Ranking 5 najlepszych pralek automatycznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

Ta strona utrzymuje się dzięki czytelnikom. Kiedy robisz zakupy za pośrednictwem naszych linków, otrzymujemy niewielką prowizję. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nas.

 

Pralka automatyczna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukając odpowiedniej pralki, takiej, która cieszy się dużym zaufaniem klientów, przeglądnęliśmy dziesiątki ofert producentów, a także zapoznaliśmy się z opiniami osób, które już pralkę kupiły. Jednoznacznie opinie wskazały nam model najlepiej przez klientów postrzegany, którym jest Samsung AddWash Slim WW60K42138W. Popularność zawdzięcza wielu nowoczesnym funkcjom, wśród których znajdziemy Eco Bubble pozwalającą na pranie w niskich temperaturach, odświeżanie odzieży za pomocą suchego, gorącego powietrza, czy funkcję eko czyszczenia bębna. Ciekawostką są tu dodatkowe drzwiczki umożliwiające dokładanie odzieży do pralki w czasie trwania programu. Znajdziemy w tym modelu też wszystkie niezbędne zabezpieczenia przed dziećmi i kontrolę przepięciową, czy czujnik piany. Właśnie te i inne udogodnienia czynią z tej pralki model numer jeden wskazywany przez klientów. Jednak, gdyby model ten z jakichś względów Ci nie odpowiadał lub był niedostępny w sklepie, zapoznaj się z modelem Indesit IWSD 51051 C ECO, który klienci też uznali za solidny. Ten produkt wyróżnia łatwość obsługi oraz możliwość oszczędzania energii.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę automatyczną kupić?

 

Zakup pralki to pozornie nic trudnego. Wszakże wybór jest ogromny i bez problemu znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom i ograniczeniom finansowym. Zastanawiałeś się jednak jakie w rzeczywistości masz potrzeby? Nie ulega wątpliwości, że taki sprzęt musi prać i powinien być wysoce bezawaryjny. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych aspektów, które warto uwzględnić przy jego zakupie. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania i podpowiemy jaką pralkę automatyczną wybrać.

Ładowana od frontu czy od góry?

To pierwsze pytanie, które zawęzi Twoje pole poszukiwania. Różnica dotyczy nie tylko budowy, ale i ładowności. Urządzenia ładowane od frontu są większe i mieszczą od 5 kg do nawet 10 kg wsadu. Natomiast te ładowane od góry maksymalnie 6 kg. Jeśli masz dużą rodzinę, wybierz większy sprzęt. Uwzględnij jednak wymiary łazienki lub kuchni. Jeśli urządzenie ma stanąć w kuchni, model ładowany od frontu jest bardziej praktyczny, bo można go zabudować. Sprzęty ładowane od góry są mniejsze, ale pamiętaj, że potrzebujesz miejsce na uniesienie pokrywy. Jeśli więc nad pralką chcesz powiesić szafkę, nie będzie to najlepszy wybór.

 

Wymiary

Wymiary pralki ładowanej od góry to zazwyczaj 60 cm x 40 cm plus do tego wysokość około 85 cm + miejsce na uniesienie pokrywy około 70 cm. Natomiast wymiary pralki ładowanej od frontu to najczęściej 60 cm x 50-60 cm i wysokości 85 cm. Dostępne są też warianty slim, których głębokość to zaledwie 33 cm.

 

Klasa energetyczna

W przypadku wszystkich sprzętów elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym, czyli AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej. Pralki mogą mieć klasę energetyczną od A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza). Urządzenie z największą efektywnością pobierają najmniej prądu i są bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety, jednocześnie są one najdroższe.

 

Efektywność prania

To kolejny aspekt, który oznaczany jest w zakresie od A+++ do G. Im wyższa efektywność, tym pralka lepiej usuwa brud, nawet przy niewielkim użyciu środków piorących, co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia.

 

Pobór wody

Następną kwestią jest pobór wody. Ma on bezpośredni wpływ na nasze rachunki. Urządzenia tego typu, podczas jednego cyklu mogą pobierać od 11 do 94 litrów wody. Wiele zależy jednak od wybranego systemu prania. Większość producentów podaje zużycie wody na rok, przy założeniu, że pralka przechodzi 200 standardowych cykli prania w temp. 60 st. C. Przeciętna wartość wynosi ok. 9000 litrów / rok. Jeśli więc producent zachwala, że właśnie jego sprzęt ma najniższe zużycie wody wśród pralek dostępnych na rynku, sprawdź dokładnie czy podawany w specyfikacji wynik odnosi się właśnie do takiego systemu pracy czy raczej typu ECO – 30 st. C.

 

Głośność pracy

Hałas emitowany przez pralki to ok. 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Zbyt wysoki poziom hałasu, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy urządzenie będzie stało w kuchni, zwłaszcza takiej połączonej z salonem.

 

System obsługi – jaka pralka automatyczna jest najlepsza?

Na rynku dostępne są modele z wyświetlaczem dotykowym, wyświetlaczem z przyciskami lub pokrętłem oraz wyłącznie z przyciskami i pokrętłem. Modele bez wyświetlaczy są tańsze. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę, warto zwrócić uwagę na sprzęty bardziej zaawansowane. Zaletą urządzeń, które mają wyświetlacz jest to, że masz wgląd w to, ile czasu pozostało do zakończenia prania.

W instrukcji obsługi podawane są informacje na temat poszczególnych programów, czasu wirowania czy płukania. Jednak wymusza to na nas odliczanie czasu samodzielnie. Wybierając sprzęt z wyświetlaczem masz dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Szczególnie przyda Ci się ta opcja, gdy przed wyjściem wstawisz pranie i nie chcesz zastanawiać się, kiedy w końcu urządzenie skończy prać.

