Ekspresy do kawy automatyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 12.08.20

 

Przeprowadziliśmy analizę trendów zakupowych i opinii konsumentów, aby sprawdzić, który automatyczny ekspres do kawy jest najlepszy w 2020 roku. Okazało się, że to De’Longhi ECAM 350.55.B – sprzęt pozwalający na szybkie zaparzenie espresso, latte macchiato, cappuccino i kilku innych rodzajów kawy. Urządzenie ma wbudowany żarnowy młynek do ziaren, a także nowoczesny system grzewczy zapewniający idealną temperaturę przygotowanego napoju. Ekspres świetnie prezentuje się na kuchennym blacie, a w dodatku cicho pracuje, dlatego nie zakłócimy spokoju domowników, nawet gdy włączymy urządzenie wcześnie rano. Do naszego rankingu wytypowaliśmy też kilka innych modeli. Na drugim miejscu plasuje się produkt Siemens EQ.6 TE653311RW, który ma 3-stopniową regulację mocy parzonej kawy. Sprzęt jest łatwy do utrzymania w czystości, a wpływa na to system autoMilk Clean, uruchamiający się automatycznie po przygotowaniu napoju z mlekiem. Ekspres daje nam ponadto możliwość wyboru pojemności filiżanki, w której zaparzymy kawę. Chcesz poznać inne urządzenia? Znajdziesz je w dalszej części naszego zestawienia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki automatyczny ekspres do kawy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Mówi się, że automatyczne ekspresy do kawy to urządzenia komfortowe w użytkowaniu i proste w obsłudze. Jak jednak znaleźć model, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania, jest łatwy do utrzymania w czystości, a dodatkowo nie ogranicza wolnej przestrzeni w kuchni? Przygotowaliśmy na ten temat krótki poradnik.

 

 

Moc

Od mocy urządzenia zależy przede wszystkim szybkość podgrzewania wody niezbędnej do zaparzenia kawy. W sklepach znajdziemy zarówno 1000 W, jak i 1500 W modele, więc który z nich wybrać? Jeżeli zależy nam na tym, aby parzenie napoju zajmowało jak najmniej czasu, należy kupić sprzęt o bardzo dużej mocy. Szacuje się, że podgrzanie wody w 1000 W ekspresie trwa ok. 1 minutę i czasami okazuje się, że jest to zbyt długo, zwłaszcza gdy zaprosiliśmy do domu gości i musimy dla nich wszystkich przygotować kawę. Jednak nie tylko moc ma istotny wpływ na to, jaki automatyczny ekspres do kawy jest najlepszy.

 

Młynek

Automatyczne sprzęty zwykle mają wbudowany młynek do mielenia ziaren, który może być udarowy lub żarnowy. Ten pierwszy może jednak znacząco pogarszać smak zaparzonej kawy, ponieważ tnie ziarna i prowadzi do ich nagrzewania. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc wybór urządzenia z młynkiem żarnowym (ceramicznym albo stalowym), który precyzyjnie mieli i rozgniata ziarenka.

Młynek powinien dawać nam możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy, ponieważ w ten sposób możemy też złagodzić jej smak (grubo zmielone ziarna sprawiają, że napój jest kwaśny, co nie każdemu z nas będzie odpowiadać). Zazwyczaj automatyczne ekspresy mają 3-stopniową regulację stopnia zmielenia ziaren, choć są i takie z 15-stopniową regulacją.

 

Ciśnienie – jaki automatyczny ekspres do kawy wybrać?

Ciśnienie to równie istotny parametr ekspresów do kawy, co moc. To inaczej siła, z jaką podgrzana woda przepływa przez zmielone ziarna i wydobywa z nich aromat oraz smak. Przeważnie maksymalna wartość ciśnienia wytwarzanego przez urządzenia automatyczne wynosi 15 barów, choć w przypadku bardziej profesjonalnych modeli może to być nawet 19 barów. Za minimum uważa się 9 barów, ciśnienie o takiej wartości jest potrzebne do przygotowania dobrego espresso.

