fbpx

Maszyny do szycia ranking

Ostatnio aktualizowane: 18.06.19

 

Maszynę do szycia, gdy nie jesteś z zawodu krawcem, na ogół kupujesz raz na całe życie. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, która z nich będzie najlepsza. Według naszych badań, jakie przeprowadziliśmy wśród konsumentów wynika, że najlepszą maszyną roku 2019 jest Singer 8280. Maszyna ta nie tylko jest modelem najczęściej wybieranym do zakupu przez klientów, ale też otrzymała najwięcej pochlebnych opinii osób używających jej. Drugim najlepszym modelem został Janome Juno E1015, który uzyskał nieznacznie słabsze, lecz nadal bardzo wysokie wyniki. Nasza najlepsza maszyna do szycia jest maszyną mechaniczną z czternastoma automatycznymi programami szycia. Posiada płynną regulację długości i szerokości ściegów i zatrzaskowy system mocowania stopek. Mamy tu możliwość szycia podwójną igłą, haftowania, fastrygowania czy pikowania. Urządzenie radzi sobie również bardzo dobrze z przyszywaniem guzików, obrębianiem z zawijaniem, czy szyciem na wysięgu. Dodatkowo posiada wbudowany pojemnik na wyposażenie. Wśród bogatego wyposażenia znajdują się między innymi różnego rodzaju stopki, w tym do zamków i guzików, nożyc do dziurek, śrubokręt, kilka szpulek i wiele innych.  

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Jaką maszynę do szycia kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Maszyna do szycia to nie tylko niezbędne wyposażenie każdego zakładu krawieckiego. To również sprzęt, który może pomóc w pracach domowych, jak również w realizowaniu pasji krawieckiej czy dekoratorskiej. Szycie ręczne jest pracochłonne i męczące, dlatego maszyna jest niezastąpiona. Pojawia się jednak pytanie – jaką maszynę do szycia wybrać, która marka oraz jaki model i typ będzie dla nas najlepszy? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, wskazując na najważniejsze kwestie by pokazać jak kupować taki sprzęt.

Komputerowa czy mechaniczna, a może elektroniczna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy trzy typy maszyn – elektroniczną, mechaniczną i komputerową. Najpopularniejsze są sprzęty mechaniczne, co ma związek z niską ceną oraz dla wielu osób, tradycją szycia. Jednak coraz więcej klientów decyduje się na maszyny elektroniczne z wyświetlaczem i przyciskami, które są łatwiejsze w obsłudze, ale jednocześnie nieco droższe. Ostatni typ, najbardziej zaawansowany to maszyny komputerowe, których obsługa jest zdecydowanie szybsza, przyjemniejsza – idealna dla niecierpliwych. Jeśli często szyjesz, masz ulubione ściegi i ustawienia to jest to sprzęt dla Ciebie. Dzięki niemu nie musisz za każdym razem dostosowywać urządzenia do swoich potrzeb.

Należy jednak zauważyć, że takie urządzenia są najdroższe. Wiele krawcowych podkreśla, że tylko na maszynie mechanicznej można nauczyć się profesji krawieckiej, a sprzętu komputerowe to ułatwienie. Pamiętaj jednak, że chodzi tu wyłącznie o wybór opcji szycia, który na sprzętach z komputerem jest łatwiejszy. Wciąż jednak musisz poprowadzić materiał i mieć pomysł na stworzenie czegoś z kawałka materiału.

 

Chwytacz – co to takiego i jaki powinien być?

Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów w maszynie do szycia – to za jego pomocą sam proces szycia na takim urządzeniu jest możliwy. Oczywiście ważne są też inne elementy, ale chwytacz można nazwać „mózgiem operacji”. Na rynku spotkasz maszyny z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym. Komputerowe modele są w większości wyposażone w chwytacz rotacyjny. Wciąż zastanawiasz się, jaki model wybrać? Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny, a więc jeśli chcesz ułatwić sobie pracę wybierz model z takim rodzajem chwytacza.

 

Szycie – jak to wygląda?

Tradycyjne sprzęty mechaniczne obsługuje się pedałem, ale coraz częściej spotyka się takie, które mają praktyczny przycisk start i stop. Nie da się ukryć, że nowsze rozwiązania, czyli modele komputerowe są bardziej funkcjonalne i po prostu wygodniejsze. Niektórzy jednak wolą mieć kontrolę pracy w nodze – czują się wtedy pewniejsi.

