Ranking 5 najlepszych lamp owadobójczych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Lampa owadobójcza – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Za jedną z najsolidniejszych lamp owadobójczych uznaje się BioOgród 730111, jest to produkt nie tylko skuteczny, ale też ładny. Lampa w stylu retro ma ładny, głęboki, brązowy kolor. Swoim światłem łatwo przyciąga wszystkie insekty, a szczególnie komary. Gdy owady się zbliżają zostają zneutralizowane prądem. Model jest zasilany sieciowo, w zestawie znajduje się kabel. Jest on wystarczająco długi, aby postawić lampę w najdogodniejszym miejscu. Metalowe części są dobrze wykonane, masz pewność, że lampa Ci długo posłuży. Użytkownikom bardzo podoba się to, że sprzęt jest energooszczędny, nie pobiera on dużo prądu, nie jesteś więc narażony na wydatki. Innym ciekawym rozwiązaniem, które pozwala pozbyć się uciążliwych much i komarów, jest lampa owadobójcza Sencor SIK 5000BK. Jej zasięg działania wynosi do 30 m2, dobrze sprawdza się więc na większości tarasów, w przydomowych ogródkach i domkach letniskowych. Lampa jest ekologiczna, nie wydziela dymu i trujących substancji. Długi, prawie 3-metrowy kabel pozwala zawiesić urządzenie w dowolnym miejscu.

5 najlepszych lamp owadobójczych. Opinie w 2024 roku

 

Poniższy ranking lamp owadobójczych zawiera jedne z najciekawszych produktów tego typu. Znajdziemy w nim urządzenia wyróżnione przez konsumentów pozytywnymi opiniami.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest ładny, dobrze prezentuje się na zewnątrz oraz w pomieszczeniu. Lampa ma długi kabel, więc nie musi być umieszczona bardzo blisko gniazdka. Światło skutecznie przyciąga muszki oraz inne owady, które przeszkadzają podczas relaksu.

Wady

Na lampie dość łatwo pojawiają się małe ryski. Warto zabezpieczyć produkt przed zniszczeniem się.

Podsumowanie

Lampa ma moc 3 W. Jest ona zasilana sieciowo. Obudowa ma kolor brązowy. Wymiary modelu wynoszą 13 cm x 12 cm x 24 cm. Sprzęt jest wykonany z metalu, szkła oraz z plastiku.

Drugi wybór

Zalety

Lampa owadobójcza Sencor jest ekologiczna, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji ani dymu. Jej zasięg działania wynosi 30 m2. Lampa ma elegancki design, wyposażono ją w pierścień do zawieszenia. Długość przewodu zasilającego wynosi prawie 3 m, można więc zawiesić produkt w dowolnym miejscu.

Wady

Światło wydobywające się z dwóch lamp UV o mocy 4 W jest przytłumione, w efekcie nie sprawdza się jako źródło oświetlenia pomieszczenia, ogrodu lub tarasu.

Podsumowanie

Lampa owadobójcza Sencor pozwala skutecznie pozbyć się much i komarów z domków letniskowych i tarasów. Ma duży zasięg działania, do 30 m2. Lampa jest ekologiczna i nie wydziela dymu ani trujących substancji chemicznych.

Rozważ też

Zalety

To lampa skuteczna w zwalczaniu zwalczaniu komarów, much, ciem, moli, owocówek i innych owadów. Jej moc wynosi 30 W, a działanie jest przyjazne środowisku. Wyłącznik on/off ułatwia zarządzaniem pracą.

Wady

Lampa podczas pracy wydziela uciążliwe buczenie. Klienci przekazują, że jest to irytujące, gdy lampa ma pracować na przykład w nocy.

Podsumowanie

Lampę wyposażono w dwie świetlówki zabezpieczone przed spaleniem wbudowanymi, wymienialnymi starterami. Żywotność każdej ze świetlówek wynosi 8000 godzin. Lampa znajdzie zastosowanie w warunkach domowych i przemysłowych.

 

1. Lampa Owadobójcza BioOgród 730111

 

Chcącym łatwo i przyjemnie pozbyć się komarów oraz innych insektów polecamy BioOgród 730111, lampę zasilaną sieciowo, w jej skład wchodzi długi kabel. Nie musisz się martwić o baterie oraz to, czy trzeba je jeż wymienić. Moc lampy wynosi 3 W, nie pobiera ona zbyt dużo prądu.

