Odkurzacze stojące ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.05.20

 

Przygotowaliśmy specjalne zestawienie odkurzaczy stojących. Zanim jednak je przeczytasz, już możemy Ci powiedzieć, że jednym z najchętniej wybieranych odkurzaczy jest Philips SpeedPro Max Aqua FC6904/01. Jest to sprzęt, z pomocą którego pozbędziesz się brudu z każdej powierzchni. Możesz również zapomnieć o używaniu mopa, ponieważ odkurzacz ma funkcję czyszczenia wodą. W ten sposób pozbędziesz się kurzu oraz brudu nawet z płytek. Wielu osobom podoba się to, że odkurzacz ma dużą ilość szczotek. Dlatego odkurzanie różnych miejsc w domu nie jest problemem. Dodatkową zaletą jest poręczny pojemnik, który łatwo się opróżnia, a zajmuje to kilka sekund. Jeżeli w domu masz zwierzęta, które gubią sierść, to bardziej zadowolony będziesz z Electrolux Ergorapido EER7ANIMAL. Jest to odkurzacz ze specjalną szczotką, która szybko i sprawnie wciąga całą sierść. Oprócz tego nie ma problemu z pozbywaniem się włosów z tapicerki, a samo czyszczenie jej jest bardzo łatwe.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaki odkurzacz stojący kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Z uwagi na to, że tradycyjne odkurzacze zwykle są mało poręczne i trudne w przechowywaniu, na popularności wciąż zyskują sprzęty stojące (inaczej pionowe). Pozwalają one dotrzeć do wszystkich zakamarków, a dodatkowo nie zajmują dużo miejsca. Jeśli marzy Ci się takie urządzenie i chcesz uniknąć wyboru nieodpowiedniego modelu, powinieneś zapoznać się z poradnikiem.

 

 

Zalety odkurzaczy stojących

Jednym z najczęściej wymienianych atutów odkurzacza stojącego jest możliwość swobodnego manewrowania. Sprzęt ten ma nietypową konstrukcję, gdyż nie wyposażono go w elastyczną rurę ssącą ani szeroką obudowę. Z uwagi na wąską szczotkę, można dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki bądź przestrzeń pod i między meblami. W dodatku niemal wszystkie pionowe modele są bezworkowe, a więc mają wbudowany pojemnik na zanieczyszczenia, który wystarczy opróżnić po każdym sprzątaniu. Część urządzeń jest na tyle praktyczna, że pozwala na odkurzanie na mokro. Są też odkurzacze 2w1, które w razie potrzeby można kilkoma ruchami zmienić w sprzęt ręczny, idealny do zebrania okruszków z podłogi czy posprzątania w samochodzie. Jednak zanim podejmiemy decyzję, jaki odkurzacz stojący wybrać, trzeba sprawdzić kilka parametrów i ważnych cech.

 

Zasilanie

Sprzęty pionowe przeważnie są zasilane akumulatorowo. To oznacza, że podczas sprzątania nie przeszkadza nam plączący się kabel. Poza tym nie musimy przepinać przewodu do gniazdek w kolejnych odkurzanych pomieszczeniach, co w przypadku zwykłych odkurzaczy nierzadko jest koniecznością. W pełni naładowany akumulator umożliwia nam sprzątanie przez kilkadziesiąt minut. Potem trzeba go ponownie naładować, co trwa kilka godzin. Zanim sięgniemy po urządzenie zasilane akumulatorowo, musimy się upewnić, że pozwoli nam szybko poodkurzać w całym domu (bez potrzeby czekania na ponowne naładowanie baterii).

Jeżeli nie chcemy ciągle ładować akumulatora, możemy zdecydować się na zakup odkurzacza zasilanego sieciowo. Należy sprawdzić długość przewodu, żeby nie okazało się, że nie możemy dosięgnąć do niektórych zakamarków. Ze względu na brak baterii, modele podłączane do prądu są nieco lżejsze, ale część osób twierdzi, że mogą ograniczać swobodę ruchów.

