Okapy kuchenne ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.01.20

 

Okap kuchenny – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2020

 

Zakup okapu kuchennego to inwestycja na lata. Gdy kuchnia urządzona i wszystko kupione nie czas żałować swojego wyboru. Dlatego warto sprawdzić doświadczenia innych przed zakupem, aby nie popełnić błędu. Dla takich właśnie osób sprawdziliśmy, który z okapów kuchennych jest ulubionym okapem klientów. Najlepszym okapem roku 2020 okazał się Akpo WK-4 Eco 60. Jest to okap o wymiarach 60 x 69-92 x 34,7 cm, poziom hałasu, jaki emituje wynosi 59 dB, a maksymalna wydajność tego urządzenia to filtracja na poziomie 207 m3 powietrza na godzinę. Urządzenie to może pracować w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Wykonany z aluminium filtr przeciwtłuszczowy wyłapuje wszelkie tłuste opary, dzięki czemu nie osadzają się one na ścianach i meblach.  Sprzęt sterowany jest mechanicznie przez użytkownika i mamy tu trzy prędkości regulacji prędkości filtracji. Dodatkowo, dla wygody użytkowania, producent zamontował w nim dwie lampy halogenowe o mocy 35 W każda. Modelem numer 2 w roku 2020 okazał się filtr Teka GFG2 i jest to równie dobry model, jak ten opisany powyżej.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki okap kuchenny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Komfort w kuchni podczas gotowania jest bardzo ważny. Wygodną pracę zapewnia nie tylko odpowiednie rozplanowanie blatów roboczych, lecz również stosowny sprzęt AGD. Jednym z urządzeń, które jest niezbędne, zwłaszcza w małej kuchni, jest okap kuchenny. Wyposażenie kuchenne nie jest tanie, dlatego warto się zastanowić nad zakupem. Odpowiednio dobrany może posłużyć użytkownikowi lata. Wybór niestety nie jest łatwy. Duża liczba producentów, model i różnych funkcji sprawia, że zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy. Są jednak pewne wskaźniki, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki okap kuchenny wybrać. Omówimy kilka z nich, by dobór nowego sprzętu AGD okazał się udany.

1-okapy-kuchenne

Pochłaniacz czy wyciąg?

Wydawałoby się, że okap kuchenny pełni jedną, główną funkcję. Jednak w sprzedaży znajdziemy takie modele, które mają zastosowanie, jako wyciąg, lub pochłaniacz. Znajdziemy też okapy kuchenne w dobrych cenach, które oferują obydwie funkcje. Niemniej jednak, by okap działał, jako wyciąg musimy podłączyć go do przewodu wentylacyjnego. Może to okazać się kłopotliwe w mniejszych kuchniach, lub mieszkaniach w bloku, gdzie nie jest dozwolona instalacja urządzeń generujących podmuch powietrza. Gdy włączymy wyciąg, to okap zasysa powietrze znajdujące się pod nim i wydala je na zewnątrz.

Pochłaniacz natomiast będzie użyteczny w każdej kuchni. Funkcja ta działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że nie musimy podłączać okapu do zewnętrznych przewodów wentylacyjnych. Podczas pracy w trybie pochłaniacza urządzenie nie wydmuchuje zanieczyszczonego powietrza, tylko je oczyszcza przepuszczając przez różnego rodzaju filtry. Założenie jest takie, że okap oczyści je z zapachów potraw oraz drobinek tłuszczów.

 

Typ okapu kuchennego

Obecnie na rynku znajdziemy kilka typów okapu kuchennego. Różny rodzaj tego sprzętu stosowany jest w zależności od miejsca montażu, oraz wolnej przestrzeni. Do wyboru mamy okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe czy teleskopowe. Tylko, czym one się różnią? Otóż najmniejsze modele to te podszafkowe. Są one również najtańsze i najprostsze w instalacji. W związku z tym, że montuje się je do szafki znajdującej się nad kuchenką nie wymagają one podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Oznacza to jednak, że nie będą one pracowały w trybie wyciągu. Ponieważ jest to sprzęt małych rozmiarów, będzie on idealnym rozwiązaniem w małych kuchniach w mieszkaniach w bloku.