Użytkownikom najbardziej podoba się design sprzętu. Jest to produkt w stylu retro, który wygląda jak lampa z wcześniejszej epoki. Model jest starannie wykonany i wygląda estetycznie. Doceniane są ładne, metalowe wzory, które okalają szklaną część. Lampa jest przezroczysto-brązowa. Ma ona solidną podstawę, więc możesz ją umieścić w każdym miejscu.

Najważniejsze jest to, że produkt jest skuteczny. Światło, które generuje zwabia owady i neutralizuje je z pomocą prądu. Możesz więc zapomnieć o drażniących Cię wieczorami insektach. Wymiary produktu to 13,5 cm x 12,5 cm x 24 cm. Światło lampy nie jest zbyt mocne i może być traktowane jako dodatkowe oświetlenie.

BioOgród 730111 to lampa o mocy 3 W. Jej napięcie wynosi 600 V. Wymiary to 13,5 cm x 12,5 cm x 24 cm. Lampa jest wykonana z metalu.

 

Zalety

Skuteczne odstraszanie owadów: Produkt skutecznie przyciąga do siebie wszelkiego rodzaju insekty, a następnie neutralizuje je poprzez ładunek elektryczny.

Ładny design: Sprzęt jest bardzo ładny, z pewnością będzie on ozdobą każdego domu oraz danego pomieszczenia. Lampa w stylu retro nie wygląda, jak typowy odstraszacz owadów.

Nieskomplikowany montaż: Model nie ma żadnych elementów, które trzeba składać. Wystarczy, że umieścisz go w miejscu, w którym niedaleko znajduje się gniazdko, do którego można go podłączyć.

Daje przyjemne światło: Z lampy wydobywa się przyjemne światło. Produkt ten może więc być też traktowany jako dodatkowe źródło światła.

Energooszczędna: Lampa nie pobiera zbyt dużo energii, głównie dlatego, że jej moc to jedynie 3 W.

 

Wady

Łatwo się rysuje: Lakier pokrywający model jest nietrwały. W rezultacie po pewnym czasie można zauważyć niezbyt ładne ryski na obudowie.

 

 

 

 

2. Lampa Owadobójcza Sencor SIK 5000BK

 

Na letni wieczór w ogrodzie lub na werandzie warto zabrać lampę owadobójczą Sencor SIK 5000BK. Urządzenie składa się z dwóch żarówek UV o mocy 4 W. Zasięg działania lampy wynosi do 30 m2. Model Sencor jest ekologiczny, nie wydziela szkodliwych substancji ani dymu. Dzięki temu sprawdzi się także wewnątrz domków letniskowych. Lampy UV skutecznie przyciągają wszystkie latające owady, w tym najczęściej pojawiające się latem muchy i komary.

Lampa owadobójcza ma elegancki design, dzięki czemu będzie ozdobą tarasu lub werandy. Na górze urządzenia umieszczono pierścień do zawieszenia produktu. Lampa UV może działać do 5000 godzin. Urządzenie wyposażono w wygodny wyłącznik światła. Produkt zasilany jest prądem elektrycznym, długość kabla wynosi 2,7 m. Umożliwia to ustawienie lampy w dowolnym miejscu. Pojemnik na owady można łatwo wyjąć z ochronnej kratki i wyczyścić.

Użytkownicy są zadowoleni z zakupu lampy owadobójczej Sencor SIK. Sprzęt jest wydajny i skutecznie eliminuje latające owady. Długi przewód umożliwia zawieszenie lampy w dowolnym miejscu.

Lampa owadobójcza Sencor SIK 5000BK jest lekka, waży tylko 380 g i ma wymiary: Szerokość – 14,7 cm, głębokość – 9,3 cm, wysokość – 22,1 cm. Nie zajmuje dużo miejsca, można postawić ją na stole lub powiesić na haczyku.

 

Zalety

Ekologiczność: Lampa Sencor nie wydziela trujących substancji, które mogłyby zaszkodzić ludziom. Nie wydobywa się z niej także dym, jest więc ekologiczna.

Długi przewód: Lampę owadobójczą można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub w pomieszczeniu. Umożliwia to długi, prawie 3-metrowy przewód.

