenie będzie zbyt głośne, przebywanie w kuchni w czasie jego pracy, będzie dla nas nieprzyjemne.

 

Wymiary okapu – na co zwrócić uwagę?

Wiele zależy tutaj od tego, jak duża jest przestrzeń i płyta kuchenna. Ważne jest to, aby okap nie przytłoczył pomieszczenia. Aczkolwiek musisz pamiętać, że powinien być on nie mniejszy niż płyta. Chodzi tutaj o lepszą wydajność pracy. Z drugiej strony sprzęt ten nie może być dwukrotnie większy, bo wtedy kuchnia będzie wyglądać karykaturalnie. Należy też uwzględnić wysokość okapu, wysokość na jakiej ustawiona jest płyta i całą wysokość pomieszczenia. Jeśli masz płytę gazową, okap musi być zawieszony 75 cm nad nią, a w przypadku modeli elektrycznych ta odległość musi wynosić 70 cm.

 

Regulacja pracy

Warto zdecydować się na model ze zmiennymi biegami (stopniami pracy). Na rynku znajdziesz urządzenia pracujące na dwóch mocach, jak również takie, które mają system 8-stopniowy. Większy zakres umożliwia nam dostosowanie sprzętu do naszych potrzeb. Czasami okap musi działać na maksymalnej mocy (gdy gotujemy dużo intensywnie pachnących potraw), innym razem, potrzebny nam jest niski stopień wentylacji. Jeśli chodzi o obsługę okapów, na rynku dostępne są modele z pokrętłami, suwakami lub też wyświetlaczem dotykowym. Oczywiście okapy z wyświetlaczem są atrakcyjne, ale nie każdy poradzi sobie z ich obsługą. Warto więc wybrać sprzęt, który nie będzie trudny w obsłudze dla wszystkich domowników.

 

Oświetlenie

Urządzenia tego typu najczęściej mają oświetlenie. W przypadku modeli wyspowych jest ono o tyle istotne, że może całkowicie odmienić wnętrze. Nie chodzi jednak o intensywność oświetlenia, a jego odpowiednie dobranie, aby nadawała wnętrzom przytulność. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki rodzaj oświetlenia zastosowano w danym modelu. Ważne jest to, aby okap nie pochłaniał zbyt dużej ilości energii, a wymiana żarówek nie była skomplikowana. Szczególną popularnością cieszy się oświetlenie LED-owe oraz halogenowe. W takich miejscach ciekawym rozwiązaniem są niewielkie punkty świetlne.

 

Filtry – zwróć na to uwagę

Często do okapów dodawane są filtry, na przykład przeciwtłuszczowe (metalowe) czy węglowe. Kupując okap należy sprawdzić sposób ich czyszczenia lub wymiany. Jeśli mamy do czynienia z filtrami wymiennymi, istotnym aspektem będzie też koszt zakupu nowych. Warto tutaj podkreślić, że nie wszyscy producenci sprzedają okapy z filtrami, mimo że mogą być w danym modelu stosowane. Mniej popularne w takich modelach są filtry flizelinowe, które zatrzymują cząsteczki tłuszczu. Takie też wymagają regularnej wymiany.

Materiał – solidny i atrakcyjny

Bardzo istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonana jest obudowa okapu. Modele wyspowe to nie urządzenia podszafkowe czy teleskopowe, które schowasz w szafce, są one widoczne. W związku z tym muszą się dobrze prezentować. Bardzo ważny jest przede wszystkim elegancki wygląd obudowy. Poza tym istotną rolę odgrywać będzie łatwość pielęgnacji. Jeśli wybierzesz sprzęt, na którym ciągle będzie się osiadał kurz, a jego wytarcie będzie trudne, szybko będziesz żałować zakupu.

 

Dodatkowe funkcje w okapach

Producenci okapów oferują nam coraz ciekawsze rozwiązania, dzięki którym taki sprzęt cechuje coraz lepsza wydajność i mniejsza awaryjność. Bardzo popularna stała się funkcja automatycznego wyłączenia okapu po upływie np. 10-15 minut od włączenia urządzenia. Taki system pracy połączony jest najczęściej z Timerem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też sensor zapachu, czyli czujnik, który wykrywa kuchenne opary, a także dym i zapachy. Powoduje on uruchomienie sprzętu.

