Książki psychologiczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

Książki psychologiczne pomagają w zrozumieniu siebie i innych, a także w rozwoju osobistym, dlatego warto je czytać i korzystać z porad w nich zawartych. Czytelnicy podkreślają, że w wypracowaniu własnego charakteru pomogła im książka „7 nawyków skutecznego działania” napisana przez Stephena R. Coveya. Pozycja jest bardzo ciekawa, gdyż powstała na podstawie doświadczeń oraz sukcesów autora. Poradnik zawiera wiele wskazówek, które wyuczone i wykorzystywane, jako nawyki na co dzień umożliwiają lepsze działanie. Jeżeli jednak szukasz pozycji parentingowej, która pomoże Ci zapoznać malucha z jedzeniem tak, aby rozwinął swoje kubki smakowe, to warto przeczytać poradnik „Bobas lubi wybór” napisaną przez Gilla Rapleya i Traceya Murketta. Książka zawiera wiele porad dotyczących diety malucha i ułatwia wprowadzanie różnych pokarmów. Skorzystanie z zawartych w poradniku wskazówek pozwala na szykowanie pojedynczego obiadu dla całej rodziny, zamiast dwóch – osobnego dla malucha. Zastosowanie porad w domu sprawi, że dziecko bardzo szybko polubi zdrowe jedzenie i nauczy się samodzielnie jeść. Książka zawiera kilka przepisów, a także tabelę wartości odżywczych, aby pomóc w dostarczeniu maluchowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Poradnik został napisany łatwym do zrozumienia językiem, autor nie używa zbyt skomplikowanych pojęć. W przypadku trudniejszych kwestii przytacza on przykłady z własnego doświadczenia. To książka, która pokazuje, jak żyć w harmonii ze sobą i bliskimi.

Wady

To pozycja wydana w miękkiej oprawie. Jeśli często będziemy nosić poradnik przy sobie, np. w plecaku, okładka może szybko się zniszczyć.

Podsumowanie

Książka dotyczy rozwoju osobistego oraz konieczności współdziałania z innymi ludźmi. Poradnik ma 368 stron. Autor motywuje do pracy nad sobą i podjęciem działań umożliwiających odniesienie sukcesu w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Drugi wybór

Zalety

Książka jest dobrą lekturą dla rodziców, którzy mają problem z wprowadzaniem nowych smaków do diety niemowląt. Autorzy zebrali ciekawe przepisy na śniadania, obiady, kolacje i przekąski dla całej rodziny.

Wady

Niektórzy czytelnicy uważają, że zawarte w poradniku informacje są podane w chaotyczny, nie do końca uporządkowany sposób i często powtarzają się te same treści.

Podsumowanie

Lektura liczy 254 strony i jest dostępna w miękkiej oprawie. Czytając książkę możemy spojrzeć na dietę dziecka z innej perspektywy i przekonać się, że jest bardziej samodzielne, niż nam się wydaje. W poradniku jest wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym posiłki staną się dla malucha bardziej atrakcyjne.

Rozważ też

Zalety

Ponieważ autor nie używa skomplikowanych pojęć nie należy się obawiać, że nie zrozumiemy opisywanych przez niego kwestii. Książka jest odpowiednia dla wszystkich osób chcących pozbyć się złych nawyków i zmienić swoje życie.

Wady

Podczas czytania nie powinniśmy sięgać po przekąski, ponieważ strony są podatne na zabrudzenia i mogą na nich zostać ślady palców.

Podsumowanie

Poradnik ma 424 strony i może być ciekawą lekturą na wolne popołudnia. Jego autor udowadnia, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście. Za sprawą przytoczonych wskazówek można poprawić wybrane aspekty swojego życia i zwiększyć szanse na sukces w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

 

 

Najlepsze książki psychologiczne w 2024 roku

 

Zastanawiasz się, jakie pozycje warto przeczytać, aby się rozwijać i polepszyć relacje międzyludzkie? Przeczytaj nasz ranking książek psychologicznych, w którym znajdziesz najciekawsze poradniki przekazujące informacje w przystępny sposób.