 

Ściegi – im więcej tym lepiej?

Maszyna do szycia to nie tylko szybsze szycie, ale też bardziej efektowne. Ciekawe ściegi i inne rozwiązania to ogromna zaleta tego typu urządzeń. Wybór ściegów powinien być intuicyjny. Pamiętaj też, aby wybierać sprzęt zgodny z Twoim zapotrzebowaniem. Często kusi nas wybór urządzenia, który ma do wyboru ponad 60 ściegów, ale czy faktycznie warto decydować się na coś takiego? Jeśli szyjesz zawodowo – tak, jeśli hobbystycznie – nie, większości raczej nie wykorzystasz. Z drugiej strony, jeśli sprzęt ma Ci służyć do wykonywania elementów dekoracyjnych wnętrz, dodatkowe ściegi będą przydatne. Wśród najpopularniejszych ściegów znajdziesz: elastyczny wielościegowy, gałązkowy, kryty, kryty elastyczny, muszelkowy, obrzucający, obrzucająco-ukośny, owerlokowy, owerlokowy dekoracyjny, owerlokowy dwustronnie zamknięty, owerlokowy rozciągliwy, prosty, prosty potrójny, satynowy, trapezowy, trykotowy,  wielościeg, zygzakowy potrójny, zygzakowy.

 

Szerokość ściegów

Rodzaje ściegów to nie wszystko. Ważna jest też ich długość i szerokość. Większość maszyn wykonuje ściegi o maksymalnej szerokości 5 mm, ale na rynku dostępne są także zaawansowane modele komputerowe, które robią ściegi o długości 9 mm. Jeśli wybierasz maszynę ze ściegami ozdobnymi, szerokość nie pozostaje bez znaczenie, gdyż to ona sprawia, że pięknie się prezentują.

Ryglowanie, czyli zakańczanie ściegów

W końcu kiedyś dochodzimy do końca materiału i musimy zakończyć szycie. Tutaj pojawia się temat ryglowania, czyli zakańczania. Oczywiście można to zrobić manualnie, ale musisz wiedzieć, że istnieją modele z taką funkcją. Niestety taką opcję mają wyłącznie sprzęty komputerowe (choć i tak nie wszystkie).

Automatyczne lub manualne obcinanie nici

Szew kiedyś trzeba zakończyć, a potem odciąć nitkę. Niektóre maszyny mają automatyczne odcinanie nici. Jest to rozwiązanie usprawniające korzystanie z urządzenia. Zwykle jednak na wyposażeniu znajdują się też dodatkowe nożyczki.

 

Pozycjonowanie igły

W mechanicznych maszynach do szycia, igła zatrzymuje się w tym momencie, w którym przestajemy naciskać pedał. Natomiast modele komputerowe mają bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które przemawia na ich korzyść. Jest to możliwość wyboru tego, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej czy też ma być na górze.

 

Automatyczny nawlekacz i automatyczne obszywanie dziurek

W zasadzie wszystkie nowoczesne modele maszyn do szycia, zarówno mechaniczne, jak i komputerowe posiadają automatyczny nawlekacz igły. Warto jednak zweryfikować, czy sprzęt, który nas interesuje ma takie rozwiązanie czy nie reprezentuje starszej generacji. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że taki nawlekacz ułatwia pracę z maszyną, zwłaszcza osobom, które mają słaby wzrok. Kolejna funkcja, którą powinna posiadać dobra maszyna jest automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Funkcjonalny sprzęt powinien mieć automatyczny system tego typu.

 

Regulowany docisk stopki jest ważny

Każdy materiał wymaga innego podejścia – jeśli chcesz szyć z różnych materiałów, Twoja maszyna musi być funkcjonalna i wszechstronna. Przy delikatnych materiałach nie dociska się stopki, a przy twardych jest to konieczne, dlatego warto sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt posiada taką funkcję.

Czy dodatkowe funkcje decydują o tym jaka maszyna do szycia jest najlepsza?