 

Zbiornik na wodę

Im większy jest zbiornik na wodę, tym lepiej, ponieważ rzadziej trzeba go uzupełniać. Przeciętnie jego pojemność wynosi od 1,5 l do 2 l. Musimy pamiętać, że często ekspres po włączeniu automatycznie się przepłukuje, co przyczynia się do zużycia pewnej ilości wody ze zbiornika.

 

System spieniania mleka

Osoby pijące kawy mleczne powinny sprawdzić, czy wybrany sprzęt ma system spieniania mleka. Bez niego przygotowanie pianki będzie bardziej kłopotliwe, ponieważ konieczne stanie się użycie dodatkowych urządzeń (ręcznego spieniacza, który pracuje mniej efektywnie).

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje systemów spieniania. Pierwszy z nich to zwykła dysza, z której wydobywa się para pod odpowiednim ciśnieniem. Nagrzewa ona i napowietrza wlane do osobnego zbiornika mleko i w ten sposób powstaje puszysta pianka. Niektóre ekspresy są wyposażone w tzw. cappuccinator, czyli system zbudowany z cienkiego wężyka, który trzeba umieścić w kartonie lub kubku z mlekiem. Jest ono zasysane do urządzenia i spieniane wewnątrz. Pianka wylewa się do filiżanki bezpośrednio z umieszczonego po boku kranika.

 

Elektroniczny wyświetlacz

Z uwagi na to, że ekspresy automatyczne w większości wyposażone są w wyświetlacz LCD, nie powinniśmy mieć problemu z ich obsługą. Nierzadko do zaparzenia kawy wystarczy wciśnięcie jednego przycisku. To bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie używały podobnych sprzętów.

 

Zbiornik na kawę

Aby przygotować kawę, nie musimy za każdym razem wsypywać ziarenek do urządzenia. Możemy je przechowywać we wbudowanym zbiorniku. Jego pojemność wynosi od 200 g do 300 g, co oznacza, że nie wymaga zbyt częstego uzupełniania (choć dla zachowania świeżości i aromatu ziaren wiele osób woli nie zapełniać zbiornika całkowicie).

 

Wymiary i waga

Warto sprawdzić wymiary sprzętu, aby mieć pewność, że nie zajmie zbyt dużo miejsca na blacie i nie ograniczy nam wolnej przestrzeni. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia są tak rozbudowane, że trudno jest znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, nawet w przypadku kuchni o dużym metrażu. Najlepszy automatyczny ekspres do kawy nie tylko jest niewielki, ale i stosunkowo lekki (powinien ważyć maksymalnie 10 kg), dlatego w razie konieczności można go bez przeszkód przenieść.

 

Łatwe mycie

Aby ekspres działał niezawodnie przez długi czas, musimy go regularnie czyścić. Są pewne rozwiązania, które mogą nam to ułatwić, takie jak system AntiCalc zapobiegający powstawaniu kamienia oraz innowacyjne systemy odpowiadające za mycie modułu do spieniania mleka. Bardzo często urządzenia same informują nas o konieczności wyczyszczenia wewnętrznych elementów ich budowy z kamienia oraz innych zanieczyszczeń. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie musimy zastanawiać się, czy sprzęt trzeba już wyczyścić.

 

 

Dodatkowe udogodnienia

Jednym z dodatkowych udogodnień automatycznych ekspresów jest możliwość przygotowania kilku rodzajów kawy, a nie tylko espresso. Dobry sprzęt to taki, który pozwala na zaparzenie cappuccino, latte, latte macchiato, americano, lungo, a także przygotowanie gorącej wody na herbatę.

Aby zwiększyć komfort użytkowania, producenci często wyposażają swoje urządzenia w adapter do kawy z regulacją wysokości. To daje możliwość zaparzenia napoju w swoim ulubionym kubku, a nie tylko w niewielkiej filiżance. Warto również sprawdzić, czy sprzęt pozwala na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie, przez co możemy np. szybciej podać pyszny napój zaproszonym gościom.

