Ranking 10 najlepszych żelazek parowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Żelazko parowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Według użytkowników obecnie najlepsze żelazko parowe występujące na rynku to model Philips Azur GC4909/60. Sprzęt ten pozwala na prasowanie poziome i pionowe, zapewnia duży wyrzut pary i starannie opracowany system oczyszczania żelazka z kamienia. Wśród zastosowanych technologii znajdziemy tryb Eco, Anti Drip i Auto Off. Żelazko ma 3000 W mocy gumowany uchwyt i duży, zamykany pojemnik na wodę. Sprzęt także wyposażono w przewód przyłączeniowy o długości 3 m. Niemal równie długi przewód, 2,5 m, posiada drugi z najlepszych sprzętów. To żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9845 po ustawieniu temperatury, automatycznie dopasowujące ilość wypuszczanej pary do prasowanej tkaniny. Moc tego modelu to 3200 W.

10 najlepszych żelazek parowych. Opinie w 2024 roku

 

Żelazko jest sprzętem, które jest potrzebne w każdym domu. Dzięki niemu ubranie, które długo leży w szafie, w kilka chwil wygląda jak nowe. Aby wyglądać schludnie i robić dobre wrażenie w pracy i na uczelni, trzeba prasować poszczególne elementy swojej garderoby. Warto wybierać urządzenia, które charakteryzują się silnym wyrzutem pary i mają dużą moc. Poniższy ranking żelazek parowych zawiera modele, które cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Z zastosowanych, praktycznych technologii wymienić można Antigrip, Auto Off i tryb ECO. Żelazko nagrzewa się krócej niż 2 minuty i ma 3 m przewód elektryczny. Żelazko ma moc 3000 W.

Difetto

Niedogodnością jest waga żelazka wynosząca wraz z napełnionym zbiornikiem na wodę blisko 2 kg. Przy większym prasowaniu ręka odczuwa ten ciężar.

Conclusione

Żelazko wyposażono w łatwy system odkamieniania, usunięcie kamienia to zaledwie 15 sekund. Mamy tu też silny wyrzut pary 250g i strumień pary na poziomie 55 g/min. Pojemnik na wodę ma 300 ml pojemności.

Drugi wybór

Pregio

Żelazko ma moc 3200 W i waży 1,5 kg. Model ten potrafi prasować w pionie jak i w poziomie. Poziom temperatury ustawia się suwakiem, żelazko ma funkcje samooczyszczania z kamienia.

Difetto

Rączka żelazka nie dla wszystkich prasujących osób jest wygodna. Podczas prasowania zdarza się nieumyślnie nacisnąć spryskiwacz niwecząc wcześniej wykonaną pracę. Przycisk spryskiwacza jest umieszczony w miejscu trzymania żelazka.

Conclusione

Na bezpieczeństwo żelazka wpływa jest automatyczne wyłączenie się po chwili bezruchu, a także wmontowany wyłącznik bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przegrzaniem. Żelazko jest gotowe do pracy w ciągu kilku sekund od włączenia do sieci.

Rozważ też

Pregio

To żelazko o wadze 1,4 kg i wymiarach 258 x 120 x 124 mm oraz czarno-żółtej kolorystyce charakterystycznej dla produktów tego producenta. Sprzęt wyposażono w stopę ceramiczną z dużą ilością punktów wylotowych pary.

Difetto

Sprzęt do działania potrzebuje parownicy. Samodzielnie żelazko nie jest w stanie wyprasować niczego, nawet nie jest wskazane jego użycie bez wytwornicy pary, bo może ulec uszkodzeniu.

Conclusione

Żelazko ma funkcję ciągłego podawania pary, dzięki czemu możliwe było ustawienie optymalnego poziomu temperatury, zatem nie jest ona już regulowana przez użytkownika. Po 5 min. Bezczynności sprzęt samoczynnie wyłączy się.

 

Żelazko parowe Philips

 

1. Żelazko Parowe Philips Azur GC4909/60

 

Żelazko parowe Philips Azur GC4909/60 to model o mocy 3000W i przewodzie zasilającym o długości 3 m. Od włączenia do gotowości do pracy mijają niespełna 2 minuty. Regulację temperatury prasowania ustawia się płynnie suwakiem.  Tym co wyróżnia żelazko parowe Philips jest wbudowany pojemnik na osadzający się kamień. Wystarczy co jakiś czas otworzyć szufladkę i wysypać zawartość, żelazko bowiem ma funkcję samooczyszczenia.

Żelazko wyposażono w ciągły strumień pary 55 g/min i silny wyrzut pary wynoszący 250 g. Takie parametry pozwalają na użycie żelazka zarówno w poziomie, jak i pionie. Opinie o żelazkach parowych pochodzące od osób posługujących się tym sprzętem przekazują, że ma on wystarczająco duży otwór do niekłopotliwego wlewania wody, której mieści się w zbiorniku 300 ml.

Stopa żelazka, SteamGlide Elite, została wykonana w taki sposób, że nie tylko ma dobry poślizg ułatwiający prasowanie, ale też jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowano tu też takie technologie jak Anti Drip i Auto off oraz Tryb Eco.

Ranking żelazek parowych 2024 stawia model Philips Azur GC4909/60 na wysokim miejscu. To użytkownicy wskazali, że model ten zasługuje na wyróżnienie. 

 

Zalety

Szybkie nagrzewanie: Żelazko od włączenia do gotowości do pracy potrzebuje zaledwie 2 minut, to dobry wynik w porównaniu z innymi modelami.

