Kuchenki elektryczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.09.18

 

Jaką kuchenkę elektryczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wybór odpowiedniej kuchenki do Twojego mieszkania jest równie ważną decyzją, co zakup mebli czy innego sprzętu do domu. Takie urządzenie powinno być solidne i funkcjonalne, aby mogło Ci służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Na rynku dostępne są kuchenki gazowe, gazowo-elektryczne czy elektryczne. W wersji elektrycznej znajdziesz różne typy płyt. Zwykle są to ceramiczne, aczkolwiek dostępne są też wersje indukcyjne. Urządzenia tego typu z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

Przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania i atrakcyjny wygląd. Warto też zauważyć, że na wielu osiedlach rezygnuje się z podłączania gazu, co automatycznie wiąże się z koniecznością zakupu urządzeń elektrycznych. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaką kuchenkę elektryczną wybrać, aby była funkcjonalna i służyła Ci przez wiele lat.

 

 

Wolnostojąca czy do zabudowy?

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zdać. Pozwoli Ci ono na ograniczenie obszaru poszukiwań. Modele wolnostojące są zintegrowane. Oznacza to, że płyta jest połączona z piekarnikiem. Natomiast modele do zabudowy można z góry obudować blatem, dzięki czemu zyskujemy ciekawy efekt. Wybierając takie urządzenie trzeba pamiętać o meblach. Będą one miały bezpośredni kontakt z kuchenką, a więc muszą być wysoce odporne na działanie wysokich temperatur. Oczywiście producenci oferują różne zabezpieczenia i systemy wentylacyjne ochraniające przed przegrzaniem, ale meble też będą istotne. Niektóre nie lubią wysokich temperatur i z czasem wierzchnia warstwa zaczyna się odklejać.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Wymiary kuchenek

Kolejna kwestia to ilość miejsca, jakie posiadasz. Urządzenia wolnostojące mają zwykle głębokość od 50 cm do 60 cm, a szerokość do nawet do 100 cm. Wiele zależy od tego, jak duży i zaawansowany sprzęt kupisz. Najpopularniejsze są modele o szerokości 60 cm, ale znajdziesz też takie 30 cm. Jeśli chodzi o wysokość to jest to ok. 85 cm. Jeśli masz wyżej usytuowane blaty i chcesz zachować odpowiednie proporcje, wybierz model do zabudowy. Wtedy osiągniesz najlepszy efekt.

 

Klasa energetyczna – jaka kuchenka elektryczna jest najlepsza?

Podobnie jak w przypadku innej elektroniki musisz zwrócić uwagę na zużycie prądu przez piekarnik. Klasę energetyczną oznacza się literami od A do G (A oznacza najbardziej oszczędne urządzenie, a G najmniej). Warto wybierać sprzęty w klasie energetycznej A. Jest to szczególnie istotne dla osób które bardzo dużo gotują.

Ilość palników i ich regulacja

W przypadku standardowych, 60 cm kuchenek zwykle mamy 4 palniki. Mniejsze sprzęty czasem mają 2-3, a duże 100 cm zwykle 6 lub 5. Warto zwrócić uwagę na wielkość palników. W zasadzie wszystkie dostępne w tej chwili urządzenia mają różnorodne palniki, zwykle każdy jest inny, ale znajdziemy też takie sprzęty, w których dwa mają standardową wielkość. Najpopularniejsze wersje to takie, w których mamy mały palnik, duży, duży o podwójnej średnicy i typ brytfanna, też o podwójnej średnicy.

Takie rozwiązanie jest najbardziej funkcjonalne. Jeśli wybierzesz kuchenkę elektryczną ze zintegrowaną płyta indukcyjną, wtedy możesz wybrać indukcję obszarową lub na całej płycie, co dodatkowo wpływa na funkcjonalność. Warto też zwrócić uwagę na kwestię regulacji palników, aby urządzenie umożliwiło nam zarówno szybkie podgrzanie wody, jak i wolne gotowanie sosów.

 

Wygląd

Kupując kuchenkę warto dobrze przemyśleć jej stylistykę. Najtańsze są modele białe, które będą odpowiednie do kuchni z białymi szafkami. Coraz popularniejsze są natomiast kuchenki w wersji inox, czarnej czy brązowej. Kolor należy dobierać uwzględniając stylistykę kuchni, pamiętając przy tym także o detalach, czyli pokrętłach czy też wyglądzie dotykowego panelu.

