Maszyny do szycia ranking

Jaką maszynę do szycia kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Maszyna do szycia to nie tylko niezbędne wyposażenie każdego zakładu krawieckiego. To również sprzęt, który może pomóc w pracach domowych, jak również w realizowaniu pasji krawieckiej czy dekoratorskiej. Szycie ręczne jest pracochłonne i męczące, dlatego maszyna jest niezastąpiona. Pojawia się jednak pytanie – jaką maszynę do szycia wybrać, która marka oraz jaki model i typ będzie dla nas najlepszy? W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, wskazując na najważniejsze kwestie by pokazać jak kupować taki sprzęt.

Komputerowa czy mechaniczna, a może elektroniczna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wyróżniamy trzy typy maszyn – elektroniczną, mechaniczną i komputerową. Najpopularniejsze są sprzęty mechaniczne, co ma związek z niską ceną oraz dla wielu osób, tradycją szycia. Jednak coraz więcej klientów decyduje się na maszyny elektroniczne z wyświetlaczem i przyciskami, które są łatwiejsze w obsłudze, ale jednocześnie nieco droższe. Ostatni typ, najbardziej zaawansowany to maszyny komputerowe, których obsługa jest zdecydowanie szybsza, przyjemniejsza – idealna dla niecierpliwych. Jeśli często szyjesz, masz ulubione ściegi i ustawienia to jest to sprzęt dla Ciebie. Dzięki niemu nie musisz za każdym razem dostosowywać urządzenia do swoich potrzeb.

Należy jednak zauważyć, że takie urządzenia są najdroższe. Wiele krawcowych podkreśla, że tylko na maszynie mechanicznej można nauczyć się profesji krawieckiej, a sprzętu komputerowe to ułatwienie. Pamiętaj jednak, że chodzi tu wyłącznie o wybór opcji szycia, który na sprzętach z komputerem jest łatwiejszy. Wciąż jednak musisz poprowadzić materiał i mieć pomysł na stworzenie czegoś z kawałka materiału.

 

Chwytacz – co to takiego i jaki powinien być?

Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów w maszynie do szycia – to za jego pomocą sam proces szycia na takim urządzeniu jest możliwy. Oczywiście ważne są też inne elementy, ale chwytacz można nazwać „mózgiem operacji”. Na rynku spotkasz maszyny z chwytaczem wahadłowym i rotacyjnym. Komputerowe modele są w większości wyposażone w chwytacz rotacyjny. Wciąż zastanawiasz się, jaki model wybrać? Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny, a więc jeśli chcesz ułatwić sobie pracę wybierz model z takim rodzajem chwytacza.

 

Szycie – jak to wygląda?

Tradycyjne sprzęty mechaniczne obsługuje się pedałem, ale coraz częściej spotyka się takie, które mają praktyczny przycisk start i stop. Nie da się ukryć, że nowsze rozwiązania, czyli modele komputerowe są bardziej funkcjonalne i po prostu wygodniejsze. Niektórzy jednak wolą mieć kontrolę pracy w nodze – czują się wtedy pewniejsi.

 

Ściegi – im więcej tym lepiej?

Maszyna do szycia to nie tylko szybsze szycie, ale też bardziej efektowne. Ciekawe ściegi i inne rozwiązania to ogromna zaleta tego typu urządzeń. Wybór ściegów powinien być intuicyjny. Pamiętaj też, aby wybierać sprzęt zgodny z Twoim zapotrzebowaniem. Często kusi nas wybór urządzenia, który ma do wyboru ponad 60 ściegów, ale czy faktycznie warto decydować się na coś takiego? Jeśli szyjesz zawodowo – tak, jeśli hobbystycznie – nie, większości raczej nie wykorzystasz. Z drugiej strony, jeśli sprzęt ma Ci służyć do wykonywania elementów dekoracyjnych wnętrz, dodatkowe ściegi będą przydatne. Wśród najpopularniejszych ściegów znajdziesz:

 • elastyczny wielościegowy,
 • gałązkowy,
 • kryty,
 • kryty elastyczny,
 • muszelkowy,
 • obrzucający,
 • obrzucająco-ukośny,
 • owerlokowy,
 • owerlokowy dekoracyjny,
 • owerlokowy dwustronnie zamknięty,
 • owerlokowy rozciągliwy,
 • prosty,
 • prosty potrójny,
 • satynowy,
 • trapezowy,
 • trykotowy,
 • wielościeg,
 • zygzakowy potrójny,
 • zygzakowy.

