Ranking 5 najlepszych kuchenek indukcyjnych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 19.01.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Kuchenka indukcyjna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na rynku dostępnych jest wiele kuchenek indukcyjnych, dlatego wybranie odpowiedniego sprzętu nie jest wcale łatwe. Wierzymy jednak, że po przeczytaniu naszego artykułu podjęcie decyzji zakupowej nie będzie aż takie trudne. Poniżej znajduje się zestawienie, a w nim opisy polecanych przez użytkowników sprzętów. Pierwsze miejsce należy do płyty indukcyjnej Clatronic DKI 3609. To model przenośny z 2 polami grzejnymi, podłączany do prądu i zajmujący niewiele miejsca. U podstawy sprzętu znajdują się antypoślizgowe nóżki, które zapewniają stabilność. Urządzenie automatycznie wykrywa garnek i jeśli ten nie jest dostosowany do kuchenki indukcyjnej, sprzęt zostaje automatycznie wyłączony. Na naszej liście znalazła się też indukcyjna kuchenka wolnostojąca Amica 58IES2.322HTABW. Ma ona funkcję PowerBooster, która zwiększa moc pola grzejnego. Tym samym zagotowanie wody jest możliwe nawet w mniej niż 3 minuty. Urządzenie ma efektywnie działający piekarnik z powłoką EasyClean.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką kuchenkę indukcyjną kupić?

 

Ceny kuchenek indukcyjnych zaczęły spadać i chociaż wciąż nie są najniższe, nie da się ukryć, że sprzęty te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród poszukiwaczy wyposażenia kuchennego. Ma to przede wszystkim związek z tym, że płyty indukcyjne są nie tylko łatwe w pielęgnacji i obsłudze, ale również pięknie się prezentują. Co istotne, są dużo bardziej ekonomiczne niż inne propozycje dostępne na rynku. Oczywiście ich montaż należy dobrze zaplanować, uwzględniając to, ile faz mamy w domu (niektóre sprzęty muszą być podłączone do trzech faz, a my możemy mieć tylko dwie), ale na pewno jest to inwestycja, która się zwróci.

 

 

Jak to działa?

Kuchnia tego typu działa na zasadzie indukcji magnetycznej – mamy trzony indukcyjne, które w kontakcie ze spodem naczynia wytwarzają silne pole elektromagnetyczne. Tutaj pojawia się powód, dla którego nie wszystkie garnki nadają się na kuchnie indukcyjne: skoro muszą one wytwarzać pole magnetyczne, nie mogą być wykonane z aluminium. Należy tutaj podkreślić, że taki sposób gotowania ogranicza się do podgrzewania wyłącznie obszaru pod dnem garnka, a nie całej kuchenki. Jest to istotne, gdyż dzięki temu nie nagrzewają się rączki naczynia.

 

Czy warto?

Kuchenka tego typu jest najbardziej energooszczędną propozycją na rynku. Ta pozornie duża inwestycja zwraca się już po kilku miesiącach. Jak to możliwe? Kuchenka ogrzewa tylko dno garnka i pobiera mniej prądu niż modele elektryczne. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo – nie mamy ognia, a więc nie dojdzie do popatrzenia. Dodatkowo płyta nie nagrzewa się, co oznacza, że po zdjęciu garnka, w przeciwieństwie do kuchenek elektrycznych, dotknięcie płyty nie kończy się oparzeniem. Oczywiście mamy jakieś cząstkowe ciepło, ale prawdopodobieństwo poparzenia jest minimalne.

Poza tym takie urządzenie jest łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej wydajne. Nie można też zapomnieć, że gotuje znacznie szybciej niż kuchenki gazowe i ma zdecydowanie szerszy zakres regulacji temperatury- możesz gotować zarówno na bardzo dużym ogniu, ale też na lekkim płomieniu, który wyłącznie podtrzymuje temperaturę dania.

 

Ilość pól grzewczych

Ilość pól jest istotnym czynnikiem, zwłaszcza jeśli masz duże potrzeby lub przeciwnie, szukasz czegoś oszczędnego. Im mniej jest pól, tym niższa jest cena. Trzeba jednak zauważyć, że najpopularniejsze są modele z 4 polami. Jeśli jednak masz małą kuchnię, wybierz model, który ma tylko 2 lub maksymalnie 3 pola. Ostatnio bardzo popularne stało się tworzenie kuchni z kilku płyt – połączenie kuchenek gazowych z indukcyjnymi lub elektrycznymi, a więc mniejsze sprzęty będą do tego idealne.

Ostatnio bardzo popularne stały się płyty bezstrefowe. Mają one dużo zamontowanych induktorów, dzięki czemu można ustawić garnek w dowolnym miejscu. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy gotujemy jednocześnie w kilku małych naczyniach, albo gdy mamy duży garnek, który potrzebuje większego pola grzewczego.

 

Kształt płyty to też jest istotne

Kiedyś na rynku dostępny były jedynie płyty prostokątne, niemalże kwadratowe. Jednak coraz częściej odchodzi się od takiej klasyki i zamiast tego producenci oferują swoim klientom modele bardziej fantazyjne. Jeśli masz kuchnię o nieregularnych kształtach, może zainteresować Cię okrągła płyta indukcyjna lub w kształcenie orzecha nerkowca. Tutaj należy kierować się funkcjonalnością, jak również samą stylistyką kuchni. Trzeba jednak zauważyć, że większość kuchenek indukcyjnych, czyli takich z piekarnikiem, sprzedawana jest w zestawie z 4 palnikową płytą. Jeśli więc zależy Ci na płycie z mniejszą ilością palników, piekarnik musisz dokupić osobno.