Łatwe czyszczenie: Pojemnik, do którego wpadają owady, można łatwo wyjąć z kratki i wyczyścić przy użyciu wilgotnej ściereczki.

Wydajność: Lampy UV w produkcie mogą pracować do 5000 godzin, co pozwala cieszyć się wieczorami bez natrętnych owadów przez cały okres lata.

 

Wady

Słabe światło: Lampa owadobójcza nie będzie stanowić dobrego źródła światła po zmroku, ponieważ ma lekko przytłumioną barwę.

 

 

 

 

3. Lampa Przeciwko Komarom, Molom, Nuchom, Osom Vayox IK- 30W

 

Lampa przeciwko komarom, molom, muchom, osom Vayox IK- 30W to produkt chwalony przez wielu klientów. Lampa ma moc 30 W, na którą składają się dwie świetlówki po 15 W i jest ona przyjazna środowisku, a także bezpieczna w użyciu w otoczeniu zwierząt i dzieci. Żywotność pojedynczej świetlówki wynosi nawet 8000 godzin.

Zasięg działania lampy to przy powierzchni otwartej 120 m2 oraz zamkniętej 240 m2. Bowiem lampa znajdzie zastosowanie zarówno do zewnętrznego jak i wewnętrznego zastosowania. Żarówkę przed spaleniem zabezpieczają wbudowane, wymienne startery.

A dołączony łańcuszek pozwala zawiesić lampę na ścianie. Lampa działa w taki sposób, że wabi owady, a następnie, gdy się zbliżą razi je prądem o napięciu 4500V. Lampa przeciwko komarom, molom, muchom, osom Vayox IK- 30W jest do zastosowania zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego.

 

Zalety

Duży zasięg działania: W otwartym terenie lampa jest skuteczna na powierzchni 120 m2 przy zamkniętych pomieszczeniach jest to nawet 240 m2.

Bezpieczeństwo: Lampa nie stanowi zagrożenia ani dla dzieci, ani dla zwierząt przebywających w jej otoczeniu.

Mocowanie: Sprzęt jest skonstruowany w taki sposób, że można go postawić lub powiesić na ścianie.

Żywotność świetlówki: Dołączone do lampy świetlówki mają żywotność wynoszącą nawet do 8000 godzin. 

Zabezpieczenie: Świetlówki zabezpieczono wymienialne startery, które zabezpieczają ją przed spaleniem.

 

Wady

Hałas: Lampa podczas pracy emituje spory hałas. Jak przekazują opinie o lampie owadobójczej jest to buczenie, które irytuje niejednego użytkownika.

 

 

 

 

4. Lampa Owadobójcza Esperanza Eliminator EHQ002

 

Esperanza Eliminator EHQ002 to dobra i tania lampa owadobójcza, którą można umieścić zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Ze względu na to, że urządzenie nie rozpyla żadnych szkodliwych substancji, jest bezpieczne dla zdrowia. Moc tego produktu wynosi 2 W.

Wymiary modelu wynoszą: 26 cm x 11 cm x 11 cm. Prezentowany sprzęt przypomina lampion i właśnie dlatego bardzo dobrze się prezentuje. Umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu nie powinno negatywnie wpłynąć na jego wystrój.

Prezentowaną lampę możemy postawić na szafce lub na stole (jest wyposażona w podstawkę). Mamy również możliwość powieszenia jej z pomocą specjalnego kółka na ścianie lub na suficie. To produkt wykonany głównie z metalu w kolorze czarnym. Lampa świeci bardzo subtelnie bez narażenia oczu na zmęczenie i ich nie razi. Osoby w nią zaopatrzone bardzo często chwalą jej stylowy design. Co więcej, uważają one, że sprzęt działa skutecznie.

Polecaną lampą jest Esperanza Eliminator EHQ002, sprzęt wykonany głównie z metalu, przeznaczony do powieszenia.

 

Zalety

Design: Lampa prezentuje się bardzo ładnie. Może być też traktowana jako ciekawa ozdoba ogrodu albo wnętrza domu.

Skuteczność: Sprzęt przyciąga owady oraz szybko je neutralizuje. W efekcie możesz odpocząć od przeszkadzających Ci insektów.

Bezpieczeństwo: Model w żadnym wypadku nie działa niekorzystnie na ludzi, ładunki elektryczne są dla nas bardzo delikatne, prawie niewyczuwalne.