 

Szerokość ściegów

Rodzaje ściegów to nie wszystko. Ważna jest też ich długość i szerokość. Większość maszyn wykonuje ściegi o maksymalnej szerokości 5 mm, ale na rynku dostępne są także zaawansowane modele komputerowe, które robią ściegi o długości 9 mm. Jeśli wybierasz maszynę ze ściegami ozdobnymi, szerokość nie pozostaje bez znaczenie, gdyż to ona sprawia, że pięknie się prezentują.

Ryglowanie, czyli zakańczanie ściegów

W końcu kiedyś dochodzimy do końca materiału i musimy zakończyć szycie. Tutaj pojawia się temat ryglowania, czyli zakańczania. Oczywiście można to zrobić manualnie, ale musisz wiedzieć, że istnieją modele z taką funkcją. Niestety taką opcję mają wyłącznie sprzęty komputerowe (choć i tak nie wszystkie).

Automatyczne lub manualne obcinanie nici

Szew kiedyś trzeba zakończyć, a potem odciąć nitkę. Niektóre maszyny mają automatyczne odcinanie nici. Jest to rozwiązanie usprawniające korzystanie z urządzenia. Zwykle jednak na wyposażeniu znajdują się też dodatkowe nożyczki.

 

Pozycjonowanie igły

W mechanicznych maszynach do szycia, igła zatrzymuje się w tym momencie, w którym przestajemy naciskać pedał. Natomiast modele komputerowe mają bardziej funkcjonalne rozwiązanie, które przemawia na ich korzyść. Jest to możliwość wyboru tego, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej czy też ma być na górze.

 

Automatyczny nawlekacz i automatyczne obszywanie dziurek

W zasadzie wszystkie nowoczesne modele maszyn do szycia, zarówno mechaniczne, jak i komputerowe posiadają automatyczny nawlekacz igły. Warto jednak zweryfikować, czy sprzęt, który nas interesuje ma takie rozwiązanie czy nie reprezentuje starszej generacji. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że taki nawlekacz ułatwia pracę z maszyną, zwłaszcza osobom, które mają słaby wzrok. Kolejna funkcja, którą powinna posiadać dobra maszyna jest automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Funkcjonalny sprzęt powinien mieć automatyczny system tego typu.

 

Regulowany docisk stopki jest ważny

Każdy materiał wymaga innego podejścia – jeśli chcesz szyć z różnych materiałów, Twoja maszyna musi być funkcjonalna i wszechstronna. Przy delikatnych materiałach nie dociska się stopki, a przy twardych jest to konieczne, dlatego warto sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt posiada taką funkcję.

Czy dodatkowe funkcje decydują o tym jaka maszyna do szycia jest najlepsza?

W wielu urządzeniach to dodatkowe funkcje decydują o tym, który model będzie lepszy.  Nie inaczej jest w maszynach do szycia. Jednak, jak w każdym innym przypadku warto zweryfikować, czy dane rozwiązania są nam rzeczywiście niezbędne. Powyżej przedstawiliśmy kwestie najistotniejsze, które muszą znaleźć się w dobrym sprzęcie, a więc teraz przejdziemy do elementów, które maszyna może mieć, ale nie musi. Tutaj należy kierować się tym, czego potrzebujemy. Często, nawet dla osób regularnie korzystających z maszyny pewne rozwiązania są zbędne.

 • automatyczne obrzucanie dziurki na wymiar guzika,
 • czcionki do wyszywania – sprawdź koniecznie, czy są polskie znaki,
 • funkcja pikowania,
 • haftowania,
 • możliwość zastosowania podwójnej igły,
 • przyszywania aplikacji itp.,
 • wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów – dostępna w maszynach komputerowych, idealna dla osób zajmujących się szyciem zawodowo.

