Lodówko-zamrażarki ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.10.18

 

Jaką lodówko-zamrażarkę wybrać?

 

Przewodnik zakupowy

Lodówka to podstawowe wyposażenie każdego domu, które przedłuża świeżość Twojego jedzenia. Dlatego ważne jest, aby sprzęt ten cechowała najwyższa jakość wykonania. Dobrze wykonane urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat. W sklepach AGD dostępnych jest wiele modeli, począwszy od tych wolnostojących z jedną parą drzwi, po dwudrzwiowe do zabudowy. W tym poradniku skupimy się na modelach z zamrażarką, które cieszą się największym zainteresowaniem konsumentów. Takie urządzenia łączą w sobie dwie funkcję – chłodziarki i zamrażarki. Aby ułatwić Ci wybór przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaką lodówko-zamrażarkę wybrać.

Rodzaje lodówko-zamrażarek

Lodówki dzielą się ze względu na rozmiar, określany liczbą drzwi. Wśród nich wyróżniamy:

Lodówki dwudrzwiowe – ten sprzęt posiada osobny zamrażalnik oraz chłodziarkę, która jest zamontowana na górze lub dole urządzenia, dzięki czemu zmieścimy w niej dużo jedzenia. Jest to propozycja dla rodzin wieloosobowych.

Lodówki jednodrzwiowe – to bardzo powszechne lodówki dostępne na rynku. W takim sprzęcie zamrażalnik zainstalowany jest w środku chłodziarki, w postaci osobnej półki z drzwiczkami.

Lodówki side-by-side – to modele dwudrzwiowe, które kształtem przypominają szafę. Drzwi występują obok siebie. Jest to dobra propozycja dla dużych rodzin.

 

Lodówki wolnostojące czy modele do zabudowy

Podstawowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem lodówko-zamrażarki jest to, czy sprzęt powinien być wolnostojący czy lepiej poddać go zabudowie. Wybór zależy wyłącznie od nas, dlatego powinniśmy kierować się względem własnych preferencji oraz możliwości kuchni. Mimo, że taki sprzęt do zabudowy pięknie komponuje się z meblami kuchennymi, jest to dodatkowy wydatek, który należy uwzględnić w trakcie zakupu takiej lodówki.

Ponadto, zabudowane drzwi muszą być precyzyjnie zmierzone. Niektórzy uważają też, że urządzenia w zabudowie szybciej się psują, bo nie mają zapewnionej odpowiedniej wentylacji.

 

Klasa energetyczna

Tego rodzaju AGD ma klasę energetyczną, która jest niczym innym jak informacją o średnim zużyciu prądu w normalnych warunkach.

Wśród podstawowej skali klas energetycznych wyróżniamy: A, B, F i G – najmniejsze zużycie ma klasa A – 55%, a największe G zużycie energii ponad 150% Każdy “+” przy klasie A oznacza zużycie energii zmniejszone o kolejne 10%.

Oznacza to, że lodówka w klasie energetycznej A++ zużywa średnio ok. 200 kWh na rok, natomiast model w klasie G pochłania aż 500 kWh rocznie. Chociaż modele w najwyższej klasie są najdroższe, taki zakup jest bardzo opłacalny i szybko się zwraca w postaci mniejszych rachunków za prąd.

Kupując taki sprzęt należy również pamiętać, że im większa lodówka (np. dwudrzwiowa), tym większe jest zużycie prądu.

 

Zamrażalnik

Zamrażalnik w takim sprzęcie instalowany może być w różnych miejscach. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy:

Lodówki z dolnym zamrażalnikiem – w tego typu urządzeniach otrzymujemy łatwy i swobodny dostęp do lodówki oraz zamrażalnika, który pojemnościowo jest mniejszy od chłodziarki. To rozwiązanie sprawdzi się jednak w większości domów.

Lodówki z górnym zamrażalnikiem – w tego typu sprzęcie, większy nacisk kładzie się na zamrażalnik, gdyż jest w nim więcej miejsca na trzymanie produktów.