 

Wady

Słabo wykonane kółko: Kółko, na którym można powiesić lampę nie jest zbyt dobrze wykonane. Zaleca się wymienienie tego elementu.

Niestabilna: Nie polecamy umieszczania lampy bezpośrednio na stole lub na podłodze. Mimo że producent dopuszcza taką opcję, według użytkowników nie jest ona wtedy stabilna.

 

 

 

 

5. Lampa Owadobójcza Ravanson LOLED100

 

Estetyczna lampa owadobójcza Ravanson LOLED100 dobrze sprawdzi się w domu. Skutecznie eliminuje muchy, komary i ćmy. Produkt wyposażono w jedną lampę UV, która zwabia owady. Urządzenie działa w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m2. Specjalny wentylator DC, który cicho pracuje, dodatkowo zwabia i unieszkodliwia komary. Obudowę lampy Ravason wykonano z niepalącego się plastiku, odpornego na uszkodzenia.

Lampa Ravanson jest ekologiczna, nie produkuje szkodliwych substancji ani dymu. Czas pracy lampy UV wynosi 50 000 godzin, dzięki czemu urządzenie służy przez wiele miesięcy. Produkt zasilany jest przez gniazdko elektryczne. Wewnątrz obudowy znajduje się pojemnik, do którego trafiają zwabione światłem owady. Należy wyjmować go i opróżniać, aby zapewnić wydajną pracę urządzenia. Opróżnienie pojemnika jest łatwe i szybkie.

Konsumenci, którzy zdecydowali się zakupić lampę owadobójczą Ravanson polecają produkt. Chwalą go za estetyczne wykończenie oraz wydajne unieszkodliwianie owadów. Urządzenie działa skutecznie w większości pomieszczeń i pracuje cicho, nie przeszkadzając domownikom. Obudowa jest bezpieczna, nie nagrzewa się i jest odporna na zarysowania.

Lampa owadobójcza Ravanson LOLED100 jest mała i lekka. Jej wymiary to: głębokość – 9 cm, szerokość – 1,7 cm, wysokość – 12,8 cm. Czarny kolor obudowy sprawia, że urządzenie pasuje do większości wnętrz.

 

Zalety

Eleganckie wykończenie: Lampa owadobójcza Ravason jest estetycznie wykonana i ma elegancki design. Pasuje do pomieszczeń w każdym stylu i staje się nietypową ozdobą wnętrza.

Cicha praca: Urządzenie wykorzystuje lampę UV i wentylator DC do wabienia owadów latających. Jednak wszystkie elementy pracują cicho i nie przeszkadzają domownikom, co jest szczególnie ważne, jeśli sprzęt znajduje się w sypialni.

 

Wady

Brak przewodu: Lampę owadobójczą wpina się bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Brak dodatkowego przewodu oznacza, że wybór miejsca dla urządzenia jest ograniczony.

Tylko do użytku w pomieszczeniu: Lampy owadobójczej Ravason nie powinno się używać na tarasach i werandach, czyli w miejscach, w których w okresie letnim przebywa się często oraz tam, gdzie owadów jest najwięcej.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lampę owadobójczą kupić?

 

Komary, muchy i inne owady mogą być wyjątkowo irytujące. Aby się ich pozbyć, możemy zamontować w domu specjalną lampę owadobójczą. To urządzenie, które wykorzystywane jest również w lokalach gastronomicznych, sklepach spożywczych, kawiarniach, cukierniach i innych miejscach, gdzie insekty nie powinny mieć kontaktu np. z żywnością. Jaką lampę owadobójczą wybrać? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zajrzyj do poniższego poradnika.

 

 

Rodzaje

Sprzęty, które możemy znaleźć w sklepach, różnią się między sobą sposobem działania. Wyróżniamy produkty rażące, wiatrakowe, lepowe oraz uniwersalne. Wszystkie wymienione rodzaje urządzeń mają swoje zalety. Ich znajomość pomoże nam podjąć decyzję, jaka lampa owadobójcza jest najlepsza. Modele rażące emitują światło, które przyciąga owady. Insekty, które się do nich zbliżą, giną w wyniku porażenia prądem. Jest to możliwe za sprawą specjalnej siatki przy żarówce, na której wytwarzane są ładunki elektryczne.

