Okapy teleskopowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 14.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Bogactwo okapów na rynku powoduje, że trudno jest wybrać ten najlepszy. My podjęliśmy się tego zdania, porównując szereg modeli, ich funkcjonalność, cenę, a także zadowolenie z produktu użytkowników. Na tej podstawie ustaliliśmy, że największą popularnością cieszy się model Gorenje DKF 2600 MS. Jest to zintegrowany okap kuchenny sterowany mechanicznie. Może on być używany zarówno systemie zamkniętym i wówczas jego wydajność wynosi 420 m³/h, albo w systemie otwartym z wydajnością 480 m³/h. Okap został wyposażony w oświetlenie halogenowe 2 x 35 W. Mamy tu dwa silniki pracujące w trzech stopniach wentylatora.  Ponadto model ten został wyposażony w szereg filtrów: przeciwtłuszczowy, zmywalny filtr, oraz węgłowy służący za pochłaniacz. Poziom hałasu na najwyższym biegu urządzenia wynosi zaledwie 54,5 dB. Na uwagę zasługuje też materiał wykonania. Jest to model zbudowany ze stali w kolorze inox i czarnym z połączeniem szkła, co sprawia, że urządzenie ma elegancki wygląd. Drugi model wybrany alternatywnie przez nas, jako ten, który również jest przez klientów doceniany to Akpo WK-7 Light Eco 50. Sprawdź również jego parametry.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki okap teleskopowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W kuchni oprócz mebli i różnego typu AGD potrzebujemy także okapu. Możesz z niego zrezygnować, ale jeśli lubisz ładny zapach i porządek w kuchni, taki sprzęt jest niezbędny. Nie tylko wciąga brzydkie zapachy, które powstają w czasie gotowania, ale też pochłania inne zabrudzenia, często parę wodną, która może wpływać na nasze meble. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaki okap teleskopowy wybrać.

Dlaczego akurat sprzęt teleskopowy?

Okapy teleskopowe to urządzenia o niewielkich rozmiarach, stanowią więc świetne rozwiązanie do małych kuchni. Cechują się też dobrą wydajnością pracy. Modele tego typu montuje się wewnątrz dolnej części szafki, ale także do specjalnej zabudowy. Takie rozwiązanie sprawia, że okap nie zajmuje zbyt wiele miejsca, które można wykorzystać do przechowywania garnków. Urządzenie ma wysuwaną szufladę, którą wyciągamy i w ten sposób uruchamiamy okap.  

 

Wydajność – jaki okap teleskopowy jest najlepszy do Twojej kuchni?

Wybierając okap należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Jak mieć pewność, że kupujemy dobry sprzęt odpowiedni do naszej kuchni? Wystarczy, że wykonamy proste wyliczenie polegające na określeniu kubatury kuchni, czyli jej objętości w metrach sześciennych. Musisz znać tylko długość, wysokość i szerokość pomieszczenia. Otrzymany wynik mnożysz przez 6 oraz przez 12. Pierwszy wynik oznacza minimalną wydajność, a drugi maksymalną.

Np. Kuchnia ma długość – 5 m, szerokość – 3 m i wysokość 2,5 m. Oznacza to, że kubatura wynosi 37,5 m3, a więc minimalna wydajność okapu powinna wynosić 225 m3/h, a maksymalna 450 m3/h. Jeśli kupisz urządzenie o zbyt małej wydajności w stosunku do wymiarów kuchni, okap nie usunie wszystkich oparów i zapachów.

 

Działanie urządzeń – wyciąg lub pochłaniacz, a może i jedno, i drugie?

Okapy tego typu dzielą się na te wyposażone w wyciąg lub pochłaniacz, ale też jedną i drugą opcję razem. Wszystkie sprzęty wciągają zanieczyszczenia, ale nie każdy je pochłania i oczyszcza. Jest to ciekawa funkcja, ale nie zawsze potrzebna. Urządzenia z pochłaniaczem są droższe nie tylko w zakupie, ale i eksploatacji, gdyż należy regularnie wymieniać filtry, które oczyszczają zanieczyszczone powietrze. Z drugiej strony wiele osób ceni sobie taki system pracy, zwłaszcza w bardzo małych pomieszczeniach, które nie mają dopływu powietrza z zewnątrz (są bez okien).

 

Wymiary okapu

Bardzo ważnym parametrem są wymiary okapu. Najpopularniejsze są modele 60 cm, 70 cm i 90 cm, ale na rynku znajdziemy też urządzenia o niestandardowej szerokości od 50 cm do nawet 130 cm. Okap wybierajmy nie tylko przy uwzględnieniu miejsca jakie posiadamy, ale także do wielkość płyty grzewczej. Urządzenie powinno być nie mniejsze niż płyta, wtedy lepiej będzie pochłaniać opary w czasie gotowania.