 

Nasze zalecenia

 

7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

 

Książka 7 nawyków skutecznego działania autorstwa Stephena R. Coveya opisuje, jakie są najlepsze sposoby działania, aby się rozwijać i motywować. Pisarz jest bardzo popularny i napisał wiele poradników doradzających, jak osiągnąć sukces. Książka pomaga w podniesieniu jakości życia.

Pozycja została wydana w 2006 roku i przetłumaczona na j. polski przez Iwonę Majewską–Opiełkę. Czytelnicy twierdzą, że książka jest bardzo ciekawa i pomaga wpłynąć na siebie i swój charakter, co pozytywnie zmienia wszystkie aspekty życia.

Jak opisuje autor, wystarczy zrealizować kilka kroków, aby zwiększyć efektywność swoich działań, a także nabrać pewności siebie. Covey stworzył swoje porady na podstawie własnych doświadczeń.

7 nawyków skutecznego działania to książka licząca 368 stron. Jej autorem jest Stephen R. Covey. Lektura jest dostępna w miękkiej oprawie.

 

Zalety

Łatwy do zrozumienia język: Autor książki wykorzystuje łatwy do zrozumienia język, nie stosuje trudnych i skomplikowanych pojęć.

Zachęca do pracy nad sobą: Pozycja motywuje do działania i pracy nad sobą oraz swoim charakterem.

Przytoczone przykłady: Pisarz w przystępny sposób przybliża trudniejsze kwestie opierając się na przykładach z własnego doświadczenia.

Dobry pomysł na prezent: Jak udowodnił test książek psychologicznych, to dobry pomysł na prezent. To lektura dla wszystkich osób chcących żyć w harmonii ze sobą i ludźmi ze swojego otoczenia.

Porusza istotne kwestie: Autor porusza w książce wiele istotnych kwestii, takich jak konieczność rozwoju osobistego i współdziałania z innymi.

 

Wady

Zbyt cienka okładka: Okładka jest stosunkowo cienka i możemy ją przypadkowo rozerwać.

 

 

 

 

Bobas lubi wybór – Gill Rapley, Tracey Murkett

 

Warto zapoznać się z książką „Bobas lubi wybór” napisaną przez Gilla Rapleya oraz Traceya Murketta. Pozycja pomaga wprowadzać odpowiednie pożywienie w trakcie rozwoju malucha, kiedy jest na to właściwy czas. Po jej przeczytaniu dowiesz się, kiedy można dodać pierwsze stałe jedzenie do diety dziecka.

Poradnik zachęca do zwiększenia samodzielności malucha poprzez samodzielne jedzenie już od około 6. miesiąca życia. W książce znajduje się tabela wartości odżywczych ułatwiająca wybranie i podanie maluchowi odpowiednich pokarmów.

Rodzice, którzy korzystali z porad zawartych w poradniku twierdzą, że ich dzieci dużo chętniej jedzą i wybierają pokarmy, które im smakują. Książka pomaga w skomponowaniu posiłków dla całej rodziny. Zawiera kilka ciekawych przepisów, które posmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Bobas lubi wybór to dobra książka psychologiczna do 20 zł, która jest przeznaczona głównie dla rodziców. Jej autorami są Gill Rapley i Tracey Murkett. Poradnik ma 254 strony i jest sprzedawany w miękkiej oprawie.

 

Zalety

Wiele przydatnych wskazówek: W książce można znaleźć wiele przydatnych wskazówek dotyczących rozszerzania dziecięcej diety tak, aby w przyszłości maluch nie był niejadkiem.

Zmienia spojrzenie na żywienie dziecka: Poradnik pozwala sobie uświadomić, że nawet kilkumiesięczna pociecha może jeść samodzielnie, a podawane jej posiłki nie zawsze muszą być dobrze zmiksowane.

Ciekawe przepisy: W książce znajdziemy nie tylko przydatne porady, ale i ciekawe przepisy na śniadania, obiady i kolacje dla całej rodziny.