Okapy kominowe to urządzenia, które są samodzielnym sprzętem. Montuje się je bezpośrednio do ściany, a ze względu na długi pionowy komin ściana ta powinna być pusta. Ewentualne szafki należy zdjąć, gdyż będą kolidować z okapem. A urządzenie jest o tyle duże, że nie będziemy w stanie sięgnąć do szafki zamontowanej powyżej okapu. Model ten jest przeznaczony do podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Specjalnie zaprojektowany komin, ma na celu ukrycie rury odprowadzającej zanieczyszczone powietrze do przewodu wentylacyjnego.

Okapy wyspowe, jak sama nazwa wskazuje, skierowane są do osób, których kuchenka znajduje się na tzw. wyspie. Model taki przytwierdza się do sufitu, a nie jak przypadku okapu kominowego do ściany. Pomimo tego, że może się okazać, że sprzęt jest zainstalowany na środku pomieszczenia to często mają one funkcję wyciągu. Oczywiście to osoba instalująca będzie musiała doprowadzić rurę do przewodu wentylacyjnego.  Modele wyspowe to dosyć drogie rozwiązania, jednak swoim wyglądem często dodatkowo ozdabiają pomieszczenie.

Okapy teleskopowe, to również modele szafkowe, jest to opcja dla kuchni o mniejszych rozmiarach. Urządzenie instaluje się w szafce kuchennej, która ma za zadanie maskować przewód odprowadzający zanieczyszczone powietrze. Ten sprzęt ma możliwość pracy jako wyciąg oraz pochłaniacz. Oczywiście funkcje zależą od producenta i wybranego modelu. Warto więc przed zakupem potwierdzić taką informację. Montaż takiego urządzenia jest bardzo prosty, zwłaszcza, jeśli planujemy jego użytkowanie wyłącznie jako pochłaniacz. Pozostałą część szafki, która nie została zajęta przez okap możemy wykorzystać do przechowywania produktów.

Nowością na rynku AGD są okapy blatowe. A ponieważ jest to nowość, są to modele bardzo drogie. Taki sprzęt jest wpuszczony w blat przed kuchenką. W momencie rozpoczęcia gotowania możemy taki okap wysunąć. Natomiast po skończonej pracy, schować ponownie w blacie.

 

Filtr. Metalowy, węglowy czy fizelinowy?

Każdy okap kuchenny powinien mieć zainstalowane filtry. Są one szczególnie ważne, gdy będziemy używać sprzęt w trybie pochłaniacza. Dzięki nim wszelkie zanieczyszczania znajdujące się w powietrzu są zatrzymane. Filtry również powodują, że charakterystyczny zapach gotowania jest pochłaniany przez okap.

Obecnie mamy możliwość wybrać kilka rodzajów filtrów: metalowy, węglowy, fizelinowy. Głównym zadaniem tych filtrów jest zatrzymanie jak największej ilości tłuszczu z powietrza. Zazwyczaj jednak znajdziemy więcej niż jeden filtr w okapach kuchennych. Nie zawsze dodatkowe filtry są dołączone do urządzenia, jednak to, że producent przewidział możliwość zamontować więcej filtrów daje możliwość użytkownikowi zastosowania tylu, ile uznaje za potrzebne.

Rodzaje filtrów różnią się głownie materiałem, z którego są wykonane. Ich wykonanie determinuje też, czy są one wielokrotnego użytku, czy po zabrudzeniu należy taki filtr wyrzucić i wymienić na nowy. Filtr metalowy możemy w razie zabrudzenia umyć pod bieżącą wodą, lub nawet w zmywarce. Natomiast filtry węglowy i fizelinowy należy po zabrudzeniu wymienić na nowy.

2-okapy-kuchenne

 

Poziom hałasu

Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli mamy tzw. otwarty plan, czyli kuchnię połączoną z salonem. Głośny okap kuchenny może powodować niezadowolenie innych domowników, którzy nie będą w stanie przebywać w tym samym pomieszczeniu podczas jego pracy.

Głośność pracy zależy od trybu, czyli czy okap pracuje jako wyciąg czy pochłaniacz, oraz od poziomu prędkości pracy silnika. Przyjmuje się, że urządzenie nie powinno wytwarzać hałasu powyżej 50 dB (według norm unijnych, sprzęty domowego użytku nie powinny przekraczać poziomu 40 dB).