 

Liczba biegów

Kolejna kwestia to liczba biegów, inaczej stopień pracy. Na rynku dostępne są modele, które pracują na dwóch mocach, ale też takie, które mają system 8-stopniowy. Im większy jest zakres, tym lepiej dopasujemy sprzęt do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest faktyczna różnica między stopniami pracy. Na rynku dostępne są modele z pokrętłami, suwakami lub z wyświetlaczem dotykowym. System obsługi powinien być dla nas jak najprostszy.

 

 

Poziom hałasu

Wraz ze zwiększającą się prędkością pracy, zmienia się też głośność sprzętu. To właśnie kolejny parametr, który warto sprawdzić przy zakupie urządzenia. Na rynku dostępne są bardzo ciche modele, które emitują hałas na poziomie 35 dB, ale też takie o głośności 80 dB. Najlepiej zdecydować się na sprzęt, który przy maksymalnej mocy nie jest głośniejszy niż 60 dB.

 

Oświetlenie

W przypadku okapów teleskopowych, bardzo często oświetlenie włącza się w tym samym momencie, co wyciąg, aczkolwiek są też sprzęty, które mają osobny system uruchamiania oświetlenia. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, gdy chcesz jedynie podświetlić płytę grzewczą.

 

Dodatkowe funkcje

Z roku na rok producenci okapów wprowadzają coraz nowsze rozwiązania, dzięki którym sprzęt cechuje lepsza wydajność i mniejsza awaryjność. Wśród ciekawych funkcji znajduje się czujnik czyszczenia, który informuje nas, że filtr lub kratka powinny zostać wyczyszczone ze względu na zbyt duże otłuszczenie. Pamiętaj też, że niektóre filtry (węglowe, tłuszczowe) są wymienne, inne zmywalne.

Kolejna ciekawa funkcja to automatyczne wyłączenie okapu po upływie np. 15 minut od włączenia (niektóre modele mają timer, który można ustawić samodzielnie na 15, 20, 25 min, nawet do 1h, inne mają jeden czas pracy np. 30 min). Ciekawym rozwiązaniem jest też sensor zapachu. Urządzenie z taką funkcją ma czujnik, który wykrywa kuchenne opary, dym i zapachy oraz uruchamia okap.

 

Okapy teleskopowe w dobrych cenach

Ceny urządzeń tego typu zaczynają się już od 150 zł i mogą sięgać ok 800 zł. Jednak w przypadku okapu nie warto sugerować się ceną, ważniejsza jest wydajność urządzenia, głośność pracy i system obsługi. Warto przede wszystkim sięgać po modele sprawdzonych producentów, cieszących się uznaniem konsumentów.

 

 

Najlepsze okapy teleskopowe w 2021 roku

 

Jeśli dużo gotujemy, to porządny okap kuchenny jest niezbędny. Obecnie na rynku jest dostępnych dużo różnych modeli. Dzisiaj spróbujemy Państwu przybliżyć okapy teleskopowe. Przedstawimy kilka modeli. W zestawieniu zamieścimy również opinie o okapach teleskopowych. Zapraszamy do lektury.

 

Nasze zalecenia

 

Gorenje DKF 2600 MS

 

1.Gorenje DKF 2600 MSNasz ranking okapów teleskopowych rozpoczniemy od modelu Gorenje DKF 2600 MS. Urządzenie to jest do zabudowy i ma wymiary 60 x 18,1 x 28,5 cm. Model ten o kolorze inox został wykonany ze szkła oraz stali nierdzewnej. Okap jest w stanie pracować zarówno w obiegu zamkniętym jak i otwartym. Gdy okap jest podłączony w obiegu zamkniętym osiąga ciąg 420 m3/h.

Natomiast, gdy jest podłączony do obiegu otwartego maksymalny ciąg wynosi 480 m3/h. Urządzenie zostało wyposażone w dwa silniki, które umożliwiają wentylatorom pracę na trzech prędkościach. Dodatkowo sprzęt posiada wbudowane oświetlenie halogenowe.

Dwa punkty świetlne mają moc 35 W każdy. Urządzenie sterowane jest mechanicznie. Producent wyposażył okap w dwa filtry: filtr przeciwtłuszczowy, który w przypadku zabrudzenia możemy umyć, oraz filtr metalowy. Jeśli jednak preferujemy filtr węglowy, to również taki możemy w tym modelu stosować.

Klienci, którzy zakupili ten produkt są zadowoleni z jego wyglądu. Użytkownicy wskazują również, że okap jest łatwy w czyszczeniu.

Za najlepszy okap teleskopowy w 2021 roku uznano model Gorenje DKF 2600 MS. Jest to urządzenie do zabudowy, o wymiarach 60 cm x 18,1 cm x 28,5 cm. Prezentowany okap wykonany został ze stali nierdzewnej i szkła, a dostępny jest w kolorze inox.

Zalety
Różne systemy pracy:

Okap może pracować w obiegu zamkniętym i otwartym. Jego wydajność wynosi 420 m3/h w obiegu zamkniętym, a 480 m3/h w otwartym.

Róże prędkości pracy:

Urządzenie ma dwa silniki, które można regulować na trzech prędkościach pracy. Dzięki temu, dostosujemy intensywność wchłaniania oparów unoszących się w kuchni do naszych potrzeb.