Lampy wiatrakowe mają wiatrak, który obraca się i wciąga owady do znajdującego się w środku pojemnika. To dobry wybór zarówno do domu, jak i punktu gastronomicznego czy sklepu. Sprzęty lepowe są wyposażone w pułapkę klejową. Owady, które usiądą na jej powierzchni, nie mogą się już odkleić. Tego typu produkty często są wykorzystywane w restauracjach. Ich wadą jest konieczność częstej wymiany wkładów lepowych. Natomiast w modelach uniwersalnych można zamontować siatkę rażącą albo pułapkę klejową, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.

 

Przenośna czy stacjonarna?

Urządzenia owadobójcze mogą być przenośne lub stacjonarne. To, które z nich wybierzemy, zależy m.in. od tego, w jakim miejscu planujemy używać sprzętu. Modele zaliczane do pierwszej grupy są niewielkie i zasilane bateriami, dlatego można je zawiesić nie tylko w domu, ale i na zewnątrz, przykładowo na balkonie lub w ogrodowej altance. Nie musimy przy tym korzystać z przedłużacza. Stacjonarne lampy są znacznie większe i przez to mniej poręczne, jednak ich moc jest duża, więc skuteczniej zwalczają latające w powietrzu komary bądź inne owady. Kupując taki produkt, musimy zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego, aby nie okazało się, że jest zbyt krótki.

Możemy też znaleźć sprzęty kieszonkowe, które podłącza się bezpośrednio do gniazdka. Nie są to zbyt mocne urządzenia, dlatego ich działanie zwykle jest mało efektywne.

 

Materiał wykonania i design

Aby lampa była trwała, musi być wykonana z solidnego materiału. Może to być tworzywo sztuczne lub aluminium. Produkt nie może być podatny na uszkodzenia mechaniczne, działanie zmiennych temperatur i korozję.

To, z czego wyprodukowano sprzęt, może wpływać na jego design. Jeśli chcemy zawiesić lampę w dobrze widocznym miejscu, powinniśmy znaleźć elegancko wyglądający model, który nie wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku w restauracjach i sklepach. Przeważnie owadobójcze sprzęty są dostępne w białym, ewentualnie czarnym lub srebrnym kolorze.

 

Łatwe mycie

Co pewien czas powinniśmy umyć lampę, żeby usunąć z jej powierzchni owady. Czynność ta nie może być zbyt kłopotliwa, inaczej szybko zniechęcimy się do korzystania z produktu. Niekiedy razem z urządzeniem otrzymujemy specjalną szczoteczkę, za sprawą której można szybko i bez wysiłku wyczyścić obudowę lampy i np. siatkę rażącą. W razie potrzeby tego typu akcesoria możemy też dokupić osobno.

 

Moc

Im większa moc sprzętu, tym skuteczniejsze jest jego działanie. Lampy owadobójcze mogą być wyposażone w żarówki UV lub diody LED. W pierwszym przypadku moc wynosi od 4 W do ponad 30 W. Urządzenia LED to przeważnie kilkuwatowe modele, doskonale sprawdzające się w domach. Są też ponad 10 W lampy, przeznaczone do pomieszczeń o dużym metrażu (również stajni czy innych budynków, w których przebywają zwierzęta hodowlane).

Certyfikaty

Kupując sprzęt owadobójczy, koniecznie sprawdźmy, czy ma certyfikat CE. Świadczy on o tym, że produkt jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej. Symbol CE oznacza również, że urządzenie jest dopuszczone do sprzedaży na terenie EOG, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego (28 państw członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii). Najlepsza lampa owadobójcza powinna mieć też inne certyfikaty, dotyczy to w szczególności produktów przeznaczonych do lokali gastronomicznych i podobnych miejsc. Wydają je takie instytucje jak:

IMQ – włoski instytut jakości, który testuje urządzenia owadobójcze na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj lampy są demontowane i każda z części ich budowy jest sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa użytkowania;

CSA – to organizacja non-profit mająca swoje oddziały w Kanadzie, Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Oferuje ona rozwiązania pomocne przy testowaniu i certyfikacji lamp owadobójczych. Symbol CSA jest akceptowany m.in. przez większość ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Lampy owadobójcze w dobrych cenach

Za niewielką lampę owadobójczą do 5 W zapłacimy nie więcej niż 50 zł. Dotyczy to głównie modeli przenośnych i kieszonkowych. Mocniejsze urządzenia w większym rozmiarze (stacjonarne) kosztują zwykle kilkaset złotych. Ich działanie jest na tyle efektywne, że możemy szybko pozbyć się owadów w pomieszczeniu o dużym metrażu, nawet do 100 m2 lub większym.