 

Wydajność

To, jaki jest najlepszy okap kuchenny determinuje również jego wydajność. Wydajność tych urządzeń podaje się w metrach sześciennych na godzinę, i pokazuje, jaką ilość powietrza sprzęt jest wstanie przefiltrować w ciągu godziny. Im bardziej wydajny jest model, tym szybciej pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy dobrać odpowiednią efektywność okapu do pomieszczenia, w którym będzie on zainstalowany. Gdy zastanawiamy się, jaki model wybrać powinniśmy się kierować zasadą, że urządzenie powinno być w stanie przefiltrować 6-krotnie powietrze w naszym pomieszczeniu w ciągu godziny.

 

Funkcje dodatkowe

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, które producenci oferują. Oczywiście większa ilość opcji będzie powodować wyższą cenę urządzenia. Jednak, jeśli okażą się przydatne, to wydanie dodatkowych kilku złotych będzie uzasadnione.

Do wyboru mamy m.in. regulację oświetlenia, którą możemy dostosować do panujących warunków w domu, czujnik czyszczenia informujący nas o potrzebie wymiany, lub wyczyszczenia filtrów. W niektórych modelach znajdziemy tryb intensywny, który pozwoli szybko przewietrzyć pomieszczenie, czy wyłącznik czasowy. Pozwala on ustawić dodatkowy czas wentylacji po zakończeniu gotowania. A sami nie będziemy musieli pamiętać o wyłączeniu okapu.  

W droższych modelach możemy znaleźć wyświetlacz ciekłokrystaliczny, sensor zapachu czy wbudowany ekran LCD.

 

 

Najlepsze okapy kuchenne w 2020 roku

 

Kompletujesz urządzenia kuchenne i nie wiesz jaki okap kuchenny wybrać? Nasz ranking okapów kuchennych zawiera wszystkie godne uwagi modele. Są to urządzenia, które cieszą się pozytywnymi opiniami zadowolonych użytkowników. Przeczytaj i wybierz ten, który najbardziej Tobie odpowiada.

 

Nasze zalecenia

 

Akpo WK-4 Eco 60

 

1.Akpo WK-40 Eco 60Pierwszy proponowany przez nas model to okap firmy Akpo. Marka ta ma długie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. Specjalizuje się właśnie w produkcji okapów. Opisywany sprzęt jest to niezwykle elegancki model, który będzie ozdobą każdej kuchni.

Zachwyca stosunek ceny do jakości urządzenia. Niewygórowana cena i wysoka jakość rzadko idą w parze. Zadaniem okapu jest pochłanianie z powietrza zapachów oraz drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza  następuje przez kanał wentylacyjny na zewnątrz. Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu.

Można go stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Okap posiada oświetlenie halogenowe dzięki czemu jego walory estetyczne są jeszcze większe. Urządzenie występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – białej i czarnej.

Te dwa klasyczne kolory pasują praktycznie do każdej kuchni. Akpo produkuje bardzo dobre okapy kuchenne. Opinie o tym modelu są bardzo pozytywne. Bardzo dobrze prezentuje się w kuchni oraz działa bardzo cicho. Sprawnie chłonie wszystkie zapachy oraz unoszącą się parę wodną.

Okap kuchenny to w chwili obecnej tak samo ważne wyposażenie kuchni, jak kuchenka, piekarnik czy mikrofala. Minimalizuje nieprzyjemne zapachy w czasie gotowania, zwłaszcza niezwykle aromatycznych potraw. Za najlepszy okap kuchenny w 2020 roku uznano Akpo WK-4 Eco 60. Jest to model kominowy o szerokości 60 cm.

Zalety
Design:

Jest to eleganckie urządzenie, które dobrze prezentuje się w każdej kuchni.

Cena:

Okap dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto, konsumenci w swoich ocenach wspominają o świetnym stosunku ceny do jakości produktu.

System regulacji:

Urządzenie posiada trzystopniową regulację siły nawiewu, a więc można je dostosować do własnych potrzeb.

Funkcjonalność:

Sprzęt ten można stosować zarówno nad kuchenkami gazowymi, jak i elektrycznymi płytami grzewczymi. Poza tym, dzięki specyficznej budowie, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jest świetną propozycją dla osób wysokich, które gotując musiały zwracać uwagę na okap, aby nie uderzyć o niego głową.

