Ranking 5 najlepszych okapów kuchennych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 24.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Okap kuchenny – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Zakup okapu kuchennego to inwestycja na lata. Gdy kuchnia urządzona i wszystko kupione nie czas żałować swojego wyboru. Dlatego warto sprawdzić doświadczenia innych przed zakupem, aby nie popełnić błędu. Dla takich właśnie osób sprawdziliśmy, który z okapów kuchennych jest ulubionym okapem klientów. Najlepszym okapem roku 2021 okazał się Akpo WK-4 Eco 60. Jest to okap o wymiarach 60 x 69-92 x 34,7 cm, poziom hałasu, jaki emituje wynosi 59 dB, a maksymalna wydajność tego urządzenia to filtracja na poziomie 207 m3 powietrza na godzinę. Urządzenie to może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Wykonany z aluminium filtr przeciwtłuszczowy wyłapuje wszelkie tłuste opary, dzięki czemu nie osadzają się one na ścianach i meblach.  Sprzęt sterowany jest mechanicznie przez użytkownika i mamy tu trzy prędkości regulacji prędkości filtracji. Dodatkowo, dla wygody użytkowania, producent zamontował w nim dwie lampy halogenowe o mocy 35 W każda. Modelem numer 2 w roku 2021 okazał się filtr Teka GFG2 i jest to równie dobry model, jak ten opisany powyżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki okap kuchenny kupić?

 

Komfort w kuchni podczas gotowania jest bardzo ważny. Wygodną pracę zapewnia nie tylko odpowiednie rozplanowanie blatów roboczych, lecz również stosowny sprzęt AGD. Jednym z urządzeń, które jest niezbędne, zwłaszcza w małej kuchni, jest okap kuchenny. Wyposażenie kuchenne nie jest tanie, dlatego warto się zastanowić nad zakupem. Odpowiednio dobrany może posłużyć użytkownikowi lata. Wybór niestety nie jest łatwy. Duża liczba producentów, model i różnych funkcji sprawia, że zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy. Są jednak pewne wskaźniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki okap kuchenny wybrać. Omówimy kilka z nich, by dobór nowego sprzętu AGD okazał się udany.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Wydawałoby się, że okap kuchenny pełni jedną, główną funkcję. Jednak w sprzedaży znajdziemy takie modele, które mają zastosowanie, jako wyciąg, lub pochłaniacz. Znajdziemy też okapy kuchenne w dobrych cenach, które oferują obydwie funkcje. Niemniej jednak, by okap działał, jako wyciąg musimy podłączyć go do przewodu wentylacyjnego. Może to okazać się kłopotliwe w mniejszych kuchniach, lub mieszkaniach w bloku, gdzie nie jest dozwolona instalacja urządzeń generujących podmuch powietrza. Gdy włączymy wyciąg, to okap zasysa powietrze znajdujące się pod nim i wydala je na zewnątrz.

Pochłaniacz natomiast będzie użyteczny w każdej kuchni. Funkcja ta działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że nie musimy podłączać okapu do zewnętrznych przewodów wentylacyjnych. Podczas pracy w trybie pochłaniacza urządzenie nie wydmuchuje zanieczyszczonego powietrza, tylko je oczyszcza przepuszczając przez różnego rodzaju filtry. Założenie jest takie, że okap oczyści je z zapachów potraw oraz drobinek tłuszczów.

 

Typ okapu kuchennego

Obecnie na rynku znajdziemy kilka typów okapu kuchennego. Różny rodzaj tego sprzętu stosowany jest w zależności od miejsca montażu, oraz wolnej przestrzeni. Do wyboru mamy okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe czy teleskopowe. Tylko, czym one się różnią? Otóż najmniejsze modele to te podszafkowe. Są one również najtańsze i najprostsze w instalacji. W związku z tym, że montuje się je do szafki znajdującej się nad kuchenką nie wymagają one podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Oznacza to jednak, że nie będą one pracowały w trybie wyciągu. Ponieważ jest to sprzęt małych rozmiarów, będzie on idealnym rozwiązaniem w małych kuchniach w mieszkaniach w bloku.

Okapy kominowe to urządzenia, które są samodzielnym sprzętem. Montuje się je bezpośrednio do ściany, a ze względu na długi pionowy komin ściana ta powinna być pusta. Ewentualne szafki należy zdjąć, gdyż będą kolidować z okapem. A urządzenie jest o tyle duże, że nie będziemy w stanie sięgnąć do szafki zamontowanej powyżej okapu. Model ten jest przeznaczony do podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Specjalnie zaprojektowany komin, ma na celu ukrycie rury odprowadzającej zanieczyszczone powietrze do przewodu wentylacyjnego.

Okapy wyspowe, jak sama nazwa wskazuje, skierowane są do osób, których kuchenka znajduje się na tzw. wyspie. Model taki przytwierdza się do sufitu, a nie jak przypadku okapu kominowego do ściany. Pomimo tego, że może się okazać, że sprzęt jest zainstalowany na środku pomieszczenia to często mają one funkcję wyciągu. Oczywiście to osoba instalująca będzie musiała doprowadzić rurę do przewodu wentylacyjnego.  Modele wyspowe to dosyć drogie rozwiązania, jednak swoim wyglądem często dodatkowo ozdabiają pomieszczenie.

Okapy teleskopowe, to również modele szafkowe, jest to opcja dla kuchni o mniejszych rozmiarach. Urządzenie instaluje się w szafce kuchennej, która ma za zadanie maskować przewód odprowadzający zanieczyszczone powietrze. Ten sprzęt ma możliwość pracy jako wyciąg oraz pochłaniacz. Oczywiście funkcje zależą od producenta i wybranego modelu. Warto więc przed zakupem potwierdzić taką informację. Montaż takiego urządzenia jest bardzo prosty, zwłaszcza, jeśli planujemy jego użytkowanie wyłącznie jako pochłaniacz. Pozostałą część szafki, która nie została zajęta przez okap możemy wykorzystać do przechowywania produktów.

Nowością na rynku AGD są okapy blatowe. A ponieważ jest to nowość, są to modele bardzo drogie. Taki sprzęt jest wpuszczony w blat przed kuchenką. W momencie rozpoczęcia gotowania możemy taki okap wysunąć. Natomiast po skończonej pracy, schować ponownie w blacie.

 

Filtr. Metalowy, węglowy czy fizelinowy?

Każdy okap kuchenny powinien mieć zainstalowane filtry. Są one szczególnie ważne, gdy będziemy używać sprzęt w trybie pochłaniacza. Dzięki nim wszelkie zanieczyszczania znajdujące się w powietrzu są zatrzymane. Filtry również powodują, że charakterystyczny zapach gotowania jest pochłaniany przez okap.

Obecnie mamy możliwość wybrać kilka rodzajów filtrów: metalowy, węglowy, fizelinowy. Głównym zadaniem tych filtrów jest zatrzymanie jak największej ilości tłuszczu z powietrza. Zazwyczaj jednak znajdziemy więcej niż jeden filtr w okapach kuchennych. Nie zawsze dodatkowe filtry są dołączone do urządzenia, jednak to, że producent przewidział możliwość zamontować więcej filtrów daje możliwość użytkownikowi zastosowania tylu, ile uznaje za potrzebne.

Rodzaje filtrów różnią się głownie materiałem, z którego są wykonane. Ich wykonanie determinuje też, czy są one wielokrotnego użytku, czy po zabrudzeniu należy taki filtr wyrzucić i wymienić na nowy. Filtr metalowy możemy w razie zabrudzenia umyć pod bieżącą wodą, lub nawet w zmywarce. Natomiast filtry węglowy i fizelinowy należy po zabrudzeniu wymienić na nowy.

Poziom hałasu

Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli mamy tzw. otwarty plan, czyli kuchnię połączoną z salonem. Głośny okap kuchenny może powodować niezadowolenie innych domowników, którzy nie będą w stanie przebywać w tym samym pomieszczeniu podczas jego pracy.

Głośność pracy zależy od trybu, czyli czy okap pracuje jako wyciąg czy pochłaniacz, oraz od poziomu prędkości pracy silnika. Przyjmuje się, że urządzenie nie powinno wytwarzać hałasu powyżej 50 dB (według norm unijnych, sprzęty domowego użytku nie powinny przekraczać poziomu 40 dB).

 

Wydajność

To, jaki jest najlepszy okap kuchenny determinuje również jego wydajność. Wydajność tych urządzeń podaje się w metrach sześciennych na godzinę, i pokazuje, jaką ilość powietrza sprzęt jest wstanie przefiltrować w ciągu godziny. Im bardziej wydajny jest model, tym szybciej pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy dobrać odpowiednią efektywność okapu do pomieszczenia, w którym będzie on zainstalowany. Gdy zastanawiamy się, jaki model wybrać powinniśmy się kierować zasadą, że urządzenie powinno być w stanie przefiltrować 6-krotnie powietrze w naszym pomieszczeniu w ciągu godziny.

 

Funkcje dodatkowe

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które producenci oferują. Oczywiście większa ilość opcji będzie powodować wyższą cenę urządzenia. Jednak, jeśli okażą się przydatne, to wydanie dodatkowych kilku złotych będzie uzasadnione.

Do wyboru mamy m.in. regulację oświetlenia, którą możemy dostosować do panujących warunków w domu, czujnik czyszczenia informujący nas o potrzebie wymiany, lub wyczyszczenia filtrów. W niektórych modelach znajdziemy tryb intensywny, który pozwoli szybko przewietrzyć pomieszczenie, czy wyłącznik czasowy. Pozwala on ustawić dodatkowy czas wentylacji po zakończeniu gotowania. A sami nie będziemy musieli pamiętać o wyłączeniu okapu.  

W droższych modelach możemy znaleźć wyświetlacz ciekłokrystaliczny, sensor zapachu czy wbudowany ekran LCD.

 

5 najlepszych okapów kuchennych. Opinie w 2021 roku

 

Kompletujesz urządzenia kuchenne i nie wiesz jaki okap kuchenny wybrać? Nasz ranking okapów kuchennych zawiera wszystkie godne uwagi modele. Są to urządzenia, które cieszą się pozytywnymi opiniami zadowolonych użytkowników. Przeczytaj i wybierz ten, który najbardziej Tobie odpowiada.

1. Okap Kuchenny Akpo WK-4 Nero Eco 60

 

1.Akpo WK-40 Eco 60Pierwszy proponowany przez nas model to okap firmy Akpo. Marka ta ma długie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Specjalizuje się właśnie w produkcji okapów. Opisywany sprzęt jest to niezwykle elegancki model, który będzie ozdobą każdej kuchni.

Zachwyca stosunek ceny do jakości urządzenia. Niewygórowana cena i wysoka jakość rzadko idą w parze. Zadaniem okapu jest pochłanianie z powietrza zapachów oraz drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza  następuje przez kanał wentylacyjny na zewnątrz. Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu.

Można go stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Okap posiada oświetlenie halogenowe dzięki czemu jego walory estetyczne są jeszcze większe. Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej.