Automatyczne wyłączanie: Pozostawione bez nadzoru włączone żelazko, będące w bezruchu ,umieszczone na stopie zostanie automatycznie wyłączone po 2 minutach, pozostawione na podstawie – po 8 minutach. To bezpieczne rozwiązanie. 

Przechowywanie: Dzięki konstrukcji obudowy żelazka i zaprojektowaniu miejsca do zwinięcia przewodu elektrycznego przechowywanie żelazka jest łatwiejsze.

Przycisk do odkamieniania: Żelazko wyposażono w szybki system odkamieniania, za przyciśnięciem jednego przycisku i funkcji szybkiego usuwania kamienia, proces ten zajmuje 15 sekund.

Silne uderzenie pary: Na największe zagniecenia żelazko ma w zanadrzu silne uderzenie pary. W takich wypadkach jeden przycisk wyzwala 250g pary.

 

Wady

Waga: Żelazko nie jest najlżejsze. Samo urządzenie waży 1,667 kg, do tego należy dodać 300 ml wody wlanej do pojemnika, co łącznie daje blisko 2 kg. Po dłuższym prasowaniu ręka odczuwa ten ciężar. 

 

 

 

 

Żelazko parowe Tefal

 

2. Żelazko Parowe Tefal Ultimate Pure FV9845

 

Żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9845 o mocy 3200 W wyposażono w ceramiczna stopę i regulacje temperatur za pomocą suwaka. Mamy tu także długi, wynoszący 3 m przewód zasilający oraz silne uderzenie pary na poziomie 260 g/min. Podczas prasowania użytkownik może liczyć na nawilżanie odzieży parą na poziomie 60 g/min.

Na wygodę użytkowania wpływa również duży, wynoszący 350 ml zbiornik na wodę oraz wmontowana blokada kapania. Żelazko wyposażono także w zabezpieczenie przed przegrzaniem, wyłącznik bezpieczeństwa oraz zabezpieczono go przed osadzaniem się w jego wnętrzu kamienia, a w razie jego osadzenia można skorzystać z funkcji samooczyszczania.  Żelazko parowe Tefal potrafi prasować w pionie, a wskaźnik LED zawiadomi użytkownika o gotowości żelazka do pracy. 

Żelazko parowe Tefal Ultimate Pure FV9845 to jedno z chętniej wybieranych żelazek przez panie domu, zapoznajmy się z jego cechami.

 

Zalety

Duża moc: Żelazko ma moc 3200 W i w dodatku prędko się nagrzewa ( w ciągu kilku sekund) o czym zawiadamia użytkownika lampka LED. Tak duża moc sprawia, że sprzęt dobrze sobie radzi nawet z tkaninami opornymi w prasowaniu.

Przydatne funkcje: Obok funkcji używanych podczas prasowania jak spryskiwacz czy uderzenie pary lub pionowy wyrzut pary, albo regulacja  jej strumienia, żelazko wyposażono w funkcję samooczyszczania z kamienia i unikalny filtr mikrocząsteczkowy, który eliminuje cząsteczki kamienia, które mogłyby się pojawić na ubraniu. 

Pojemnik na wodę: Zbiornik na wodę ma 350 ml i zbudowano go w taki sposób, że jego otwór do napełniania jest w rozmiarze XL, co sprawia, że uzupełnianie wody nie jest kłopotliwe.

Automatyczne wyłączanie: Żelazko pozostawione bezczynnie po kilku minutach wyłączy się automatycznie, zatem jest ono bezpieczne dla osób zabieganych i nieco rozkojarzonych. 

Funkcja Automatic Steam: To funkcja, która w sposób automatyczny dopasuje ilość wypuszczanej pary podczas prasowania, wystarczy ustawić właściwą temperaturę, a dozowanie pary ustawi się automatycznie. 

 

Wady

Konstrukcja rękojeści: Rękojeść jest zbudowana w taki sposób, że przez nieuwagę raz po raz użytkownik naciska niechcący spryskiwacz psując sobie własna pracę. Albo rękojeść jest za mała albo spryskiwacz umieszczony w niewłaściwym jej miejscu. 

 

 

 

 

Żelazko parowe Karcher

 

3. Żelazko Parowe Karcher Iron EasyFinish 2.863-310.0

 

Żelazko parowe Karcher Iron EasyFinish 2.863-310.0 to model przeznaczony do użytku z parownicami Kärcher. Waga tego sprzętu wynosi 1,4 kg, a jego wymiary to: 258 x 120 x 124 mm. Tym co wpływa na szybkie prasowanie, jest stały wyrzut pary, pozwala to na dokładne rozprasowanie zagnieceń nawet w materiałach, które nie chcą się poddać prasowaniu. Zastosowanie tu stopy EasyFinish wykończonej powłoką ceramiczną pozwala na dobry poślizg i łatwe jej przesuwanie po tkaninie.

Żelazko parowe Karcher nie wymaga ustawiania temperatury w zależności od rodzaju prasowanej tkaniny, model ten samoczynnie rozpozna i ustawi właściwe parametry. Ten kompaktowy model żelazka jest też opatrzony eleganckim designem. Na czarnym tle jedyną ozdobą jest cienka żółta linia. To typowe kolory firmy Kärcher odróżniające jej wyroby od innych produktów.

Żelazko parowe Karcher Iron EasyFinish 2.863-310.0 jest przeznaczone do użytku z parownicami Kärcher i ma typowy wygląd dla produktów tego producenta.