Oświetlenie:

Okap jest wyposażony w oświetlenie halogenowe, dzięki czemu dobrze oświetli płytę grzewczą i zapewni piękny efekt w kuchni. Takie oświetlenie jest jednocześnie energooszczędne.

Wady
Wydajność:

Urządzenie ma wydajność 207 m3/h, co oznacza, że jest odpowiednie wyłącznie do kuchni o małej powierzchni.

 

 

 

 

Teka GFG2

 

Teka GFG2 to okap kuchenny, który spodobał się wielu osobom. Jest to produkt wykonany z białego szkła, które bardzo dobrze dopasuje się do każdej kuchni. Z łatwością możemy zamontować go pod szafką, co sprawia, że nie zabiera zbyt dużo miejsca. Szerokość okapu wynosi od 51 cm do 60 cm.

Produkt ma kilka przycisków, a ich obsługa nie jest trudna. Znajdują się one w dostępnym dla każdego miejscu, więc wciśnięcie któregoś z nich nie sprawi kłopotu. Wydajność wyciągu wynosi 388 m3/h. Oświetlenie LED o mocy 5 W jest dodatkowym źródłem światła, które dobrze oświetla blat kuchenki. Głośność urządzenia utrzymuje się na poziomie 64 dB.

Sprzęt jest wyposażony w filtr metalowy. Możemy go łatwo odłączyć od reszty obudowy, wyjąć oraz umyć z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, które się na nim zatrzymały. Użytkownicy najczęściej wspominają o eleganckim wyglądzie prezentowanego produktu.

Teka GFG2 to okap podszafkowy o wydajności wynoszącej 388 m3/h. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej oraz białego szkła. Sprzęt emituje dźwięki na poziomie 64 dB.

Zalety
Wygląd:

Okap możemy bez problemu zamontować pod szafką, gdzie będzie prawie niewidoczny. Część widoczna dla nas jest wykonana z białego szkła, które prezentuje się bardzo dobrze, a także wpasowuje się do wystroju każdej kuchni.

Lampka LED:

Sprzęt jest wyposażony w pojedynczą lampkę LED o mocy 5 W. Może być ona używana, jako dodatkowe źródło światła - doskonale doświetla pole robocze.

Filtr:

Metalowy filtr jest bardzo wytrzymały i będziemy go wymieniać bardzo rzadko. Zaletą jest możliwość wyciągnięcia go z okapu oraz umycia z nagromadzonego się tłuszczu.

Wydajność:

Wydajność wynosząca 388 m3/h jest wysoka. Ten wynik oznacza, że po kilku chwilach nasza kuchnia będzie wolna od nieprzyjemnych zapachów.

Wady
Głośność:

Wiele osób uważa, że praca utrzymująca się na poziomie 64 dB jest zbyt głośna. Jest to szczególnie nieprzyjemne, kiedy kuchnia jest połączona z jadalnią.

 

 

 

 

Amica OTS515l

 

3.Amica OTS515lKolejny godny uwagi okap to urządzenie wyprodukowane przez polską firmą Amica.  To przedsiębiorstwo, które już od ponad pięćdziesięciu lat produkuje wysokiej klasy sprzęt AGD. To świetna propozycja dla osób, które cenią sobie rodzime marki i jednocześnie wysoką jakość.

Opisywany model Amiki to okap teleskopowy, który dzięki swojemu uniwersalnemu wyglądowi będzie pasował to wystroju każdej kuchni. Warto dodać, że okap ma kompaktowy kształt i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Urządzenie posiada regulowaną siłę pracy okapu.

Do wyboru mamy trzy ustawienia. Mamy także możliwość regulowania mocy oświetlenia. Warto zaznaczyć, że można oświetlić kuchenkę nie włączając wentylatora. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie gdyż może działać w trybie pochłaniacza, a także w trybie wyciągowym. Wszystko zależy od instalacji wentylacyjnej  w naszym domu.

Okap Amica działa bardzo cicho – poziom hałasu jest bardzo niski. Amica to dobry i tani okap kuchenny. Recenzje tego modelu są bardzo pozytywne. Okap spełnia swoje zadanie. Silnik jest bardzo skuteczny już na pierwszym poziomie działania.

Kolejny godny uwagi okap to Amica OTS515l. Jest to model teleskopowy, który będzie pasował do wystroju każdej kuchni.