Do najbardziej zaawansowanych modeli dołączany jest pilot zdalnego sterowania, który umożliwia regulację ustawień bez konieczności podchodzenia do okapu. Jest to szczególnie przydatne dla osób niskich, które nie sięgają do panelu sterującego urządzeniem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też czujnik czyszczenia, który informuje użytkownika o konieczności wymiany filtrów. Jest to bardzo pomocne osobom, które nie przywiązują uwagi do takich kwestii lub zwyczajnie mają tendencje do zapominania. Jeśli gotujesz dużo i intensywnie, warto wybrać model, który działa bez przerwy przez 24 h, pobierając niewielką ilość prądu.

 

Okapy wyspowe w dobrych cenach

Cena okapu wyspowego zależy nie tylko od wydajności czy funkcji, ale przede wszystkim od designu. Im bardziej wymyślny jest dany model, tym więcej kosztuje. Za dobre urządzenie tego typu trzeba zapłacić przynajmniej 600 zł. Jednak taka kwota dotyczy najprostszych, niezbyt atrakcyjnych urządzeń. Jeśli interesuje Cię oryginalny okap, który będzie stanowił też ozdobę kuchni, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 2 tysięcy złotych. Jednocześnie, na rynku znajdziesz designerskie modele, które kosztują nawet 10 tysięcy złotych.

 

 

Najepsze okapy wyspowe w 2019 roku

 

Okap we współczesnej kuchni to nie fanaberia tylko konieczność. A moda na wyspy kuchenne zrewolucjonizowała również okapy. Obecnie okap wyspowy to już nie nowość, a coraz większa oferta tego typu urządzeń sprawia, że trudno wybrać dobry i tani okap wyspowy. Wychodząc naprzeciw potrzebom przedstawiamy pięć modeli takich okapów prezentując ich najważniejsze cechy.

 

Nasze zalecenia

 

Bosch DHL 545 S

 

1.Bosch DHL 545 SZaczynamy nasz ranking okapów wyspowych od modelu najtańszego. Jest nim Bosch DHL 545 S. Jest to model o tradycyjnym, prostokątnym kształcie, wydajności 500 m3/h i poziomie hałasu 53 dB. Mamy tutaj wymiary szerokość 53 cm, głębokość 38 cm i wysokość minimalna 25,5 cm, a waga okapu to 8,34 kg. Obudowa jego jest wykonana ze stali nierdzewnej.

Jest on przystosowany do praca z pochłaniaczem, jak i wyciągiem, w zależności jakie możliwości ma użytkownik. Filtr metalowy z ramą aluminiową służący do zatrzymywania tłuszczu można zdemontować i umyć w zmywarce. Okap posiada dwie lampy halogenowe o mocy 20 W każda.

Trzystopniowa regulacja wyciągu, którą obsługują dwa silniki o łącznej mocy 270 W, nastawiana jest suwakiem, podobnie jak i natężenie oświetlenia. Według użytkowników, okap ten ma wyjątkowo dobre oświetlenie, a wyciąg jest skuteczny.

Choć użytkownicy przyznają, że pierwszy bieg powinien być nieco wolniejszy i cichszy, aby okap miał większe zróżnicowanie trybów pracy. Ponadto konsumenci opisują ten model, jako wytrzymały, łatwy w obsłudze, ale przede wszystkim tani.

Bosch DHL 545 S to dobry okap wyspowy do 500 zł z żarówkami o mocy 20 W każda. Urządzenie ma szerokość 53 cm i głębokość 28 cm. Emituje hałas na poziomie 53 dB. Moc okapu to 270 W. Maksymalna wydajność sprzętu wynosi 500 m3/h.

 

Zalety

Cena: Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają świetny stosunek ceny do jakości. Jest to jedna z najtańszych propozycji w naszym rankingu.