Te dwa klasyczne kolory pasują praktycznie do każdej kuchni. Akpo produkuje bardzo dobre okapy kuchenne. Opinie o tym modelu są bardzo pozytywne. Bardzo dobrze prezentuje się w kuchni oraz działa bardzo cicho. Sprawnie chłonie wszystkie zapachy oraz unoszącą się parę wodną.

Okap kuchenny to w chwili obecnej tak samo ważne wyposażenie kuchni, jak kuchenka, piekarnik czy mikrofala. Minimalizuje nieprzyjemne zapachy w czasie gotowania, zwłaszcza niezwykle aromatycznych potraw. Za najlepszy okap kuchenny w 2021 roku uznano Akpo WK-4 Eco 60. Jest to model kominowy o szerokości 60 cm.

Zalety
Design:

Jest to eleganckie urządzenie, które dobrze prezentuje się w każdej kuchni.

Cena:

Okap dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto, konsumenci w swoich ocenach wspominają o świetnym stosunku ceny do jakości produktu.

System regulacji:

Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu, a więc można je dostosować do własnych potrzeb.

Funkcjonalność:

Sprzęt ten można stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi, jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Poza tym, dzięki specyficznej budowie, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jest świetną propozycją dla osób wysokich, które gotując musiały zwracać uwagę na okap, aby nie uderzyć o niego głową.

Oświetlenie:

Okap jest wyposażony w oświetlenie halogenowe, dzięki czemu dobrze oświetli płytę grzewczą i zapewni piękny efekt w kuchni. Takie oświetlenie jest jednocześnie energooszczędne.

Wady
Wydajność:

Urządzenie ma wydajność 207 m3/h, co oznacza, że jest odpowiednie wyłącznie do kuchni o małej powierzchni.

 

 

 

 

2. Okap Kuchenny Teka GFG2

 

Teka GFG2 to okap kuchenny, który spodobał się wielu osobom. Jest to produkt wykonany z białego szkła, które bardzo dobrze dopasuje się do każdej kuchni. Z łatwością możemy zamontować go pod szafką, co sprawia, że nie zabiera zbyt dużo miejsca. Szerokość okapu wynosi od 51 cm do 60 cm.

Produkt ma kilka przycisków, a ich obsługa nie jest trudna. Znajdują się one w dostępnym dla każdego miejscu, więc wciśnięcie któregoś z nich nie sprawi kłopotu. Wydajność wyciągu wynosi 388 m3/h. Oświetlenie LED o mocy 5 W jest dodatkowym źródłem światła, które dobrze oświetla blat kuchenki. Głośność urządzenia utrzymuje się na poziomie 64 dB.

Sprzęt jest wyposażony w filtr metalowy. Możemy go łatwo odłączyć od reszty obudowy, wyjąć oraz umyć z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, które się na nim zatrzymały. Użytkownicy najczęściej wspominają o eleganckim wyglądzie prezentowanego produktu.

Teka GFG2 to okap podszafkowy o wydajności wynoszącej 388 m3/h. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej oraz białego szkła. Sprzęt emituje dźwięki na poziomie 64 dB.

Zalety
Wygląd:

Okap możemy bez problemu zamontować pod szafką, gdzie będzie prawie niewidoczny. Część widoczna dla nas jest wykonana z białego szkła, które prezentuje się bardzo dobrze, a także wpasowuje się do wystroju każdej kuchni.

Lampka LED:

Sprzęt jest wyposażony w pojedynczą lampkę LED o mocy 5 W. Może być ona używana, jako dodatkowe źródło światła - doskonale doświetla pole robocze.

Filtr:

Metalowy filtr jest bardzo wytrzymały i będziemy go wymieniać bardzo rzadko. Zaletą jest możliwość wyciągnięcia go z okapu oraz umycia z nagromadzonego się tłuszczu.

Wydajność:

Wydajność wynosząca 388 m3/h jest wysoka. Ten wynik oznacza, że po kilku chwilach nasza kuchnia będzie wolna od nieprzyjemnych zapachów.

Wady
Głośność:

Wiele osób uważa, że praca utrzymująca się na poziomie 64 dB jest zbyt głośna. Jest to szczególnie nieprzyjemne, kiedy kuchnia jest połączona z jadalnią.

 

 

 

 

3. Okap do Zabudowy Amica OMP6251BG

 

Dużą popularnością wśród konsumentów cieszy się okap szafkowy Amica OMP6251BG. Można go dobrze dopasować do wystroju kuchni, ponieważ jest dostępny w dwóch kolorach do wyboru (białym i czarnym). Sprzęt jest dodatkową ozdobą pomieszczenia, ładnie się prezentuje. Jego wymiary są równe: wysokość – 17,6 cm, szerokość – 55 cm oraz głębokość – 31 cm.

Urządzenie ma 3-stopniową regulację prędkości pracy. W zależności od sposobu montażu może ono pełnić funkcję wyciągu lub pochłaniacza. Aluminiowy filtr, w jaki wyposażono sprzęt, jest łatwy w utrzymaniu w czystości, a ponadto wykazuje odporność na korozję. Do sterowania okapem służy 5 przycisków.

Z opinii wydawanych na temat sprzętu wynika, że jest on nie tylko elegancki, ale także bardzo łatwy w obsłudze. Skutecznie pochłania zapachy powstające podczas przyrządzania posiłków i zapobiega osiadaniu tłuszczu na kuchennych meblach. Poza tym okap wyposażono w oświetlenie LED, które nie pobiera dużo prądu. Urządzenie Amica OMP6251BG to okap szafkowy. Waży ono 6 kg, a jego wymiary są równe: 17,6 cm x 55 cm x 31 cm.

Zalety
Oświetlenie LED:

przęt został wyposażony w oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Bardzo dobrze oświetla ono kuchenkę, co znacząco ułatwia przygotowywanie potraw. Nie musimy przy tym włączać głównej lampki, więc zmniejsza się zużycie energii elektrycznej.

Elegancki design:

Urządzenie jest doceniane za elegancki, minimalistyczny design. Materiałem wykonania panelu jest szkło. Sami decydujemy o tym, w jakim będzie kolorze (czarnym lub białym), a to daje pewność, że okap będzie dopasowany do reszty elementów wyposażenia kuchni.

Łatwe sterowanie:

Włączanie i wyłączanie oświetlenia czy wybór prędkości pracy wentylatora to bardzo łatwe czynności. Sterowanie urządzeniem nie jest skomplikowane, robi się to za pomocą przycisków.

Wady
Bardzo głośna praca:

Po ustawieniu wyższej prędkości pracy sprzęt staje się bardzo hałaśliwy. Wydawane przez niego dźwięki mogą być uciążliwe, zwłaszcza gdy mamy kuchnię połączoną z salonem.

 

 

 

 

4. Okap Teleskopowy Amica OTS5234I

 

3.Amica OTS515lKolejny godny uwagi okap to urządzenie wyprodukowane przez polską firmą Amica.  To przedsiębiorstwo, które już od ponad pięćdziesięciu lat produkuje wysokiej klasy sprzęt AGD. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie rodzime marki i jednocześnie wysoką jakość.

Opisywany model Amiki to okap teleskopowy, który dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi będzie pasował to wystroju każdej kuchni. Warto dodać, że okap ma kompaktowy kształt i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Urządzenie posiada regulowaną siłę pracy okapu.

Do wyboru mamy trzy ustawienia. Mamy także możliwość regulowania mocy oświetlenia. Warto zaznaczyć, że można oświetlić kuchenkę nie włączając wentylatora. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie gdyż może działać w trybie pochłaniacza, a także w trybie wyciągowym. Wszystko zależy od instalacji wentylacyjnej  w naszym domu.

Okap Amica działa bardzo cicho – poziom hałasu jest bardzo niski. Amica to dobry i tani okap kuchenny. Recenzje tego modelu są bardzo pozytywne. Okap spełnia swoje zadanie. Silnik jest bardzo skuteczny już na pierwszym poziomie działania.

Kolejny godny uwagi okap to Amica OTS515l. Jest to model teleskopowy, który będzie pasował do wystroju każdej kuchni.

Zalety
Wygląd:

Ogromną zaletą tego modelu jest jego wygląd oraz fakt, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W efekcie stanowi uniwersalną propozycję do każdej kuchni.

Regulacja pracy:

Urządzenie pracuje na trzech różnych stopniach wydajności, a więc bez problemu dostosujesz je do swoich potrzeb. Ma też regulację mocy oświetlenia. Ponadto oświetlenie możemy uruchomić niezależnie od okapu.

Cena:

Jest to bardzo dobry okap kuchenny do 500 zł. Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to produkt cechujący się świetnym stosunkiem jakości wykonania do atrakcyjnej ceny.

Wady
Brak filtrów węglowych w standardzie:

Urządzenie nie jest sprzedawane z filtrami węglowymi, które można w nim zainstalować. Warto dodać, że chodzi o filtry wymienne, które zwiększają koszty eksploatacji okapu.

 

 

 

 

5. Okap Smeg KSEG5E

 

7.Smeg KSEG5EOstatnia propozycja to okap z najwyższej półki. Jego cena jest dość wygórowana, jednakże jakość wykonania i wykończenia potwierdzają, że jest wart tej kwoty. Urządzenie zostało wyprodukowane przez włoską firmę Smeg. Ma ona duże doświadczenie w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Firma zwraca szczególną uwagę na wzornictwo i stosuje najnowsze technologie.

Opisywany model jest przeznaczony do zabudowy. Dzięki temu nie zaburza wystroju kuchni i potrafi się świetnie wkomponować w otoczenie. Urządzenie zostało wyprodukowane ze stali szlachetnej. Dysponuje halogenowym oświetleniem, które w skuteczny sposób oświetla płytę kuchenną.

Pracę okapu można regulować za pośrednictwem przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości i moce.  Poziom hałasu przy pracy urządzenia na pierwszej prędkości jest niewielki. Dzieje się tak dzięki systemowi izolacji oraz specjalnym podzespołom, które tłumią głośność pracy silnika.

Okap został wyposażony także w filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie oczyszcza powietrze z tłustych oparów, które powstają podczas gotowania. Jest to bardzo solidne urządzenie.

KSEG5E.

Zalety
Wielkość:

Model ten jest przeznaczony do zabudowy, a więc nie zaburza wystroju kuchni i jednocześnie zajmuje bardzo mało miejsca, które możemy wykorzystać na powieszenie szafek.

Oświetlenie:

Posiada halogenowe oświetlenie, które w skutecznie oświetla płytę kuchenną.

Regulacja pracy:

Pracę okapu reguluje się za pomocą przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości pracy. 

Wady
Cena:

W porównaniu do innych modeli pod zabudowę, prezentowany przez nas model jest dość drogi.

Hałas:

Nie jest to urządzenie, które można zaliczyć do grupy bardzo cichych.

 

 

 

 

Jak zamontować okap kuchenny?

 

Osoby, którym zależy na czystej i pachnącej kuchni nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez okapu. Urządzenie to zapobiega osadzaniu się cząsteczek tłuszczu na meblach i innych sprzętach, a dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Nie każdy wie jednak, jak montuje się tego typu produkt. Czy instalacja wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności? Jaki okap kuchenny jest polecany przez miłośników gotowania?

