Ranking 12 najlepszych śpiworów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Śpiwór – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Planujesz wyjazd pod namiot i kompletujesz niezbędne wyposażenie? Nie zapomnij o śpiworze, który pozwoli Ci się wyspać i zapobiegnie odczuwaniu chłodu. Po tym, jak poddaliśmy analizie trendy zakupowe i opinie konsumentów, możemy polecić Ci Quechua Arpenaz 10°. Można go prać w pralce, dlatego utrzymanie go w czystości nie jest kłopotliwe. Materiałem wykonania śpiwora jest bawełna, czyli naturalna tkanina zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza. Akcesorium jest lekkie, więc nie obciąża plecaka. Potrzebujesz modelu wypełnionego puchem? Na pewno zainteresuje Cię produkt Małachowski 200 II Ultralight. To śpiwór wykazujący odporność na rozerwanie, który pozwala szczelnie się otulić (swoim kształtem przypomina mumię).

12 najlepszych śpiworów. Opinie w 2024 roku

 

Zachęcamy, abyś przeczytał też ranking śpiworów. Znajdują się w nim opisy produktów, które cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród miłośników podróży. Na pewno wśród nich jest ten, który przypadnie Ci do gustu.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Śpiwór został wykonany z bawełny, a to oznacza, że jest lekki i przewiewny. W czasie snu nie powinniśmy się spocić. Model zapewnia dobrą izolację przed chłodem.

Wady

Wielu kupujących uważa, że akcesorium powinno być dodatkowo wyposażone w kaptur. Jego brak przyczynia się do tego, że czasami trzeba spać w czapce.

Podsumowanie

Model jest przeznaczony dla jednej osoby, można go używać jako kołdry. Śpiwór wypełniono watoliną z poliestru, zapewniającą przyjemne uczucie ciepła. Można go prać w pralce, co znacząco ułatwia pozbywanie się zabrudzeń.

Drugi wybór

Zalety

Śpiwór nie jest ciężki, dlatego można je wygodnie przenosić w plecaku (nawet jeśli planujemy przejść wielokilometrową trasę). Wyprodukowano je z solidnej tkaniny. Śpiwór nie jest podatny na zabrudzenia, nie trzeba go zbyt często czyścić.

Wady

Czasami zdarza się, że pod suwak przedostaje się materiał. Wtedy trudno jest szybko zasunąć śpiwór i się nim otulić, trzeba mocno szarpnąć zamkiem.

Podsumowanie

Śpiwór wypełniono naturalnym puchem, zapobiegającym odczuwaniu nieprzyjemnego zimna. To produkt w kształcie mumii w granatowym kolorze. Nie ma ryzyka, że przypadkowo rozerwiemy materiał. To trwałe akcesorium, które może być używane tak często, jak jest to konieczne.

Rozważ też

Zalety

To bardzo ciepły śpiwór, który gwarantuje komfortowy sen nawet przy bardzo niskiej temperaturze. Składa się z dwóch warstw, czyli zewnętrznej (nylon) i wewnętrznej (poliester). Z uwagi na przyszyty kaptur, w chłodną noc nie musimy spać w czapce.

Wady

Nie jest to najlżejszy śpiwór. Po spakowaniu do pokrowca waży on ok. 8 kg, więc może się okazać, że mocno obciąża plecak.

Podsumowanie

Produkt nie jest pozbawiony wad, ale zostało docenione przez wiele osób. Jest ono nieprzemakalne, przyjemne w dotyku i niepodatne na zabrudzenia. To praktyczny śpiwór z bawełnianą podszewką, zapobiegającą nadmiernej potliwości. Jest on wypełniony puchem, który nie dopuszcza do odczuwania nieprzyjemnego chłodu.

 

Śpiwór Decathlon

 

1. Quechua Śpiwór Kempingowy Arpenaz 10°

 

Chcielibyśmy zaprezentować Quechua Arpenaz 10°, czyli śpiwór dostępny w sklepach Decathlon, który został wykonany z bawełny. Tkanina jest odporna na rozerwanie i pozwala oddychać, co zapobiega nadmiernej potliwości w czasie snu. Produkt ma wymiary: 200 cm x 80 cm, jest przeznaczony dla jednej osoby.