Zalety
Wygląd:

Ogromną zaletą tego modelu jest jego wygląd oraz fakt, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W efekcie stanowi uniwersalną propozycję do każdej kuchni.

Regulacja pracy:

Urządzenie pracuje na trzech różnych stopniach wydajności, a więc bez problemu dostosujesz je do swoich potrzeb. Ma też regulację mocy oświetlenia. Ponadto oświetlenie możemy uruchomić niezależnie od okapu.

Cena:

Jest to bardzo dobry okap kuchenny do 500 zł. Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to produkt cechujący się świetnym stosunkiem jakości wykonania do atrakcyjnej ceny.

Wady
Brak filtrów węglowych w standardzie:

Urządzenie nie jest sprzedawane z filtrami węglowymi, które można w nim zainstalować. Warto dodać, że chodzi o filtry wymienne, które zwiększają koszty eksploatacji okapu.

 

 

 

 

Ciarko Quatro 60

 

6.Ciarko Quatro 60Kolejny rekomendowany przez nas okap to urządzenie polskiej produkcji. Został stworzony przez firmę Ciarko, która jest jednym z głównych producent okapów w Europie. Urządzenia charakteryzują się nowoczesnych designem. Okap Quatro to ciekawa kompozycja metalu i czarnego szklanego metalu. Urządzenie dysponuje niezwykle wydajnym silnikiem.

Jednocześnie praca okapu nie generuje dużego hałasu. Jest to urządzenie bardzo nowoczesne. Sterowanie okapem jest sensorowe. Przyciski są zainstalowane na czarnym szklanym panelu. Jest to okap, który może działać w trybie otwartym jak i zamkniętym.

Pracuje więc zarówno jako wyciąg jak i pochłaniacz. Urządzenie zostało wyposażone w filtr przeciwtłuszczowy, który można umywać w zmywarce lub za pomocą ciepłej wody i preparatu czyszczącego. Okap skutecznie  pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Urządzenie posiada bardzo dobre opinie. Podkreśla się łatwość zachowania urządzenia w czystości oraz łatwość jego obsługi. Okap Urządzenie działa bardzo cicho i prezentuje się niezwykle elegancko.  Jego minimalistyczny wygląd będzie ozdobą każdej kuchni.

Szósty rekomendowany przez nas okap to urządzenie polskiej marki Ciarko – model Quatro o szerokości 60 cm. Jest to bardzo ciekawy sprzęt wykonany z połączenia klasycznego i czarnego metalu.

Zalety
Design:

Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym designem, a więc stanowi odpowiednią propozycję do każdej, nowocześnie urządzonej kuchni.

Sterowanie:

Okap jest wyposażony w sterowanie sensorowe. Przyciski znajdują się na czarnym, szklanym panelu.

Filtr przeciwtłuszczowy:

Model ten jest wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, który można umyć w zmywarce. Pochłania on tłuszcz i wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Wady
Wydajność:

Zwykle duża wydajność jest zaletą urządzenia, ale w przypadku tego sprzętu może powodować zbytnie wyziębienie pomieszczenia. W efekcie okap jest odpowiedni wyłączenie do dużych kuchni.

Emisja hałasu:

Na trzecim biegu urządzenie emituje zbyt duży hałas, który przy dłuższym użyciu okapu staje się bardzo męczący.

 

 

 

 

Bosch DIB091E51

 

4.Bosch DIB091E51Następny godny uwagi model to urządzenie niemieckiej marki Bosch. Jest to okap wyspowy – czyli przeznaczony do zamontowania nad wyspą kuchenną. Wygląda niezwykle nowocześnie i elegancko. Wykonany został ze stali szlachetnej. Jest sterowany elektronicznie za pośrednictwem przycisków zamontowanych na obudowie.

Urządzenie może pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym.  Dwuzakresowy wentylator okapu jest bardzo wydajny. Posiada trzystopniową regulację pracy. Dodatkowo został wzbogacony o dwa intensywne tryby działania.

System intensywnej pracy wentylatora po sześciu minutach pracy wraca do trybu normalnego. Jest to bardzo użyteczna funkcja, która pozwala ma szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów związanych ze smażeniem lub gotowaniem zapachogennych potraw. Urządzenie działa wyjątkowo cicho.