 

Design

Ponieważ urządzenia takie jak ekspresy do kawy przez cały czas stoją na blacie kuchennym lub w innym widocznym miejscu, powinny prezentować się elegancko. Producenci takich sprzętów zdają sobie z tego sprawę, dlatego oferowane przez nich modele zachwycają stylowo wyglądającą obudową i dopracowaniem wszystkich detali. Ekspresy zwykle mają czarny lub biało-czarny kolor (choć z pewnością znajdziemy też urządzenia w innych barwach), czasami wyposażone są w specjalne oświetlenie, w efekcie czego wyglądają nowocześnie.

 

Głośność pracy 

Kupując ekspres do kawy, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu głośności pracy. Sprzęt nie powinien generować zbyt dużego hałasu podczas parzenia kawy, ponieważ w ten sposób możemy zakłócić spokój pozostałych domowników (zwłaszcza gdy przygotowujemy napój wcześnie rano, a nasi bliscy śpią). Dobry sprzęt nie może też zbyt głośno pracować podczas mielenia ziaren kawy, ponieważ szybko zniechęcimy się do korzystania z niego.

 

Automatyczne ekspresy do kawy w dobrych cenach

Ceny za automatyczne ekspresy do kawy znanych marek mieszczą się w przedziale od 1500 zł do ponad 3000 zł. Koszt zakupu takiego sprzętu zależy nie tylko od samego producenta, ale również od zastosowanych technologii i rozwiązań, a także podstawowych parametrów urządzenia. Jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet najdroższy ekspres może szybko się zepsuć, jeśli nie będziemy o niego odpowiednio dbać.

 

Najlepsze ekspresy do kawy automatyczne

 

Poniżej znajdziesz ranking automatycznych ekspresów do kawy, gdzie umieściliśmy opisy kilku łatwych w obsłudze urządzeń. Z ich pomocą można przygotować pyszny, aromatyczny napój. Przekonaj się, które modele polecają konsumenci.

 

Nasze zalecenia

 

De’Longhi ECAM 350.55.B 

 

Ekspres De’Longhi ECAM 350.55.B ma moc 1450 W i wbudowany młynek żarnowy. Oznacza to, że pyszny napój możemy przygotować zarówno ze zmielonej, jak i ziarnistej kawy. Sprzęt wytwarza ciśnienie o wartości 15 barów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i umożliwia zaparzenie 10 rodzajów kawy, m.in. latte macchiato, cappuccino, doppio i espresso.

Opisywany model jest wyposażony w nowoczesny system grzewczy Termoblok. To powoduje, że kawa ma idealną temperaturę i doskonale smakuje. Ekspres cicho pracuje i elegancko wygląda, jego wymiary to: 34,8 cm x 23,6 cm x 42,9 cm. Sprzęt ma regulowaną wysokość adaptera do kawy, dlatego napój możemy przygotować nawet w bardzo wysokim kubku (do 13,5 cm).

Wielu konsumentów twierdzi, że pozytywne opinie o automatycznych ekspresach do kawy De’Longhi zachęciły ich do zakupu urządzenia ECAM 350.55.B. Produkt zapamiętuje preferencje dotyczące mocy napoju oraz ilości dodawanego mleka, co pozwala na szybsze zaparzenie kolejnej kawy. Co ważne, możemy przygotować dwa espresso jednocześnie, a to również wpływa na oszczędność czasu.

 

 

 

 

Siemens EQ.6 TE653311RW 

 

Urządzenie Siemens EQ.6 TE653311RW ma moc 1500 W i wytwarza ciśnienie do 15 barów. Ekspres ma wbudowany młynek do mielenia ziaren kawy, który został wykonany z ceramiki (to gwarantuje jego trwałość). Produkt pozwala na szybkie przygotowanie dowolnej kawy. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, aby móc wypić aromatyczne espresso, cappuccino czy latte macchiato.

Wymiary sprzętu to: 28 cm x 46,5 cm x 38,5 cm. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,7 l, a na kawę – 300 g. Ekspres ma 3-stopniową regulację mocy przygotowanego napoju. To, co wyróżnia urządzenie, to specjalny system autoMilk Clean, czyli parowy system czyszczenia, uaktywniający się po zaparzeniu kawy z mlekiem.