Przed montażem

Zanim przejdziemy do montażu okapu kuchennego musimy najpierw dokładnie zaplanować miejsce instalacji sprzętu. Kluczowe jest określenie m.in. wysokości, na jakiej znajdzie się urządzenie. Jeżeli tego typu produkt zostanie zamontowany za nisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyczyniać się do wygaszania płomienia palnika (jeśli mamy tradycyjną kuchenkę gazową). Z kolei okap zawieszony zbyt wysoko nie będzie tak skutecznie pochłaniać zapachów i pary wodnej, jak powinien. Jak przekonują fachowcy, posiadacze kuchenek indukcyjnych i elektrycznych powinni zamocować urządzenie na wysokości ok. 55 cm, a gazowych – minimum 65 cm.

Przed montażem okapu powinniśmy także dokładnie określić odległość sprzętu od kratki wentylacyjnej (nie powinna wynosić więcej niż 2 m). Sprawdźmy też, czy urządzenie będzie zawieszone tak, aby możliwe było podłączenie go do prądu.

 

Montaż w obiegu otwartym

Okapy kuchenne mogą pracować na dwa różne sposoby – w obiegu otwartym lub zamkniętym. W pierwszym przypadku sprzęt trzeba podłączyć do kanału wentylacyjnego, aby możliwe było odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku. Do tego będą nam potrzebne narzędzia: śrubokręt, poziomica, wiertarka, ołówek, taśma miernicza. Niezbędne okażą się również akcesoria, takie jak: wkręty, kołki rozporowe oraz rura odprowadzająca (przewód wentylacyjny). Kiedy określimy już wysokość, na jakiej zamontujemy okap, musimy wyrównać jego położenie w pionie i poziomie – używamy do tego poziomicy. Kolejny krok to wywiercenie w ścianie otworów. Potem wystarczy tylko sięgnąć po kołki rozporowe i wkręty, aby zawiesić urządzenie na ścianie. Jeśli chodzi o rurę odprowadzającą, jeden koniec powinniśmy zamocować w wyjściowym otworze okapu, drugi natomiast w szybie wentylacyjnym, a następnie założyć komin i kratkę wentylacyjną.

 

Montaż w obiegu zamkniętym

Jeśli zdecydowaliśmy się na okap pracujący w obiegu zamkniętym, montaż może okazać się nieco łatwiejszy. Po określeniu wysokości i upewnieniu się, że urządzenie będzie równo zawieszone wystarczy wywiercić dziury w ścianie na określonej wysokości i zamocować sprzęt na wkrętach i kołkach. Niemniej jednak z uwagi na to, że okap będzie działać, jako pochłaniacz musimy zainstalować w nim dodatkowo specjalne filtry węglowe (na zaczepach przed silnikiem lub na filtrach przeciwtłuszczowych).

Co jest istotne przy montażu okapu kuchennego?

Sam montaż okapu kuchennego nie jest zbyt skomplikowany i nie zajmuje dużo czasu, jednak musimy się odpowiednio przygotować do tej czynności oraz wszystko dokładnie zaplanować. Jednym z warunków prawidłowej instalacji takich urządzeń jest upewnienie się, że ściana w kuchni nie będzie rezonować (przyczyniać się do rozchodzenia drgań i dźwięków wydawanych przez turbinę okapu). Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie sprzętu na ścianie z cegły, pustaków lub betonu, która jest wyłożona wełną i opiera się na metalowych profilach.

Chcąc zamontować okap wyspowy musimy dokładnie sprawdzić, czy konstrukcja naszego podwieszanego sufitu jest wystarczająco mocna. Jeśli płyty są zamocowane w nieprawidłowy sposób, po zawieszeniu okapu cała konstrukcja może zacząć pękać i kruszyć się, a to znacząco zmniejsza bezpieczeństwo domowników.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie są już dostępne

 

Bosch DHU665C

 

Nasza druga propozycja to urządzenie niemieckiej marki Bosch, która od lat produkuje najwyższej jakości sprzęty agd. Opisywany okap to typ podszafkowy. Jest to optymalne rozwiązanie dla kuchni o niewielkim rozmiarze, gdyż urządzenie można zamontować bezpośrednio   pod szafką.

Dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca. Okap jest niezwykle wydajny i niezwykle szybko potrafi uporać się z zanieczyszczonym powietrzem w kuchni. Zamontowane w okapie światło halogenowe pozwala na skuteczne oświetlenie kuchenki – jest bardzo wydajne a jednocześnie nie pobiera dużo prądu.

Niezwykłą zaletą tego okapu jest jego cicha praca. Nie zagłusza ona radia działającego w tle i nie uprzykrza nam życie nieprzyjemnych dla ucha dźwiękiem. Został wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce. Oznacza to dużą oszczędność i brak konieczności zakupu filtrów jednorazowych. Według wielu opinii jest to najlepszy okap kuchenny podszafkowy.

Użytkownicy, którzy zakupili okap są zadowoleni z jego pracy. Podkreśla się, że urządzenie ma zgrabny wygląd  i jest bardzo wydajne.

Nasza druga propozycja to model DHU665C niemieckiej marki Bosch. Jest to optymalne rozwiązanie dla kuchni o niewielkiej powierzchni, w której chcemy zapewnić sobie jak najwięcej miejsca do przechowywania garnków. Model ten to typ podszafkowy o szerokości 60 cm.

Zalety
Montaż:

Dzięki temu, że urządzenie montuje się pod szafką, pozwala nam zaoszczędzić sporo miejsca, a to w małej kuchni jest niezwykle istotne.

Wydajność:

Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 365 m3/h, a więc jest odpowiednie do małych i średnich kuchni. Szybko radzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów.

Oświetlenie:

Zamontowane w okapie światło halogenowe zapewnia skuteczne oświetlenie kuchenki. Poza tym jest energooszczędne.

Filtr:

Urządzenie jest wyposażone w filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce, a więc jego eksploatacja jest tańsza. Filtr cechuje bardzo wysoka skuteczność pochłaniania zabrudzeń.

Wady
Mały zakres regulacji pracy:

Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że model ten ma mały zakres regulacji pracy, a więc trudniej dostosować go do naszych aktualnych potrzeb.

 

 

Ciarko Quatro 60

 

Kolejny rekomendowany przez nas okap to urządzenie polskiej produkcji. Został stworzony przez firmę Ciarko, która jest jednym z głównych producent okapów w Europie. Urządzenia charakteryzują się nowoczesnych designem. Okap Quatro to ciekawa kompozycja metalu i czarnego szklanego metalu. Urządzenie dysponuje niezwykle wydajnym silnikiem.

Jednocześnie praca okapu nie generuje dużego hałasu. Jest to urządzenie bardzo nowoczesne. Sterowanie okapem jest sensorowe. Przyciski są zainstalowane na czarnym szklanym panelu. Jest to okap, który może działać w trybie otwartym jak i zamkniętym.

Pracuje więc zarówno jako wyciąg jak i pochłaniacz. Urządzenie zostało wyposażone w filtr przeciwtłuszczowy, który można umywać w zmywarce lub za pomocą ciepłej wody i preparatu czyszczącego. Okap skutecznie  pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie posiada bardzo dobre opinie. Podkreśla się łatwość zachowania urządzenia w czystości oraz łatwość jego obsługi. Okap Urządzenie działa bardzo cicho i prezentuje się niezwykle elegancko.  Jego minimalistyczny wygląd będzie ozdobą każdej kuchni.

Szósty rekomendowany przez nas okap to urządzenie polskiej marki Ciarko – model Quatro o szerokości 60 cm. Jest to bardzo ciekawy sprzęt wykonany z połączenia klasycznego i czarnego metalu.

Zalety
Design:

Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym designem, a więc stanowi odpowiednią propozycję do każdej, nowocześnie urządzonej kuchni.

Sterowanie:

Okap jest wyposażony w sterowanie sensorowe. Przyciski znajdują się na czarnym, szklanym panelu.

Filtr przeciwtłuszczowy:

Model ten jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, który można umyć w zmywarce. Pochłania on tłuszcz i wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Wady
Wydajność:

Zwykle duża wydajność jest zaletą urządzenia, ale w przypadku tego sprzętu może powodować zbytnie wyziębienie pomieszczenia. W efekcie okap jest odpowiedni wyłączenie do dużych kuchni.

Emisja hałasu:

Na trzecim biegu urządzenie emituje zbyt duży hałas, który przy dłuższym użyciu okapu staje się bardzo męczący.

 

 

Bosch DIB091E51

 

Następny godny uwagi model to urządzenie niemieckiej marki Bosch. Jest to okap wyspowy – czyli przeznaczony do zamontowania nad wyspą kuchenną. Wygląda niezwykle nowocześnie i elegancko. Wykonany został ze stali szlachetnej. Jest sterowany elektronicznie za pośrednictwem przycisków zamontowanych na obudowie.

Urządzenie może pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym.  Dwuzakresowy wentylator okapu jest bardzo wydajny. Posiada trzystopniową regulację pracy. Dodatkowo został wzbogacony o dwa intensywne tryby działania.

System intensywnej pracy wentylatora po sześciu minutach pracy wraca do trybu normalnego. Jest to bardzo użyteczna funkcja, która pozwala ma szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów związanych ze smażeniem lub gotowaniem zapachogennych potraw. Urządzenie działa wyjątkowo cicho.

Okap posiada oświetlenie diodowe. Technologia Dimm pozwala na automatyczne zaprogramowanie mocy natężenia światła. Kolejnym użytecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wskaźnika zabrudzenia filtra. Dzięki temu wiemy kiedy go oczyścić i w konsekwencji sprzęt działa zawsze na pełnych obrotach. Okap jest wysoko oceniany. Jest bardzo cichy a jednocześnie wydajny.

Następny godny polecenia model to Bosch DIB091E51. Jest to okap wyspowy, czyli przeznaczony do zamontowania nad wyspą kuchenną.

Zalety
Design:

Urządzenie to wygląda bardzo nowocześnie i elegancko. Zostało wykonane ze stali szlachetnej, która jest wysoce odporna na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. 

Może pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym:

Różne systemy pracy sprawiają, że model ten jest idealną propozycją do wszystkich kuchni.

Regulacja pracy:

Okap ma trzystopniową regulację pracy plus do tego dwa dodatkowe, bardzo intensywne tryby działania. Taki system po sześciu minutach pracy wraca do trybu normalnego. Umożliwia szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów związanych z gotowaniem bardzo aromatycznych potraw.

Wady
Cena:

Koszt zakupu tego sprzętu to ponad 3 tys. złotych. To czyni go najdroższą propozycją w naszym zestawieniu.

Wielkość:

Urządzenie jest duże i ciężkie. Ma 90 cm szerokości, a więc przed instalacją, należy dokładnie przeanalizować to, gdzie powinien się znaleźć i czy mamy wystarczającą ilość miejsca na taki sprzęt.

 

 

Faber Agora 90

 

Nasza kolejna propozycja to kominowy okap Faber Agora 90. Jest to stylowy model w stylu rustykalnym z ciekawą półką, na której możemy ustawić pojemniki z przyprawami, przez co jest bardzo funkcjonalny. Ma piękną, drewnianą ramę, którą można przemalować. Na ramie znajduje się praktyczny zegar analogowy.

