Ranking 6 najlepszych płyt głównych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Płyta główna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Każdy komputer do pracy potrzebuje płyty głównej. Niezależnie, czy budujesz własny sprzęt od podstaw, czy chcesz wymienić części w swoim PC, niezbędne będą dobre podzespoły. Jeśli szukasz wydajnej płyty głównej, z pewnością zainteresuje Cię model MSI B450 Tomahawk MAX. Produkt obsługuje procesory AMD oraz pamięć DDR4. Szybka pamięć umożliwia odtwarzanie wymagających gier w wysokiej rozdzielczości. Płyta jest łatwa w montażu i umożliwia wygodne podłączanie poszczególnych podzespołów. Dobrym wyborem jest także model Gigabyte B450 Aorus Elite AM4. Jest szybki i wydajny, dzięki czemu sprawdza się do odtwarzania gier sieciowych. Dane przesyłane są sprawnie, a układ sieciowy umożliwia połączenie komputera z Internetem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Płyta główna MSI Tomahawk dobrze sprawdza się do gier, również dynamicznych i z wymagającą grafiką. Ma wiele złącz i wejść, między innymi Turbo M.2 z dużą przepustowością. Funkcja AMD StoreMI umożliwia połączenie dwóch dysków dla większej pojemności. Produkt jest wytrzymały i ma efektywne chłodzenie, dzięki czemu pracuje wydajnie.

Wady

Dla użytkowników wadą płyty głównej MSI jest brak drugiego slotu na M.2. Niezadowalająca dla graczy jest jakość dźwięku w zintegrowanej karcie graficznej. Wadą jest także brak wejścia DisplayPort.

Podsumowanie

Dla każdego gracza dobrze sprawdzi się płyta główna MSI Tomahawk MAX. Jest wydajna i mocna. Zapewnia dostęp do sieci, umożliwia stworzenie pojemnej pamięci dla efektywniejszego odtwarzania wymagających multimediów. Wydajny system chłodzenia zapewnia stabilną pracę płyty głównej, a tym samym wszystkich podzespołów.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą płyty głównej Gigabyte jest możliwość zainstalowania wydajnych dysków o wysokiej przepustowości. W efekcie przesyłanie danych jest szybkie i łatwe. Produkt umożliwia także stworzenie jednego, pojemnego dysku. Konstrukcja płyty jest bardzo wytrzymała, wzmocniona dodatkowymi punktami lutowniczymi.

Wady

Instrukcja dołączona do płyty głównej Gigabyte jest tylko w języku angielskim, co utrudnia podłączenie i skonfigurowanie wszystkich podzespołów. Ponadto model Aorus Elite łatwo się nagrzewa podczas wymagającej pracy.

Podsumowanie

Szukając dobrej płyty głównej do swojego komputera, warto zainwestować w model Gigabyte, ponieważ jest wydajny, mocny i zapewnia stabilne połączenie z siecią. Pojemny dysk pozwala nie tylko przechowywać dane, ale także przesyłać je z dużą prędkością i płynnie odtwarzać multimedia w wysokiej jakości. Wzmocniona konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie.

Rozważ też

Zalety

Płyta główna ASUS współpracuje z nowoczesnymi modelami procesorów – AMD Ryzen 2 i 3. Wydajny układ chłodzenia zapewnia płynną pracę sprzętu. Szybkie złącza, w tym M.2 i USB zapewniają łatwy przesył danych. Jakość dźwięku wydobywającego się z układu audio płyty ASUS jest wysoka, co wpływa pozytywnie na jakość gier i odtwarzanych multimediów.

Wady

Wadą płyty głównej Asus jest nierówny dźwięk. Ponadto brakuje instrukcji obsługi w języku polskim, przez co konfiguracja jest utrudniona. Niektórym użytkownikom przeszkadza głośność chłodzenia.