Oświetlenie:

Prezentowany okap ma wbudowane oświetlenie halogenowe. W sumie mamy tutaj dwa punkty świetlne, każdy o mocy 35 W. Dobrze doświetla nasze pole pracy, czyli płytę grzewczą i nadaje wnętrzom przytulności.

Sterowanie:

Urządzenie sterowane jest mechanicznie, a przy tym bardzo proste w obsłudze. Poradzą sobie z nim nawet osoby stroniące od nowych technologii.

Filtry:

Prezentowany okap jest wyposażony w zmywalny filtr przeciwtłuszczowy oraz metalowy, który jest wymienny. Sami decydujemy, jaki system filtracji jest dla nas wygodniejszy.

Wady

 

 

 

 

Akpo WK-7 Light Eco 50

 

2.Akpo WK-7 Light Eco 50Kolejna propozycja jest najtańszym urządzeniem w naszym zestawieniu. Jest to Akpo WK-7 Light Eco 50 – produkt polskiego producenta. Sprzęt ma wymiary 144 x 50 x 170 cm. Jest to tak zwany okap szufladkowy lub teleskopowy, który wykonany został ze stali nierdzewnej, oraz wysokiej jakości szczotkowanego czarnego szkła. W urządzeniu zastosowany został aluminiowy filtr odtłuszczający.

Producent przewidział też możliwość zamontowania filtra węglowego. Także okap może pełnić rolę pochłaniacza, jak i wyciągu. Dostępna jest również opcja recyrkulacji. Wydajność urządzenia wynosi 220 m3/h. Dodatkowo model ten może posłużyć jako źródło światła podczas gotowania.

Okap ma wbudowane dwa punkty świetlne, każdy o mocy 36 W. Urządzeniem sterujemy mechanicznie oraz elektronicznie. Dodatkowo model ten jest dostępny w dwóch kolorach: białym i inox. Użytkownicy są przede wszystkim zadowoleni z ceny produktu.

Podkreślają, że stosunek jakości do ceny urządzenia jest bardzo dobry. Dodatkowo pojawiają się opinie, że praca okapu jest stosunkowo cicha. Podsumowując jest to dobry i tani okap kuchenny teleskopowy.

Nasza kolejna propozycja to Akpo WK-7 Light Eco 50. Jest to produkt polski, ceniony za solidne wykonanie. Sprzęt ten ma wymiary 144 cm x 50 cm x 170 cm. Jest to dobry okap teleskopowy do 200 zł.

Zalety
Filtr:

Prezentowane urządzenie jest wyposażone w filtr odtłuszczający. Poza tym, mamy możliwość zamontowania filtra węglowego, co zapewnia lepsze oczyszczanie powietrza.

Oświetlenie:

Okap ma dwa punkty świetlne, każde o mocy 36 W. Jest to praktyczne rozwiązanie, podświetlające nam pole pracy.

System sterowania:

Model ten ma sterowanie mechanicznie oraz elektronicznie. Bez problemu uruchomimy okap i włączymy światło.

Cena:

Niewątpliwą zaletą prezentowanego sprzętu jest jego atrakcyjna cena. Trudno jest znaleźć tak dobry okap za zaledwie 200 zł.

Wygląd:

Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że prezentowany model jest bardzo atrakcyjny. Doskonale komponuje się z kuchennymi szafkami w każdej stylistyce.

Wady
Wydajność:

Prezentowany produkt ma wydajność zaledwie 220 m3/h. Jest więc odpowiedni wyłącznie do bardzo małych kuchni.

 

 

 

 

Amica OTC 614 BG

 

3.Amica OTC 614 BGNastępny produkt w naszym zestawieniu to okap Amica OTC 614 BG. Sprzęt jest produkcji bardzo znanej polskiej firmy, która specjalizuje się w sprzętach AGD. Jest to okap typu szafkowo – teleskopowego o parametrach: głębokość 32 cm (z głębokością maksymalną po wysunięciu ramienia urządzenia 48,5 cm), szerokość 60 cm oraz wysokość 18 cm.

Urządzenie może pracować zarówno jako pochłaniacz i wyciąg. Dodatkowo okap uruchomi się automatycznie po wysunięciu ramienia do przodu. Posiada on wbudowany silnik o mocy 180 W, który może działać na czterech poziomach, oraz dwa halogenowe punkty świetlne o mocy 20 W.

Oświetlenie działa niezależnie od okapu. Producent wyposażył urządzenie w dwa filtry odtłuszczające wykonane z aluminium. Model ten sterowany jest sensorowo poprzez dotykowy panel wbudowany w ramię urządzenia. Trudno powiedzieć czy jest to najlepszy okap teleskopowy, na pewno jest to bardzo dobre urządzenie.

Potwierdzają to wystawiane przez użytkowników opinie. Konsumenci są zadowoleni z łatwości czyszczenia sprzętu oraz jego łatwej obsługi.