 

Programy prania

Starsze urządzenia, zwłaszcza pralki wirowe, czyli popularne Franie miały regulację stopniową – szybsza lub wolniejsza praca. Natomiast nowoczesne sprzęty mają wiele opcji, często bardzo zaawansowanych. Każdy producent stosuje inne, innowacyjne rozwiązania, wprowadza różne ciekawe funkcje, a poza tym, ma własne nazewnictwo. Najpopularniejsze systemy prania dostępne w nowoczesnych sprzętach to: antybakteryjny w temperaturze 80 st. C lub 90 st. C, bielizna – w niskiej temperaturze, dodatkowe płukanie, gotowanie – w temperaturze 90 st. C – 100 st. C, krótkie odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań – trwające od 15 do 30 minut, łatwe prasowanie, mieszane, codzienne lub standardowe – zwykłe w 40 st. C, pościel – w temperaturze ok. 60 st. C – 70 st. C, pranie bąbelkowe/ Eco Bubble (Samsung) – nowa technologia gwarantująca większą efektywność pracy, pranie Bio/Eco, pranie firan, pranie parowe – usuwające bakterie i alergeny pranie płaszczy i kurtek zimowych, pranie w temperaturze 20 st. C, pranie wstępne, pranie tkanin wełnianych – zwykle bez wirowania, ubranek dziecięcych, ubrań sportowych, usuwanie konkretnych rodzajów plam, usuwanie sierść zwierząt z ubrań.

Dodatkowe funkcje

Niektóre sprzęty mają też inne ciekawe rozwiązania, które zapewniają lepszą wydajność pracy i zmniejszają koszty eksploatacji:

Waga w bębnie – urządzenie waży ciężar ubrań i samo dobiera czas pracy oraz ilość wody potrzebnej do prania. W efekcie, możesz odświeżyć dwie-trzy bluzki, a pralka nie pobierze takiej ilości wody jak przy praniu duże ilości ubrań,

Dodawanie środków piorących – automaty ładowane od frontu mają specjalne pojemniki, gdzie wlewamy proszek lub płyn do prania, a także płyn do płukania czy odplamiacz. Urządzenie samo pobiera detergenty, ale zwykle taką ilość, jaką nalejesz. Wiele osób nie ma tego wyczucia. Dlatego producenci pralek stworzyli system, który sam decyduje, ile płynu należy pobrać. Gdy wlejesz np. litr płynu do środka, nie musi to oznaczać, że zostanie on zużyty w całości. Pralka pobierze tylko odpowiednią ilość,

Kontrola piany – przydatna funkcja, gdy nalejesz zbyt dużo detergentu. Wspomniany wcześniej system dozowania środków piorących jest atrakcyjny, ale to dość innowacyjne rozwiązanie, stosowane w najnowszych modelach. Jeśli więc szukasz czegoś tańszego wybierz sprzęt z kontrolą piany. W takim urządzeniu, gdy wlejesz zbyt dużo detergentu, maszyna sama zdecyduje o dodatkowym płukaniu. Tym samym eliminowana jest sytuacja, w której pranie będzie źle wypłukane i lepkie od proszku czy płynu do płukania,

Aqua Spray – to funkcja zraszająca, która sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu proszku do prania,

Opóźnienie startu pracy – to już standard, stosowany w najbardziej podstawowych sprzętach. Niektóre urządzenia ustawiamy na godzinę zakończenia prania, inne rozpoczęcia.

Add Wash – dodatkowe drzwiczki, które umożliwiają dorzucenie ubrań w trakcie prania,

Suszarka – wbudowana suszarka znacznie ułatwia pranie, aczkolwiek wiele osób uważa, że takie sprzęty są mniej wydajne.

 

Systemy zabezpieczające

Urządzenie tego typu musi mieć zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwi, gdyż chroni to łazienkę przed zalaniem. Niektóre modele mają też praktyczną funkcję informowania o awariach.

 

Pralki automatyczne w dobrych cenach

Najpopularniejsi producenci pralek na polskim rynku to: Electrolux, Beko, Amica, Samsung, Bosch, Whirlpool, Gorenje, Candy, Indesit Zanussi, LG, Siemens, Hoover oraz Panasonic. Każdy producent ma w swojej ofercie urządzenia proste i zaawansowane. Ceny dobrych pralek automatycznych zaczynają się od około 700 zł i mogą sięgać nawet 10 tys. złotych.

 

 

5 najlepszych pralek automatycznych. Opinie w 2021 roku

 

Nie ma domu, w którym nie byłaby potrzebna pralka. Tania i dobra pralka automatyczna, to marzenie wielu pań domu. Dziś przedstawiamy cechy kilku pralek, oraz ich opinie wśród użytkowników.

 

1. Pralka Samsung AddWash Slim WW60K42138W

   

W białym kolorze, z załadunkiem z przodu jest dostępna pralka Samsung AddWash Slim WW60K42138W. Jej wymiary (bez wystających elementów) wynoszą głębokość 45 cm, szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Model ten oferuje wiele różnorodnych programów prania, w tym program super eco i szybki, trwający zaledwie 15 minut. Dla ułatwienia obsługi i podniesienia efektywności prania producent zastosował w pralce szereg dodatkowych funkcji. Przede wszystkim bęben ma specjalny profil intensyfikujący proces prania.

Możemy tu zastosować pranie bąbelkowe – Eco Bubble, a także eco czyszczenie bębna. Jest tu również pełna automatyka prania, a więc pralka w zależności od wielkości wsadu dopasowuje ilość wody albo zmienia obroty, gdy pranie źle się w pralce ułoży.

Zastosowane funkcje ochronne pozwalają na bezpieczne używanie pralki w obecności dzieci (ochrona rodzicielska), albo uniknięcie przypadkowego oparzenia (brak możliwości otwarcia pralki, gdy temperatura wewnątrz przekracza 50 stopni, dotyczy to także dodatkowych drzwi, które umożliwiają dołożenie odzieży w trakcie prania. Dla użytkowników ważnym okazało się, że model ten jednorazowo może pomieścić 6 kg suchego prania. Plusem też jest łatwa obsługa za pomocą panelu LED i klasa efektywności energetycznej A+++.

Jedna z chętniej kupowanych pralek to Samsung AddWash Slim WW60K42138W. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźmy jej zalety i wady.