Kolorowe zdjęcia: Ta pozycja książkowa wyróżnia się kolorowymi zdjęciami, które zostały przesłane przez czytelników.

 

Wady

Nieuporządkowane informacje: Część osób uważa, że podane przez autorów informacje nie są uporządkowane, dlatego książka jest nieco chaotyczna.

 

 

 

 

Siła nawyku – Duhigg Charles

 

Duhigg Charles napisał książkę „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”, która pokazuje nam, jak nasze działania, wpływają na życie i co można wykonywać inaczej. Niewielka zmiana nawyku może prowadzić do ogromnych sukcesów w przyszłości.

Autor twierdzi, że nasze wyuczone nawyki np. sprawdzanie social mediów czy wybieranie nieustannie partnerów z tymi samymi cechami, można zmienić, co może pozytywnie wpłynąć na naszą sytuację.

Poradnik wspomina o różnych ludziach, u których podane wskazówki umożliwiły rozpoczęcie nowego życia, a także opowiada, dlaczego światowej klasy firmy uzyskały tak wysoką pozycję. Czytelnicy twierdzą, że książka jest napisana przystępnym językiem i jest bardzo ciekawa, ponieważ zawiera wiele przykładów z życia różnych ludzi.

Poradnik Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie został wydany w miękkiej oprawie. Jego autorem jest Duhigg Charles. Pozycja liczy 424 strony.

 

Zalety

Brak skomplikowanych pojęć: Wiele osób podkreśla, że autor użył przystępnego, łatwego do zrozumienia języka. Nie ma tu trudnych pojęć.

Książka dla każdego: To lektura odpowiednia dla wszystkich osób, które chcą poprawić wybrane aspekty swojego życia i odnosić sukcesy, nie tylko w sferze zawodowej.

Zachęca do zmiany nawyków: Poradnik motywuje do rezygnacji ze złych nawyków, co daje możliwość zmiany swojego życia na lepsze.

Ułatwia wyjście z trudnej sytuacji: Autor przytacza wiele przykładów z własnego doświadczenia i pokazuje, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście.

 

Wady

Podatne na zabrudzenia strony: Podczas czytania należy zachować ostrożność, gdyż można łatwo zabrudzić strony.

 

 

 

 

Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście – Chapman Gary

 

Chapman Gary napisał bardzo przydatny poradnik pod tytułem „Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście”, który może się spodobać każdej parze, ponieważ zawiera wskazówki dotyczące poprawy stosunków między partnerami.

Wiele małżeństw, które przeczytały tę książkę podzieliło się swoją opinią. Twierdzą, że pomaga w zrozumieniu siebie nawzajem i przydaje się w codziennych kontaktach z małżonkiem. Książka ma 160 stron i została wydana w 2016 roku.

Autor po analizie wielu związków i małżeństw zauważył, jakie są najczęściej popełniane przez nie błędy i jak im zaradzić. Okazuje się, że po kilku latach związku partnerzy przestają odpowiednio dbać o siebie, co może prowadzić do konfliktów i zobojętnienia. Małżonkowie obwiniają się nawzajem, zamiast rozmawiać i wspólnie znajdować rozwiązania. Poradnik zawiera wiele ciekawych wskazówek, które pomagają w wielu różnych sferach życia, takich jak: podział ról i obowiązków, życie intymne, domowy budżet czy miłość.

Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście to pozycja licząca 160 stron, dostępna w miękkiej oprawie. Napisał ją Chapman Gary.

 

Zalety

Lektura dla każdej pary: To lektura odpowiednia dla każdej pary, nie tylko małżeństw. Dzięki podanym wskazówkom możliwe jest poprawienie stosunków między partnerami i zapobiegnięcie niepotrzebnym konfliktom.

Dogłębna analiza związków: Autor książki dokonuje dogłębnej analizy wielu związków, a także wyciąga z niej wnioski. Pokazuje on ponadto, jak ustrzec się błędów, które są często powtarzane przez małżonków.