Ciekawą propozycją jest też Amica OTC 614 BG. Jest to sprzęt znanej, polskiej marki AGD. Przyrząd ma wymiary – głębokość 32 cm, szerokość – 60 cm oraz wysokość -18 cm. Moc tego modelu to 180 W.

Zalety
Automatyczne uruchamianie:

Okap uruchamia się automatycznie po wysunięciu ramienia. Nie musimy, więc szukać żadnych przycisków.

Regulacja pracy:

Wbudowany w okapie silnik działa na czterech poziomach, zatem z łatwością ustawimy stopień pochłaniania dostosowany do naszych potrzeb.

Filtry:

Okap jest wyposażony w dwa filtry odtłuszczające, które są wykonane z aluminium. Doskonale zatrzymują wszelkie opary tłuszczu powstające w każdej kuchni.

Łatwość pielęgnacji:

W swoich ocenach, konsumenci podkreślają, że obudowa przyrządu jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć ją nawilżoną szmatką i wygląda czysto.

Wady
Głośność pracy:

Konsumenci w swoich ocenach zauważają, że urządzenie jest stosunkowo głośne. Chociaż producent podaje, że głośność podczas pracy nie przekracza 50 dB. Niestety hałas wydaje się być większy.

 

 

 

 

Elica CIAK LUX GR/A/L/56

 

Prezentujemy okap teleskopowy Elica CIAK LUX GR/A/L/56. Może on pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza (po uprzednim zamontowaniu filtra węglowego). Model wykonano z dobrej jakości materiałów. Gładka, lekko połyskująca, metalowa powierzchnia ładnie komponuje się z resztą kuchennego wyposażenia.

Urządzenie generuje hałas oscylujący w zakresie od 55 dB do 64 dB. Maksymalna wydajność sprzętu to 320 m3/h. Nowoczesna turbina jest wytrzymała i gwarantuje skuteczne pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. W efekcie możemy być pewni, że podczas przyrządzania obiadu unoszący się aromat nie będzie wyczuwalny w całym domu. Użytkownik może wybrać 3 różne prędkości pracy okapu dopasowując ją tym samym do swoich potrzeb.

Wiele osób uważa, że Elica CIAK LUX GR/A/L/56 to model godny polecenia. Urządzenie jest estetycznie wykonane. Zaletą jest łatwy system obsługi. Konsumenci doceniają również, że w okapie teleskopowym zastosowano aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który można bez obaw myć.

Okap teleskopowy Elica CIAK LUX GR/A/L/56 jest przystosowany do zabudowy. Szerokość sprzętu jest równa 56 cm. Maksymalna wydajność wynosi 320 m3/h.

Zalety
Funkcjonalność:

Okap działa w trybie wyciągu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup filtra węglowego, sprzęt będzie mógł pełnić funkcję pochłaniacza. Dlatego też prezentowany model jest uznawany za funkcjonalny.

Wykonanie:

Produkt wykonano z dobrych gatunkowo tworzyw. Powierzchnia sprzętu jest odporna na zarysowania. Zdaniem wielu Internautów okap prezentuje się estetycznie i pasuje do kuchni urządzonych w różnych stylach.  

Oświetlenie:

Urządzenie wyposażono w dwie lampki LED-owe. Mamy pewność, że nawet w pochmurne dni miejsce pracy będzie odpowiednio oświetlone. Tym samym gotowanie będzie bardziej komfortowe.

Wady
Montaż:

W recenzjach użytkownicy wskazują, że montaż okapu jest skomplikowany. Jeśli nie mamy doświadczenia, nie zainstalujemy urządzenia samodzielnie.

Hałas:

Część osób uważa, że sprzęt generuje stosunkowo duży hałas w trakcie pracy.

 

 

 

 

Toflesz OK-5 VEGA

 

Okap teleskopowy Toflesz OK-5 VEGA zyskał sporo pozytywnych opinii konsumentów, dlatego też postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu. Urządzenie jest przeznaczone do zabudowy. Produkt jest dostępny w kilku wymiarach (szerokość: 50 cm, 60 cm i 90 cm). W rezultacie można wybrać odpowiedni do wielkości mebli kuchennych.

Urządzenie generuje hałas na poziomie od 54 dB do 65 dB. Model wyposażono w dwie lampki LED-owe 2,5 W. Maksymalna wydajność turbiny to 305 m3/h. Sprzęt może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Produkt wykonano ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Gładka powłoka jest łatwa do utrzymania w czystości.

Konsumenci twierdzą, że Toflesz OK-5 VEGA to okap teleskopowy, który spełni oczekiwania osób poszukujących efektywnie działającego, a przy tym stosunkowo taniego urządzenia. Zaletą jego jest to, że dołączony do zestawu filtr aluminiowy można używać przez długi czas – wystarczy od czasu do czasu go wyczyścić.

Toflesz OK-5 VEGA to okap teleskopowy wykonany ze stali nierdzewnej. Maksymalna wydajność urządzenia to 305 m3/h. Model jest przeznaczony do zabudowy.