Zalety
Klasa energetyczna:

Pralka należy do klasy energetycznej A+++, oznacza to roczne zużycie prądu na poziomie około 60-70 PLN i wody około 7 tys. litrów.

Bogata ilość funkcji:

Model wyposażono w specjalne programy piorące, w tym pranie intensywne i eco, a także w funkcje, takie jak aktywna piana, samoczyszczenie, czy kontrola załadunku i dostosowanie funkcji prania do jego wielkości.

Drzwi Crystal Gloss:

Specjalne, innowacyjne dodatkowe drzwiczki umożliwiają otwarcie pralki w trakcie pracy i dołożenie zapomnianej części garderoby do trwającego prania.

Bezpieczeństwo:

Model jest wyposażony zarówno w blokadę rodzicielską, jak i blokadę otwarcia drzwi crystal gloss, gdy temperatura wewnątrz przekracza 50 stopni, a także gwałtownych wahań napięcia w sieci.

Wyświetlacz LCD:

Elektroniczne sterowanie i wyświetlacz LCD ułatwiają zarządzanie programami pralki. Dodatkowo wyświetlacz informuje nie tylko o wybranym programie i jego opcjach, ale też o czasie pozostałym do zakończenia prania.

Wady
Otwieranie drzwiczek:

Pralka niestety ma ograniczenie przy otwieraniu drzwiczek, które można otworzyć jedynie do 90 stopni, przy bardziej zabudowanej powierzchni mieszkania, może to utrudniać dostęp do wnętrza pralki.

 

 

 

 

2. Pralka Indesit IWSD 51051 C Eco PL

 

Bardzo dobrą pralką automatyczną jest Indesit IWSD 51051 C ECO, dlatego warto się nią zainteresować. Sprzęt ma różne tryby prania, w tym do jeansu, wełny, jedwabiu. Urządzenie ma także programy do prania obuwia czy delikatnych tkanin.

Wymiary produktu są równe: szerokość – 59,5 cm, głębokość – 41,4 cm i wysokość – 85 cm. Bęben mieści 5 kg, a do wyboru użytkownika jest 16 różnych programów prania. Produkt ma zabezpieczenie przed przedwczesnym otwarciem drzwi, a także funkcję opóźnienia startu, co jest wygodne, kiedy chce się, aby maszyna włączyła się po wyjściu z domu.

Maksymalna prędkość obrotów przy wirowaniu wynosi 1000 na minutę. Konsumenci są zadowoleni z funkcji Energy Saver (ang. oszczędność energii). Użytkownicy są zadowoleni także, że pralka jest łatwa w obsłudze, więc nawet dzieci mogą ją włączać.

Pralka automatyczna Indesit IWSD 51051 C ECO ma 16 programów do wyboru. Wymiary produktu wynoszą 59,5 cm x 41,4 cm x 85 cm.

Zalety
Nieskomplikowana obsługa:

Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ poszczególne programy są czytelnie opisane na obudowie i zawsze wiemy, ile czasu pozostało do końca.

Zużycie energii:

Urządzenie ma program Energy Saver, który umożliwia zaoszczędzenie nawet do 70% energii bez obawy o czystość prania. Drugi program Water Balance Plus dostosowuje ilość wykorzystanej energii i wody do wielkości prania, co daje dużą oszczędność przy niewielkim wsadzie.

Programy:

Użytkownik ma do wyboru aż 16 programów, dlatego łatwiej jest prać, gdy nie ma się doświadczenia i nie trzeba też obawiać się o zniszczenie tkanin.

Wyświetlacz:

Sprzęt ma czytelny wyświetlacz, który pokazuje, ile czasu zostało do końca prania.

Wady
Rdzewienie:

Niektóre metalowe elementy pralki są cienko pokryte farbą, dlatego przy codziennym użytkowaniu, szczególnie w wilgotnym pomieszczeniu, zdarza się, że farba odpryskuje. W tych miejscach może pojawić się rdza.

 

 

 

 

3. Pralka Whirlpool AWE 60110

 

Tym co wyróżnia pralkę Whirlpool AWE 60110 jest specjalna nakładka, która pozwala na obsługę jej przez osoby niewidome i słabowidzące. Niewiele jest urządzeń na rynku dbających o wygodną obsługę tej grupy odbiorców. Whirlpool AWE 60110 jest ładowany od góry i ma wymiary: szerokość 40 cm, głębokość 60 cm i wysokość 90 cm. Producent wyposażył swoje urządzenie w 18 programów, wśród których znajdziemy program do prania syntetyków, wełny, tkanin delikatnych, program codzienny, antybakteryjny czy superszybki 15 min.

Ładowność wynosi 6 kg suchej odzieży. Mamy tu też klasę energetyczną na poziomie A+, efektywności prania A, a wirowania C. Sterowanie pralką odbywa się w sposób elektroniczny, a panel sterowania znajduje się na górze pralki i składa się na niego pokrętło i szereg przycisków. Według użytkowników, w tym przedziale cenowy, trudno kupić model o lepszej funkcjonalności. Pralka pieprze poprawnie, a jej obsługa nie jest skomplikowana, co dla użytkowników jest zdecydowanym plusem.

Pralka ładowana od góry to model chętnie kupowany przez wielu użytkowników. Whirlpool AWE 60110 to właśnie taki model, więc zobaczmy, jakie znajdziemy za i przeciw zakupowi:

Zalety
Obsługa przyjazna niewidomym:

Producent wyposażył pralkę w specjalną nakładkę, która umożliwia sprawną obsługę przez osoby niewidome i słabowidzące. Jest to funkcja rzadko spotykana w obsłudze AGD.

Duża ładowność:

Maksymalny wsad pralki wynosi 6 kg suchej bielizny. Wśród pralek taka ładowność plasuje ten model w górnych rejestrach.

Program superszybki 15:

Model jest wyposażony w program, którego cały cykl zamyka się w czasie 15 minut. Jest to program, który mimo krótkiego czasu prania dopiera ubrania o średnim zabrudzeniu.

Opóźnienie startu:

Programator umożliwia uruchomienie prania z opóźnionym startem, dzięki temu pranie będzie gotowe na z góry zamierzony termin.

