Odkurzacze warsztatowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.04.19

 

Odkurzacze warsztatowe to urządzenia, które przydają się nie tylko podczas sprzątania w garażu czy piwnicy, ale często również w domu. Wynika to z wykorzystania wielu przydatnych funkcji i rozwiązań. Przygotowaliśmy ranking z opisami najpopularniejszych odkurzaczy, które są obecnie dostępne na rynku. Na pierwszym miejscu jest Kärcher WD 5 – model o mocy 1200 W, przeznaczony do pracy na sucho i mokro. Urządzenie ma w podstawie kółka ułatwiające przesuwanie go po podłodze. To sprzęt z funkcją wydmuchu, a więc możemy go wykorzystać np. do sprzątania zalegających na podjeździe liści. Co ważne, produkt ma zintegrowany z obudową schowek na dołączone do kompletu akcesoria, więc z pewnością ich nie zgubimy. Drugie miejsce zajmuje odkurzacz Bosch Gas 35 L AFC+ o mocy 1300 W. Sprzęt jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Kiedy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny, urządzenie automatycznie się wyłącza, a to zapobiega jego zapchaniu. Model został też wyposażony w praktyczny system oczyszczania filtra.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki odkurzacz warsztatowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Do sprzątania w garażu nie powinniśmy wykorzystywać zwykłego odkurzacza, ponieważ może się zapchać przez nadmierną ilość pyłu i innych zanieczyszczeń. Miłośnikom majsterkowania polecamy sprzęt warsztatowy, który ma dużą moc i pojemny zbiornik na kurz. Pomocny w znalezieniu idealnego urządzenia może okazać się nasz poradnik zakupowy. Sprawdź, jaki odkurzacz warsztatowy wybrać.

 

 

Klasa

Sprawdzając klasę sprzętu, możemy dowiedzieć się, do jakich prac jest przystosowany. Producenci stosują oznaczenia literowe. Jeżeli odkurzacz, który nam się spodobał, jest w klasie M, oznacza to, że nadaje się do usuwania pyłów, drobnego kruszywa (powstającego np. podczas prac stolarskich), a także odpadów z gipsu oraz farb. Modele w klasie L są przystosowane do czyszczenia powierzchni z zalegających na nich pyłów oraz zanieczyszczeń powstałych w wyniku obróbki tworzyw sztucznych. Z kolei odkurzacze w klasie H to urządzenia przeznaczone do usuwania pleśni, azbestu, kadmu i ołowiu, czyli najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń. Takie sprzęty muszą być wyposażone w dobrej jakości filtry.

 

Moc

Moc urządzenia powinna być jak największa, gdyż wtedy nie będziemy narzekać na mało efektywną pracę. Jeśli chodzi o modele warsztatowe, to wartość tego parametru mieści się w przedziale od 1000 W do ponad 2000 W. Warto pamiętać, że moc odkurzacza ma bardzo duży wpływ na jego siłę ssania.

 

Zasięg pracy

W większości sprzęty warsztatowe są zasilane sieciowo. Nie trzeba się jednak martwić, że podłączony do gniazdka przewód będzie nam ograniczał swobodę ruchów i utrudniał manewrowanie urządzeniem. Najlepszy odkurzacz warsztatowy jest wyposażony w kabel o długości minimum 3 m, co przekłada się na ponad 5 m zasięg pracy.

 

Pojemnik na zanieczyszczenia

Urządzenia przystosowane do użytku w warsztatach i garażach nie mają zwykłego worka na kurz tylko zbiornik na zanieczyszczenia. Od jego pojemności zależy to, jak często będziemy musieli go opróżniać. Przeważnie wynosi ona kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt litrów, dlatego możemy szybko odkurzyć całe pomieszczenie bez ryzyka, że pojemnik się zaełni.

Zbiornik powinien być wykonany z solidnego materiału, aby się nie zniszczył. Najlepiej, jeśli będzie to stal (np. szlachetna lub nierdzewna), ponieważ nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.

 

Obudowa

Obudowa odkurzacza, podobnie jak zbiornik na zanieczyszczenia, musi być wytrzymała, a do tego estetycznie się prezentować. W jej podstawie powinny znaleźć się kółka umożliwiające przesuwanie urządzenia po podłodze (wtedy nie będziemy musieli przenosić go w rękach). Często stosowanym przez producentów rozwiązaniem jest umieszczanie w obudowie schowka na dołączone akcesoria. To zapobiega ich zgubieniu.