 

Moc

Moc urządzeń stojących jest znacznie mniejsza niż tych zwykłych, co wiąże się z zastosowaniem innej konstrukcji. Pod względem tego parametru dostępne na rynku sprzęty znacząco się różnią. Są odkurzacze o mocy kilkunastu Watów, jak i kilkudziesięciu czy kilkuset Watów. Im mocniejszy jest silnik urządzenia, tym skuteczniejsze może okazać się jego działanie, zwłaszcza podczas odkurzania dywanów i chodników.

 

Zbiornik na zanieczyszczenia

Ponieważ sprzęty pionowe zalicza się do grupy odkurzaczy bezworkowych, wewnątrz obudowy znajdziemy zbiornik na zanieczyszczenia. Jego pojemność powinna być jak największa, aby podczas sprzątania nie trzeba było robić przerw na wyrzucanie zebranego kurzu. Najlepszy odkurzacz stojący jest wyposażony w minimum 0,5 l pojemnik. Sprawdźmy, w jaki sposób się go opróżnia, aby później nie okazało się, że wyjmowanie zbiornika z urządzenia jest kłopotliwe lub mamy kontakt z wyrzucanymi zanieczyszczeniami (co nie jest zbyt higieniczne).

 

Filtry

Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych ma filtr HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air. Służy on do dezynfekowania powietrza, a więc wyłapuje krążące w nim cząsteczki kurzu, roztocza, pleśń, pyłki itp. Sprzęt z filtrem HEPA idealnie nadaje się dla alergików, ponieważ pozwala skutecznie oczyścić powietrze, zneutralizować nieprzyjemne zapachy, a także różnego rodzaju wirusy i bakterie. Możemy znaleźć też urządzenia z filtrem wodnym. Zebrane zanieczyszczenia trafiają do pojemnika z wodą, w efekcie czego nie mogą wydostać się z powrotem na zewnątrz.

 

Wygoda użytkowania

Jak sprawdzić, czy wybrany odkurzacz będzie wygodny w użytkowaniu? O tym decydują m.in. jego wymiary i waga. Sprzęt nie powinien być zbyt duży ani ciężki. Standardowo tego typu produkty ważą nie więcej niż 6 kg. Istotną rolę odgrywa też poziom generowanego hałasu, który nie powinien przekraczać 85 dB. Im ciszej pracuje urządzenie, tym mniejsze jest ryzyko, że podczas sprzątania zakłócimy spokój innych domowników. Na to, jaki odkurzacz stojący jest najlepszy pod względem komfortu użytkowania, wpływa ponadto uchwyt. Powinien on być właściwie wyprofilowany, aby dobrze leżał w dłoni.

 

 

Liczba akcesoriów

Niemal do każdego sprzętu do odkurzania dołączone są akcesoria. Mają one ułatwić nam sprzątanie dużych powierzchni, dywanów, a także zakamarków. Podstawą jest szeroka dysza ssąca, a także ssawka szczelinowa. Posiadacze psów czy kotów z łatwością znajdą urządzenie, do którego dołączona jest turbo- lub elektroszczotka zbierająca sierść.

 

Dodatkowe funkcje

Jedną z dodatkowych funkcji, w jakie mogą być wyposażone sprzęty pionowe, jest regulacja mocy ssania. Dzięki niej możemy ustawić sposób działania urządzenia tak, aby był dostosowany do naszych potrzeb. Dużym ułatwieniem jest też wyświetlacz cyfrowy, który pokazuje nam m.in. stopień napełnienia pojemnika na kurz. Przydaje się on, zwłaszcza gdy sprzęt nie ma przezroczystej obudowy i tym samym zbiornik nie jest dobrze widoczny.

Za wyjątkowo praktyczny uznaje się odkurzacz z systemem mopującym. Sprzęt ten pozwala nie tylko na zebranie z podłogi zanieczyszczeń, ale też umycie jej, bez konieczności sięgania po mopa.