Śpiwór bawełniany można z łatwością utrzymać w czystości, gdyż przystosowano je do prania w pralce. Temperatura komfortu (czyli taka, w której nie odczuwa się ciepła ani zimna) to 10 st. C. Opisywany śpiwór sprzedawany w sieci Decathlon jest wypełniony poliestrową watoliną, która dobrze izoluje przed chłodem.

śpiwór na 10 stopni spodobał się wielu konsumentom, ponieważ jest solidny, nie blaknie na skutek wielokrotnego prania, w dodatku jest przyjemny w dotyku. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Warto dodać, że mając dwa takie same śpiwory, można je złączyć, aby wygodnie spać z ukochanym czy ukochaną.

 

 

 

 

Śpiwór puchowy

 

2. Śpiwór Małachowski 200 II Ultralight

 

Małachowski 200 II Ultralight wyróżnia się głównie lekkością, waży 345 g. To oznacza, że nie obciąży ono nadmiernie plecaka, więc można swobodnie chodzić np. po górach. To śpiwór puchowy, który został wykonany z trwałej tkaniny Airtastic. Temperatura komfortu jest równa 11 st. C.

Ultralekki śpiwór nie jest podatny na przetarcia i rozerwanie, dlatego można go zabierać w każdą podróż. To, że jest on wytrzymały, potwierdził też test śpiworów. Jest on dostępny w granatowym kolorze, więc nie trzeba się martwić, że szybko będzie na nim widać brud.

Małachowski 200 II Ultralight to typ mumia, który pozwala na szczelne otulenie się podczas snu. Zapobiega on odczuwaniu nieprzyjemnego zimna, a także wychłodzeniu organizmu. Zdaniem konsumentów śpiwór jest praktyczny.

 

 

 

 

Śpiwór wojskowy

 

3. Śpiwór Wojskowy Bundeswehr Modułowy Puch Naturalny

 

Śpiwór Bundeswehr Modułowy Puch Naturalny składa się z dwóch warstw: zewnętrznej wykonanej z nylonu i wewnętrznej, zrobionej z poliestru. Podszewka jest bawełniana, dlatego zapewnia stałą cyrkulację powietrza. To model o długości 235 cm, który wypełniono naturalnym puchem.

Do kompletu jest dołączony kaptur ochronny z termicznym wypełnieniem, który może przydać się w bardzo zimne noce. Ten wojskowy śpiwór sprawdza się w bardzo trudnych warunkach i zapewnia komfortowy sen w niskiej temperaturze, nawet do -35 st. C.

Czy warto kupić prezentowany produkt? Wiele osób uważa, że jest on wytrzymały, odporny na zabrudzenia i ponadto nie przemaka. To dobry śpiwór myśliwski do -30 stopni, który można zapakować w specjalny worek (znajduje się w zestawie), co ułatwia jego przechowywanie.

 

 

 

 

Śpiwór zimowy

 

4. Śpiwór Fjord Nansen Finmark

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć Fjord Nansen Finmark, który wyposażono w ciepły kaptur chroniący głowę przed utratą ciepła. To lekki śpiwór zimowy, którego temperatura komfortu wynosi 8 st. C, a temperatura ekstremalna jest równa -10 st. C. Uszyto go z miękkiego materiału, który przepuszcza parę wodną. Daje to możliwość utrzymania odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz śpiwora.

Na wysokości ramion znajduje się kołnierz termiczny, a na dole dodatkowa wstawka ogrzewająca stopy. W komplecie znajdziemy worek kompresyjny z zatrzaskową klamrą, do którego możemy schować model, kiedy nie jest potrzebne (nie zajmuje wtedy dużo miejsca w plecaku). Do wypełnienia śpiwora wykorzystano MICROfill Super-Therm, czyli sprężyste włókna gwarantujące odpowiednią izolację termiczną.

Wielu podróżników decyduje się na zakup przedstawionego modelu, gdyż ma on niewielkie wymiary po złożeniu i został wyposażony w system ANTI-BITE, który zapobiega ciągłemu wcinaniu się materiału pod suwak. Należy dodać, że śpiwór trekkingowy ma kształt mumii, więc pozwala szczelnie się otulić.

 

 

 

 

Śpiwór Fjord Nansen

 

5. Śpiwór Fjord Nansen Stavanger

 

Śpiwór Fjord Nansen Stavanger wypełniono miękką i lekką ociepliną Eko Loft Hollowfiber. Jest ona zrobiona z silikonowych, spiralnie skręconych włókien poliestrowych. Gwarantuje on przyjemne uczucie ciepła, ale jednocześnie zapewnia cyrkulację powietrza i przepuszcza parę wodną. Materiał zewnętrzny to POLI RIPSTOP, który jest miękki oraz odporny na rozerwanie.