Podsumowanie

Dobra i wydajna płyta główna Asus to odpowiedni wybór dla każdego, również dla graczy. Szybkie złącza zapewniają sprawne przesyłanie danych i pracę z różnymi plikami. Płyta ASUS umożliwia odtwarzanie multimediów w wysokiej jakości, zarówno dźwięk, jak i obraz stwarzają wrażenie realności świata wirtualnego. Produkt jest wytrzymały, trwały i mocny.

 

 

6 najlepszych płyt głównych. Opinie w 2024 roku

 

Każdy chce mieć szybki i wydajny komputer, który usprawni pracę i umożliwi odtwarzanie multimediów w wysokiej jakości, w tym wymagających graficznie gier. Niezbędna jest do tego dobra płyta główna, która stanowi element łączący poszczególne podzespoły. Jeśli nie wiesz, jaki model sprawdzi się do Twojego komputera, zachęcamy do zapoznania się z rankingiem. Znajdziesz w nim polecane przez użytkowników płyty główne.

 

Płyta główna MSI

 

1. Płyta główna MSI B450 Tomahawk MAX 

 

Dla graczy, którym zależy na płynnym odtwarzaniu gier w wysokiej jakości dobrym rozwiązaniem jest płyta główna MSI B450 Tomahawk MAX. Produkt ma socket AM4 do procesorów Ryzen i chipset B450. Sprzęt jest wydajny i szybki. Płyta główna MSI umożliwia podłączenie modułów pamięci RAM DDR4. W efekcie płyta główna zapewnia szybki i wydajny przesył danych i plików oraz płynne odtwarzanie multimediów.

Model Tomahawk ma niezbędne złącza, takie jak USB typu A i C o przepustowości wynoszącej 10 GB/s. Złącze Turbo M.2 z przepustowością 32 GB/s umożliwia podłączenie nowoczesnych dysków SSD. Płyta główna MSI ma wydajny system chłodzenia, który może być sterowany bezpośrednio przez użytkownika. Dzięki temu sprzęt zawsze pracuje wydajnie, podobnie jak połączone z nim podzespoły. Płyta główna ma podświetlenie LED, które pozwala spersonalizować nie tylko obudowę, ale także wnętrze komputera.

Płyta główna do gier MSI Tomahawk jest polecana szczególnie przez graczy. Sprzęt jest wydajny i mocny, zapewnia płynne odtwarzanie multimediów. Wysokiej jakości złącza umożliwiają szybkie przesyłanie danych i pracę z plikami w różnych formatach.

 

 

 

 

Płyta główna Gigabyte

 

2. Płyta Główna Gigabyte B450 Aorus Elite AM4

 

Jeśli szukasz dobrej płyty głównej, zachęcamy do rozważenia zakupu modelu Gigabyte B450 Aorus Elite AM4. Sprzęt umożliwia podłączenie dysków SSD o dużej przepustowości. Dzięki temu wszystkie multimedia nawet te w wysokiej jakości są odtwarzane płynnie. Zastosowanie specjalnej technologii AMD StoreMI umożliwia zintegrowanie dwóch dysków – HDD i SSD. W efekcie powstaje wirtualny dysk o dużej pojemności, który zwiększa wydajność całego systemu.

Płyta główna Gigabyte ma wzmocnioną konstrukcję z dodatkowymi punktami lutowniczymi. Dzięki temu jest wytrzymała i służy przez wiele lat. Części płyty są ponadto zabezpieczone przed erozją. Model Gigabyte zapewnia dobrą jakość dźwięku, dzięki wydajnym systemom audio. W efekcie podczas grania i oglądania filmów masz wrażenie, że świat wirtualny staje się realny. Płyta główna ma szybki i wydajny układ sieciowy, który zapewnia stabilne połączenie z Internetem.

Użytkownicy przeprowadzili test płyt głównych Gigabyte i polecają produkt jako wydajny i szybki. Sprzęt jest wytrzymały, wzmacniania konstrukcja zapewnia wiele lat użytkowania. Płyta dobrze sprawdza się zarówno do pracy, jak i do gier.