Produkt dostępny jest w kolorze białym. Można go zakupić w jednej z dwóch różnych szerokości – 90 cm i 120 cm. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 420 m3/h, a więc będzie odpowiednie do średniej wielkości kuchni. Sprzęt ten jest wyposażony w podwójne oświetlenie halogenowe (2×28 W). Ma on łatwe w obsłudze sterowanie elektromechaniczne. Urządzenie pracuje na jednej 3 prędkości.

Przy maksymalnej emisja hałasu wynosi 61 dB. Produkt stanowi stylowy dodatek do kuchni urządzonej w stylu klasycznym, rustykalnym, vintage czy retro. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania oraz piękną stylistykę. Duże uznanie zyskała też praktyczna półeczka i zegar.

Jako czwarty prezentujemy okap kominowy Faber Agora 90. Jest to bardzo atrakcyjny model zachowany w stylistyce rustykalnej, dostępny w dwóch szerokościach – 90 cm i 120 cm.

Zalety
Półka i zegar:

Model ten ma praktyczną półkę, na której można ustawić najróżniejsze przyprawy. Dzięki temu, podczas gotowania zawsze mamy je pod ręką. Nie musimy też szukać zegara, gdyż w obudowie umieszczono model analogowy.

Wydajność:

Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 420 m3/h, a więc stanowi bardzo ciekawą propozycję do kuchni o średniej powierzchni.

Cicha praca:

Przy pracy na najwyższym poziomie głośność wynosi maksimum 61 dB, jest więc to stosunkowo ciche urządzenie.

Wady
Cena:

Jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu. Oczywiście ma to związek z materiałem, jaki wykorzystano w produkcji okapu – naturalne drewno.

Wielkość:

Urządzenie jest bardzo solidne, a przy tym duże, nieodpowiednie do małych kuchni, które może zdominować. Zajmuje sporo miejsca i uniemożliwia instalację szafki, w której można byłoby przechowywać naczynia.

 

 

Okapy kuchenne kominowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Chcesz kupić kominowy okap kuchenny, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Jeśli tak, służymy pomocą. Specjalne dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie tego typu urządzeń. Tworzenie artykułu poprzedziła dokładna analiza tego segmentu rynku. Zapoznaliśmy się z opublikowanymi w Internecie opiniami, co pozwoliło nam stwierdzić, że najlepszym kominowym okapem kuchennym jest Gorenje DVG 600 ZBE. Wspomniany model został wyprodukowany z najlepszych gatunkowo materiałów, dzięki czemu przez długi czas wygląda, jak nowy. Na jego powierzchni nie pojawia się korozja, nie widać też śladów po zarysowaniach. Sporą zaletą sprzętu jest to, że działa on efektywnie. Konsumenci doceniają również łatwy system obsługi. Wiele osób zwraca też uwagę na estetyczne wykonanie i uniwersalny design. Jeśli jednak ten produkt nie do końca Cię przekonuje i chciałbyś poznać nasze pozostałe propozycje, przeczytaj ranking. Znajdziesz w nim opisy innych, ciekawych sprzętów. Na drugim miejscu uplasował się kominowy okap kuchenny Akpo WK-4 Nero. Może on działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza.

 

Jaki okap kuchenny kominowy wybrać?

 

Przewodnik zakupowy

Jeśli lubisz gotować, to na pewno dobrze znany jest Ci problem długo utrzymującego się aromatu przygotowanych dań. Niestety, często po usmażeniu ryby lub innych posiłków przez kilka dni w kuchni unosi się nieprzyjemny zapach. Otworzenie okna jest dobrym sposobem pozbycia się go, jednak takie rozwiązanie nie gwarantuje natychmiastowego efektu. Aby szybko zniwelować nieprzyjemne aromaty, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w okap kuchenny, który szybko absorbuje zapachy powstałe w wyniku gotowania. Wybór takiego urządzenia nie jest jednak prosty. Dlatego, aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy ten oto poradnik, gdzie zaprezentowaliśmy najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Co więcej, na jego końcu umieściliśmy krótkie zestawienie, zawierające najlepsze okapy kuchenne kominowe.

Modele kominowe są na ogół montowane nad kuchenką, co sprawia, że lepiej pochłaniają niechciane zapachy. Długi komin, który występuje w tych sprzętach ma na celu maskowanie rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Musisz jednak pamiętać, że zakup okapów kominowych wiąże się z zajęciem znacznej ilości miejsca w Twojej kuchni. Rura przylega bezpośrednio do ściany i ciągnie się aż po sufit. Uniemożliwia to przywieszenia szafek.

Dużą zaletą takich modeli jest ich eleganckie wykończenie i geometryczne kształty. Sprawia to, że wiele osób posiadających nowocześnie zaaranżowane kuchnie decyduje się na ich zakup. Jeśli jednak preferujesz styl vintage lub szukasz okapu do domku letniskowego, to polecamy Ci zakup modeli rustykalnych. Za sprawą swojego designu, wyglądem nawiązują do stylu ludowego.

Warto zastanowić się, czy preferujemy sterowanie elektroniczne czy manualne. Drugi rodzaj, który najczęściej możemy spotkać w domach, uruchamiany jest przy pomocy przycisków i suwaków. Jednak najnowsze modele mają opcję kontroli pracy wywiewu, jak i oświetlenia za pomocą elektronicznego panelu dotykowego.

Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesnym rodzajem okapów, warto upewnić się, czy są one wyposażone w wyświetlacz elektroniczny. Pozwoli Ci on na odczytanie danych o aktualnych parametrach pracy urządzenia.

 

Okapy kuchenne kominowe – Ranking

 

Gorenje DVG 600

 

Model urządzenia Gorenje DVG 600 to najlepszy okap kuchenny kominowy w 2021 roku. Jest to niezwykle eleganckie i innowacyjne urządzenie, które na pewno będzie się dobrze prezentować w nowoczesnej kuchni.

Prezentowany model został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz szkła. Następnie całość została polakierowana, co daje elegancki efekt. Co więcej, czyste linie i spójne, harmonijne kolory sprawiają, że okap staje się ciekawym elementem wystroju.

Prezentowany sprzęt oferuje aż 3 stopnie wentylacji, które pomogą Ci dostosować pracę do aktualnych potrzeb. Warto dodać, że produkt ten został wyposażony w specjalny filtr przeciwtłuszczowy, wykonany z aluminium. Sprawia on, że utrzymanie okapu w czystości jest bardzo proste. W celu wyczyszczenia go, wystarczy umieścić go w zmywarce.

W modelu zastosowano oświetlenie LED, które jest w stanie podświetlić całą powierzchnię kuchenki. Światło jest na tyle intensywne, że nie ma potrzeby używania innych lamp, co pomoże zredukować ilość zużywanego prądu.

Opinie o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wielu użytkowników zdecydowało się na jego zakup ze względu na elegancki wygląd i dużą efektywność pracy.

Kominowy okap kuchenny Gorenje DVG 600 ZBE ma wymiary: szerokość – 59,6 cm, wysokość – 88,9 cm i głębokość – 39,1 cm. Maksymalna wydajność urządzenia to 305 m3/h.

Zalety
Filtry:

Do zestawu dołączono metalowe filtry przeciwtłuszczowe. Wiele osób potwierdza, że są one solidnie wykonane. Kolejną, istotną zaletą jest to, że elementy te można łatwo wyjąć i umyć. W tym celu możemy skorzystać ze zmywarki, co jest sporym ułatwieniem.

Diody LED:

Na uwagę zasługują diody LED, które są umieszczone na obudowie. Bardzo dobrze oświetlają one miejsce pracy, dzięki czemu nawet gotowanie o późnej porze nie stanowi problemu.

Efektywność:

Opinie zadowolonych z zakupów konsumentów potwierdzają, że okap działa efektywnie i dobrze pochłania zapachy i unoszącą się podczas gotowania parę.

Prędkość:

Użytkownik może swobodnie regulować prędkość pracy urządzenia korzystając w tym celu z umieszczonych na obudowie przycisków. Dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb jest więc łatwym zadaniem.

Design:

Gorenje DVG 600 ZBE to okap, który bez wątpienia będzie pasował do każdego wnętrza.

Wady
Głośność:

Opinie Internautów wskazują, że sprzęt generuje spory hałas w trakcie pracy, co zmniejsza nieco przyjemność płynącą z przyrządzania posiłków.

 

 

Akpo WK-4 Nero

 

Model Akpo WK-4 Nero to bardzo nowoczesny okap kuchenny kominowy w dobrej cenie. Ze względu na precyzyjne wykończenia, sprzęt ten będzie się bardzo dobrze prezentował w nowoczesnej kuchni.

Sprzęt ten został wykonany ze specjalnej mieszanki stali nierdzewnej oraz szkła. Następnie całość została polakierowana, co przyczyniło się do eleganckiego wyglądu okapu.

Duża efektywność pracy jest zagwarantowana poprzez bardzo wysoką wydajność maksymalną, która wynosi 297 m3 /h.  Sprawia to, że w krótkim czasie pozbędziesz się niechcianych zapachów.  Warto dodać, że w czasie pracy hałas generowany przez maszynę nie przekracza 56 dB, zatem nie będzie przeszkadzać reszcie domowników.

Jedną z kluczowych zalet modelu jest jego filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie powstrzymuje powstawanie tłustych zacieków na ścianach. Aby utrzymać go w czystości, wystarczy raz na jakiś czas wymyć go w zmywarce.

Sprawna pracę gwarantuje trzyskokowa regulacja prędkości, dzięki której bez trudu dopasujesz tryb pracy do natężenia zapachów w Twojej kuchni. Istotną zaletą okapu jest halogenowe oświetlenie, które generuje na tyle mocne światło, że nie ma potrzeby używania dodatkowych lamp. Pomoże Ci to zredukować zużycie prądu. Opinie o prezentowanym modelu są bardzo pochlebne. Wiele osób zachwala jego wydajną pracę.

Akpo WK-4 Nero to bardzo dobry kominowy okap kuchenny do 250 zł. Szerokość urządzenia jest równa 50 cm. Maksymalna wydajność wynosi 360 m3/h.

Zalety
Cicha praca:

Sprzęt generuje hałas na poziomie 48 dB. W przypadku tego typu urządzeń jest to niewiele. Możemy być więc pewni, że okap nie będzie przeszkadzał pozostałym domownikom w wykonywaniu codziennych czynności.

Filtr wielokrotnego użytku:

Istotną zaletą jest to, że dołączony do zestawu filtr przeciwtłuszczowy jest przeznaczony do wielokrotnego użytku. Pozwala to zaoszczędzić gotówkę. Musimy tylko pamiętać o tym, aby regularnie czyścić filtr.

Regulowana wysokość komina:

Z racji tego, że wysokość komina można dowolnie regulować istnieje możliwość dopasowania okapu do kuchni bez względu na jej wielkość.

Różne tryby pracy:

Urządzenie może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. W rezultacie model jest uznawany za funkcjonalny sprzęt, który spełnia oczekiwania wymagających konsumentów.

Wady
Oświetlenie:

Część osób twierdzi, że żarówki nie mają wystarczająco dużej mocy, dlatego nie oświetlają dobrze miejsca pracy.