Temperatura komfortu jest równa -2 st. C, maksymalna wynosi 15 st. C, a ekstremalna -22 st. C. Model waży 1,816 kg, jego całkowita długość to 198 cm. Wewnątrz śpiwora jest niewielka kieszonka, do której można schować potrzebne drobiazgi. Dwubiegowy zamek pozwala nam na samodzielną regulację temperatury, więc nie powinno być nam zbyt gorąco.

Podróżowanie ze śpiworem nie jest niekomfortowe, gdyż można go schować do dołączonego do kompletu pokrowca (jego wymiary po złożeniu są równe: 43 cm x 26 cm). Osoby, które kupiły ten śpiwór survivalowy, uważają, że sprawdza się bardzo dobrze nawet w trudnych warunkach. Jest on przyjemny w dotyku i nie powinno szybko się zniszczyć.

 

 

 

 

Śpiwór dwuosobowy

 

6. High Peak Śpiwór Ceduna Duo 20061

 

High Peak Ceduna Duo 20061 to wysokiej jakości śpiwór z syntetycznym wypełnieniem. Komfort cieplny wynosi 8 st. C., a limit cieplny jest równy 3 st. C. Produkt waży 2600 g. Model jest dostosowany dla użytkowników o wzroście do 2 m. Wymiary materaca po spakowaniu to: Szerokość – 33 cm i długość – 42 cm. Zajmuje on mało miejsca, a jego przechowywanie jest wygodne.

Model High Peak Ceduna Duo 20061 jest dostosowany do użytkowania przez dwie osoby. Jest on polecany dla użytkowników interesujących się turystyką pieszą. Śpiwór 2 osobowy jest zapinany na zamek błyskawiczny i ma zapięcie bezpieczeństwa. Materiał szybko schnie i jest hipoalergiczny.

Prezentowany śpiwór dwuosobowy zyskał sporo pochlebnych komentarzy użytkowników. Kupujący wskazują, że produkt zapewnia ciepło i wygodę w trakcie odpoczynku. Śpiwór podwójny przypomina kształtem kołdrę. Jest on polecany głównie do używania w trakcie letnich wycieczek. 

 

 

 

 

Śpiwór mumia

 

7. Śpiwór Deuter Orbit 0° Sl-Prawy

 

Polecanym śpiworem jest Deuter Orbit 0° Sl-Prawy, czyli jednowarstwowy model stworzony z myślą o kobietach. Jest on dostosowany do użytkowniczek o wzroście do 175 cm. Produkt jest polecany do używania w sezonie wiosenno-letnim, w okresie jesiennym sprawdzi się do spania w schronisku. W zestawie znajduje się worek kompresyjny, który ma kompaktowe wymiary i służy do wygodnego i bezpiecznego przenoszenia materaca.

Śpiwór typu mumia zrobiono z materiału Deuter Poly-Lite Soft, dzięki czemu jest on dobrze zabezpieczony przed wilgocią, a dodatkowo niewiele waży. Prezentowany model jest wypełniony silikonowymi włóknami syntetycznymi High-Loft Hollowfibre, które są odporne na zniekształcenia i gwarantują ciepło.

Czy warto zainwestować w opisywany śpiwór? Większość osób twierdzi, że tak. Jakość wykonania produktu jest bardzo dobra. Model jest tak zbudowany, i potierdza to test spiworów, aby zapewnić skuteczną ochronę przed chłodem. Zastosowane w śpiworze zamki błyskawiczne płynnie działają.

 

 

 

 

Śpiwór Campus

 

8. Campus Śpiwór Cougar 150L R

 

Poliestrowy śpiwór Campus Cougar o wymiarach: 230 cm x 80 cm jest polecany do używania latem. Wypełniono go Hollowfibre, czyli antyalergicznymi włóknami syntetycznymi, które zapewniają nie tylko izolację termiczną, ale również miękkość. Model można zapakować do dołączonego do kompletu worka kompresyjnego.

Po rozpięciu akcesorium może pełnić funkcję dużej i przyjemnej w dotyku kołdry. Na pewno przyda się ono podczas wakacyjnych wczasów pod namiotem. To dobry i tani śpiwór z kapturem pozytywnie wpływającym na komfort spania. Produkt waży 1,25 kg i jest dostępny w niebiesko-szarym kolorze.