 

Zalety

Ceramiczna stopa: Lekka ceramiczna stopa łatwo przesuwa się po prasowanej tkaninie czyniąc ją gładka i rozprasowana już po jednym przesunięciu.

Optymalna temperatura: Producenta tak dobrał temperaturę i strumień pary, że użytkownik nie musi już pracochłonnie jej ustawiać, ma ona stałe optymalne parametry odpowiednie do każdego rodzaju tkanin.

Elegancki design: Karcher to firma, która dba o estetykę i zachowanie czarno- żółtej kolorystyki swoich urządzeń. W podobnym tonie jest wykonane i żelazko Iron EasyFinish 2.863-310.0.

Automatyczny wyłącznik: PO 5 minutach bezruchu żelazko wyłączy się samoczynnie i nie będzie stanowiło zagrożenia pozostawione bez nadzoru, nie będzie też zużywało energii. 

 

Wady

Konieczna parownica: Sprzęt nie działa samodzielnie. W przypadku, gdy nie posiadasz innych urządzeń parowych firmy Karcher, z którym wcześniej została kupiona parownica, zakup nie będzie dobrym pomysłem, bo kupienie samego żelazka nie pozwoli wykonać prasowania. 

 

 

 

 

Żelazko parowe MPM

 

4. MPM Żelazko parowe MZE-04

 

Ciekawym modelem jest MPM MZE-04, gdyż wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji. To dobre i tanie żelazko parowe ma wbudowany automatyczny wyłącznik, który się uaktywnia po chwili bezczynności. Dlatego też możesz się czuć bezpiecznie, nawet jeżeli zapomnisz o sprzęcie. Produkt można używać zarówno pozycji pionowej, jak i poziomej. To pozwala na prasowanie wiszących firanek i marynarek.

Sprzęt wyposażony jest w system antywapienny, który zapewnia mu wiele lat sprawności. Ponadto żelazko ma funkcję samoczyszczenia, więc możesz mieć pewność, że przy regularnym myciu nie pobrudzisz swoich ubrań. Produkt wyposażony jest w silnik o mocy 2800 W. Uderzenie pary wynosi 75 g/min i pozwala na szybkie wyprasowanie mocno zagniecionych ubrań.

Model ten jest bardzo wygodny w użyciu. Zapewnia to ergonomiczne wykonana rączka. Końcówka żelazka ma odpowiednio dobrany kształt, który ułatwia prasowanie w trudno dostępnych miejscach. Powierzchnia grzewcza jest ceramiczna, co zapewnia jej wytrzymałość i odpowiedni poślizg. Użytkownicy doceniają ten model za wysoką jakość wykonania i poręczność.

MPM MZE-04 to dobre żelazko parowe do 100 zł. Moc urządzenia wynosi 2800 W. Przewód zasilający ma długość równą 3 m.

 

Zalety

ANTI-DRIP: Konsumenci wskazują, że system ANTI-DRIP jest skuteczny. W rezultacie nie ma obaw o to, że na tkaninach pojawią się plamy z wody.

Przewód zasilający: Urządzenie ma długi, obrotowy przewód zasilający. W rezultacie możemy mieć pewność, że nic nie będzie krępowało naszych ruchów w trakcie prasowania, co zapewni nam odpowiedni komfort.

Zabezpieczenie: Produkt ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, co nie tylko wydłuża czas użytkowania sprzętu, ale także wpływa na nasze bezpieczeństwo.

 

Wady

Rączka: Choć rączka pokryta jest antypoślizgowym materiałem, pokrywające uchwyt tworzywo stosunkowo szybko się niszczy.

Kamień: Część osób twierdzi, że system antywapienny nie jest do końca skuteczny. Po kilku miesiącach użytkowania można zauważyć, że na urządzeniu pojawia się kamień.

 

 

 

 

Żelazka parowe Bosch

 

5. Żelazko Parowe Bosch Sensixx’x DA30 TDA302401W

 

Jednym z tańszych modeli marki Bosch jest Sensixx’x DA30 TDA302401W, a mimo swej niewysokiej ceny żelazko zapewnia dobre efekty prasowania. Uzyskuje się je dzięki ceramicznej stopie CeraniumGlissée zapewniającej dobry poślizg po prasowanej tkaninie oraz trzem strefom naparowywania, dzięki którym tkanina jest najpierw delikatnie nawilżana i kolejno intensywnie, pod ciśnieniem, naparowywana. Trzecia faza to osuszanie i wygładzanie materiału.

Użytkownik ma do dyspozycji 5 stopni intensywności wytwarzania pary. Na sprawność urządzenia wpływa funkcja 3AntiCalc potrójnie zabezpieczająca żelazko przed kamieniem wydłużająca jego okres eksploatacji, a duży otwór zbiornika na wodę o pojemności 320 ml ułatwia jego napełnianie, również to, że jest on przeźroczysty ułatwia ocenę kiedy należy go ponownie napełnić. 

Żelazko parowe Bosch Sensixx’x DA30 TDA302401W znajduje wielu chętnych, którzy uznają, że jest to sprzęt warty zakupu.

 

Zalety

Intensywność wytwarzanej pary: Żelazko ma do dyspozycji 5 stopni intensywności wytwarzania pary regulowanych przez użytkownika, maksymalnie wytwarzanie pary podczas prasowania to 40g/min, a uderzenie pary to150g.

Ergonomiczny uchwyt: Żelazko wyposażono w miękki, wygodny uchwyt i duże przyciski, którymi bezproblemowo się steruje i zarządza żelazkiem.