Filtr: Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z filtrem metalowym i ramą aluminiową. Elementy te można łatwo zdemontować i umyć w zmywarce. Nie trzeba dokupować dodatkowych filtrów, co zmniejsza koszty związane z eksploatacją produktu.

Regulacja: Trzystopniowa regulacja umożliwia nam dostosowanie pracy sprzętu do aktualnych potrzeb. Jednocześnie należy wspomnieć, że zmiana stopnia intensywności pracy okapu jest bardzo prosta.

Oświetlenie: Prezentowany okap ma dobre oświetlenie, które sprawia, że płyta grzewcza jest dobrze doświetlana, a do tego kuchnia jest w nocy bardziej przytulna.

Łatwa obsługa: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że obsługa tego modelu nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko jest dobrze oznaczone, a instrukcja obsługi dołączona do zestawu jest czytelna.

 

 

 

 

Akpo WK-8 Zefir Isla 90 IX

 

2.Akpo WK-8 Zefir Isla 90 IXAkpo WK-8 Zefir Isla 90 IX to połączenie szkła i stali nierdzewnej w kolorze inox. Wymiary tego modelu to szerokość 90 cm, głębokość 60 cm, minimalna wysokość z kominem 77 cm, a maksymalna 103 cm. Na przedniej części okapu znajduje się panel sterowania z przyciskami “soft touch”.

Są one miękkie i przyjazne w dotyku. Razem z wyświetlaczem LCD przyciski wyglądają elegancko na tle okapu. Ale sterowanie również może się odbywać za pomocą pilota, zatem bez podchodzenia do okapu można go włączyć, wyłączyć, czy też zmienić prędkość wyciągu. Od dołu znajduje się filtr tłuszczowy ze wskaźnikiem zabrudzenia. Gdy przyjdzie pora czyszczenia filtra, przypomni Ci o tym komunikat na panelu sterowania.

Na rogach filtra znajdują się ledowe punkty świetlne, o mocy 4 x 1,8 W. Taka moc jest wystarczająca do dobrego oświetlenia kuchenki. Poziom głośności tego modelu waha się w zależności od włączonej mocy od 48 do 64 dB, a maksymalna wydajność to 440 m3/h.

Dla klientów, którzy nabyli ten okap ważnym jest, że jest to produkt polski, o ładnym, nowoczesnym wyglądzie i obsłudze, a przy tym okap jest znacznie tańszy niż jego markowe odpowiedniki.

Okap Akpo WK-8 Zefir Isla 90 IX to urządzenie o wymiarach: szerokość – 90 cm, głębokość – 60 cm i regulowaną wysokością z kominem 77 cm – 103 cm. Urządzenie ma cztery punkty świetlne o mocy 1,8 W każdy. Wydajność sprzętu to maksymalnie 440 m3/h. Emituje on hałas od 48 dB do 64 dB.

 

Zalety

Obsługa: Panel sterowania z przyciskami “soft touch” i wyświetlaczem LCD, sprawiają, że obsługa okapu nie sprawi nam żadnego problemu. Poza tym, za sprawą pilota zdalnego sterowania uruchomimy sprzęt nie podchodząc do niego.

Filtr: Filtr tłuszczowy ze wskaźnikiem zabrudzenia to innowacyjne rozwiązanie. Gdy element ten będzie wymagał czyszczenia, na panelu sterowania pojawi się komunikat.

Oświetlenie: Okap ma cztery punkty świetlne, każdy o mocy 1,8 W. Wystarcza to do odpowiedniego oświetlenia kuchni i poprawia wygląd pomieszczenia.

Design: Wiele osób wybrało ten model ze względu na jego atrakcyjny wygląd.

 

Wady

Głośność pracy: Jak zauważają użytkownicy, na ostatnim biegu urządzenie jest najbardziej wydajne, ale niestety dość głośne. Użytkowanie najwyższej mocy jest uciążliwe.