 

Co w komplecie

Niezawodne maszyny do szycia w dobrych cenach zawsze sprzedawane są w komplecie z dodatkowym wyposażeniem. Wiele zależy od typu sprzętu, jaki kupujemy. Zwykle mamy pokrowiec, często otrzymujemy zestaw nici, zapasowe igły, nożyczki, oliwę, zapasowe szpulki, wkrętaki, drugi trzpień czy trzymaki szpulki.

Jaki model wybrać?

Wszyscy producenci maszyn do szycia oferują różne typy urządzeń- komputerowe i mechaniczne z innym wyposażeniem, a także w niskich i atrakcyjnych cenach.  Dostać można również najbardziej zaawansowane sprzęty za duże pieniądze.

 

Najlepsze maszyny do szycia w 2017 roku

 

Zakup maszyny do szycia to zakup na lata. Przedstawimy, zatem ranking maszyn do szycia, aby ułatwić Tobie wybór odpowiedniej.

 

Nasze zalecenia

 

Singer 8280

 

1.Singer 8280Maszyny firmy Singer używały już nasze babcie. To znana i szanowana marka. Maszyna Singer 8280 to również produkt tej firmy. Jest to urządzenie kompaktowe o niewygórowanej cenie, do użytku domowego posiadające 7 ściegów. Sa to między innymi ściegi: Obrzucający, zygzakowy , zygzakowy potrójny, kryty elastyczny i kryty. Maksymalna długość ściegu to 45 mm i szerokość 55 mm.

Zarówno szerokość jak i długość ściegu można płynnie regulować. Tą maszyną możemy automatycznie, w czterech cyklach, obszyć dziurki na guziki, przyszyć guziki, a także cerować, czy haftować. Singer 8280 posiada szereg funkcji ułatwiających użytkowanie.

Są to np. automatyczny naciąg nici, czy nawijacz nici na szpuleczkę. Wszystkie podzespoły wykonane z metalu, zapewnią długą, bezawaryjną żywotność urządzenia. Ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia: szerokość 38,5 x głębokość 19 x wysokość 31cm, oraz niewielką wagę wynoszącą 6,22 kg, łatwo maszynę przenieść i schować. Przenoszenie ułatwi również wbudowana rękojeść.

Dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, szpulki czy igły, zostało umieszczone we wbudowanym w maszynę pojemniku. Opinie, jakie maszyna zbiera mówią o tym, że ma duży zakres regulacji i funkcji oraz jest prosta w obsłudze. Dodatkowo użytkownicy zwracają uwagę, że istotnym jest to, że maszyna posiada instrukcję w języku polskim. Kolejnym atutem wymienianym przez użytkowników jest jej niska cena i cicha praca.

Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji, opinii i cen!

 

 

 

Janome Juno E1015

 

2.Janome Juno E1015Maszyna do szycia Janome Juno E1015 to maszyna dla osób zaczynających przygodę z szyciem, lub osób, które nie oczekują wyrafinowanych funkcji urządzenia. Janome Juno E1015 posiada duże, czytelne i łatwe w użyciu pokrętła do wyboru ściegów.

Pokrętłami tymi możemy wybrać 15 różnych programów ściegowych. Poza podstawowymi, znajdziemy tu ściegi ozdobne i owerlokowe. Długość szwa do wyboru to maksymalnie 4 mm, a szerokość – 5 mm. Maszyna posiada również stojak na dwie szpule nici i możliwość szycia podwójną igłą, do wykonania ściegów ozdobnych.

Dla łatwiejszego szycia „na okrągło” – np. nogawki – maszyna ma tak zwane „wolne ramię”, dzięki któremu szyty element jest nakładany na to ramię i obracany podczas szycia. Tak jak większość urządzeń tego typu, model ten ma możliwość szycia wstecz i funkcję obszywania dziurek, a także nawijania nici na szpulkę bębenka.

Jako wyposażenie dodatkowe znajdziemy obok stopki podstawowej – uniwersalnej – zapasowe stopki do wszywania zamków, cerowania, czy obszywania dziurek, a także zestaw igieł i 3 zapasowe szpuleczki. Klienci posiadający tę maszynę opisują ją jako zgrabną, cichą i o atrakcyjnym wyglądzie.  Dla klientów atrakcyjna też jest cena maszyny a także  urządzenie dobrze sprawdza się w pracy.