 

Sposób działania

W przydomowym garażu czy piwnicy pojawiają się różne zanieczyszczenia, czasami także te mokre – błoto, przypadkowo rozlana woda itp. Z tego powodu nasz odkurzacz powinien być przystosowany do ich usuwania. Na szczęście większość urządzeń można użytkować zarówno na sucho, jak i na mokro, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z posprzątaniem swojego warsztatu.

 

Akcesoria

W komplecie razem z odkurzaczem powinniśmy otrzymać niezbędne akcesoria. Podstawą jest wąż i rury ssące czy torebka filtracyjna z fizeliny, która skutecznie zatrzymuje kurz. Aby móc dotrzeć do wszystkich zakamarków, potrzebne nam będą też różne ssawki (m.in. szczelinowa, do podłóg i krawędzi) i dysze. Bez nich sprzątanie w garażu może być znacznie trudniejsze, a do tego mniej dokładne.

 

 

Wymiary i waga

Warto sprawdzić wymiary urządzenia, żeby potem nie okazało się, że nie możemy znaleźć odpowiedniego schowka na sprzęt (mimo że modele warsztatowe nie różnią się znacząco rozmiarem od tych zwykłych, których używamy w domu). Uwagę należy zwrócić też na wagę odkurzacza, bo choć ma kółka w podstawie, to czasem konieczne może być przeniesienie go w dłoniach (np. podczas wnoszenia po schodach). Standardowo sprzęty warsztatowe ważą nie więcej niż 15 kg, razem z wyposażeniem.

 

Funkcje

Szukając odpowiedzi na pytanie: jaki odkurzacz warsztatowy jest najlepszy?, trzeba też uwzględnić funkcje, w jakie zostały wyposażone urządzenia. Nierzadko tego typu produkty mają opcję wydmuchu, przez co idealnie nadają się do szybkiego zdmuchnięcia pyłu z blatu stołu czy leżących na podjeździe liści. Są także odkurzacze z automatycznym systemem oczyszczania filtra, który zapobiega osadzaniu się cząsteczek kurzu i pyłków na elementach filtrujących.

 

Odkurzacze warsztatowe w dobrych cenach

Producent, moc i zastosowane technologie – to główne czynniki wpływające na cenę odkurzaczy warsztatowych. Część sprzętów kosztuje mniej niż 500 zł, ale są też takie, za które trzeba zapłacić ponad 1500 zł. Droższe urządzenia świetnie sprawdzają się nie tylko w przydomowym garażu, ale i profesjonalnych warsztatach oraz pracowniach. Poza tym model wyposażony w wiele przydatnych funkcji możemy wykorzystać także do sprzątania w domu. Warto mieć to na uwadze, robiąc zakupy.

 

Najlepsze odkurzacze warsztatowe w 2019 roku

 

Potrzebny Ci sprzęt sprzątający do garażu? Poniższy ranking odkurzaczy warsztatowych prezentuje kilka praktycznych urządzeń, które według konsumentów są godne uwagi. Wśród opisanych w zestawieniu modeli bez wątpienia jest taki, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

 

Nasze zalecenia

 

Kärcher WD 5 

 

Sprzęt Kärcher WD 5 ma moc 1100 W. To model wyposażony w 25 l pojemnik na zanieczyszczenia oraz 5 m przewód zasilający zapewniający duży zasięg pracy. Odkurzacz nadaje się do pracy na sucho i mokro. Produkt świetnie nadaje się więc do sprzątania w warsztacie, piwnicy, a nawet w domu czy samochodzie.

Urządzenie ma funkcję wydmuchu, którą możemy wykorzystać np. podczas czyszczenia stołu z zalegającego na nim pyłu. Sprzęt ma wymiary: 41,8 cm x 38,2 cm x 65,2 cm i waży 8,2 kg (bez wyposażenia). Do odkurzacza dołączono kilka akcesoriów: ssawkę szczelinową, torebkę filtracyjną z fizeliny i wąż ssący o długości 2,2 m.

Konsumenci chwalą prezentowany model za skuteczną pracę i łatwe czyszczenie filtra za sprawą zastosowania specjalnego systemu. Ponadto sprzęt jest wygodny w użytkowaniu, m.in. dlatego, że ma kółka w podstawie i zintegrowany z obudową schowek na akcesoria. Zbiornik na zanieczyszczenia został wykonany z metalu, co zapewnia mu solidność.

 

 

 

 

Bosch Gas 35 L AFC+

 

Bosch Gas 35 L AFC+ to model o mocy 1300 W, który jest przystosowany do pracy na sucho i mokro. Odkurzacz jest wyposażony w automatyczny system oczyszczania filtra, dlatego nie musimy samodzielnie usuwać osiadających na nim pyłków. Sprzęt ma w podstawie kółka, które nie rysują i nie brudzą powierzchni.

