Wentylatory komputerowe ranking

Najlepsze wentylatory komputerowe w 2017 roku

 

Coraz więcej osób decyduje się na budowę swojego komputera od podstaw, samodzielnie go składając, kupując podzespoły takich producentów, jakich uważa za lepszych, a ich produkty za bardziej trwałe. Też coraz więcej osób ma wiedzę komputerową na takim poziomie, aby samodzielnie swoim komputerem zarządzać. Dla takich właśnie osób przygotowaliśmy dziś ranking wentylatorów komputerowych. Poniżej przedstawiamy 5 czołowych wentylatorów i opisujemy ich cechy oraz przytaczamy opinie użytkowników.

 

Nasze zalecenia

 

Be QUIET Silent Wings 2

 

Pierwszy opisywany model to Be QUIET Silent Wings 2. Jest to urządzenie posiadające bezśrubkowy, antywibracyjny system montażu. Gumowa rama wentylatora eliminuje wszelkie drgania przenoszone na obudowę komputera. Unikatowy kształt łopatek generuje cichą pracę, a specjalne łożysko, fluid dynamic bearing wyposażone w miedziany rdzeń, redukuje hałas i zapewnia długą żywotność wentylatorowi.

Dzieje się tak dlatego, że zaawansowane łożyskowanie pozwala na minimalizację tarcia mechanicznego między rotorem wentylatora a obudową. Miedziany rdzeń zaś ma wysoki poziom odprowadzania ciepła i dzięki temu żywotność wentylatora może sięgać do 300000 godzin. Poziom hałasu, jaki model ten emituje jest na poziomie 16,6 dB.

Dodatkowo, po podłączeniu urządzenia za pomocą wtyczki z funkcją PWM (System Kontroli Prędkości Obrotowej) do gniazda na płycie głównej, można uzyskać kontrolę wydajności wentylatora. Użytkownik może samodzielnie sterować funkcją PWM, która pozwala na zmianę prędkości obrotowej poprzez złącze 4-pinowe, (oczywiście warunkiem jest, że płyta główna jest wyposażona w takie złącze) i równocześnie kontrolę głośności pracy.

Osoby, które zdecydowały się na zakup wentylatora Be QUIET Silent Wings 2 potwierdzają, że jest on bardzo cichy i wydajny. Mówią również, że sterowanie zarówno przez zasilanie, jak i przez pin jest doskonałe.

 

 

Noctua NF-F12

 

Drugi model, jaki chcieliśmy opisać to Noctua NF-F12 o obudowie o wymiarach 120 mm i z maksymalną prędkością obrotową 1500 obrotów na minutę i minimalną 300 obrotów na minutę. Maksymalny przepływ powietrza wynosi 93,4 m³/godz. Wentylator posiada 7 łopatek i dodatkowych 11 łopatek kierunkowych na ramie. Łopatki na ramie, mają różny kąt nachylenia od 31’ do 37’.

Dodatkowo łopatki i rama mają wyżłobione nacięcia w specjalnych miejscach, co powoduje, że wentylator ten jest zalecany przy chłodzeniu radiatorów procesora, zasilaczy, obudów, czy chłodnic chłodzenia wodnego.

Poziom obrotów może być regulowany za pomocą układu PWM IC (System Kontroli Prędkości Obrotowej), dzięki któremu uzyskuje się optymalną prędkość przy zachowaniu niskiego poboru mocy. Jak już wspomnieliśmy, zakres prędkości tego modelu wynosi 300-1500 RPM.

Prędkość maksymalną uzyskuje się między innymi dzięki łożyskom SSO2, które zapewniają stabilizację, precyzję pracy i trwałość. Dzięki nim również wentylator osiąga wysokie ciśnienie statyczne i wysoki przepływ powietrza, równocześnie emitując niski hałas na poziomie 22,4 dB. Opinie o wentylatorach komputerowych Noctua NF-F12, jakie zostawili użytkownicy przekazują, że jest to wydajny iI cichy sprzęt.

