Ekspresy ciśnieniowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.10.18

 

Jaki ekspres ciśnieniowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gdy zdecydowałeś o zakupie ekspresu do kawy, to przyjrzyj się ekspresom ciśnieniowym. Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać, to jest temat naszego poradnika. Postaramy się w nim przedstawić najważniejsze cechy ekspresu ciśnieniowego, oraz rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie urządzenia dla siebie.

 

 

Jaki jest najlepszy ekspres ciśnieniowy – rodzaje urządzeń

Ciśnieniowy ekspres do kawy może być sprzętem bardzo prostym, lub skomplikowanym urządzeniem. Te najprostsze modele to kawiarki. Są to ekspresy o niewielkich rozmiarach, i służą do zaparzenia naparu dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Do kawiarki wsypuje się ziarna średnio zmielone, wlewa wodę do pojemnika i stawia na gazie, czy podłącza do prądu. Wytworzone w urządzeniu ciśnienie powoduje, że napar zbiera się w górnym pojemniku. Czas zaparzania jest dość długi i trwa ok. 8 – 10 minut. Tego rodzaju ekspres jest dla osób, które szukają niewielkiego i prostego w użyciu urządzenia, a jednocześnie ich zapotrzebowanie na ilość kawy jest niewielka.

Ekspres kolbowy, który jest również nazywany ręcznym lub mechanicznym, to taki, gdzie do kolby nasypujemy porcję kawy mielonej i montujemy ją w urządzeniu. Za pomocą ekspresu kolbowego można przygotować jednorazowo maksymalnie dwie filiżanki napoju. Często też taki ekspres posiada dyszę do spieniania mleka, więc można przygotować kawę z mleczną pianką.

Gdy nie chcesz mieć kłopotów z opróżnianiem zbiornika z fusami, możesz zastanowić się nad modelem kapsułkowym. Taki ekspres to urządzenie kompaktowe, zajmujące niewiele miejsca w kuchni. Aby przygotować napój należy włożyć kapsułkę z kawą i nacisnąć przycisk „start”. Jest to, więc urządzenie bardzo proste w obsłudze, a zaparzenie kawy trwa zaledwie chwilę. Po skończonym parzeniu kapsułka trafia do zbiornika na zużyte kapsułki, a Ty możesz zaparzyć kolejny napój.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie jest jednak automatyczny ekspres ciśnieniowy. Taki rodzaj ekspresu pozwala na przygotowanie wielu różnych kaw o rozmaitej mocy i z dodatkami lub bez. Bardzo często taki ekspres jest wyposażony w młynek do kawy, który mieli ziarna na grubość odpowiednią do wybranej kawy. Ekspres taki pozwala też na zaparzanie kawy dla wielu osób w krótkim czasie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Ciśnienie ekspresu

Aby przygotować smaczne espresso potrzeba utworzyć w ekspresie 9 barów ciśnienia. Ekspresy automatyczne na ogół dysponują ciśnieniem 15 barów. Wysokość ciśnienia wpływa na to, z jaką siłą gorąca woda przepływa przez zmielone ziarna kawy. Od tego, więc zależy smak i aromat kawy. Niezależnie, więc czy wybierzesz ekspres o prostej budowie, czy bardziej skomplikowanej sprawdź, aby ciśnienie przy zaparzaniu kawy dochodziło do 9 – 10 barów. Poniżej tej wartości nie uzyska się dobrze zaparzonej kawy.

 

Jaki jest najlepszy ekspres ciśnieniowy – moc

Moc ekspresu jest potrzebna do podgrzewania wody. Najtańsze ekspresy ciśnieniowe w dobrych cenach mają moc około 1000 W. Gdy chcemy przygotować kawę, taki ekspres jest gotowy do przygotowania kawy po około minucie od włączenia. Lepsze ekspresy mogą się pochwalić mocą 1500 W. W takim wypadku woda jest nagrzewana szybciej i ekspres szybciej przygotuje kawę. Często też urządzenia domowe są wyposażone w tak zwane termobloki, które działają tak, jak grzałka przepływowa. Jest to dobre rozwiązanie, aby mieć zawsze gotowy ekspres do przygotowania kawy.