Wady
Interfejs:

Nie dla wszystkich użytkowników urządzenia jego interfejs jest intuicyjny. Istnieje grupa użytkowników narzekających na jego działanie.

Głośność pracy:

Spotkaliśmy opinie, że model pracuje zbyt głośno, choć według danych znamionowych pralka przy praniu emituje hałas na poziomie 59 dB, a podczas wirowania 76 dB.

 

 

 

 

4. Bosch VarioPerfect WAB20064PL

 

Bosch VarioPerfect WAB20064PL to pralka automatyczna z białą obudową, którą łatwo dopasować do wystroju łazienki. Dokładne wymiary modelu to: szerokość – 60 cm, głębokość – 55 cm i wysokość – 85 cm. Sprzęt osiąga prędkość do 1000 obrotów na minutę (istnieje możliwość regulacji tego parametru). Do pralki mieści się 5,5 kg ubrań.

W urządzeniu zastosowano technologię ActiveWater, która polega na tym, że specjalne czujniki dobierają ilość wody w zależności od rodzaju materiałów, a także ilości płynu wlanego do pralki. Dodatkowo sprzęt automatycznie kontroluje ilość piany, a także ma zabezpieczenie przed zalaniem. Pralka jest sterowana za pomocą pokrętła z czytelnymi oznaczeniami. 

Opinie o prezentowanym modelu są pozytywne i wiele osób podziela zdanie, że Bosch VarioPerfect WAB20064PL to bardzo dobra pralka automatyczna dostępna w przystępnej cenie. Urządzenie ma sporo zalet, a wśród nich największym atutem jest łatwy system obsługi. Sprzęt nie pobiera zbyt dużo wody i prądu.

Pralka automatyczna Bosch VarioPerfect WAB20064PL ma wymiary: szerokość – 60 cm, głębokość – 55 cm i wysokość – 85 cm.

Zalety
Kontrola ilości piany:

Urządzenie wyposażono w specjalne sensory, które skutecznie monitorują ilość piany i w przypadku, gdy jest jej za dużo, powtarzany jest proces płukania ubrań. To daje pewność, że na tkaninach nie pozostają detergenty mogące uczulać skórę.

Możliwość prania ubrań wykonanych z delikatnych tkanin:

Pralka automatyczna ma program przeznaczony do prania delikatnych tkanin. Usuwanie plam przebiega skutecznie, a przy tym materiały nie są narażone na zniszczenie.

Regulowana prędkość obrotów:

Użytkownik może w łatwy sposób regulować ilość obrotów wirówki i dostosowywać ten parametr do swoich potrzeb. Maksymalna prędkość wynosi 1000 obrotów na minutę.

Wady
Szybkie pranie:

Korzystając z programu szybkiego prania musimy pamiętać o tym, że nie jest on efektywny w przypadku widocznie zabrudzonych ubrań.

Głośność pracy:

W niektórych opiniach przeczytamy, że urządzenie generuje stosunkowo duży hałas w trakcie wirowania.

 

 

 

 

5. Pralka Siemens WM12T460PL

 

5.Siemens WM12T460PLSiemens WM12T460PL to bardzo zaawansowane urządzenie wśród pralek, idealne dla wymagających użytkowników. Pralka jest ładowana od frontu, sterowana elektronicznie, posiada ładowność 8 kg. Producent podkreśla, że jego produkty są wyposażone w liczne sensory, które same zarządzają ich obsługą, bez udziału użytkownika. Tak jest również w tej pralce.

Posiada ona „iSensoric”, które rozpoznają wagę załadowanego prania i dopasowują do niej ilość pobieranej wody. Klasa energetyczna A+++ zapewnia najwyższa klasę energooszczędności. Pralka posiada 13 zróżnicowanych programów oraz szereg funkcji ułatwiających użytkowanie.

Do najważniejszych należą opóźnienie startu, zabezpieczenie przed zalaniem, blokada rodzicielska, czy też informacja o pozostałym czasie prania. Pralka również zabezpiecza ubranie przed nadmiernym wygnieceniem, czyli posiada tzw. funkcję „łatwe prasowanie” Jest to bez wątpienia najdroższa z prezentowanych przez nas pralek, ale też o najbardziej zaawansowanej myśli technologicznej.

Podkreślają to również użytkownicy, którzy twierdzą, że wszystkie opisywane przez producenta parametry i funkcje to faktyczne cechy tej pralki. Dla konsumentów ważne jest również to, że dzięki dużej pojemności pralki, można pranie wykonywać rzadziej. Również znaleźliśmy opinie o tym, że użytkownikom podoba się design tej pralki.

Kolejną pozycją w naszym zestawieniu jest produkt marki Siemens – WM12T460PL. Zaawansowane urządzenie stworzone jest z myślą o ludziach, którzy cenią sobie efektywną i intensywną pracę AGD.

Zalety
Pojemność:

Pralka jest bardzo pojemna. Jej ładowność wynosi aż 8 kg, dzięki czemu z pewnością spełni oczekiwania dużej rodziny. Jednorazowe pranie nie tylko zaoszczędzi nasz czas, ale również przyczyni się do zmniejszenia poniesionych kosztów.

Rozpoznawanie wagi:

Urządzenie posiada wbudowaną wagę, która monitoruje ciężar włożonych ubrań. Taka opcja przyczynia się do minimalizowania zużycia wody i dostosowania ilość potrzebnych środków chemicznych do każdego prania.

Wyświetlane informacje:

Elektroniczny wyświetlacz informuje nas o wybranym programie oraz skrótowo go opisuje. Poza tym pokazuje ile czasu pozostało do zakończenia cyklu, dzięki czemu możemy na bieżąco organizować swój czas.

Funkcje:

Pralka została wyposażona w szereg przydatnych funkcji. Jedną z najbardziej praktycznych jest opcja „łatwe prasowanie”. Dzięki odpowiednio dostosowanemu wirowaniu, delikatne ubrania, które ciężko jest prasować, nie ulegają nadmiernym wygnieceniom.  