 

 

 

SilntiumPC Zephyr SPC016

 

Najtańszym modelem w zestawieniu jest SilntiumPC Zephyr SPC016. Ten model ma wymiary 120 x 120 x 25 mm, ale wentylator ten jest dostępny w różnych rozmiarach, od 40 do 140 mm, dzięki czemu każdy użytkownik wymiarowo może go dobrać do swojej płyty głównej.

Maksymalna ilość obrotów na minutę, jaką ten wentylator uzyskuje wynosi 1100 obrotów. A przepływ powietrza wynosi 36,9 CFM. Głośność przy takiej prędkości to 13,6 dB. Opleciony kabel zasilający, łatwo się układa do potrzeb użytkownika.

Mocowanie wentylatora wykorzystuje silikonowe podkładki pod śrubki, dzięki czemu minimalizuje się przenoszenie drgań na płytę główną. Natomiast łożysko FDB (Fluid Dynamic Bearing) pozwala na użytkowanie wentylatora do 50000 godzin. Dla niektórych użytkowników atrakcyjnym jest podświetlenie LED tego wentylatora, które znacznie uatrakcyjnia go wizualnie.

Inni użytkownicy zwracają uwagę na to, że wentylator pracuje wydajnie, zarówno w poziomie jak i pionie. Klienci są również zadowoleni z oplotów na kablu, cichej pracy urządzenia i jego dobrej wydajności. Model ten przez użytkowników jest uważany za dobry i tani wentylator komputerowy.

 

 

 

Enermax TB Silence UCTB12P

 

Miejsce czwarte w naszym rankingu zajmuje Enermax TB Silence UCTB12P. Model ten ma wymiary 120 x 120 x 25 mm i pozwala na maksymalny przepływ powietrza na poziomie 121.05 m³/godz. Przepływ powietrza jest o 20% wyższy dzięki zastosowaniu łopatek w kształcie skrzydeł nietoperza. Jest to również model zdecydowanie najcichszy z prezentowanych, bo producent określa emitowanie hałasu przez ten sprzęt na poziomie 8 dB.

Mamy tu również sterowanie z poziomu płyty głównej prędkością obrotową za pomocą 4-pin PWM. Maksymalna prędkość obrotowa, jaką ten model osiąga to 1500 obr./min. Specjalnie perforowana ramka HALO oferuje dodatkowy dopływ powietrza i ogranicza zawirowania powietrza.

Ramka ta, wzmocniona aluminium, przedłuża żywotność tego modelu. Natomiast łożysko Twister z opracowaną technologią Twister Bearing, pozwala na równomierny, spokojny obrót wentylatora, co przyczynia się do niskiego poziomu hałasu, a także do długiej żywotności urządzenia, w tym wypadku wynoszącej do 100000 godzin pracy.

A w przypadku potrzeby oczyszczenia wentylatora, łatwo jest to zrobić po wyjęciu rotora, a następnie włożenia go za pomocą mechanizmu click. Użytkownicy opisują ten model, jako bardzo cichy. Zauważają oni, że producent wyposażył ten wentylator również w przydatne pokrętło regulacji obrotów.

 

 

 

Crosair Air Series SP120

 

Ostatni z prezentowanych modeli to Crosair Air Series SP120. Jest to zestaw dwóch wentylatorów o wymiarach 120 x 120 x 25 mm. Wentylator jest dedykowany do obudowy komputera.

Posiada bardzo atrakcyjny design, na który składa się 6 kolorowych obręczy dołączonych do zestawu. Sprzęt ten łączy się z płytą za pomocą złącza 4-pin. Maksymalna prędkość obrotowa tego modelu wynosi 2350 obrotów na minutę.

Przy takiej prędkości emituje on hałas na poziomie 35 dB. A przepływ powietrza przy takiej prędkości wynosi 106.6 m3/h. Łożyska, jakie zastosował tu producent to Hydraulic Bearing. W dodatkowym wyposażeniu użytkownik znajdzie śruby montażowe dla wentylatorów.

Producent również zadbał o gumowe podparcie dla nóżek sprzętu eliminując w ten sposób przenoszenie drgań. Czy jest to najlepszy wentylator komputerowy? Użytkownicy opisują go, jako wyjątkowy wydajny model, a zarazem cichy. Również uważają, że choć jest on dość drogi, to jest wart swojej ceny.

 

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...