Zachęca do pracy nad sobą: Po przeczytaniu poradnika wiele osób uświadamia sobie, co jest źródłem kryzysu w ich związku. Lektura ta zachęca do pracy nad sobą i relacją z partnerem.

 

Wady

Za krótka: Niektórzy czytelnicy uważają, że książka jest za krótka. Według nich to lektura tylko na kilka wieczorów.

 

 

 

 

Rehabilitacja neuropsychologiczna – George P. Prigatano

 

Wielu czytelników poleca książkę „Rehabilitacja neuropsychologiczna” napisaną przez Georgea P. Prigatano, ponieważ umożliwia ona rozpoznanie i zrozumienie ludzi z nabytą patologią mózgowia. Pozycja przydaje się tym, którzy pracują z osobami z zaburzeniami. Warto się nią zainteresować także wtedy, kiedy ktoś bliski jest chory.

Podręcznik ma 464 strony, został przetłumaczony przez Łucję Domańską i wydany w 2009 roku. Wielu czytelników twierdzi, że książka porusza sporo ciekawych aspektów, których nie znali i jest dobrze uporządkowana, co pozwala na dobre przyswajanie wiedzy.

Z książki można się dowiedzieć, jak rozpoznawać zaburzenia, jakie są ich rodzaje, co powodują, a nawet, jak ograniczają daną osobę. Podręcznik jest bardzo przejrzysty i zrozumiały, co sprawia, że dość dobrze można przyswoić jego treść. W pozycji można znaleźć konkretne przykłady osób chorych oraz wyniki specjalistycznych badań dotyczących osób z zaburzeniami.

Książka Rehabilitacja neuropsychologiczna napisana przez George’a P. Prigatano ma 464 strony. Wydano ją w miękkiej oprawie.

 

Zalety

Porusza ciekawe, nieznane aspekty: Poradnik porusza różne, ciekawe i nie do końca znane aspekty pomagające w zrozumieniu istoty zaburzeń emocjonalno-motywacyjno-osobowościowych.

Analiza przypadków: Autor dokonuje analizy zaburzeń i ograniczeń osób z patologią mózgową, wykorzystując do tego konkretne przykłady. To ułatwia przyswojenie podanych treści.

Przybliża formy rehabilitacji zaburzeń mózgowych: Książka może być źródłem wielu cennych informacji dla osób chcących lepiej zaopiekować się bliskimi z zaburzeniami mózgowymi. Przybliża ona różne formy rehabilitacji.

 

Wady

Niezrozumiałe pojęcia: Niektórym czytelnikom nie odpowiada to, że autor posługuje się skomplikowanymi, czasami nie do końca zrozumiałymi pojęciami medycznymi.

 

 

 

 

5 języków miłości. Najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw – Chapman Gary

 

Wiele związków ma problemy, dlatego Chapman Gary postanowił napisać książkę „5 języków miłości. Najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw”, która umożliwia poznanie perspektywy drugiej osoby w relacji i podaje wskazówki na uzyskanie lepszej komunikacji.

Autor pokazuje jak rozmawiać, aby druga osoba rozumiała komunikat i odniosła się do niego, ponieważ każdy inaczej okazuje miłość.

Ta dobra i tania książka psychologiczna umożliwia poznanie sposobów na to, by małżeństwo było udane i harmonijne, a obie strony zadowolone. Poradnik ma 232 strony i został wydany w 2018 roku przez wydawnictwo Esprit. Czytelnicy zauważyli, że w książce można znaleźć wiele mądrych przekazów, które pomagają w relacji partnerskiej.

Poradnik 5 języków miłości. Najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw jest dostępny w miękkiej oprawie. To lektura mająca 232 strony, którą napisał Chapman Gary.

 

Zalety

Zapobiega częstym konfliktom: Wielu czytelników podkreśla, że po lekturze poradnika unikają niepotrzebnych, małżeńskich konfliktów.