Wady
Cena:

Zakup modelu WM12T460PL to wydatek rzędu 1800 zł. To dość spora kwota biorąc pod uwagę całokształt urządzenia.

 

 

 

 

6. Pralka Whirlpool AWOC 0714

 

7.WHIRLPOOL AWOC 0714Aby zaznajomić naszych czytelników, która z pralek to najlepsza pralka automatyczna przedstawimy jeszcze jeden model do porównania. Tym razem jest to Whirlpool AWOC 0714 – model do zabudowy. Jest to energooszczędne urządzenie klasy A++ z pojemnością do 7 kg suchej bielizny. Posiada duży panel z wyświetlaczem w języku polskim. Pralka wyposażona jest aż 19 programów.

Technologia o nazwie „echnologia 6-ty zmysł” rozpoznaje ilość załadunku i automatycznie do ciężaru dobiera odpowiednią ilość wody, a także monitoruje długość i cykl prania. Inna funkcja – „Clean+” zapewnia nam specjalny wielofazowy cykl prania zapewniający wyjątkową skuteczność odplamiania nawet w niskich temperaturach. Na uwagę też zasługuje różnorodność programów pralki.

Na przykład program „codzienny” jest przystosowany do prania 6 kg ubrań o niejednolitym składzie tkanin w temperaturze 40 stopni w około 60 minut. Program „SuperEco” dba o minimalne zużycie energii. Przy pełnym wsadzie pralki można zaoszczędzić nawet 40% energii.

Użytkownicy urządzenia Whirlpool AWOC 0714 podkreślają jego stabilność i solidną konstrukcję. Również opinie dotyczące ceny pralki mówią o tym, że jest adekwatna, do jakości i warto ją nabyć. Kolejne przytaczane zalety to jej cicha praca i doskonałe wirowanie. Zdecydowanie jest to pralka, którą można polecić.

Ostatnią pozycją w rankingu jest pralka AWOC 0714 producenta Whirlpool. Energooszczędny produkt jest kolejnym modelem, szczególnie docenianym za swą solidną budowę i efektywną pracę.

Zalety
Automatyka:

Urządzenie posiada wbudowane czujniki, które mierzą wagę załadunku. Uzyskane dane pozwalają pralce dostosować zużycie wody do ciężaru rzeczy. Poza tym, AWOC kontroluje długość prania i dobiera odpowiedni cykl.

Efektywność:

Zastosowanie technologii „Clean +” pozwoli Ci dokładnie oczyścić tkaniny nawet w bardzo niskiej temperaturze.

Wszechstronność:

Producent wyposażył urządzenie aż w 19 różnych programów. Każdy z nich dostosowany jest do konkretnych materiałów i zabrudzeń.

Wady
Zabudowa:

Pralka została przystosowana do zabudowy. Niestety, wielu konsumentów skarży się na nieprecyzyjne rozmieszczenie mocowań i skomplikowaną instalację.

Wyświetlacz:

Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej klasy elektroniczny wyświetlacz. Jest to dobry gadżet, lecz w przypadku zabudowanej pralki, mało funkcjonalny.

 

 

 

 

Jaka pralka lepsza: ładowana od góry czy z przodu?

 

Konsumenci planujący zakup pralki często nie wiedzą, który model lepiej sprawdzi się w ich przypadku – ładowany od góry czy z przodu. Na wybór ma wpływ wiele czynników, m.in. metraż łazienki oraz własne preferencje. Jakie są podstawowe zalety i wady obu rozwiązań? Jaka pralka jest polecana przez użytkowników? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie są atuty pralki ładowanej od góry?

Pralki ładowane od góry przeważnie mają tyle samo programów prania co te ładowane od frontu, a dodatkowo są równie łatwe w obsłudze. To, co je wyróżnia, to kompaktowe wymiary. Urządzenia otwierane od góry są wąskie, dlatego idealnie pasują do bardzo małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie trzeba się martwić, że po wstawieniu sprzętu do ciasnego pomieszczenia będziemy mieć problem z otworzeniem go – pod warunkiem, że tuż nad nim nie znajduje się półka.

Pralka ładowana od góry wyróżnia się minimalistycznym i estetyczny designem. Wbrew pozorom, tego typu produkt ma zazwyczaj bardzo dużą ładowność (nawet ponad 5 kg). Możliwość otworzenia bębna od góry bez wątpienia docenią osoby borykające się z problemami z kręgosłupem, gdyż nie trzeba się nadmiernie pochylać, aby wrzucić zabrudzone ubrania do środka.

 

Wady pralki ładowanej od góry

Pralka ładowana od góry ma też swoje wady. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup takiego modelu, najczęściej narzekają na brak możliwości kontroli tego, co dzieje się wewnątrz urządzenia w czasie pracy. Dużą niedogodnością jest także konieczność zagospodarowania miejsca potrzebnego do otwierania górnych drzwiczek. Czasem zdarza się, że nieuniknione będzie małe przemeblowanie łazienki, a więc przewieszenie półek.

 

Zalety pralki ładowanej z przodu

Sprzęt ładowany z przodu pozwala na kontrolę procesu prania i obserwowanie tego, co dzieje się w bębnie. Za sprawą przeszklonych drzwiczek możemy szybko zareagować, jeśli zauważymy, że tkaniny niespodziewanie zmieniają swój kolor. Wśród pralek ładowanych od frontu znajdziemy modele przeznaczone do zabudowy. Oznacza to, że możemy tak zamaskować urządzenie, aby nie wpływało negatywnie na wystrój pomieszczenia. Co więcej, tego typu produkty często nie są tak głębokie, jak modele ładowane od góry, dlatego można je dobrze dopasować do wnęki w pomieszczeniu.

Jakie są wady pralki ładowanej z przodu?

Jedną z najczęściej wymienianych wad pralki ładowanej z przodu jest konieczność pochylenia się podczas wkładania i wyjmowania ubrań z bębna. Dla wielu osób jest to bardzo niewygodne, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia robimy nie jedno, ale kilka prań. W przypadku takich urządzeń jest też zwiększone ryzyko uszkodzenia uszczelki, mogące doprowadzić nawet do zalania łazienki. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o regularnej konserwacji pralki. Do wad modeli ładowanych od frontu zalicza się ponadto zbyt duże gabaryty. Nawet jeśli wybierzemy stosunkowo niewielki sprzęt, musimy ustawić go tak, aby możliwe było swobodne otwieranie drzwiczek.