Zamrażalniki w lodówkach side-by-side – w tych dwudrzwiowych lodówkach, zamrażalnik zainstalowany jest równolegle do chłodziarki.

Zamrażalniki mają oznaczenia w postaci gwiazdek. Im więcej gwiazdek ma dany model tym lepiej zamraża i można w nim przetrzymywać zamrożoną żywność przez dłuższy czas.

 

Drzwi lodówki

Przed dokonaniem zakupu lodówko-chłodziarki, należy sprawdzić sposób otwierania się drzwi. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio dobrany sprzęt może skutkować tym, że drzwi nie będą otwierały się swobodnie. Większość modeli posiada kierunek otwierania w prawą stronę. Warto też podkreślić, że niektórzy producenci umożliwiają zmianę kierunku otwierania drzwi.

 

Rozmiar

Przed zakupem lodówki należy odpowiednio wymierzyć kuchnię, uwzględniając głębokość takiego sprzętu. Najczęściej wynosi ona ok. 80 cm. Jeśli posiadasz dużo wolnej powierzchni, możesz pozwolić sobie na zakup większej lodówki, nawet do 1 metra szerokości.  Jednak najważniejsza jest pojemność. Pozornie wielkie urządzenie może być wewnątrz bardzo małe. Warto więc upewnić się, ile litrów zmieści chłodziarka i zamrażarka.

 

Dodatkowe funkcje

Poza podstawowym zastosowaniem urządzenia chłodzącego, lodówki posiadają często dodatkowe funkcje, ułatwiające codzienne użytkowanie. Wśród nich wyróżniamy:

Alarm dźwiękowy –informuje nas, że urządzenie ma otwarte drzwi lub temperatura w nim panująca jest w nim zbyt wysoka.

Dozownik na kostki lodu lub zimną wodę –specjalny zbiornik na wodę wewnątrz oraz miejsce do postawienia szklanki na drzwiach urządzenia. W ten sposób schłodzimy nasz napój zimną wodą lub kostkami lodu.

Ekran LCD – pozwala w wygodny sposób na zmianę ustawień lodówki, jak np. temperatury, ponadto często ma dodatkowe opcje, takie jak kalendarz, przepiśnik, notatnik, itd.

 

Samorozmrażanie pozwala na uniknięcie osadzania się lodu w chłodziarce, co często powoduje zalanie niższych półek lodówki. Takie urządzenie wystarczy rozmrozić raz w roku.

System antybakteryjny  zapobiega rozmnażaniu się bakterii w lodówce.

 

System no frost  tego rodzaju funkcja zapobiega powstawaniu szronu wewnątrz urządzenia.

Lokalizacja lodówki

Jako że lodówko-zamrażarka to sprzęt chłodzący, powinien być on ulokowany możliwie najdalej od mikrofalówki, kuchenki czy piekarnika. Co więcej, producenci zalecają ustawienie go w odległości co najmniej 10 cm od ściany, co pozwala na otwarcie drzwi do końca i umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.

System no-frost

System no frost zapobiega powstawaniu szronu w lodówce, a to pozwoli nam uniknąć regularnego rozmrażania całego urządzenia. Polega on na utrzymaniu prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz poziomu wilgoci. W ten sposób, na naszym jedzeniu nie osadza się woda, która mogłaby spowodować jego szybkie popsucie się.

 

Specjalne strefy chłodzenia

Producenci lodówek wychodząc naprzeciw naszym potrzebom zaczęli produkować sprzęty z różnymi strefami chłodzenia. Od dawna wiadomo, że na drzwiach lodówki temperatura jest wyższa niż w jej wnętrzu. Natomiast jeśli chodzi o strefę wewnętrzną w lodówkach mamy specjalne pojemniki do przechowywania warzyw, gdzie panuje wyższa temperatura i jest wilgotniej.