W wielu urządzeniach to dodatkowe funkcje decydują o tym, który model będzie lepszy.  Nie inaczej jest w maszynach do szycia. Jednak, jak w każdym innym przypadku warto zweryfikować, czy dane rozwiązania są nam rzeczywiście niezbędne. Powyżej przedstawiliśmy kwestie najistotniejsze, które muszą znaleźć się w dobrym sprzęcie, a więc teraz przejdziemy do elementów, które maszyna może mieć, ale nie musi. Tutaj należy kierować się tym, czego potrzebujemy. Często, nawet dla osób regularnie korzystających z maszyny pewne rozwiązania są zbędne: automatyczne obrzucanie dziurki na wymiar guzika, czcionki do wyszywania – sprawdź koniecznie, czy są polskie znaki, funkcja pikowania, haftowania, możliwość zastosowania podwójnej igły, przyszywania aplikacji itp., wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów – dostępna w maszynach komputerowych, idealna dla osób zajmujących się szyciem zawodowo.

 

Co w komplecie

Niezawodne maszyny do szycia w dobrych cenach zawsze sprzedawane są w komplecie z dodatkowym wyposażeniem. Wiele zależy od typu sprzętu, jaki kupujemy. Zwykle mamy pokrowiec, często otrzymujemy zestaw nici, zapasowe igły, nożyczki, oliwę, zapasowe szpulki, wkrętaki, drugi trzpień czy trzymaki szpulki.

Jaki model wybrać?

Wszyscy producenci maszyn do szycia oferują różne typy urządzeń- komputerowe i mechaniczne z innym wyposażeniem, a także w niskich i atrakcyjnych cenach.  Dostać można również najbardziej zaawansowane sprzęty za duże pieniądze.

 

Najlepsze maszyny do szycia w 2019 roku

 

Zakup maszyny do szycia to zakup na lata. Przedstawimy, zatem ranking maszyn do szycia, aby ułatwić Tobie wybór odpowiedniej.

 

Nasze zalecenia

 

Singer 8280

 

1.Singer 8280Maszyny firmy Singer używały już nasze babcie. To znana i szanowana marka. Maszyna Singer 8280 to również produkt tej firmy. Jest to urządzenie kompaktowe o niewygórowanej cenie, do użytku domowego posiadające 7 ściegów. Sa to między innymi ściegi: Obrzucający, zygzakowy , zygzakowy potrójny, kryty elastyczny i kryty. Maksymalna długość ściegu to 45 mm i szerokość 55 mm.

Zarówno szerokość jak i długość ściegu można płynnie regulować. Tą maszyną możemy automatycznie, w czterech cyklach, obszyć dziurki na guziki, przyszyć guziki, a także cerować, czy haftować. Singer 8280 posiada szereg funkcji ułatwiających użytkowanie.

Są to np. automatyczny naciąg nici, czy nawijacz nici na szpuleczkę. Wszystkie podzespoły wykonane z metalu, zapewnią długą, bezawaryjną żywotność urządzenia. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia: szerokość 38,5 x głębokość 19 x wysokość 31cm, oraz niewielką wagę wynoszącą 6,22 kg, łatwo maszynę przenieść i schować. Przenoszenie ułatwi również wbudowana rękojeść.

Dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, szpulki czy igły, zostało umieszczone we wbudowanym w maszynę pojemniku. Opinie, jakie maszyna zbiera mówią o tym, że ma duży zakres regulacji i funkcji oraz jest prosta w obsłudze. Dodatkowo użytkownicy zwracają uwagę, że istotnym jest to, że maszyna posiada instrukcję w języku polskim. Kolejnym atutem wymienianym przez użytkowników jest jej niska cena i cicha praca.

Pierwszy produkt, który chcemy zaprezentować to Singer 8280. Jest to najlepsza maszyna do szycia w 2019 roku. Urządzenie ma praktyczne ściegi oraz funkcje. Poza tym jest bardzo kompaktowe. Nie można też zapomnieć, że jest to propozycja znanego na całym świecie producenta maszyn do szycia.

Zalety
Kompaktowość:

Jest to niewielkie urządzenie o wymiarach: szerokość – 38,5 cm, głębokość - 19 cm i wysokość – 31 cm. W efekcie zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu, że waży zaledwie 6,22 kg, jest bardzo mobilne.

Ściegi:

W urządzeniu znajdziemy kilka różnych ściegów, w tym: kryty, kryty elastyczny, obrzucający, zygzakowy i zygzakowy potrójny. Długość ściegu w tym modelu to maksymalnie 45 mm, a szerokość 55 mm. Warto tutaj podkreślić, że urządzenie ma regulację długości i szerokości ściegu.