 

Sterowanie – postaw na wygodę

Wybór systemu sterowania powinien być podyktowany naszymi przyzwyczajeniami. Jeśli nie lubisz rozwiązań dotykowych – wybierz sterowanie mechaniczne np. suwakowe. Bardzo popularne w ostatnim czasie stało się sterowanie kolorowymi wyświetlaczami LCD. Jeśli jednak szukasz rozwiązania do kuchni wykończonej w stylu klasycznym pokrętła będą lepszym wyborem.

 

System zasilania

Wszystkie płyty indukcyjne zasilane są napięciem 230V, musisz jednak pamiętać, że pobór mocy jest różny. Moc dobrej jakości sprzętu to około 7000 W. Tutaj ważny jest nie tyle wybór odpowiedniego modelu, co jego prawidłowa instalacja do faz. Dostępne są urządzenia jedno, dwu, a nawet trzy fazowe. Jeśli nie masz w domu trzech faz, nie będziesz w stanie podpiąć modelu, który jest pod taką instalację przygotowany. Dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jak dany sprzęt się instaluje i jaką ma moc.

 

 

Funkcje – to też jest istotne

Dodatkowe funkcje – tym właśnie kuszą nas producenci AGD. Dlatego warto zweryfikować, czy interesująca nas płyta posiada wszystkie niezbędne dla nas rozwiązania. Przede wszystkim powinna mieć czujnik rozpoznawania wielkości naczynia, aby faktycznie jej użytkowanie było energooszczędne. Kolejna kwestia to wykrywanie obecności naczynia. Jest to przydatne, gdy zdejmiesz garnek, a nie wyłączysz kuchenki.

Przydatnym rozwiązaniem jest czujnik kontroli gotowania, a także smażenia. Poza tym dobrze, jeśli interesujący nas sprzęt ma programowany czas pracy. Kolejną popularną funkcją jest przyspieszenie grzania, a także wskaźnik ciepła resztkowego – sygnalizuje, czy płyta jest jeszcze ciepła.

 

Bezpieczeństwo – to ważne dla Ciebie i Twojej rodziny

Płyta indukcyjna sama w sobie jest bezpieczniejsza niż inne rozwiązania, gdyż ogrzewa tylko dno naczynia, a nie całą płytę. Nie ma tutaj też ognia, którym można się poparzyć, choć wszystkie blokady i zabezpieczenia przed dziećmi wciąż okazują się bardzo przydatne. Dzięki takim rozwiązaniom możesz być spokojny, gdy Twoje dziecko postanowi bawić się w kuchni. Kolejna kwestia to automatyczne wyłączanie lub przynajmniej sygnalizacja, że kuchenka działa, a nic się na niej nie gotuje. Taki system zminimalizuje utratę ciepła i tym samym ograniczy stratę prądu.

 

Piekarnik nie jest indukcyjny

W sklepach znajdziesz zarówno płyty indukcyjne, jak i całe kuchenki. Przedmiotem tego poradnika są te drugie, wolnostojące, modele. Trzeba tutaj podkreślić, że tylko płyta takiej kuchenki jest indukcyjna, natomiast piekarnik jest elektryczny. Wybierając taki sprzęt warto, więc przyjrzeć się nie tylko funkcjom samej płyty, ale również piekarnika. Powinien być wyposażony w przynajmniej kilka opcji grzania –termoobieg, termoobieg z wiatrakiem, piecznie tylko od dołu lub tylko od góry, a także dobre oświetlenie wnętrza. Dobrze, jeśli ma elektroniczny system ustawiania pracy.

To znacznie ułatwia jego obsługę. Timer i zmiana temperatury to minimum, jakie musi posiadać. Zaawansowane modele mają ciekawe rozwiązanie jakim jest wybór parametrów pieczenia do danej potrawy, którą przygotowuje. W efekcie nie musisz być specjalistą w pieczeniu, aby uzyskać świetne efekty.

 

Jaka płyta indukcyjna jest najlepsza

Wśród producentów płyt indukcyjnych szczególną popularnością cieszy się Amica, Siemens, Mastercook, Gorenje, Bosch, Whirlpool, Beko, czy Samsung. Wszystkie te firmy istnieją na rynku AGD od wielu lat i ich produkty są uważane za wysoce bezawaryjne. Poza tym oferują kuchenki indukcyjne w dobrych cenach. Jeśli więc zależy Ci na jakości, najlepiej sięgnij po jeden z modeli tych marek. Oczywiście musisz pamiętać, że każdy z tych producentów ma zarówno modele zaawansowane, jak i te prostsze, czasem bardziej awaryjne.  

 

5 najlepszych kuchenek indukcyjnych. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli myślisz nad renowacją kuchni i wymianą starych sprzętów AGD na nowe przeczytaj nasz ranking kuchenek indukcyjnych. Pomożemy Ci podjąć decyzję o zakupie właściwego sprzętu.