Pomaga w zrozumieniu partnera: Autor zebrał wiele cennych porad, dzięki którym można zrozumieć partnera i lepiej się z nim komunikować.

Ciekawa lektura na wieczór: Przy książce można się zrelaksować w wolny wieczór, a przy okazji uświadomić sobie, jak należy rozmawiać ze swoim ukochanym czy ukochaną.

 

Wady

Mało wytrzymała okładka: Wykonana z miękkiej tektury okładka nie jest zbyt wytrzymała, dlatego może przypadkowo się rozerwać.

Głównie dla kobiet: Pojawiają się opinie, że książka jest skierowana przede wszystkim do kobiet. Według mężczyzn nie do wszystkich podanych wskazówek warto się stosować.

 

 

 

 

Przystosowanie do życia z niepełnosprawnością ruchową i chorobą przewlekłą – Byra Stanisława

 

Każdy, kto ma styczność z osobą niepełnosprawną fizycznie powinien zapoznać się z książką „Przystosowanie do życia z niepełnosprawnością ruchową i chorobą przewlekłą”, którą napisała Stanisława Byra. Autorka nawiązuje w lekturze do pedagogiki specjalnej i psychologii rehabilitacyjnej.

Książka została opublikowana w 2012 roku przez wydawnictwo UMCS i cały czas jest bardzo popularna.

Opinie o książkach psychologicznych napisanych przez Stanisławę Byra zachęcają do przeczytania każdej z jej pozycji. Konsumenci twierdzą, że ta pozycja jest bardzo dokładnie napisana, ponieważ wyjaśnia wiele wątpliwości i w jednym tomie zebrane są informacje z wielu różnych źródeł.

Pozycja Przystosowanie do życia z niepełnosprawnością ruchową i chorobą przewlekłą liczy 558 stron. Jej autorką jest Stanisława Byra. To książka w twardej oprawie.

 

Zalety

Szczegółowy przegląd prac specjalistów: To lektura dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat psychologii rehabilitacyjnej i pedagogiki specjalnej. Autorce udało się dotrzeć nie tylko do popularnych, ale i mniej znanych prac specjalistów w tych dziedzinach.

Pozwala zrozumieć osobę niepełnosprawną: Po przeczytaniu książki zrozumienie osoby niepełnosprawnej i jej potrzeb jest znacznie łatwiejsze.

 

Wady

Wiele trudnych pojęć: W treści pojawia się wiele trudnych pojęć. Ich wyjaśnienie często musimy znaleźć samodzielnie.

Trzeba jej poświęcić dużo czasu: Nie jest to książka, którą przeczytamy w kilka dni. Trzeba jej poświęcić znacznie więcej czasu.

 

 

 

Jaką książkę psychologiczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

W tym poradniku chcemy skupić się na książkach psychologicznych, a dokładnie na tym, jakie pozycje warto wybierać, a które raczej nie są warte naszej uwagi. Skupimy się nie tylko na kwestiach związanych z treścią, ale też samym wykonaniem. Jeśli interesuje Cię to, jaką książkę psychologiczną wybrać, zapraszamy do lektury.

 

 

Autor

W chwili obecnej pisarzem może zostać dosłownie każdy, ale czy w rzeczywistości każdy ma wiedzę, którą może się dzielić? O ile powieści może pisać nawet dziecko, o tyle książki psychologiczne powinny być pisane przez osoby, które posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie psychologii. Niestety nie brakuje autorów, którzy swoje książki opierają wyłącznie na własnych doświadczeniach, a wiedza przez nich przekazywana nie zawsze jest dobra. Jak więc mieć pewność, że pozycja, po którą sięgamy jest napisana przez kogoś, kto faktycznie ma szeroką wiedzą psychologiczną, a zawarte w książce informacje są poparte wieloma badaniami i doświadczeniami?