 

Odkurzacze stojące w dobrych cenach

Im więcej nowoczesnych technologii ma odkurzacz, tym jest droższy. Modele znanych marek przeciętnie kosztują od 200 zł do 800 zł. Jednak cena za niektóre urządzenia, zwłaszcza te z systemem mopowania, przekracza 1500 zł. Nie są to tanie sprzęty, ale ich posiadacze przekonują, że zmieniają odkurzanie z przykrego obowiązku w przyjemną czynność.

 

 

Najlepszy odkurzacz stojący w 2020 roku

 

Ten ranking odkurzaczy stojących zawiera opisy produktów, które najbardziej podobają się konsumentom. Możliwe, że i Tobie któryś z nich przypadnie do gustu.

 

Nasze zalecenia

 

Philips SpeedPro Max Aqua FC6904/01 

 

Philips SpeedPro Max Aqua FC6904/01 to odkurzacz do usuwania kurzu z różnych powierzchni. Na początku warto zaznaczyć, że jest to model akumulatorowy. Jego akumulator jest na tyle mocny, że możemy korzystać z odkurzacza nawet ponad godzinę. Dodatkowo na obudowie znajduje się wyświetlacz, na którym pokazany jest poziom naładowania baterii. W efekcie możemy w porę zareagować i go naładować, zanim rozładuje się w czasie sprzątania.

Odkurzacz jest bardzo dobrze wyposażony. Specjalna nasadka zasysająca skutecznie zbiera kurz nawet z grubych dywanów, całą swoją powierzchnią. Z kolei szczotka szczelinówka sprawia, że zbieranie kurzu z wysoko położonych lub trudno dostępnych miejsc nie jest trudne. Mini elektroszczotka skutecznie zbiera wszystkie włosy oraz sierść z danej powierzchni. Jest na tyle mała, że można jej używać nawet w samochodzie.

Odkurzacz ma podświetlenie, dlatego odkurzając podłogę, nie ominiemy żadnego zakurzonego miejsca. Sprzęt ma również pojemnik na śmieci, który można łatwo opróżniać bez konieczności wymieniania worków. Użytkownikom podoba się dobre wykonanie poszczególnych elementów odkurzacza, jak również to, że sprząta szybko i dokładnie.

 

 

 

 

Electrolux Ergorapido EER7ANIMAL 

 

Electrolux Ergorapido EER7ANIMAL to odkurzacz dla osób, które mają zwierzęta. Specjalna szczotka Animal Care jest wykonana w taki sposób, że wszystkie włosy oraz sierść są przez nią skutecznie wciągane. Warto dodać, że nie musisz przejmować się skomplikowanym czyszczeniem szczotki z włosów po sprzątaniu. Wystarczy, że naciśniesz specjalny przycisk i w ten sposób nie tracisz czasu.

Wiele osób potwierdza, że użytkowanie opisywanego odkurzacza jest bardzo wygodne. Jest to rezultat dobrze wyprofilowanych szczotek oraz dużych kół, które nie zatrzymują się na progach i innych, mniejszych przeszkodach. Dołączony do zestawu filtr  jest zmywalny, w efekcie nie musisz kupować dodatkowego filtra, wystarczy, że oczyścisz ten, który już masz.

Pojemność zbiornika na śmieci wynosi 0,5 l. Po naładowaniu odkurzacz pracuje przez około 45 minut. Użytkownikom najbardziej podoba się specjalna konstrukcja 2w1. Możesz bardzo łatwo odłączyć część z silnikiem od długiej rączki i tym samym używać mniejszego odkurzacza w trudno dostępnych miejscach. Użytkownicy chwalą też bardzo dobre wykonanie sprzętu.