Okap posiada oświetlenie diodowe. Technologia Dimm pozwala na automatyczne zaprogramowanie mocy natężenia światła. Kolejnym użytecznym rozwiązaniem jest zastosowanie wskaźnika zabrudzenia filtra. Dzięki temu wiemy kiedy go oczyścić i w konsekwencji sprzęt działa zawsze na pełnych obrotach. Okap jest wysoko oceniany. Jest bardzo cichy a jednocześnie wydajny.

Następny godny polecenia model to Bosch DIB091E51. Jest to okap wyspowy, czyli przeznaczony do zamontowania nad wyspą kuchenną.

Zalety
Design:

Urządzenie to wygląda bardzo nowocześnie i elegancko. Zostało wykonane ze stali szlachetnej, która jest wysoce odporna na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. 

Może pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym:

Różne systemy pracy sprawiają, że model ten jest idealną propozycją do wszystkich kuchni.

Regulacja pracy:

Okap ma trzystopniową regulację pracy plus do tego dwa dodatkowe, bardzo intensywne tryby działania. Taki system po sześciu minutach pracy wraca do trybu normalnego. Umożliwia szybkie pozbycie się nieprzyjemnych zapachów związanych z gotowaniem bardzo aromatycznych potraw.

Wady
Cena:

Koszt zakupu tego sprzętu to ponad 3 tys. złotych. To czyni go najdroższą propozycją w naszym zestawieniu.

Wielkość:

Urządzenie jest duże i ciężkie. Ma 90 cm szerokości, a więc przed instalacją, należy dokładnie przeanalizować to, gdzie powinien się znaleźć i czy mamy wystarczającą ilość miejsca na taki sprzęt.

 

 

 

 

Faber Agora 90

 

Nasza kolejna propozycja to kominowy okap Faber Agora 90. Jest to stylowy model w stylu rustykalnym z ciekawą półką, na której możemy ustawić pojemniki z przyprawami, przez co jest bardzo funkcjonalny. Ma piękną, drewnianą ramę, którą można przemalować. Na ramie znajduje się praktyczny zegar analogowy.

Produkt dostępny jest w kolorze białym. Można go zakupić w jednej z dwóch różnych szerokości – 90 cm i 120 cm. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 420 m3/h, a więc będzie odpowiednie do średniej wielkości kuchni. Sprzęt ten jest wyposażony w podwójne oświetlenie halogenowe (2×28 W). Ma on łatwe w obsłudze sterowanie elektromechaniczne. Urządzenie pracuje na jednej 3 prędkości.

Przy maksymalnej emisja hałasu wynosi 61 dB. Produkt stanowi stylowy dodatek do kuchni urządzonej w stylu klasycznym, rustykalnym, vintage czy retro. Przez konsumentów ceniony jest za jakość wykonania oraz piękną stylistykę. Duże uznanie zyskała też praktyczna półeczka i zegar.

Jako czwarty prezentujemy okap kominowy Faber Agora 90. Jest to bardzo atrakcyjny model zachowany w stylistyce rustykalnej, dostępny w dwóch szerokościach – 90 cm i 120 cm.

Zalety
Półka i zegar:

Model ten ma praktyczną półkę, na której można ustawić najróżniejsze przyprawy. Dzięki temu, podczas gotowania zawsze mamy je pod ręką. Nie musimy też szukać zegara, gdyż w obudowie umieszczono model analogowy.

Wydajność:

Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 420 m3/h, a więc stanowi bardzo ciekawą propozycję do kuchni o średniej powierzchni.

Cicha praca:

Przy pracy na najwyższym poziomie głośność wynosi maksimum 61 dB, jest więc to stosunkowo ciche urządzenie.

Wady
Cena:

Jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu. Oczywiście ma to związek z materiałem, jaki wykorzystano w produkcji okapu – naturalne drewno.

Wielkość:

Urządzenie jest bardzo solidne, a przy tym duże, nieodpowiednie do małych kuchni, które może zdominować. Zajmuje sporo miejsca i uniemożliwia instalację szafki, w której można byłoby przechowywać naczynia.

 

 

 

 

Smeg KSEG5E

 

7.Smeg KSEG5EOstatnia propozycja to okap z najwyższej półki. Jego cena jest dość wygórowana, jednakże jakość wykonania i wykończenia potwierdzają, że jest wart tej kwoty. Urządzenie zostało wyprodukowane przez włoską firmę Smeg. Ma ona duże doświadczenie w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Firma zwraca szczególną uwagę na wzornictwo i stosuje najnowsze technologie.