Według konsumentów ekspres jest godny uwagi, ponieważ efektownie prezentuje się na kuchennym blacie i pomaga w zaparzeniu pysznego napoju o odpowiedniej intensywności. Produkt ma system odkamieniania, a do tego praktyczną funkcję individualCup Volume, umożliwiającą wybór rozmiaru filiżanki.

 

 

 

 

Stalgast 486900 

 

W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć modelu Stalgast 486900, który ma dotykowy panel sterowania (o przekątnej 3,5 cala) ułatwiający obsługę. Moc sprzętu to 1000 W, pojemność zbiornika na wodę wynosi 2 l, a na kawę – 300 g. Urządzenie ma młynek do mielenia ziaren z regulacją. Wytwarzane podczas parzenia napoju ciśnienie osiąga wartość 19 barów.

Ekspres nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i restauracji, hotelu czy cukierni. Z pomocą urządzenia możemy przygotować wiele różnych rodzajów kaw – nie tylko espresso, ale też lungo, latte, a nawet gorące mleko i gorącą wodę. Produkt ma wymiary: 36 cm x 46,5 cm x 27,5 cm.

Sprzęt daje nam możliwość regulacji mocy parzonej kawy, w efekcie czego z pewnością napój będzie świetnie smakować. Konsumenci twierdzą, że ekspres jest wyjątkowo funkcjonalny, a z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby, które do tej pory nie korzystały z takich urządzeń. Przedstawiony model ma demontowany, łatwy do utrzymania w czystości moduł spieniający do mleka, co jest jego dodatkowym atutem.

 

 

 

 

Krups Latt’Espress EA82FE 

 

Krups Latt’Espress EA82FE to ekspres o mocy 1450 W, który ma 1,7 l pojemnik na wodę oraz 0,6 l pojemnik na mleko. Sprzęt wyposażono w wyświetlacz LCD z polskim menu i 5 automatycznymi programami do parzenia kawy. Ponieważ urządzenie ma funkcję Auto Clean, jest łatwy w czyszczeniu i konserwacji.

Model ma wymiary: 28,3 cm x 38,8 cm x 36 cm i waży 8,4 kg. Ekspres automatycznie się wyłącza po dłuższym czasie bezczynności, co pozwala zaoszczędzić energię. Sprzęt ma 260 g pojemnik na kawę, a więc nie trzeba go zbyt często uzupełniać.

Urządzenie parzy kawę pod ciśnieniem do 15 barów, co pozwala wydobyć z ziaren wyjątkowy aromat. Ekspres świetnie wygląda i łatwo się go obsługuje, a poza tym z jego pomocą bez trudu zaparzymy nie tylko espresso, ale i cappuccino oraz kilka innych rodzajów kawy.

 

 

 

 

Teesa AROMA TSA4001 

 

Ekspres Teesa AROMA TSA4001 ma moc 1450 W i wytwarza ciśnienie do 15 barów. Sprzęt ma funkcję pary i gorącej wody, pozwala na przygotowanie dwóch filiżanek kawy jednocześnie. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,9 l, a na kawę – 200 g. Urządzenie ma kilka przydatnych opcji, takich jak podgrzewanie kubka, automatyczne odkamienianie i automatyczne czyszczenie.

Produkt waży 9,65 kg, a jego wymiary to: 28 cm x 43,5 cm x 34 cm. Urządzenie daje nam możliwość regulacji czasu spieniania mleka (od 3 sekund do 120 sekund), ilości mielonej kawy oraz wysokości dozownika. Z uwagi na to, że zbiornik na wodę jest wyjmowany, możemy go szybko napełnić.

Dzięki urządzeniu możemy przygotować dla siebie lub swoich gości nie tylko kawę, ale także gorącą herbatę. Z opinii konsumentów wynika, że to dobry i tani automatyczny ekspres do kawy, który elegancko wygląda i nie jest zbyt kłopotliwy w czyszczeniu.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status