Okapy kominowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.07.18

 

Jaki okap kominowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Przygotowując obiad musimy się liczyć się z tym, że podczas gotowania naszą kuchnię wypełniają bardzo intensywne zapachy. Co więcej, niekiedy danie przypala się, więc musimy uporać się nie tylko z przykrym odorem, ale również dymem. W takiej sytuacji przyda Ci się okap kuchenny, który pochłania zapach. Szczególnym modelem jest sprzęt kominowy, który montowany jest bezpośrednio nad kuchenką. Długi komin służy do maskowania rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Niestety, wciąż znaczna część konsumentów nie wie, jak kupić najlepszy okap kominowy na rynku. Z tego powodu przygotowaliśmy poniższy poradnik, w którym zamieściliśmy kilka rad.

 

 

Sterowanie – jaki okap kominowy wybrać?

Na rynku znajdziemy urządzenia ze sterowaniem manualnym lub elektronicznym. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w prosty w obsłudze suwak, którym uruchamiamy produkt, a także zmieniamy natężenie jego pracy. Alternatywą są urządzenia wyposażone w niewielkie, ale dobrze oznaczone przyciski. Tego typu sterowanie spotykamy najczęściej w starszych produktach.

Drugim rodzajem są okapy ze sterowaniem elektronicznym, które wyposażone są w niewielki ekran. Znajdują się na nim przyciski lub panel dotykowy, przy pomocy którego ustawiamy tryb pracy sprzętu. Użytkownik może wybrać nie tylko siłę nawiewu, ale również zaprogramować dokładny czas pracy urządzenia. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które preferują nowoczesne produkty z prostym systemem obsługi. Co więcej, większość paneli dotykowych pozwala również kontrolować oświetlenie. Ciekawą alternatywą są okapy sterowane przy pomocy pilota. Urządzenia o dobrym zasięgu mogą być włączane i wyłączane, gdy przebywamy w innym pomieszczeniu.

 

Wydajność – jaki okap kominowy jest najlepszy?

Jeśli wybierzesz zbyt słaby sprzęt, nie będzie on w stanie pozbyć się całego zapachu z pomieszczenia. Z kolei zbyt mocne modele doprowadzą do wychłodzenia kuchni. Wydajność jest podawana w m3/h. W celu dobrania odpowiedniego okapu musisz obliczyć kubaturę pomieszczenia, czyli iloczyn powierzchni podłogi i wysokości pomieszczenia. Następnie mnożysz otrzymany wynik przez 6, gdyż właśnie takie jest minimalne tempo pracy zalecane jest w wysokiej jakości produktach.  W przypadku maksymalnej wartości otrzymaną kubaturę mnożysz przez 12.

 

Liczba biegów

Ponieważ nie zawsze zachodzi potrzeba użycia maksymalnej mocy okapu, dobrze, aby był on wyposażony w biegi. Dzięki nim szybko i precyzyjnie dopasujemy tryb pracy do naszych potrzeb. W zależności od wybranego sprzętu, znajdziemy w nim panel skokowy lub płynną regulację. W przypadku pierwszego urządzenia mamy pokrętła lub przyciski, a drugiego – gałkę do przekręcania.

Standardowe okapy mają od 2 do 4 biegów, jednak dostępne są również nieco bardziej zaawansowane sprzęty, w których liczba ta wynosi nawet 8. Pierwszy typ urządzeń sprawdzi się przy kuchence z 4 palnikami, gdzie w jednym czasie gotujemy do 3 potraw. Jeśli jednak posiadasz dużą kuchenkę, która ma więcej pól grzewczych, zalecamy zainwestowanie w okap o większej mocy, który ma spory zakres regulacji pracy.

 

Filtry

Wydajna praca nie będzie możliwa bez dobrej jakości filtrów, które znajdują się w okapie. Pierwszym typem jest filtr zatrzymujący tłuszcz. Ponieważ produkt ten musi być regularnie czyszczony, dobrze by był wykonany z aluminium. Zdecydowana większość producentów stosuje takie filtry, które można myć w zmywarce. Drugim rodzajem jest filtr węglowy, który gwarantuje neutralizację wielu nieprzyjemnych zapachów.