 

 

 

 

Blaupunkt VCH601 

 

Blaupunkt VCH601 to odkurzacz, który waży około 2 kg. Ze względu na niewielką wagę każdy może swobodnie używać sprzętu, a dotarcie w każde miejsce jest bardzo łatwe. Odkurzacz jest wyposażony w specjalny filtr HEPA, który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia. Przefiltrowane powietrze jest zupełnie czyste, a alergicy nie muszą martwić się o ataki alergii.

Zbiornik na kurz ma pojemność 0,6 l. Wiele osób zauważyło, że kurz zbiera się bardzo dobrze, a jest to zasługa dobrze wykonanej elektroszczotki. Po naładowaniu sprzęt działa około 45 minut, co jest wystarczające, aby posprzątać dość duże mieszkanie. Użytkowanie odkurzacza jest bardzo łatwe, a jego dobrze wyprofilowana rączka ułatwia zadanie.

Warto zaznaczyć, że szczotka sprzątająca odkurzacza ma światła LED, które oświetlają powierzchnię, sprawiając, że kurz jest lepiej widoczny. Z kolei szczotka szczelinówka pomoże w pozbyciu się kurzu oraz czyszczeniu miejsc znajdujących się nad głową, np. sufit. Użytkownikom podoba się też konstrukcja odkurzacza, jak twierdzą, nie zajmuje on dużo miejsca.

 

 

 

 

Bosch MOVE 2in1 BBHMOVE2N

 

Bosch MOVE 2in1 BBHMOVE2N to odkurzacz, z pomocą którego pozbycie się kurzu nie będzie żadnym problemem. Pierwszym z powodów jest z pewnością to, że sprzęt jest bardzo lekki. Jego waga wynosi około 3 kg. Jest to sprzęt bezprzewodowy, dzięki czemu nie jesteśmy niczym ograniczeni i nie musimy zmieniać gniazdek przyłączeniowych.

Czas pracy odkurzacza to około 36 minut. Na uwagę zasługuje elektroszczotka, skonstruowana w taki sposób, aby zbierała z podłogi jak najwięcej zanieczyszczeń. Ten wygodny model 2w1 (odkurzacz stojący – duży, ręczny – mały) pozwala sprzątać w każdym miejscu, nawet trudno dostępnym.

Wszystkie zanieczyszczenia wpadają w pojemnik urządzenia. Zbiornik można łatwo umyć, a jego pojemność to 0,3 l. Wielu kupujących szczególnie docenia zmywalny filtr, którego nie trzeba wymieniać od razu po zabrudzeniu. Opinie o odkurzaczach stojących tej marki potwierdzają jego zalety. Osobom zaopatrzonym w odkurzacz podoba się jego wykonanie.

 

 

 

 

Rowenta Air Force Extreme RH8829WO 

 

Rowenta Air Force Extreme RH8829WO to odkurzacz, który pomimo że jest niewielki, ma stosunkowo duży pojemnik na kurz. Jego pojemność wynosi 0,9 l. Wiele osób chwali dobrze wyprofilowany uchwyt sprzętu. Uważają oni, że miękkie elementy pomagają w solidnym chwyceniu odkurzacza i dzięki temu sprzątanie jest o wiele łatwiejsze.

Specjalna szczotka Delta Air Force sprawia, że usuwanie kurzu przebiega bardzo szybko, dlatego, że jest ona bardzo dobrze wyprofilowana. Sprzęt ma 3 prędkości odkurzania, wybieramy je przy uwzględnieniu intensywności zabrudzeń czy rodzaju odkurzania powierzchni. Oprócz tego ma on funkcję Booster, która pozwala uporać się z najgorszymi zabrudzeniami.

Ten dobry i tani odkurzacz stojący jest bardzo poręczny i nie zajmuje dużo miejsca w domu. Jego czas pracy wynosi 45 minut, podczas których można bez problemu posprząta dość duże mieszkanie. Wielu użytkownikom podoba się skuteczność sprzątania przy użyciu tego sprzętu oraz jego niewielkie gabaryty.

 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status