Funkcje:

W modelu tym zastosowano szereg funkcji, które wpływają na jego funkcjonalność. Urządzenie ma automatyczny naciąg nici, nawijacz nici na szpuleczkę i automatyczny system doboru pracy.

Dodatkowe wyposażenie:

Produkt ma stopki, igły, szpilki oraz nici, które umieszczone są w pojemniku wbudowanym w maszynę.

Cicha praca:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że model ten cechuje cicha praca. Szyjąc na nim nie będziemy przeszkadzać naszym domownikom.

Wady

 

 

 

 

Janome Juno E1015

 

2.Janome Juno E1015Maszyna do szycia Janome Juno E1015 to maszyna dla osób zaczynających przygodę z szyciem, lub osób, które nie oczekują wyrafinowanych funkcji urządzenia. Janome Juno E1015 posiada duże, czytelne i łatwe w użyciu pokrętła do wyboru ściegów.

Pokrętłami tymi możemy wybrać 15 różnych programów ściegowych. Poza podstawowymi, znajdziemy tu ściegi ozdobne i owerlokowe. Długość szwa do wyboru to maksymalnie 4 mm, a szerokość – 5 mm. Maszyna posiada również stojak na dwie szpule nici i możliwość szycia podwójną igłą, do wykonania ściegów ozdobnych.

Dla łatwiejszego szycia „na okrągło” – np. nogawki – maszyna ma tak zwane „wolne ramię”, dzięki któremu szyty element jest nakładany na to ramię i obracany podczas szycia. Tak jak większość urządzeń tego typu, model ten ma możliwość szycia wstecz i funkcję obszywania dziurek, a także nawijania nici na szpulkę bębenka.

Jako wyposażenie dodatkowe znajdziemy obok stopki podstawowej – uniwersalnej – zapasowe stopki do wszywania zamków, cerowania, czy obszywania dziurek, a także zestaw igieł i 3 zapasowe szpuleczki. Klienci posiadający tę maszynę opisują ją jako zgrabną, cichą i o atrakcyjnym wyglądzie.  Dla klientów atrakcyjna też jest cena maszyny a także  urządzenie dobrze sprawdza się w pracy.

Kolejna propozycja to maszyna do szycia Janome Juno E1015. Stanowi idealną propozycję dla osób początkujących.

Zalety
System obsługi:

Urządzenie ma duże i czytelne pokrętła, które ułatwiają nam ustawienie maszyny. Do wyboru mamy aż 15 różnych ściegów. Ustawianie maszyny jest bardzo intuicyjne, dlatego stanowi ona odpowiednią propozycję dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem.

Wolne ramię:

To rozwiązanie ułatwia nam szycie na okrętkę. Materiał nakładamy na ramię, które jest następnie obracane.

Dodatkowe funkcje:

Urządzenie poza możliwością szycia różnego rodzaju ściegami, daje nam również możliwość obszywania dziurek, szycia wstecz czy nawijania nici na szpulkę bębenka.

Zapasowe stopki:

W zestawie znajdują się zapasowe stopki zwiększające funkcjonalność maszyny. Komplet zawiera stopkę do cerowania, wszywania zamków czy obszywania dziurek.

Atrakcyjny wygląd:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że urządzenie jest bardzo atrakcyjne i może nawet stanowić ozdobę pokoju krawcowej.

Wady

 

 

 

 

Łucznik 510 Anna

 

3.Łucznik 510 AnnaKolejny produkt, to Łucznik 510 Anna. Jest to produkt najtańszy w naszym rankingu.  Jest to również maszyna dla początkujących krawcowych, o prostych, łatwych w użyciu, funkcjach. Dodatkowo sprzęt jest łatwy do przenoszenia, bo jego waga to zaledwie 5,4 kg.

Najważniejsze funkcje, w jakie maszyna została wyposażona to 12 programów do szycia. Wśród ściegów, najważniejsze to szycie materiałów elastycznych, ścieg gałązkowy, satynowy i ściegi do materiałów delikatnych takich jak szyfon, czy koronka.

Model ten też pozwoli nam na wszywanie zamków błyskawicznych, obszywanie brzegów ściegiem krytym albo wszywanie gumy. Dla ułatwienia wszywania rękawów został zamontowany specjalny wysięg, który pozwala na szycie wokół rękawa. Producent w zestawie dołącza dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, igły, szpulki, specjalne nożyczki do rozpruwania dziurek i in.