Długi przewód: Żelazko zaopatrzono w przewód elektryczny o długości 2 m dodatkowo wyposażając go w klamerkę utrzymującą go w formie zwiniętej, zatem przechowywanie żelazka nie jest już problemem.

Funkcja 3AntiCalc: To zintegrowany system zapobiegający osadzaniu się kamienia polegający na zmiekczaniu wody, mechanicznym czyszczeniu i odkamienianu urządzenia. Dzięki tej funkcji żelazko dłużej zachowuje sprawność.

 

Wady

Kapanie: Użytkownicy zgłaszają, że żelazko nie jest zabezpieczone przed wyciekami wody, szczególnie się to ujawnia po użyciu ręcznego zraszacza i przejściu do prasowania parowego.

 

 

 

 

Żelazko parowe Rowenta

 

6. Żelazko Parowe Rowenta DW 6010 D1 Eco Intelligence

 

Żelazko parowe Rowenta DW 6010 D1 Eco Intelligence ma wymiary: Szerokość 145 mm, głębokość 320 mm, wysokość 180 mm, a jego waga wynosi 2 kg. Sprzęt wyposażono w sensor wykrywający bezruch i w takim przypadku zostaje on wyłączony nie stwarzając zagrożenia pracy bez dozoru. Żelazko parowe Rowenta wyposażono w stalową stopę o szybkim nagrzewaniu się i dobrym poślizgu po wszystkich tkaninach. Stopa ta jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że sprzęt długo w domu bezawaryjnie służy.

Wbudowany system antywapienny Anti-Calc zapobiega osadzaniu się kamienia w kanalikach i otworach parowych, a funkcja blokady kapania zapobiega kapaniu skroplonej pary wprost na prasowaną odzież. Rowenta DW 6010 D1 może być też używane w pionie, jest to możliwe dzięki silnemu ciągłemu strumieniowi pary na poziomie 35 – 40 g/min oraz wyrzutowi pary wynoszącemu 180 g. To zielono-czarne żelazko zaopatrzono też w pojemnik na wodę mieszczący 300 ml oraz przewód przyłączeniowy o długości 1,9 m. Moc żelazka to 2400 W.

Żelazko Parowe Rowenta DW 6010 D1 Eco Intelligence to model, który wpadł w oko niejednej pani domu, jakie atuty żelazka sprawiły, że je kupiła?

 

 

Zalety

Prasowanie w pionie i poziomie: Silne wytworzenie pary pozwala na prasowanie zarówno w pionie jak i w poziomie. W pionie takie prasowanie odbywa się w sposób bezdotykowo i pozwala na usunięcie zagnieceń z tkaniny.

Szybkie rozgrzewanie: Fakt użycia stali do wykonania stopy żelazka wpływa na fakt szybkiego jej rozgrzewania, zatem sprzęt jest niemal natychmiast po włączeniu gotowy do pracy. 

Automatyczny wyłącznik: Na bezpieczeństwo wpływa to, że żelazko pozostające w bezruchu przez kilka minut samoczynnie się wyłączy, ogranicza to znacznie niebezpieczeństwo związane z pożarem pozostawionego sprzętu bez nadzoru. 

Blokada kapania: Sprzęt wyposażono w blokadę kapania, która sprawdza się zarówno w prasowaniu poziomym jak i pionowym i sprawia, że prasowanie staje się szybsze i przyjemniejsze.

 

Wady

Przełącznik pary: Przełącznik ten umiejscowiono w taki sposób, że podczas prasowania łatwo o niego zahaczyć i przypadkowo włączyć funkcję wydzielania pary. Dodatkowo użytkowniczki zwracają uwagę, że żelazko nie ma funkcji regulacji ilości wydzielanej pary.

 

 

 

 

Żelazko turystyczne parowe

 

7. Żelazko Parowe Turystyczne Camry CR 5024

 

Gdy wyjeżdżamy na wakacje niejeden z nas rozgląda się za żelazkiem turystycznym. Jeśli jeszcze takiego nie posiadasz polecamy żelazko parowe turystyczne Camry CR 5024. Model wyposażono w aluminiową stopę oraz funkcje spryskiwacza. Mamy tu też stały wyrzut pary na poziomie 30 g/min. Pozwala na to zbiornik na wodę o pojemności 40 ml. Żelazko turystyczne parowe ma moc 840 W i doskonale zmieści się w naszym bagażu, bo waży jedynie 0,6 kg.

Co więcej, to małe żelazko parowe ma również składaną rączkę, jeszcze zmniejszającą wymiary potrzebne do schowania w walizce. Użytkownik ma możliwość regulacji temperatury za pomocą pokrętła z podziałką, a także użycia spryskiwacza w razie trudniejszych zagnieceń. Kolor biało-czarny z zielonkawym zbiornikiem na wodę podoba się klientom, cenią oni również to, że przewód jak na turystyczny model jest dość długi, bo mierzy 1,5 m. 

Użytkownicy często podróżujący polecają żelazko parowe turystyczne Camry CR 5024 dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

 

 

Zalety

Niewielkie rozmiary: Największą zaletą tego żelazka turystycznego są jego niewielkie rozmiary i składana rączka pozwalajace na to, aby zmieścić go nawet w niewielkim bagażu, waga żelazka to 0,6 kg.

Wytwarzanie pary: Żelazko zaopatrzono w wytwornicę pary z możliwością regulacji jej intensywności. Maksymalne wytworzenie pary to 30 g/minutę. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 40 ml.