 

Na którą pralkę warto się zdecydować?

To, którą pralkę wybierzemy, zależy głównie od budżetu, jakim dysponujemy, wielkości łazienki, a także własnych przyzwyczajeń. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu opisanych wyżej opcji. Pralka to urządzenie, które będziemy użytkować bardzo często, dlatego powinniśmy poświęcić chwilę na poszukiwania, aby kupić właściwy model.

 

 

Inne popularne artykuly napisane przez naszych kolegów:

 

Najlepsza suszarka do ubrań

Źelazko parowe pionowe

Maszyna do szycia

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Bosch VarioPerfect WAE20166PL

 

Firma Bosch każdemu z nas kojarzy się z solidnością. W tym wypadku ta opinia również się potwierdza. Pralka VarioPerfect WAE20166PL to produkt solidny przy umiarkowanej cenie. Pralka ma pojemność 7 kg i jest ładowana od frontu. Posiada najnowsze technologie, aby nasze pranie było dobrze wyprane, a ubrania niezniszczone i niezgniecione. Technologia „VarioPerfect” jest dla Ciebie, jeśli starasz się chronić środowisko, oszczędzać energię i wodę.

Oszczędność energii potwierdza klasa A+++ tej pralki, czyli najwyższa w tym zakresie. Pralka ta jest polecana również dla alergików. Posiada, bowiem specjalny, dedykowany dla alergików program „Anty Alergia”. Dzięki temu ubrania są płukane w szczególny sposób, tak, aby wypłukać więcej detergentów niż w standardowym praniu.

Dodatkowo producent wyposażył swoje urządzenie w grzałkę antykorozyjną. Jest ona pokryta powłoką niklowo-cynkową, co redukuje osadzanie się kamienia i przedłuża żywotność grzałki, a tym samym pralki.

Użytkownicy chwalą pralkę za duży bęben, oraz drzwiczki otwierane do 180 stopni, ułatwia to wkładanie i wyjmowanie prania. Z aprobatą też spotyka się to, że pralka posiada krótki 15 minutowy cykl prania. Znaleźliśmy też opinie, że pralka jest cicha w użytkowaniu, nawet podczas wirowania. Użytkownicy definitywnie stwierdzają, że jest to dobra pralka w dobrej cenie.

Nasz ranking AGD otwiera model Bosch VarioPerfect WAE20166PL. Zdaniem konsumentów jest to najlepsza pralka automatyczna w 2021 roku. Stosunkowo niska cena idzie  w parze z solidnym, niemieckim wykonaniem.

Zalety
Technologia:

Produkcja pralki została oparta o nowoczesne technologie, które pozwalają dobrze wyprać nasze rzeczy, bez niszczenia ich i gniecenia. Oprócz tego, wbudowany system „VarioPerfect” sprawia, że sprzęt jest przyjazny środowisku. Natomiast specjalne czujniki ograniczają pobór wody do minimum.  

Oszczędność energii:

Pralka charakteryzuje się najwyższą klasą oszczędności energii. Symbol A+++ świadczy o wysokiej jakości urządzenia, które należy do najbardziej energooszczędnych sprzętów.

Usuwanie alergenów:

Model ten posiada program, który jest przeznaczony dla osób cierpiących na alergię. Włączenie systemu „Anty Alergia” spowoduje, że nasze ubrania zostaną bardzo dokładnie wypłukane z wszelkich detergentów, które są niebezpieczne dla wrażliwej skóry.  

Odporność na korozję:

Producent zadbał o to, aby grzałka zamontowana w pralce nie uległa działaniu korozji. Element został pokryty specjalną powłoką niklowo – cynkową, która chronił go przed osadzaniem się kamienia.

Szybkie pranie:

Bardzo przydatną funkcją jest możliwość ustawienia krótkiego cyklu prania. 15 – minutowy proces odświeży odzież, która nie jest pokryta trudnymi do usunięcia plamami. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z czystych T-shirtów czy koszul.

Wady

 

 

Electrolux EWS1266CI

 

Electrolux EWS1266CI to model pralki wyposażony w funkcję Fuzzy Logic kontrolującą pracę urządzenia. Zarządza ona ilością użytej do prania wody na podstawie wielkości załadunku pralki. Pozwala to zoptymalizować zarówno zużycie wody, jak i prądu. O tym, że pralka jest modelem energooszczędnym mówi również jej klasa energetyczna A+++. Urządzenie także posiada certyfikat firmy Woolmark, światowego autorytetu w ochronie wełny, co stawia ten model wśród pralek gwarantujących bezpieczne pranie wełny, która może być prana jedynie ręcznie.

Mamy tu również takie funkcje, jak „mniej zagnieceń’, czy skrócenie czasu prania z zachowaniem efektywności. Wymiary Electrolux EWS1266CI (nie uwzględniające wystających elementów) wynoszą głębokość 38 cm, szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Użytkownik mając do dyspozycji wyświetlacz LCD sprawnie zarządza ustawieniami pralki, również ustawieniem opóźnionego startu, czy ustawieniem prędkości wirowania.

Ponadto inwerterowy silnik zapewnia długą żywotność urządzenia, dzięki specjalnie zaprogramowanej pracy z wolnymi obrotami powoli przechodzącymi w szybsze. Użytkownikom przypadło zwłaszcza do gustu to, że pralka niezwykle cicho pracuje, jak również to, że przy stosunkowo niewielkich rozmiarach ma ładowność 6 kg suchego prania.

Urządzeniem chwalonym przez właścicieli jest Electrolux EWS1266CI. Sprawdziliśmy zalet i wady tego modelu, oto co ustaliliśmy:

Zalety
Energooszczędność:

Pralka należy do grupy urządzeń o klasie energetycznej A+++. Zapewnia to niskie zużycie wody i prądu.