 

Zbiornik na wodę

Warto, aby ekspres, który zamierzasz kupić miał odpowiednio duży zbiornik na wodę. Droższe modele mogą być podłączone bezpośrednio do sieci wodociągowej, ale te które nie mają takiej opcji trzeba wodą napełniać. A każdy ekspres po włączeniu automatycznie się przepłukuje, robi to także po zrobieniu kawy. Woda, zatem jest potrzebna nie tylko do zrobienia kawy, ale także do mycia ekspresu, dlatego minimum pojemności zbiornika na wodę to 1,5 litra.

Taka sama sprawa ma się ze zbiornikiem na odpady. Zbiera się w nim woda użyta do przepłukania urządzenia, a także wszystkie fusy. Zadbaj, więc aby zbyt mały zbiornik na odpady nie ograniczał użyteczności Twojego ekspresu.

 

 

System spieniania mleka

Gdy jesteś amatorem cappuccino, to zapewne zainteresuje Cię w Twoim ekspresie system spieniania mleka. Jedne ekspresy są wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Działa to tak, że specjalną rurką jest prowadzona para pod ciśnieniem, która spienia i napowietrza mleko umieszczone w naczyniu. Inny sposób spieniania mleka to wężyk umieszczony w naczyniu z mlekiem. Mleko jest zaciągane do wnętrza ekspresu, gdzie jest spieniane i wypuszczane kranikiem ekspresu, podobnie jak kawa. Obie metody dobrze spienią mleko, jednak pierwsza z nich wymaga spienienia mleka w oddzielnym naczyniu.

 

Młynek

Najtańsze ekspresy nie zawierają młynka w ogóle. Używając ich trzeba mieć już przygotowaną zmieloną kawę i taką użyć w ekspresie. Nawet nie wszystkie ekspresy automatyczne są wyposażone w młynek do kawy. Młynek znacznie ułatwia przygotowanie kawy, bo nastawienie konkretnego napoju powoduje określony sposób mielenia kawy. Jedne napoje potrzebują drobno zmielonych ziaren, inne grubo, aby wydobyć z nich maksimum aromatu.

Młynki też mogą być dwojakiego rodzaju – żarnowy, lub udarowy. Żarnowy młynek znany jest z domów naszych babć, gdy korbą mieliło się kawę w żarnach miażdżących ziarna. Młynek żarnowy jest najlepszym młynkiem do kawy. Oczywiście teraz już nie kręcimy korbą, tylko używamy napędu elektrycznego. Młynek udarowy również szybko zmieli kawę, jednak ziarna cięte przez szybko obracające się ostrza nagrzewają je, a to ma z kolei negatywny wpływ na ich smak.  

 

 

Najlepsze ekspresy ciśnieniowe w 2018 roku

 

Amatorzy kawy często poszukują ekspresu, który spełniłby ich wymagania. Cena tych urządzeń waha się od 100 zł do nawet kilku tysięcy. Aby przybliżyć Państwu funkcje tych drogich i tanich ekspresów, przygotowaliśmy ranking ekspresów ciśnieniowych.

 

Nasze zalecenia

 

Saeco Incanto HD8917/09

 

1.Saeco Incanto HD8917-09Zaczynamy od najdroższego Saeco Incanto HD8917/09, który możemy nabyć za około 2,5 tysiąca zł. Jest to urządzenie o zaawanasowanej technologii i atrakcyjnym wyglądzie połączenia stali szlachetnej i plastiku. Obsługa urządzenia odbywa się z panelu przedniego, gdzie znajdziemy wyświetlacz z menu. Model ten jest wyposażony w ceramiczny młynek do kawy z możliwością pięciu ustawień grubości mielenia. A dzięki wmontowanemu bojlerowi kawa jest przygotowywana błyskawicznie.

Równocześnie można przyżądzić dwie filiżanki kawy. We wnętrzu urządzenia schowane są również: pojemnik na ziarna – 250 g, pojemniki na wodę – 1,8 l, na mleko – 500 ml, oraz na odpadki – 15 porcji. Maksymalna wysokość filiżanki, jaka mieści się w ekspresie wynosi 152 mm. Wyjmowany pojemnik na mleko można przechowywać w lodówce i montować w przypadku chęci przygotowania kawy z mlekiem.