 

 

 

 

Płyta główna Asus

 

3. Płyta główna ASUS Tuf Gaming X570-Plus

 

Wydajna płyta główna ASUS Tuf Gaming X570-Plus dobrze sprawdzi się do odtwarzania gier. Chipset 570 umożliwia obsługę nowoczesnych procesorów Ryzen. Sprzęt wyposażono w szybkie złącza USB, między innymi w USB 3.1 Gen2 o przepustowości wynoszącej 10 GB/s. Dzięki temu można sprawnie przesyłać nawet bardzo duże pliki. Ponadto płyta główna ASUS ma dwa złącza M.2, które umożliwiają podłączenie dysków SSD. W efekcie wszystkie zadania na komputerze wykonuje się sprawnie i płynnie.

Model Tuf Gaming ma wbudowany kodek Realtek S1200A, który zapewnia wysoką jakość dźwięku. Płyta główna pozwala na połączenie komputera z siecią LAN lub Internetem. Duża przepustowość zapewnia płynne odtwarzanie gier sieciowych. Sprzęt i wszystkie podzespoły pracują wydajnie dzięki dobremu systemowi chłodzenia. Płyta główna ASUS ma dodatkowe podświetlenie LED, dzięki czemu wnętrze komputera wygląda estetycznie i nietypowo.

Opinie o płytach głównych ASUS są najczęściej pozytywne. Konsumenci chwalą model Tuf Gaming za wydajną pracę oraz odtwarzanie multimediów w wysokiej jakości. Produkt sprawdza się do gier, również sieciowych, akcja rozgrywa się płynnie i bez zakłóceń.

 

 

 

 

Płyta główna am3+

 

4. Asus Płyta Główna M5A78L-M PLUS/USB3 AM3+ 760G 4DDR3

 

Warto zainwestować w płytę główną Asus M5A78L-M PLUS/USB3 AM3+ 760G 4DDR3, ponieważ jest mocna i szybka. Sprzęt może obsługiwać procesory AMD AM3+ z kilkoma rdzeniami. Zapewnia to wydajną pracę wszystkich podzespołów. Model ma szybkie złącza USB, PCI-E do kart graficznych oraz jedno wejście HDMI. Płyta główna AM3+ ma dwukanałową obsługę pamięci DDR3. Dzięki temu możliwe jest szybkie przesyłanie danych i praca na plikach w każdym formacie.

Płyta główna Asus jest wydajna i wytrzymała. Jej konstrukcja zapewnia długotrwałe użytkowanie. Sprzęt sprawdza się zarówno do komputerów przeznaczonych do pracy biurowej, jak i do gier i odtwarzania filmów w wysokiej jakości. Wszystkie podzespoły dobrze współpracują z płytą główną M5A78L-M. Wydajny system chłodzenia, który nie pobiera dużych ilości energii, zapewnia płynną pracę sprzętu. 

Ranking płyt głównych uwzględnia model Asus, ponieważ jest wydajny, mocny i szybki. Współpracuje z nowoczesnymi procesorami i umożliwia sprawne przesyłanie danych. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup płyty głównej Asus, polecają ją innym.

 

 

 

 

Płyta główna socket 1155

 

5. Płyta Główna Lenovo Q77 s1155 32GB USB 3.0

 

Do komputerów firmy Lenovo warto wybrać płytę główną tej samej firmy – model Q77 s1155 32GB USB 3.0. Sprzęt można jednak wykorzystać także w innych urządzeniach, dzięki zastosowanym adapterom. Produkt ma chipset Intel Q77 i socket 1155, obsługuje więc procesory Sandy Bridge z rodzaju Intel. Płyta główna Lenovo umożliwia podłączenie nowoczesnych dysków DDR3. Sprzęt ma zintegrowaną kartę dźwiękową, która zapewnia niepowtarzalne wrażenia podczas grania. Ścieżka audio pogłębia wrażenie realności odtwarzanych multimediów.