Opisywany model jest przeznaczony do zabudowy. Dzięki temu nie zaburza wystroju kuchni i potrafi się świetnie wkomponować w otoczenie. Urządzenie zostało wyprodukowane ze stali szlachetnej. Dysponuje halogenowym oświetleniem, które w skuteczny sposób oświetla płytę kuchenną.

Pracę okapu można regulować za pośrednictwem przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości i moce.  Poziom hałasu przy pracy urządzenia na pierwszej prędkości jest niewielki. Dzieje się tak dzięki systemowi izolacji oraz specjalnym podzespołom, które tłumią głośność pracy silnika.

Okap został wyposażony także w filtr przeciwtłuszczowy, który skutecznie oczyszcza powietrze z tłustych oparów, które powstają podczas gotowania. Jest to bardzo solidne urządzenie.

KSEG5E.

Zalety
Wielkość:

Model ten jest przeznaczony do zabudowy, a więc nie zaburza wystroju kuchni i jednocześnie zajmuje bardzo mało miejsca, które możemy wykorzystać na powieszenie szafek.

Oświetlenie:

Posiada halogenowe oświetlenie, które w skutecznie oświetla płytę kuchenną.

Regulacja pracy:

Pracę okapu reguluje się za pomocą przycisków umieszczonych na panelu. Do wyboru mamy 3 prędkości pracy. 

Wady
Cena:

W porównaniu do innych modeli pod zabudowę, prezentowany przez nas model jest dość drogi.

Hałas:

Nie jest to urządzenie, które można zaliczyć do grupy bardzo cichych.

 

 

 

 

Jak zamontować okap kuchenny?

 

Osoby, którym zależy na czystej i pachnącej kuchni nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez okapu. Urządzenie to zapobiega osadzaniu się cząsteczek tłuszczu na meblach i innych sprzętach, a dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. Nie każdy wie jednak, jak montuje się tego typu produkt. Czy instalacja wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności? Jaki okap kuchenny jest polecany przez miłośników gotowania?

 

 

Przed montażem

Zanim przejdziemy do montażu okapu kuchennego musimy najpierw dokładnie zaplanować miejsce instalacji sprzętu. Kluczowe jest określenie m.in. wysokości, na jakiej znajdzie się urządzenie. Jeżeli tego typu produkt zostanie zamontowany za nisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyczyniać się do wygaszania płomienia palnika (jeśli mamy tradycyjną kuchenkę gazową). Z kolei okap zawieszony zbyt wysoko nie będzie tak skutecznie pochłaniać zapachów i pary wodnej, jak powinien. Jak przekonują fachowcy, posiadacze kuchenek indukcyjnych i elektrycznych powinni zamocować urządzenie na wysokości ok. 55 cm, a gazowych – minimum 65 cm.

Przed montażem okapu powinniśmy także dokładnie określić odległość sprzętu od kratki wentylacyjnej (nie powinna wynosić więcej niż 2 m). Sprawdźmy też, czy urządzenie będzie zawieszone tak, aby możliwe było podłączenie go do prądu.

 

Montaż w obiegu otwartym

Okapy kuchenne mogą pracować na dwa różne sposoby – w obiegu otwartym lub zamkniętym. W pierwszym przypadku sprzęt trzeba podłączyć do kanału wentylacyjnego, aby możliwe było odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku. Do tego będą nam potrzebne narzędzia: śrubokręt, poziomica, wiertarka, ołówek, taśma miernicza. Niezbędne okażą się również akcesoria, takie jak: wkręty, kołki rozporowe oraz rura odprowadzająca (przewód wentylacyjny). Kiedy określimy już wysokość, na jakiej zamontujemy okap, musimy wyrównać jego położenie w pionie i poziomie – używamy do tego poziomicy. Kolejny krok to wywiercenie w ścianie otworów. Potem wystarczy tylko sięgnąć po kołki rozporowe i wkręty, aby zawiesić urządzenie na ścianie. Jeśli chodzi o rurę odprowadzającą, jeden koniec powinniśmy zamocować w wyjściowym otworze okapu, drugi natomiast w szybie wentylacyjnym, a następnie założyć komin i kratkę wentylacyjną.