Spryskiwacz: Żelazko wyposażono również w spryskiwacz dla doraźnej pomocy w rozprostowaniu szczególnie uciążliwych zagnieceń. 

 

Wady

Brak systemu antywapiennego: Do żelazka lepiej używać wody destylowanej lub przynajmniej przygotowanej, gdzie część kamienia już się wytrąciła, bowiem nie wyposażono go w system antywapienny.

Mała moc: Moc żelazka to jedynie 840 W może to nie wystarczyć do  wyprasowania uporczywych zagnieceń trudno prasujących się materiałów.

 

 

 

 

Żelazko parowe Braun

 

8. Braun Irons żelazko parowe SI 9187 EWH

 

Wygoda użytkowania żelazka BRAUN IRONS SI 9187EWH polega między innymi na tym, że można do jego zbiornika o pojemności 330 ml wlać wodę prosto z kranu. System antwapienny zadba o samooczyszczenie sprzętu wewnątrz. Dzięki technologii iCare użytkownik nie potrzebuje znać się na tkaninach i ich wytrzymałości na wysoka temperaturę. System ten sam dobierze odpowiedni jej poziom do prasowanej tkaniny.

Prasowanie ułatwiają też trzy aktywne strefy wyrzutu pary i jej wyrzut w poziomie (z czubka) i pionie z prędkością 230 g/min. Do rąk użytkownika zostaje oddane urządzenie, w którym każdy z prasujących może samodzielnie zarządzać wydzielaniem pary w zakresie 0-50 g/min. A dla niewprawnych operatorów zapewne pożyteczna będzie technologia Smart Textile Protection chroniąca tkaniny przed przypaleniem.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest automatyczny wyłącznik, który uaktywni się po 30 sekundach bezruchu żelazka w pozycji poziomej i 8 minutach w pozycji pionowej. Obok bezpieczeństwa użytkowania, posiadaczom żelazka przypadło do gustu również to, że stopa 3D FreeGlide ma zaokrąglone krawędzie, dzięki którym stopa nie marszczy materiału, gdy jest po nim przesuwana, co wpływa na tempo i jakość prasowania.

Każdy użytkownik szukając żelazka dla siebie, szuka najlepszego produktu. Aby w pełni poznać BRAUN IRONS SI 9187EWH prezentujemy poniżej jego wady i zalety przekazane przez użytkowników.

 

Zalety

Duża moc i wyrzut pary: Żelazko ma moc 2800 W, jest to wystarczające do skutecznego prasowania, które wspomagane jest dodatkowo wyrzutem pary na poziomie 230 g/min.

System antywapienny: System ten chroni żelazko przed gromadzeniem się w jego wnętrzu kamienia wytrącającego się z wody użytej do prasowania. Dzięki sprawnemu systemowi, użytkownik może wlewać do zbiornika wodę prosto z kranu.

Pojemność zbiornika: 330 ml pojemności zbiornika na wodę sprawia, że starcza ona na długi okres prasowania. Dodatkowo pojemnik ten ma duży otwór pozwalający na sprawne wlewanie wody.

Bezpieczeństwo: Dzięki wbudowanemu systemowi automatycznego wyłączania sprzęt jest bezpieczny dla zapominalskich. Po 30 sekundach bezczynności w pozycji leżącej i po 8 minutach stojącej, żelazko samoczynnie się wyłączy.

Kształt i porycie stopy: Model ten ma stopę wykonaną z eloxalu (dwukrotnie twardszego od stali nierdzewnej) o zaokrąglonych krawędziach. Stopa zbliżona kształtem do deski snowboardowej, równie gładko sunie po materiale co deska po stoku. Dzięki temu użytkownikowi łatwiej jest dotrzeć do miejsc takich jak plisy, falbany czy manewrować między guzikami.

 

Wady

Umiejscowienie przycisku do spryskiwacza: Według użytkowników zbyt niskie umiejscowienie tego przycisku sprawia, że podczas prasowania niejedna osoba naciskając przycisk przez przypadek niweczy wykonana pracę i zmusza do ponownego wyprasowania fragmentu zmoczonej tkaniny.

 

 

 

 

Małe żelazko parowe

 

9. Żelazko Parowe ETA Leila 0271 90000

 

Żelazko parowe ETA Leila 0271 90000 to produkt dla tych wszystkich, którzy rozglądają się za niewielkim modelem, któremu nie zaszkodzą podróże. To żelazko parowe, model turystyczny, o ceramicznej powierzchni stopy mające moc 1150W. Użytkownik ma możliwość prasowania w poziomie lub w pionie, a to za sprawą wyrzutu pary wynoszącego 50g/min. Co więcej, żelazko zaopatrzono też w możliwość pionowego wyrzutu pary. 

Pojemnik na wodę, umożliwiający produkcję pary ma wielkość 35 ml. Żelazko też pozwala na indywidualny dobór temperatury prasowania za pomocą suwaka z podziałką. Wymiary sprzętu to: Szerokość 19,5 cm, wysokość 11,5 cm oraz głębokość 9,5 cm, jego waga to 0,6 kg i podłącza się go do sieci za pomocą przewodu o długości 2 m. Na uwagę zasługuje również fakt, że rączka żelazka jest składana – ułatwia to spakowanie sprzętu i umieszczenie w bagażu.  

Żelazko parowe ETA Leila 0271 90000 to model chętnie kupowany przez osoby, które muszą wyglądać elegancko a często przemieszczają się z miejsca na miejsce. Jakie ma cechy?