 

1. Dwupłytowa Kuchenka, Płyta Indukcyjna Clatronic DKI 3609

 

W naszym rankingu musiała znaleźć się kuchenka indukcyjna Clatronic DKI 3609. To sprzęt polecany szczególnie dla osób, które chcą mieć przenośne urządzenie i zależy im na tym, aby nie zabierało ono dużo miejsca. Jego wymiary to: 61 cm x 36 cm, a długość kabla zasilającego wynosi 150 cm.

Kuchenka indukcyjna nagrzewa się w zaledwie kilka sekund. Maksymalna moc urządzenia to 3500 W, a użytkownik może ją regulować, podobnie jak temperaturę pracy (od 60 st. C. do 100 st. C). Kuchenką steruje się przy wykorzystaniu elektronicznego panelu dotykowego z wyświetlaczem. Sprzęt jest zrobiony z ceramiczno-szklanego tworzywa.

Użytkownicy cenią tę kuchenkę indukcyjną za kilka rzeczy, a jedną z nich jest bezpieczeństwo użytkowania. Sprzęt ma antypoślizgowe nóżki i funkcję automatycznego wyłączania po upływie określonego czasu bezczynności i zdjęciu garnka z płyty.

Clatronic DKI 3609 to niewielka przenośna płyta indukcyjna z kablem zasilającym o długości 150 cm. Jej wymiary to: 61 cm x 36 cm.

Zalety
Elektroniczny wyświetlacz:

Sprzęt ma elektroniczny wyświetlacz, który pozwala na szybkie dostosowanie ustawień w zależności od aktualnych potrzeb. Jest on przejrzysty, a umieszczone przy nim przyciski płynnie działają.

Automatyczne wykrycie garnka:

Kuchenka indukcyjna ma funkcję automatycznego wykrywania garnka. Sprzęt się wyłącza w razie użycia niedostosowanego do niego naczynia. Warto dodać, że kuchenka jest przeznaczona do garnków o średnicy od 12 cm do 18 cm.

Łatwe dostosowanie do potrzeb:

Użytkownik ma do wyboru aż 6 poziomów mocy, może także wybrać regulację temperatury w zakresie od 60 st. C. do 240 st. C.

Antypoślizgowe nóżki:

Płyta indukcyjna ma antypoślizgowe nóżki, które gwarantują odpowiednią stabilność konstrukcji.

Kompaktowe wymiary:

Sprzęt ma niewielkie wymiary, więc można z niego korzystać nie tylko w warunkach domowych, ale też np. będąc na wyjeździe.

Wady
Podatność na zarysowania:

Płyta jest podatna na zarysowania, więc do jej czyszczenia trzeba używać tylko delikatnych środków.

 

 

 

 

2. Kuchenka Wolnostojąca Amica 58IES2.322HTABW

 

Polecamy Twojej uwadze indukcyjną kuchenkę wolnostojącą Amica 58IES2.322HTABW o wymiarach: Głębokość – 60 cm, szerokość – 50 cm i wysokość – 85 cm. Ma ona 4 pola grzejne. Klasa energetyczna urządzenia to A. Sprzęt ma czarno-biały kolor i elegancki, prosty design. Kuchenka będzie pasowała do każdej kuchni. 

Sprzęt ma piekarnik, który w 4 minuty potrafi rozgrzać się do temperatury 150 st. C. Termoobieg gwarantuje równomiernie rozprowadzanie ciepła wewnątrz całego piekarnika. Warto zwrócić uwagę na chłodny front zrobiony z 3 szyb. Drzwiczki się mocno nie nagrzewają, więc nie ma ryzyka poparzenia dłoni. Funkcja PowerBooster zapewnia zwiększoną moc pola i zagotowanie wody w mniej niż 3 minuty. 

Sporo osób docenia tę kuchenkę indukcyjną za solidnie wykonanie i łatwe czyszczenie. Wnętrze piekarnika jest pokryte specjalną powłoką Easy Clean, dzięki której łatwiej usunąć wszelkie zabrudzenia.

Amica 58IES2.322HTABW to indukcyjna kuchenka wolnostojąca. Jej szerokość wynosi 50 cm. Klasa energetyczna sprzętu to A.

Zalety
Bezpieczeństwo użytkowania:

Drzwi piekarnika są zrobione z 3 szyb, co gwarantuje, że się nie nagrzewają. Nie ma obawy o to, że dotykając frontu, poparzymy dłonie. Chłodny front to opcja szczególnie przydatna, jeśli w domu są małe dzieci.

Funkcja rozmrażania:

Korzystając z tej kuchenki wolnostojącej, można łatwo rozmrozić jedzenie. Wystarczy włożyć je do piekarnika i ustawić odpowiedni program.

Łatwa pielęgnacja:

Większość osób przyznaje, że czyszczenie urządzenia nie jest skomplikowane. Pola grzewcze są płaskie i mają gładką powierzchnię, więc łatwo usuwa się z nich zabrudzenia. Piekarnik jest pokryty emalią łatwoczyszczącą EasyClean.

Prowadnice rolkowe:

U dołu kuchenki znajduje się praktyczna szuflada, do której można schować przydatne w kuchni akcesoria. Jest ona umieszczona na płynnie działających prowadnicach rolkowych.