 

 

Amica OKC656SW 

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez kominowego okapu kuchennego Amica OKC656SW. Produkt jest dostępny w 2 wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Z racji tego, że model ma prosty design, dobrze komponuje się z meblami i pozostałym wyposażeniem, jakie znajduje się w kuchni.

Prezentowany sprzęt ma następujące wymiary: szerokość – 60 cm, wysokość – 96 cm i głębokość – 37,5 cm. Warto podkreślić, że konsument ma możliwość regulacji wysokości urządzenia. To pozwala dostosować je do wymiarów każdej kuchni. Maksymalna wydajność okapu to 403 m3/h, a poziom generowanego hałasu wynosi 68 dB. Urządzenie jest funkcjonalne – może działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza.

W większości opinie na temat Amica OKC656SW są pozytywne, co stanowi dowód na to, że okap jest efektywny. Wielu konsumentów wypowiada się pochlebnie na temat wykonania produktu – niewątpliwym atutem jest to, że model ma panel dotykowy, więc nie musimy tracić czasu na czyszczenie wystających przycisków.

Kominowy okap kuchenny Amica OKC656SW jest dostępny w kolorze białym i czarnym. Model ma wymiary: 60 cm x 96 cm x 37,5 cm. Maksymalna wydajność jest równa 402 m3/h.

Zalety
Panel dotykowy:

Na obudowie okapu znajduje się panel dotykowy, który pozwala na łatwe sterowanie urządzeniem. Z uwagi na to, że sprzęt nie ma odstających przycisków jego czyszczenie jest znacznie prostsze.

Filtr:

W zestawie otrzymujemy filtr przeciwtłuszczowy. Jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów, które wykazują odporność na działanie korozji.

Montaż:

Sporo użytkowników potwierdziło, że montaż sprzętu nie jest skomplikowany.

Wady
Kolor:

Część osób wskazuje, że odcień białego okapu jest nieco szarawy, przez co sprzęt nie każdemu przypadnie do gustu.

 

 

Samsung HDC9C55TX

 

Urządzenie Samsung HDC9C55TX jest jednym z najnowocześniejszych kominowych okapów kuchennych kominowych dostępnych obecnie na rynku. Dużą zaletą modelu jest jego prosty wygląd, który sprawi, że sprzęt będzie się dobrze prezentował zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym wnętrzu. Model ten został wykonany ze stali nierdzewnej, co gwarantuje jego trwałość.

Prezentowany produkt posiada specjalny filtr z aktywnym węglem, który skutecznie i szybko oczyszcza powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Kolejną zaletą jest specjalny filtr aluminiowy, który zatrzymuje cząsteczki tłuszczu, powstające w procesie gotowania. Dzięki temu na ścianach i kafelkach nie powstają nieestetyczne zacieki. Wiedz, że jest on bardzo prosty w utrzymaniu czystości, bowiem wystarczy go umieścić w zmywarce na naczynia.

Gotowanie ułatwi Ci lampa halogenowa, która ulokowana będzie centralnie nad kuchenką. Światło jest na tyle silne, że nie ma potrzeby używania innych lamp.

Opinie konsumentów o tym urządzeniu są bardzo pochlebne. Wiele osób jest zdania, że jest to jeden z najbardziej wydajnych sprzętów tego typu. Wybierany jest on ze względu na 4 stopniowy system zmiany prędkości wywiewu. Kolejną zaletą jest panel dotykowy, który jest prosty w obsłudze.

 

 

Nie w każdej kuchni można zamontować okap jako wyciąg. Trzeba więc znaleźć model, który jest przystosowany do pracy w trybie pochłaniacza. Które tego typu urządzenie najlepiej się sprawdza? Z przeprowadzonej przez nas analizy opinii konsumentów wynika, że to sprzęt Teka GFG2 GLASS WHITE o szerokości 55 cm. To okap podszafkowy, który jest niemal niewidoczny. Nie ma więc ryzyka, że będzie on negatywnie wpływał na wystrój pomieszczenia. Urządzenie jest solidne, zostało wykonane ze stali nierdzewnej i szkła. Atutem pochłaniacza jest to, że wyposażono go w energooszczędne diody LED, niepobierające zbyt dużo prądu. Poza tym model jest łatwy w obsłudze. Szukasz nieco szerszego okapu? W takim razie powinien zainteresować Cię model MAAN Mix Turbo Inox. Jego szerokość wynosi 60 cm. To także jest urządzenie z diodowym oświetleniem LED. Jego cechą wyróżniającą jest odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania. To model kominowy, który elegancko prezentuje się w kuchni.

 

Jaki pochłaniacz kuchenny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jak szybko pozbyć się oparów i nieprzyjemnych zapachów powstających podczas przyrządzania potraw? Do tego potrzebny jest pochłaniacz kuchenny, inaczej okap. Sprzęt ten pozwala zapobiec osiadaniu cząsteczek tłuszczu na meblach i sprzętach w kuchni, a tym samym znacząco ułatwia utrzymanie w niej porządku. Pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniego urządzenia.

 

Jak działa pochłaniacz?

Okap działający w trybie pochłaniacza pracuje w obiegu zamkniętym. To oznacza, że nie jest on podłączony do systemu wentylacji (dlatego jest nieco łatwiejszy w montażu). Sprzęt najpierw oczyszcza powietrze z tłuszczu, a później z zapachów i dymu. Aby było to możliwe, w urządzeniu trzeba zamontować filtry węglowe. Czasami są one dołączone do kompletu razem z okapem, ale niekiedy trzeba dokupić je osobno. Zazwyczaj razem z okapem otrzymujemy filtr przeciwtłuszczowy, który jest wykonany z aluminium.

 

Jaki pochłaniacz kuchenny wybrać?

Jest kilka rodzajów pochłaniaczy kuchennych. Do wyboru mamy m.in. modele: podszafkowe, kominowe, teleskopowe, wyspowe, narożne i szafkowe. Wiele osób nie wie, czym wyróżniają się poszczególne typy sprzętów, co utrudnia dokonanie wyboru. Poniżej jest wskazówka, gdzie dobrze sprawdzają się wymienione rodzaje pochłaniaczy:

podszafkowe – to dobry wybór do kuchni o niewielkim metrażu. Montuje się je pod szafkami kuchennymi, w efekcie czego nie są widoczne. Modele podszafkowe nierzadko mają stosunkowo małą wydajność, ale skuteczność ich działania w dużej mierze zależy od powierzchni pomieszczenia oraz tego, jak często gotujemy i dla ilu osób;

kominowe – inaczej przyścienne, są montowane bezpośrednio przy ścianie. To urządzenia o dużej wydajności, dlatego świetnie sprawdzają się w kuchniach o większej powierzchni;

teleskopowe – także nadają się do małych pomieszczeń, są podobne do modeli podszafkowych (ze względu na sposób montażu). Główną różnicą jest inny sposób uruchamiania. Aby włączyć sprzęt teleskopowy, trzeba wysunąć przedni panel, urządzenia podszafkowe nie mają go;

wyspowe – to odpowiednie modele do kuchni z wyspą. Mocuje się je bezpośrednio na suficie, tuż nad płytą grzewczą czy kuchenką. Okapy wyspowe działają efektywnie, ale nie nadają się do małych pomieszczeń;

narożne – jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w narożniku kuchni. To sprzęty podobne do tych kominowych, niemniej jednak są przystosowane do instalacji na dwóch ścianach, a nie na jednej;

szafkowe – inaczej do zabudowy, wyglądają jak wkład mocowany w ciągu mebli. Przewód zasilający i znaczna część konstrukcji takich sprzętów jest schowana w szafce, a więc nic nie wpływa negatywnie na wystrój kuchni.

 

Szerokość

Jedną z ważniejszych kwestii, jaką należy sprawdzić, robiąc zakupy, jest szerokość urządzenia. Powinna ona wynosić minimum tyle samo, co szerokość samej kuchenki (ewentualnie płyty grzewczej), a więc standardowo jest to 60 cm lub 90 cm. W razie potrzeby na pewno znajdziemy też nieco węższy lub szerszy model (mieszczący się w zakresie od 50 cm do 120 cm).

 

Wydajność

Wydajność pracy okapu jest podawana w metrach sześciennych na godzinę. To od niej często uzależnia się to, jaki pochłaniacz kuchenny jest najlepszy. Na podstawie tej wartości możemy zdecydować, czy sprzęt będzie efektywnie radził sobie z pochłanianiem zapachów i oparów. Wydajność przeważnie mieści się w zakresie od 100 m3/h do nawet 400 m3/h, a jej wartość powinna wynosić minimum tyle, ile 6-krotność kubatury kuchni (długość pomieszczenia pomnożona przez szerokość i wysokość). Przeważnie okapy mają 2-stopniową lub 3-stopniową regulację prędkości pracy, co oznacza, że możemy sami decydować o efektywności ich działania.

 

Sterowanie

Większością pochłaniaczy steruje się mechanicznie, przy pomocy przycisków lub specjalnych suwaków. Bardziej nowoczesne modele są wyposażone w panel dotykowy. To, który sprzęt wybierzemy, zależy m.in. od indywidualnych preferencji. Czasami w komplecie razem z pochłaniaczem jest też pilot zdalnego sterowania, który pozwala na włączenie lub wyłączenie urządzenia bez konieczności podchodzenia do niego.

 

Głośność pracy

To, jak głośno pracuje sprzęt, także jest bardzo ważne. Jeśli wybierzemy zbyt hałaśliwy model, użytkowanie go nie będzie tak komfortowe, jak początkowo oczekiwaliśmy. Najlepszy pochłaniacz kuchenny powinien generować hałas na poziomie mniejszym niż 70 dB. Pracujące urządzenie nie może nam przeszkadzać w rozmowie z bliskimi czy oglądaniu telewizji (co ma znaczenie w przypadku osób mających kuchnię otwartą na salon).

 

Oświetlenie

Oświetlenie to dodatkowe wyposażenie pochłaniacza, które może ułatwiać gotowanie potraw. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt nie wpływał na zwiększone zużycie energii elektrycznej, znajdźmy model z diodami LED. Są one energooszczędne, a dodatkowo trwałe. Okap wyposażony w oświetlenie bez wątpienia przyda się w kuchni, w której nawet w dzień jest stosunkowo ciemno.

 

Materiał wykonania

Materiał wykonania pochłaniacza ma wpływ na jego solidność, a także design. Najczęściej do produkcji tego typu urządzeń wykorzystywana jest stal, m.in. nierdzewna, jak również szkło. Istotne jest to, aby pochłaniacz wykazywał odporność na zadrapania i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli będzie on miał gładką powierzchnię, wówczas utrzymanie go w czystości nie będzie problemem.

 

Pochłaniacze kuchenne w dobrych cenach

Dobry okap przystosowany do pracy w trybie pochłaniacza nie jest drogi. Średnio za taki sprzęt zapłacimy od 150 zł do 500 zł. Czynniki, które mają wpływ na cenę, to przede wszystkim: marka, wydajność, materiał wykonania oraz sterowanie. Droższe urządzenia zazwyczaj są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, takie jak np. sensor zapachu, wyłącznik czasowy czy czujnik informujący o konieczności czyszczenia filtrów.