 

Zalety

Niewielkie wymiary – składana rączka: Wymiary żelazka zamykają się w 19,5 x 11,5 x 9,5 cm, a dodatkowo jego rączka się składa czyniąc je poręcznym do pakowania w bagażu podróżnym.

Poziome i pionowe prasowanie: Ze względu na duży wyrzut pary wynoszący 50 g/min żelazko pozwala na prasowanie zarówno w poziomie jak i w pionie

Ceramiczna stopa: Wykonanie stopy z ceramiki sprawia, że nie przykleja się ona do tkanin, a wręcz przeciwnie, łatwo sunie po materiale szybko go wygładzając. 

 

Wady

Pojemność zbiornika na wodę: Zbiorniczek na wodę ma zaledwie 35 ml pojemności, nie zawsze starcza na wyprasowanie 1 sztuki odzieży. 

 

 

 

 

Żelazko Parowe Grundig

 

10. Żelazko Parowe Grundig SI4550

 

Żelazko parowe Grundig SI4550 to model samoczyszczący o mocy 2300W. Pozwala on na prasowanie w poziomie i pionie oraz ma pionowy wyrzut pary. Mamy tu generowanie pary podczas prasowania na poziomie 25g/min oraz uderzenie pary o wielkości 120g. Na generowanie pary pozwala umieszczony w żelazku zbiornik na wodę o pojemności 0,32 l. Żelazko Parowe Grundig ma wymiary 30,5 x 16 x 12,8 cm, a jego waga całkowita wynosi 1,7 kg.

Marka Grundig wyposażyła swój niebiesko-biały produkt również w takie udogodnienia jak system antywapienny i funkcję samoczyszczenia, automatyczne wyłączenie w przypadku dłuższego bezruchu żelazka, blokadę kapania, a wspomniane wcześniej pionowe uderzenie pary może być regulowane przez użytkownika. Długość przewodu przyłączeniowego do sieci wynosi 2,5 m. 

Biało- granatowe żelazko parowe Grundig SI4550 to niedrogi model, miedzy innymi z tego powodu zyskuje użytkowników.

 

Zalety

Powłoka ceramiczna stopy: Stopa ceramiczna gwarantuje dobry poślizg po prasowanym materiale, a także odporność mechaniczną jej na uszkodzenia. 

Funkcja strażaka: Sprzęt wyposażono w funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku pozostawienia go w pozycji poziomej po 30 sekundach bezruchu i 8 minutach bezruchu w pozycji pionowej.

Wytwarzanie pary: Skuteczne prasowanie ułatwia wytwarzanie pary na poziomie 25 g/min oraz silne uderzenie pary o wielkości 120 g.

 

Wady

Zbiornik na wodę: Zbiorniczek na wodę ma stosunkowo niewielki otwór, gdyby nie dołączony do żelazka specjalny pojemniczek do jej nalewania, napełnianie zbiorniczka byłoby niezwykle trudne. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie żelazko parowe kupić?

 

Żelazka parowe różnią się między sobą wieloma aspektami. Ze względu na dość skomplikowaną budowę tych urządzeń, musimy zwrócić uwagę na ich funkcje, wagę, czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Żelazka tego typu przez wygodę ich użytkowania stają się coraz bardziej popularne. Dlatego wybór tego odpowiedniego nie jest łatwy. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jakie żelazko parowe wybrać.

Rodzaje – jakie żelazko parowe jest najlepsze?

Istnieją 3 główne rodzaje żelazek parowych. Ich podział zwykle polega na uwzględnieniu sposobu, w jaki wydobywają z siebie parę. Rozróżniamy sprzęty:

tradycyjne – wyrzucają z siebie niewielką ilość pary, która pomaga w prasowaniu. Działają na podobnej zasadzie, jak zwykłe żelazka, z tą jedną różnicą, że od czasu do czasu wydobywają parę.

żelazko z całym systemem parowym – urządzenie tego typu cały czas wydobywa z siebie parę. Jest o wiele większe niż zwykłe żelazko. Potrzebuje o wiele więcej czasu, aby się nagrzać, co może przysporzyć kłopotów. Za to dłużej pozostaje ciepłe.

bezprzewodowe – działają tak samo, jak tradycyjne żelazko, z tym ułatwieniem, że nie potrzebujemy do nich gniazdka. Lepiej się nimi manewruje, lecz może okazać się problemem, jeżeli zapomnimy je naładować.

 

Para

Zwróć szczególną uwagę na ilość pary wydobywającą się z żelazka. Wiele modeli nie jest wystarczająco mocnych, aby poradzić sobie z większą ilością ubrań, lub aby je wyprasować za jednym razem. Polecamy żelazka z funkcją natychmiastowego wyłączenia dopływu pary. Dzięki temu możemy zabezpieczyć bardzo delikatną tkaninę przed zniszczeniem. Warto także wybrać model, który oprócz natychmiastowego wyłączania dopływu pary pozwala na kontrolowanie jej ilości. W efekcie możemy sami decydować o ilości pary w zależności od rodzaju tkaniny i jej delikatności. Ciekawą opcją jest nagły wyrzut dużej ilości pary przez naciśnięcie jednego guzika. Pomoże nam to z trudnymi materiałami, które mają wiele zagniotów, a których nie sposób wyprasować zwykłą ilością pary.