Wady
Brak wskaźnika ciepła resztkowego:

Na polach grzewczych nie ma wskaźnika ciepła resztkowego, więc trzeba uważać, aby się nie poparzyć.

 

 

 

 

3. Kuchenka Wolnostojąca Indukcyjna MPM MKE-06

 

3.MPM MKE-06Jeśli masz małe mieszkanie, lub potrzebujesz kuchenki tylko do zagotowania wody na herbatę może zainteresować Cię płyta indukcyjna MPM MKE-06. Jest to jednopalnikowa płyta indukcyjna o szerokości 30 cm oraz głębokości 38 cm. Tak więc wymiary tego modelu sprawiają, że można go swobodnie przestawiać, lub nawet zabrać ze sobą na działkę lub kemping. Moc kuchenki wynosi 1800 W.

Urządzenie steruje się poprzez elektroniczny dotykowy panel z wyświetlaczem LCD, jest to tak zwane sterowanie sensorowe. Plusem takiego rozwiązania jest intuicyjność obsługi. Dodatkowo płyta została wyposażona w timer, który można ustawić w zakresie od 0 do aż 180 minut.

Możemy, więc gotowaną potrawę ustawić na wymagany czas i nie musimy się martwić, że się rozgotuje. Po upłynięciu czasu kuchenka nas o tym poinformuje, oraz wyłączy grzanie. Nie trzeba się obawiać, że włączymy kuchenkę przez przypadek, gdyż została ona wyposażona w blokadę, która temu zapobiegnie.

Osoby, które zakupiły ten model podkreślają, że jest to dobra i tania kuchenka indukcyjna. Zadowoleni oni są również z łatwości czyszczenia powierzchni kuchenki, która została wykonana ze szkła ceramicznego, oraz szybkości nagrzewania się powierzchni grzewczej.

Następną propozycją w naszym zestawieniu jest mała kuchenka indukcyjna MKE – 06, która ze względu na swój rozmiar świetnie sprawdzi się w małej kuchni.

Zalety
Wielkość:

Choć ta dwupalnikowa płyta jest stosunkowo mała, to sprawdzi się w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Będzie ona również dobrą propozycją dla osób niewymagających dużej liczby palników.

Wyświetlacz:

Specjalny wyświetlacz zainstalowany na płycie indukcyjnej MKE – 06 jest bardzo czytelny. Za jego pomocą możemy uruchomić nasze urządzenie, ale również je wyłączyć.

Timer:

Kuchenka ma specjalny timer, który informuje nas o zakończeniu pracy. Dzięki niemu możemy kontrolować nasze potrawy w trakcie gotowania, bez obawy o to, że mogą się przypiec lub rozgotować.

Wady
Brak piekarnika:

Ze względu na swój mały rozmiar, kuchenka ta nie posiada piekarnika. Dla osób, którym zależy na przygotowywaniu potraw w piekarniku nie jest to dobra propozycja.

 

 

 

 

4. Kuchenka Indukcyjna Esperanza EKH008

 

Na każdym campingu lub w domu przyda się kuchenka indukcyjna Esperanza EKH008  z dwoma palnikami, na których można podgrzewać posiłki – średnica jednego wynosi 20 cm, więc można ustawiać na nim garnki o przekroju od 12 cm do 20 cm. Sprzęt ma 44 programy, które dostosowano do podgrzewania, duszenia, gotowania i smażenia dla osób nieznających się zbyt dobrze na gotowaniu.

Maksymalna moc urządzenia wynosi 4000 W, czyli 2000 W na jeden palnik. Istnieje możliwość ustawienia grzania na różnym poziomie (8 poziomów) od 80 st. C do 200 st. C. Sprzęt ma wbudowany wyświetlacz, na którym można zobaczyć, jaka jest temperatura gotowania, czy ustawić, ile czasu potrawa ma się grzać.

Płyta jest łatwa w obsłudze, ponieważ ma przyciski dotykowe, które są odpowiednio oznaczone. Model jest zrobiony z czarnego szkła kryształowego wyglądającego atrakcyjnie i cechującego się dużą wytrzymałością. Konsumenci twierdzą, że płytę łatwo się czyści, ponieważ brud nie przywiera do powłoki.

Płyta indukcyjna Esperanza EKH008 ma dwa palniki o średnicy 20 cm. Urządzenie ma wymiary równe 60 cm x 36 cm x 6,5 cm. Maksymalna moc sprzętu wynosi 4000 W.

Zalety
Łatwość czyszczenia:

Płyta jest zrobiona ze szkła kryształowego, które jest łatwe w utrzymaniu w czystości i dość szybko można zmyć z niego nawet nieco zaschnięte plamy.

Łatwość obsługi:

Model ma dotykowy, szybko reagujący panel. Do wyboru jest duża ilość przycisków, które umożliwiają włączenie odpowiedniej temperatury. Dla osób, które nie są pewne, jakie powinny być temperatury, są specjalne programy: podgrzewanie, smażenie, duszenie i gotowanie.

Timer:

Istnieje możliwość ustawienia pozostałego czasu do końca gotowania - jest to wygodna opcja dla każdego, ponieważ łatwo zapomnieć, o której włączyło się palnik.

Wady
Wentylatory chłodzące:

Wbudowane wentylatory chłodzące zabezpieczają urządzenie przed przegrzaniem. Te elementy generują dość duży hałas.