Płyta główna socket 1155 ma porty PCI-E do kart graficznych oraz wejście DisplayPort. Ponadto na tylnym panelu znajdują się między innymi gniazda USB, które zapewniają szybkie przesyłanie danych. Karta sieciowa umożliwia nawiązanie stabilnego połączenia z Internetem. W efekcie można odtwarzać gry sieciowe bez zakłóceń i opóźnień. Dwukanałowy system pamięci RAM zapewnia płynne odtwarzanie plików i multimediów.

Według użytkowników płyta główna 1155 Lenovo sprawdza się do każdego komputera, ponieważ dołączone adaptery umożliwiają podłączenie jej do wszystkich sprzętów. Model Q77 zapewnia wydajną pracę podzespołów i szybkie przesyłanie danych oraz plików.

 

 

 

 

Płyta główna AM4

 

6. Płyta Główna ASRock B450M-HDV R4.0 AM4 2DDR4

 

Szukając płyty głównej do swojego komputera, warto zwrócić uwagę na model ASRock B450M-HDV R4.0 AM4 2DDR4. Sprzęt wyposażono w szybki dysk SSD, który umożliwia płynne odtwarzanie multimediów, sprawne przesyłanie danych i pracę z plikami. Dysk można połączyć z zewnętrznym dyskiem twardym, aby uzyskać pamięć o dużej pojemności. Model ASRock obsługuje nowoczesne procesory, dzięki wejściu socket AM4.

Produkt ma niezbędne wejścia, takie jak HDMI, PCI-E do kart graficznych oraz wiele szybkich portów USB. Płyta główna AM4 ma dwukanałową obsługę pamięci, która pozytywnie wpływa na szybkość i jakość odtwarzania plików. Sprzęt sprawdza się do pracy i gier. Zapewnia wysoką jakość dźwięku podczas odtwarzania multimediów. System chłodzący utrzymuje sprawną pracę płyty i wszystkich podłączonych do niej podzespołów.

Konsumenci, którzy zakupili sprzęt ASRock są zadowoleni z wyboru i podkreślają, że jest to dobra i tania płyta główna. Sprawdza się do oglądania filmów i seriali, obraz odtwarzany jest płynnie i w dobrej jakości. Płyta główna umożliwia stworzenie jednego, pojemnego dysku dla wydajniejszej pracy całego systemu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką płytę główną kupić?

 

Tworząc własny komputer od podstaw, warto zainwestować w dobrą płytę główną, która zapewni wydajną pracę wszystkich podzespołów. Kupując sprzęt do PC, trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele różnych parametrów. Wybór dobrego modelu może być trudny, dlatego nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza płyta główna?

Formaty płyt głównych

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając płytę główną jest jej format. Decyduje on o tym, do jakiej obudowy będzie pasował dany model. Najczęściej wyróżnia się formaty: E-ATEX o wymiarach 305 mm x 330 mm, ATX w rozmiarze 305 mm x 244 mm, MicroATX 244 mm x 244 mm i MiniITX o wymiarach 170 mm x 170 mm. Wybór odpowiedniego formatu zależy tylko od wielkości obudowy komputera.

 

Gniazda procesorów w płycie głównej

Zastanawiając się, jaką płytę główną wybrać, trzeba zwrócić uwagę na gniazda procesorów. Jest to jeden z najważniejszych kryteriów odpowiedniego doboru sprzętu. Gniazdo decyduje o tym, jaki układ będzie mógł być wykorzystany, a tym samym wpływa na wydajność przyszłego komputera. Parametr określa się słowem socket i wartością liczbową. Możliwości jest wiele, najczęściej spotyka się socket 1155 dla serii procesorów Sandy Bridge i Ivy Bridge, a także socket 771 dla wersji Intel. Płyta główna z procesorem decyduje o jakości całego sprzętu. Dlatego wybierając model, trzeba przed dokonaniem zakupu wybrać, jaki procesor chce się zainstalować w komputerze. Często spotyka się także płyty główne z gniazdem procesora AMD. Wśród nich najpopularniejsze to: Socket AM3 do wersji Phenom i Athlon, ulepszony socket AM3+, socket AM4 do procesorów Ryzen. Płytę główną trzeba dopasować do dobranych wcześniej podzespołów.