 

System obsługi

Na rynku znajdziesz modele z systemem dotykowym, który jest coraz popularniejszy. Nie tylko ze względu na prostotę obsługi, ale też elegancki wygląd i zabezpieczenia przed uruchomieniem przez dzieci. Niektóre modele mają ukryty panel, w innych trzeba wpisać kod, który pozwoli nam na podjęcie dalszych czynności. Nie da się zaprzeczyć, że panel, na którym można wybrać wszystkie opcje gotowania czy pieczenia w piekarniku jest dokładniejszy niż klasyczne pokrętła.

 

Wielkość piekarnika i jego system obsługi

Wielkość piekarnika też jest istotną kwestią przy wyborze kuchenki. Najbardziej standardowe modele 60 cm są bardzo pojemne, ale jeśli nie masz dużo miejsca w kuchni wybierz sprzęt 45 cm – 50 cm. Jeśli masz dużą rodzinę i możesz pozwolić sobie na większe urządzenie, na pewno ciekawą alternatywą jest zakup sprzętu 90 cm, którzy przy okazji będzie miał więcej palników. Jeśli chodzi o sposób otwierania drzwiczek, zwykle w kuchenkach stosuje się otwieranie od dołu. Aczkolwiek w przypadku dużych sprzętów, na przykład 100 cm, znajdziemy też modele otwierane od boku. Kolejna kwestia to prowadnice. Najpopularniejsze są prowadnice drabinkowe, które ułatwiają wysuwanie blachy.

Jednak coraz większa liczba producentów stawia, na prowadnice teleskopowe, które nie tylko ułatwiają wysuwanie blachy, ale jednocześnie minimalizują niebezpieczeństwo poparzenia. Warto też sprawdzić zakres pracy urządzenia, a dokładnie temperatury. Zwykle jest to ok. 240 st. C, aczkolwiek pewne kuchenki mają węższy lub szerszy zakres. Jeśli lubisz piec pizzę, polecamy wybór modelu, który osiąga jak najwyższe temperatury. Pamiętaj jednak, że takie sprzęty nie są tanie w eksploatacji.

 

 

Zabezpieczenia

Dobra kuchenka elektryczna musi mieć pewne zabezpieczenia, które ochronią urządzenie przed awarią, a Ciebie przed poparzeniem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań chroniących użytkowników znajduje się: automatyczny wyłącznik przy zbyt długiej pracy, blokada przed przypadkowym włączeniem, chłodny front piekarnika, kontrolki pracy informujące o tym, że dany palnik jest włączony, system chłodzenia obudowy, szybki system chłodzenia płyty po zakończonej pracy, wskaźnik ciepła resztkowego.

 

Funkcje

W przypadku urządzeń tego typu warto sprawdzić funkcje jakie posiada piekarnik. One także wpływają na łatwiejsze użytkowanie czy czyszczenie sprzętu i pozwalają nam na jego wykorzystanie na różne sposoby. Wśród takich funkcji bardzo popularne jest: automatyczne wyłączenie po zakończeniu pieczenia, czyszczenie pyrolityczne lub katalityczne – zapomnisz o godzinach spędzonych na czyszczeniu piekarnika, dobieranie programu do przygotowywanej potrawy, funkcja opóźnionego startu, funkcja przyspieszone nagrzewanie, funkcja grill z rusztem lub bez, funkcja mikrofali, pieczenie parowe,  pieczenie tylko od spodu lub tylko od góry, pieczenie z wiatrakiem, podwójna komora, która umożliwia jednoczesne pieczenie różnych potraw w innych temperaturach i zapobiega mieszaniu się zapachów, termoobieg, timer.

 

Wyposażenie

Zwykle do kuchenki dołączane są dodatkowe elementy. Najczęściej są to dwie blachy (dwie płaskie lub jedna płaska i druga głęboka), a także kratka i specjalny rusz to pieczenia całych mięs.

 

Kuchenki elektryczne w dobrych cenach

Większość firm produkujących duże AGD ma w swojej ofercie kuchenki elektryczne. Ceny takich modeli zaczynają się od 800 zł i mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych. Zwykle jednak dotyczy to sprzętów marek, które znane są z designerskich wzorów. Jeśli chodzi o dobre, funkcjonalne kuchenki, z dużą ilością funkcji, takie znajdziesz w sklepach już za ok 1200 zł.