Zalety
Wydajność:

Wiele osób potwierdza, że sprzęt jest efektywny. Biorąc pod uwagę jego przystępną cenę, jak również niski poziom emitowanego hałasu, jest to bardzo dobra propozycja.

Filtr aluminiowy:

W zestawie znajduje się solidnie wykonany filtr aluminiowy. Jest skuteczny i łatwy w pielęgnacji - można go myć nie tylko ręcznie, ale także w zmywarce.

Wady
Zarysowania:

Po przeczytaniu niektórych recenzji można dojść do wniosku, że obudowa sprzętu jest podatna na zarysowania. Jeśli nie chcemy, aby na jej powierzchni pojawiły się zarysowania, musimy używać do jej czyszczenia delikatnych detergentów.

Mocowanie oświetlenia:

Nieliczne osoby twierdzą, że mocowanie oświetlenia nie jest najlepsze. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie ten element będzie wymagał naprawy.

 

 

 

 

Jak zamontować okap teleskopowy?

 

Gdy już wiesz, jaki okap teleskopowy jest polecany przez specjalistów, warto zastanowić się, jak taki sprzęt zamontować w domu. Zastanawiasz się, czy będziesz w stanie umieścić zakupiony model pod szafką? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym odpowiemy na to pytanie.

Instalacja okapu

Montując okap kuchenny, należy pamiętać, żeby odległość od powierzchni blatu nie była mniejsza niż 50 cm (kuchenki elektryczne) i 65 cm (kuchenki gazowe). Jeśli zamontujesz kupiony model w nieodpowiednim miejscu, będzie Ci on przeszkadzał podczas gotowania. Częstym błędem jest zbyt niskie zawieszenie okapu, przez co można się o niego uderzyć.

Nieważne, czy planujesz zainstalować okap na ścianie czy pod szafką. Zanim do tego dojdzie, upewnij się, że powierzchnie są odpowiednio mocne, by wytrzymać ciężar urządzenia. Niestabilny sprzęt może się ruszać, a nawet zniszczyć.

 

Połączenie elektryczne

Jak łatwo się domyślić, okapy są sprzętami elektrycznymi, co oznacza, że musimy je podłączyć do prądu. Każde urządzenie ma swoje wymagania dotyczące napięcia energii elektrycznej, które musisz przestrzegać. W polskich warunkach jest to 230 V. Część okapów ma wtyczkę, która wymaga podłączenia do gniazdka. Taki sposób instalacji jest bardzo prosty. Znacznie trudniej jest połączyć urządzenie, które nie posiada wtyczki, czyli wymaga bezpośredniego podłączenia z siecią. W tej sytuacji polecamy skorzystać z pomocy profesjonalisty, gdyż będzie on wiedział, jak zamontować wyłącznik dwubiegunowy służący do odcięcia sieci.

 

Montaż filtra węglowego

Znajdziesz na rynku urządzenia, które po wyjęciu z pudełka mogą być od razu zawieszone w kuchni. Dostępne są też modele, które wymagają drobnego przygotowania np. zainstalowanie filtra węglowego, służącego do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Jak wykonać taką czynność? Pracę rozpocznij od zdjęcia filtrów tłuszczowych. Następnie odkręć górną zaślepkę i wyciągnij z niej blokadę. Dzięki temu Twój okap będzie lepiej działał w obiegu zamkniętym. W centralnym miejscu wnętrza urządzenia umieść filtr węglowy. W zależności od modelu trzeba go albo dokręcić, albo użyć znajdujących się tam zatrzasków.   

Czy okap teleskopowy można zamontować pod szafką?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Zdecydowana większość okapów teleskopowych montowana jest pod szafką, co pomaga zaoszczędzić cenne miejsce w kuchni. Urządzenia montuje się od wewnętrznej strony dolnej części szafki lub półki. W zależności od modelu, rozpoczęcie pracy wymaga wybrania odpowiedniego przycisku lub też wysunięcia specjalnej szuflady w sprzęcie.

 

Czego potrzebujemy, by zamontować okap?

Podstawowym przyrządem, który pomoże nam w montażu, jest wiertarko-wkrętarka do drewna. Dzięki niej wywiercisz odpowiednie otwory pod szafką, jednocześnie nie niszcząc powierzchni okapu. Kupując urządzenie teleskopowe, które jest przeznaczone do montażu pod szafką, w zestawie powinieneś znaleźć odpowiednie wkręty. Jeśli ich tam nie ma, zakup modele do drewna, gdyż będą najbezpieczniejsze dla Twojej półki. Pozwolą one na stabilne zawieszenie okapu. Choć może wydawać się to banalne, przed rozpoczęciem montażu przygotuj ołówek lub marker, który posłuży do zaznaczenia miejsca wiercenia. Niestety, wiele osób polega wyłącznie na swojej intuicji, co sprawia, że okapy nie są zawieszone prosto.

 

Wyciąg czy pochłaniacz?

