Odkurzacze do kominków ranking

Ostatnio aktualizowane: 24.04.18

 

Jaki odkurzacz do kominka kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Wszyscy posiadacze kominków wiedzą, że czyszczenie ich jest dość trudne. Popiół łatwo wydostaje się poza jego granice. Natomiast miotła nie jest najczęściej efektywna, rozprowadza tylko sadzę po podłodze. Zwykłe odkurzacze nie mają odpowiednio zabezpieczonego silnika i popiół może go uszkodzić. Z pomocą przychodzą nam producenci odkurzaczy do kominka. Jest to urządzenie, które dobrze radzi sobie z odkurzaniem kominków. Na rynku istnieje jednak wiele produktów tego typu i mogą całkiem znacznie różnić się między sobą. Aby pomóc Ci w zakupie, stworzyliśmy ten oto poradnik, który podpowie Ci, jaki odkurzacz do kominka wybrać.

Dlaczego odkurzacz do kominków?

Oprócz odkurzacza, na rynku znajdziemy również separator, czyli specjalną nakładkę na zwykłe przyrządy. Wystarczy zamontować ją na rurze i zacząć oczyszczać kominek. Jednak to właśnie odkurzacze do kominków zostały najlepiej przystosowane do tego typu pracy. Świetnie poradzą sobie z ciężką sadzą i popiołem. Może być to problem dla separatora. Jeżeli musimy oczyszczać kominek regularnie, to odkurzacz jest najlepszym wyborem.

 

Komfort użytkowania

Przed zakupem upatrzonego modelu, warto sprawdzić, jak długi jest jego kabel. Zbyt krótki może sprawić, że będziemy musieli poszukać dodatkowego przedłużacza. Wybierzmy również model, który jest, jak najbardziej mobilny. Zbyt ciężkie urządzenie, nie będzie łatwe w użytkowaniu. Pamiętajmy jednak, że zwykle im lżejszy przyrząd, tym mniejsza jest jego moc.

 

Zbiornik mały, czy duży – jaki odkurzacz do kominka jest najlepszy?

Koniecznie sprawdźmy, jaką pojemność ma urządzenie, które zamierzamy kupić. Jeżeli jesteśmy właścicielami dużego kominka, to musimy liczyć się z tym, że te o małej pojemności, jak 20L czy 30L mogą okazać się niewystarczające do jednorazowego oczyszczenia naszego kominka. Może to być problematyczne szczególnie wtedy, kiedy mamy więcej niż dwa kominki w domu. Dlatego więc warto wybrać model, który ma 50L pojemności zbiornika lub więcej.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami niewielkiego kominka, to spokojnie możemy zaopatrzyć się w model, który nie posiada aż tak dużej pojemności. Może wystarczyć nam nawet prosty, bezprzewodowy odkurzacz, który zmieści się w naszej ręce podczas sprzątania. W tym wypadku jednak jest ważne, aby końcówka modelu była stosunkowo długa. Możemy mieć problem, aby sięgnąć do najgłębszych zakątków kominka.

 

Moc

Jeżeli chodzi o moc odkurzacza do kominka, to nie jest to tak istotne, jak w innych modelach. Zwykle popiołu i sadzy nie jest zbyt dużo. Dlatego wystarczy nam urządzenie o mocy około 1200W. Jeżeli jednak posiadamy kominki o większych rozmiarach, a dodatkowo mamy ich kilka, to powinniśmy raczej wybrać ten o mocy około 1500W. Pamiętajmy natomiast, że będzie on zwykle cięższy.

 

Akcesoria

Bardzo dobrze jest wybrać przyrząd z różnorodnymi końcówkami do wyciągania popiołu i sadzy. Niektóre szczotki mogą utknąć w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie, jeżeli kominek jest głęboki lub ma niestandardowy kształt. Do takich miejsc można zwykle dotrzeć tylko specjalnie wyprofilowana końcówka. Zwróćmy również uwagę, czy upatrzony przez nas produkt ma kilka rodzajów rur w zestawie.

Mogą one znacznie podnieść komfort oczyszczania kominka i pomóc  nam w dotarciu do jego każdego kąta. W efekcie, stanie się on zupełnie czysty. Użytecznym akcesorium jest również specjalny pojemnik, do którego możemy wsypać sadzę i popiół, zebrany wcześniej w zbiorniku przyrządu. Zaoszczędzi nam to bowiem czas każdorazowego opróżnienia odkurzacza.