 

 

Jak działa lampa owadobójcza?

 

Lampy owadobójcze są jednymi z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się natrętnych owadów z naszego otoczenia. Jest to jedna z metod, która może być stosowane wszędzie i o każdej porze. Wiesz już, jaka lampa owadobójcza jest polecana. W tej części tekstu postaramy się objaśnić, jak działa to bardzo przydatne w letnim sezonie urządzenie.

Nieinwazyjna metoda radzenia sobie z latającymi owadami

Lampa owadobójcza jest na tyle nieinwazyjną metodą walki z owadami, że stosuje się ją również w lokalach gastronomicznych. Pracujące urządzenie nie przeszkadza alergikom ani niemowlakom. Sprzęt działa dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu typu A, które skutecznie wabi owady latające, by potem w zależności od sposobu zastosowanemu w danym urządzeniu skutecznie zneutralizować owady znajdujące się w pobliżu.

 

Jak promieniowanie A działa na owady?

Reakcja na promieniowanie emitowane przez lampę jest bardzo zróżnicowane, ze względu na gatunek owada. Na karaluchy i prosaki promieniowanie A działa odstraszająco. Z kolei ćmy przylatują w pobliże lampy, bo zostały do niej zwabione. Światło zakłóca ich naturalną zdolność do unikania niebezpieczeństw, więc otępiałe zwierzęta zbliżają się często niebezpiecznie blisko źródła światła

Lampy owadobójcze nie działają w oparciu o żadne środki chemiczne. Nie emitują zapachów, dymu ani fal elektromagnetycznych, które mogłyby negatywnie wpływać na ludzi. Na owady działa w tym przypadku promieniowanie ze świetlówek UV-A, przyciągające je światłem ultrafioletowym typu A. Promieniowanie ma działanie neutralizujące.

 

Kilka słów o świetlówkach UV-A

Na pierwszy rzut oka świetlówki UV-A nie różnią się niczym od zwykłych świetlówek. Promieniowanie ultrafioletowe jest emitowane na poziomie 400 nm. Ta częstotliwość jest zupełnie bezpieczna dla człowieka. W nazwach niektórych świetlówek tego typu zawarta jest długość fali. Właśnie na taką odległość działa promieniowanie lampy. Fale elektromagnetyczne wabią owady znacznie lepiej niż jakiekolwiek inne źródło światła. Właśnie dlatego owady próbują dostać się do lampy również w ciągu dnia.

Świetlówki UV-A emitują niebieskie światło o długości od około 315 do ok. 400 nm. W lampach owadobójczych zabezpiecza się świetlówki za pomocą folii ochronnej, co ma zapobiec ich uszkodzeniom mechanicznym. Wtedy można mówić również o spełnianiu norm HACCP. Tzw. folia antyrozbryzgowa zapobiega rozpryśnięciu pękniętej świetlówki, jednocześnie w żaden sposób nie ograniczając emitowania promieniowania.

W lampach owadobójczych zwykle montuje się kilka typów świetlówek. Mogą to być tradycyjne modele – T5, T12 i T8. Często występują również tzw. kołowe świetlówki oznaczone symbolem T9. W niektórych urządzeniach znajdziemy również kompaktowe świetlówki.

Czy świetlówki trzeba wymieniać?

Co 6 lub 12 miesięcy warto wymienić świetlówki w lampie owadobójczej. Najlepiej zrobić to na początku sezonu, kiedy to owady zaczynają nam szczególnie dokuczać. Wymiana świetlówek na wiosnę gwarantuje spokojny odpoczynek w pobliżu lampy, bez nękających owadów.

 

Jak działa lampa owadobójcza?

Gdy nieco otumaniony owad zbliży się do lampy może zostać zneutralizowany na kilka sposobów, w zależności od urządzenia – może zostać złapany na lep, wpaść w siateczkę podłączoną do prądu lub wiatrak.

Dzięki temu w pobliżu lampy nie ma owadów, które mogłyby zakłócić ludziom odpoczynek, spożywanie posiłków na świeżym powietrzu lub w otwartych pomieszczeniach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