 

Oświetlenie

Elementem wyposażenia każdego okapu jest oświetlenie. Blask lampy pada bezpośrednio na kuchenkę i przygotowywane potrawy, dzięki czemu daje nam to większą kontrolę nad gotowaną potrawą. Dodatkowe oświetlenie na pewno okaże się przydatne podczas sprzątania kuchenki.

W zależności od modelu, okapy dysponują 2 lub 4 lampkami. Poza tym w nowoczesnych urządzeniach, które mają 4 żarówki, użytkownik może wybrać natężenie światła. Stając przed wyborem zdecydowanie lepiej jest wybrać oświetlenie LED lub halogenowe, gdyż jest to tania, ale i wydajna opcja. Takie typy, gwarantują silne i jasne światło, które nie podrażni naszych oczu.

 

Design

Ze względu na swoją konstrukcję, okap kominowy zajmie znaczną część przestrzeni nad kuchenką, dlatego warto dopilnować, aby produkt cechował się eleganckim wyglądem. Na szczęście producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Dobrym rozwiązaniem są sprzęty o geometrycznym kształcie (głównie trapez i kwadrat), które dopasują się do nowocześnie urządzonej przestrzeni. Takie urządzenia występują w różnych kolorach i gabarytach. Sprawia to, że nie musisz decydować się na klasyczne, stalowe rozwiązania, gdyż coraz popularniejsze są okapy czarne. Dla osób, których kuchnie są urządzone w białej kolorystyce, powstały modele białe lub kremowe. W kwestii rozmiarów konsumenci również mają szeroki wybór, gdyż szerokość sprzętu może wynosić 50 cm, 60 cm, 90 cm, a nawet 100 cm. Wartość ta uwarunkowana jest przestrzenią, jaką dysponujemy w kuchni oraz szerokością płyty kuchennej. Im jest ona większa, tym okap powinien być szerszy.

Naturalnie, również zwolennicy stylu vintage znajdą coś dla siebie. W sklepach spotkać możemy wiele urządzeń rustykalnych, które swoim designem nawiązują do stylu ludowego. Takie produkty dobrze sprawdzą się w domkach letniskowych.

Pamiętaj, że najlepszy okap kuchenny to taki, który swoim wyglądem pasuje do pomieszczenia. Należy zadbać o spójność kolorystyczną, gdyż sprzęt nie powinien rzucać się w oczy. Równocześnie, zwróć uwagę na to, w jaki sposób czyści się model. Jeśli jego wnętrze będzie zakurzone, to po uruchomieniu wszystkie odpady wylądują na Twojej kuchence lub nawet przygotowywanym jedzeniu. Poza tym wystawienie na działanie pary wodnej i tłuszczu może spowodować silne zabrudzenia. Warto więcej upewnić się, czy interesujący nas model (a przynajmniej jego części)  można czyścić w zmywarce. Jest to przydatne udogodnienie, które zwiększy żywotność sprzętu.

 

 

Emisja dźwięku

Ważnym parametrem jest również emitowany przez okap dźwięk. Jeśli praca sprzętu będzie zbyt głośna (przekracza 90 dB) to może wywołać dyskomfort u domowników. Pamiętaj, że w przypadku silnego zapachu lub mocnego przypalenia, urządzenie będzie musiało działać przez kilkanaście minut, by uporać się z powstałym zanieczyszczeniem. Dlatego polecamy inwestycję w sprzęty, których wytwarzany hałas nie przekracza 60 dB. Na rynku są jednak dostępne modele, w których poziom hałasu wynosi 35 dB lub 40 dB, jednak są one dość kosztowne.

 

Okapy kominowe w dobrych cenach

Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane. Tym, co na nie najbardziej wpływa jest design sprzętu. Znajdziesz więc klasycznie wyglądające modele kosztujące 100 zł, ale na rynku również dostępne są takie za 2000 zł lub nawet 4000 zł. Z kolei ekskluzywne produkty o niewielkich gabarytach, lecz dużej wydajności wiążą się z wydatkiem nawet 10000 zł.