 

 

 

 

5. Kuchenka Elektryczna Electrolux EKI6451AOX 

 

Electrolux EKI6451AOX to urządzenie, które można bardzo łatwo wyczyścić. Drzwiczki zostały skonstruowane w taki sposób, że wyjęcie szyb oraz ich dokładne umycie nie jest problemem. W rezultacie kuchenka będzie się zawsze dobrze prezentowała. Specjalny system Velvet Closing sprawia, że drzwiczki zamykają się bardzo łagodnie.

4 palniki pozwalają nam przygotować 4 potrawy na raz. Szerokość kuchenki wynosi 50 cm. Piekarnik (pojemność 72 l) jest wyposażony w specjalne prowadnice teleskopowe, dzięki którym wyciąganie blach jest bezpieczne, a ryzyko poparzenia jest bardzo niskie. W środku znajdziemy duże blachy, które pozwolą przygotować sporo jedzenia.

Kuchenka jest wykonana ze stali szlachetnej, więc jest odporna na zarysowania oraz na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie przez bardzo długi czas urządzenie będzie się dobrze prezentowało. Użytkownikom szczególnie podoba się duża pojemność piekarnika. Chwalą oni również prowadnice teleskopowe, które ochronią nas przed poparzeniem.

Electrolux EKI6451AOX to kuchenka indukcyjna, która ma 4 palniki. Pojemność piekarnika wynosi 60 l. Szerokość urządzenia to 50 cm.

Zalety
Czyszczenie:

Szyby, które osłaniają piekarnik można bardzo łatwo zdemontować. Możemy więc dokładnie wyczyścić przestrzenie pomiędzy nimi. Poza tym czyszczenie płyty też nie zajmuje dużo czasu - wystarczy użyć zwilżonej szmatki.

Wykonanie:

Sprzęt jest wykonany ze stali szlachetnej. Jest to bardzo mocny materiał. Nie dopuszcza on do powstawania na urządzeniu rys ani pęknięć.

Wady
Obsługa:

Wiele osób zauważyło, że prezentowane urządzenie nie jest zbyt łatwe w obsłudze. Instrukcja jest dość skomplikowana, a duża ilość przycisków może sprawić, że możemy się pomylić podczas próby ustawienia kuchenki.

Czyszczenie:

Sprzęt nie został wyposażony w funkcję samoczyszczenia. W rezultacie czyszczenie wnętrza urządzenia może zająć nam trochę czasu.

 

 

 

 

Jak działa kuchenka indukcyjna?

 

Chcesz zamienić kuchenkę gazową na indukcyjną? Czy wiesz, jak działa taki sprzęt? Dlaczego konieczne jest stosowanie specjalnych garnków z ferromagnetycznym dnem? Znaleźliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

 

Budowa kuchenki indukcyjnej

Kuchenka indukcyjna składa się ze zwojów miedzianego drutu tworzących spirale (umieszczone są pod powierzchnią płyty). Gdy uruchomimy kuchenkę, przez drut zaczyna przepływać zmienny prąd elektryczny. W ten sposób wytwarzane jest pole magnetyczne. Po ustawieniu na polu grzewczym garnka z ferromagnetycznym dnem, wewnątrz podstawy generowane są prądy wirowe, a ich przepływ prowadzi do powstania ciepła wewnątrz naczynia. Energia ze zwojów jest więc zamieniana w energię cieplną poprzez pole magnetyczne.

 

Po co nam ferromagnetyczne garnki?

Osoby kupujące kuchenkę indukcyjną często narzekają na konieczność wymiany garnków. Nie można jednak tego uniknąć, ponieważ podczas gotowania w zwykłych naczyniach nie dojdzie do wytworzenia prądów wirowych. W przypadku metali o właściwościach ferromagnetycznych pojawia się większy efekt naskórkowy (przy powierzchni przewodnika gęstość prądu jest większa niż we wnętrzu) i tym samym zmniejszona zostaje głębokość, na jaką wnikają do wnętrza przewodnika zmienne prądy elektryczne. To sprawia, że generowana jest duża ilość ciepła.

Jak przekonują fizycy, teoretycznie możliwe jest gotowanie na indukcji przy użyciu zwykłych garnków. Niemniej jednak koniecznie w tym celu jest zwiększenie częstotliwości prądu do tego stopnia, aby większy był również efekt naskórkowy.

 

Co wpływa na efektywność gotowania na indukcji?

Panuje przekonanie, że kuchenka indukcyjna jest innowacyjna i energooszczędna. Nie każdy jednak potrafi wyjaśnić, dlaczego tak jest. Kiedy gotujemy na indukcji, powietrze i blat nagrzewają się jedynie wtórnie, przy kontakcie z rozgrzanym naczyniem. Sama płyta kuchenki wykonywana jest z materiału wyróżniającego się niewielkim współczynnikiem przewodności cieplnej, co oznacza, że zmniejsza straty energii.

Podczas gotowania ciepło wytwarzane jest tylko w garnku, a nie na całej powierzchni płyty. Nowoczesne kuchenki automatycznie rozpoznają wielkość ustawionego naczynia i dostosowują pole grzewcze do rozmiaru dna. To powoduje, że zużywamy mniej prądu, w efekcie czego otrzymujemy niższe rachunki. Co ważne, płyta indukcyjna nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur (przejmuje jedynie ciepło z naczynia), a to zmniejsza ryzyko poważnych poparzeń skóry.