 

Najlepsze pochłaniacze kuchenne w 2021 roku

 

Planujesz zakup nowego okapu? Nasz ranking pochłaniaczy kuchennych podpowie Ci, które sprzęty są godne uwagi. W zestawieniu umieściliśmy opisy kilku urządzeń, które są łatwe w montażu, a dodatkowo skutecznie pochłaniają zapachy i opary powstające podczas gotowania.

 

Teka GFG2 GLASS WHITE

 

Model podszafkowy Teka GFG2 GLASS WHITE ma szerokość 55 cm, a jego maksymalna wydajność to 334 m3/h. Pochłaniaczem steruje się przy pomocy kilku przycisków. To sprzęt z 3-stopniową regulacją prędkości pracy. Został on wyposażony w energooszczędne diody LED zapewniające jasne światło. Może to znacząco ułatwić gotowanie potraw.

Urządzenie jest wykonane ze szkła i stali nierdzewnej. Z uwagi na biały kolor, model doskonale pasuje do każdej kuchni. Maksymalny poziom hałasu generowanego przez pochłaniacz to 64 dB. Sprzęt wyposażono w aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Ze względu na sposób montażu, okap będzie niemal niewidoczny w pomieszczeniu.

Pochłaniacz jest polecany do kuchni, w której jest zamontowany ciąg mebli. Osoby, które kupiły prezentowany model, uważają, że estetycznie się prezentuje. Co więcej, sprzęt jest łatwy do utrzymania w czystości. Diody LED są na tyle trwałe, że świecą niezawodnie przez długi czas, w efekcie czego nie trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie.

Teka GFG2 GLASS WHITE to pochłaniacz kuchenny o szerokości równej 55 cm. Wydajność sprzętu wynosi 334 m3/h.

Zalety
Regulacja prędkości:

Użytkownik ma możliwość regulacji prędkości pracy urządzenia. W ten sposób może dostosować pochłaniacz do swoich aktualnych potrzeb.

Oświetlenie:

Sprzęt wyposażono w lampy LED, które bardzo dobrze oświetlają miejsce pracy. Przydaje się to szczególnie w pochmurne dni czy podczas przygotowywania potraw wieczorem.

Białe szkło:

Do wykonania modelu wykorzystano białe szkło. Materiał ten wykazuje sporą odporność na zarysowania, a dodatkowo charakteryzuje go estetyczny wygląd.

Łatwe sterowanie:

Korzystanie z prezentowanego pochłaniacza nikomu nie powinno sprawiać żadnych problemów. Na obudowie sprzętu znajduje się tylko kilka przycisków. Nawet bez czytania instrukcji jesteśmy w stanie swobodnie posługiwać się sprzętem.

Efektywność działania:

Z opinii Internautów wynika, że urządzenie działa efektywnie. Skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się zbyt intensywnych zapachów i zabezpiecza przed pojawieniem się tłustej powłoki na meblach kuchennych.

Wady
Głośność pracy:

Model generuje duży hałas w trakcie pracy, dlatego nie najlepiej sprawdza się w kuchni, która jest połączona wraz z jadalnią czy salonem.

 

 

MAAN Mix Turbo Inox

 

MAAN Mix Turbo Inox to pochłaniacz kominowy z mechanicznym sterowaniem, który został wykonany ze stali w kolorze inox. Urządzenie ładnie się prezentuje w pomieszczeniu i nie wpływa negatywnie na jego wystrój. Szerokość sprzętu wynosi 60 cm, a jego poziom hałasu to ok. 51 dB.

W zestawie razem z okapem jest filtr aluminiowy, który w razie konieczności można umyć w zmywarce. Sprzęt ma oświetlenie LED o mocy 1,2 W. Natężenie przepływu powietrza w tym przypadku to 305 m3/h. Model daje możliwość wyboru jednej z dwóch dostępnych prędkości pracy.

Urządzenie jest chwalone przede wszystkim za łatwą obsługę. Wiele osób twierdzi, że okap szybko się myje, gdyż ma gładką powierzchnię. Istotne jest także to, że pochłaniacz wykazuje odporność na różne uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. zarysowania. To oznacza, że model na długo zachowuje elegancki wygląd.

Pochłaniacz kuchenny MAAN Mix Turbo Inox ma szerokość równą 60 cm. Model waży 8,8 kg. Wydajność sprzętu to 500 m3/h.

Zalety
Jakość wykonania:

Do produkcji pochłaniacza wykorzystano stal w kolorze inox. Nie ulega wątpliwości, że materiał wykonanie cechuje trwałość. Potwierdziły to pozytywne opinie użytkowników.

Oszczędne światła LED:

Model wyposażono w światła LED, które nie tylko bardzo dobrze oświetlają miejsce pracy, ale też są energooszczędne. W efekcie nie musimy się martwić, że nasze rachunki za prąd drastycznie wzrosną.

Łatwa pielęgnacja:

Urządzenie ma idealnie gładką powierzchnię. Brak nierówności sprawia, że wystarczy tylko kilka ruchów ręką, aby dokładnie wyczyścić cały sprzęt.

Estetyczny design:

Wszyscy chcemy, aby nasz dom wyglądał ładnie. Dlatego kupując pochłaniacz do kuchni, skupiamy się nie tylko na jego wydajności, ale także bierzemy pod uwagę jego wygląd. Prezentowany produkt prezentuje się estetycznie i pasuje do różnych wnętrz.

Wady
Montaż:

Test pochłaniaczy kuchennych MAAN Mix Turbo Inox pokazuje, że są to modele stosunkowo trudne w montażu.

 

 

Franke FTC 6032 GR/XS

 

Urządzenie Franke FTC 6032 GR/XS jest wykonane ze stali, dlatego nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. To sprzęt teleskopowy o szerokości 60 cm, z 3-stopniową regulacją prędkości pracy. Razem z okapem otrzymujemy w komplecie aluminiowy filtr. Jest on przystosowany do mycia w zmywarce.

Wydajność pochłaniacza przy ustawieniu najwyższego biegu pracy to 280 m3/h. Model wyposażono w dwie żarówki zapewniające jasne światło, moc każdej z nich to 40 W. Okap ma sterowanie mechaniczne (suwakowe). Jego poziom hałasu to 49 dB (przy najniższym biegu pracy). Aby włączyć urządzenie, należy wysunąć do przodu jego przedni panel. Kiedy sprzęt jest nieużywany, jest prawie niewidoczny.

Łatwe i komfortowe użytkowanie to jedna z podstawowych zalet opisanego wyżej okapu. Sprawdziliśmy opinie o pochłaniaczach kuchennych Franke, aby przekonać się, co jest dodatkowym atutem modelu FTC 6032 GR/XS. Jego posiadacze przekonują, że jest on łatwy do utrzymania w czystości, a poza tym pozwala na swobodny dobór prędkości pracy, zależnie od ilości oparów w kuchni.

Pochłaniacz kuchenny Franke FTC 6032 GR/XS wykonano ze stali szlachetnej. To model teleskopowy o szerokości równej 60 cm.

Zalety
Cicha praca:

W wielu opiniach można przeczytać, że pochłaniacz nie generuje dużego hałasu. Potwierdza to także producent. W związku z tym możemy być pewni, że nie będziemy przeszkadzać domownikom w trakcie przygotowywania posiłku.

Filtr aluminiowy:

Urządzenie może też działać w trybie wyciągu. W zestawie otrzymujemy solidnie wykonany filtr aluminiowy. Jest on przystosowany do mycia w zmywarce, więc jego czyszczenie nie zabiera dużo czasu.

Łatwa pielęgnacja:

Nie trzeba używać silnych detergentów, aby skutecznie zadbać o czystość produktu. Wystarczy regularnie przemywać go szmatką.

Wady
Wydajność:

Należy wziąć pod uwagę to, że wydajność sprzętu przy ustawieniu najwyższego biegu pracy wynosi 280 m3/h. Jeśli mamy dużą kuchnię i przygotowujemy często sporo posiłków, może się okazać, że to urządzenie jest za słabe.

 

 

Berdsen BE-10A

 

Sprzęt podszafkowy Berdsen BE-10A to dobra propozycja do nowocześnie urządzonej kuchni. To dobry i tani pochłaniacz kuchenny, którego szerokość wynosi 59,5 cm, a maksymalna wydajność – 158 m3/h. Sposób działania urządzenia można swobodnie dopasować do swoich potrzeb, pozwala na to 3-stopniowa regulacja prędkości pracy.

Do okapu dołączono wzmocniony, aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Urządzenie zostało wykonane ze stali nierdzewnej, dlatego wykazuje odporność na korozję oraz uszkodzenia. Pochłaniaczem steruje się przy pomocy przycisków umieszczonych na przednim panelu. Sprzęt w czasie pracy generuje hałas na poziomie ok. 62 dB.

Konsumenci uważają, że okap może pełnić funkcję dekoracyjną z uwagi na elegancki, czarny panel przedni. Urządzenie szybko pochłania nieprzyjemne zapachy i parę wodną. Co więcej, sprzęt wyposażono w dwie żarówki o mocy 28 każda, które zapewniają jasne światło. Z tego względu gotowanie, zwłaszcza wieczorami, może stać się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Berdsen BE-10A to dobry pochłaniacz kuchenny do 200 zł. Wymiary sprzętu to: szerokość – 59,5 cm, wysokość – 14 cm i głębokość – 50 cm.

Zalety
Regulowana prędkość pracy:

Ustawienia urządzenia można w łatwy sposób dopasować do swoich potrzeb. Istnieje możliwość regulacji prędkości pracy, do wyboru mamy 3 stopnie.

Montaż:

Berdsen BE-10A to pochłaniacz przeznaczony do zabudowy podszafkowej. Warto wspomnieć o tym, że sprzęt można przymocować nie tylko do szafki, ale też bezpośrednio do ściany.

Proste sterowanie:

Komfort użytkowania gwarantuje m.in. łatwy system sterowania. Na obudowie znajduje się tylko kilka płynnie działających przycisków.

Wady
Tylko do małych kuchni:

Model nie będzie odpowiedni do dużych kuchni. Ma to związek z tym, że maksymalna wydajność urządzenia wynosi zaledwie 158 m3/h.

Zarysowania:

Obudowa sprzętu jest podatna na zarysowania, o czym trzeba pamiętać, pielęgnując produkt.

 

 

Amica OKP6241IS

 

Przedstawiamy kominowy pochłaniacz Amica OKP6241IS o wydajności 335 m3/h. Szerokość sprzętu wynosi 60 cm. To, co wyróżnia okap, to oryginalny design. Powierzchnia inox świetnie kontrastuje z czarnym szkłem. To model ze sterowaniem mechanicznym, który daje nam do wyboru 3 prędkości pracy.

Urządzenie ma diodowe oświetlenie LED, które nie pobiera dużo prądu. W czasie pracy okap generuje hałas na poziomie 67 dB. Pochłaniacz ma aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, jego mycie nie powinno nam zająć zbyt dużo czasu. Opisywany model nie jest podatny na korozję.