 

Montaż w obiegu zamkniętym

Jeśli zdecydowaliśmy się na okap pracujący w obiegu zamkniętym, montaż może okazać się nieco łatwiejszy. Po określeniu wysokości i upewnieniu się, że urządzenie będzie równo zawieszone wystarczy wywiercić dziury w ścianie na określonej wysokości i zamocować sprzęt na wkrętach i kołkach. Niemniej jednak z uwagi na to, że okap będzie działać, jako pochłaniacz musimy zainstalować w nim dodatkowo specjalne filtry węglowe (na zaczepach przed silnikiem lub na filtrach przeciwtłuszczowych).

 

 

Co jest istotne przy montażu okapu kuchennego?

Sam montaż okapu kuchennego nie jest zbyt skomplikowany i nie zajmuje dużo czasu, jednak musimy się odpowiednio przygotować do tej czynności oraz wszystko dokładnie zaplanować. Jednym z warunków prawidłowej instalacji takich urządzeń jest upewnienie się, że ściana w kuchni nie będzie rezonować (przyczyniać się do rozchodzenia drgań i dźwięków wydawanych przez turbinę okapu). Najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie sprzętu na ścianie z cegły, pustaków lub betonu, która jest wyłożona wełną i opiera się na metalowych profilach.

Chcąc zamontować okap wyspowy musimy dokładnie sprawdzić, czy konstrukcja naszego podwieszanego sufitu jest wystarczająco mocna. Jeśli płyty są zamocowane w nieprawidłowy sposób, po zawieszeniu okapu cała konstrukcja może zacząć pękać i kruszyć się, a to znacząco zmniejsza bezpieczeństwo domowników.

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Bosch DHU665C

 

2.Bosch DHU665CNasza druga propozycja to urządzenie niemieckiej marki Bosch, która od lat produkuje najwyższej jakości sprzęty agd. Opisywany okap to typ podszafkowy. Jest to optymalne rozwiązanie dla kuchni o niewielkim rozmiarze, gdyż urządzenie można zamontować bezpośrednio   pod szafką.

Dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca. Okap jest niezwykle wydajny i niezwykle szybko potrafi uporać się z zanieczyszczonym powietrzem w kuchni. Zamontowane w okapie światło halogenowe pozwala na skuteczne oświetlenie kuchenki – jest bardzo wydajne a jednocześnie nie pobiera dużo prądu.

Niezwykłą zaletą tego okapu jest jego cicha praca. Nie zagłusza ona radia działającego w tle i nie uprzykrza nam życie nieprzyjemnych dla ucha dźwiękiem. Został wyposażony w filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce. Oznacza to dużą oszczędność i brak konieczności zakupu filtrów jednorazowych. Według wielu opinii jest to najlepszy okap kuchenny podszafkowy.

Użytkownicy, którzy zakupili okap są zadowoleni z jego pracy. Podkreśla się, że urządzenie ma zgrabny wygląd  i jest bardzo wydajne.

Nasza druga propozycja to model DHU665C niemieckiej marki Bosch. Jest to optymalne rozwiązanie dla kuchni o niewielkiej powierzchni, w której chcemy zapewnić sobie jak najwięcej miejsca do przechowywania garnków. Model ten to typ podszafkowy o szerokości 60 cm.

Zalety
Montaż:

Dzięki temu, że urządzenie montuje się pod szafką, pozwala nam zaoszczędzić sporo miejsca, a to w małej kuchni jest niezwykle istotne.

Wydajność:

Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 365 m3/h, a więc jest odpowiednie do małych i średnich kuchni. Szybko radzi sobie z usuwaniem brzydkich zapachów.

Oświetlenie:

Zamontowane w okapie światło halogenowe zapewnia skuteczne oświetlenie kuchenki. Poza tym jest energooszczędne.

Filtr:

Urządzenie jest wyposażone w filtr przeciwtłuszczowy, który można myć w zmywarce, a więc jego eksploatacja jest tańsza. Filtr cechuje bardzo wysoka skuteczność pochłaniania zabrudzeń.

Wady
Mały zakres regulacji pracy:

Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że model ten ma mały zakres regulacji pracy, a więc trudniej dostosować go do naszych aktualnych potrzeb.

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4.56 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status