Filmy na podstawie książek Stephena Kinga

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

 

Stephen King to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych pisarzy. Jest autorem kilkudziesięciu poczytnych tytułów sprzedanych w setkach milionów egzemplarzy. Nie dziwi więc, że reżyserzy i scenarzyści z całego świata wykorzystują jego twórczość i przenoszą na ekrany wybrane powieści, dzięki czemu także osoby stroniące od książek mają okazję zapoznać się z jego twórczością. Poniżej prezentujemy listę filmów, których inspiracją były najpopularniejsze książki Stephena Kinga.

 

Smętarz dla zwierzaków (2019)

“Smętarz dla zwierzaków” to kanadyjsko-amerykańska produkcja, będąca ekranizacją książki Stephena Kinga z 1983 roku pod tytułem „Smętarz dla zwierzaków” lub „Cmętarz zwierząt”. Bohaterowie filmu to małżeństwo Creed, którzy wraz z dwójką dzieci i kotem przeprowadzają się do domu w miasteczku Ludlow w stanie Maine, który jest chyba najchętniej wybieranym na miejsce akcji stanem w książkach Stephena Kinga. W lesie za ich domem znajduje się cmentarz dla zwierząt, na którym grzebie się zabite na autostradzie psy i koty. Pochowane tam zwierzaki mają możliwość wrócić z zaświatów, co Louis Creed postanawia wykorzystać, kiedy w wypadku na drodze ginie jego syn.

 

To (2017)

“To” jest amerykańskim filmem, którego scenariusz jest adaptacją książki Stephena Kinga o takim samym tytule. Wyprodukowany w 2017 roku film opowiada o dzieciach z miasteczka Derry, zlokalizowanego w ulubionym stanie pisarza – Maine, które są terroryzowane przez tajemniczą postać klauna. Warto zwrócić uwagę, że obsada to głównie młode, przyszłe gwiazdy amerykańskiego kina, które spisały się na tyle dobrze, że wiele z nich było nominowanych do przeróżnych nagród dla najlepszych młodych aktorów, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowych.

To: Rozdział 2 (2019)

“To: Rozdział 2” to druga część amerykańskiego horroru na podstawie książki Stephena Kinga pod takim samym tytułem. Akcja dzieje się 27 lat po wydarzeniach z pierwszej części, kiedy to dorośli już bohaterowie wracają do rodzinnej miejscowości, aby znów skonfrontować się z własnym strachem i postacią tajemniczego klauna. Na ekranie, oprócz młodych aktorów, możemy spotkać znane hollywoodzkie nazwiska, ponieważ w obsadzie znalazły się takie osoby jak, chociażby Bill Hader czy Jessica Chastain.

 

Łowca snów (2003)

“Łowca snów” to horror produkcji amerykańsko-kanadyjsko-francusko-australijskiej na podstawie powieści Stephena Kinga pod takim samym tytułem. Bohaterami jest czwórka rokrocznie spotykających się przyjaciół, którzy posiadają niezwykłą moc – czytania w myślach. Podczas spotkania, dołącza do nich pewien zagubiony mężczyzna, podający się za myśliwego, który zabłądził kilka dni temu. Mężczyzna wkrótce umiera, a jego ciało opuszcza łasico podobny stwór. Okazuje się, że spotkanie przyjaciół będzie mieć zupełnie inny przebieg, niż początkowo zakładali, a mężczyźni będą musieli zmierzyć się z wojskiem, kosmitami oraz swoim własnym lękiem. Na ekranie spotkać możemy mnóstwo znanych z wielu amerykańskich produkcji twarzy, w tym samego Morgana Freemana, którego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu.

 

Zielona mila (1999)

“Zielona mila” to kolejny film na podstawie powieści Stephena Kinga, wyprodukowany w 1999 rok w Stanach Zjednoczonych. Nominowany w wielu kategoriach do Oscara, w tym także jako najlepszy film. Bohaterem, z którego perspektywy poznajemy historię, jest emerytowany strażnik więzienny, który w domu spokojnej starości, opowiada swojej przyjaciółce o czarnoskórym więźniu, jakiego poznał latem w 1935 roku – czarnoskórym mężczyźnie o nadprzyrodzonych zdolnościach, skazanym za zabójstwo dwóch białych dziewczynek.

Dzieci kukurydzy (1984)

“Dzieci kukurydzy” to kolejna amerykańska produkcja na podstawie opowiadania autorstwa Stephena Kinga o takim samym tytule. Akcja rozpoczyna się, gdy młode małżeństwo trafia do miasteczka Gatlin w Nebrasce, w którym nie ma ani jednego dorosłego. Uwagę bohaterów przykuwają dziwnie wyglądające dzieci. Burt i Vicky z przerażeniem odkrywają, że przed laty mieszkające tam dzieci zostały opętane przez mroczną siłę i zamordowały wszystkich dorosłych. Obecnie tworzą sektę i w dalszym ciągu poszukują nowych ofiar. Chociaż produkcja ma już kilka lat, przez cały czas inspiruje reżyserów, którzy nakręcili osiem sequeli oraz telewizyjną produkcję.

 

Lśnienie (1980)

“Lśnienie” to wyprodukowany w 1980, kultowy już dziś film, na podstawie powieści pod takim samym tytułem lub tytułem „Jasność” – w zależności od tłumaczenia. Bohater filmu to Jack Torrance, który po przeprowadzce podejmuje się pracy jako stróż w hotelu. W cichym po sezonie ośrodku bohater (w którego rolę wciela się Jack Nicholson) ma zamiar skupić się na twórczej pracy literackiej, jednak finalnie doprowadza go to do obłędu. Co ciekawe, współcześnie “Lśnienie” jest wręcz kultowym filmem, wysoko ocenianym przez krytyków na całym świecie. Wkrótce po premierze nie dość, że Stephenowi Kingowi ekranizacja nie podobała się tak bardzo, że postanowił nakręcić swoją wersję, to jeszcze została uhonorowana Złotą Maliną, czyli nagrodą dla najgorszego filmu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