Najlepszy okap kuchenny do zabudowy

Ostatnio aktualizowane: 08.04.20

 

Okapy kuchenne do zabudowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2020

 

Jaki okap kuchenny do zabudowy wybrać?

 

Okap to sprzęt, który przydaje się w każdej kuchni, ponieważ neutralizuje nieprzyjemne zapachy i parę wodną, a do tego zapobiega osiadaniu cząsteczek tłuszczu na meblach. Jeśli nie chcemy, aby urządzenie wpłynęło negatywnie na wystrój pomieszczenia, możemy zdecydować się na model do zabudowy. Jak jednak znaleźć ten odpowiedni? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym poradniku. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy ponadto ranking prezentujący sprzęty cieszące się popularnością wśród konsumentów.

 

 

Zanim kupimy okap, należy zastanowić się, w jaki sposób zamontujemy go w kuchni. Jeżeli wolimy uniknąć podłączenia sprzętu do szybu wentylacyjnego, musimy znaleźć model działający w trybie pochłaniacza. W tym przypadku urządzenie zasysa powietrze z kuchni, filtruje je, a później z powrotem wydmuchuje. Często jednak mówi się, że okap działający jako wyciąg jest bardziej efektywny, mimo że wymaga podłączenia rury wyprowadzającej powietrze do szybu wentylacji. Wszystko przez to, że taki sprzęt usuwa zapachy, parę wodną i zanieczyszczenia na zewnątrz, a kuchnia pozostaje czysta. Wiele urządzeń pozwala samemu wybrać sposób montażu i pracy, co jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla niezdecydowanych osób.

Okap do zabudowy musi mieć odpowiednie wymiary, ponieważ jeżeli będzie za duży lub zbyt mały, dopasowanie go do szafki może okazać się trudne, bądź niekiedy niemożliwe. Należy więc sprawdzić szerokość sprzętu (powinna odpowiadać szerokości płyty grzewczej). Warto pamiętać, że najlepszy okap kuchenny do zabudowy w 2020 roku jest wydajny i skutecznie pochłania parę wodną oraz zapachy powstające podczas gotowania. Choć w tej kwestii dużo zależy od metrażu kuchni, to wydajność urządzenia nie powinna być mniejsza niż 300 m3/h.

Niemniej istotna jest łatwość obsługi sprzętu. Do wyboru mamy dwie opcje – sterowanie przy pomocy suwaka (mechaniczne) lub z wykorzystaniem dotykowego panelu z wyświetlaczem (elektroniczne). W drugie rozwiązanie wyposażone są droższe modele. Jeśli sprawdzimy dodatkowo poziom hałasu generowanego przez dostępne w sklepach okapy, z pewnością szybciej dokonamy wyboru. Jeśli kupimy cicho pracujące urządzenie (do 65 dB), nie będzie zakłócało spokoju domowników i przeszkadzało za bardzo w rozmowie czy oglądaniu telewizji (co może zdarzyć się w mieszkaniach z kuchnią otwartą na salon).

 

 

Okapy kuchenne do zabudowy – Ranking

 

 

Teka GFG2 

 

Sprzęt Teka GFG2 ma szerokość 55 cm. Wydajność modelu to 388 m3/h, a maksymalna głośność pracy nie przekracza 64 dB. Okap ma panel wykonany z białego szkła, dlatego estetycznie się prezentuje, a po zabudowie pod szafką jest niemal niewidoczny. Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED pozwalające na bardziej komfortowe gotowanie.

Produkt można zamontować w kuchni jako wyciąg lub pochłaniacz (konieczne jest wtedy dokupienie filtra węglowego). Okap ma wbudowaną opcję recyrkulacji, więc może bez przeszkód pracować w obiegu zamkniętym. Sprzętem steruje się przy pomocy przycisków. Do wyboru mamy 3 stopnie prędkości pracy, w efekcie czego szybko pozbędziemy się z kuchni nieprzyjemnego zapachu czy nadmiaru pary wodnej.

Urządzenie zyskało wiele pochlebnych komentarzy konsumentów. Okap łatwo się montuje, idealnie pasuje do szafek o szerokości do 60 cm. Wbudowane oświetlenie jest energooszczędne i trwałe, a poza tym zapewnia jasne światło, więc nie trzeba zapalać w kuchni dodatkowej lampy podczas przyrządzania potrawy, np. późnym popołudniem.

 

 

 

 

Franke FTC 6032 GR/XS 

 

Franke FTC 6032 GR/XS to okap kuchenny do zabudowy w dobrej cenie, którego szerokość wynosi 60 cm. Wydajność urządzenia to 300 m3/h, a maksymalny poziom generowanego hałasu – 62 dB. Produkt można zainstalować jako pochłaniacz lub wyciąg, w zależności od naszych potrzeb.

Sprzęt został wyposażony w dwie halogenowe żarówki o mocy 28 W każda. Urządzenie ma 3-stopniową regulację prędkości pracy, steruje się nim mechanicznie, przy użyciu suwaka. Okap po montażu jest prawie niewidoczny, aby go włączyć wystarczy wysunąć przedni panel. Model jest bardzo łatwy w obsłudze i utrzymaniu w czystości.

Konsumentom przypadł do gustu produkt marki Franke, ponieważ jest funkcjonalny i szybko neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Za sprawą okapu możemy cieszyć się czystą i świeżą kuchnią, nie musimy się martwić, że cząsteczki tłuszczu powstające podczas gotowania będą osiadać na meblach i innych sprzętach.

 

 

 

 

Toflesz Ok-6 Linea Glass 60 

 

Urządzenie Toflesz Ok-6 Linea Glass 60 ma szerokość 56,4 cm. Produkt został wykonany z czarnego szkła, dlatego wygląda wyjątkowo stylowo. Wydajność modelu to 635 m3/h, a maksymalna głośność pracy wynosi 64 dB. Okap ma 4-stopniową regulację prędkości i pilot zdalnego sterowania w zestawie. Możemy więc włączać i wyłączać sprzęt bez potrzeby podchodzenia do niego.

Z uwagi na to, że najlepsze okapy kuchenne do zabudowy mają w komplecie elementy niezbędne do montażu również do modelu marki Toflesz dodano potrzebne śruby. Sprzęt wyposażono w energooszczędne oświetlenie LED i 9-minutowy timer. Produkt ma też filtr węglowy, który w trybie pochłaniacza neutralizuje wszystkie, nieprzyjemne zapachy.

Na podstawie opinii konsumentów możemy wywnioskować, że do atutów urządzenia zalicza się głównie: wygodny panel dotykowy, łatwe mycie oraz nowoczesne oświetlenie. Okap zapewnia nad kuchenką jasne światło o ciepłej barwie. Ponadto sprzęt jest odporny na zarysowania i przetarcia mogące powstać w wyniku wielokrotnego przecierania ściereczką.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subskrybuj  
Notify of
DMCA.com Protection Status