Natomiast w pojemniku na mięso temperatura jest niższa, aby zachować świeżość surowych mięs i wędlin przez długi czas. Również w chłodziarkach mamy różne strefy – do mrożenia i przechowywania mięs i osobną na lody, aby po wyjęciu z lodówki nie były zbyt twarde. Często producenci instalują w lodówkach specjalną strefę szybkiego zamrażania.

 

Lodówko-zamrażarki w dobrych cenach

Cena lodówko-zamrażarek zależy od ich parametrów oraz producenta. Najtańsze modele kosztują już kilkaset złotych. Tego typu sprzęt nie posiada wysokiej jakości wykonania oraz brak w nim dodatkowych funkcji. Im mniejszy sprzęt kupujemy, tym mniej płacimy. Dobre modele jedno i dwudrzwiowe kosztują od 1000 zł do 2500 zł, natomiast za lodówkę side-by-side musimy zapłacić średnio 4 tysiące złotych.

 

 

Najlepsze lodówko-zamrażarki w 2018 roku

 

Lodówko-zamrażarka to niezawodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni. Pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, gdyż zamiast dwóch osobnych urządzeń – mamy jedno, bardziej funkcjonalne i pojemne. Dobry sprzęty tego typu powinien mieć solidną konstrukcję, dużą moc i kilka funkcjonalnych rozwiązań. Nasz ranking lodówko-zamrażarek zawiera najlepsze urządzenia tego typu, jakie można znaleźć na polskim rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Samsung RB29FWRNDSA

 

1-samsung-rb29fwrndsaNajlepsza lodówko-zamrażarka to Samsung 3050. Zamrażarka znajdująca się w dolnej części zapewnia wydajne użycie przestrzeni. Wysuwane półki, szuflady i koszyk Grab ‘n Go, umożliwią nam łatwe wkładanie i wyjmowanie produktów oraz ich porządkowanie.

Specjalnie zaprojektowana strefa CoolSelect w lodówce zapewnia optymalne warunki do przechowywania produktów. Model ten ma kompresor Digital Inverter, który jest bardzo wytrzymały i posiada 10-letnią gwarancję. Poza tym ma on 5 cykli pracy, dostosowujących wilgotność i sposób użytkowania lodówki do aktualnych potrzeb.

Niezwykle wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w tym sprzęcie są półki przymocowane na zawiasach z rolkami, dzięki którym zawsze mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów, nawet tych znajdujących się przy tylnej ścianie naszej lodówki.  

Nie zabrakło też wysokiej jakości oświetlenia LED, zapewniającego nam idealne doświetlenie wnętrza i łatwość jego przeszukiwania w źle oświetlonym pomieszczeniu. Pojemność chłodziarki to 190 l, a zamrażalnika 98 l. Produkt został doceniony za pojemność i funkcjonalność.

 

 

 

 

Bosch KGV36KL32

 

2-bosch-kgv36kl32Nasza druga propozycja to Bosch KGV36KL32 – bardzo dobry sprzęt w klasie efektywności energetycznej A++, pozwalający zaoszczędzić energię. Ma specjalny pojemnik – CrisperBox – utrzymujący owoce i warzywa dłużej świeże. W końcu zapomnisz o zwiędłej sałacie, marchewkach, ogórkach, czy pomidorach.

Lodówka nareszcie stanie się odpowiednim miejscem do ich przechowywania. Urządzenie ma automatyczne odszraniane, co zmniejszy ilość pracy, jaką musimy wykonać przy odmrażaniu. W zamrażarce znajduje się szuflada o zwiększonej pojemności, dzięki której możemy w niej przechowywać większe produkty.

Sprzęt ten ma elektroniczną regulację temperatury, a więc zawsze możemy zmienić temperaturę zapewniając optymalne warunki do przechowywania żywności. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających konsumentach. Bez problemu zmienimy osadzenie drzwi, dopasowując model do własnych wymagań.

Wewnątrz lodówki znajdziemy wygodny stelaż na butelki. Pojemność zamrażarki to 94 l, a pojemność chłodziarki wynosi 213 l. Nie dziwi więc fakt, że zyskała uznanie wielu użytkowników. Ceniona jest za dużą pojemność i za zastosowane technologie.