Czy zatem jest to dobra i tania maszyna do szycia? Konsumenci mówią, że maszyna ma rozsądną cenę i wysoką jakość wykonania. Metalowe podzespoły czynią ją trwałą. Klienci także są zadowoleni, że maszyna ma dużo ściegów i cicho pracuje.

Kolejny produkt, to dobra maszyna do szycia do 500 zł. Prezentujemy Państwu model Łucznik 510 Anna.

Zalety
Programy szycia:

Urządzenie ma aż 12 programów do szycia. Znajdziemy tutaj różne typy ściegów, również tych mniej popularnych, jak gałązkowy czy satynowy. Poza tym maszyna ma specjalne ściegi do koronek, czy innych bardzo delikatnych materiałów.

Dodatkowe systemy szycia:

Maszyna umożliwi nam wszywanie zamków błyskawicznych lub gumy, jak również obszywanie brzegów czy wszywanie rękawów. To znacznie zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Dodatkowe elementy zestawu:

W komplecie z maszyną znajdują się dodatkowe elementy, jak igły, szpulki, stopki czy nożyczki do rozpruwania, czyli wszystko to, co jest nam potrzebne do szycia.

Cena:

Jest to jedna z najtańszych, tak ciekawych propozycji dostępnych na polskim rynku. Urządzenie kosztuje ok. 360 zł. Stanowi więc bardzo ciekawą propozycję na początek przygody z szyciem.

Wady
Słabe oświetlenie:

W swoich ocenach użytkownicy podkreślają, że sprzęt ten ma dość słabe oświetlenie, które niestety gaśnie w czasie pracy

 

 

 

 

Juki MO 50E

 

4.Juki MO 50EJuki MO 50E to domowy owerlok, czyli maszyna, która jest zbliżona do przemysłowej. Stelaż i wszystkie podzespoły są wykonane z metalu, dzięki temu owerlok jest mocny i trwały. Ten model jest prostym modelem wśród owerloków – zaledwie 2 igłowy i 4 nitkowy z wbudowanym rolowaniem, czyli możliwością wykonania mereżki. Regulacja szerokości ściegu jest możliwa w zakresie 5 – 7 mm, a długości od 0,5 do 4 mm.

Przełączenie ściegów między owerlokowym i mereżką odbywa się jednym ruchem za pomocą wbudowanego ruchomego języczka w płytce ściegowej. Jakość wykonania i prędkość szycia do 1300 ściegów na minutę powoduje, że jest to doskonała maszyna dla krawców, którzy chcą używać profesjonalnej maszyny w warunkach domowych. Waga tego modelu to zaledwie 7,4 kg.

Wygodnym elementem wyposażenie jest demontowany pojemnik na skrawki materiału i resztki nici. Dzięki takiemu rozwiązaniu wokół maszyny nie tworzy się bałagan ze skrawkami. Użytkownicy owerloka chwalą go za łatwość obsługi i solidność wykonania. Konsumenci również podkreślają bardzo dobrą jakość szwu, a także cichą pracę maszyny.

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje maszyna do szycia Juki MO 50E.

Zalety
Zaawansowane podzespoły:

Jest to bardzo profesjonalne urządzenie, które ma solidny, metalowy stelaż oraz równie mocne podzespoły. W efekcie urządzenie jest bardzo trwałe i może służyć przez lata.

Prędkość szycia:

Urządzenie wykonuje nawet do 1300 ściegów na minutę, a więc jest to sprzęt do profesjonalnego szycia w warunkach domowych.

Pojemnik:

Model ten jest wyposażony w demontowany pojemnik na skrawki materiału i resztki nici. To rozwiązanie pozwala nam zachować porządek w czasie pracy.

Cicha praca:

W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że sprzęt ten cechuje się bardzo cichą pracą. Nie zakłóci spokoju naszych domowników, jak wiele innych, standardowych modeli.

Wady
Mało opcji:

Jest to solidne urządzenie, ale ma bardzo mało funkcji i urozmaiceń. Przede wszystkim jest to urządzenie 2 igłowe i 4 nitkowe. Ma regulację szerokości ściegu w zakresie zaledwie 5 – 7 mm i długości od 0,5 do 4 mm.