 

 

Najlepsze kuchenki elektryczne w 2018 roku

 

Nie obędziemy się w kuchni bez kuchenki. To, jaką wybierzemy zależy tylko od nas. Jeśli jednak zastanawiasz się nad kuchenką elektryczną to koniecznie przeczytaj nasz ranking. Może po lekturze będziesz w stanie wskazać, która z prezentowanych przez nas to najlepsza kuchenka elektryczna.

 

Nasze zalecenia

 

Amica 58CE1.30HMQ

 

1.Amica 58CE1.30HMQPierwszą naszą propozycją jest kuchenka elektryczna polskiego producenta – Amica 58CE1.30HMQ.  Ta wolnostojąca kuchenka została wyposażona w cztery palniki oraz piekarnik o pojemności 69 litrów. Jej wymiary wynoszą 50 x 85 x 60 cm. Jest to model w pełni elektryczny o mocy przyłączeniowej 7,8 kW.

Kuchenka jednak jest energooszczędna, jej klasa energetyczna została określona jako A, czyli otrzymała jedną z najwyższych not. Wszystkie pola grzejne zostały wyposażone w najnowsze technologie, które mają za zadanie oszczędzić nam czas i energię. A to dlatego, że bardzo szybko nagrzewają się do wybranej temperatury.

Podczas gotowania mamy wybór pomiędzy dwoma polami HiLight, każdy z nich jest średnicy 14,5 cm i moc 1,2 kW, oraz dwoma polami HiLight o średnicy 18 cm i mocy 1,8 kW. Dodatkowo producent wyposażył urządzanie w praktyczny minutnik, który możemy wykorzystać podczas gotowania, lub pieczenia.

Także przydatne mogą okazać się umieszczone na drzwiach piekarnika przepisy, które podpowiedzą o czasie i temperaturze pieczenia wybranych potraw. Użytkownicy są zadowoleni z tego produktu. W swoich komentarzach informują, że palniki szybko się nagrzewają, a całe urządzenie jest solidnie wykonane.

 

 

 

 

Eldom PG10

 

2.EldomEldom PG10 to produkt idealny dla osób lubiących biwakowanie, gdyż jego waga nie przekracza 2 kg. Ze względu na niską cenę, jest to też świetna propozycja dla studentów. Ta jednopalnikowa kuchenka elektryczna to również produkt polskiej firmy. Ma ona wymiary: szerokość 22 cm, głębokość 24 cm i wysokość 8 cm.

Średnica palnika to 16,5 cm, a moc grzejna wynosi 1500 W. Kuchenka działa na prąd sieciowy. Poprzez wbudowane pokrętło możemy regulować temperaturę grzania. Dodatkowo producent umieścił również lampkę kontrolną na urządzeniu, która wskazuje, czy kuchenka jest włączona, czy nie.

Także bezpieczeństwa użytkowaniu dodają antypoślizgowe nóżki, w które model ten został wyposażony. Opinie o kuchenkach elektrycznych Eldom PG10 są pozytywne. Konsumenci wskazują, że palnik szybko się nagrzewa i długo utrzymuje temperaturę po wyłączeniu, co może się przydać w przypadku jedzenia posiłku „na raty”.

Dodatkowo pojawiały się opinie, że kuchenka zajmuje mało miejsca, jest łatwa w utrzymaniu czystości i można ją zakupić w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

 

 

 

Sencor SCP 5404GY

 

3.Sencor SCP 5404GYRanking kuchenek elektrycznych kontynuujemy modelem dwupalnikowym. Sencor SCP 5404GY to model indukcyjny. Oznacza to, że ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w garnku na skutek indukcji. Taki sposób gotowania oszczędza nam do 60% czasu i do 50% energii podczas gotowania. Opisywany model ma wymiary 31 x 60 x 7,1 cm.

Jego moc przyłączeniowa wynosi 2900 W, a waga 4,5 kg. Mamy tutaj do dyspozycji dwa palniki o średnicy 14,5 cm i 16,7 cm. Przy czym kuchenka automatycznie wykryje naczynie ustawione na palniku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie garnki nadają się do gotowania na kuchenkach indukcyjnych.

Na wyświetlaczu LCD pojawi się ustawiona temperatura grzania. Dodatkowo urządzenie posiada czujnik, który automatycznie wyłączy kuchenkę, jeśli nie będzie ona używana przez 2 godziny. Podczas gotowania mamy do dyspozycji timer. Możemy go nastawić na maksymalnie 180 minut.

Po upłynięciu ustawionego czasu, timer automatycznie wyłączy kuchenkę i poinformuje nas o tym fakcie dźwiękowo. Model ten otrzymuje dobre noty od osób, które go kupiły. Mówią one, że urządzenie jest proste w obsłudze i łatwo się je czyści.