 

 

 

 

Whirlpool ART9811A++SF

 

4-whirlpool-art9811asfWhirlpool ART 9811 to nasza czwarta propozycja. Urządzenie zachowuje optymalną temperaturę oraz wilgotność w chłodziarce. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 70-85%, ograniczając problem psucia się produktów spożywczych. Jednocześnie nie musisz przykrywać żywności w obawie o jej przesuszenie.

Urządzenie wykrywa też najmniejsze zmiany temperatury i przywraca jej optymalny poziom. Zastosowano tutaj technologię Stop Frost, dzięki której zmniejszymy częstotliwość cykli rozmrażania zamrażarki. Klasa efektywności A++ pozwoli zmniejszyć użycie energii.

Pojemność użytkowa chłodziarki to 228 l, a pojemność użytkowa zamrażarki 80 l. Lodówka ma 4 regulowane półki, specjalną szufladę na warzywa i owoce. Oświetlenie LED wnętrza chłodziarki zapewni nam swobodny dostęp do wnętrza nawet w nocy. Opinie o lodówko-zamrażarkach tego producenta są bardzo pozytywne.

Doceniono nie tylko zastosowane w nich najnowocześniejsze technologie, ale również atrakcyjny design i sporą pojemność, idealną dla dużej rodziny.

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Beko DSA 25021

 

3-beko-dsa-25021Dobra i tania lodówko-zamrażarka Beko DSA 25021 to nasza trzecia propozycja. Klasa energetyczna to A+, zapewniająca mniejsze zużycie energii. Specjalna uszczelka antybakteryjna pozwala nam zachować czystość i przeciwdziała osadzaniu się bakterii oraz drobnoustrojów.

W efekcie urządzenie jest bezpieczne i higieniczne. Model ten ma specjalny uchwyt na butelki zawieszony obok szklanych półek, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo miejsca. Jest to najmniejsza propozycja w naszym zestawieniu – pojemność chłodziarki wynosi 179 l, a pojemność zamrażarki to 49 l.

Wymiary urządzenia to: wysokość – 145 cm, szerokość – 54 cm, głębokość – 60 cm. Ponieważ model ten zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, jest idealny do kuchni, gdzie jest ono ograniczone.Użytkownicy tego sprzętu docenili jego niezawodność. Ponadto jest łatwy w obsłudze i ma ponadczasowy, bardzo prosty i elegancki design.

 

 

Amica FY408.3 DFX

 

5-amica-fy408-3-dfxNa ostatnim miejscu naszego rankingu znajduje się propozycja od polskiego producenta – lodówka side by side Amica FY408.3 DFX. Jest to model w klasie energetycznej A+.  Pojemność chłodziarki wynosi 272 l, a zamrażarki 138 l. Ma ona wiele przydatnych funkcji.

Zastosowano tutaj opcję blokady rodzicielskiej, dzięki czemu maluch sam nie otworzy drzwi do chłodziarki i zamrażarki. Znajdziemy w niej również atrakcyjne systemy pracy, jak superchłodzenie, superzamrażanie, impreza i wakacje.

Pozwala nam to ustawić odpowiednią temperaturę w danej sytuacji, a gdy wyjedziemy na wakacje możemy zmniejszyć zużycie energii i chronić lodówkę przed przykrym zapachem, gdy jest wyłączona. Urządzenie ma wbudowane alarmy informujące o otwartych drzwiach oraz zbyt wysokiej temperaturze.

Technologia No Frost sprawia, ze możemy zapomnieć o powiększającej się warstwie szronu. Bardzo dużą zaletą tego modelu jest też Anti-Bacteria System, czyli powłoka pokrywająca wnętrze lodówki, dzięki której nie rozwijają się bakterie, a jej wnętrze nie śmierdzi. Jest to model z manualną kostkarką do lodu. Użytkownicy uznali ten produkt za bardzo funkcjonalny, pojemny i łatwy w obsłudze.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...