Najlepiej wyszukać informacje o autorze w sieci, czy faktycznie ma wiedzę z zakresu psychologii. Autorzy najlepszych pozycji – czy to polskich czy zagranicznych – najczęściej są wykładowcami na znanych uniwersytetach i wiedzę książkową potwierdzają różnymi badaniami czy własnymi doświadczeniami. Podsumowując najlepsza książka psychologiczna to taka, którą napisała osoba z doświadczeniem w zakresie psychologii, ale swojej wiedzy nie opiera wyłącznie na teorii, ale też badaniach czy własnych przeżyciach. Często psychologami zostają osoby, które miały styczność z osobami z pewnymi zaburzeniami, same przeszły depresję czy inne wydarzenia w ich życiu skłoniły ich do tego, aby zająć się psychologią/pedagogiką.

 

Tematyka – jaka książka psychologiczna jest najlepsza?

Książek psychologicznych jest naprawdę wiele, ale czy każda będzie odpowiednia dla każdego? Tematykę pozycji powinniśmy dobierać przy uwzględnieniu własnych potrzeb, aczkolwiek są też książki uniwersalne, na przykład o motywacji, szukaniu szczęścia czy emocjach. Jeśli chodzi o tematykę możemy wyróżnić książki zajmujące się tematyką:

* Osobowościową,

* Terapeutyczną – na temat autyzmu, Aspergera czy pracy z dziećmi/dorosłymi z upośledzeniami,

* Miłosną,

* Religijną,

* Rodzicielską,

* Wpływu natury na człowieka,

* Stylu życia,

* Marketingową – wpływ marketingu na naszą psychikę.

* Coachingową – motywacyjną

To oczywiście nie wszystko, istnieją też pozycje mieszane oraz książki stanowiące podręczniki dla studentów psychologii. Każdy z nas ma inne potrzeby, więc nie można jasno stwierdzić, którą pozycję najlepiej przeczytać, chociaż jednocześnie nie brakuje w Internecie artykułów, których autorzy wymieniają od 3 do 10 pozycji psychologicznych mających wpływ na ich życie.

 

Język

Kwestię języka należy podzielić na dwa aspekty – pierwszy to język, którym napisana jest książka: polski lub obcy (najczęściej angielski), a drugi to sposób pisania – czy jest to język typowo naukowy czy raczej dostosowany do potrzeb czytelnika. W przypadku pierwszego aspektu wybór jest oczywisty – kupujemy książkę w takim języku, jakim biegle się posługujemy. Niektóre pozycje zagraniczne nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski, ale jeśli mamy odpowiednią wiedzę językowa, możemy je przeczytać. Co do drugiej kwestii, tu wiele zależy od naszych potrzeb. Dla studentów i osób szukających wiedzy fachowej kwestia tego, jak napisana jest książka jest mniej istotna, ale dla osób, dla których książka ma być podparciem, bardzo istotne jest to, żeby sposób pisania był przystępny, a ilość określeń fachowych niewielka. Nie brakuje książek psychologicznych, które są napisane sztywno i chociaż mogłyby wywrzeć pozytywny wpływ na człowieka, w rzeczywistości już od początku są zniechęcające. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych osób na temat danej pozycji.

 

 

Wykonanie

Sama zawartość pozycji, język pisania czy autor to nie wszystko, zwróćmy też uwagę na wielkość książki i jej wykonanie, zwłaszcza jeśli chcemy, aby przeczytała ją osoba, która stroni od długich lektur, jest młoda lub szybko się zniechęca. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z książkami psychologicznymi, lepiej sięgnąć po krótszą pozycję i z czasem rozbudowywać domową biblioteczkę o książki, które mają 500 stron, a w przypadku pozycji psychologicznych takich nie brakuje. Nie zapominajmy także o wykonaniu okładki – w przypadku dużych książek lepiej wybierać te z twardą oprawą, bo spora ilość stron potrzebuje dobrego podparcia, zresztą wielkich pozycji i tak nie zabieramy do torebki, tylko czytamy w domowym zaciszu.