 

Chipsety

W parametrach płyt głównych producenci podają także chipsety. Wpływają one na możliwość podkręcenia komputera, czyli poprawienia jego wydajności, zwiększając pamięć operacyjną lub łącząc dyski. W wyborze odpowiedniego modelu trzeba zwrócić uwagę na literę, która znajduje się w oznaczeniu chipsetu. W procesorach Intel X to wersje dla profesjonalnych informatyków, Z sprawdza się dla zaawansowanych graczy, a B to dobra wersja do biur. W chipsetach AMD stosuje się: X dla profesjonalistów, B do biura, ale dzięki dużej wydajności także do gier oraz A do podstawowego użytku. Najlepsza płyta główna jest dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika oraz wybrana zgodnie z przeznaczeniem.

Pozostałe parametry

Wybierając płytę główną do swojego komputera, trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry. Istotne są układy zintegrowane. Najczęściej są to karty sieciowe i dźwiękowe, rzadziej graficzne. Powinny być wysokiej jakości. Dobry system audio tworzy wrażenie, że świat wirtualny wykracza poza komputer i roztacza się również wokół użytkownika. Karta sieciowa pozwala nawiązać stabilne połączenie z Internetem, co jest szczególnie ważne w sprzętach przeznaczonych do gier.

Istotną kwestią przy wyborze płyty głównej jest także system chłodzenia. Wpływa on przede wszystkim na wydajność i jakość pracy całego urządzenia. Najczęściej stosuje się radiatory, które wystarczą do sprzętów przeznaczonych do domowego użytku. Jeśli chcesz stworzyć komputer o większej wydajności, w przyszłości konieczne będzie rozbudowanie systemu chłodzenia.

Podczas wyboru odpowiedniego modelu, zwróć uwagę również na złącza, jakie znajdują się w płycie głównej. Warto zdecydować się na produkt, który ma złącze M.2. Umożliwia ono szybkie przesyłanie danych, jest najczęściej połączone z dyskiem SSD. Ważne są także złącza USB. Umożliwiają przesyłanie plików i multimediów, dlatego powinny być sprawne. Obecnie najszybszym portem USB jest port typu C. Przydatne w płytach głównych są także złącza HDMI oraz DisplayPort do przesyłania sygnału cyfrowego audio i wideo.

Na wydajność i szybkość pracy urządzenia oraz możliwość sprawnego przesyłania plików i pracy z nimi wpływ ma pamięć RAM. Aby umożliwić sobie komfortową pracę i dobre odtwarzanie multimediów, warto wybrać płytę główną z dużą ilością slotów RAM, które obsługują pamięć DDR3 lub DDR4.

 

Ceny płyt głównych

Płyty główne w dobrych cenach można znaleźć w wielu sklepach komputerowych. Koszt zakupu sprzętu to zwykle kilkaset złotych. Warto jednak zainwestować w dobrą, sprawdzoną i wydajną płytę główną, aby móc cieszyć się sprawnym komputerem przez wiele lat. Najtańsze modele mogą kosztować ok. 300 zł, droższe sięgają nawet 500 zł. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić, czy inni użytkownicy polecają dany produkt i zapoznać się z jego parametrami. Wszystkie podzespoły muszą być odpowiednio dobrane, aby cały komputer sprawnie działał. Znaczenie mają także materiały, z których wykonano płytę główną. Solidne, wzmacniane modele są droższe, ale też pracują dłużej. Warto więc znaleźć dobry model sprawdzonego producenta i zainwestować w niego.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest płyta główna?