 

 

Czy indukcja jest bezpieczna?

Z pewnością każdy z nas chce dowiedzieć się, jaka kuchenka indukcyjna jest polecana pod względem komfortu użytkowania. Konsumenci chcący kupić taki sprzęt często pytają też, czy jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Nie musimy się jednak obawiać, że gotowane na indukcji potrawy będą dla nas szkodliwe lub gorzej smakować. Wytwarzane przez kuchenkę pole magnetyczne ma bardzo niską częstotliwość (do 25 kH) i mieści się w zakresie fal radiowych. Poza tym jest ono generowane na wysokość do 2 cm ponad płytą. Negatywny wpływ na potrawy i nasz organizm ma promieniowanie o wysokiej częstotliwości, czyli takie, które wykorzystuje się np. podczas robienia zdjęć RTG.

Osoby z rozrusznikiem serca powinny jednak pamiętać, że pole magnetyczne i elektryczne może negatywnie wpłynąć na działanie wszczepionego im urządzenia. W takim przypadku należy unikać zbliżania się do płyty indukcyjnej na odległość mniejszą niż ok. 15 cm. Inaczej rozrusznik błędnie odczyta generowane przez kuchenkę impulsy elektryczne, jako sygnały z serca i pojawią się zakłócenia w jego działaniu. To szczególnie niebezpieczne dla pacjentów, którym wszczepiono rozrusznik, ponieważ ich organ nie potrafi samodzielnie bić i pompować krwi.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Amica 58IES3.318HTaDQ


Amica 58IES3.318HTaDQ to kuchenka indukcyjna w klasie energetycznej A. Jest to sprzęt, który nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego zagotowanie wody trwa zaledwie kilka minut. Kuchenka ma piekarnik elektryczny, który bardzo dobrze piecze każdą potrawę. 3 szyby piekarnika chronią nas przed gorącym powietrzem – drzwiczki osiągają temperaturę max 60 st. C.

Jest to produkt, który dzięki emaliowanej warstwie bardzo dobrze się czyści, więc proces sprzątania nie zabierze nam zbyt dużo czasu. Sprzęt ma funkcję programatora, dzięki której ustawisz czas grzania potrawy. Z kolei dzięki funkcji Booster możemy korzystać z maksimum mocy kuchenki, co w rezultacie sprawia, że wiele dań nie traci swoich składników odżywczych.

Szerokość kuchenki wynosi 50 cm. Ma ona pięć palników. Pojemność piekarnika wynosi 66 l. Użytkownicy często wspominają o bardzo prostej obsłudze prezentowanego produktu. Jeszcze częściej mówią o dużym piekarniku, w którym można zmieścić sporo jedzenia.

Amica 58IES3.318HTaDQ to kuchenka, której piekarnik ma pojemność 66 l. Ma ona 4 palniki. Klasa energetyczna tego sprzętu to A.

Zalety
Piekarnik:

Kuchenka ma bardzo duży piekarnik, którego pojemność wynosi 66 l. Oznacza to, że w środku zmieści się bardzo duże naczynie żaroodporne i inne potrawy.

Obsługa:

Obsługa kuchenki nie jest skomplikowana. Menu jest intuicyjne, a na wyświetlaczu mamy pokazane wszystkie ustawienia. Przyciski są dobrze opisane.

Funkcje:

Funkcje, takie jak Booster lub programator pozwalają nam ustawić urządzenie w taki sposób, aby jego praca była jak najwydajniejsza i sprostała naszym potrzebom. Dlatego potrawy są lepsze i smaczniejsze.

Ochrona:

Piekarnik opisywanej kuchenki ma 3 szyby - nie nagrzewają się zbyt mocno i stanowią świetną izolację.

Czyszczenie:

Emaliowana powłoka z pewnością ułatwia szybkie czyszczenie. Jedzenie nie przywiera do kuchenki - wystarczy przetrzeć płytę ścierką, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.

Wady
Odporność na zarysowania:

Według opinii użytkowników na urządzeniu bardzo łatwo powstają rysy, które z czasem wyglądają nieestetycznie.

 

 

AEG 47036IU-MN

 

Ostatnią naszą propozycją jest AEG 47036IU-MN. Ta kuchenka wolnostojąca charakteryzuje się klasą energetyczną A, oraz wymiarami: wysokość 85 cm oraz szerokość 59,6 cm i głębokość 60 cm. Czteropalnikowa płyta indukcyjna sterowana jest sensorowo.

Większość garnków dopasujemy się do palników, które są zróżnicowane średnicowo – od 14 cm do 21 cm. Piekarnik w tym urządzeniu jest elektryczny i ma pojemność 72 L. Został on również wyposażony w 8 funkcji. Znajdziemy tutaj m.in. funkcje rozmrażania, pizzy czy grilla.

Piekarnik jest sterowany poprzez elektryczny programator, który wyświetla czas trwania programu. Poinformuje on taż o zakończeniu pracy. Dla wygody użytkownika zostały zainstalowane prowadnice teleskopowe, które ułatwiają wysuwanie blach i kratek z piekarnika. Klienci, którzy zakupili tę kuchenkę są w szczególności zadowoleni z szybkości nagrzewania się płyty. Nie uszła ich uwadze również precyzja przycisków, która też jest wymieniana, jako zaleta.