Jeśli chcesz kupić ten produkt kliknij tutaj, by odwiedzić stronę Ceneo.pl

 

 

 

Łucznik 510 Anna

 

3.Łucznik 510 AnnaKolejny produkt, to Łucznik 510 Anna. Jest to produkt najtańszy w naszym rankingu.  Jest to również maszyna dla początkujących krawcowych, o prostych, łatwych w użyciu, funkcjach. Dodatkowo sprzęt jest łatwy do przenoszenia, bo jego waga to zaledwie 5,4 kg.

Najważniejsze funkcje, w jakie maszyna została wyposażona to 12 programów do szycia. Wśród ściegów, najważniejsze to szycie materiałów elastycznych, ścieg gałązkowy, satynowy i ściegi do materiałów delikatnych takich jak szyfon, czy koronka.

Model ten też pozwoli nam na wszywanie zamków błyskawicznych, obszywanie brzegów ściegiem krytym albo wszywanie gumy. Dla ułatwienia wszywania rękawów został zamontowany specjalny wysięg, który pozwala na szycie wokół rękawa. Producent w zestawie dołącza dodatkowe wyposażenie, takie jak stopki, igły, szpulki, specjalne nożyczki do rozpruwania dziurek i in.

Czy zatem jest to dobra i tania maszyna do szycia? Konsumenci mówią, że maszyna ma rozsądną cenę i wysoką jakość wykonania. Metalowe podzespoły czynią ją trwałą. Klienci także są zadowoleni, że maszyna ma dużo ściegów i cicho pracuje.

Jeśli chcesz przeczytać opinie konsumentów na temat tego produktu, kliknij tutaj!

 

 

 

Juki MO 50E

 

4.Juki MO 50EJuki MO 50E to domowy owerlok, czyli maszyna, która jest zbliżona do przemysłowej. Stelaż i wszystkie podzespoły są wykonane z metalu, dzięki temu owerlok jest mocny i trwały. Ten model jest prostym modelem wśród owerloków – zaledwie 2 igłowy i 4 nitkowy z wbudowanym rolowaniem, czyli możliwością wykonania mereżki. Regulacja szerokości ściegu jest możliwa w zakresie 5 – 7 mm, a długości od 0,5 do 4 mm.

Przełączenie ściegów między owerlokowym i mereżką odbywa się jednym ruchem za pomocą wbudowanego ruchomego języczka w płytce ściegowej. Jakość wykonania i prędkość szycia do 1300 ściegów na minutę powoduje, że jest to doskonała maszyna dla krawców, którzy chcą używać profesjonalnej maszyny w warunkach domowych. Waga tego modelu to zaledwie 7,4 kg.

Wygodnym elementem wyposażenie jest demontowany pojemnik na skrawki materiału i resztki nici. Dzięki takiemu rozwiązaniu wokół maszyny nie tworzy się bałagan ze skrawkami. Użytkownicy owerloka chwalą go za łatwość obsługi i solidność wykonania. Konsumenci również podkreślają bardzo dobrą jakość szwu, a także cichą pracę maszyny.

Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji, opinii i cen!

 

 

 

Brother BN27

 

5.Brother BN27Wieloczynnościowa maszyna do szycia Brother BN27 posiada 27 różnorakich ściegów. Znajdziemy tu zarówno ścieg prosty i zygzakowy, jak też ściegi elastyczne, podwójne i potrójne, a także ozdobne. Płynna regulacja długości i szerokości ściegu umożliwia precyzyjny wybór i uzyskanie wymaganych parametrów potrzebnych do szycia. Szycie podwójną igłą i dwoma różnymi kolorami nici pozwala uzyskać atrakcyjne wzory ściegów ozdobnych.

Również specjalny system mocowania szpulki w bębenku ułatwia pracę, a 6-punktowe ząbki dobrze przytrzymują i przesuwają szyty materiał. Bardzo wygodne rozwiązanie zastosowane w tej maszynie to automatyczny nawlekacz, samodzielnie przewlekający nitkę przez oczko. Podobnym ułatwieniem pracy jest to, że stopki są mocowane na zatrzask i wymiana ich to bardzo prosta i szybka czynność.