 

Książki psychologiczne w dobrych cenach

Ceny książek zaczynają się od kilkunastu złotych i mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych. Więcej kosztują pozycje tłumaczone z języków obcych, mniej te polskich autorów. Cena zależy od tego, czy książka jest w twardej czy miękkiej oprawie (druga wersja zwykle jest tańsza). Coraz częściej kupimy też ebook-i lub książki drukowane z wersją ebook, co też jest ciekawym wyborem.

 

 

 

Czy warto czytać książki psychologiczne?

 

Wiele osób bardzo chętnie sięga po różnego rodzaju poradniki psychologiczne poszukując tam wiedzy oraz porad. Z kolei inni traktują je jako rozrywkę, niezbyt przywiązując wagę do ich treści i wcielania zawartych w nich porad w życie. Zarówno jedni, jak i drudzy twierdzą, że książki psychologiczne wiele wnoszą, więc warto je polecać zarówno dorosłym, jak i poszukującym swojej drogi młodym ludziom.

 

 

Wiedza o sobie

Jeśli poszukujesz logicznego i naukowego wyjaśnienia dla swojego postępowania, w książkach psychologicznych znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. W zależności od autora, w poradnikach tego typu zawsze znajdziesz coś, co możesz łatwo dopasować do swojej obecnej sytuacji. Z różnych źródeł dowiedziałeś się, jakie książki psychologiczne są polecane – pozostało więc odnaleźć swojego ulubionego autora, którego teorie oraz wyniki badań, najbardziej do Ciebie przemawiają.

 

Coś o innych

Wiele osób poszukuje w książkach psychologicznych wyjaśnienia zachowań najbliższych osób, których nie rozumieją i nie potrafią sobie z nimi poradzić. Literatura psychologiczna zawiera wiele interesujących informacji nie tylko na temat cech charakteru, ale również cenne informacje na temat interpretowania oraz radzenia sobie z buntem, obojętnością lub nadmiernym kontrolowaniem. Warto skonfrontować swoje poglądy z fachową wiedzą, by móc wypracować metody działania, które wpłyną na poprawę relacji z daną osobą.

 

 

Rozrywka w najlepszym wydaniu

Wiele książek psychologicznych zostało napisanych w bardzo humorystyczny sposób i warto je przeczytać choćby ze względu na doskonałą rozrywkę, jakiej one dostarczają. Wiedza podana w lekki sposób trafia do czytelnika o wiele bardziej niż suche fakty lub opisy procesów badawczych. Często sam tytuł zachęca nas do sięgnięcia po dany poradnik na długo przed tym, zanim zapoznamy się z jego treścią. Tego typu zabiegi pomagają we wprowadzeniu czytelnika w pewien klimat, który bardzo sprzyja przekazywaniu wiedzy na temat mechanizmów sterujących naszym zachowaniem.

 

Pomoc w kłopotach

Niektóre osoby twierdzą, że lektura niektórych książek psychologicznych odmieniła ich życie, a przynajmniej sposób patrzenia na pewne sprawy. To prawda, że wielu psychologów zadbało o sugestywny przekaz w poradnikach swojego autorstwa, pamiętajmy jednak, że jeśli zmagamy się z poważnym problemem, warto oprócz lektury książek psychologicznych udać się również do specjalisty. Poradnik często pozwala nam zajrzeć w głąb siebie i zdobyć się na pewne odkrycia, co do siebie samych, jednak czasem to nie wystarcza. Traktujmy więc tego typu periodyki jako zachętę do poznawania samych siebie, a nie jako gotowe recepty i lekarstwa na każdy kłopot natury psychologicznej.

Wielu psychologów poleca również książki psychologiczne jako uzupełnienie terapii. To ważne, ponieważ nie sposób dotrzeć do każdego zakamarka duszy tylko podczas wizyt u psychoterapeuty. Niezbędna jest w tym przypadku również ciężka, samodzielna praca, w której z pewnością pomocne będą psychologiczne poradniki. Czytajmy więc książki psychologiczne z otwartym umysłem i czerpmy z nich wiedzę oraz umiejmy dostosować zawarte w nich porady do naszej indywidualnej sytuacji.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