Osoby, które zamontowały pochłaniacz w swojej kuchni, twierdzą, że dzięki niemu pozbywają się niechcianych zapachów w domu. Ponadto urządzenie zapobiega osiadaniu cząsteczek tłuszczu na meblach, co ułatwia utrzymanie porządku. Okap ładnie wygląda w kuchni, a z uwagi na oświetlenie LED, pozwala na zmniejszenie rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Pochłaniacz Amica OKP6241IS ma szerokość 60 cm. Wydajność sprzętu wynosi 335 m3/h. Użytkownik ma do wyboru 3 prędkości pracy.

Zalety
Płynnie działające przyciski:

Użytkownicy doceniają to, że pochłaniacz wyposażono w standardowe przyciski, które płynnie działają. W rezultacie wybieranie ustawień jest proste i zajmuje mało czasu.

Energooszczędność:

Na urządzeniu znajdują się żarówki LED, które zapewniają odpowiednią widoczność, a przy tym są energooszczędne.

Wady
Czarne szkło:

Do wykonania sprzętu wykorzystano m.in. czarne szkło. Jest to materiał stosunkowo trudny w pielęgnacji (widoczność odcisków palców i drobnych smug).

Głośność pracy:

Dłuższe korzystanie z urządzenie może okazać się męczące. Wynika to z tego, że sprzęt generuje spory hałas w trakcie pracy.

 

 

Jak zamontować pochłaniacz kuchenny?

 

Okap kuchenny to użyteczny sprzęt, gdyż pozwala szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i ograniczyć osiadanie cząsteczek tłuszczu na meblach oraz sprzętach kuchennych. Jednak nie zawsze można go zamontować w trybie otwartym, czyli jako wyciąg. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy zainstalować sprzęt jako pochłaniacz, zachęcamy do lektury kolejnej części artykułu.

 

Potrzebne narzędzia i akcesoria

Zanim przejdziemy do montażu pochłaniacza, trzeba się upewnić, że mamy wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria. Musimy naszykować poziomicę, wiertarkę udarową, ołówek, a także taśmę mierniczą. Niezbędne są również wkręty oraz kołki rozporowe. Zwykle nie musimy ich kupować osobno, gdyż są dołączone do zestawu razem z okapem.

 

Na jakiej wysokości zawiesić pochłaniacz?

Aby pochłaniacz działał we właściwy sposób, musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości. To zależy przede wszystkim od rodzaju kuchenki. W przypadku płyty indukcyjnej okap powinien być zawieszony minimum 60 cm nad nią. Jeżeli w kuchni jest sprzęt gazowy, pochłaniacz musi być zamontowany nieco wyżej, na wysokości minimum 70 cm. Nie powinniśmy jednak zawieszać sprzętu zbyt wysoko, ponieważ wtedy nie będzie mógł efektywnie pochłaniać oparów i zapachów. Co się stanie, gdy urządzenie zostanie zamontowane zbyt nisko? Wówczas będziemy narzekać na mniejszy komfort przyrządzania posiłków, gdyż co chwilę będziemy uderzać głową w przedni panel okapu. Przy kuchence gazowej zmniejsza to dodatkowo nasze bezpieczeństwo.

 

W jaki sposób należy zamontować pochłaniacz kuchenny?

Montaż okapu mającego pracować w obiegu zamkniętym nie jest zbyt skomplikowany, dlatego z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie. Wystarczy, że uzbroimy się w cierpliwość, w razie konieczności do pomocy można zaangażować innego domownika. Montaż rozpoczynamy od wyznaczenia optymalnej wysokości i zaznaczenia tego punktu na ścianie. Potem wystarczy przytwierdzić urządzenie do ściany, w czym pomoże nam wiertarka. Dzięki niej wywiercenie otworów nie zajmie dużo czasu. Warto użyć poziomicy, aby mieć pewność, że okap jest zawieszony równo. Musimy przymocować urządzenie tak, aby zapewnić do niego łatwy dostęp. Na co dzień nie będziemy na to zwracać uwagi, ale jeśli sprzęt się zepsuje, serwisanci nie będą musieli niszczyć ściany, aby zajrzeć do jego silnika.

Ponieważ pochłaniacz nie jest podłączony do systemu wentylacji, wymaga zamontowania filtrów węglowych odpowiadających za pochłanianie zapachów i oparów. Przeważnie należy zamocować je na specjalnych zaczepach, ewentualnie na filtrach przeciwtłuszczowych (to zależy od modelu).

 

Na jakiej ścianie można zamontować pochłaniacz?

Nie każdy rodzaj ściany nadaje się do zawieszenia pochłaniacza kuchennego. Tego typu sprzętów nie powinno się montować na ściankach z regipsu, które są w środku puste. Jak przekonują specjaliści, najbezpieczniej jest zawiesić okap na ścianie z betonu, cegły lub pustaków. Jeśli kupiliśmy model wyspowy, możemy zamontować go na suficie podwieszanym tylko wtedy, gdy jego konstrukcja jest odpowiednio mocna i solidna. Jeśli płyty są źle zamocowane, istnieje ryzyko, że przy każdym ruchu okapu będą się kruszyć, a nawet pękać. Nie wpłynie to pozytywnie na nasze bezpieczeństwo.

W poprzednich częściach artykułu podpowiadaliśmy, jaki pochłaniacz kuchenny jest polecany przez ekspertów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nawet bardzo dobry sprzęt będzie mało komfortowy w użytkowaniu, jeśli zostanie zawieszony na niesolidnej ścianie. Wszystko ze względu na to, że po uruchomieniu silnika urządzenia drgania i dźwięki dobiegające z jego turbiny będą się rozchodzić po ścianie, co zwiększy ogólny poziom głośności pracy pochłaniacza.

 

Okapy kuchenne Bosch – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Jaki okap kuchenny Bosch wybrać?

 

Nauka gotowania nie należy do najprostszych czynności. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się przypalić makaron lub mięso. Niestety poza koniecznością umycia patelni, trzeba również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, który wypełnił kuchnię. Często zdarza się, że otwarcie okna nie daje satysfakcjonującego efektu. Z tego powodu, polecamy zainwestować w okap kuchenny. Jest on pomocny nie tylko w momencie, gdy coś przypalimy, ale też na co dzień, bo jeśli ma filtr tłuszczowy, pochłania też tłuszcz, który zazwyczaj osadza się na meblach w kuchni. W tym krótkim poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać najlepszy okap kuchenny Bosch w 2021 roku.

Zdecydowaliśmy się przybliżyć Ci urządzenia marki Bosch, gdyż jest to jeden z najlepszych niemieckich producentów. Firma zajmuje się wytwarzaniem i rozprowadzaniem nowoczesnych sprzętów gospodarstwa domowego.

Najlepsze okapy kuchenne Bosch nie mogą być zbyt hałaśliwe, gdyż będą przeszkadzały reszcie domowników. Na skalę emitowanego dźwięku powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby, które mają otwartą kuchnię, połączoną z salonem. Jeśli nie chcesz, by cały Twój dom wypełnił się przykrym zapachem musisz używać okapu podczas gotowania, a często nawet kilkanaście minut po. Głośny sprzęt będzie przeszkadzał i Tobie, i innym. Polecamy więc urządzenie, w którym poziom emitowanego hałasu nie przekracza 65 dB.

Ważną cechą jest możliwość regulowania pracy interesującego Cię produktu. Na rynku dostępne są urządzenia, które mają 2, 3, 5, a nawet 8 poziomów mocy. Im ten parametr jest większy, tym precyzyjniej dopasujesz pracę do powstałego odoru, aczkolwiek standardem są 3 stopnie, które uważane są za najlepszy wybór.

Bardzo ważne są również filtry, które znajdują się w sprzęcie. To ich zadaniem jest pochłanianie nie tylko zapachów, ale również tłuszczy. Najlepiej nadaje się do tego model z aluminium lub metalu, gdyż w prosty sposób uda Ci się go zdemontować oraz wyczyścić pod bieżącą wodą lub w przypadku niektórych modeli – włożyć do zmywarki. Warto też upewnić się, czy okap posiada filtr węglowy, gdyż najlepiej neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

 

Okapy kuchenne Bosch – ranking

 

Bosch DHL 545 S

 

Bosch DHL 545 S to  okap wyspowy, odpowiedni do średniej wielkości kuchni, gdyż jego maksymalna wydajność wynosi 500 m3/h. Urządzenie może pracować na jednej z trzech prędkości pracy, co umożliwia nam dostosowanie go do naszych potrzeb. Prezentowany model emituje hałas ok 50 dB.

Sprzęt ten ma filtr metalowy z ramą aluminiową, który skutecznie przechwytuje tłuszcz i jest łatwy w pielęgnacji, gdyż można go bez obaw myć w zmywarce. Obudowa produktu też jest łatwa w pielęgnacji.

Urządzenie ma dwie lampy halogenowe 20 W, które doświetlają pole pracy w kuchni. Okap zyskał uznanie konsumentów głównie ze względu na atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Jest to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń Bosch do 500 zł. Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że sprzęt ten jest łatwy w obsłudze, co ma związek z zastosowaniem suwaków, które od wielu już lat cieszą się największą popularnością wśród kupujących.

 

 

Bosch DWW 063461

 

Kominowy okap Bosch DWW 063461 to urządzenie o szerokości 60 cm. Ze względu na wydajność, która na najwyższej mocy wynosi 400 m3/h, produkt polecany jest do średniej wielkości kuchni. Dobrze radzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów, pochłania też tłuszcz. Ma to związek z zastosowaniem filtra metalowego, który można bez obaw myć w zmywarce.

Moc urządzenia to 260 W, więc uważane jest ono za stosunkowo energooszczędną propozycję. Okap jest wyposażony w oświetlenie – 2 żarówki, każda o mocy 40 W. Regulacja mocy pracy wentylatora pozwala nam na dostosowanie jego pracy do naszych potrzeb. Warto podkreślić, że sprzęt jest dostosowany do pracy w obiegu zamkniętym oraz otwartym.

Choć cena tego produktu jest dość wysoka. to zyskał on uznanie konsumentów, gdyż jest atrakcyjny. Jak zauważają osoby, które zdecydowały się na zakup tego właśnie produktu, jego cena jest adekwatna do jakości podzespołów i designu.

 

 

Bosch DFL063W50

 

Bosch DFL063W50 to okap szufladowy o szerokości 59,8 cm, odpowiedni do niewielkiej kuchni, w której brakuje nam miejsca na zainstalowanie dużego urządzenia. Wydajność prezentowanego modelu to 340 m3/h.

Filtr przeciwtłuszczowy, jaki znajdziemy w zestawie został wykonany z metalu. Jak zauważają użytkownicy okapu, filtr skutecznie zapobiega tworzeniu się tłustego nalotu na różnych rzeczach znajdujących się w kuchni. Poza tym jest on zmywalny i odporny na działanie rdzy, więc nie musimy się martwić o to, że po pewnym czasie będziemy musieli dodatkowo inwestować w ten sprzęt.

Konsumenci uważają, że ten okap Bosch w dobrej cenie, to inwestycja warta uwagi. Głównie ze względu na wykonanie, łatwy system obsługi, jak również stosunek ceny do jakości. Trudno jest znaleźć równie dobry sprzęt w tej cenie.