 

 

 

 

Amica OWS 952T

 

3.Amica OWS 952TFirma Amica w kontekście sprzętu AGD jest chyba znana każdemu. Dużą popularnością cieszą się kuchenki tej firmy. Sprawdźmy, więc czy opinie o okapach wyspowych Amica OWS 952T też będą zachęcać do kupienia jednego z nich. Postanowiliśmy przyjrzeć się modelowi Amica OWS 952T. Jest to produkt, który można nabyć za nieco powyżej 2 tysięcy złotych.

Posiada filtr tłuszczowy z powierzchnią odporną na wielokrotne czyszczenie. Sterowany jest sensorowo z panelem sterowania na przedniej krawędzi okapu, bądź zdalnie – pilotem. Panel sterowania sygnalizuje poziom aktualnej pracy wentylatora, informuje o czasie wyłączenia, a także zawiadamia, gdy należy wyczyścić filtr aluminiowy. Wysokość okapu wynosi 97,5 cm, szerokość 90 cm, a głębokość 66 cm.

Minimalny poziom hałasu to 48 dB, a maksymalny 53 dB. Producent podaje, że wydajność tego okapu wynosi 800 m3/h w trybie wyciągu i 760 m3/h w trybie pochłaniacza. Obok swojej podstawowej funkcji, zabezpiecza on także zapotrzebowanie na oświetlenie.

Na obudowie zamontowane są lampy halogenowe, które pomagają w oświetleniu kuchenki. Ci, którzy już używają ten sprzęt przekazują, że jest to zaawansowany technologicznie, wydajny okap. Posiada dużą wydajność wyciągu, jest atrakcyjny wizualnie, a jego obsługa jest bezproblemowa.

Okap wyspowy Amica OWS 952T to urządzenie o wymiarach: 97,5 cm x 90 cm x 66 cm. Model ten emituje hałas w zakresie od 48 dB do 53 dB. Jeśli chodzi o wydajność okapu to wynosi ona 800 m3/h.

 

Zalety

Wydajność: Jest to urządzenie odpowiednie do dużej kuchni, gdyż jego wydajność wynosi 800 m3/h. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi propozycjami dostępnymi na rynku.

Filtr: Prezentowany okap jest wyposażony w filtr tłuszczowy z powierzchnią odporną na wielokrotne czyszczenie. Dzięki temu możemy go regularnie czyścić bez obawy, że straci swoje właściwości.

Panel sterowania: Urządzenie ma czytelny panel sterowania, a ponieważ dodatkowo jest wyposażone w pilot, jego użytkowanie jest bardzo komfortowe.

Regulacja pracy: Producent umożliwia nam wybór intensywności pracy okapu. Możemy odpowiednio wyregulować urządzenie, tak aby spełniało nasze oczekiwania.  

 

Wady

Cena: Wśród wad produktu konsumenci wymieniają jego cenę. Ponad 2 tysiące za okap to dość dużo.

 

 

 

 

Elica Jasmine Pearl F/50

 

4.Elica Jasmine Pearl F-50Model Elica Jasmine Pearl F/50 z wyglądu bardziej przypomina lampę niż okap. Jednak jest to bardzo dobry okap wyspowy z wysokiej klasy wykończeniem i funkcjonalnością. Okap ma średnicę 50 cm, i maksymalną wydajność 600 m3/h. Może pracować z filtrem, jak i być podłączony do wyciągu kominowego.

Jest on wykonany ze stali nierdzewnej INOX. Są dostępne 3 kolory tego modelu: Jasmine Black, Jasmine Pearl i Jasmine Violet.  Poziom hałasu w tym urządzeniu waha się do 43 do 65 dB, w zależności od prędkości pracy. A do wyboru mamy 3 prędkości sterowane przyciskami Soft Light. Światło, Ambient Light, na które składają się dwa halogeny po 20 W i cztery żarówki o mocy 28 W, bardzo dobrze radzą sobie z oświetleniem nie tylko płyty kuchennej, ale również otoczenia.