 

 

 

 

Amica 58EE1.20

 

4.Amica 58EE1.20Kolejna propozycja polskiej Amici to Amica 58EE1.20. Jest to najtańszy model kuchenki wolnostojącej w naszym rankingu. Ta czteropalnikowa kuchenka z piekarnikiem ma moc 7,8 kW i jest o klasie energetycznej A. Jej wymiary wynoszą: 85 x 50 x 60 cm. Użytkownik ma do dyspozycji dwa pola grzejne o średnicy 14,5 cm i dwa pola o średnicy 18 cm, oraz piekarnik o pojemności 69 litrów.

Bardzo ważną funkcją, szczególnie dla osób z małymi dziećmi, jest chłodny front. Poprzez zainstalowanie 3 szyb w drzwiach piekarnika pozostają one chłodne, nawet podczas użytkowania.  A dla ułatwienia czyszczenia piekarnik został pokryty specjalną emalią łatwoczyszczącą, która zapobiega przywieraniu tłuszczu.

Dodatkowo w wyposażeniu znajdziemy szufladę pod komorą piekarnika na prowadnicach rolkowych, drabinkę suszarniczą czy ergonomiczny uchwyt z wieszakiem.

Ci, co kupili ten model w swoich komentarzach podkreślają, że jest to dobra i tania kuchenka elektryczna. Według użytkowników urządzenie jest funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a także ma ładny design.

 

 

 

 

AEG 47095VD-MN

 

5.AEG 47095VD-MNDla kontrastu zaprezentujemy teraz najdroższy model w naszym zestawieniu – AEG 47095VD-MN. Kuchenka ma wymiary 50 x 85,8 x 60 cm. Użytkownik ma do dyspozycji 2 pola ceramiczne HiLight, 2 poszerzane pola ceramiczne typu „brytfanna” HiLight oraz piekarnik o pojemności 57 litrów. Moc przyłączeniowa urządzenia wynosi 9,135 kW, a jego klasa energooszczędności to klasa A.

Piekarnik w tej kuchence wolnostojącej posiada dziewięć funkcji oraz elektroniczny programator, który również wyłącza piekarnik po upłynięciu zaprogramowanego czasu. Dodatkowo dołączony elektroniczny wyświetlacz ułatwia wybór odpowiedniego programu i pokazuje czas, który upłynął od momentu włączenia piekarnika. W zestawie z kuchenką znajdziemy głęboką półkę blaszaną, półkę blaszaną i półkę siatkową.

Będziemy mogli nimi łatwo manipulować, gdyż producent zainstalował teleskopowe prowadnice. Producent także pomyślał o komforcie czyszczenia. Dlatego też drzwiczki piekarnika zostały pokryte powłoką Antyfinger Print, która jest bardziej odporna na zarysowania i łatwiejsza w czyszczeniu w porównaniu ze standardowymi powłokami.

Opinie użytkowników potwierdzają, że kuchenka bardzo dobrze się sprawuje. Jako główne zalety wskazują tempo podgrzewania i precyzję przycisków.

 

 

 

 

Beko CSS 57000 GW A

 

6.Beko CSS 57000 GW AOstatnią kuchenką wolnostojącą w naszym rankingu jest Beko CSS 57000 GW A. Ma ona wymiary: wysokość 85 cm, szerokość 50 cm i głębokość 60 cm. Tutaj mamy do wyboru 4 palniki umieszczone na ceramicznej płycie. Dwa o średnicy 14 cm i mocy 1200 W oraz dwa o średnicy 18 cm i mocy 1700 W.

Jej moc przyłączeniowa wynosi 7,7 kW, a klasa energetyczna to klasa A. Użytkownik ma do dyspozycji również piekarnik, z grillem i czterema programami pieczenia, o pojemności 55 litrów. Piekarnik posiada wbudowane w ścianki prowadnice, a producent dodatkowo dołącza tacę głęboką i tacę standardową.

Wnętrze zostało wyściełane emalią, która powinna ułatwić czyszczenie. W kuchni, gdzie nie ma dużo miejsca przyda się również schowek na naczynia wbudowany w tą kuchenkę elektryczną.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego produktu w swoich opiniach stwierdzają, że ładnie się ona prezentuje. Dodatkowo za plus tej kuchenki użytkownicy uznali przydatny schowek na kuchenne akcesoria.

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4.44 out of 5)
Loading...