Rekomendacja Woolmark:

Światowy autorytet w dziedzinie ochrony wełny przyznał temu modelowi certyfikat za bezpieczne pranie wełnianych tkanin, które powinny być prane ręcznie.

Cicha praca:

Model podczas pracy hałasuje na poziomie 54 dB podczas prania i 77 dB w czasie wirowania. Jest to bardzo dobry wynik i użytkownicy opisują ten model, jako cichy.

Silnik inwerterowy:

Silnik inwerterowy gwarantuje długą żywotność, którą producent potwierdza udzielając na swój produkt 10-cio letniej gwarancji.

Możliwość zabudowy pod blatem:

Model można oddzielić od górnej części i zamontować pod blatem kuchennym. Pralka może zostać wsunięta pod blat kuchenny w około 97%.

Wady
Program zintegrowany z temperaturą:

Nie ma tu możliwości oddzielnego ustawienia programu i dobrania do niego temperatury oraz prędkości wirowania. Czynności te są zintegrowane z programem.

 

 

Światowit MDA-15A

 

Nasz ranking pralek automatycznych nie może pominąć naszej dobrej polskiej pralki Frania. Mimo tego, że Frania nie jest pralką automatyczną, to nadal jest ceniona przez konsumentów. Jest to zgrabna praleczka o niewielkich rozmiarach zarówno szerokość, jak i głębokość to 40 centymetrów, wysokość 73 centymetry. Jednorazowo do pralki zmieścimy 1,2 kg odzieży i zużyjemy 14 litrów wody.

Pralka w kolorze białym, posiada lampkę sygnalizacyjną informującą o tym, że jest włączona. Posiada też 4 funkcje podstawowe: „stop”, „pranie”, „pranie z grzaniem”, oraz samo „grzanie”. Przy funkcji „pranie z grzaniem” pralka pobiera 250 W mocy.

Pralka jest użyteczna dla osób, które posiadają mało miejsca na takie sprzęty, a także nie mają zbyt wiele prania. Pralka jest na tyle mała, że mając bardzo małe mieszkanie, możemy ją ustawiać w miejscu roboczym na czas użytkowania, a po skończonym praniu schować, czy przesunąć w miejsce, w którym nie zawadza.

Użytkownicy tego urządzenia podkreślają atrakcyjną cenę i estetyczny wygląd urządzenia. Ważnym dla nich też jest to, że pralka zużywa bardzo mało wody i proszku do prania.

Kolejną pozycję w naszym rankingu zajmuje model MDA-15A marki Światowid, popularny pod nazwą Frania. Ta dobra pralka do 1000 zł jest bardzo cenionym wśród konsumentów produktem. Urządzenie charakteryzuje się solidną budową, która sprawia, że praca sprzętu jest wręcz niezawodna.

Zalety
Rozmiar:

Pralka posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu możemy postawić ją nawet w bardzo małej łazience. Ma formę walca o średnicy 40 cm i wysokości 73 cm. Powierzchnia, jaką zajmuje jest o wiele mniejsza niż ta, jaką wykorzystują urządzenia o standardowych wymiarach.

Prostota obsługi:

Sprzęt wyposażony jest w 4 podstawowe funkcje, dzięki którym: zatrzymamy pracę pralki, uruchomimy pranie z grzaniem, włączymy pranie bez grzania lub pobudzimy samą grzałkę. Jest do doskonała funkcja dla osób starszych, które cenią sobie prostotę obsługi.

Cena:

Niewątpliwą zaletą pralki jest jej cena. Urządzenie kupimy już za niecałe 600 zł. To dobra wiadomość dla osób, które poszukują trwałego sprzętu, bez wydawania dużej kwoty.  

Ekonomia:

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, pralka jest bardzo ekonomiczna w utrzymaniu. Do prania potrzebujemy nie tylko mało wody, ale również sprzęt ogranicza zużycie środków chemicznych.

Produkcja:

Pralka MDA-15A jest produktem polskim. Urządzenia rodzimego pochodzenia charakteryzują się bardzo trwałą budową. Poza tym, kupując Franię mamy świadomość, że wspieramy polskich producentów i rozwijamy gospodarkę naszego kraju.

Wady

 

 

Polar PFLS 5121P

 

Polar PFLS 5121P to pralka ładowana od frontu o małych wymiarach: 45 x 59,5 x 84,5 cm. Posiada 8 programów takich jak: „bawełna”, „bawełna – eko”, „codzienny”, „jeans”, „pranie wstępne”, „syntetyki”, „szybki”, „wełna”. Dla użytkowników zawsze przydatny okazuje się program szybkiego prania, w tym wypadku pranie takie trwa 30 min. Urządzenie posiada opisowy panel sterowania, więc wybór programu do prania nie będzie trudny.

Ładowność urządzenia to 5 kg suchej bielizny. W jednym cyklu prania pralka pobiera 34 litry wody. Z ciekawych funkcji, jakie ten sprzęt posiada, można jeszcze wymienić regulację obrotów wirowania, czy skokowe opóźnienie startu prania. Przyjrzeliśmy się, czy te pralki automatyczne uzyskują dobre opinie.

Użytkownicy Polara PFLS 5121P, chwalą go za brak elektroniki. Sensorów, na przykład, nie powinni używać ludzie posiadający rozruszniki serca.

Zatem użytkownicy tej urządzenia to fani prostoty rozwiązań. Spotkaliśmy też opinie o tym, że pralka jest prosta w obsłudze, ma bardzo ładny wygląd i jest oszczędna w eksploatacji. Jest to produkt adekwatny do ceny, za jaką można go kupić.

Następnym, godnym zaufania produktem jest pralka Polar PFLS 5121P. Jest to proste w obsłudze, niewielkie urządzenie, które będzie świetnym wyborem dla małej rodziny lub starszych osób.

Zalety
Ładowność:

Pomimo małych wymiarów, które wynoszą 45 cm x 59,5 cm x 84,5 cm, pralka jest dość ładowna. Bez obaw jednorazowo możemy wyprać aż 5 kg suchej bielizny, co jest wystarczającą proporcją dla dwu- lub trzyosobowej rodziny.