 

Inne funkcje

Wybierając odkurzacz do kominka, warto zapoznać się z jego dodatkowymi funkcjami. Dzięki temu, sprzęt będzie użyteczny nie tylko przy oczyszczaniu jednego przedmiotu, a resztę czasu leżał w szafie. Wiele produktów tego typu można używać także do czyszczenia palenisk pieców i kotłów CO. Dzięki regularnemu usuwaniu pyłów z tych miejsc, możemy polepszyć wydajność pieca poprzez zwiększenie jego ciągu. Dobrze oczyszczone urządzenie o wiele łatwiej pracuje. Co więcej, może uchronić to nas przed niespodziewanym wybuchem kotła. Dlatego, jeżeli posiadamy też kocioł CO, to upewnijmy się  w sklepie, czy odkurzacz do kominka może być używany do jego oczyszczania.

Niektóre z urządzeń dobrze sprawdzają się również jako odkurzacze budowlane. Przystosowane zostały w taki sposób, aby miały bardzo mocne ssanie. Wszystko po to, aby wciągnąć pyły budowlane lub pylaste zaprawy cementowe. W tym wypadku, model radzi sobie o wiele lepiej niż tradycyjne odkurzacze. Warto wybrać taki sprzęt, który posiada funkcję zbierania wody. Bardzo często okazuje się, że popiół nie jest do końca suchy. Odkurzacz może mieć zatem problem, aby go wciągnąć.

Oprócz tego, przyrząd z taką funkcją umożliwi nam pozbycie się zwykłej wody z podłogi. Dzięki temu, nie musimy od razu szukać mopa. Odkurzacz do kominka jest także idealny do oczyszczania paleniska grilla. Jeżeli zależy nam na czasie, to możemy zaopatrzyć się w model, który potrafi wciągać popiół już po kilku minutach od  jego wygaśnięcia. W zwykłych urządzeniach musimy zazwyczaj czekać aż do 12 godzin do momentu, kiedy mamy pewność, że popiół jest zupełnie zimny.

Odkurzacze do kominka w dobrej cenie

Niewielkie odkurzacze do kominków, wyposażone w jedną rurę i niezbyt mocny silnik zwykle kosztują od 100 zł do 150 zł. Wraz z wzrostem ceny, zwiększa się ich moc, liczba akcesoriów, wielkość pojemnika oraz długość pracy działania. Jedne z najdroższych modeli mogą kosztować nawet do 2 000 zł.

 

 

Najlepsze odkurzacze do kominków w 2018 roku

 

Utrzymanie kominka w czystości jest ważne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Uprzątnięcie sadzy i popiołu zwykłą miotłą powoduje zakurzenie całego domu. Dlatego też do tego celu warto sięgnąć po odkurzacz do kominków. Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na jego moc i funkcjonalność. Abyś mógł zorientować się, jakie ciekawe produkty dostępne są na rynku, sporządziliśmy poniższy ranking odkurzaczy do kominków.

 

Nasze zalecenia

 

Kaminer ODK005-20L

 

Na początku naszego zestawienia prezentujemy model Kaminer ODK005-20L. Urządzenie sprawdzi się do czyszczenia kominka, pieca i grilla. Odkurzacz ten pozwala na proste sprzątanie popiołu o temperaturze do 50 st. C. To sprawia, że można zacząć porządki, zanim pozostałości całkowicie wystygną.

Ten najlepszy odkurzacz do kominków wyposażony jest w 20 l metalowy pojemnik. Dzięki dużej pojemności zbiornika nie trzeba co chwila go opróżniać. Sprzęt ma 4 kółka, więc jego przestawianie i obsługa jest wygodna i nie sprawia trudności. Dodatkowo do obudowy przytwierdzony jest uchwyt, który pozwala na łatwy transport urządzenia. Model ma 2 filtry, które należy regularnie czyścić, aby urządzenie sprawnie sprzątało brud.

Wąż ssący ma długość 2 m, a jego średnica wynosi 44 mm. Jest to optymalna wielkość, która pozwala na odkurzanie popiołu i gruzu dużego komina. Moc tego odkurzacza wynosi 1200 W. Użytkownicy twierdzą, że model ten jest praktyczny i sprawdza się w domu.

 

 

 

 

Lavor L-Ashley 310

 

Kolejnym modelem prezentowanym w naszym zestawieniu jest Lavor L-Ashley 310. Odkurzacz przeznaczony jest do sprzątania kominków, grilli i pieców w warunkach domowych i przemysłowych. Produkt ten jest odpowiedni do użytkowania w temperaturze do 40 st. C, a więc po tym, jak popiół już wystygnie.