Pojemnik ten z technologią dwóch komór dwukrotnie spienia mleko, w wyniku czego warstwa pianki o żądanej temperaturze wpływa do filiżanki. Urządzenie może zapamiętać sposób parzenia kawy, która Ci najbardziej smakuje, dzięki czemu każda kolejna kawa będzie dokładnie taka, jakiej oczekujesz. Przy każdym włączeniu lub wyłączeniu ekspresu obieg kawy jest automatycznie czyszczony. A blok zaparzający wystarczy wyjąć i myć przez kilka sekund pod bieżąca wodą i ponownie zamontować w urządzeniu. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie ekspres w naszym zestawieniu.

Czy zatem użytkownicy oceniają go, jako najlepszy ekspres ciśnieniowy do kawy z młynkiem? Konsumenci z całą pewnością stwierdzają, że kawa jest bardzo dobra, a model ten posiada nieograniczone możliwości ustawień, spełniających najbardziej zróżnicowane potrzeby kawowe.

 

 

 

 

De’Longhi ECAM 22.110.B

 

2. De’Longhi ECAM 22.110.BDrugim z kolei opisywanym urządzeniem jest kompaktowy, automatyczny ekspres De’Longhi ECAM 22.110.B. Model ten jest przystosowany do obsługi kawy mielonej oraz ziarnistej. Używając tę drugą możemy wybrać jedną z trzynastu opcji pracy stalowego młynka żarnowego i grubości mielenia kawy. Za pomocą tego ekspresu możemy przygotować takie kawy jak: Cappuccino, Latte macchiato, czy Caffe lungo. Ciekawą funkcją jest możliwość regulacji adaptera do kawy od 86 do 142 mm.

Zatem maksymalna wysokość filiżanki jaka pasuje do tego urządzenia to 14 cm. Większość ekspresów automatycznych De’Longhi posiada też funkcję zaprogramowania maszyny adekwatnie do rzeczywistej twardości wody z sieci wodociągowej. Do wyboru mamy 4 poziomy. Rozwiązanie takie optymalizuje częstotliwość odkamieniania urządzenia. Przygotowując kawę za pomocą systemu grzewczego Termoblok mamy pewność, że temperatura napoju będzie odpowiednia.

System ten jest odpowiedzialny za szybkie i ciche nagrzewanie układu. Natomiast w przypadku parzenia kawy z mlekiem, mamy do dyspozycji System Cappuccino. System ten poprzez dyszę do spieniania mleka sprawi, że twoja kawa pokryje się gęstą, kremową, mleczną pianką. Tu również, jak i w poprzednim modelu, przewody są oczyszczane z pozostałości kawy przy każdym włączaniu urządzenia.

W tym momencie następuje automatyczne płukanie i równoczesne nagrzewanie systemu przygotowujące do parzenia kawy. Konsumenci uważają, że ekspres daje nieskończenie wiele możliwości parzenia kawy a precyzyjna regulacja pozwala osiągnąć rózne smaki.

 

 

 

 

Amica CD1011

 

3.Amica CD1011Kolejny model, Amica CD1011, to najtańszy model w naszym zestawieniu. Jest to znacznie prostszy produkt od opisywanych poprzednio, ale też i jego cena oscyluje w okolicy 100 zł. W modelu tym do zaparzenia kawy używamy sitka, do którego wsypujemy porcję kawy i montujemy na urządzeniu poniżej dyszy. Zbiornik na wodę ma pojemność 0,24 l i tyle napoju możemy przygotować jednorazowo.

Urządzenie zawiera małą pompkę, ale wysokie ciśnienie, potrzebne do zaparzania kawy uzyskuje się dodatkowo dzięki wrzeniu wody. Za pomocą tego modelu możemy przygotować klasyczną kawę, lub kawę cappuccino. W zakupionym zestawie znajdziemy sitko na cztery filiżanki, dzbanek, miarkę i ubijak do kawy. Samo urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnym i białym.

Dla wielu użytkowników może być to dobry i tani ekspres ciśnieniowy do kawy, ze względu na szybkie i sprawne przygotowywanie kilku rodzajów kaw i jego niewiarygodnie niska cenę. Klienci podkreślają atrakcyjną cenę tego urządzenia, a także prostą obsługę i niewielkie rozmiary.