W opisach okapów często znajdziemy informację, że może działać jako wyciąg lub pochłaniacz, ale czy to oznacza, że raz możemy korzystać z jednej funkcji, a innym razem z drugiej? Niestety, już przy instalacji o tym decydujemy. Wyciąg zasysa powietrze i wydala je na zewnątrz, natomiast pochłaniacz działa w obiegu zamkniętym. Jeśli masz możliwość podłączenia sprzętu jako wyciąg, polecamy tę opcję, bo pozwala zaoszczędzić na filtrach. Jednak pochłaniacze wcale nie są mniej wydajne, wymagają jedynie częstszej pielęgnacji.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Samsung HB6247SX

 

Ostatni produkt w naszym zestawieniu to Samsung HB6247SX. Okap podszafkowy tego producenta ma wymiary 26 x 60 x 26 cm i moc 230 W. Urządzenie wykonane jest ze stali nierdzewnej i stylistycznie powinno pasować do nowoczesnego wystroju kuchni.

Zamontowany silnik działa w trzech prędkościach. Natomiast maksymalna moc ssania urządzenia, która wynosi 470 m3/godz. zapewni odpowiednią wentylację kuchni podczas gotowania. Sprzęt możemy użytkować jako pochłaniacz lub wyciąg. Dodatkowo model ten posiada dwa halogenowe punkty świetlne o mocy 20 W każdy, zapewnią one komfortowe gotowanie.

Oświetlenie sterowane jest osobno, tak więc nie musimy włączać wyciągu, by korzystać z dodatkowego światła. Interesujące jest to, że producent dołącza do okapu, oprócz standardowego filtra przeciwtłuszczowego, filtr węglowy.

Ponieważ filtr przeciwtłuszczowy wykonany jest z aluminium możemy go wyczyścić, gdy ulegnie zabrudzeniu. Użytkownicy polecają ten model za bardzo dobre oświetlenie, które przydaje się podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo konusmenci są zadowoleni z ładnego wyglądu okapu, który staje się ozdobą kuchni.

Ostatni produkt, który pragniemy zaprezentować to Samsung HB6247SX. Jest to bardzo praktyczny okap podszafkowy o wymiarach 26 cm x 60 cm x 26 cm i moc 230 W.

Zalety
Nowoczesność:

Prezentowany model wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pięknie się prezentuje i co istotne, pasuje do każdej, nowoczesnej kuchni.

Filtr:

Zestaw zawiera sprawdzony filtr przeciwtłuszczowy. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania filtra węglowego, który cieszy się uznaniem wielu osób.

Łatwa pielęgnacja:

Przyrząd ten jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Dotyczy to zarówno obudowy, jak i czyszczenia filtra odtłuszczającego. Jeśli nie lubisz spędzać długich godzin na czyszczeniu kuchni, to propozycja właśnie dla Ciebie.

Wady
Pochłanianie:

Jest to produkt o niewielkiej mocy, odpowiedni raczej do małych kuchni. W swoich ocenach, konsumenci zauważają, że pochłanianie, jakie zapewnia okap jest niewystarczające.

Oświetlenie:

Prezentowany sprzęt ma dość słabe oświetlenie. Konsumenci nie najlepiej oceniają jakość zastosowanych żarówek. Niestety światło, jakie emitują nie jest odpowiednie, aby podświetlić pole robocze.

 

 

Electrolux EFP 6400 X

 

Electrolux EFP 6400 X to kolejna, przygotowana przez nas propozycja. Ten okap kuchenny szufladkowo – teleskopowy ma wymiary 17,3 x 59,8 x 45 cm. Możemy również urządzenie zabudować. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób mających mało wolnej przestrzeni w kuchni. Producent wyposażył sprzęt w dwa silniki o mocy 125 W oraz możliwość pracy w trzech prędkościach.

Z urządzenia możemy korzystać jak z wyciągu lub pochłaniacza. Dodatkowo, by zwiększyć powierzchnie wchłaniania, możemy podczas użytkowania wysunąć ruchome ramię. Okap sterowany jest mechanicznie poprzez wygodne suwakowe elementy sterujące.

Model ten posiada również wbudowane elementy świetlne. Dwie żarówki o mocy 28 W każda, które zdecydowanie ułatwią przyrządzanie potraw. Gdyż wiadomym jest, że w kuchni dobre oświetlenie jest niezbędne. Sprzęt został również wyposażony w filtry. Przy zakupie otrzymamy filtr odtłuszczający wykonany z aluminium, który możemy umyć, gdy się zabrudzi.

Producent przewidział też możliwość zamontowania dodatkowego filtra węglowego. Osoby, które nabyły ten produkt są zadowolone. Wskazują one, że okap jest bardzo wydajny i sprawnie wentyluje kuchnię. Dodatkowo klienci są zadowoleni ze stosunku jakości do ceny tego modelu.

Ciekawą propozycją jest Electrolux EFP 6400 X. Produkt ten ma wymiary 17,3 cm x 59,8 cm x 45 cm. Model ten posiada dwa silniki o mocy 125 W. Jest to prosty przyrząd, idealny do minimalistycznej kuchni.