Osoby, które kupiły ten śpiwór turystyczny, uważają, że dokonały dobrego wyboru. Campus Cougar nie zajmuje w plecaku dużo miejsca po złożeniu (18 cm x 35 cm). Trzywarstwowa konstrukcja nie dopuszcza do wychłodzenia organizmu, dlatego możemy bez przeszkód nocować na polu biwakowym, nie obawiając się o późniejsze przeziębienie czy grypę.

 

 

 

 

Śpiwór Cumulus

 

9. Cumulus Śpiwór Panyam 600 

 

Cumulus Panyam 600 to śpiwór odpowiedni na ekstremalne wyprawy. Temperatura komfortu wynosi -6 st. C, a ekstremalna to -32 st. C. Z tego względu prezentowany model sprawdzi się dobrze podczas zimowego wyjazdu w góry. Waży on 0,97 kg. Produkt wykonano z solidnej tkaniny Pertex Quantum DWR, a wypełnieniem jest gęsi puch.

Opisywany model cieszy się popularnością, a potwierdzają to m.in. przeanalizowane opinie o śpiworach wspomnianej marki. Śpiwór jest przeznaczony dla osób o wzroście do 190 cm, jego całkowita długość wynosi 208 cm. Ma trzy zewnętrzne pętelki, które ułatwiają jego suszenie po praniu.

Czy warto zdecydować się na śpiwór Cumulus? Osoby, które często podróżują zimą i wczesną wiosną, uważają, że tak. Ma on ciepły kaptur na głowę i puchowy kołnierz. Jeśli poczujemy, że jest nam zbyt gorąco, możemy rozsunąć suwak w dolnej części, aby nieco obniżyć temperaturę, co jest wygodnym rozwiązaniem.

 

 

 

 

10. Śpiwór Fjord Nansen Fredvang

 

Śpiwór syntetyczny Fjord Nansen Fredvang to model idealny na letnie wypady pod namiot. Wypełniony jest Eko Loft Hollowfiber, czyli bardzo puszystą ociepliną ze spiralnie skręconych włókien poliestrowych. Temperatura maksymalna, przy jakiej zaleca się korzystanie z produktu to 26 st. C, a minimalna 12 st. C.

Zaletą produktu jest bezsprzecznie jego waga. Śpiwór kompaktowy ten waży bowiem 0,65 kg. Jeśli więc szukasz czegoś, co nie będzie dla Ciebie zbytnim obciążeniem, ten śpiwór ultralight powinien Ci się spodobać.

Wewnętrzna część śpiwora jest miła w dotyku, gdyż została wykonana z włókien syntetycznych Policotton. Materiał ten przepuszcza parę wodną. Natomiast zewnętrzna część produktu jest odporna na działanie wilgoci.

Prezentowany model ma regulowany kaptur chroniący głowę przed utratą ciepła. Śpiwór zapinany jest zamkiem dwukierunkowym TH. Całkowita długość produktu to 205 cm. Produkt ten ceniony jest za solidne wykonanie, jak również niewielką wagę.

Śpiwór syntetyczny Fjord Nansen Fredvang o całkowitej długości 205 cm to doskonała propozycja na lato. Maksymalna temperatura, przy jakiej można bez obaw korzystać z tego modelu to 26 st. C, a minimalna 12 st. C. Jest to bardzo dobry śpiwór do 200 zł.

 

Zalety

Waga: Śpiwór letni waży zaledwie o,65 kg. Jest to najlżejsza propozycja w naszym zestawieniu i jednocześnie jedna z najlżejszych na polskim rynku. To najlepszy wybór dla osób, które szukają produktu, który nie będzie stanowił obciążenia w czasie wędrówek.

Materiał: Produkt, z którego wykonano ten śpiwór przepuszcza powietrze, nie zatrzymuje wilgoci i jest całkiem miły w dotyku. Poza tym cechuje się solidnością.

Cena: Do zalet produktu możemy zaliczyć jego atrakcyjną cenę. Trudno jest znaleźć równie dobry śpiwór za tak małe pieniądze.

Przebadany w komorze klimatycznej: Ponieważ śpiwór dokładnie przetestowano i przebadano w komorze klimatycznej, możemy mieć pewność, że dane dotyczące temperatur są prawdziwe.