Łatwa obsługa:

Urządzenie ma 8 programów. W porównaniu do innych modeli to prawie dwa razy mniej. Z tego powodu pralka jest idealnym AGD dla osób starszych, które z pewnością szybko opanują dostępne funkcje.

Panel sterowania:

Pralka posiada bardzo czytelny panel sterowania. Każda z funkcji jest opisana w jasny i zrozumiały sposób, dzięki czemu ustawienie odpowiedniego programu nie wymaga sięgania po instrukcję obsługi.

Wady
Mało informacji:

Pralka nie została wyposażona w wyświetlacz, a to bardzo wygodny dodatek, dzięki któremu jesteśmy poinformowani o etapie prania i pozostałym czasie.

Nieczytelna instrukcja obsługi:

Według opinii konsumentów urządzenie posiada mało czytelną instrukcję obsługi. Jest ona ważnym elementem zakupu, ponieważ znajdziemy w niej informacje dotyczące m.in. długości poszczególnych cyklów prania

 

 

Electrolux EWT1062TDW

 

Kolejny produkt w naszym rankingu to pralka Electrolux EWT1062TDW. Jest to jedyny, wśród opisywanych pralek automatycznych, model ładowany od góry. Pralka posiada 15 programów i kilka użytecznych funkcji. Jedną z nich jest opóźnienie startu pralki. Pranie może zostać opóźnione o 3, 6, lub 9 godzin. Kolejną funkcją jest szybki, 15 minutowy program prania.

Następna opcja może zainteresować rodziców – pralka posiada zabezpieczenia przed otwarciem jej przez dzieci. Urządzenie to ma inne wymiary od pralek ładowanych od frontu. Głębokość tej pralki to 60 cm, szerokość to 40 cm., Zatem zmieści się w miejscach, gdzie nie damy rady zmieścić pralki ładowanej od frontu.

Pralka posiada też ciekawe, rzadko spotykane w tego typu urządzeniach, programy, takie jak: „koc”, „sportowe” (m.in. buty) czy „jeans” albo „koszule”. Nie wszyscy użytkownicy pralek wiedzą, z czego ich ubranie jest zrobione, więc takie określenia mogą znaleźć swoich sympatyków.

Konsumenci posiadający tę pralkę przekazują dobre opinie dotyczące jakości i solidności wykonania urządzenia. Podkreślają też jej małe wymiary, oraz to, że jest niezawodna i stabilna. Wśród opinii są również takie, które chwalą pojemność pralki oraz to, że pranie jest dobrze wyprane.

Miejsce w naszym zestawieniu musiała zająć pralka EWT1062TDW produkowana przez firmę Electrolux. Jest to automatyczne urządzenie ładowane od góry o bardzo prostym i eleganckim designie.

Zalety
Opóźnienie startu:

Jedną z najbardziej docenianych funkcji pralki jest opóźnienie startu pracy. Opcja pozwala nam zaprogramować urządzenie w taki sposób, aby włączyło się samoczynnie po 3, 6 lub 9 godzinach. Dzięki temu, możemy uruchomić sprzęt w trakcie niższej taryfy za prąd, lub tuż przed naszym przyjściem z pracy.

Programy:

EWT1062TDW dysponuje aż 15 programami, które zostały dostosowane do konkretnych typów materiałów. Do najbardziej nietypowych zaliczymy funkcję prania koców, jeansów, koszul lub sportowych butów.

Zabezpieczenie przed dziećmi:

Producenci pralki zadbali również o bezpieczeństwo naszych dzieci. Urządzenie wyposażone jest w zabezpieczenia, które uniemożliwiają naszym pociechom otwarcie klapy.

Estetyka:

Dzięki prostocie wykonania, model bardzo elegancko prezentuje się zarówno w łazience, jak i kuchni. Niewielki rozmiar i jednolita struktura sprawiają, że bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości.

Wady
Czas prania:

Wielu konsumentów jest rozczarowanych długim czasem prania. Cykl pracy jest średnio o 15 min dłuższy niż w przypadku innych pralek podobnej klasy cenowej.

 

 

Samsung WF60FW podobnej cenie, co poprzedniczka, pralka Samsung WF60F4E0WOW, może pomieścić 6 kg. Jest ładowana od frontu. Posiada takie funkcje jak automatyczne czyszczenie filtra, czy system samo diagnozujący usterki nazwany „Smart Check”. Przeprowadza on diagnozę i wyświetla podpowiedzi rozwiązania problemu na ekranie LCD. Nowa technologia „Eco BubbleTM” pozwala uzyskanie lepszych efektów prania.

Technologia ta powoduje, że detergent wnika w praną tkaninę 40 razy szybciej. Dzięki temu uzyskuje się takie efekty prania w zimnej wodzie, jakby była ona podgrzana do 40 stopni. Pralka też ma do wyboru kilka programów szybkiego prania. Dostępne są prania o długości trwania 15, 20, 30, 40, 50 i 60 minut. Wyboru dokonuje użytkownik.

Konsumenci, którzy zakupili ten sprzęt, oceniają go, jako atrakcyjny wizualnie, pasujący do każdego wnętrza. Podkreślają również prostotę w obsłudze, duży wybór programów i zakres temperatur. Także ważnym okazało się dla użytkowników, że odwirowane pranie jest niemalże suche.

Kolejną zaletą przytaczaną przez konsumentów jest to, że pralka posiada funkcję pamięci ostatniego cyklu prania. Zapamiętuje ustawienia poprzedniego prania, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby uruchomić pralkę.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartolini
Bartolini
2 years ago

Artykuł typowo reklamowy. Ranking pralki przede wszystkim rozpocząłbym od opinii osoby naprawiającej te pralki. Co mi z pralki za 1500 100 900 jak przy najbliższej awarii palec w dupę będę mógł włożyć bo serwisant powie że na kosz a nie do naprawy. Zastanówcie się zanim napiszecie nowy sponsorowany artykuł g…. .

DMCA.com Protection Status
film indirfilm indirmefull program indir