Przy zakupie otrzymamy również filtr o wydłużonej żywotności Elica F00439. A także opcjonalnie zestaw do montażu naściennego, lub wersji wyciąg, oraz zestaw przedłużający przewody 2,5 m lub 5 m. Dla wielu użytkowników, ze względu na oryginalne kształty jest to najlepszy okap wyspowy. Pięknie się prezentuje, pracuje bez zarzutu i jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Model Elica Jasmine Pearl F/50 to designerski okap o średnicy 50 cm. Urządzenie ma wydajność do 600 m3/h. Emituje hałas na poziomie 43 dB – 65 dB. Model ten ma 6 punktów świetlnych.

 

Zalety

Design: Okap wykonano ze stali nierdzewnej INOX. Jest on dostępny w trzech atrakcyjnych kolorach. To właśnie piękna kolorystyka i wykonanie sprawiły, że design produktu spotkał się z tak dużym uznaniem konsumentów.

Regulacja pracy: Urządzenie może pracować na jednej z 3 prędkości. Sterujemy nim przy użyciu przycisków Soft Touch. Zmiana prędkości pracy jest bardzo prosta.

Filtr: W komplecie znajduje się filtr  Elica F00439 o wydłużonej żywotności. Dobrze wyłapuje zanieczyszczenia, w tym tłuszcz.

 

Wady

Cena: Cena prezentowanego modelu jest dość wygórowana.

Design: Specyficzny wygląd sprawia, że nie jest to produkt, który będzie pasował do każdej kuchni.

 

 

 

 

Ciarko ORW Black 38

 

5.Ciarko ORW Black 38Ostatni z prezentowanych modeli to okap Ciarko ORW Black 38. Ma on kształt cylindryczny o średnicy 38 cm. Sterowany jest elektronicznie za pomocą przycisków umieszczonych na przedniej części okapu, gdzie znajdziemy obok przycisków, wyświetlacz oraz wyłącznik czasowy. Model ten pracuje w czterech prędkościach i może służyć jako wyciąg lub pochłaniacz.

Producent podaje, że wydajność tego urządzenia wynosi 820 m3/h. Obudowa wykonana jest z blachy chromoniklowej lakierowanej na kolor czarny. Zamontowane oświetlenie wykorzystuje cztery halogeny po 20 W każdy. Gdy montujemy urządzenie jako pochłaniacz, wówczas konieczne staje się wyposażenie go w filtr węglowy, który pochłania opary.

Niezależnie od filtru węglowego, w modelu tym znajdziemy filtr aluminiowy, który ma za zadanie zebrać tłuszcz z unoszących się oparów. Filtr taki jest odporny na wielokrotne czyszczenie. Poziom hałasu według informacji producenta to 38 dB. Niski poziom hałasu potwierdzają klienci w swoich opiniach.

Do tego podają, że okap przedstawia się jako nowoczesne urządzenie, z eleganckim designem i stylowym podświetleniem przycisków sterujących. Dodatkowo do utrzymania okapu w czystości wystarczy szmatka nasączona wodą.

Ciarko ORW Black 38 to okap o kształcie cylindrycznym, którego średnica wynosi 38 cm. Wydajność urządzenia to maksymalnie 820 m3/h. Model ten ma 4 źródła światła, każde o mocy 20 W. Jest to cichy model, emitujący hałas na poziomie 38 dB.

 

Zalety

Prędkości pracy: Model Ciarko ORW Black 38 pracuje na jednej z czterech prędkości. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 820 m3/h.

Filtr: Zawarty w zestawie filtr węglowy pochłania opary, a filtr aluminiowy zbiera  tłuszcz z unoszących się oparów. Warto podkreślić, że drugi z wymienionych filtrów jest łatwy w czyszczeniu.

Cicha praca: Jest to bardzo cichy sprzęt. Trudno znaleźć na rynku równie ciche urządzenie, które nie będzie miało wpływu na nasz komfort przebywania w kuchni.

 

Wady

Wysokość: Ze względu na wysokość  nie jest to odpowiednia propozycja do niskich kuchni.

Design: Nie wszystkim osobom podoba się wygląd prezentowanego okapu.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status