Zamek: Prezentowany model ma bardzo dobry, dwustronny zamek. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo blokowania się zamka na materiale, zastosowano dość dużą taśmę, która temu zapobiega.

 

Wady

Szeleszczący materiał: Wiele osób zauważa, że śpiwór wykonano z dość szeleszczącego materiału.

 

 

 

 

11. Sokey Outlast Śpiwór

 

2-spokey-outlastDruga propozycja to śpiwór Sokey Outlast idealny na wiosenno-letnie wypady. Model ten zapewnia odpowiednie ciepło oraz wygodę, a jego budowa – typ mumii z kopertą/kapturem – zapobiega utratom ciepła. Dodatkowym atutem jest szeroki dół, który nie ogranicza ruchów.

Ze względu na worek kompresyjny, śpiwór można łatwo przewozić, a waga 1200 g, sprawia, że jest to bardzo lekka propozycja, odpowiednia na różnego rodzaju wycieczki, wypady pod namiot. Wymiary śpiwora wynoszą 220×75 cm. Materiał zewnętrzny to 210T Ripstop Polyester, a wewnętrzny 210T Soft Microfibre.

Do tego mamy wypełnienie 250 g/m2 Hollowfibre. Zakres temperatur tego produktu to: maksimum +15ºC, komfort +10ºC, limit +5ºC oraz ekstremum -3ºC. Nie można też zapomnieć o producencie – opinie o śpiworach Spokey są bardzo pozytywne.

Wszystkie modele Spokey uznawane za wygodne, solidne i trwałe. Firma działaj zaledwie 12 lat, ale w tym czasie została wyróżniona podczas licznych targów sprzętu sportowego. Jeśli szukasz mocnego materiału, który sprawdzi się w różnych warunkach, Spokey Outlast to propozycja dla Ciebie.

Spokey Outlast to wiosenno-letni śpiwór wypełniony 250 g/m2 Hollowfibre. Materiał zewnętrzny tego modelu to 210T Ripstop Polyester, a wewnętrzny 210T Soft Microfibre. Śpiwór waży 1,2 kg.

 

Zalety

Budowa: Jest to śpiwór typu mumia, który skutecznie zapobiega utracie ciepła. Pozwala nam na dokładne zabezpieczenie całej głowy, przy jednoczesnym, stałym dostępie do świeżego powietrza.

Worek kompresyjny: Produkt sprzedawany jest w zestawie z workiem kompresyjnym. Dzięki temu możemy go łatwo złożyć i zmniejszyć jego objętość, tak aby zajmował w naszym bagażu, jak najmniej miejsca.

Wygoda: Wiele osób potwierdza, że prezentowany śpiwór dający ciepło w temperaturze 5 stopni jest bardzo wygodny i zapewni nam maksimum komfortu na biwaku.

Cena: Jest to bardzo atrakcyjny cenowo produkt. Jeśli szukasz czegoś niedrogiego, polecamy Twojej uwadze właśnie ten model.

Wykonanie: Konsumenci bardzo pozytywnie odnoszą się do wykonania produktu. Potwierdzają, że jest on mocny, i tym samym odporny na uszkodzenia.

 

Wady

Waga: Jest to dość ciężki śpiwór, zwłaszcza jeśli uwzględnimy to, że jest to model cienki, bez grubego wypełnienia, jak w produktach jesienno-zimowych.

 

 

 

 

12. Śpiwór Fjord Nansen Stavoy

 

4-fjord-nansen-stavoyŚpiwór w formie koperty z kapturem Fjord Nansen Stavoy to kolejna pozycja w naszym zestawieniu. Wypełnienie tego modelu to Eko Loft Hollowfiber – skręcone, silikonowe włóka poliestrowe, które są bardzo ciepłe, lekkie i miękkie. Zaletą jest też bardzo lekki i przyjemny w dotyku materiał z włókien przepuszczających parę wodną. Dzięki temu zachowujemy właściwy mikroklimat wewnątrz śpiwora.

Jest to doskonała propozycja, która sprawdzi się podczas ciepłej wiosny i jesienią. Zakres temperatur to maksimum 26°C, komfort 15°C oraz limit 12°C. Dlatego nie jest to odpowiednia propozycja na chłodniejsze dni. Śpiwór kempingowy ma dwubiegowy zamek umożliwiający regulację temperatury.