 

 

 

 

Philips 4000 Series HD884/09

 

4.Philips 4000 Series HD884-09Philips 4000 Series HD884/09 to kolejny ekspres automatyczny, raczej z górnej półki. Jest dostępny do kupienia za około 2 tys zł. Dane podstawowe tego modelu mówią, że urządzenie ma pojemny zbiornik na wodę 1,8 litra i na mleko 500 ml. Ziaren kawy możemy zmieścić 250 g, a pojemnik na odpadki pomieści 15 porcji przygotowywanej kawy. Ceramiczny młynek z ustawieniem pięciu grubości mielenia gwarantuje ciche i dokładne mielenie kawy. Równocześnie możemy przygotować równocześnie 2 filiżanki kawy.

A najwyższa filiżanka, jaką możemy ustawić pod regulowanym kranikiem to 15 cm. W urządzeniu tym mamy też możliwość wyboru mocy kawy, temperatury napoju, oraz czasu parzenia. Funkcja pamięci pozwoli na zapisanie czasu parzenia dla każdego rodzaju napoju, dzięki temu po ponownym wybraniu ulubionej kawy, będzie ona identyczna jak poprzednia. Blok zaparzający Philips 4000 Series, przy ciągłym użytkowaniu ekspresu, powinien być czyszczony raz w tygodniu.

Aby wykonać to bez kłopotu, firma Philips umieściła blok tak, aby był on łatwo dostępny, a wymontowanie i zamontowanie odbywało się niekłopotliwie. Po wyjęciu tego elementu należy go jedynie przemyć pod bieżącą wodą. Dodatkowo ekspres posiada system automatycznego czyszczenia obiegu kawy. Za każdym razem, gdy zostaje włączony, następuje automatyczne przepłukiwanie obiegu. Dodatkowo model ten zasygnalizuje użytkownikowi potrzebę usunięcia kamienia z urządzenia, a komunikaty na wyświetlaczu pokierują, w jaki sposób to zrobić.

Cała obsługa urządzenia odbywa się intuicyjnie, za pośrednictwem przycisków na panelu przednim, a wszelkie komunikaty wspomagające obsługę pojawiają się na wyświetlaczu. Sprawdziliśmy opinie o tych ekspresach ciśnieniowych i zauważyliśmy, że klienci chwalą możliwość szybkiego przełączania trybu urządzenia jedną dźwignią. Dodatkowo konsumenci uważają, że ekspres jest łatwy w obsłudze, trwały i wygodny, a do tego zajmuje niewiele miejsca.

 

 

 

 

Zelmer 13Z012

 

5.Zelmer 13Z012Ostatni produkt w naszym rankingu, Zelmer 13Z012, wymaga do parzenia kawy specjalnych saszetek, lub użycia kawy mielonej. W wyposażeniu tego urządzenia znajdziemy obok samego ekspresu, kubek do spieniania mleka, 2 sitka, oraz łyżeczkę – miarkę. Pojemnik na wodę w tym modelu ma 2,1 litry. Za pomocą sterowania elektronicznego i wyświetlacza LCD ustawimy ekspres do zaparzenia żądanej kawy.

Możemy tu przygotować kawę tradycyjną, espresso, czy cappuccino, a system ogrzewania wody Thermoblock będzie dbał o utrzymanie właściwej temperatury dla wybranej kawy. Dodatkową, ciekawą funkcją, w jaką zostało to urządzenie wyposażone jest podgrzewanie filiżanek oczekujących na przyjęcie kawy. Równocześnie możemy przygotować napój w dwóch filiżankach. Po godzinnym okresie bezczynności ekspres przechodzi w tryb oczekiwania, tym samym oszczędzając energię.

Dla użytkowników niezwykle atrakcyjna okazała się cena urządzenia, która jest relatywnie niska w stosunku do tego, co model ten oferuje. Espresso wychodzi z gęstą pianką – jak w kawiarni. Dodatkowo konsument zmieści pod kranikiem nie tylko mała filiżankę, ale też przyzwoitych rozmiarów kubek. A dzięki regulacji ilości kawy przez użytkownika w trakcie jej robienia, można napełnić napojem mała filiżankę lub duży kubek.

 

 

 

 

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zespół NRWeronika Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Weronika
Guest
Weronika

Wszystko zależy od tego, ile na ekspres chce się wydać, plus jakim potrzebom ma odpowiadać. Mieszkam sama, i opcja budżetowa AD 4404cr od Adlera w zupełności mi wystarcza 🙂 plus nie szarpie po kieszeni a kawa jest smaczna.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...