 

 

 

 

Brother BN27

 

5.Brother BN27Wieloczynnościowa maszyna do szycia Brother BN27 posiada 27 różnorakich ściegów. Znajdziemy tu zarówno ścieg prosty i zygzakowy, jak też ściegi elastyczne, podwójne i potrójne, a także ozdobne. Płynna regulacja długości i szerokości ściegu umożliwia precyzyjny wybór i uzyskanie wymaganych parametrów potrzebnych do szycia. Szycie podwójną igłą i dwoma różnymi kolorami nici pozwala uzyskać atrakcyjne wzory ściegów ozdobnych.

Również specjalny system mocowania szpulki w bębenku ułatwia pracę, a 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują i przesuwają szyty materiał. Bardzo wygodne rozwiązanie zastosowane w tej maszynie to automatyczny nawlekacz, samodzielnie przewlekający nitkę przez oczko. Podobnym ułatwieniem pracy jest to, że stopki są mocowane na zatrzask i wymiana ich to bardzo prosta i szybka czynność.

Do zestawu zostało dołączone wyposażenie dodatkowe jak stopki do przyszywania guzików, czy zamków błyskawicznych. Ciekawym wydaje się dołączenie, obok instrukcji obsługi, również filmu instruktażowego na DVD. Opinie o tych maszynach do szycia, jakie zebraliśmy od klientów chwalą łatwość obsługi, trwałość maszyny i jej cichą pracę.

Maszyna do szycia Brother BN27 to kolejny model, na który warto zwrócić uwagę.

Zalety
Kabel:

Prezentowane słuchawki mają solidnie wykonany przewód zasilający. Kabel zrobiono z odpornych na przetarcia materiałów. Warto wspomnieć o tym, że kabel się nie plącze.

Przyciski do sterowania:

Na przewodzie umieszczono niewielkie przyciski do sterowania. Możemy zmienić utwory czy regulować głośność odtwarzania nie wyciągając smartfona z kieszeni. To wygodne rozwiązanie.

Odpowiednie wyprofilowanie:

Słuchawki są odpowiednio wyprofilowane, co zwiększa komfort ich użytkowania. Nakładki są zrobione z przyjemnego dla skóry i wyjątkowo miękkiego materiału.

Kompaktowe wymiary:

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc mieści się nawet w niewielkiej kieszeni.

Wady
Tylko dla niewymagających użytkowników:

Sprzęt jest polecany szczególnie dla niewymagających użytkowników. Jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości dźwięku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ten model nie spełni Twoich oczekiwań.

 

 

 

 

Husqvarna Viking E 20

 

6.Husqvarna Viking E 20Maszyna Husqvarna Viking E 20, jak pisze producent, posiada 70 różnych funkcji szyjących. Czy będzie to zatem najlepsza maszyna do szycia? Przyglądniemy się tym funkcjom, ntomiast ocena jak zawsze, należy do konsumentów. Model ten został wyposażony w 32 różnych ściegów. Najważniejsze z nich to prosty i prosty wzmocniony, zygzakowy i zygzakowy potrójny, albo wzmocniony, dekoracyjny, elastyczny, a także owerlokowy otwarty i zamknięty.

Dzięki regulacji docisku materiału maszyna dobrze się sprawdza przy szyciu grubych materiałów a nawet do ich pikowania. Metalowe podzespoły wpływają korzystnie na żywotność całego urządzenia, a dodatkowe wyposażenie ułatwia użytkowanie. Pośród tego wyposażenia znajdziemy 7 stopek – różnego kształtu i zastosowania. Dołączone zostały również zapasowe szpulki, przecinak do szwów oraz igły i oliwiarka, potrzebna w każdym urządzeniu precyzyjnym.

Opinie przekazane przez klientów mówią, że maszyna dobrze i łatwo szyje grube materiały, a regulacja szerokości i długości działa płynnie i bez zastrzeżeń. Łatwo też jest korzystać z nawlekacza igły, a zakładanie dolnej szpuleczki nie wymaga wysiłku.

Maszyna Husqvarna Viking E 20 to przedostatni produkt, który chcemy Państwu przedstawić.

Zalety
Zaawansowane funkcje:

Urządzenie ma aż 70 różnych funkcji szyjących, w tym 32 różnych ściegów różnego typu – otwarte, zamknięte, wzmocnione, dekoracyjne, elastyczne. W efekcie jest bardzo funkcjonalne.