Po za tym może być spięty z takim samym śpiworem, dając tym samym model dwuosobowy. ANTI-BITE to kolejny warty uwagi system zabezpieczenia materiału przed wcinaniem w zamek. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również to, że po rozpięciu śpiwór można wykorzystać jak kołdrę.

Wewnątrz znajduje się też kieszonka na cenne drobiazgi o wymiarach 20 x 20 cm z karteczką na dane właściciela. Śpiwór ma wymiary 195 + 35 cm x 90 cm.

Śpiwór z kapturem Fjord Nansen Stavoy to typowo letnia propozycja, której wymiary są następujące 195 cm ( + kaptur 35 cm) x 90 cm. Śpiwór ma zamek rozpinany na całej jego długości, jak również u dołu więc można go wykorzystać jako kołdrę.

 

Zalety

Wypełnienie: Śpiwór wypełniono Eko Loft Hollowfiber, czyli skręconymi, silikonowymi włóknami poliestrowymi. Zaletą takiego wypełnienia jest niewielka waga, miękkość, a także to, że zabezpiecza nas przed zimnem.

ANTI-BITE: Nie ma nic gorszego niż wcinający się w materiał zamek. Dlatego zastosowano tutaj system, który nas przed tym zabezpieczy.

Kołdra: Bardzo ciekawe jest to, że zamek śpiwora można całkowicie rozpiąć i w ten sposób produkt będzie stanowił kołdrę, nawet dla dwóch osób.

 

Wady

Waga: Śpiwór waży ponad 2 kg i stanowi tym samym jedną z najcięższych propozycji w naszym zestawieniu.

Cena: Jest to dość drogi model. Zwłaszcza w porównaniu z innymi produktami w tym rankingu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki śpiwór kupić?

 

Wybierając się na wczasy pod namiotem czy w schronisku, warto zaopatrzyć się w śpiwór. Zapewni on komfortowy sen, niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. Aby znaleźć dostatecznie solidny i ciepły produkt, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jakich? O tym piszemy w poradniku, zachęcamy do zapoznania się z zawartymi w nim informacjami.

Jaki śpiwór wybrać?

Dostępne w sklepach śpiwory można zaklasyfikować do dwóch grup: kopertowe oraz mumie. Te pierwsze nierzadko określa się mianem kołder, mają prostokątny kształt i po rozpięciu można używać ich jak zwykłego koca. Niektórzy miłośnicy podróży uważają, że typy kopertowe mają stosunkowo duże wymiary po złożeniu i nie są najlżejsze, dlatego mogą nieco obciążać plecaki. Jednak zapewniają one przyjemne uczucie ciepła i bardzo często można połączyć dwa takie śpiwory ze sobą, aby stworzyć jedną, dużą kołdrę. Są także produkty dwuosobowe, odpowiednie np. dla par.

Mumie mają kształt dopasowany do naszej sylwetki. Są one szerokie w okolicach barków i stopniowo zwężają się ku dołowi aż do stóp. Uszyte w ten sposób śpiwory skutecznie zapobiegają odczuwaniu chłodu i stratom ciepła, a jednocześnie mają niewielkie wymiary po złożeniu. Są one także bardzo lekkie, a dodatkowo wyposażone w kaptur, który z pewnością przyda się w chłodniejsze noce.

Drugi podział śpiworów wyróżnia modele na lato, trzysezonowe, czterosezonowe oraz ekspedycyjne. Te pierwsze są najcieńsze, sprawdzają się m.in. jako nakrycie podczas noclegu w schronisku, znajdują zastosowanie w miesiącach letnich. Typy trzysezonowe są bardziej uniwersalne, ponieważ można ich używać w okresie od wczesnej wiosny aż do jesieni. Zapewniają one odpowiedni komfort cieplny przy niższych temperaturach. Modele czterosezonowe, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzają się przez cały rok, a ekspedycyjne cieszą się popularnością głównie wśród himalaistów, bo są przeznaczone do użytku w ekstremalnych warunkach.

 

Materiał wykonania

Aby znaleźć najlepszy śpiwór, koniecznością jest sprawdzenie materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Tkaniną zewnętrzną przeważnie jest poliester lub nylon. Wykazują one odporność na zabrudzenia, mają wodoodporne właściwości, a w razie potrzeby można je szybko wyczyścić. Z kolei wewnętrznym materiałem może być sam nylon, ewentualnie jego mieszanka z bawełną lub wiskoza.