Zalety
Regulacja pracy:

Prezentowany model może pracować na jednej z trzech prędkości. Pozwala to na dostosowanie mocy urządzenia do naszych aktualnych potrzeb.

Filtr:

Okap sprzedawany jest w zestawie z filtrem odtłuszczającym wykonanym z aluminium. Dodatkowo istnieje możliwość instalacji filtra węglowego.

System obsługi:

Produkt ten jest bardzo łatwy w obsłudze. System suwakowy jest prosty i wygodny.

Wady
Słaba chłonność:

Osoby, które zdecydowały się na ten model zauważają, że urządzenie nie najlepiej pochłania zapachy, przez co musi pracować dłużej.

Hałas:

Podczas pracy, okap emituje bardzo duży hałas, który wpływa na komfort korzystania z kuchni.

 

 

Jaki okap teleskopowy Amica wybrać?

 

W czasie gotowania z naszych potraw wydzielają się różne zapachy, które niestety przez długi czas utrzymują się w powietrzu w kuchni. Naturalnie, możemy otworzyć okno, ale usunięcie nieprzyjemnych aromatów, szczególnie spalenizny, może długo potrwać. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w odpowiedni okap, który pozwoli zneutralizować takie aromaty. Jeśli jednak nie wiesz, jak dokonać zakupu, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Znajdziesz w nim bowiem wiele przydatnych porad oraz dowiesz się, jakie powinny być najlepsze okapy teleskopowe Amica. Do tego przygotowaliśmy niewielkie zestawienie, w którym opisaliśmy trzy ciekawe modele tej marki.

 

Amica jest polską marką, która trudni się produkcją sprzętów gospodarstwa domowego. W asortymencie producenta znajduje się wiele produktów, takich jak lodówki lub kuchenki. Warto dodać, że wszystkie modele powstały przy użyciu najnowszych technologii i są energooszczędne.

Sprzęty teleskopowe cechują się niewielkimi gabarytami, dlatego są głównie wykorzystywane w niewielkich kuchniach. Jednak mimo małych rozmiarów, najlepszy okap teleskopowy Amica w 2021 roku musi cechować się wydajnością. Tylko wtedy będziesz w stanie pozbyć się wszystkich niechcianych zapachów. Aby zakupić odpowiedni sprzęt, musisz dokładnie obliczyć powierzchnię swojej kuchni, a następnie porównać uzyskaną wartość z danymi interesującego Cię modelu.

Warto również zaznajomić się ze stopniami pracy, które ułatwią funkcjonowanie maszyny. Im większy jest zakres naszej maszyny, tym efektywniejsza jest jej praca. Dlatego jeśli możesz wybierać między produktem o 2 trybach a 8, wybierz ten większy. Równocześnie musisz pamiętać, że zbyt skomplikowany sprzęt nie będzie mógł być obsługiwany przez osoby starsze.

Naturalnie okap nie działa przez cały czas, jednak warto zakupić model, który cechuje się cichą pracą. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzać reszcie domowników. Wartość hałasu waha się między 35 dB a 80 dB, naturalnie im parametr ten jest mniejszy, tym lepiej dla nas.

Warto również zainwestować w maszynę, która posiada oświetlenie. Pomoże to nam w podświetleniu płyty grzewczej, co ułatwi gotowanie. Na rynku dostępne są sprzęty, w których samodzielnie musimy uruchomić lampę oraz takie, gdzie wraz z włączeniem okapu uruchamia się cała aparatura.

 

 

Okapy teleskopowe Amica – ranking

 

 

Amica OTS625I

 

Poszukując dobrej jakości okapu teleskopowego, polecamy zainteresowanie się Amica OTS625I. Jest to elegancki model przeznaczony do zabudowy, który dodatkowo ma opcję podświetlenia płyty, co na pewno ułatwi gotowanie.

Prezentowany sprzęt należy podłączyć do kanału wentylacyjnego, aby funkcjonował poprawnie. Dzięki temu zebrane znad kuchenki powietrze zostanie wydmuchane na zewnątrz. Praca modelu jest bardzo wydajna, więc poradzi sobie nawet z kuchnią o dużych wymiarach. Poziom głośności w tym sprzęcie nie przekracza 59 dB, zatem w czasie pracy nie będzie przeszkadzał ani Tobie, ani reszcie domowników. Szerokość modelu nie przekracza 60 cm, zatem na pewno znajdziesz dla niego miejsce w swojej kuchni.

W wielu opiniach pojawiła się informacja, że prezentowany model to bardzo wydajna maszyna, która okazuje się niezbędna w każdym domu. W bardzo krótkim czasie zostaną usunięte nieprzyjemne zapachy, które powstały w wyniku spalenia dania. Równocześnie, sprzęt cechuje się eleganckim wyglądem, który będzie pasować zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych urządzonych w stylu tradycyjnym.

 

 

 

 

Amica OTS615W

 

Jeśli aktualnie remontujesz swoją kuchnię i poszukujesz wysokiej jakości okapu o niewielkich gabarytach, to polecamy Ci zainwestowanie w model Amica OTS615W. Sprzęt ten odznacza się eleganckim wyglądem i białym kolorem, zatem wpasuje się do każdego rodzaju wnętrza.