Także łatwość czyszczenia zarówno płyty jak i piekarnika została doceniona przez użytkowników. Po lekturze naszego rankingu mamy nadzieje, że jesteś w stanie stwierdzić, która z wymienionych kuchenek to najlepsza kuchenka indukcyjna wolnostojąca.

Kolejną propozycją jest urządzenie AEG 47036IU – MN. Jest to model wolnostojący o klasie energetycznej A. Jest to dobra kuchenka indukcyjna do 2500 złotych.

Zalety
Wielkość:

Piekarnik w tym modelu jest wyjątkowo duży. Jego pojemność wynosi aż 72 l. Świetnie sprawdzi się w kuchniach osób, które lubią eksperymentować w kuchni oraz piec duże pieczenie. Sama płyta indukcyjna posiada cztery palniki, które są sterowane sensorowo.

Programator:

Specjalny programator LED-owy wyświetla informacje o temperaturze i czasie. Ponadto, wskazuje wybrane tryby, dlatego jest to bardzo czytelne i prozte w obsłudze urządzenie.

Funkcje:

Piekarnik modelu AEG posiada 8 funkcji. Każda z nich odpowiedzialna jest za co innego, np. rozmrażanie czy grillowanie. Dzięki temu będziemy mogli przygotować zarówno pyszną włoską pizzę, ale także upiec chleb czy pieczeń.

Wygoda:

Samo użytkowanie tego piekarnika jest niezwykle wygodne. Urządzenie zostało wyposażone w specjalne, teleskopowe prowadnice, które same wysuwają się i podnoszą blachę po otworzeniu drzwiczek piekarnika. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie. Co więcej, jest to również bardzo bezpieczne.

Wady
Brak regulacji temperatury:

Niestety konsumenci skarżą się na brak regulacji temperatury w palnikach, co skutkuje nierównym nagrzewaniem się garnków.

 

 

Amica 618IE3.468HTAKDPQ

 

Nasz ranking rozpoczniemy od bardzo dobrze znanej polskiej firmy – Amica i kuchenki jej produkcji – Amica 618IE3.468HTAKDPQ.

Jest to kuchenka wolnostojąca z płytą indukcyjną, oraz elektrycznym piekarnikiem. Kuchenka ma moc 10.5 KW i jest klasy energetycznej A. Standardowe wymiary, czyli wysokość 85 cm oraz długość i szerokość 60 cm, pasują gabarytem do każdej kuchni. Płyta została wyposażona w cztery palniki (dwa o średnicy 16 cm i dwa o średnicy 21 cm). Natomiast piekarnik ma pojemność 66 L.

Dla osób lubiących pieczenie ważna będzie informacja o aż 10-ciu funkcjach piekarnika, m.in. szybkie nagrzewanie, rozmrażanie czy opiekacz. Wygodnym może się też okazać programator elektroniczny, który przypomni nam o pieczonym cieście. W pieczeniu powinny nam też pomóc przepisy, a raczej informacje na temat temperatury i czasu pieczenia wybranych potraw, umieszczone na drzwiczkach.

Użytkowanie piekarnika na pewno ułatwią prowadnice teleskopowe oraz pokryte emalią łatwo czyszczącą wnętrze. Ciekawym dodatkiem do piekarnika jest elektryczny rożen obrotowy, który jest często wspominany przez użytkowników. Konsumenci również chwalą kuchenkę za piękny design, dużo funkcji piekarnika oraz łatwość czyszczenia całej kuchenki.

Amica 618IE3. 468HTAKDPQ to pierwszy model, który chcemy zaprezentować. Jest to sprzęt, który zyskał największe uznanie konsumentów i został okrzyknięty jako najlepsza kuchenka indukcyjna w 2021 roku. Konsumenci wysoko ocenili jej funkcjonalność oraz solidne wykonanie. W swoich recenzjach podkreślają, że to inwestycja na długie lata.

Zalety
Teleskopowe prowadnice:

Jest to kuchenka wyposażona w elektryczny piekarnik. Posiada on specjalne, teleskopowe prowadnice ułatwiające wyjmowanie blach, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i ograniczając możliwość poparzenia.

Pojemność piekarnika:

Piekarnik ma pojemność 66 l, dzięki czemu możliwe jest pieczenie kilku potraw w tym samym czasie na różnych poziomach. Co więcej, bez problemu można w nim piec duże pieczenie, takie jak: kaczka czy gęś.

Różne pola grzewcze:

Model ten wyposażony jest w 4 pola grzewcze o różnej wielkości i mocy.

Wykonanie:

Piekarnik pokryty został łatwoczyszczącą emalią co sprawia, że łatwiej będzie usunąć tłuszcz ze ścianek.

Rożen:

Rożen pozwala na przygotowanie wyjątkowo chrupiącego mięsa, przede wszystkim drobiu. W przypadku tego modelu, rożen jest obrotowy, a to zapewni doskonałe upieczenie się mięsa.

Wady

 

 

Electrolux 6450 AOX

 

Kolejną propozycją jest kuchenka indukcyjna Electrolux 6450 AOX. Jest to wolnostojąca kuchenka, 2 w 1, czyli kuchenka wraz z piekarnikiem. Kuchenka o standardowych wymiarach: wysokość 85 cm, a szerokość i głębokość 60 cm. Jest to sprzęt energooszczędny, został on zakwalifikowany do klasy energetycznej A.