Płyta główna to bardzo ważny element każdego komputera. To do niej podpina się wszystkie podzespoły, między innymi procesor, czy kartę graficzną. Płyta główna ma zwykle prostokątny lub kwadratowy kształt. Jej typ oraz rodzaj złączy decyduje o tym, jakie komponenty można będzie wykorzystać. Na płycie znajdują się różne ścieżki oraz elementy stałe, czyli chipset, BIOS, czy gniazda. Sprzęt ma także zintegrowane karty sieciowe i dźwiękowe. Rodzaj płyty głównej, złączy i gniazd decyduje o wydajności komputera, dlatego wybierając model dla siebie, warto dobrze przemyśleć zakup i porównać parametry. Trzeba także odpowiednio dopasować pozostałe podzespoły do wybranego przez siebie sprzętu, aby całość działała spójnie i szybko. 

 

P2: Ile kosztuje płyta główna?

Ceny płyt głównych różnią się w zależności od rodzaju sprzętu, jego wydajności oraz dodatkowych złącz i gniazd. Zwykle jednak za ten najważniejszy element wyposażenia komputera trzeba zapłacić kilkaset złotych. Najtańsze modele, często bez udogodnień takich, jak system chłodzenia, kosztują mniej niż 300 zł. Warto jednak zainwestować w dobry sprzęt, nawet jeśli wiąże się to z wyższym kosztem zakupu. Płyta główna decyduje o wydajności i jakości całego sprzętu. Jeśli będzie odpowiednio dobrana i wykonana z dobrych, trwałych materiałów powinna służyć przez wiele lat. Dlatego dokonując zakupu płyty głównej, warto zaufać opiniom użytkowników i sprawdzonym producentom, nawet jeżeli wiąże się to z wyższą ceną. Płyty główne nie kosztują zwykle więcej niż 500 zł.

P3: Jak działa płyta główna?

Sprawne działanie płyty głównej zależy od jej komponentów. Ważny jest przede wszystkim chipset, ponieważ to on odpowiada za komunikację pomiędzy wszystkimi elementami i urządzeniami podpiętymi do płyty. Za przepływ danych i informacji odpowiadają szyny pamięci. W zależności od otwieranych plików i wykonywanych działań zaangażowane są inne podzespoły podłączone do płyty głównej. Magistrala składa się z szyny sterującej, która zajmuje się sygnałami dotyczącymi pracy poszczególnych elementów oraz z szyny adresowej. Wyróżnia się także szynę danych, która przesyła informacje. Wszystkie te części magistrali odpowiadają za pracę płyty głównej oraz podłączonych do niej podzespołów. Odpowiednie przesyłanie danych to kluczowy element efektywnego działania.  

 

P4: Ile waży płyta główna komputera?

Waga płyty głównej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jej rozmiaru oraz ilości złączy, gniazd i poszczególnych komponentów. Sama płyta główna może ważyć mniej niż 1 kg, a większe modele niewiele ponad 1 kg. Z całym wyposażeniem i podłączonymi podzespołami, waga sprzętu jest większa. Elementy wyposażenia komputera nie są jednak ciężkie, nie ważą więcej niż 10 kg, nawet jeśli wnętrze urządzenia jest bardzo rozbudowane. Komputery stacjonarne rzadko się jednak przenosi, dlatego waga sprzętu nie ma dużego wpływu na komfort użytkowania.

 

P5: Jak sprawdzić kompatybilność karty graficznej z płytą główną?

Każdy z podzespołów w komputerze musi być odpowiednio dobrany, aby współpracował z płytą główną. Ważne jest to szczególnie w przypadku karty graficznej, ponieważ odpowiada  za jakość wyświetlanych multimediów. Jeśli karta nie będzie kompatybilna z wybranym modelem płyty głównej, komputer nie sprawdzi się do gier i oglądania filmów w wysokiej jakości. Aby dowiedzieć się, czy oba elementy będą ze sobą współpracować, można sprawdzić, czy na płycie znajduje się wyjście odpowiadające kablom w karcie. Warto upewnić się także, czy karta zmieści się w obudowie po podłączeniu. Jeżeli będzie za duża, to choć wejście pasuje do płyty głównej, całość nie będzie prawidłowo działać. Wnętrze komputera będzie się przegrzewać. Karta graficzna jest kompatybilna z płytą główną również wtedy, gdy zasilanie karty pasuje do wyjść w płycie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