Dużą zaletą prezentowanego modelu jest to, że poziom hałasu nie przekracza 50 dB. Sprawia to, że maszyna nie przeszkadza nam w codziennych czynnościach. Halogenowe oświetlenie jest bardzo wygodne i pozwala dokładnie obserwować płytę. Co więcej, sprzęt posiada specjalny filtr tłuszczu, który oddziela ten składnik od pozostałych oparów. Dodatkowo, okap wykonano z materiału odpornego na korozję, który bardzo prosto jest wyczyścić. Udogodnieniem jest również trzystopniowy silnik. Poza tym w urządzeniu znajdują się aż 2 filtry, które gwarantują wydajną pracę nawet w dużych pomieszczeniach.

Wielu użytkowników doceniło prostą obsługę, która odbywa się przy pomocy przełącznika kołyskowego. Dodatkowo ten elegancki okap teleskopowy Amica w dobrej cenie został wykonany z dobrej jakości materiałów, zatem będzie się dobrze prezentował przez długi czas.

 

 

 

 

Amica OTC614BG

 

Jeśli planujesz na nowo urządzić swoją kuchnię w nowoczesnym stylu, to polecamy Ci zakup Amica OTC614BG. Jest to bardzo eleganckie urządzenie, które jest dedykowane do zabudowy. Opisywany model ma szerokość 60 cm, zatem dobrze się spisze w każdej kuchni.

Prezentowana maszyna posiada sterowanie sensoryczne, które jest bardzo intuicyjne. Objawia się to tym, że zaraz po wysunięciu okapu, aparatura uruchamia się. Sprawia to, że nawet osoby starsze bez problemu będą użytkowały sprzęt. Warto dodać, że możemy zaprogramować model tak, aby po upływie danego czasu sam się wyłączył. Poza tym poziom hałasu utrzymuje się na poziomie 49 dB, zatem urządzenie nie będzie przeszkadzało domownikom w codziennych czynnościach. Dużym udogodnieniem jest oświetlenie halogenowe, które będzie oświetlało nam płytę.

Liczna grupa konsumentów doceniła czterostopniowy silnik, który bez trudu uregulujemy, tak by pasował naszym potrzebom. Poza tym użytkownikom bardzo przypadł do gusty filtr tłuszczowy, który oddziela tę substancję od zwykłych zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Ciarko SL-S 3B 60

 

Okap teleskopowy, podszafkowy o szerokości 60 cm to Ciarko SL-S 60. Pełne wymiary okapu to  60 x 48 x 31 cm. Jest on wyposażony w 1 silnik i sterowanie prędkością pracy w zakresie dwóch poziomów, metodą mechaniczną za pomocą suwaka. Model ten dobrze się sprawdza w pracy, jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Dwa aluminiowe filtry odtłuszczające mogą być myte w zmywarce, co znacznie upraszcza utrzymanie ich w czystości.

Okap ten jest wyposażony w dwa halogenowe punkty świetlne, o łącznej mocy 40 W. Mamy tu również wyłącznik czasowy. Producent podaje, że efektywność pochłaniania zanieczyszczeń jest klasy D i wynosi 74,3%.

A także, że minimalna ilość przepływu powietrza wynosi 147, a maksymalna 320 m3/h. Natomiast poziom hałasu to 40 dB na pierwszym biegu i 54 dB na drugim. Użytkownicy uważają, że model ten jest atrakcyjny cenowo, a w trakcie użytkowania nie ma żadnych kłopotów, również łatwo się go czyści.

 

 

 

Beko HNT62210B

 

Elegancki, podszafkowy okap w czarnym kolorze to model Beko HNT62210B. Jego wymiary to wysokość 17,5 cm, szerokość 60 cm, oraz głębokość 31,4 – 43,3 cm. Model ten może pracować, jako pochłaniacz, a także wyciąg, gdzie średnica rury wylotu powietrza wynosi 12 cm. Ten elegancki okap pasujący do nowoczesnych wystrojów kuchni, jest sterowany przełącznikiem i posiada trzy prędkości wentylatora.

Producent podaje, że wydajność tego modelu wynosi 244 m3/h i ma on wydajność energetyczną klasy D, jego całkowity pobór energii wynosi 116 W. Urządzenie to zostało również zaopatrzone w oświetlenie LED-owe, na które składają się trzy żarówki o mocy 3 W. Mamy tu również łatwy do czyszczenia filtr przeciwtłuszczowy, chroniący przed osiadaniem tłuszczu na meblach kuchennych.

Gdy użytkownik kupuje ten model do użytku jako wyciąg, to obok filtra przeciwtłuszczowego, musi on posiadać filtr węglowy. Producent w opisie nie podaje, czy wyposaża swój model w ten rodzaj filtru. Poziom hałasu natomiast wynosi tu 60 dB. Użytkownikom natomiast najbardziej przypadł do gustu kolor okapu, a także dobre i oszczędne oświetlenie LED.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status