Indukcyjna płyta grzewcza jest wyposażona w cztery pola grzewcze oraz elementy sterujące DirectAccess. Oznacza to, że regulacja temperatury odbywa się płynnie dzięki zainstalowanemu suwakowi. Piekarnik ma pojemność 72 L oraz jest wyposażony w 8 funkcji, np. rozmrażanie lub funkcja pizza.

Jeśli masz w domu małe dzieci powinna zainteresować Cię informacja, że piekarnik posiada w tzn. „chłodne drzwi”. Oznacza to, że podczas pieczenia drzwi piekarnika nie nagrzewają się, a tym samym nie ma niebezpieczeństwa oparzenia się.

Dodatkowo piekarnik jest sterowany poprzez elektroniczny sterownik. Producent również zaopatrzył ten model w timer z sygnałem końca pracy. Jakie więc ta kuchenka indukcyjna ma opinie. Wśród pozytywnych cech kuchenki najczęściej pojawiają się wielkość piekarnika, szybkość nagrzewania się oraz łatwość czyszczenia płyty. Jak widać klienci są zadowoleni z tego produktu.

Ostatnią propozycją jest wolnostojąca kuchenka indukcyjna Electrolux 6450 AOX.

Zalety
Piekarnik:

Jest to kuchenka indukcyjna typu 2 in 1, co oznacza, że posiada piekarnik. Takie zastosowanie pozwala na przygotowywanie wielu potraw w tym samym czasie.

Pojemność:

Wynosi ona aż 72 l. W tak dużym piekarniku będziemy mogli przygotować kilka potraw na różnych poziomach, ale także wielkie pieczenie, takie jak gęś.

Bezpieczeństwo:

Kuchenka została wyposażona w funkcję chłodnych drzwi. Oznacza to, że nie nagrzewają się one nawet w trakcie używania piekarnika. Dzięki temu urządzenie to jest bezpieczne i nas nie poparzy.

Wady
Wykonanie:

Powierzchnia tego urządzenia ma tendencję do szybkiego brudzenia się. Jest to uciążliwe co sprawia, że urządzenie jest trudne w konserwacji.

Cena:

Niestety, cena tego produktu jest dość wysoka. Kosztuje on ok. 2300 zł.

 

 

Orava VP

 

Następną naszą propozycją jest Orava VP. Jest to mała kuchenka indukcyjna składająca się z dwóch palników. Każdy z palników ma inny zakres mocy: lewy pracuje w zakresie 200 do 1800 W, natomiast prawy palnik pracuje w zakresie 200 do 1300 W.

Wymiary tego urządzenia są następujące: szerokość 59,8 cm, głębokość 35,8 cm oraz wysokość 7,5 cm. Obsługa płyty jest intuicyjna i odbywa się poprzez dotykowe przyciski umieszczone na urządzeniu. Wszystkie polecenia są wyświetlane na indywidualnych dla każdego pola wyświetlaczach LCD. Dodatkowo producent wyposażył ten model w sensory, które wyczuwają wielkość naczynia i dostosowują wielkość powierzchni grzanej do nich.

Sensory również automatycznie wyłączają grzanie pola, jeśli usuniemy z niego garnek. Najbardziej optymalne garnki do użytku na opisywanej płycie to te ze średnicą 12 – 22 cm.

Ułatwiający gotowanie może okazać się również timer, który można nastawić w zakresie od 1 minuty do aż 3 godzin. Urządzenie ma także wbudowaną ochronę przed przegrzaniem. Klienci chwalą sobie łatwość czyszczenia powierzchni kuchenki, która jest wykonana z szkła ceramicznego. Łatwość obsługi też jest wyróżniana wśród użytkowników.

Kolejną kuchenką jest model Orava VP, która świetnie sprawdzi się w małych kuchniach.

Zalety
Palniki:

Kuchenka indukcyjna Orava VP posiada dwa palniki. Takie rozwiązanie jest idealne do małych metraży, ale również jest dobrą opcją dla osób, które dużo podróżują i chcą zabrać na kemping przenośną kuchenkę. Jest to model wolnostojący, niewymagający zabudowy, dlatego bardzo łatwo jest go przenieść z miejsca na miejsce.

Wyświetlacz:

Specjalny cyfrowy wyświetlacz wskazuje aktualną godzinę.

Sensory:

Model ten posiada inteligentne sensory, które wyczuwają wielkość naczynia i dostosowują wielkość powierzchni podgrzewającej je. Co więcej, po każdym uniesieniu naczynia płyta automatycznie przestaje grzać.

Wady
Wielkość:

Ze względu na zainstalowanie tylko dwóch palników, model ten jest dość mały. Nie można więc na nim przygotować zbyt wielu potraw w tym samym czasie.

Cena:

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to model dwupalnikowy bez piekarnika, jego cena (ok. 450 zł) jest dość wygórowana.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elżbieta Błonkiewicz
Elżbieta Błonkiewicz
8 months ago

Dlaczego kuchenka Amica 58iES3318HTa DQ ma dobrze wyprofilowane siedzisko i oparcie ?

DMCA.com Protection Status