W obudowie urządzenia ukryto uchwyty na przewód zasilający (jego długość wynosi 3 m) oraz dołączone do kompletu akcesoria: dysze podłogowe, złączkę kątową i dyszę do fug. Odkurzacz automatycznie się wyłącza w momencie, gdy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny. Model ma płynną regulację mocy ssania.

Konsumenci, którzy publikują opinie o odkurzaczach warsztatowych Bosch, przekonują, że produkt Gas 35 L AFC+ doskonale sprawdza się w garażu i w domu. Sprzęt spełnia normy europejskie (to model w klasie ochrony przeciwpyłowej L) i ma funkcję antystatyczną. Zapobiega ona elektrostatycznemu naładowaniu przez wąż przewodzący ładunki elektryczne, a to zwiększa bezpieczeństwo pracy.

 

 

 

 

Einhell TH-VC 1820 

 

Osobom chcącym kupić dobry i tani odkurzacz warsztatowy polecamy urządzenie Einhell TH-VC 1820 o mocy 1250 W. Model ma 20 l zbiornik na zanieczyszczenia wykonany ze stali szlachetnej. Sprzęt ma w komplecie końcówkę szczelinową, dyszę ssącą z przyssawką do dywanów i podłóg, przejściówkę oraz zintegrowane automatyczne gniazdko.

Produkt waży 5,6 kg. Odkurzacz ma solidną obudowę, która nie jest podatna na uszkodzenia. Z tego względu sprzęt z pewnością się nie zniszczy w wyniku intensywnej eksploatacji. Urządzenie jest przystosowane nie tylko do pracy na sucho, ale i mokro.

Sprzęt ma kółka w podstawie, dlatego możemy z łatwością przesuwać go po podłodze. To urządzenie z możliwością podłączenia wydmuchu, które pozwala na szybkie oczyszczenie garażu z pyłu powstającego podczas użytkowania piły stołowej czy szlifierki. Konsumentom w tym przypadku spodobało się też to, że odkurzacz ma kompaktowe wymiary, w efekcie czego jest łatwy w przechowywaniu.

 

 

 

 

Graphite 59G608

 

Przedstawiamy produkt Graphite 59G608 o mocy 1500 W. Urządzenie jest wyposażone w 40 l zbiornik na zanieczyszczenia ze stali INOX oraz przewód zasilający o długości 4 m. Model ma wymiary: 34 cm x 64 cm i waży 11,6 kg.

Odkurzacz ma w zestawie akcesoria, które mogą nam się przydać podczas sprzątania w garażu. Są to: 2 końcówki do podłóg, końcówka do krawędzi, worek na pył oraz rękojeść pomocnicza. Sprzęt ma funkcję wydmuchu, dlatego możemy wykorzystać go do pozbycia się liści z podjazdu czy trawnika.

Jak przekonują konsumenci, urządzenie jest niewielkie, ale efektywnie pracuje. Model odkurza na sucho i mokro, więc możemy z łatwością pozbyć się rozlanej na podłodze wody lub innego płynu. Produkt ma duże kółka jezdne w podstawie, dlatego nie musimy przenosić go w dłoniach.

 

 

 

 

Castorama MacAllister 1800 W

 

Urządzenie Castorama MacAllister 1800 W znajduje zastosowanie w garażu, piwnicy i domu. To odkurzacz o mocy 1800 W, który ma 40 l pojemnik na zanieczyszczenia. Model jest zasilany sieciowo, jednak z uwagi na 5,4 m przewód, nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów. Sprzęt waży ok. 12 kg i ma w podstawie kółka pozwalające na wygodne przemieszczanie się z nim.

Biorąc pod uwagę to, że odkurzacz można używać do pracy na mokro i sucho, możemy wykorzystać go na wiele sposobów. Urządzenie ma wewnętrzny schowek na akcesoria, które do niego dołączono (ssawkę okrągłą, szczelinową, szeroką i z przełącznikiem, a także worek na kurz i adapter do elektronarzędzi). Prezentowany model ma ponadto funkcję dmuchawy.

Produkt przypadł do gustu konsumentom, gdyż nie pracuje zbyt głośno i szybko usuwa zanieczyszczenia. Odkurzacz jest wytrzymały, a ze względu na różne końcówki w komplecie, możemy dotrzeć do wszystkich zakamarków w garażu lub domu.

 

 

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...