System docisku:

Urządzenie posiada specjalne rozwiązanie, jakim jest regulacja docisku materiału, co umożliwia nam szycie materiałów o różnej grubości.

Bogate wyposażenie:

W komplecie znajdziemy aż 7 stopek o różnych kształtach i zastosowaniu. Dodatkowe elementy dołączone do maszyny to przycinka, igły czy oliwiarka do urządzenia.

Wady
Waga:

Urządzenie to waży prawie 9 kg, a więc nie jest zbyt mobilne.

Zaawansowany system obsługi:

Wielorakość funkcji jest atrakcyjna, ale dla początkujących krawców może stanowić spore wyzwanie.

 

 

 

 

Janome MC 6600 P

 

7.Janome MC 6600 PKolejne urządzenie, Janome MC 6600 P, to połączenie wieloczynnościowej maszyny do szycia z przemysłową stebnówką. Model ten wykonuje 1000 ściegów na minutę i jest wyposażony w pełną automatykę: automatycznie obszywa dziurki, obcina nici, nawleka igły, etc.

Możliwość programowania szycia np. kolejności wykonywanych ściegów, czy możliwość wyboru jednego z 404 ściegów czyni to urządzenie wysoce profesjonalnym wśród przenośnych maszyn. Kolejne funkcje ułatwiające pracę to np. niezależny system nawijania nici na szpulkę, również w trakcie szycia, oraz górny transport materiału, czy dodatkowy stolik powiększający pole pracy.

Urządzenie posiada możliwość pracy bez używania rozrusznika nożnego zamiast niego możemy skorzystać z podnośnika kolanowego, podwójne oświetlenie precyzyjnie oświetla pole pracy. Wyświetlacz LCD – w pełni informuje o wybranym ściegu, podpowiada, która stopkę zastosować i jakich użyć ustawień. Również takie funkcje jak bardzo wysoki wznios stopki, który umożliwia szycie bardzo grubych materiałów, czy tworzenie lustrzanego odbicia ściegu czynią tę maszynę funkcjonalną i niezastąpioną.

Choć model ten nie jest tani, bo możemy go kupić za około 5 tys. zł, to klienci, którzy zetknęli się z tym urządzeniem twierdzą, że jest ono warte swej ceny. Wszystkie zaawansowane funkcje czynią ją profesjonalną. Użytkownicy twierdzą, że maszyna wymaga nauki jej obsługi, ale dzięki załączonej instrukcji obsługi w języku polskim nie jest to trudne.

Ostatni produkt, który chcemy przedstawić to Janome MC 6600 P.

Zalety
Ilość funkcji:

Urządzenie ma aż 404 ściegi oraz inne funkcje usprawniające pracę. Ułatwi nam nawijanie nici, obszywanie dziurek i wykonywanie wielu innych prac. Jest więc to bardzo funkcjonalny, jednocześnie zaawansowany sprzęt.

Wyświetlacz LCD:

Obsługę urządzenia ułatwi nam wyświetlacz LCD. Jest on duży i czytelny. Poza tym, dzięki niemu urządzenie wygląda na bardziej nowoczesne.

Wyposażenie:

W zestawie z maszyną znajdziemy różne stopki, w tym stopkę do pikowania, ściegu krytego, dziurek, ściegu owerlokowego, czy wszywania zamków. Poza tym w komplecie znajduje się wkrętak, szpulki, igły i pędzelek.

Wady
Cena:

Podstawową wadą tego modelu jest jego bardzo wysoka cena. Koszt zakupu maszyny to ponad 5 tysięcy złotych. Już urządzenia za 800 zł są dla wielu osób za drogie, a więc to zaliczamy do najwyższej półki. Cenę rekompensują zaawansowane funkcje, ale niestety nie jest to sprzęt odpowiedni dla początkujących.

System obsługi:

Ze względu na ilość funkcji model ten jest dość trudny w obsłudze.

 

 

 

 

Jak szyć na maszynie?

 

Szycie na maszynie uznawane jest przez wiele osób za czasochłonne i żmudne zajęcie. Niemniej jednak jest to ciekawy sposób na odstresowanie się pozwalający dodatkowo na odkrycie nowej pasji – projektowanie ubrań. Zebraliśmy kilka wskazówek o tym, jaka maszyna do szycia jest polecana przez profesjonalistów i jak rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem.

