Płyty główne ranking

Najlepsze płyty główne w 2017 roku

 

Coraz częściej użytkownicy komputerów składają go sami z poszczególnych komponentów, wybierając elementy pod kątem swoich potrzeb. Często jest to sposób na unowocześnienie komputera drobnymi kroczkami. Po kolei kupując podzespoły po kilku miesiącach nasz komputer przedstawia całkiem inną jakość. Inne też potrzeby ma gracz gier komputerowych, a inne osoba zajmująca się pracami biurowymi i jeszcze inne grafik komputerowy. Jedno jest pewne, komputer żadnej z tych osób nie będzie użyteczny bez płyty głównej. Poniżej przedstawiamy ranking płyt głównych. Wybraliśmy pięć czołowych modeli do opisu. Sprawdź, czy wśród nich jest Twoja najlepsza płyta główna.

 

Nasze zalecenia

 

MSI Z170A

Jako pierwszą wybraliśmy płytę MSI Z170A. Jest to płyta typowa dla graczy. Dzięki technologii DDR4 Boost, w której odizolowano obwody pamięci od reszty podzespołów, sygnały pamięci nie są zakłócane i w ten sposób osiągają optymalną wydajność i stabilność systemu. Płyta ma 4 gniazda pamięci DDR4 DIMM. Platforma Intelligent Networking Platform z zaimplementowaną technologią Advanced Stream Detect 2.0 pozwala na maksymalną wydajność sieciową zintegrowanej karty sieciowej.

Układ sieciowy Killer™ przyspiesza ruch sieciowy, zwiększając wydajność i przewagę gracza nad przeciwnikami. System Audio Boost 3, dzięki Nahimic Sound Technology, zapewnia najwyższą jakość generowanego dźwięku przez kartę sieciową Realtek 1150 zintegrowaną z płytą główną. Pomagają w tym również podwójne wzmacniacze OPA1652 i metalowa osłona EMI AMPs.

Przenoszenie danych za pomocą złącza USB, dzięki zainstalowanemu USB 3.1 Gen 2 odbywa się z prędkością 10Gb/s. Złącze to pozwala również na szybką transmisję komputera z urządzeniami peryferyjnymi. Płyta ta została wyposażona w wielokrotnie nagradzany system CLICK BIOS 5. Jest to nowa generacja UEFI BIOS z optymalizacjami dla Windows 10. Użytkownik może kontrolować system w dwóch trybach: EZ do najczęściej używanych ustawień, oraz w trybie zaawansowanym z dostępem do szczegółowych ustawień pozwalających uzyskać zwiększenie wydajności systemu.

Ponadto płyta ta obsługuje szóstej generacji procesory Intel Core, Pentium, Celeron dla LGA 1151. Procesor jest podłączony za pomocą gniazda socket 1151. Dla użytkowników jest to dobra płyta ze względu na dobrą sekcję zasilania, jest również dobrze chłodzona, ma przejrzysty bios, a także atrakcyjny software.  

 

 

 

Asus Z170 Pro

 

Asus Z170 Pro to również płyta, która została zaprogramowana dla graczy. Jest to płyta, o standardzie ATX z gniazdem procesora socket 1151. Obsługiwane typy procesorów to Intel Celeron, Intel Core i3, i5, i7. Rodzaj obsługiwanej pamięci to DDR4 DIMM, przy czym znajdziemy tu 4 gniazda pamięci z maksymalną pojemnością 64 GB. Płyta posiada 3 złącza PCI-Express x16, i 3 sloty PCI-Express x1.

Na płycie znajdziemy również 4 złącza dla dysków Serial SATA III, oraz jeden port dla SATA Express. Karta sieciowa, tak samo jak dźwiękowa SupremeFX i graficzna, jest zintegrowana z płytą główną. Istniejące kontrolery USB 2.0, 3.0, 3.1 ułatwiają komunikację ze sprzętem peryferyjnym.

Na szczególną uwagę zasługuje USB 3.1 Boost, które automatycznie przyspiesza USB 3.1, uzyskując szybkości sekwencyjnego odczytu/zapisu do 854,6/863,9 MB/s. Inne złącza umieszczone na tylnym panelu, przydatne użytkownikowi to: 1 x VGA, 1 x RJ45, Audio, SPDIF out, 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x Display Port, 2 x USB 3.0, 1 x PS/2, 4 x USB 3.0, 1 x USB 3.1, 1 x USB (typ C).

Płyta także obsługuje technologię SLI, CrossFire, oraz Raid. Opinie o płytach głównych Asus Z170 przekazują, że ma bardzo przydatną, rozbudowaną sekcję zasilania procesora, bardzo dobry BIOS. Ponadto płyta jest niezawodna i emituje bardzo dobry dźwięk.