Do zestawu zostało dołączone wyposażenie dodatkowe jak stopki do przyszywania guzików, czy zamków błyskawicznych. Ciekawym wydaje się dołączenie, obok instrukcji obsługi, również filmu instruktażowego na DVD. Opinie o tych maszynach do szycia, jakie zebraliśmy od klientów chwalą łatwość obsługi, trwałość maszyny i jej cichą pracę.

Jeśli chcesz kupić ten produkt kliknij tutaj, by odwiedzić stronę Ceneo.pl

 

 

 

Husqvarna Viking E 20

 

6.Husqvarna Viking E 20Maszyna Husqvarna Viking E 20, jak pisze producent, posiada 70 różnych funkcji szyjących. Czy będzie to zatem najlepsza maszyna do szycia? Przyglądniemy się tym funkcjom, ntomiast ocena jak zawsze, należy do konsumentów. Model ten został wyposażony w 32 różnych ściegów. Najważniejsze z nich to prosty i prosty wzmocniony, zygzakowy i zygzakowy potrójny, albo wzmocniony, dekoracyjny, elastyczny, a także owerlokowy otwarty i zamknięty.

Dzięki regulacji docisku materiału maszyna dobrze się sprawdza przy szyciu grubych materiałów a nawet do ich pikowania. Metalowe podzespoły wpływają korzystnie na żywotność całego urządzenia, a dodatkowe wyposażenie ułatwia użytkowanie. Pośród tego wyposażenia znajdziemy 7 stopek – różnego kształtu i zastosowania. Dołączone zostały również zapasowe szpulki, przecinak do szwów oraz igły i oliwiarka, potrzebna w każdym urządzeniu precyzyjnym.

Opinie przekazane przez klientów mówią, że maszyna dobrze i łatwo szyje grube materiały, a regulacja szerokości i długości działa płynnie i bez zastrzeżeń. Łatwo też jest korzystać z nawlekacza igły, a zakładanie dolnej szpuleczki nie wymaga wysiłku.

Jeśli chcesz przeczytać opinie konsumentów na temat tego produktu, kliknij tutaj!

 

 

 

Janome MC 6600 P

 

7.Janome MC 6600 PKolejne urządzenie, Janome MC 6600 P, to połączenie wieloczynnościowej maszyny do szycia z przemysłową stebnówką. Model ten wykonuje 1000 ściegów na minutę i jest wyposażony w pełną automatykę: automatycznie obszywa dziurki, obcina nici, nawleka igły, etc.

Możliwość programowania szycia np. kolejności wykonywanych ściegów, czy możliwość wyboru jednego z 404 ściegów czyni to urządzenie wysoce profesjonalnym wśród przenośnych maszyn. Kolejne funkcje ułatwiające pracę to np. niezależny system nawijania nici na szpulkę, również w trakcie szycia, oraz górny transport materiału, czy dodatkowy stolik powiększający pole pracy.

Urządzenie posiada możliwość pracy bez używania rozrusznika nożnego zamiast niego możemy skorzystać z podnośnika kolanowego, podwójne oświetlenie precyzyjnie oświetla pole pracy. Wyświetlacz LCD – w pełni informuje o wybranym ściegu, podpowiada, która stopkę zastosować i jakich użyć ustawień. Również takie funkcje jak bardzo wysoki wznios stopki, który umożliwia szycie bardzo grubych materiałów, czy tworzenie lustrzanego odbicia ściegu czynią tę maszynę funkcjonalną i niezastąpioną.

Choć model ten nie jest tani, bo możemy go kupić za około 5 tys. zł, to klienci, którzy zetknęli się z tym urządzeniem twierdzą, że jest ono warte swej ceny. Wszystkie zaawansowane funkcje czynią ją profesjonalną. Użytkownicy twierdzą, że maszyna wymaga nauki jej obsługi, ale dzięki załączonej instrukcji obsługi w języku polskim nie jest to trudne.

Kliknij tutaj, by uzyskać więcej informacji, opinii i cen!

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...