 

 

Poznanie sposobu działania maszyny do szycia

Naukę szycia na maszynie powinniśmy rozpocząć od poznania sposobu działania takich urządzeń. W tym celu musimy przeczytać dołączoną do sprzętu instrukcję obsługi, która da nam informacje o tym, jak wygląda m.in. nawlekanie nici oraz wybór konkretnego ściegu. Warto też jak najwięcej czytać o materiałach i ich właściwościach. Zdobyta wiedza pozwoli nam tak dobierać tkaniny, aby uszyte przez nas ubrania świetnie wyglądały i nie zniszczyły się za szybko, np. w praniu.

 

Przygotowanie maszyny do pracy

Przed rozpoczęciem szycia musimy w odpowiedni sposób przygotować maszynę do pracy. Mowa tu nie tylko o nawlekaniu nici, ale też zadbaniu o inne kwestie wpływające choćby na komfort pracy. Chcąc zapewnić sobie dobrą widoczność warto włączyć oświetlenie (wszystkie dostępne w sklepach maszyny wyposażone są w żarówki) i ustawić urządzenie na odpowiedniej wysokości. Siedząc przy sprzęcie nie powinniśmy się nadmiernie pochylać i garbić, ponieważ już po kilkunastu minutach odczujemy dyskomfort i nieprzyjemny ból pleców.

Maszyna do szycia musi być ustawiona na stabilnym, równym podłożu. Inaczej urządzenie będzie przesuwać się podczas pracy, a to utrudnia szycie. Zadbajmy też o przygotowanie tkanin, z których chcemy stworzyć ubrania czy zasłony. Niektóre materiały warto wcześniej wyprać, aby stały się miękkie. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli wybraliśmy jedwab lub wełnę. To wyjątkowo delikatne tkaniny, które w praniu mogą się np. skurczyć.

 

Praktyczne ćwiczenia

Zaleca się, aby osoby początkujące przed rozpoczęciem szycia dobrze poznały swoją maszynę. W tym pomagają różne ćwiczenia. Aby wypróbować wszystkie dostępne funkcje urządzenia wystarczy wyciąć kilka kawałków materiałów i obszyć je dostępnymi ściegami (najlepiej zacząć od prostego, który uznawany jest za podstawę).

Ważne jest wykonywanie ćwiczeń w prawidłowy sposób. Po wstępnym przygotowaniu maszyny do pracy należy podnieść igłę i stopkę oraz upewnić się, że nie zablokowaliśmy nici dolną osłoną obudowy sprzętu (musimy je przeciągnąć, aby wychodziły pod stopką). Następnie podkładamy wybraną tkaninę tak, żeby igła trafiła w nią już przy pierwszym wkłuciu. Kolejny krok to opuszczenie stopki dociskającej materiał (maszyna nie będzie prawidłowo pracować, jeśli o tym zapomnimy). Aby uruchomić sprzęt wystarczy nacisnąć pedał nożny. Takie ćwiczenia należy powtarzać tak często, aż zyskamy pewność, że potrafimy obsługiwać maszynę i kontrolować ją. W ten sposób możemy też poznać właściwości poszczególnych materiałów i zobaczyć, jak wyglądają wszystkie ściegi.

 

 

Podstawowe problemy podczas szycia na maszynie

Czasem może się zdarzyć, że mimo starań ścieg powstający na materiale nie wygląda tak, jak powinien. W takiej sytuacji musimy się upewnić, że dobrze zamontowaliśmy igłę. Jeśli umieścimy ją zbyt nisko lub za wysoko, wówczas szycie będzie utrudnione. Inną przyczyną może być wybór nieprawidłowej igły.

Jeżeli po pewnym czasie zauważymy, że materiał nie przesuwa się tak łatwo, jak na początku szycia, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zapchania transportera. Jak sobie z tym poradzić? Musimy odkręcić płytkę ściegową i dokładnie wyczyścić urządzenie w środku odkurzaczem lub sprężonym powietrzem w sprayu.

Gdy maszyna szyje w miejscu należy sprawdzić, czy ząbki wysuwają się nad powierzchnię płytki ściegowej. Co ważne, pokrętło do sterowania gęstością powinno być ustawione na wartości większe niż 0.

 

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4.78 out of 5)
Loading...
DMCA.com Protection Status