 

Okapy kuchenne retro – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2021

 

Jaki okap kuchenny retro wybrać?

 

Okap kuchenny to niezbędny element wyposażenia kuchni. Urządzenie odprowadza lub oczyszcza opary, które powstają w czasie gotowania. Ratuje ono przed długotrwale unoszącym się w powietrzu, przykrym zapachem, gęstymi kłębami dymu i nadmiarem krążącego tłuszczu.

Ze względu na stale rosnącą popularność tego typu sprzętu, na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli. Z roku na rok są one ulepszane przez producentów, którzy zmieniają ich elementy, poszerzając je o zastosowanie nowych technologii. Zmienia się nie tylko jakość ich pracy, ale również design – tak, aby umożliwić dopasowanie wyglądu urządzenia do wystroju kuchennego pomieszczenia. Nasz poradnik pomoże każdemu, kto chciałby wyposażyć swoje mieszkanie w okap w stylu retro. Specjalnie dla takich osób pokażemy, na jakie jego cechy warto zwracać uwagę, żeby być jak najbardziej zadowolonym z dokonanego wyboru. Najlepszy okap kuchenny retro w 2021 roku to taki, który będzie Ci służyć przez długie lata.

Przy podejmowaniu decyzji należy zastanowić się nad tym, jaki typ okapu nadaje się do posiadanego przez użytkownika pomieszczenia. Istnieją dwa systemy, w których pracują opisywane urządzenia: otwarty i zamknięty. Jeśli planujesz podłączenie swojego nabytku do systemu otwartego – poprzez połączenie z wentylacją – wybierz wyciąg. Jeśli nie masz takiej możliwości lub nie chcesz tego robić – postaw na pochłaniacz.

Warto poświęcić chwilę sprawdzeniu, z jakiego rodzaju filtrów korzysta dany produkt – od nich zależy jakość i wydajność jego pracy. Najczęstszym rozwiązaniem w okapach retro są filtry wykonane z metalowych tworzyw, w tym trwałego aluminium. Tego typu urządzenia często zdobione są elementami wykonywanymi z drewna. Jeśli naprawdę chcesz dopasować wybrany przez siebie model do potrzeb pomieszczenia zwróć uwagę na kolor drewna, którym zostało zabudowane.  Zwróć uwagę na wymiary produktu tak, żeby po zamontowaniu znajdował się w odpowiedniej odległości od kuchenki.

Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie modeli retro różnych marek, które zgodnie z opiniami konsumentów określane są jako najlepsze okapy kuchenne retro.

 

Okapy kuchenne retro – ranking

 

Akpo WK-4 Rustica Nova 60

 

Okap Rustica Nova to połączenie funkcjonalności i dobrego stylu. Nadaje się do zamontowania w każdym pomieszczeniu, niezależnie od tego, w jakim systemie ma docelowo pracować. Pełni rolę zarówno pochłaniacza, jak i wyciągu – tylko od użytkownika zależy, do której z nich zostanie dostosowany. Pracuje on z wydajnością 297 m3/h.

Model został wyposażony w dwa różnego rodzaju filtry przeciwtłuszczowe – aluminiowy oraz węglowy. Pierwszy z nich zapobiega powstawaniu mało estetycznego, tłustego nalotu na meblach i ścianach. Jest przy tym odporny na korozję oraz wytrzymuje wielokrotne czyszczenie. Te cechy wpływają na długi czas użytkowania okapu. Korzystanie z drugiego filtru wymagane jest jedynie wtedy, kiedy urządzenie spełnia rolę pochłaniacza. Ma on za zadanie neutralizować przykre zapachy.

Sprzęt posiada dwie wysuwane teleskopowo maskownice, dzięki którym maksymalna, osiągana przez niego wysokość wynosi 122 cm. Model stylizowany jest na wzór tradycyjnych, rustykalnych urządzeń. Ma drewnianą, bukową listwę, pozwalającą na dopasowanie go do koloru mebli kuchennych. Ponadto jest to okap kuchenny retro w dobrej cenie, co przyciąga do niego rzeszę konsumentów. Uznają oni, że jako jeden z niewielu łączy jakość z atrakcyjnymi kosztami zakupu.

 

 

Teka DOS 60

 

Firma Teka stworzyła dobry i wygodny, przyścienny okap. Opisywany model ma klasyczny kształt i wzór, które pozwalają mu dopasować się do różnego typu wystroju pomieszczeń. Całości dopełniają estetyczny, beżowy kolor oraz eleganckie wykończenia w barwie mosiądzu.

W urządzeniu zastosowano wiele technologii, które zwiększają komfort i prostotę jego obsługi. Wyposażono go w system elektronicznego sterowania przyciskami, dzięki któremu łatwo można dobrać tryb jego pracy. Użytkownik może ustawić jedną z trzech dostępnych prędkości turbiny, dostosowując ją do poziomu intensywności produkowanych oparów. Model oczyści z nich powietrze z maksymalną wydajnością 800 m3/h. Gotowanie stanie się łatwiejsze również dzięki halogenowemu oświetleniu o mocy 20 W (urządzenie ma dwie żarówki) doświetlającemu powierzchnię kuchni. Ważna jest również opcja recyrkulacji, przez którą działanie urządzenia stanie się jeszcze bardziej efektywne.

Okap wyposażono w solidne, metalowe filtry, które zapobiegają powstawaniu tłustego osadu na znajdujących się blisko kuchni meblach. Są one przy tym wytrzymałe i odporne na rdzewienie. W razie zabrudzeń można je bez problemu wyczyścić, dlatego też nie ma konieczności ich ciągłego wymieniania. To właśnie ze względu na funkcjonalność i wygodę użytkowania konsumenci dobrze wypowiadają się o okapie.

 

 

VDB Retro Royal 60

 

VDB Retro Royal V został stworzony z myślą o osobach, które poszukują urządzenia odpowiedniego dla kuchni dekorowanej w stylu retro. Model wyróżnia wyprodukowana z naturalnego drewna listwa, która dla lepszego efektu została wygięta w kształt łuku. Nadaje mu to wyjątkowy wygląd, który zaskoczy niejednego miłośnika klasycznego wystroju.

Funkcjonalność produktu zapewnia możliwość pracy w dwóch różnych trybach – jako wyciąg lub pochłaniacz. Użytkownik sam może wybrać, który z nich będzie lepiej dostosowany do danego pomieszczenia. By wybór pomiędzy dostępnymi trybami był możliwy, producent wyposażył urządzenie w dwa odmienne rodzaje filtrów. Wysokiej jakości filtry aluminiowe nadają się do wielokrotnego użytku. Oczyszczają powietrze z tłuszczu i zwiększają komfort przygotowywania posiłków. Można je myć ręcznie lub w zmywarce. Kasetonowe filtry węglowe montuje się samodzielnie w momencie, kiedy korzysta się z okapu jako pochłaniacza. W innym wypadku nie ma konieczności dokonywania ich zakupu, dzięki czemu można trochę zaoszczędzić.

Opisywany model cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, którzy stwierdzają, że świetnie działa i do tego stanowi ozdobę kuchennego pomieszczenia.

 

 

VDB DB9 Automatik

 

Osoby zainteresowane zakupem atrakcyjnie wyglądającego okapu powinny zapoznać się z dokładnym opisem VDB DB9 Automatik. Model ten ma czarny kolor, więc będzie pasował do większości kuchni, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały urządzone. Produkt wykonano z dobrego gatunkowo szkła i stali. Oba materiały są odporne na uszkodzenia.

Prezentowany okap ma następujące wymiary: szerokość – 90 cm, głębokość – 43 cm i wysokość – 135 cm. Moc silnika jest równa 198 W, a wydajność wynosi 641 m3/h. Użytkownik ma możliwość wyboru prędkości pracy wentylatora, a tym samym dostosowania modelu do aktualnych potrzeb. Na obudowie znajduje się dotykowy panel sterowania. Wybieranie ustawień jest także możliwe z poziomu dołączonego do zestawu pilota zdalnego sterowania.

Konsumenci wypowiadają się pochlebnie na temat VDB DB9 Automatik. Uważają, że jest to sprzęt warty swojej ceny. Urządzenie jest funkcjonalne – może działać jako wyciąg lub pochłaniacz (w zależności od metody instalacji, jaką wybierzemy). Model został wyposażony w żarówki LED, które dobrze oświetlają miejsce pracy.

 

 

 

 

Toflesz Etna Island

 

Jeśli interesujesz się zakupem okapu wyspowego, sprawdź model Toflesz Etna Island. Jest to produkt o następujących wymiarach: szerokość – 90 cm i głębokość – 54 cm. Maksymalna moc silnika jest równa 135 W, a wydajność to 700 m3/h.

Urządzenie może pracować w jednym z dwóch trybów – jako pochłaniacz lub wyciąg. Użytkownik ma możliwość dostosowania prędkości pracy wentylatora do swoich potrzeb wybierając 1 z 6 dostępnych poziomów. Na obudowie znajduje się dotykowy panel sterowania. Jest on odpowiednio opisany, więc obsługa modelu nie stanowi problemu. Do zestawu dołączony jest wysokiej jakości filtr węglowy.

Do produkcji okapu wykorzystano czarne szkło hartowane. Jak zapewniają konsumenci, jest ono odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Na powierzchni sprzętu nie widać zarysowań. Dodatkowo wielu użytkowników zwraca uwagę na to, że produkt jest łatwy w czyszczeniu. Usunięcie zabrudzeń nie zajmuje czasu, a na urządzeniu nie pozostają nieestetycznie wyglądające smugi.

 

 

 

 

Teka DOS 90

 

Wiele osób chce kupić solidnie wykonany, a jednocześnie dostępny w atrakcyjnej cenie okap kuchenny. Takim produktem jest Teka DOS 90. Model ten wyposażony jest w silnik o mocy  250 W, a wydajność urządzenia jest równa 650 m3/h. W rezultacie produkt uznawany jest przez użytkowników za efektywny.

Wymiary okapu to: szerokość – 90 cm i głębokość – 51,5 cm. Na obudowie umieszczone zostały solidnie wykonane przyciski, które umożliwiają szybkie wybranie interesujących nas ustawień. Prędkość turbiny można dowolnie regulować. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania pracy urządzenia do tego, jaki posiłek aktualnie przygotowujemy.

Konsumenci są zgodni, co do tego, że Teka DOS 90 to okap kuchenny o szerokości 90 cm w dobrej cenie. Jednak to nie tylko stosunkowo niskie koszty zakupu zachęcają do wybrania właśnie tego modelu. W opinii użytkowników jest on łatwy w obsłudze i nie generuje zbyt dużego hałasu, który mógłby być bardzo uciążliwy.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
6 months ago

Super tekst

Kinga
Kinga
6 months ago

Bardzo fajny ranking. Zastanawiam się tylko dlaczego nie ma w nim okapów od Ciarko Design. To nowoczesna marka z świetnymi, designerskimi okapami. Myślę, że warto zapoznać się z ofertą tej firmy. Mają do wyboru okapy różnego rodzaju. My zdecydowaliśmy się na okap blatowy od Ciarko Design

Last edited 6 months ago by Kinga
DMCA.com Protection Status