 

 

 

Asrock Z170

 

Następna płyta główna, którą postanowiliśmy opisać to Asrock Z170. Obsługuje ona procesory najnowszej generacji Intel Core i7, i5, i3  z gniazdem dla procesora obsługującego Socket 1151. Płyta jest wyposażona w dwukanałową pamięć DDR4 obsługującą do 64 GB.

Płyta umożliwia podłączenie 6 dysków SATA z obsługą RAID. Znajdziemy tu również 2 porty SATA Express, a także port M.2. Asrock Z170 ma także na pokładzie zintegrowaną gigabajtową kartę sieciową Killer E2400 Series i zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC-1150.  

Płyta posiada technologię Intel Turbo Boost 2.0. , dzięki której ma wsparcie łączenia wielu kart graficznych Nvidia Quad SLI oraz AMD Quad CrossfireX. Mamy tu również wbudowane wyjścia graficzne DVI-D, HDMI. Stabilność, nawet przy ekstremalnym obciążeniu zapewniają aluminiowe radiatory. Do komunikacji zewnętrznej, płyta posiada 5 gniazd USB 3.0, 2 gniazda USB 2,0, oraz port myszy FATALITY-USB3.0.

Natomiast do kart rozszerzeń znajdziemy tu 2 gniazda PCIe i 3 gniazda mini-PCIe. Użytkownicy w swoich opiniach piszą, że jest to dobra płyta główna, ale UEFI BIOS nie jest dla laika.

 

 

 

Asus Z97-P

 

Asus Z97-P to płyta główna, która obsługuje procesory Intel® Core™ i7, i5, i3, Pentium®, Celeron® czwartej, nowej czwartej i piątej generacji, z gniazdem procesora socket 1150 i chpsetem Intel Z97. BIOS UEFI jest sterowany myszą i jest w obsłudze przystępny nawet dla nowicjusza. Tryby EZ i Advanced pomagają w szybkim i łatwym odnalezieniu właściwego rozwiązania.

Płyta główna ma 4 gniazda pamięci przystosowane do pamięci DDR3 z pojemnością 32 GB. Firma ASUS, jako pierwsza wprowadziła układ zasilania, który szybko wykrywa zapotrzebowanie i reguluje zasilaniem CPU. Taki układ zwiększa stabilność systemu. Działanie płyt ASUS również przedłużają kondensatory półprzewodnikowe, które wytrzymują ekstremalne temperatury przez długi okres.

A Fan Xpert 2 to bardzo zaawansowane narzędzie do zarządzania wentylatorami, które pozwala każdemu wentylatorowi na idealną wydajność i cichą pracę.  Zintegrowana karta graficzna Realtek ALC891, zapewnia dobry i czysty dźwięk komputerowi. Dzięki wewnętrznemu gniazdu M.2 oraz magistrali PCI Express 2.0 można przyspieszyć działanie komputera by obsługiwał transfer do 10 GB/s.

Klienci, którzy używają tą płytę główną uważają, że jest to dobra karta z dobrymi sterownikami. Szczególnie podoba im się to, że podczas pracy systemu można zmieniać profile działania, bez konfiguracji w BIOSie.

 

 

 

Gigabyte GA-G41M- Combo

 

Ostatni opisywany model to płyta Gigabyte GA-G41M- Combo. Jest to płyta w standardzie micro ATX chipsetem Intel G41, oraz z gniazdem procesora Socket 775. Płyta została zaopatrzona w technologię GIGABYTE DualBIOS zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami biosu. DualBIOS pozwala na pracę nawet w przypadku awarii BIOS z powodu wirusa czy awarii sprzętu.

A oprogramowanie EasyTune6 pozwala na szybkie podniesienie wydajności systemu. Jest ono intuicyjne i jego obsługa nie przysparza kłopotów nawet nowicjuszom. Płyta została przystosowana do procesorów Celeron Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Pentium Dual Core, a obsługiwane przez nią pamięci to DDR2 i DDR3, na które przewidziano 2 gniazda.

Poza tym mamy tu 3 gniazda USB Power Boost gwarantujące stabilne napięcie oraz większą moc dla urządzeń USB. Na tylnym panelu płyta została zaopatrzona w wyjścia: 1x D-Sub, 1x port COM, 1x port LPT, 1x RJ-45, 2x PS/2, 3x wyjście audio (Line In, Line Out, Mic In), 4x USB 2.0/1.1.

A według użytkowników to dobra i tania płyta główna do starszych komputerów w przypadku potrzeby wymiany płyty głównej. Sama płyta jest uniwersalna pasuje do starszych podzespołów i ma stabilny chipset.

 

 

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...