 

Wypełnienie

To, czy śpiwór zapewni nam komfort cieplny, uzależnione jest w dużej mierze od zastosowanego wypełnienia. Bardzo dobrze sprawdza się puch gęsi lub kaczy, bo jest lekki, ale gwarantuje bardzo dobrą izolację termiczną. Wypełnia się nim większość modeli ekspedycyjnych. Śpiwór z puchem jest trwały i można go używać przez długi czas, jeśli odpowiednio o niego zadbamy, jest to też mały śpiwór po złożeniu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest tak odporny na działanie wilgoci. Bardziej wytrzymałe pod tym względem, a do tego tańsze są modele z wypełnieniem syntetycznym, czyli włóknami poliestrowymi lub silikonową warstwą.

 

Normy temperaturowe

Wielu producentów śpiworów podaje normy temperaturowe (według europejskiej normy EN 13537), co może ułatwić podjęcie decyzji, na który model się zdecydować. Najważniejsza jest tzw. temperatura komfortu, dzięki której wiemy, przy jakiej temperaturze zewnętrznej będziemy mogli przespać noc, nie odczuwając chłodu ani zbyt intensywnego ciepła. Przeważnie mieści się ona w zakresie od -10 st. C do +15 st. C. Czasami wartości te podawane są osobno dla mężczyzn i kobiet, bo normy są różne dla obu płci (w przypadku Pań komfort cieplny jest wyższy o 3 – 8 st. C).

Robiąc zakupy, możemy też sprawdzić temperaturę graniczną (na przykład śpiwór 0 stopni)  i ekstremalną. Ta pierwsza określa wartość, przy której możemy komfortowo przespać noc w skulonej pozycji, a druga, przy jakiej temperaturze można uniknąć hipotermii.

 

Wymiary i waga

Na podstawie wymiarów i wagi także możemy się przekonać, jaki jest najlepszy śpiwór. Tego typu model nie powinien zajmować za dużo miejsca w plecaku i mocno go obciążać. Koniecznie trzeba sprawdzić, jak duży jest wybrany przez nas produkt nie tylko po złożeniu, ale i rozłożeniu, aby nie okazało się np., że jest zbyt krótki.

Budowa

Bardzo często śpiwory są wyposażone w dodatkowe elementy budowy, mające na celu poprawę izolacji termicznej. Poza kapturem na głowę może to być też kołnierz docieplający, listwa izolująca zamek czy ocieplona część, w której umieszcza się stopy. Większość produktów ma również specjalną, wewnętrzną kieszonkę, w której można umieścić telefon lub inne drobiazgi oraz uchwyty umożliwiające zawieszenie śpiwora po praniu.

 

Kolorystyka

To, w jakim kolorze jest akcesorium, nie ma tak dużego znaczenia. Niemniej jednak często słyszy się, że jasne śpiwory są bardziej podatne na zabrudzenia. Z tego względu chętniej kupowane są te w ciemniejszych odcieniach, takich jak czarny, granatowy czy szary, ale jeśli jest to Twój ulubiony kolor, to zapewne nie będziesz miał problemu, aby kupić żółty śpiwór.

 

Śpiwory w dobrych cenach

Zwykłe śpiwory przeznaczone do używania latem kosztują nie więcej niż 200 zł, dotyczy to zarówno tych kopertowych, jak i mumii. Za model z grubszą warstwą wypełnienia trzeba zapłacić średnio od 400 zł do 1500 zł. Cena nie powinna odgrywać w tym przypadku najistotniejszej roli. Powinno być dla nas ważniejsze to, czy śpiwór zagwarantuje nam komfort cieplny. Jeśli potrzebujesz śpiworu przekraczającego Twój budżet, po sezonie letnim w wielu sklepach nawet markowy śpiwór objemuje promocja. Zakup na śpiwór możesz też zrealizować w sklepie Allegro czy Jysk. Sieci Lidl i Auchan również mają w ofercie niejeden śpiwór. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak prać śpiwór?

Już po kilku dniach używania na śpiworze mogą pojawić się zabrudzenia. Trzeba zatem wiedzieć, jak go prać, aby nie uległ zniekształceniu i nie przyczynić się do zniszczenia ocieplenia. Czasami wystarczające okazuje się wywietrzenie i usunięcie plam za pomocą gąbki czy mokrej ściereczki. W sytuacji, gdy konieczne jest wypranie śpiwora w pralce, najpierw trzeba znaleźć odpowiednie detergenty. Nie możemy sięgnąć po zwykły proszek i płyn do płukania, bo mają w składzie zbyt dużo substancji chemicznych. Wskazówki dotyczące prania z pewnością znajdziemy na metce. Znajduje się tam informacja na temat maksymalnej temperatury wody (przeważnie wynosi 30 st. C) czy odpowiednich detergentów. Możemy też oddać śpiwór do pralni.