 

Stopka

Wybierzmy model, który ma zupełnie gładką stopkę. Dzięki temu możemy być pewni, że żelazko nie zahaczy o nasze ubranie i go nie zniszczy. Niektóre urządzenia tego typu, mają funkcję prasowania pionowo, bez dotykania stopką ubrania. Nie musimy martwić się w takim przypadku o ewentualne zniszczenia. Najlepsze stopki wykonane są ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Nie przywierają one do ubrań.

 

Czas nagrzewania

Niektóre z tańszych modeli nagrzewają się nawet 5 minut. Może okazać się to problemem, jeżeli chcemy wyprasować dane ubranie tuż przed wyjściem z domu. Czas nagrzewania zależy zazwyczaj od mocy urządzenia. Dlatego, aby zmniejszyć ten czas do kilku sekund, wybierzmy żelazko, które ma dużą moc – od 2000 W do 3500 W. Powinno to także działać w drugą stronę – jeżeli kolejne ubranie jest wykonane z delikatnej tkaniny, to urządzenie powinno także szybko zmniejszyć swoją temperaturę do minimum.

 

Zbiornik wodny

Jeżeli zwykle mamy bardzo wiele ubrań do prasowania, to warto zainwestować w duży zbiornik na wodę. Zaoszczędzi to nam czas, który będziemy musieli stracić na ciągłe uzupełnianie zbyt małego zbiornika. Musimy jednak pamiętać, że duży pojemnik może być ciężki i nieporęczny do używania go przez dłuższy okres czasu. Najlepsze żelazka parowe mają zbiornik przezroczysty. Dzięki temu możemy zawsze kontrolować poziom wody w urządzeniu. Zwróćmy uwagę na rodzaj zamknięcia pojemnika. Powinno być ono dobrej jakości i być bardzo szczelne. Wiele z nich po jakimś czasie zaczyna przeciekać, więc upewnijmy się, że można je wymienić.

 

Bezpieczeństwo

Wybierzmy model, który posiada diodę pokazującą nam maksymalne nagrzanie żelazka. W ten sposób będziemy mieli jego temperaturę wciąż pod kontrolą. Koniecznie sprawdźmy, czy wspomniana dioda umieszczona jest w widocznym miejscu tak, abyśmy od razu ją zauważyli. Przyda nam się również funkcja automatycznego wyłączania urządzenia w razie jego przegrzania. Posiadając taką funkcję, żelazko wyłączy się również w przypadku, kiedy przez pewien czas jest nieaktywne. W efekcie, jeżeli zdarzy się nam zostawić je podłączone do prądu, to możemy uniknąć pożaru w domu. Obydwie funkcje znajdziemy w modelach, które posiadają międzynarodowe atesty UL i ETL. Wiele żelazek posiada specjalną funkcję, która chroni bardzo delikatne tkaniny przed zniszczeniem.

 

Waga

Żelazka parowe są cięższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wszystko przez zbiornik z wodą. Dlatego ważne jest, aby wypróbować urządzenie nie tylko przed zakupem, ale także i po wypełnieniu wodą. Jeżeli żelazko będzie źle leżało w ręce, a prasujemy dość często, to może stać się to udręką. Jeżeli większość modeli jest dla Ciebie zbyt ciężka, to możesz wypróbować model turystyczny. Jest on zwykle bardziej kompaktowy i lekki. Pamiętaj jednak, że takie żelazko może nie zaspokoić Twoich potrzeb, jeżeli masz dużo ubrań do prasowania.

 

Kabel

Wybierając żelazko parowe zwróćmy uwagę na jego kabel. Wiele modeli potrafi prasować w pionie, np. zawieszone firany lub ubrania na wieszaku. Aby do nich dosięgnąć możliwe, że przyda się nam jak najdłuższy kabel. Ten problem możemy również rozwiązać wybierając model bezprzewodowy. Pamiętajmy jednak o tym, aby go naładować przed każdym użyciem. Warto również wybrać model, który umożliwia nam schowanie kabla. W ten sposób nie musimy martwić się o to, że będzie zabierał dużo miejsca lub, że zniszczy się podczas przechowywania go.

Funkcja samooczyszczania i pielęgnacja

Funkcja samooczyszczania działa na zasadzie wypłukiwania wszystkich zanieczyszczeń z wody, którą wlewamy do zbiornika. Dzięki temu, żelazko nie rdzewieje i długo pozostaje jak nowe.

Aby żelazko parowe działało prawidłowo, pamiętajmy o tym, aby oczyszczać jego stopkę regularnie. Zapobiegnie to nagromadzeniu się rdzy, a także sprawi, że żadne niepożądane przedmioty nie pozostaną na urządzeniu. Niezauważone mogą bowiem zniszczyć ubrania podczas kolejnego prasowania. Uważajmy także na wodę, która przecieka w kierunku stopki. Dzieje się to zazwyczaj przy prasowaniu w bardzo niskich temperaturach.

 

Woda

Do żelazek parowych możemy używać zwyczajnej wody z kranu. Większość urządzeń jest wyposażona w systemy, które automatycznie chronią je przed rdzą. Chyba, że jest ona bardzo twarda. W takim przypadku lepiej, abyśmy wlewali do zbiornika wodę destylowaną. Pamiętaj, aby po każdym prasowaniu opróżnić pojemnik z wody, która tam pozostała. Zapobiegniemy w taki sposób nagromadzeniu się rdzy, ponieważ woda będzie automatycznie przeciekać w kierunku stopki żelazka.