Pamiętaj, że najważniejsza jest wydajność modelu i to na nią należy zwrócić uwagę. Z tego powodu, zachęcamy do zainwestowania większej sumy w bardziej wydajny model.

 

 

Najlepsze okapy kominowe w 2018 roku

 

Kuchnia bez okapu – to możliwe, ale tylko wtedy, gdy mieszkasz w kraju tropikalnym i nie masz ścian i okien. Jeśli nie masz dobrej wentylacji, nagle wszystkie pomieszczenia pachną wczorajszym obiadem. Dlatego tak ważny jest zakup urządzenia z dobrym ciągiem, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy znikną. Nasz ranking okapów kominowych, pomoże Ci w wybraniu odpowiedniego modelu do kuchni.

 

Nasze zalecenia

 

Akpo WK-9 Kastos 60

 

1-akpo-wk-9-kastos-60Akpo Wk-9 Kastos 60 to nasza pierwsza propozycja z funkcją programatora i dodatkowym pilotem ułatwiającym obsługę. Model dostępny jest w kolorach inox, szyba czarna lub biała, dzięki czemu bez problemu znajdziesz sprzęt idealnie pasujący do Twojej kuchni. Urządzenie jest dość ciche, a przedział głośność to od 54dB do 60dB ( w zależności od wybranej mocy, w jakiej ma pracować).

Natomiast moc silnika mieści się w przedziale od 140W do 250W, a moc przyłączeniowa okapu od 210W do 320W. Produkt ten ma niezwykle wygodne oświetlenie typu LED 2 x 1,8W, zapewniające wystarczającą ilość światła w czasie gotowania. Ogromnym atutem jest nowoczesne sterowanie elektroniczne (touch panel).  Wymiary okapu to 60 cm x 89 cm x 38,5 cm.

Sprzęt ten może działać jak wyciąg lub pochłaniacz brzydkich zapachów. Wydajność urządzenia wynosi od 650 m3/h do 850 m3/h. W efekcie jest to najlepszy okap kominowy w naszym zestawieniu. Warto też wspomnieć, że produkt cieszy się wieloma pozytywni opiniami użytkowników. Przede wszystkim zauważają, że jest to cichy, wydajny sprzęt.

 

 

 

 

Gorenje DVG 600 ZWE

 

2-gorenje-dvg-600-zweOkap kuchenny DVG 600 ZWE to drugi produkt warty uwagi. Jest to świetna propozycja o bardzo dobrych parametrach. Wydajność w systemie obiegu otwartego wynosi 420 m³/h, a w systemie obiegu zamkniętego 375 m³/h. Jeśli szukasz propozycji do mniejszej kuchni w zachwycającej bieli, to model, który warto zainstalować. Jest to okap kominowy przyścienny wykonany ze szkła i stali.

Urządzenie sterowane jest za pomocą wygodnych przycisków. Nie można też zapomnieć o efektownym oświetleniu halogenowym 2 × 35 W. Dostosowanie pracy urządzenia do naszych potrzeb jest bardzo proste, gdyż ma ono trzy stopnie mocy. W zestawie znajdziemy filtr przeciwtłuszczowy oraz węglowy, który świetnie pochłania brzydkie zapachy.

Oba można łatwo wyjąć, a filtr przeciwtłuszczowy można umyć ręcznie lub w zmywarce.  Szerokość produktu to 596 mm, a wysokość komina 38,3 – 54,8 cm. Głośność urządzenia wynosi 62,9 dB. Ten dobry i tani okap kominowy cieszy się dużą popularnością. Doceniano jego solidną konstrukcję oraz świetną wydajność.

 

 

 

 

Amica OKC6726I

 

3-amica-okc6726iOpinie o okapach kominowych Amica są niezwykle pochlebne. Użytkownicy doceniają ich trwałość oraz świetny ciąg, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji tego znanego producenta. Model OKC6726I to kolejne nowoczesne rozwiązanie, zarówno w kwestii wyglądu, jak i posiadanych funkcji.