P2: Jak złożyć śpiwór?

Wielu producentów zaznacza, że śpiwory najlepiej przechowywać w formie rozłożonej, gdyż to zapobiega zniszczeniu wypełnienia. Jednak w taki sposób trudno jest je przenosić, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo składać model. Najpierw należy ułożyć śpiwór na płaskiej powierzchni i naciągnąć go, a później złożyć na pół. Jeśli ma on już odpowiednią szerokość, aby zmieścił się do plecaka, wystarczy zwinąć materiał, zaczynając od dowolnej strony. Rolując śpiwór, trzeba pilnować, aby było ono ciasno i równo zwinięte, potem trzeba je zabezpieczyć przed rozłożeniem, służy do tego specjalny ściągacz lub pasy. Na koniec wystarczy włożyć śpiwór do pokrowca.

 

P3: Ile kosztuje śpiwór?

Pod względem ceny dostępne w sklepach śpiwory są zróżnicowane. Duże znaczenie odgrywa w tej kwestii marka, ale również kilka innych czynników, czyli: rodzaj, rozmiar, materiał wykonania, wypełnienie czy zastosowane rozwiązania dodatkowe. Za cienki model przystosowany do używania latem przeważnie zapłacimy maksymalnie 200 zł. Nie jest to duży wydatek, a takie akcesorium z pewnością przyda się podczas spania pod namiotem. Jeśli chcemy znaleźć śpiwór z grubszym wypełnieniem, sprawdzający się w chłodniejsze noce (nawet przy ujemnej temperaturze), trzeba liczyć się ze znacznie większym wydatkiem, rzędu 400 – 1500 zł.

 

P4: Jak przechowywać śpiwór?

Żeby śpiwór szybko się nie zniszczył, trzeba go prać, a także przechowywać w odpowiedni sposób. Zazwyczaj do zestawu dołączone są worki: jeden kompresyjny (mniejszy), do noszenia w plecaku, a drugi nieco większy, służący do przechowywania w domu. Jeżeli przez dłuższy czas nie planujemy używać śpiwora, nie powinniśmy go chować do worka kompresyjnego. W ten sposób unikniemy odkształceniu wypełnienia. Model możemy schować do dużej szuflady w komodzie, szafy wnękowej lub większego pudełka. Jeśli mamy taką możliwość, przechowujmy śpiwór na płasko, niezrolowany. Wtedy na pewno nie straci on swojej sprężystości.

P5: Jak ocieplić śpiwór?

Śpiwór nie ogrzewa, tylko skutecznie izoluje od chłodu. Czasami może okazać się on za cienki, aby mógł być używany w chłodniejsze noce. Jednak nie oznacza to, że musimy poszukać nowego modelu, z grubszą warstwą wypełnienia. Możemy zdecydować się na zakup specjalnej wkładki w odpowiednim rozmiarze i kształcie, która poprawi termoizolacyjne właściwości śpiwora, a dodatkowo poprawi cyrkulację powietrza i ułatwi zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Jeśli nie chcemy zmarznąć podczas noclegu w namiocie, możemy dodatkowo założyć czapkę lub kaptur na głowę, wypić przed snem ciepłą herbatę i wykonać kilka skłonów, przysiadów lub innych ćwiczeń, żeby się rozgrzać.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Krzysztof

October 21, 2021 at 8:32 am

Który śpiwór Fjord Nansen warto kupić przy planowanym wyjeździe pod namiot na Islandię do Gruzji w okresach czerwiec – sierpień? Lepiej kupić model Finmark i do tego wkładkę docieplającą czy Troms?

Odpowiadać
Zespół PlanujWłuczęgę.com

November 3, 2021 at 10:27 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za pytanie. Niestety nie analizowaliśmy śpiworku Troms, więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na postawione pytanie. Niemniej jednak mamy nadzieję, że któryś z naszych czytelników wspomoże radą.

Pozdrawiamy,
Zespół PlanujWłóczęgę.com

Odpowiadać