Model wyposażony został w uchwyt, który pozwala na jego wygodny transport. Dodatkowo niewielkie rozmiary i waga 5,5 kg ułatwiają obsługę sprzętu.

Urządzenie wyposażone jest w pojemnik na popiół i gruz o wielkości 18 l. Zbiornik zrobiony został z wysokiej jakości stali malowanej. Wąż ssący ma długość 1 m. Dodatkowo produkt wyposażony został w funkcję dmuchawy. To sprawia, że można robić nim porządki na podwórku.

Moc silnika w tym sprzęcie zależy od trybu pracy: jako odkurzacz pobiera moc w wysokości 1000 W, natomiast jako dmuchawa 800 W. Użytkownicy doceniają ten model za głośność i szybkość pracy.

 

 

 

 

Kaminer ODK006-15L

 

Kolejnym prezentowanym odkurzaczem w naszym rankingu jest Kaminer ODK006-15L. Przeznaczony jest on do sprzątania kominków i pieców z gruzu, popiołu i innych zanieczyszczeń. Sprzęt sprawdzi się także w mocno zapylonych pomieszczeniach. Jest on odpowiedni do pracy w temperaturze do 50 st. C.

Ten dobry i tani odkurzacz do kominków wyposażony został w pojemnik z żelaza malowany proszkowo na odpady o pojemności 15 l. Dodatkowo do zestawu dołączony jest metalowy wąż ssący o długości 1 m i średnicy 44 mm z aluminiową końcówką. Moc tego modelu to 1200 W. Urządzenie można w wygodny sposób przenosić, dzięki zamontowanemu uchwytowi.

Sprzęt wyposażony jest w dwa filtry, które zapewniają płynne działanie. Ważne jest, aby je regularnie czyścić. Model ten daje możliwość włączenia funkcji dmuchawy, co pozwala na uporządkowanie liści na podwórku. Użytkownicy doceniają ten odkurzacz za mocny silnik zarówno przy ssaniu, jak i nadmuchu.

 

 

 

 

Vorel 78870

 

Następnie prezentujemy model Vorel 78870, który pozwala na szybkie sprzątanie kominków, pieców i grilli. Sprzęt nadaje się do użytku zarówno w domu, jak i w firmie. Produkt można używać jako odkurzacz i dmuchawę.

Urządzenie wyposażone jest w pojemnik 20 l, który pozwala na sprzątanie dużych pieców. Zbiornik został zrobiony z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Maksymalna temperatura popiołu to 40 st. C. Trzeba pamiętać, aby nie sprzątać gorących odpadów, gdyż mogą one uszkodzić instalację.

Dzięki wygodnemu, składanemu uchwytowi, model można wygodnie przenosić. Waga produktu wynosi 4,3 kg. Dodatkowym ułatwieniem w obsłudze są 4 kółka, na których znajduje się sprzęt. Pozwalają one na wygodne operowanie odkurzaczem. Moc tego produktu wynosi 800 W.

Wąż ssący ma długość 1 m. Urządzenie wyposażone jest w podwójne filtry, co pozwala na rzadsze ich czyszczenie i wydajniejszą pracę sprzętu. Użytkownicy doceniają ten model za wygodę użytkowania.

 

 

 

 

Camry CR 7030

 

Nasz ranking zamykamy prezentacją modelu Camry CR 7030. Sprzęt sprawdza się w czyszczeniu kominków z popiołu i sadzy. Urządzenie przeznaczone jest do pracy w warunkach domowych i w firmach. Odkurzacz jest przystosowany do czyszczenia zarówno wystygniętego popiołu, jak i takiego świeżo po ugaszeniu.

Produkt wyposażony jest w duży pojemnik na nieczystości. Jego pojemność wynosi 25 l, co pozwala na sprzątanie większych pieców, a także pozwala na rzadsze opróżnianie zbiornika.

Moc silnika tego urządzenia wynosi 2000 W, więc jest bardzo wydajny. Ponadto model ma zamontowany czujnik termiczny, który zabezpiecza sprzęt przed przegrzaniem. Produkt wyposażony jest w filtry, które trzeba regularnie czyścić, aby działał on efektywnie.

Sprzęt jeździ na 4 kółkach obrotowych, co ułatwia operowanie nim. Dodatkowo na jego przenoszenie pozwala wygodny uchwyt. Opinie o odkurzaczach do kominków producenta Camry są bardzo pozytywne. Użytkownicy cenią model Camry CR 7030 za dużą moc.

 

 

 

 

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...