Okap ma wygodny panel sensorowy oraz podświetlany wyświetlacz, na którym możemy odczytać poziom pracy wentylatora, wskaźnik nasycenia filtrów oraz informację o konieczności czyszczenia. Model wyposażony jest w oświetlenie halogenowe, które sprawia, że kuchnia zyskuje niepowtarzalny klimat. Funkcja czasowego wyłączenia została doceniona przez wszystkich zapominalskich użytkowników.

Specjalny filtr aluminiowy zainstalowany w okapie oddziela tłuszcz od reszty wchłanianych oparów. Dzięki temu, że został on wykonany z mocnego materiału, jest odporny na korozję i może być czyszczony (najlepiej co 2-3 miesiące). Wymiary urządzenia to 103,5 cm – 135,5 cm wysokości, 60 cm szerokości i 47 cm głębokości, a jego waga wynosi prawie 19 kg. Wydajność w trybie wyciągu wynosi 370 m3/h, a głośność urządzenia mieści się w przedziale od 48 dB – 63 dB.

 

 

 

 

Samsung HDC9C55TX

 

4-samsung-hdc9c55txOkap kominowy Samsung HDC9C55TX to kolejne rozwiązanie, które pozwoli Ci się cieszyć gotowaniem bez brzydkich zapachów i nieprzyjemnego hałasu. Urządzenie jest wyposażone w filtr z węglem aktywnym, który oczyszcza powietrze. Doskonale zatrzymuje nieprzyjemne zapachy z zasysanego powietrza, co w kuchni jest niezastąpionym rozwiązaniem.

Sam filtr jest łatwy w utrzymaniu czystości, a do tego bardzo wydajny. Jak każdy okap, model ten ma również dobre oświetlanie. Lampa halogenowa, którą wykończono stalą nierdzewną, doskonale oświetla obszar gotowania i daje świetny efekt . Urządzenie ma cztery prędkości oraz timer, dzięki czemu dostosujemy sprzęt do swoich potrzeb. Nie zabrakło też wygodnego wyświetlacza dotykowego, który ułatwia obsługę.

Wydajność urządzenia wynosi 500 m3/h, a jego głośność to 57 dB. Wymiary okapu to: wysokość – min. 665 mm, max. 995 mm, szerokość – 900 mm, głębokość – 485 mm. Produkt został doceniony przez użytkowników za ciekawy, nowoczesny design, solidną konstrukcję oraz świetną wydajność. Konsumenci wysoko ocenili też wyjątkowo cichą pracę silnika.

 

 

 

 

Faber Ranch 60

 

5-faber-ranch-60Faber Ranch 60 to biały okap w stylu rustykalnym, który doskonale sprawdza się nie tylko we wnętrzach vintage, czy retro, ale również tych tradycyjnych. Model ten dostępny jest w trzech szerokościach: 60 cm, 90 cm i 120 cm. Dzięki czemu bez problemu dobierzemy odpowiedni rozmiar do swojej kuchni.

Biała, drewniana rama do okapu, sprawia, że bez problemu dopasujemy do niej szafki kuchenne. Wydajność maksymalna tego sprzętu wynosi 410 m3/h. Urządzenie ma aż 3 wygodne programy, dzięki którym dostosujemy jego pracę do naszych potrzeb. Okap ma również dwie żarówki halogenowe 28 W, doskonale oświetlające pole pracy. U

rządzanie przeznaczone jest do montażu przyściennego, a ze względu na dość masywną budowę, musimy przemyśleć, w jakim miejscu możemy go umieścić. Jeśli jednak szukasz sprzętu w stylu retro, jest to idealny model do Twojej kuchni. Głośność tego okapu wynosić 61 dB. Warto też wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach konsumentów. Docenili oni solidna konstrukcję oraz ciekawy design urządzenia, a także atrakcyjną cenę.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...