 

Żelazka parowe w dobrej cenie

Ceny najtańszych modeli zwykle zaczynają się od około 150 zł. Takie sprzęty niestety mają słabą moc, a ich zbiornik jest minimalnych rozmiarów. Nie posiadają zwykle także wielu przydatnych funkcji, które mają żelazka parowe kosztujące od 350 zł do około 1 000 zł. Cena najdroższych modeli może sięgać nawet 2 500 zł.

 

 

Jak wyczyścić żelazko parowe?

 

Osoby, które kupiły żelazka parowe, często po kilku miesiącach użytkowania zastanawiają się, jak je czyścić. Nie jest tajemnicą, że jeśli dobrze zadbamy o sprzęt i będziemy go odpowiednio pielęgnować będzie nam długo służyć. Co więcej, czysta stopa grzejna gwarantuje, że na naszych ubraniach nie pojawią się plamy. W tej części artykułu poznasz sposoby na to, jak czyścić żelazko parowe.

Środki bezpieczeństwa

Z uwagi na to, że urządzenie podłącza się do prądu, przy czyszczeniu sprzętu należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Najważniejsze jest to, aby w trakcie pielęgnacji modelu odłączyć go od źródła zasilania. Choć wydaje się to oczywiste, zdarza się, że w biegu zapominamy o tak ważnej sprawie. Chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń na stopie grzejnej nie myśląc o tym, że stanowi to dla nas zagrożenie. Kolejną, ważną kwestią jest to, że żelazko musi być zimne, jeśli dotykamy dłońmi stopy żelazka. W innym wypadku narazimy się na poparzenie. Co więcej, używana do mycia szmatka czy gąbka może przywrzeć do gorącej powierzchni. W efekcie będziemy mieć jeszcze więcej pracy.

 

Odkamienianie

Część osób zastanawia się, jakie żelazko parowe jest polecane przez konsumentów. Wiele osób zaznacza, że dobrym wyborem jest urządzenie z funkcją automatycznego odkamieniania. Dzięki tej opcji osadzający się wewnątrz produktu kamień jest automatycznie usuwany. Tego typu produkty wyposażone zostały w specjalny tackę, na której gromadzi się kamień. Użytkownik musi jedynie systematycznie wyjmować ją i usuwać zebrane zanieczyszczenia.

Jeśli wybrane przez nas urządzenie nie ma systemu odkamieniającego lub system ten nie działa skutecznie, można samemu wyczyścić żelazko. Do tego celu posłuży nam ocet, czyli tani produkt spożywczy, który znajdziemy w każdym sklepie. Zaleca się, aby ściereczkę zmoczyć octem. Następnie warto skorzystać z wykałaczki – trzeba nałożyć na nią wilgotną szmatkę, a następnie przecierać dziurki, przez które wydobywa się para. Ocet należy wlać także do zbiornika na wodę, a później ustawić żelazko na najwyższą temperaturę. Po nagrzaniu należy przystąpić do prasowania – najlepiej wybrać tanią, bawełnianą ścierkę. Musimy pamiętać, że na materiale będą gromadzić się resztki osadu, a co więcej na tkaninie przez dłuższy czas będzie utrzymywał się intensywny zapach octu. Dlatego też wybór ulubionego ubrania nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Stopa żelazka

Niejednokrotnie zdarza się, że do stopy żelazka przywierają różnego rodzaju zabrudzenia. Jak skutecznie się ich pozbyć? Jest na to wiele sposób. Część osób zaleca, aby do czyszczenia używać zwykłego płynu do mycia naczyń. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zabrudzenia nie są zbyt intensywne. W przypadku uporczywych plam warto ściereczkę nasączyć sokiem z cytryny lub octem. W sklepach można znaleźć także specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia stopy grzejnej. Należy jednak mieć na uwadze to, że detergent musi być dostosowany do materiału, z którego wykonano stopę żelazka. W innym wypadku możemy uszkodzić jej powierzchnię.

Zbiornik na wodę

Nie można zapomnieć także o czyszczeniu zbiornika na wodę. W tym celu należy wlać do niego ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie należy włączyć żelazko tak, aby pracowało przez kilka minut. Później należy wylać płyn, który pozostał w zbiorniku. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, trzeba kilka razy powtórzyć czynność, z tą różnicą, że do zbiornika należy wlewać wyłącznie wodę.

 

 

Dodaj komentarz

8 KOMENTARZ

Renata

November 26, 2023 at 6:52 pm

Ja polecam jako dodatek do wybranego żelazka dokupić sobie parownicę czy tam żelazko ręczne. Mam od Laubena i nie żałuję. A jak ktoś ma alergię to powiedziałabym że must have.

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

December 8, 2023 at 7:59 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Adam

November 20, 2021 at 4:30 pm

Ja też mogę powiedzieć, że żelazka Braun (a szczególnie z generatorem pary), warto mieć w domu – jeszcze ani razu się nie zawiodłem 🙂

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

November 23, 2021 at 1:22 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Daniela

November 8, 2021 at 7:24 am

Ja bym dołączyła żelazko z Laurastar, bardzo rzetelna firma i dba o jakość swoich produktów 🙂 Ja mam model Smart U i nie zamieniłabym na zwykłe żelazko

Odpowiadać
Krynko

January 21, 2022 at 9:28 am

mi się marzy taki system do prasowania własnie typu laurastar 🙂

Odpowiadać
Sylwia

February 17, 2022 at 6:02 pm

taaaak, takie urządzenie jets skarbem!

Odpowiadać
Minerva

November 8, 2021 at 4:15 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać